Ochtendbeurs Amsterdam GROOT IS ONZE COLLECTIE MODERNE BRIL -MONTUREN ECHTE WALES-ANTHRACIET WITTOP KONING Renée-Jeanne. 'n Moderne bril. VRIT 15AG 4 NOVEMBER 1935? HAAREE M'S D A G fi E 'A D 2 Een Sint Nicolaasfeest. Georganiseerd door de Excursie- en St. Nieolaasvereeniging „Haarlem". Bovengenoemde vereeniging organiseert op 28 dezer een Sint-Nicolaasfeest. waaraan ruim 700 kinderen deelnemen. Dit feest zal gegeven worden in twee gedeel ten, des middags voor de kleuters cn des avonds voor de oudere kinderen tot den leeftijd van 14 jaar. Voor de vierde maal sedert haar bestaan zal dit jaar zoo'n feest gevierd worden hetgeen èn door kinderen èn door ouders zeer op prijs ge steld wordt. Onder deze kinderen bevinden zich vele uit werklooze gezinnen, die helaas toch al veel moe ten ontberen en vol verlangen naar dit feest uit zien. Met toestemming van het college van B. en W. werd het bestuur derhalve in staat gesteld gelden in te zamelen. Op loffelijke wijze heeft de daartoe gevormde commissie zich van haar taak gekweten. C o ïi t i n e n t a I-Schrijfmachines N-ZLmw Standaard, Silenta, Portable, Rebuilt en goede gebruikte SCHRIJFMACHINES. P. HARTOG, Telef. 12681, Schoterweg 122 (Adv. Ingez. MedJ OPROEP Een oproep aan Dames en Heeren, Die enkel het beste waardeeren. De film ROBIN HOOD, Is werk'lijk zóó goed, Dat REMBRANDT hem móést prolongeeren DICK MAES. (Adv. Ingez. Med.) Vergadering van het Doopsgezind Zangkoor. Op Donderdag 3 November j.l. hield het Doopsgezind Zangkoor zijn 44e jaarvergadering in Gebouw „Zang en Vriendschap". De voor zitter, de heer C. Overbeek, heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Het was hem een vreugde te kunnen mededeelen, dat de heer Mr. Th. A. Wesstra, Secretaris der gemeente Haarlem, op het tot hem gerichte verzoek zijn naam als Beschermheer aan de vereeniging te mogen verbinden, gunstig had beschikt. Dit heuglijk nieuws ontlokte aan de vergadering een spontaan en langdurig applaus. Tot Eerelid werd bij acclamatie benoemd de heer J. L. Tadema als uiting van dankbaarheid voor de door hem aan Doopsgezind Zangkoor bewezen diensten. Vervolgens bracht de eerste secretaris, de heer J. v. d. Berg, het jaarverslag uit. In een vlot geschreven schets werden hierin de be langrijke gebeurtenissen gememoreerd. In de eerste plaats de herdenking van het gouden jubileum van den Bond van Gemengde Zang verenigingen ln Nederland. Het feestconcert gegeven ln vereeniging met Schoten's Christe lijk Gemengd Koor onder leiding van den ge- meenschappclijken dirigent Jac. Zwaan met medewerking van de H. O. V. werd een succes, terwijl de door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" gebrachte zanghulde 'n glanspunt van den avond was. De officieele ontvangst ten stadhuize, de receptie, het ca- rillonspel, de verlichte toren en het concert door de „Harmonie-Crescendo" op de Groote Markt gegeven, slaagden voortreffelijk en toonden aan de vele afgevaardigden uit den lande, hoe Haarlem gasten waardig en feeste lijk weet te ontvangen. Aan de voordracht over Jan Luyken gehou den door den Eere-Voorzitter Ds. J. M. Leen- dertz verleende het koor zijn muzikale mede werking. Een zwaar verlies trof het zangkoor door het overlijden van het bestuurslid, den heer H. van Bockhooven, die meer dan 43 jaar lang een steunpilaar van de vereeniging is geweest. Zijn nagedachtenis zai bij Doopsgezind Zang koor steeds in eere blijven. Het Kinderkoor heeft de repetities weer her vat en het aantal leden vertoont weer een stij gende lijn. De eerste penningmeester, de heer H. G. Zeilmaker, maakte het jaarlijksche financieele verslag bekend. De wederom sluitende kas ves tigde een uitstekenden indruk en bewees, dat de financiën op een gezonde basis berusten. De commissie van