Nieuwe mogelijkheden in Indo-China? ris FABLO l/aoe £uxe l/etlmut Luchtverbinding Oost-Indië— Saigon van veel belang. Stadgenooten ANNO 1900 GARAGE RABO H.D.'V ertellimj VRIJDAG 4 NOVEMBER '1938 HSSREËM'S D'A''GEE'AD' 71 Doe mee aan de groote Palmolive vossenjacht! Elke dag voor de winnaars een zilvervos (of honderd gulden), een BURGERS E. N. R. rijwiel, model S. K. met torpedo- remnaaf, |asbeschermer, electr. verlichting voor en achter en controlelicht - waarde fl. 60.- (of fl. 45.- in contanten) en bovendien vier autopeds, model 1938, met ballonbanden. WAT U TE DOEN HEEFT IS HEEL EENVOUDIG 1. U hoeft slechts deze zin af te maken Ik geef de voorkeur aan Palmolive - zeep omdat (maximum dertig woorden). Er wordt niet gelet op mooi proza. Vertel het ons in Uw eigen woorden, dus niets moeilijks. 2. Haal bij Uw winkelier 5 stukken Palmolive-zeep van 12 Y2 cent. U ontvangt van hem een inschrijf formulier met alle bijzonderheden. 3. Stuur het ingevulde formulier aan Palmolive, Post bus 635, Amsterdam C., met 5 zwarte Palmolive-bandjes.. 4. Elke inzender die twee postzegels van 5 cent bij voegt, ontvangt - behalve zijn kans op de hoofdprijzen - het in kleuren gedrukte Uitknipboek van de Vijfling Dionne (nieuwe uitgave). Waarde 25 cent. (Adv. ingez. Med.) IEDERE nieuwe mogelijkheid om onze han delsrelaties uit te breiden is vooral in dezen tijd niet alleen voor het moeder land, maar zeer zeker ook voor onze overzeesche gewesten en in dit geval in het bijzonder voor N.O.-Indië, van het grootste belang. In dat licht moet men de nieuwe vlieg verbinding tusschen N.O.-Indië en die in Indo-China in de eerste plaats beschouwen. De gestadige uitbreiding van het K.N.I.L.M.- bedrijf biedt nieuwe afzetmogelijkheden. Niet alleen van de zijde van N.O.-Indië, maar eveneens in handelskringen in Indo-China is men daarvan overtuigd. De Kamer van Koophandel te Saigon adresseerde dan ook kortgeleden aan den Gouverneur-Generaal van Indo-China en wees op het groote belang van een spoedige opening dezer nieuwe vlieg verbinding, waardoor niet alleen het han dels-, doch ook het toeristenverkeer tusschen deze gebiedsdeelen gunstig beïnvloed zou kunnen worden. Voor ons in West-Europa is dit nieuwe gebied wat vreemd en alleen de di- rect-belanghebbenden zijn uit den aard der zaak beter op de hoogte van de daar heer- schende toestanden. Slechts enkelen, die als toerist per K. L. M. ons N.O.-Indië gaan be zoeken, maken gebruik van de gelegenheid om van uit Siam's hoofdstad, Bangkok, naar Indo-China te gaan. De mogelijkheid dat daar van in de toekomst meerderen zullen profi- teeren is geenszins denkbeeldig en voor hen, die in N.O.-Indië wonen is de afstand tot dit nieuwe gebied zeer aanzienlijk bekort. Er zijn een groot aantal van uw medeburgers die een tekort hebben aan 't noodzakelijke. Gij die méér hebt dan het noodzakelijke, HELPT HEN Bezoekt de „WINTERHULP-BAZAR" GEBOUW ST. BAVO - SMEDESTRAAT 23. Geopend Vrijdag 4 Nov., 's nam. van 9-11 uur, Zaterd. 5, Zond. 6, Maand. 7 Nov. telk. v. 3-11 u. Een prettige avond en een goede daad (Adv. Ingez. Med.) „WAAROM IK ALS KATHOLIEK BELLAMYAAN BEN". Hierover spreekt C. P. v. OOST VEEN ZONDAG 6 NOVEMBER, 10.30 v.m., in „De Nijverheid", Jansstraat. Toegang 10 cent. (Adv. Ingez. Med.) Fransch Indo-China, samengesteld uit en kele protectoraten, de kolonie Cochin-China en een van China in pacht gekregen gebied KwangTsjoewan, is ongeveer 1,5 maal zoo groot als Frankrijk en telde in 1936 circa 21 millioen zielen, waaronder ongeveer 16 mil- lioen Annamieten en slechts 30 duizend Europeanen. De hoofdstad Hanoë heeft 122 duizend inwoners, terwijl Saïgon en Haiphong de voornaamste havensteden zijn. Het kli maat is vrijwel geheel tropisch. In een belangwekkende beschouwing, op genomen in het orgaan „Economische Voor lichting" wordt er o.m. op gewezen, dat in het zakenleven in Indo-China in de Fransche taal wordt gecorrespondeerd, dat het metrieke stel sel gebruikt wordt en