HC.MDERSE Duirnelijnlje Verstopte Heus? Haarlemmers worden oud. I v R O A G 4 NOVEMBER 1938 H A A R E E M'S DSGBEAD 4 (Adv. Ingez. Med.) r iuu Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bij pr. I het eerste niezen, voorko- wa menzij vele verkoudheden. U ViCKS jf VA-tro-WOL (Adv. Ingez. Med.) ARROND RECHTBANK. Inbraak in een ijsfabriek. In den nacht van 28 op 29 Juni 1935 was in een Haarlemsche ijsfabriek ingebroken. De dader, die reeds lang gevonnist is. had zich toen toegang tot de fabriek kunnen verschaf fen. die hij van een ijsventer had gekregen. De ijsventer wilde namelijk aan bedrijfs kapitaal komen om zelf een ijsfabriekje te beginnen. Het geld. 175 gulden, was een Haar- lemschen koperslager gegeven. Tegen den ijsventer en den koperslager had de Officier bij de eerste behandeling 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De verde digers rar. dr. Benno J. Stokvis uit Amster dam en mr. H. O. Drilsma hadden echter reclasseeringsrapporten gevraagd. Deze rap porten waren nu binnengekomen en luidden zeer gunstig. De Officier vond hierin aanleiding zijn eisch te wijzigen en requireerde gistermiddag tegen beide verdachten zes maanden voor waardelijk. Mr. dr. Stokvis sloot zich bij het requisitoir aan. (Adv. Ingea. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Aanwinsten. Zede- en Zielkunde Luning Prak. Menschen en mogelijkheden. Nelson. Word oud blijf jong. Landbouw en veeteelt Rietsema. Rapport over de moeilijkheden in den Noord-Hollandschen tuinbouw. Kromdijk. Geen onkruid in uw tuin. Pieterse. De fox-terrier. Folklore: Slempkes. Goedroen, de koningsbruid. Dulac. Fairy-book. Kunst Pinder. Deutsche Burgen und feste Schlösser. Burckhardt. Rubens. Handschrift. Het Nederlandsche, in 1600; (door Bogtman). Geschiedenis Colenbrander. Willem n, koning der Ne derlanden. Lennhof. De laatste vijf uren van Oos tenrijk, Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Kurban Said. Ali en Nino. Last. Een flirt met den duivel. Leeuw, van der. Verspreid proza. Mauriac. De adderkluwen. Sava. Het reddende mes. Wiechert. De Majoorsche. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. groepen. Voor die van 60 tot 79 jaar bedroe gen de cijfers: 60-79 j. Nederland 42.9 pet. Noord-Holland 45.4 pet. HAARLEM 47.0 pet. Ook in de laatste groep, die der grijsaards, lag het Haarlemsche sterftecijfer boven de rijks- en provinciale gemiddelden: 80 jaar en ouder Nederland 17.0 pet. Noord-Holland 16.7 pet. HAARLEM 17.5 pet Ofschoon dus het totale sterftecijfer in onze stad, zooals wij in den aanvang zagen, iets bo ven het gemiddelde lag, blijkt Haarlem een ..gezonde" stad te zijn waar de bewoners door één genomen, een hoogeren leeftijd bereiken dan elders in Nederland gemiddeld het ge val is. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs "Radio of Di versen 9.20: Diversen 10.50—11.20; Keulen 11.20; Ned. Brussel 11.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; Pauze 2.502.55; Fransch Brus sel 2.55; Keulen 3.20; Pauze 5.455.50; Boe dapest of Diversen 5.50; Ned. Brussel 6.20; Weenen 7.30; Keulen 8.05; Parijs Radio 11.20 Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35; Droitwich 12.20 Londen Regional 2.20; Droitwich 3.20; Ned. Brussel 10.20; Boedapest 10.30; Droit wich 10.50 Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekpro gramma. 8.00—12.00 Diversen. Heel vroeg in den morgen werd Duimelijntje al weer wakker. Ij Toe» zij om zich heen keek, wreef ze zien eerst de oogjes uit. Wat was dat? Waar was zij? Overal om haar heen water|j vertrouwde tafel, bij de wow, die Hoe kon dat zoo ineens Toen zij uit haar bedje was gekomen en zag, dat zij niet van het Wad af kon, begon zij bitter te schreien. Hoe graag had zg weer aan land willen zijn, terug op de haar zoo zoo goed voor haar zowyêe De oude pad was in de modder nog steeds de pronkkamer aan het versieren. Mooie schelpen had zij overal al neergelegd, daar naast veel riet en gele plompebladen. De kamer moest keurig in orde zijn als de nieuwe schoondochter kwamTenslotte ging ze met