verificatie, bestaande uit mej. J. de Graaf en de heeren J. Jongkind en A. Jansen, bracht bij monde van laatstgenoemde den penningmeester hulde voor zijn nauwge zet beheer der gelden. Als secretaris va.n het Koorfonds verstrekte de heer J. ten Wolde inlichtingen over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Een bijdrage voor de kas werd den penningmeester ter hand gesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, mevr. E. H. Groen-de Jongh en de heeren C. Overbeek en J. de Jager werden herkozen. Tot bestuurslid van het Koorfonds wees de stemming mej. C. v. Waveren aan. Aan mej. A. Meijer, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd dank gebracht voor wat zij ten gunste van het fonds had gedaan. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met een opwekkend woord de ver gadering. VERGADERING I\ A. S. en R. S. A. P. Door de besturen van P. A. S. en R. S. A, P. is besloten op Woensdag 9 November, in het gebouw Odeon, Jansstraat, een openbare ver gadering te houden, met als spreker den heer H. Sneevliet, welke zal behandelen het onder werp „Hoe verdedigt het Proletariaat den Vrede?" Er is gelegenheid tot debat. N.V.V.. S.D.A.P. EX DE WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. Nu binnenkort de Tweede Kamer een aanvang zal maken met de behandeling der Staatsbe- grooting voor het jaar 1939. waarbij ook de be strijding der werkloosheid aan de orde zal ko men. hebben de besturen van N.V.V. en de S.D.A.P. besloten in de maand November, dus tijdens de algemeene beschouwingen over de Staatsbesrrooting en vóór de behandeling van het hoofdstuk Sociale Zaken, voorloopig in een zestal provincies demonstratieve kadervergade ringen te doen houden. Voor de provincie Noord-Holland zal deze vergadering plaats vinden op Zaterdag 12 No vember te Amsterdam in de groote zaal van „Krasnapolsky", waar zullen spreken de hee ren W. Drees en H. Lindeman. VOORBEURS TE AMSTERDAM In het voorkomen van de wisselmarkt was hedenmorgen geen verandering gekomen. Uit alle berichten omtrent de monetaire- en fi nancieele verhoudingen poogt men stof te putten, waaruit een oordeel over de ontwik keling van de situatie kan worden gevormd, doch alles wat omtrent de wisselproblemen wordt vernomen, draagt een zoo vluchtig ka rakter, dat men zich niet gemakkelijk een goed beeld van den toestand kan vormen. De handel op de wisselmarkt blijft dan ook van kleine afmetingen en de schommelingen zijn klein. Britsche ponden bewogen zich hedenmorgen tusschen 8.74 >4 en 8.74M, en hielden zich later in den ochtend voorna melijk op in de onmiddellijke omgeving van 8.74 5/8. De dollars waren onveranderd. 1.8354 tot welken prijs in de open markt werd ge boden, zoodat de geschiedenis zich herhaalde en het Nederlamdsehhe egalisatiefonds zich afzijdig hield. Fransche francs waren 4.88 7/8 a 4.89 3/8, met een disagio voor termijnfrancs van 3% cents voor 1 maand en 13% cents voor 3 maanden. De berichten omtrent de politieke situatie in Frankrijk bleven zonder uitwerking op de noteeringen van het Fransche devies, zij het dan ook dat de termij npr ij zen een kleine neiging tot uitloopen aan den dag legden. Belga's waren 31.07 a 31.10. Het disagio voor termijnbelga's bedroeg 4 cents voor 1 maand en 14 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs waren 41.69 a 41.71. De Scandinavische deviezen waren niet noemenswaardig ver anderd. Duitsche marken bewogen zich rond om 73.60. De registermarken die de laatste dagen reeds vast in de markt hadden ge legen, liepen verder naar boven en stegen tot circa 34.25. De handel op de niet-officieele vroegbeurs had weinig te beteekenen. Zoowel de Ameri- kaansche waarden als de locale fondsen gaven slechts geringe mutaties te aanschou wen. MAATSCH. VOOR TUINBOUW EN PLANT