I BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938 H A A REE M'S D A G B E X D 13 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT V.V.V.-NIEUWS. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Zandvoort" is reeds begonnen aan de voor bereidingen voor het zomerseizoen 1939, hoe wel dezen winter nog vele attracties voor de leden op het programma staan. Het informatiebureau aan het Stationsplein is voor wintergebruik ongeschikt en daarom zal het kantoor van Maandag a.s. af gevestigd zijn Badhuisplein 9. Het telefoonnummer blijft 2262. Bij besluit van B. en W. van 25 October werd aan de V.V.V. toestemming verleend tot het houden van een verloting. Van 12 November af zullen de loten a 0.10 per stuk verkrijg baar zijn aan het kantoor. De hoofdprijs is een Waldorp-radiotoestel. Voor degene, die de meeste loten verkoopt, is een aardige ver rassing beschikbaar gesteld. Op Zondag 13 November a.s. zal de tooneel- vereeniging „De Schakel" voor de V.V.V. een uitvoering geven in „Groot Badhuis" .Na af loop wordt een groot bal met attracties ge organiseerd. Leden hebben recht op geredu ceerde prijzen. De wijziging in de Statuten in verband met de reorganisatie van de V.V.V. tot een semi- officieel lichaam maken het noodzakelijk eveneens het huishoudelijk reglement te her zien. Evéntueele wijzigingen moeten vóór 1 December a.s. bij het kantoor worden inge zonden. Het nieuwe reglement zal in een in de maand December a.s. te beleggen alge- meene vergadering worden behandeld. CENTRALE OUDERCOMMISSIE. Op de laatst gehouden gecombineerde ver gadering van de Oudercommissies der O.L.- scholen werd de Centrale Oudercommissie als volgt samengesteld: voorzitter de heer Brui degom, secretaresse mevr. Meyer, penning- meesteresse mevr. Van der Mije, leden mevr. Hennis en de heer A. Paap. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand October werd aan het post kantoor Zandvoort ingelegd 24262.37 en terugbetaald 27897.19. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Huig, zoon van H. Paap en A. G. Weber, Trompstraat 5. Getrouwd: B. L. W. Bossong en D. J. M. Schouten, G. van Ledenbergstraat 101, Am sterdam; A. van Moppes en M. Groenewoudt, Kribbestraat 191, Amsterdam. HILLECOM PROPAGANDA-AVOND VAN DE GEREFORMEERDE JEU GD CENTRALE. Onder voorzitterschap van den heer C. Smits had gisteravond in het Nutsgebouw een druk bezochte propaganda-avond plaats, uit gaande van de Gereformeerde Jeugdcentrale. Na de gebruikelijke opening zette de voor zitter in zijn openingswoord uiteen wat de Jeugdcentrale eigenlijk is, namelijk het prac- tisoh verband, gelegd tusschen de aangesloten Jeugdvereenigingen. De bedoeling is met alle geoorloofde middelen de propaganda der ver eeniging te leiden en te steunen en men vraagt dan ook den steun, de belangstelling, de hulp en de arbeidskracht van zoowel jon geren als ouderen. Vervolgens sprak ds. H. W. Wierda van Vijfhuizen een propagandarede uit, waarin hij den arbeid onder de Geref. Jongeren uiteenzette. Het verdere deel van den avond werd ge vuld met zang en een inleiding getiteld „Mo mentopnamen uit het leven van Willem van Oranje". De heer J. Buwalda uit Haarlem had als declamator geen onbelangrijk aandeel aan het welslagen van dezen avond. Ds. A. K Krabbe sloot op de gebruikelijke wijze. HAARLEMMERMEER GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bijDe Vries Noordlaan 21, een zakmesje; Van Roode. Hil- legommerdijk 319, Nieuw Vennep, een smous hond; Postkantoor Overveen, een rijwielbe- lastingmerk; Meiling, Sterreboschlaan 15. een heerenhandschoen; Deijlins, Denijs van Hulle- laan 26. Haarlem, een speelgoedhaasje; Raven- stein. Mauritsstraat 11, Haarlem, een dames handschoen; Wijgerse. Boschland 2, een grijs kralen snoer; Van Riessen. Bosch en Duin laan 1, een paar motorhandschoenen: Zwier - sen, Zuider Tuindorplaan 20. Haarlem, een paar dameshandschoenen; Schipper, Kinheim- weg 83, 2 handschoenen en 1 broche: Fonteijne Boschlaan 35, een motorhandschoen; Van Noord, Jan Steenstraat 65, Haarlem, een zilve ren rozenkrans. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 10—12 uur voormiddags): defect rijwiel, handschoenen, sleutels, blauwe klut, wantje, sjaal, jongensrijwiel, Rienstra. Bloemendaalscheweg 339, een autoped. E. T. O.-TOURNOOI. Zaterdagmiddag wordt het schoolvoetbal- tournooi van de Hoofddorpsche voetbalver- eeniging voortgezet met den wedstrijd van de Juniorenafdeeling van E. T. O. tegen de Openbare Uloschool te Hoofddorp. Door niet opkomen van de o. 1. school 7 Bennebroeker- weg, kon de laatste wedstrijd niet doorgaan. ORANJEVEREENIGING „HOOFDDORP". De Oranjevereeniging „Hoofddorp" komt op Woensdag 9 November in café Krielen in buitengewone vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten. Behande ling van de statuten en het huishoudelijk reglement, financieel verslag en bestuursver kiezing. Na de goedkeuring der statuten moet een nieuw bestuur worden gekozen. Op één na alle bestuursleden stellen zich niet meer her kiesbaar. VERBETERING NIEUWE RIJKSWEG. Hoewel het eenigszins tegenstrijdig klinkt, behoefde de nieuwe rijksweg AmsterdamDen Haag eenige verbetering. Het gedeelte, gele gen tusschen de Geniedijken tusschen Ben- nebroekerweg en Kruisweg was zoodanig ver zakt, dat verhooging noodzakelijk werd en het verkeer daar ter plaatse voorloopig over één baan geleid moest worden. Met de verbe tering is men zoo ver gevorderd, dat de her opening spoedig wordt verwacht, waarna de andere baan aan de beurt komt. De verbeteringen langs dezen weg, betref fende de nieuwe parkeerplaatsen, zijn in vol len gang. Deze verharde plaatsen temidden der grasbermen zullen in een groote behoefte voorzien. HALFWEG C. J. M. V. „SAMUEL". De Christelijke Jongemannenvereeniging „Samuel" organiseert voor haar leden op Za terdag 5 November in dezaal van de Neder- landsch Hervormde Kerk te Halfweg een voordrachtenwedstrijd. In de jury nemen zitting: Dr. M. Sepers, Ds. H. O. Molenaar en de heer G. C. de Mol. De rubrieken ernst en luim zullen met dezelf de voorwaarden beoordeeld worden. WINKELIERSVEREENIGING „E. G. V." De winkelicrsvereeniging „Eendracht Geeft Voorspoed" houdt op Maandagavond 7 No vember in de zaal van den heer P. Pollé te Halfweg een ledenvergadering. Op dë agenda staat o.m. vermeld: Bespre king „St. Nicolaas-Reclame-Plan". HEEMSTEDE R.K. SAMENKOMSTEN VOOR NIET- KATHOLIEKEN. De Prior van het klooster der Carmelieten te Hoogeveen, Pater B. Dommershuysen, zal op zes achtereenvolgende Donderdagavon den in het kerkgebouw aan den Heerenweg zes inlichtingsavonden leiden over de R. K. geloofsleer, meer in het bijzonder voor niet- katholieken. VERGADERING „WITTE KRUIS". Onder voorzitterschap van jhr. J. P. W. van Doorn, werd Donderdagavond in café-restau rant Hof van Heemstede een vergadering ge houden van de afd. Heemstede der Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Na de gebruikelijke opening en voorlezing der notulen volgde bestuursverkiezing. Jhr. J. P. W. van Doorn en dr. E. A. M. Droog wer den bij acclamatie herkozen. Als afgevaar digde naar de op 8 November a.s. te houden 81e Algemeene Vergadering