dat de munteenheid de piaster is, welk betaalmiddel is gestabiliseerd op 10 Fransche francs. Wij bevinden ons daar in een uitgesproken agrarisch gebied, waar de rijstcultuur een zeer belangrijke plaats inneemt en per jaar een productie geeft van circa 6.5 millioen ton. Het overgroote gedeelte is bestemd voor bin- nenlandsch gebruik, slechts 1,5 millioen ton wordt geëxporteerd. In belangrijkheid is de maïs het tweede agrarische product, terwijl daarnaast tabak, suiker, thee, koffie, peper, kapok, kaneel, kruidnagelen enz. worden ge teeld. Andere middelen van bestaan worden gevonden in de zijde- en katoenteelt, de vee houderij en visscherij. terwijl de industrie zich nauw aansluit bij de agrarische voort brengselen. Rijstpellerijen en olieslagerijen wisselen af met suikerraffinaderijen en in- heemsche spinnerijen en weverijen, terwijl ook een zeer groote dekenfabriek aan velen arbeid verschaft. Op het gebied der in- dustrieele bedrijvigheid dienen voorts ge noemd te worden de cementfabrieken, bier brouwerijen, houtzagerijen, meubelfabrieken en de fabricage van glaswerk, papier, tegels en steenen. De mijnbouwindustrie produceerde in 1936 circa 2 millioen ton steenkool, terwijl voorts zink, tin, lood, wolfram, ijzer, goud, chroom, phosphaat en zout worden gewon nen. De boschrijkdom is zeer aanzienlijk, waarbij het teakhout speciaal wordt uitge voerd. Het buitenlandsche handelsverkeer heeft zich in 1937 vergeleken bij 1936 gunstig we ten te ontwikkelen. De waarde van den in voer vermeerderde van 1936 op 1937 van 974.7 tot 1578,0 millioen francs en de waar de van den uitvoer van 1.708,1 tot 2.589,2 millioen francs. Het uitvoeroverschot bedroeg in laatstgenoemd jaar dus 1.011,2 millioen francs. Van den invoer kwam in 1937 circa 23 procent op weefsels, 10 procent op metaal-wa ren en bijna 9 procent op metalen. Daar naast moeten onder de invoerproducten nog genoemd worden: marmer, steen, koloniale waren, garens, papier, enz. Onder de exportartikelen neemt de rijst de eerste plaats in. Van den totalen uitvoer kwam niet minder dan 42 procent op reke ning van dit product, 18 procent op maïs en 19 procent op plantaardige oliën en sappen. Frankrijk leverde meer dan de helft van den totalen import, daarop volgen Hongkong. China, N.O.-Indië, Singapore en de Vereenigde Staten van Amerika. De uitvoer van Indo- China richt zich in hoofdzaak naar Frank rijk en naar Hongkong, welke beide gebie den tezamen ongeveer 57 procent van den totalen export tot zich nemen. Daarna vol gen Singapore, de Vereenigde Staten van Amerika, China en Japan. Ons eigen land komt in deze opsomming nietyo°r, N.O.-Indië slechts als leverancier. Blijkens de Indo-Chineesche statistiek ziin er over de handelsbeweging tusschen deze ge bieden wel nadere gegevens bekend. Aan stonds valt het daarbij op, dat dit handelsver keer in 1937 aanzienlijk grooter was dan in 1936. De Nederlandsche statistiek vermeldt Indo-China niet afzonderlijk. De invoer uit Nederland in Indo-China vertegenwoordigde in 1936 een waarde van 7,6 millioen francs, in 1937 van 10,1 millioen francs; de uitvoer naar Nederland was in 1936 voor een waar de van 13,in 1937 voor een waarde van 22,6 millioen francs; zoodat het uitvoersaldo in laatstgenoemd jaar een waarde had van 12,5 millioen francs. Het beeld van de han delsbeweging tusschen Indo-China en N.O.- Indië was geheel anders. De waarde van den invoer uit N.O.-Indië bedroeg in 1936 circa 58,2 en in 1937 ongeveer 74.1 millioen francs; de waarde van den uitvoer naar N.O.