KUNDE. De afdeeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde ver gadert Dinsdagavond 8 November in de groo te zaal van hotel Lion d'Or. O.a. zal vertoond worden de kleurenfilm van het buitengoed „De Kortenkamp" te Epe ter wijl verder een film over Tuinarchitectuur en beplanting zal worden gedraaid welke door den heer H. Beunder te Bloemendaal zal wor den toegelicht. N.V.V., S.D.A.P. EN DE SOCIALE VERZEKERING. Door de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. wordt Zaterdag 5 November een congres gehouden in de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amster dam, ter behandeling van het door een commis sie uitgebrachte rapport inzake de Sociale Ver zekering. Op dit congres zullen vier inleidingen worden gehouden en wel door: Mr. S. Mok over de organisatie van de Sociale Verzekering. F. S. Noordhoff over Ziekenverzorging. Dr. J. van de Tempel over Middenstandsver zekering en Staatspensioen. J. v. d. Kieft over de financiering van de So ciale verzekering. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.741/!. Berlijn 73.60. Parijs 4.89 3 8. Brussel 31.0814. Zwitserland 41.70. New-York 1.83 3/4. 12.— uur. Londen 8.74 5/8. Berlijn 73.60. Parijs 4.89 1/8. Brussel 31.08%. Zwitserland 41.69. Kopenhagen 39.05. Stockholm 45.05. Oslo 43.95. New-York 1.83 3/4. Praag 6.33. Italië: Vrije lire 9,72V». Reislire 8.75. Bankpapier 7. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 330. H.V.A. 474. Philips 229.. AKU 42 Unilever 144 3/4. Beth. Steel 51V«5/8. U. S. Steel 48%—5/8. Anaconda 27 3/165/16. Pennsylvania rs. 17. Illinois Central 11 3/47/8. South. Pacific 15 5/8—3/4. New-York Central 15 5/83/4. South. Railway 15%5/8. Young m.v. 35—3/8. NEDERLANDSCHE BOND VAN TECHNICI. De afdeelingen Leiden en Haarlem van den Ned. Bond van Technici hielden een excursie naar den Maastunnelbouw te Rotterdam. Na de lezing te Amsterdam, eenigen tijd geleden, bestond er veel belangstelling onder de leden voor dit groote werk. De opkomst der beide afdeelingen was dan ook zeer bevredigend. Na door de directie te zijn ontvangen, werd door den aan het gezelschap toegevoegden lei der bij een groot aantal teekeningen een ver klaring gegeven van het geheele werkterrein nabij het Park, van een dwarsdoorsnede van het riviergedeelte (waar de tunnel-elemen ten twee autorijbanen van 6 M. en een voet gangers en wielrijdersgedeelte boven elkaar be_ vatten) en verdere toelichtingen. Aan het slot van de uiteenzettingen werd een rondgang over het terrein gemaakt, waar bij de leider in logische volgorde den geheelen gang van dit imposante werk toonde. Zoo vordert dit werk ongeveer 16000 ton ijzer voor de bewapening van het beton, in dikten van 6 tot 50 m.M.; millloenen kilo's stampbeton; honderden kubieke meters hout voor de be kistingen van het beton, enz. Na den rondgang over het terrein werd een bezoek gebracht aan de Heysche haven, waar de tunnel-elementen in het Gemeentelijk bouwdok gereed worden gemaakt, waarna ze reeds drijvende naar de Waalhaven worden getransporteerd, om tenslotte naar het werk te worden vervoerd. Aan het eind van deze excursie bracht de voorzitter den dank van de deelnemers over aan den leider. OPTICIEN S T I E N S GIERSTRAAT 27. Lever. -a. Z.fondsen. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtige» Westelijken tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk, eenigen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.6 m.M. te Lyon. Laagste 740.1 m.M. te Rost. De depressie over Scandinavië vulde verder op. de storing op den Atlantischen Oceaan trok Oostwaarts. Een secundaire storing lag hedenmorgen óver de Noordzee. In het Wes ten op den Oceaan nadert een nieuwe depres sie. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Frankrijk nam in beteekenis toe. De wind is hier zwak, het weer gedeeltelijk bewolkt met nevel, de ochtendtemperaturen zijn laag. Overigens is in West-Europa de wind weer toegenomen, in onze omgeving tot stormach tig, overigens krachtig tot matig. Hij waait uit het Westen tot Zuidwesten. De bewolking is zwaar, met over het algemeen regen. De tem peratuur is in onze omgeving en Engeland be langrijk gestegen. Voor vannacht wordt tot matig afne mende Westelijke wind verwacht, met plaatselijk eenige lichte regen. Morgen overdag weer toenemende, naar Zuid west of Zuid krimpende wind, terwijl ook de regenkansen grooter worden. De temperatuur zal weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 0.38 uur; n.m. 12.57 uur. Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. 2.35 afm. 20/35 o.a. a 2 afm 12/20 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Politie te Amsterdam treedt op tegen baldadige jeugd. De Spaarndammerbuurt te Amsterdam werd reeds geruimen tijd onveilig gemaakt door een clubje jongens, van negen tot elf jaar oud, dat zijn vrijen tijd gebruikte om op zeer realistische wijze roovertje te spelen. Hun buit, die zij niet zelden op vernuftige wijze wisten te bemachtigen, bestond hoofd zakelijk uit snoepgoed, kogelfleschjes en sigaretten. Maar omdat het hen meer om het avontuur, dan om de buit te doen was, waren ookandere zaken niet veilig. Lampjes uit fietslantaarns en dergelijken behoorden dan ook tot zeer gewilde artikelen. En het is niet zelden voor gekomen, dat fietsers uit dezp buurt 's avonds werden bekeurd, omdat het achterlicht niet brandde, terwijl dan bleek dat het lampje, dat den vorigen avond nog op zijn plaats was, verdwenen was. Hadden de jongens de voorwerpen een maal bemachtigd, dan wisten zij meestal niet wat zij er mede moesten doen en werd een en aander maar weer weggegooid. Deze baldadigheid nam op den duur ech ter dergelijke afmetingen aan, dat de politie besloot krachtdadig op te treden. Reeds werd een drietal jongens gearresteerd en op het bureau verhoord, met gevolg dat een stroom vxan bekentenissen loskwam en talrijke me de plichtigen zijn verraden. De kans is niet uitgesloten, dat de kinderrechter binnenkort in een „monsterproces" zal moeten recht spreken. ORANJEVEREffiNIGING HAARLEM „ZUID WEST". Wij vernemen dat. thans bovenstaande ver eeniging is opgericht. Aanvankelijk hadden eenige bewoners een voorloopig comité ge vormd dat alsnog zij het dan een week na dat in Haarlem de viering van de Jubileum feesten plaats vond feestelijkheden geor ganiseerd had welke zeer geslaagd waren. De oprichting van een definitieve Oranje- vereeniging was daarvan het gevolg. Het bestuur bestaande uit de heeren D. W. Duyker, Aug. D. Honing en W. J. H. TeeuwiS' sen heeft een oproep tot de buurtbewoners gedaan om zich bij de Oranje vereeniging aan te sluiten. PIETRO MASCAGNI IN DEN HAAG AANGEKOMEN. 's GRAVENHAGE, 4 November. De Ita- liaansche componist Pietro Mascagni, die op 7 November de uitvoering door de Italiaan- sche Opera hier ter stede van zijn „Caval- leria Rusticana" zal dirigeeren, is met me vrouw Mascagni hedenochtend 10.52 uur aan het Hollandsche Spoorstation aangekomen. Ter verwelkoming waren op het perron aan wezig de Italiaansche zaakgelastigde, hertog de Vera d'Aragona. de dirigent van het opera gezelschap de heer De Vecchi en eenige van de voornaamste medewerkers. Mevrouw De werkersVecchi bood aan de echtgenoote van den componist een bloemruiker aan. Men begaf zich vervolgens naar het directie kantoor van de Italiaansche Opera aan den Zwarteweg te 's Gravenhage HET TOONEEL De Jubileum-Voorstelling van Tilly Lus. Ben volle zaal heeft gisteravond in den stadsschhouwburg te Amsterdam Tilly Lus op warme wijze gehuldigd na de opvoering van Renée Jeanne, in welk tooneelstuk