te Amsterdam werd gekozen de heer J. Waldkötter en als plaatsvervanger dr. E. A. M. Droog. Hierna werd behandeld de begrooting der afdeeling over het jaar 1939. Naast een batig saldo groot 600 worden de contributie-inkomsten geraamd op 650 en aan bijdrage van het Witgele kruis voor het gebruik van verplegingsmateriaal 450, benevens enkele kleine inkomsten tot een to taal bedrag van 1735.90. Aan uitgaven werden o.m. begroot: voor nieuw verplegingsmateriaal 400, de cursus E.H.B.O. 150, bijdrage ter dekking nadeelig saldo kleuterzorg en malariabestrijding 125, bijdrage voor uitzending naar herstellingsoor den en Centraal genootschap tot uitzenden van zwakke kinderen f 400 met in totaal een bedrag van 1735.90. BLOEMEN DAAL IJMUIDEN Opening Chr. Militair Tehuis. Het comité heeft eer van zijn werk. Gisteravond is het Chr. Militair Tehuis of ficieel door den leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst Kol. ds. H. Janssen offi cieel geopend. De plechtigheid vond plaats in het Gebouw voor Chr. Belangen in tegenwoor digheid van een groot aap tal belangstellen den. O.a. waren aanwezig de garnizoenscom mandant kap. Drukker en de heeren A. Rabe- nort namens het hoofdbestuur van den Chr. Marinebond te Den Helder en Zeldenrijk na mens de Haarlemsche Vereeniging Pro Rege. Nadat het zangkoor Gera van de Gerefor meerde Evangelisatie zich had laten hooren, betrad ds. Janssen het podium. Spreker zeide, dat hij dankbaar het ver zoek had aanvaard, deel te nemen aan de plechtige opening van het militair tehuis. Kap. Drukker zeide, dat hij de oprichting van het tehuis met groote belangstelling te gemoet heeft gezien. Dit tehuis komt op een zeer juist oogenblik omdat het garnizoen juist met 80 man is versterkt. Al zijn de barakken klaar, toch blijft er behoefte aan een te huis. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Rabenort namens den Chr. Marine- bond, den heer Zeldenrijk, namens Pro Rege, ds. Joh. Bronsgeest namens de predikanten, die deel uitmaakten van de commissie van aanbeveling. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 135 Perseus IJM. 45f 1540 Loggers: KW. 12-5 f 120. Kotters: E. 329 f 1250. IJM. 283 f 450; TR. 29 f 687; TR. 217 f 460; P.D. 477 f 423; SCH. 289 f 910; SCH. 104 f 550; SCH. 84 f 780; SCH. 341 f 81; KW. 101 f 478; KW. 5 f 370; KW. 47 f 340; KW. 70 f 720; KW. 153 f 770; KW. 79 f 170. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 4 Nov. 1938 (A.N.P.) Tarbot 84 ct. per K.G. Tong 150100 ct. per K.G. Griet f 27—18 per 50 K.G. Groote schol f 22 per 50 K.G. Middel schol f 53 per 50 K.G. Zetschol f 24.50 per 50 K.G. Kleinschol f 19—8.50 per 50 K.G. Schar f 8.207.20 per 50 K.G. Groote gul f 18 per 50 K.G. Kleine gul f 16—6 per 50 K.G. Wijting f 74.60 per 50 K.G. Versche haring f 2.851.90 per 50 K.G. Kabeljauw f 61—53 per 125 K.G. SANTPOORT „DE BLINDF.NPENNING". In de Ned. Herv Kapel aan den Pastorie- weg werd Donderdagavond een concert ge geven door en ten bate van de vereeniging „De Blindenpennïng" uit Amsterdam. Behal ve door het koor der blinden werd medewer king verleend door de dames A. Musch (so praan), J. Beyer (mezzo-sopraan). A. W. v Pelt en M. v. Pelt (viool) en den heer Piet Meijer (piano en orgel). Door den directeur der stichting, den heer A. Boendermaker Jr., werd een openings woord gesproken. Spr. herinnerde aan den eersten blindenavond te Santpoort gehouden in 1935. Door het geringe aantal belangstel lenden. waagde men eerst in het voorjaar van 1938 een nieuwe poging. Deze slaagde uitste kend. Hierdoor aangemoedigd, was men