-Indië in 1936 circa 8,5, tegenover 12,8 millioen francs in 1937. Hier bedroeg dus het invoer- saldo in laatstgenoemd jaar 61,3 millioen francs. In Indo-China geldt het douanetarief van het Fransche moederland. Voor een aantal goederen geldt evenwel een speciaal tarief hetwelk nu eens hooger dan weer lager is dan de rechten van het moederland. Fransche goederen en die, afkomstig uit de Fransche koloniën, genieten in Indo-China vrijstelling van invoerrecht. Producten van Nederland- schen oorsprong, ingevoerd volgens de regle mentaire voorwaarden, worden, behoudens in enkele gevallen, belast met de rechten van het minimumtarief. De toepassing daarvan geldt alleen voor goederen rechtstreeks naar Indo-China verscheept. Overlading in een Fransche haven tast deze toepassing evenwel niet aan. Bij niet rechtstreeksche versche ping wordt het tarief toegepast, hetwelk geldt voor de haven van overlading. Voor Hongkong en Singapore wordt het maximumtarief toe gepast. Bij invoer van alcoholische dranken, minerale oliën, lucifers, tabak en speelkaarten wordt nog een verbruiksreeht geheven. Voorts is er nog een z.g. „taxe intérieure générale", welke in het algemeen 2 procent van de waarde na inklaring bedraagt. Deze taxe be draagt evenwel 3 procent van de waarde na inklaring voor conserven, boter, kaas en biscuits en 5 procent voor sigaren, wijnen, parfumerieën en kleeding. Ook Fransche goe deren zijn bij invoer in Indo-China aan de genoemde belasting onderworpen. Van een aantal artikelen worden uitvoer rechten geheven. Daarvan zijn vrijgesteld zendingen bestemd voor Frankrijk en de Fran sche koloniën. Van eenige artikelen zijn de in- en uitvoer verboden; zoo bijv. de invoer van absinth en soortgelijke likeuren, zoomede vischconser- ven in blik, wegende meer dan l K.G.; verbo den is de uitvoer van wapenen en verdoovende middelen. Een contingenteering van den in voer in Indo-China bestaat voor garens, stof fen dekens, bonneterie, kleeding en andere ar tikelen van katoen, automobielen, vracht auto's en bepaalde meststoffen. Het beta lingsverkeer met Indo-China is aan geen beperkingen onderworpen. Het aanknoopen van handelsrelaties met dit land kan het beste geschieden met de aldaar gevestigde importhuizen, die veelal hun hoofdkantoor, inkoopkantoor of vertegen woordiging in Europa hebben. De in Indo- China gevestigde importhuizen handelen vrijwel in alle artikelen en bijna uitsluitend voor eigen rekening. Rechtstreeksch contact met inheemsche firma's wordt in het alge meen niet aanbevolen, terwijl bij het verlee- nen van credieten aan deze ondernemingen groote voorzichtigheid wordt aanbevolen. De handelsreizigers, die hun monsters met tijdelijke vrijstelling van rechten wenschen in te voeren, moeten voorzien zijn van een be paalde legitimatiekaart. Het verkeer in In do-China wordt onderhouden door een drietal spoorwegmaatschappijen, terwijl het wegen net in de laatste jaren veel verbeterd is. Voor het transport der agrarische producten wordt veelal gebruik gemaakt van de waterverbin dingen. Rotterdam onderhoudt door twee scheepvaartmaatschappijen rechtstreeksche verbindingen met Indo-China. De andere „Far East lijnen" laden meestal de voor Saigon bestemde goederen in Singapore over. terwijl de voor Hanoï bestemde goederen in Hongkong worden overgeladen. In de beide laatste gevallen wordt het maximumtarief bij invoer in Indo-China toegepast. Wat N.O.-Indië betreft onderhoudt de K. P M. verschillende geregelde diensten op Indo-China, terwijl Amsterdam door de lucht, in 6 dagen verbonden kan worden met dit land, via de bekende Indië-route en de Air France of Imperial Airways, vanaf Bangkok. MOLLERUS. MILLIOENEN BLIKKEN TOMATENSOEP. Voor distributie en vrijen handel. GROOT BEDRAG VOOR RECLAME BESCHIKBAAR. Wegens den overvloedigen tomaten- oogst heeft de Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale, teneinde de tels te behoeden voor de noodlottige ge volgen van overproductie, een gewel dige hoeveelheid tomaten uit de markt genomen en deze onder bijvoeging van rijst laten verwerken tot tomaten soep in blik. Van dezen blikken zullen eerlang ander half millioen stuks beschikbaar worden ge steld voor distributie onder de werkloozen, maar daarnaast is de Ned. groenten- en fruit centrale voornemens een partij van niet minJ der dan 4y2 millioen blikken in den vrijen handel te brengen. Het ligt in de bedoeling dezen verkoop te doen geschieden via de grossiers, winkeliers coöperaties en groot-winkelbedrijven, onder het étiket „Centraal bureau voor de veilin gen". Om het nieuwe artikel ingang te doen vin den zal de centrale een bedrag van f 60.000 beschikbaar stellen voor reclamedoeleinden. werd er. onder vlot en spor tief iets anders verstaan dan tegenwoordig'..