haar zoon naar de plaats waar Duimelijntje zich bevond. Het bed van Duimelijntje meest eerst gehaald worden om in pronkkamer neergezet te worden. Wordt vervolgd). Blijkens de sterfte-statistieken wonen wij in een gezonde stad. Haarlemmers worden oud. Dit is de onge twijfeld bemoedigende conclusie, waartoe de sterfte-statistiek der laatste jaren leidt. In 't algemeen is de gemiddelde levensduur der Nederlanders in de laatste driekwart eeuw veel hooger geworden. In de periode 1870 1380 bedroeg hij voor mannen slechts 38. voor vrouwen 40 jaar, thans bedraagt hij voor mannen pl.m. 56 en voor vrouwen pl.m. 58 jaar. Verschillende oorzaken hebben dit bewerkt. Een voorname plaats nam daarbij de verbe tering der economische toestanden in. Wel is waar zijn deze de laatste tien jaren in menig opzicht weer achteruit gegaan, maar vergele ken bij den vooruitgang sedert 1870 is deze teruggang toch slechts héél beperkt. Ook de ontwikkeling van de medische we tenschap heeft er veel toe bijgedragen om het leven der menschen te verlengen. Vooral ook de zuigelingensterfte is daardoor sterk afge nomen. Omstreeks 1870 stierven er van elke honderd geborenen nog ruim twintig in het eerste levensjaar, thans nog maar gemiddeld vier. En tenslotte is er dan nog de uitgebreide so ciale hygiène, méér lucht, méér licht, méér ruimte, goede rioleering in de steden, oprui ming van krotwoningen enz. Deze sociale hy giène is van zoo enorm belang gebleken, dat zij een totalen ommekeer bewerkte in de onder linge verhouding der provinciën ten opzichte van den levensduur en de sterftekansen. Drie kwart eeuw geleden was de sterfte het hoogst in Noord- en Zuid-Holland, in de provinciën dus met de grootste steden, terwijl Friesland', Noord-Brabant en Gelderland de laagste sterftecijfers hadden. Dat is nu volkomen ver anderd. Friesland. Zeeland, Gelderland en Noord-Brabant blijken de minst gezonde provinciën geworden te zijn, Utrecht en Zuid- Holland de gezondste! Maar ook in Noord-Hol land is het sterftecijfer niet ongunstig. Even als in Groningen en Overijsel is het in onze provincie over de laatste drie jaar precies ge lijk aan het rijksgemiddelde, n.l. 8.7 per dui zend en per jaar. In Haarlem was het over dezelfde periode gemiddeld 8,9. iets hooger dus dan de rijks- en provinciale gemiddelden. Maar een nadere ontleding van het sterftecijfer onzer stad doet nochtans zien, dat de Haarlemmers in 't algemeen een hoogeren leeftijd bereiken dan in Noord-Holland en Nederland als gemiddelde geldt. Bezien wij eerst de zuigelingensterfte, d.w.z. de sterfte in het eerste levensjaar. Hierbij, en bij alle volgende berekeningen, nemen wij de gemiddelden der laatste drie jaren. Van alle sterftegevallen kwamen op rekening van de zuigelingensterfte in: Nederland 9,0 pet. Noord-Holland 6.1 pet. HAARLEM 5.7 pet. Het provinciale cijfer is derhalve heel wat gunstiger dan bet rijksgemiddelde, maar het Haarlemsche cijfer blijft nog beneden het Noordhollandsche. Niet minder gunstig zijn de cijfers in de drie volgende leeftijdsgroepen, die van de kleuters, kinderen en jeugdige personen. Van alle sterfgevallen kwamen de volgende percentages op rekening van deze drie groepen 1-4 j. 5-14 j. 15-19 j. Nederland 2.9 pet. 2.2 pet. 1.5 pet. Noord-Holland 2.2 pet. 1.8 pet. 1.1 pet. HAARLEM 2.0 pet. 1.4 pet. 1.1 pet. Iets ongunstiger zijn de Haarlemsche cijfers voor de beide volgende leeftijdsgroepen, die van 20 tot 29 jaar en van 30 tot 39 jaar. Het volgende staatje brengt dat tot uitdrukking: 20-29 j. 30-39 j. Nederland 3,7 pet. 4.3 pet. Noord-Holland 3,6 pet. 4.4 pet. HAARLEM 3.9 pet. 4.4 pet. In de volgende leeftijdsgroep, die van 40 tot 49 jaar blijft het Haarlemsche sterftecijfer echter weer beneden het rijksgemiddelde, en wel in die mate, dat de geringe overschrijding in de beide voorafgaande groepen méér dan goed gemaakt wordt 40-49 j. Nederland 5.9 pet. Noord-Holland 6.7 pet. HAARLEM 5.4 pet. In de leeftijdsgroep van 50 tot 59 jaar is de sterfte in onze stad hooger dan het rijksge middelde: 50-59 j. Nederland 10.6 