thans met het volledige koor gekomen. Spr sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst en hoopte, dat door dezen avond de vereeni ging nog meer belangstelling zou gaan ge nieten. Spr. eindigde met te zeggen, dat men het werk moest zien in het Eeuwigheidsllcht. Hierna werd door de blinden een program ma van zang en muziek ten gehoore gebracht. Alle nummers, maar speciaal het vocale ge deelte, maakten 'n diepen indruk op de a?.n- wezigen. In het bijzonder noemen we het door mej. J. Beyer gezongen 1 Cor. 13 van Brahms. In de pauze werd een serie lichtbeelden ver toond, waarbij de heer Joh. Steelinck een toe lichting gaf. Verschillende kijkjes uit het leven der blinden verschenen op het witte doek. „DE WITTE ENGEL". De commissie, welke in het Vereenigings- gebouw aan de Enschedélaan cultureele film avonden organiseert, heeft met „De Witte Engel" een bijzonder gelukkige keus daan. In dit werk wordt het opofferende werk van Florence Nightingale beschreven, de jonge vrouw, die het als haar roeping be schouwde haar zieken, ongelukkigen mede- mensch te verplegen, ondanks de groote te genwerking, welke zij van hooge instantie? ondervond. Van 't begin tot het einde werd de ontroe rende film met de grootste aandacht gevolgd Van de twee bij filmen noemen we in 't bij zonder die van het vogel-eiland Laysan. Vermelden we tenslotte, dat het uitzicht op het doek zeer verbeterd was. SCHAKEN. In het Vereenigingsgebouw te Santpoort werd een competitie-wedstrijd gespeeld tus schen het tweede tiental van „Santpoort" en het tweede tiental van „Denk en Zet" uit IJmuiden-Oost. De uitslag was als volgt; Santpoort: Denk en Zet: K. NederlofH. Aarts 01 G. HofmanA. Aarsen 01 P. VisserH. Bouman 10 L. DavidsonG. 't Hart 01 P. v. d. HorstC. v. Leeuwen 10 Jac. de Waal—H. Clots 0—1 J. VersteegH. Bronsema 01 M. StevensH. Spieker Sr. 10 E. EhrbeckerC. v. Eerden 01 H. Korthals—R. Blok Vz—V2 „Denk en Zet" won dus met 6V23Y2. (Is reeds In een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Bevordering van de Studie der Natuurkunde. Het dagelijksch bestuur van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft be sloten, de bate van vermoedelijk f 4500 die in 1939 door de maatschappij uit het Pieter Lan- gerhuizen Lambertus-fonds zal worden ver leend. te besteden tot bevordering van de studie der natuurkunde. Tot het ontvangen der bate komen in aan merking leden van de Hollandsche Maatschap pij der Wetenschappen, zoo voor zichzelf als ten behoeve van derden, zoo personen als in stellingen (al of niet rechtspersoon). Aanvragen tot het verkrijgen der bate moeten voor 1 Januari 1939 aan den secrëtaris der maatschappij, prof. dr. A. F. Holleman te Bloemendaal, Parkweg 7, worden gezonden met inachtneming van het volgende: De aanvrage geschiedt schriftelijk en moet behelzen: a. den naam, voornamen, woonplaats en werkkring van den aanvrager, en zoo de aan vrage niet ten behoeve van den aanvrager zelf is, wanneer deze geschiedt ten behoeve van een physiek persoon, dezelfde opgaven omtrent deze; wanneer het betreft een instel ling, een duidelijke aanduiding dier instelling; b. het doel, waartoe de bate zal worden be steed; c. een zoo nauwkeurig mogelijke begrooting of berekening der kosten; d. al datgene, wat de reden van de aanvrage, zoowel als de omstandigheden, waaronder de aanvrage geschiedt, nader kan in het licht stellen of aannemelijk maken; e. een verklaring door den aanvrager, res pectievelijk van dengene, te wiens behoeve de aanvrage geschiedt, dat bij toekenning der bate de resultaten van het