— Gelukkig J Zoo'n boord als een^heining zit heel wat ongemakkelijker dan het perleclp, correcte Trubenïjs boord van een Fablo Shirt. Luchtig, bestand tegen vocht en altijd onbe rispelijk! Een boord, het Fa- blo Shirt-waardigi SHIRTS f In prijzen van 13.90 f 4.90 f 5.50 f 6.50 (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegen in hooger beroep. Tegen beslissing inzake de wilde busdiensten. 's GRAVENHAGE, 2 November. De Ne derlandsche Spoorwegen hebben hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis in kort geding van den president der Haagsche recht bank waarbij de vordering van de Spoorwegen tot stopzetting van Stoop's busdiensten werd afgewezen. De H.TM. heeft in de uitspraak berust. De datum waarop de pleidooien zullen wor den gehouden, is nog niet bepaald. Voor de Spoorwegen treedt op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, voor de firma Stoop mr. G. F. J. Jongbloed. RIJWIELDIE VEN GEARRESTEERD. Een Haarlemsche rijwielhandelaar deelde Donderdag aan de politie mede. dat hij van iemand een rijwiel had gekocht. Hij vertrouw de den verkooper echter niet en vermoedde dat de fiets gestolen was. De politie stelde een onderzoek in; reeds een half uur later hield zij op de Oude Groenmarkt een 21-jarigen tuindersknecht uit Hoofddorp aan. Deze be kende eerst de fiets gestolen te hebben, maar later herriep hij deze bekentenis en trachtte de politie te doen gelooven dat hij 't karretje voor een onbekende had moeten verkoopen. Bij informatie bleek aan de politie echter, dat hier toch van diefstal sprake was. De dief en de fiets werden aan de politie te Hoofddorp overgeleverd. Donderdagmiddag kwart over vijf kwam een heer aan de Haarlemsche politie mededeelen, dat zijn fiets, die voor het kantoor van „Zie kenzorg" in het Kenaupark had gestaan, ver dwenen was. De politie ging op zoek: het mocht haar reeds spoedig gelukken, een 24- jarigen colporteur uit Amsterdam aan te houden, die bekende het rijwiel gestolen te hebben. De man werd in verzekerde bewaring gesteldhij zal heden aan de Justitie worden overgeleverd. Het jubilé der H. O. V. Nog één herhaling van het Historisch Concert. Om de vele teleurgestelden, die Zondag j.l. geen plaats meer konden krijgen, tevreden te stellen zal de H. O. V. Zondag a.s. 6 Novem ber te 2.30 uur nog een uitvoering geven van het zoo geslaagde Historische Concert. Alle medewerkenden hebben zich ook nu weer welwillend beschikbaar gesteld. Een groot gedeelte van de zaal is reeds be sproken, zoodat de belangstelling zeer zeker even groot zal zijn als bij de vorige uitvoe ringen. Ook van andere plaatsen zijn aanvragen om dit bijzondere concert te komen bijwonen bij de H. O. V. binnengekomen. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen klas sieke letteren de heer J. M. Kramer en voor het candidaatsexamen economie de heeren F. Vetter, C. Blaauw en H. Kroes. Wiskunde L. O. Geslaagd deheer A. Fielmich, te Hoofd dorp. Vierjarig meisje te Lisse door tram aangereden en gedood. Gistermiddag is het vierjarig dochtertje van den heer Wassenaar te Lisse door de electrische tram die om 11 uur 20 uit Leiden was vertrok ken, nabij de halte Vreewijk aangereden en ge dood. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. In de tram had men niets gemerkt en de wagen bestuurder was doorgereden naar Haarlem. Een andere beambte der N.Z.H., die eveneens op het voorbalcon stond heeft ook niets van het ongeluk gezien. Het is mogelijk dat het kind uit een zijstraat was gekomen en toen tegen den zijkant van de passeerende tram is geloopen.. De Levensmicldelenvoorziening te Haarlem. Aanvulling der Gemeentelijke Commissie. Naar aanleiding van het in den gemeenteraad gedaan verzoek tot B. en W. om in de Commis sie voor de Levensmiddelenvoorziening ook een vertegenwoordiger van den Markt- en Straat handel op te nemen, hebben B. en W. in deze commissie benoemd den heer H. Zoutendijk te 's-Gravenhage voorzitter van de Landelijke Or ganisaties bij den Markt- en Straathandel, te vens voorzitter van den Nederlandschen Bond van Marktkoopliedenvereenigingen. Deze commissie bestaat thans uit zeven leden: een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur (tevens voorzitter), een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; een vertegenwoordiger van de gezamenlijke coöpe raties te Haarlem welke zich op het gebied der levensmiddelenvoorziening bewegen: een verte genwoordiger van de winkeliers (Middenstands- Centarle) te Haarlem; een vertegenwoordiger der gezamenlijke plaatselijke Vakcentrales te Haar lem en thans ook een vertegenwoordiger van het Verbond van Landelijke organisaties betrokken bij den Markt- en StraathandeL „BELLAMY". In verband met de vele perspolemieken en radio-beschouwingen heeft de Int. Vereeni- ging „Bellamy" den heer C. P. van Oostveen bereid gevonden Zondag 6 November te spre ken over 't onderwerp „Waarom ik als Ka tholiek Bellamiaan werd". De voordracht vindt plaats om 10.30 uur in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85. zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. MedJ Vervroegde pensionneering in de typografie. Ned. Kath. Grafische Bc-nd vercenigt zich met het plan. De landelijke vakgroepsvergadering van den Ned. Kath. Grafischen Bond heeft het plan besproken tot vervroegde pensionnee ring in de typografie. Naar het Bondsorgaan meldt werd het plan algemeen toegejuicht en aan den bonds voorzitter werd dank gebracht voor het door hem genomen initiatief om een voorstel tot vervroegde pensionneering in den bedrijfsraad aan de orde te stellen, waaruit het voorge stelde plan is te voorschijn gekomen. Tenslotte werd met bijna algemeene stem men het voorstel aanvaard, waardoor de Kath. organisatie thans een definitieve be slissing heeft genomen, welke voor alle leden bindend is. Weerzien in de bergen INTER in de Oetztaler Alpen. De lucht is strakblauw, de zon werpt haar warme stralen op den pas gevallen sneeuw. John Gregory haalt diep adem. hij voelt zich hier als altijd weer behagelijk. Steeds weer voelt hij zich aangetrokken tot dit kleine Tiroolsche dorp met zyn gezellige kroegjes met hun intieme sfeer, waar men fantastische verhalen vertelt over spannende avonturen in de bergen. Einde December nam hij altijd een paar weken vacantie om van de wintersport te gaan genieten. En er kwam nog iets bij, waarom juist dit plaatsje hem zoo aantrok. Hij had hier namelijk, nu al tien jaar geleden, Lucienne Vervin ontmoet, een Frangaise. Bij hem was het ernst gewor den. maar zij van haar kant had zijn attenties niet au sérieux genomen; ze had het wel aardig gevonden om zich gedurende een paar weken te amuseeren, voor haar beteekende het verder niets. Tenminste zoo scheen het. Maar het had John een knauw gegeven en hij had haar nooit kunnen vergeten. En altijd trok zijn hart weer naar de bergen, waar zij samen, zooveel vroolijke uren hadden doorgebracht. John was een geoefend bergbeklimmer en hij had dezen dag met Zoltan Brenn, een zeer bekwamen gids afgesproken, dat zij een moei lijken bergtoer zouden maken. Hij had be hoefte om al zijn spieren weer eens geducht in te spannen. Het eerste gedeelte van den tocht leverde weinig moeilijkheden op, maar hoe hooger zij kwamen des te hooger steeg de zon en wierp haar verzengende stralen op de moeizaam voortklauterende bergbeklimmers. Tenslotte stegen zij bijna loodrecht en moesten zij zich met houweelen gaten in den bergwand hak ken waar zij dan weer hun voeten in konden plaatsen. De gids achtte het raadzaam, dat zij zich door middel van een touw aan elkaar verbonden