pet. Noord-Holland 11.8 pet. HAARLEM 11.6 pet. Totaliseeren wij nu alle leeftijdsgroepen van 0 tot 60 jaar, dan blijkt dat in deze totaalgroep over de afgeloopen drie jaren voor geheel het land 40.1 pet. der sterfte viel en voor Haarlem slechts 35.5 pet- Het zwaartepunt van de sterfte in Haarlem ligt in de hoogste leef tij ds- lltSAKPeoft Copyrighl P. I. B. Bo* 6 Copenhogen Er groeiden in het water tallooze plompebladen, die alle dreven. En naar dat Mad zette de moederpad koers, om de notedop, met Het Mad dat het verst van den oever lag, was wel het grootste, het slapende DuimeHjntje, er op te zettan, totdat zü en haar zoon ktear waren. denkt aan „ei", aan advocaat, aan de beste advocaat, dus aan TWEE REUZENTUBES anders 10ct. p. stuk, TIJDELIJK SAMEN VOOR 'n Erdalproduct, DUS goed! LAKGLANS (Adv. Ingez. Med.) Christ.-Historische Unie. Propaganda-kunstavond. De afdeeling Haarlem-Centrum van de Christ. Historische Unie organiseerde Don derdag in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een propaganda-kunstavond, die door den voorzitter der propagandacom- missie, den heer Joh. Visser, op de gebruike lijke wijze geopend werd; hij heette daarna wethouder E. van der Wall en het Statenlid Mr. A. J. Honig welkom. De heer Visser her innerde aan de spannende dagen in Septem ber, toen men er niet aan dacht, een feestver- gadering uit te schrijven. Maar gelukkig is de wereld voor de ramp van een oorlog ge spaard gebleven, doch hij achtte het toch nuttig, dat de Christ.-Hist. Unie ook zal over wegen. wat gedaan kan worden om den vre de te bevorderen. De heer Visser wekte op, om zooveel mogelijk nieuwe leden te werven, vooral nu er weer belangrijke verkiezingen op til zijn. Indien mogelijk moet de Christ. Hist, raadsfractie versterkt worden. Spreker acht het gelukkig, dat een lid der Christ.- Hist. Unie de belangrijke functie van wethou der van financiën bekleedt. De heer Van der Wall doet dat met eere. De heer Visser be treurde het, dat er nog zooveel kleine par tijen bestaan, wat versnippering van krach ten tengevolge heeft. Hij meent dan ook, dat het goed zou zijn dat de Christen Democra ten zich aan de Christ. Hist Unie zouden aan sluiten. Er moet samenwerking komen. Mr. Dr. J. van Bruggen uit Heemstede hield een rede over het onderwerp: „Bouwen en bewaren". Men is geneigd te denken, zei hij, dat tusschen bouwen en bewaren een te genstelling bestaat. Het lijkt er misschien wel wat op, want bij bouwen denkt men aan ac tieve menschen en bij het bewaren denkt men aan een huis op Zondag, dat door een man bewaakt wordt. Tusschen het bouwen en be waren echter, dat spreker tot onderwerp ge kozen heeft bestaat geen tegenstelling. Om te kunnen bouwen heeft men een fundament noodig; dat heeft de Christ.-Hist Unie in den vorm van haar beginselpx-ogram. Dezen tijd van internationale spanningen en economi sche ontwrichting' achten velen geen tijd om te bouwen. Dit acht spreker onjuist. In moei lijke jaren heeft men ook voortgebouwd. Wan neer dat niet gedaan wordt, raakt men ach terop. In ons land heerscht groote werkloos heid en ook voor den middenstand en tuin bouwers zijn er nog vele moeilijkheden. Toch moet men bouwen, o.a. aan het nationale le ven. Niet te verwarren met het nationale leven van hen, die meer naar het Oosten kijken dan naar ons eigen land. Die menschen, zei spreker, misbruiken onze nationaliteitsge dachte. Voor hen behoeft men echter wat ons land betreft, niet bang te zijn; dat is bij het veertigjarig jubileum van onze Koningin nog gebleken; ons werkelijk nationale leven is toen wel heel duidelijk gebleken. Menschen, die zich vroeger een weinig afzijdig hielden, scharen zich nu om den troon van onze Ko ningin. De Christenen tezamen hebben een taak te vervullen in het openbare leven. Spre ker is het met den heer Joh. Visser eens, dat de Christen-Democraten zich bij de Christ.- Hist. Unie moeten aansluiten. Verder moet er gebouwd worden aan een gezonden volks invloed. God wil in vrijheid worden gediend niemand heeft het recht een ander een le vensbeschouwing op te dringen. Hij acht het gelukkig, dat een geest van bouwen over de Christ.