onderzoek, waartoe de bate strekt, aan de maatschappij ter op name in haar werken zullen worden aange boden en in geen geval binnen zes maanden na de aanbieding zonder toestemming der maatschappij zullen worden in het licht ge geven; een en ander ten ware de bate zij ver strekt in samenwerking met eenig ander lichaam of genootschap en omtrent die uitgave met zulk een lichaam of genootschap eenige andere regeling is getroffen. Volgens art. 8. al. 10 der statuten, hebben aanvragen voor het geheele bedrag de voor keur. Fransch-Duitsch non-agressiepact op komst? PARIJS, 3 November. De „Petit Parisien' meldt uit Berlijn: Een bij uitstek bevoegde figuur in Duitsche dpilomatieke kringen heeft ons verklaard, dat men wacht op de komst van Coulondre waarschijnlijk tegen het einde der volgende week om de besprekingen te openen, die zul len kunnen leiden tot het sluiten van een soort Fransch-Duitsch non-agressiepact of ander ac- coord van denzelfden aard, dat, naar het schijnt, geen nieuwe verplichtingen van Frankrijk zou behoeven te bevatten, doch ten doel zou hebben den indruk van ontspanning te versterken en het economisch verkeer te bevorderen. Memorie van Antwoord op de Amsterdamsche begrooting. HAARLEM Donderdag. Heden is de Memorie van Antwoord ver schenen op het verslag van de afdeelingen van den Amsterdamschen gemeenteraad over de begrooting voor 1939. Omtrent de ingediende begrooting geven burgemeester en wethouders toe, dat deze begrooting niet voldoet aan de eischen, welke men in normale tijden aan een solied finan cieel beleid stelt. Zij houdt nl. een belangrijk verdere intering in en het staat vast, dat na de verzwakking van de financieele positie gedurende een aantal jaren, spoedig weder een toestand moet worden bereikt, waarbij de gemeente althans niet verder inteert. Ook staat voor burgemeester en wethouders vast, dat die toestand niet bereikbaar is, zonder een grondige herziening der regelingen, welke voor de financiën der gemeente van overwe gende beteekenis zijn. Tntusschen, al achten zij een grondige her ziening der bedoelde regelingen een conditio sine qua non voor het scheppen van de mo gelijkheid van terugkeer tot een behoorlijk financieel beleid en al hebben zij een derge lijke herziening bij verschillende gelegen heden schriftelijk en mondeling krachtig bij de regeering bepleit, toen zij stonden voor de taak. de begrooting voor 1939 op te maken, konden zij dit niet anders doen, dan op de ba sis van de bestaande wettelijke regelingen, waarbij een normaal sluitende berooting on bereikbaar is. In dit licht moet men de be grooting beschouwen en burgemeester en wet houders hebben in het verslag geen aanwijzin gen aangetroffen omtrent de mogelijkheid, in de bestaande omstandigheden tot een meer bevredigende begrooting te komen. DE OPBRENGST VAN DE ROODE KRUIS- COLLECTE. HAARLEM Donderdag. De opbrengst van de Roode Kruis-collecte, welke gisteren in Haarlem werd gehouden is een succes geworden. Een bedrag van f 1260 werd bijeengebracht. Gistermorgen werd het station reeds om 6 uur door een transportcolonne van het Roode Kruis bezet, zoodat men om negen uur reeds een eind op streek was. De vorige collecte, welke 2 jaar geleden werd gehouden, had een opbrengst van f 630 tot resul taat, zoodat een groote vooruitgang te consta- teeren valt de inkomsten daarvan voor grootsch opgezet te wegenverbeteringen door geheel België werden besteed. Het wegverkeer in België. De heer A. Persijn. hoofd van den dienst van het wegverkeer in België, was de laatste spreker tijdens de morgenvergadering en