en na bijna bovenmenschelijke in spanning was de gids boven en kon hij John, die nu vrijwel uitgeput was, omhoog trekken. Maar hun moeite werd beloond, prach tig was het uitzicht over de besneeuwde top pen, die glinsterden in de zon. Begeerig sno ven zij de zuivere berglucht in. Na een uur rust werd de terugtocht aan vaard langs de andere zijde van den berg, dit werd het hoogtepunt van hun krachttoer. Het dalen langs de bijna loodrechte wanden leverde groote moeilijkheden op, steunpunten om hun voeten neer te zetten waren er vrij wel niet. Ze kwamen naar uiterst langzaam vooruit en inmiddels begon de schemering te vallen. Maar zij hadden nu den top bereikt, ook de afdaling moesten en zouden zij goed vol brengen. Bijna geen woord werd er gewisseld, al hun aandacht hadden zij bij het dalen noodig. In het dorp begon men zich langzamerhand ongerust te maken. Waar bleven die beide moedige bergbeklimmers zoo lang? Men ge loofde nog niet dadelijk aan een ongeluk, daarvoor waren zij beiden te goed getraind. Uur na uur ging voorbij en nog altijd waren zij niet terug. Overal werd navraag gedaan of een der gasten hen ook had gezien. Maar nie mand kon nadere inlichtingen verstrekken. En zoo ondervroeg men ook Lucienne Vervin. die in een ander hotel vertoefde en die dien dag een tocht had gemaakt met Jack Vernon, een jongeman, die hier ook geen on bekende was en een niet al te beste reputatie in dit dorp genoot. Tijdens den tocht, dien zij vandaag hadden gemaakt, had zij hem van zijn slechten kant leeren kennen. Hij had haar gewoonweg in den steek gelaten, toen zij op een gegeven moment niet verder meer kon en met heel veel moeite had zij tenslotte al leen het dorp weten te bereiken, waar hij zich al weer kostelijk amuseerde, zonder zich in 't minst om Lucienne te bekommeren. Het had haar diep teleurgesteld en haar sympathie voor hem was er, hetgeen niet te verwonderen was, meteen door bekoeld. Nu hoorde zij plotseling den naam van John Gregory weer. Diep in haar hart had ze de herinnering bewaard aan de vele prettige uren, die zij samen hadden doorgebracht, maar naar buiten had ze dat nooit willen toonen. Lucienne ging door voor een lucht hartig schepseltje, dat zich altijd amuseerde ten koste van anderen. Maar nu zij Jack's naam weer hoorde noemen, riep dat toch betere gevoelens in haar wakker. Intusschen was er besloten, dat men het tweetal zou gaan zoeken. En al gauw trokken er twee reddingsploegen op uit, de een naar links, de andere naar rechts, beide voorzien van fakkels, houweelen, verband en een draag baar. Het was een fantastisch, bijna spook achtig gezicht, al die lichtjes, die langzaam als een reusachtige slang werden voortbewo gen, te zien afsteken tegen het witte sneeuw kleed. De dorpsbewoners bleven in angstige span ning achter en na eenige uren zag men de karavaan, die naar rechts was gegaan, weer heel langzaam terugkeeren. De andere was reeds een uur tevoren onverrichterzake terug gekeerd. Het leek uit de verte of de mannen iets in hun midden meetorsten en inderdaad lag er iemand op de draagbaar. Men had de beide mannen op het zwakke hulpgeroep van den gids gevonden, totaal uitgeput van honger en van koude. Ze hadden het tot het uiterste volgehouden, maar John had het tenslotte moeten opgeven en natuurlijk was Zoltan bij hem gebleven. John had het bewustzijn ver loren, maar de gids was na een paar teugen cognac zoover hersteld, dat hij ondersteund door twee mannen den terugtocht zelf kon volbrengen. Groot was de vreugde in het dorp toen men hen behouden weer terugbracht, want ook John zou wel weer spoedig de oude zijn. zijn. De eerste dagen had hij hooge koorts, maar al spoedig kreeg zijn gezond ver stand de overhand en zoodra hij weer bezoek mocht hebben, ging Lucienne naar hem toe. John was erg blij haar weer te zien en hij vergaf haar gaarne dat ze hem indertijd zoo onaardig had behandeld. BEP ANDREAS

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13