zij de hoofd rol vervulde. Reeds bij haar eerste opkomst had het publiek haar een enthousiaste ovatie gebracht en na het laatste bedrijf klonk in het geestdriftig applaus ook nog meer dan bewondering voor het prachtige, doordrin gende spel, dat de actrice in deze slot-acte had gegeven. De eigenlijke huldiging had plaats na de opvoering van Renée Jeanne. Eenvoudig en natuurlijk, zooals zij steeds in haar heele leven is geweest, kwam Tilly Lus nog in het zwarte weduwen-kleed van haar rol aan den arm van Cor van der Lugt Melsert op en in de frêle zwarte figuur, die daar zoo vreemd stond tusschen al die dames en heeren in avond-toilet, zou men moeilijk de jubila- resse van den avond herkennen. Zeer velen hebben bij deze huldiging het woord gevoerd, maar het meest tot het hart hebben de heer Bendien directeur van den stadsschouwburg en Cor van der Lugt Melsert gesproken. Den heer Bendien, die namens den door dienst ver hinderden wethouder Boekman sprak, zeide te recht, dat het publiek eerbied had voor Tilly Lus, eerbied voor haar kunst en haar persoon. Want die twee zijn in haar niet te scheiden. Uit haar spel immer sprak de adel van haar persoonlijkheid. Tilly Lus vroeg niets voor zich zelf, maar zooals uit de interviews telkens bleek alles alleen voor den bloei der tooneelspeelkunst. Tüily Lus zoo heeft eens een tooneelspeler gezegd is een vaan del en dat woord maakte de heer Bendien op dezen avond tot het zijne. De heer Van der Lugt, die sprak als voor zitter van het huldigingscomité, directeur van Het Nederlandsch Tooneel en collega, zeide tot Tilly Lus. dat zij een der weinigen was. die uit het hart komedie speelt. De acteurs waren allen volkomen overtuigd van haar zeer groot talent. Hij herinnerde aan den tijd toen zij nog naast elkaar op de planken stonden, bij de Tooneelvereeniging en in de eerste jaren van Het Hofstad Tooneel. Je stem heeft nog altijd zoo zei hij de zelf de charme, je bent gebleven, die je was. ,.Ik wensch jou en het tooneel toe, dat je nog heel lang een sieraad van het Nederlandsch tooneel moogt blijven!" en de zaal onder streepte deze woorden met geestdriftig ap plaus. Nog vele sprekers en spreeksters o.a Mary Dresselhuys, de heer Alsbach, Mien van KerckhovenKling en vertegenwoordigers van de Amsterdamsche studenten volgden op Van der Lugt, en de heer Stibbe, de secreta ris van het Tooneelverbond, las eenige van de honderden telegrammen, die waren bin nen gekomen o.a. van mevrouw Mann— Bouwmeester, Adriaan van der Horst, Buziau, Defresne en Van Dalsum voor. Aan het slot kwam mevrouw Lus zelf aan het woord, en er was .merkbare ontroering in haar stem. toen zij allen in de zaal hartelijk dankte voor de hulde, die men haar op dezen avond had ge bracht. Heel vele malen moest het doek na dit „slot" nog omhoog en toen het. eindelijk voor goed sloot, zijn wij heengegaan met een dankbaar gevoel, omdat Amsterdam één van Nederland's grootste actrices en nobeLste vrouwen op zoo waardige wijze had geëerd. En nu de opvoering van Renée Jeanne. De Fransche schrijfster Nora Jonuxi zou moeilijk een actrice hebben kunnen vinden die het leed van de hoofdpersoon uit haar stuk zoo schrijnend en diep gevoeld had kun nen uitbeelden als Tilly Lus. Zij is in dit tooneelspel een vrouw, die op het sterfbed van haar man beloofd heeft nooit meer te zullen hertrouwen en deze belofte ook gestand doet, omdat zij zich schuldig ge voelt tegen hem, dien zij in haar ziekte al was het dan ook slechts in „gedachten" ontrouw is geweest. Maar als een vriendin haar huis betreedt en Renée Jeanne tot de ontdekking komt, dat deze den man, dien zij lief heeft, met zich mee zal voeren naar Parijs, breekt al haar langgedragen leed los en smeekt zij haar vriendin haar niet het eenige wezen te ontnemen, dat