had als onderwerp gekozen „het wegverkeer in België". Spr. ving aan met historische beschouwingen over het Belgische verkeerswezen. In aansluiting aan vroegere maatregelen om. bij algemeene verordeningen, tot meer verkeersveiligheid en verkeersorde te komen, werd in 1933 een dienst van het wegverkeer gesticht, waar alles wat betrekking heeft op de wetgeving en de reglementeering van het wegverkeer, geconcentreerd wordt. Hetzelfde jaar werd een bijzondere wegpoli- tie gesticht en er bestaat daarenboven een bureau voor het wegvervoer, behoorende bij het ministerie van verkeerswezen. De vraag of het verkeersprobleem ln België nu als opgelost beschouwd kan worden, dient volgens spreker alsnog ontkennend beant woord te worden, o.a. omdat België het meest intensieve verkeer heeft van het vasteland, alsmede de dichtste bevolking. Chamberlain weer naar Hitler? Bereiken van duurzamen vrede in Europa zou beoogd zijn. De politieke redacteur van de „Star" meldt, dat Chamberlain voornemens zou zijn een nieuw onderhoud met Hitler te hebben. De redacteur verklaart te kunnen verzekeren, dat Henderson, die nog steeds te Londen ver toeft, binnen enkele dagen naar Berlijn zal terugkeeren met instructies, die een hervat ting van het te München aangeknoopte con tact beoogen. Van een dergelijke hervatting zou overigens niet voor Kerstmis sprake zijn. Dat onderhoud zal volgens het blad de in leiding zijn tot een nieuwe conferentie der vier mogendheden. De minister-president wil een verdrag doen sluiten, dat den vrede in Europa zou verzekeren. Hij beseft echter, dat een dergelijk verdrag niet onmiddellijk kan worden gesloten en stelt zich voor, het in étappes tot stand te brengen. Hij zal trachten Duitschland's toestemming te verkrijgen voor afschaffing van het gebruik van gas in oor- loogstijd, afschaffing van luchtaanvallen op de burgerbevolking en beperking van de ca paciteit van bombardementsvliegtuigen. Vierde Wegverkeersdag der K. N. A. C. Belgische autoriteiten spreken. HAARLEM Donderdag. Onder groote belangstelling is heden in het gebouw van den Dierentuin te 's-Gravenhage de vierde wegverkeersdag van de Kon. Ned Automobiel Club gehouden, onder voorzitter schap van jhr. mr. Th. M. Smits van Oyen, die bij den aanvang te tien uur v.m. de vele autoriteiten en vertegenwoordigers van instel lingen en organisaties op wegen- en verkeers gebied, in het bijzonder den minister van Wa terstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, en de buitenlandsche gasten, o.w. eenige Belgische autoriteiten, welkom heette. Openingsrede van minister van Buuren, De Minister van Waterstaat, mr. dr. ir. van Buuren, sprak hierna de openingsrede uit, waarn hij o.m. zeide: Wat de verkeerswetgeving betreft, nu het wegenverkeersreglement is tot stand geko men blijft nog over om de wegenverkeerbe' schikking vast te stellen, hetgeen thans spoe dig zal kunnen geschieden. Slechts op enkele adviezen wordt nog gewacht. Een binnenkort in werking treden van de wegenverkeerswet kan dus nu worden verwacht en daarmede i: dan weer een mijlpaal bereikt in den strijd met wettelijke voorschriften voor een veilig verkeer. Bij dien strijd is uiteraard van zeer groot belang de toepassing en handhaving dier voorschriften door politie-toezicht, ook om de preventieve werking, die daarvan uitgaat Rust binnen de bebouwde kommen deze taak in het algemeen op de gemeente-positie, op de buitenwegen zijn, naast de gemeente-po- litie, speciaal daartoe opgeleide manschappen van de koninklijke marechaussee en de rijks- veldwacht met dit toezicht