-Hist. Unie vaardig is geworden. Ook moet er gebouwd worden aan onze volks kracht; ons land en volk moeten beschermd worden. Het vertrouwen onder de volkeren moet worden hersteld, dan krijgen we een gelukkige wereld. Daarvoor is het echter ook noodig, om voortdurend de werkloosheid te bestrijden. Maar bovenal acht spreker het noodig te bouwen aan de versterking van het Christelijk geloof. Geestelijke verdrukking, zooals men dat in Duitschland ziet, mag in ons land niet komen. En wat het bewaren be treft, zoo eindigde spreker, men kan alleen bewaren door te bouwen, zooals men ook een oud huis met een mooien gevel alleen kan bewaren, als men op tijd herstellingen aan brengt. Dus bouwen en bewaren. De rede van den heer Van Bruggen werd met een dankbaar applaus beloond. De bijeenkomst werd opgeluisterd met wel- luidenden zang van het Solo-Mannenkwartet „Orpheus", onder leiding van den heer Nico de Zwager, en door de dames Llen Cornelis- sens (alt) en Annie Houwen (piano). Dr. J. J. Wallien sprak' een propagandistisch slotwoord. Hij dankte allen, die tot het welsla gen van dezen propaganda-avond hadden meegewerkt. Tenslotte werd door allen het Lutherlied ge zongen. „De opmarsch der jeugd". Oxford-film in het Rembrandt Theater. In het Rembrandt Theater wordt van a.s. Vrijdag af in het voorprogramma een film ver toond „De opmarsch der jeugd", welke ertoe dient om de menschen aana te sporen zich bij het streven van de Oxford beweging aan te sluiten. De Haarlemmers zullen heden en Maan dag a.s. de populaire liedjes, waarin de ge dachte van de Oxfordbeweging wordt uitgedra gen, kunnen hooren, wanneer zij naar de to nen van het carillon van de Groote Kerk luis teren! Dezelfde liedjes worden in de film gezongen. Zij zijn eenigermate populair getoonzet doch indien men den inhoud der coupletten aan dachtig beluistert hoort men dat er diepe ge dachten uit klinken. De Oxford beweging schuwt de populari teit niet. Integendeel. Deze beweging wil Juist een algemeene, of om zoo te zeggen „alle- daagsohe" toepassing van de Christelijke be ginselen. een herleving in depractijk van het Christendom. En waarom zou het diepzinnige niet met het alledaagsche kunnen samen gaan? Het liedje van „het slimme paardje" luidt als volgt: Zeg, ik heb een heel slim paardje, En laast zei dat tot mij: „Wat er mis is in de wereld Zijn de menschen, die er leven. Ze weten wel van nemen, Maar ze weten niet van geven. Zoo bouw je immer nooit Een betere wereld ooit, Een kerngezonde maatschappij". „Er is", zei ik, „mijn slim paardje, Veel waars in wat je zei. We zijn niet bar eerlijk, Maar gemeen voor elkander. We zijn trotsch op ons zelf, Maar jaloersch op een ander. Maar als je nu zoo bent. Zoo eigenaardig bent. Word je toch niet anders volgens mij". „Da's mis", zei toen mijn slim paardje, „Als je wilt, verandert God je net als mij. Hij houdt schoonmaak in je leven, Dat je vrienden staan te kijken, En helpt je naar Zijn plan Ook anderen te bereiken. Je moet doen, wat Hij zegt, Precies doen, wat Hij zegt, Want de teugels houden, dat doet Hij". Nu ga ik met mijn slim paardje Op een splinternieuw karwei, Naar een nieuwe wereld, Waar 't fijn is om te leven En God zal daar van Oost Tot Wéét Zijn orders geven. Wij luisteren naar Hem, Elke morgen naar Hem. En zoo bouwen wij Gods maatschappij. De film „De Opmarsch der jeugd" vond haar ontstaan eigenlijk in Regina (West Canada) waar in Juni 1934 tweehonderd jon ge mannen samen kwamen om zich lichame lijk én geestelijk te trainen voor den opbouw van hun land, Met de hulp van een ex-film operateur maakten deze amateurs de film om de wereld te zeggen wat ze op het hart hadden. De film is kort nochtans krachtig en vol doet zeer goed aan de bedoeling om de men schen tot interesse voor de Oxfordbeweging te brengen. lederen avond na de vertooning is er na 8 uur in Franken's Lunchroom gele genheid om iets meer te hooren over de be weging.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6