haar lief is gebleven. Maar dan is het te laat. De vriendin en de man gaan heen en Renée Jeanne blijft alleen in het groote huis, dat voor haar voortaan als een graf zal zijn. Uit dezen korten inhoud ziet men, dat Nora Jonuxi niet tot de moderne schrijfsters ge rekend mag worden. Haar stuk is van een wat verouderde allure en is blijkbaar geheel ge schreven om het laatste bedrijf, de biecht van Renée Jeanne. In deze biecht kon Tilly Lus zich geven in de volheid van haar rijp, groot talent. Zij was in haar spel van een sterk dra matische kracht en toch van een prachtige natuurlijkheid en wist zelfs den nu en dan wat rhetorischen tekst aannemelijk te maken. Tilly Lus werd in dit stuk bijgestaan door den heer en mevrouw Van KerckhovenKling, Paul Huf en Marie Faassen, maar zij was zoo zeer hoofdpersoon dezen avond, dat wij over haar alleen willen schrijven. Zaterdag 12 November zal Haarlem in de ge legenheid zijn Tilly Lus als Renée Jeanne te zien en haar te huldigen als actrice en voor beeld van „werkende vrouw". J. B. SCHUIL. MR. D. CRENA DE IONGH NAAR BRITSCH- EN NEDERLANDSCII-INDIë. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van den president van de Nederlandsche Handelmaatschappij mr. D. Crena de Iongh, binnenkort een bezoek te brengen aan de kan toren van de maatschappij in Britsch-Indië en vervolgens aan die in Nederlandsch Oost- Indië. Mr. Crena de Iongh heeft het plan in de tweede helft van deze maand naar Britsch- Indië te vertrekken. DRIE JAAR WEGENS ZWARE MISHAN DELING. Conform den eisch is Donderdag een twin tigjarige vrachtrijder uit Nieuwer Amstel we gens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De man had op 17 Juli ruzie met de ver loofde van zijn schoonzuster, wien hij met een zeis een diepe wonde in den rechter schouder toebracht. De slagadervertakkingen werden geraakt, waardoor het jeugdige slachtoffer enkele uren later aan verbloeding is overleden. VOETBAL. EEN „HAARLEM' -HUWELIJK. Donderdag is in het Haarlemsche Stad huis het huwelijk voltrokken tusschen Jan van Polanen, den bekenden linksbuiten van „Haarlem" en mejuffrouw O. de Winter, een zuster van den niet minder bekenden rechts buiten der roodbroekenclub. Voor dit huwe lijk bestond veel belangstelling. Mr. L. C. Besier overleden. Oud-procureur-generaal bij den Hoogen Raad. 's GRAVENHAGE 4 November. In 70-jarigen ouderdom is hedenoch tend te dezer stede overleden mr. L. C. Besier. oud-procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, commandeur in de Orden van den Nederlandschen Leeuw en van Oranje- Nassau. Met ingang van 1 April j.l. heeft mr. Besier wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftijd zijn hooge functie neer gelegd. Onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in verschil lende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen, werd hem toen eervol ontslag verleend. Hij werd opgevolgd doo:r mr. W. J. Berger. Mr. Besier is in 1868 te Utrecht geboren. In 1903 werd hij benoemd tot substituut officier van justitie te Amsterdam. Nog geen volle tien jaren later werd mr. Besier be noemd tot advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad der Nederlanden. Toen in 1934 mr. A. Tak overleed, werd mr. Besier ln zijn plaats benoemd tot hoogsten magistraat in het openbaar ministerie. Om zijn zeer groote kennis van het recht werden zijn conclusies door de Nederland sche juristen evenzeer bestudeerd, gewaar deerd en geciteerd als de arresten van den Hoogen Raad zelf. Tal van hoogstbelangrijke zaken werden door mr. Besier behandeld, bij voorbeeld uiterst ingewikkelde octrooikwes ties. Zeer bekend zijn ook zijn omvangrijke conclusies in de goudclausuleprocessen tegen, de „Koninklijke" en de „Bataafsche". Bij het in werkinig treden, in 1925, van