belast en tot dit doel van auto's of motorrijwielen met de noo- dige meet- en weegwerktuigen voorzien. Dank zij samenwerking tusschen de depar tementen van justitie en waterstaat is een verbetering en intensiveering van het politie toezicht ontworpen, welke na goedkeuring van de plannen door de wetgevende macht in werking zal treden. Dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-direc teur van den rijkswaterstaat, hoofd van den centralen dienst van de wegen en de bruggen, sprak vervolgens over „de verlichting van de rijkswegen". Spr. deelde mede, dat de resulta ten van een door den centralen wegendienst met medewerking van prof. Zwikker uit Delft ingesteld onderzoek den minister van Water staat hebben doen besluiten een aanschrijving aan de verschillende waterstaatsdiensten te richten, waarvan, naar het zich laat aanzien, het gevolg zal zijn, dat binnen niet te langen tijd tot verlichting van een aantal rijkswegen zal worden overgegaan. Men heeft de keuze tusschen de gloeilam pen met haar witte, de natriumlampen met haar gele en de kwikdamplampen met haar groen-blauwe licht. Natriumlampen hebben het hoogste rende ment. Bovendien hebben natriumlampen bo ven kwikdamplampen het voordeel, dat bij natriumlicht tijdens nevel voorwerpen beter zichtbaar zijn. In het algemeen zal daarom de verlichting van de rijkswegen met natrium lampen moeten plaats hebben. De verlichting van den weg Amsterdam- Haarlem voldoet volgens spr. aan de eischen, welke naar de tegenwoordige inzichten aan de verlichting van een weg voor snelverkeer moe ten worden gesteld. De minister van waterstaat heeft in beginsel beslist, dat voor verlichting ln aanmerking komen de rijkswegen, deel uitmakende van het rijkswegenplan, welke een verkeer hebben van meer dan 2400 motorrijtuigen per etmaal, echter met enkele uitzonderingen. Ir. P. de Heem. directeur-generaal van brug gen en wegen in België, sprak daarna over „het rijkswegennet in België". Spr. vertelde hoe het Belgische wegennet, dat op het einde van 1918 tengevolge van de vier oorlogsjaren in een staat van ondenkbaar verval verkeerde, weer werd hersteld, en hoe hiervoor in de verschillende elkaar opvolgen de perioden de noodige fondsen werden ge vonden, werd door spreker nader toegelicht. Hierna zette spreker in details uiteen hoe in 1928 het wegenfonds werd ingesteld en hoe SCHILDERKUNST Tentoonstelling van leden der Vereen. De Spaak en werken van Paul van dor Ven in de Kunstzaal Leffelaar. Exposanten dezer Haarlemsche schilders club zijn de dames Julia Giesbers, Woutersen —van Doesburgh en de heeren Waalko Dinge- mans, Huysser, Kamp en Harting. Mevrouw Giesbers heeft blijkbaar kort ge leden in Frankrijk gewerkt en van daar het werk meegebracht, waarvan hier een paar forsche krijtstudies en eenige aquarellen zijn ten toon gesteld. Onder de laatste zijn er, die de sfeer dier aantrekkelijke provinciesteden volkomen bevatten en die aquarel-technisch vrij compleet zijn doorgevoerd; o.a. een marktplaats met in de fond een soort hötel- lerie, prettig van kleur en met een Dickens- achtigen geest in de voorstelling, waardoor deze een aangenaam ding om naar te kijken wordt. Van mevrouw Woutersen treft hier weer dat alleraardigst typeerend portretje, dat zij van haar collega en mede-exposant Kamp maakte. Van haar capaciteiten als miniaturiste heeft men geprofiteerd door haar een aantal kleine afbeeldingen van de costuums, die vroeger door de Haarlemsche weezen gedragen wer den, te bestellen. Zij koos zich eenige model len, wien het flattante dier oude kleedij won derwel staat en maakte van die opdracht een aantal genrestukjes, die op deze expositie te waardeeren zijn. Waalko Dingemans toont in zijn portret van den zittenden musicus de vlotte begaafd heid weer, die men al vroeger heeft kunnen opmerken. Er zou in de quallteit van de kleur zelf nog wel iets van dat vlotte gemist kun nen worden, maar Keulen en Aken zijn im mers ook niet op één dag gebouwd! In den Zigeunermeneer van Kamp is de kleur rijper en belangwekkender; als portret lijkt het mij geslaagder dan dat van zijn Zigeuner dame, dat er naast hangt, maar ook in de laatste hervindt men de vreugde ^an het schilderen, die bij Dingemans nog aan banden ligt. Kamp's aquarellen van stadsgezichten hebben wij al vaker kunnen roemen; een ge schilderd groot naakt is knap van teekening, maar weinig aantrekkelijk van kleun. - Doch natuurlijk heeft ieder artist het recht een naakt te belichten zóó als hem dat onder ge geven omstandigheden past; de groote Renoir overdreef het een anderen kant uit en zooals men bij dien Franschman in een bepaalde periode van een couleur framboise kan spreken zou men bij een aantal naaktschllders van thans van couleur pomme de terre gevoege lijk ter aanduiding kunnen praten. Gerard Huysser toont doorwerkte studie koppen uit het land van zijn voorkeur: Afrika's noordkust, en de graficus Harting laat zien hoe groote charme een bosch- en duinteekeningetje van nog geen vierkanten decimeter hebben kan, als de maker den smaak voor het arrangement en de kundigheid der onopzettelijke detailbeheerschlng bezit. In de benedenzaal exposeert deze kunst handel werken van den Amsterdammer Paul van der Ven, ernstig en hoofdzakelijk in mi neur gestemd werk, waarvan een zekere me lancholie den bezoeker bij blijft, doch ook de artistieke verdienste hem niet ontgaan kan zijn. J. H. de BOIS. EEN VREEMD BERICHT OVER LINDBERGH. LONDEN, 3 Nov. Het blad „Westend and Soho" heeft vernomen, dat kolonel Lindbergh de Britsche nationaliteit zou aannemen en tot directeur van de burgerluchtvaart in Enge land zou worden benoemd. (United Press). ARROND. RECHTBANK. Twee motoren gestolen. Terwijl Zandvoort zich baadde in het gulden zonlicht en de badgasten in de blauwe zee spar telden had een 24-jarige BloemendaaLsche auto- en rijwielhersteller twee motorfietsen wegeno men. Hij zat in dringenden geldnood en daar hij zijn vrouw en kind moest onderhouden was hij tot deze wanhoopsdaad gekomen. De Officier zeide dat de maand, die de ver dachte in preventieve hechtenis had doorge bracht hem goed gedaan heeft en daar ook het reclasseeringsrapport gunstig was elschte hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maan den. De verdediger mr. A. Beets sloot zich bij dezen eisch aan. Uitspraak 17 November. Haarlem, 3 November 1938. Ondertrouwd. 2 November: A. Jacobs en A. W. Nieuwenhuizen. Ondertrouwd. 3 November; M. E. Padmos en M. L. Wisse. J. A. Souverein en II. W. van Walen. M. Griffioen en P. J. v. Deelen. J. Wij- nands en E. M. E. Senft-leben. Getrouwd. 3 November: D. Monsma en A. Renooij. G. A. Dijkstra en E. H. W. Gart. J. E. de Vries en J. M. Breek. H. Herwarts en J. G. v. Ledden Hulsebosch. J. A. v. Polanen en A. C. L. de Winter. Bevallen. 1 November: N. de Bock—Verdel. d. 2 November: J. B. Schouten—Bouwer, d. 3 No vember: A. H. C. Steman—Laheij, z. W. H. Hülsmannv. Kerkwijk, d. Overleden. 1. November: I. J. Hangjas, 59 j., Raamsteeg. 2 November: S. J. M., 11 dagen, d! van H. T. Westhof, Caecillasteeg. 3 November; C. J. v. Reeuwijk, 27 jaar, Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7