het nieuwe wetboek van strafvordering verscheen „Het Nederlandsche Strafproces", dat nog steeds door eiken jurist als een standaard werk wordt beschouwd. Mr. Besier stelde het met wijlen prof. A. Blok, hoogleeraar te Lei den. samen. Van de hand van mr. Besier zagen ook tal van korte publicaties, prae-adviezen e. d. over uiteenloopende onderwerpen het licht in verschillende juridische periodieken. Ook in het maatschappelijk leven heeft mr. Besier zich bewogen. Zoo was hij bestuurslid van de Rem. Geref. Gemeenten te Amsterdam en te 's Gravenhage, bestuurslid van Pro Juventute te Amsterdam, voorzitter van die vereeniging te 's Gravenhage, bestuurslid en voorzittr van de Ned. Juristenvereeniging, voorzitter van de Vereeniging voor Strafrechtspraak en. voorzitter van den Ned. Bond voor Straf recht. Hij is ook tot nu toe lid geweest van den Algemeenen Raad voor Psychopathen- zorg en voorzitter van de Commissie voor de Starfwetgeving. KAMPEERDERS VERGADEREN. Hygea, de vereeniging van kampeerders op het strand te Zandvoort, houdt een buitenge wone vergadering in het gebouw Roxy aan de Cornelissteeg, op Dinsdag 8 November a.s. Aan de orde is o.m. een voorstel tot fusie met de kampeervereeniging „Licht en Vrijheid", welke vereeniging reeds heeft besloten een fu sie te aanvaarden. Maar dan van WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet :cplaatstwordt de kopij den inzender niet. teruggegeven. De busdiensten in liet Kinheim- park. Geachte Redactie, Met blijdschap en waardeering zagen alle bewoners van het Kinheimpark hoe op 1 Oct. j.l. een nieuwe route door de N.Z.H.T.Mij. werd ingevoerd, waardoor in een groote leemte werd voorzien, want al te lang was het Kin heimpark het stiefkind van den busdienst ge weest. Was him blijdschap en waardeering groot, hoeveel te gróóter was hun verbazing, toen zij op 17 Oct. d.a.v. zagen, dat de route weer precies zooals vroeger was hersteld! Het oude electr. trammetje reed eertijds over de Kleverlaan. In die lang vervlogen dagen was dat de juiste route, maar sinds geruimen tijd heeft zich achter de Kleverlaan een ge heel nieuw dorp gevormd, en verbaasd vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat geen der raadsleden ooit eens heeft, gewezen op de groote behoefte aan een goede verbinding met Haarlem. Maar hoe het ook zij; de Kinheimparkbe- woners zullen niet eerder rusten, alvorens er een behoorlijke regeling getroffen is voor alle inwoners. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, MEVR. WED. Dr. C. v. BEMMEL, Iepenlaan 70. Vestigingswet Kappersbedrijf en Vakonderwijs. Dinsdag 25 October verscheen in de dag bladen de mededeeling dat de spertijd voor het kappersbedrijf was afgekondigd. Dit be- teekent in algemeenen zin dat gedurende een jaar geen nieuwe kapperszaken mogen wor den geopend. De eischen, welke door de Ves tigingswet gesteld zullen worden om vergun ning te krijgen tot het openen van een kap perszaak houden o.a. in dat men voldoen moet aan bepaalde vakeischen. In verband hiermede achten wij het drin gend noodzakelijk de werknemers in het kappersbedrijf er nogmaals op te wijzen dat er in verschillende plaatsen van ons land door den Ned. Bond v. Kapperspersoneel vakscho len georganiseerd zijn, waar men zich de be kwaamheid, noodig om het examen te kun nen doen, kan verwerven De secretaris van het Centraal Bestuur van vakonderwijs, de instatntie welke voor den Ned. Bond v. Kapperspersoneel de vakopleiding in handen heeft, zal gaarne alle inlichtingen over de vakscholen verstrekken. Voor Haarlem en omstreken wende men zich tot de direc teur Joh. Meeuwig, Bloemendaalscheweg 121, Bloemendaal of tot ondergeteekende. J. KüLMAN, secr.-pcnningmeester Duvenvoordestraat 99 r., Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2