Um ?iii eu.... vaadiie tijd. Uiaï doel U in Uw wljen t§d! Geen oorlog in 1939! W j IBSS5™ Een miniatuur brandweermuseum. ZATE R DAT, 5 NOVEMBER" Ï938 TT A A B E E M'S D S 'G B E A D IT 1700 1800 1868 Een Haarlemsche brandwacht maakte Symbool van levensopbouw. Kent U het verband tusschen brandweerwagens en wekkerpooten? „Museuim-directeur-in-z'n-vrij en-tijd zouden we onzen Haarlemschen brandwacht J. Berkhout kunnen noe men als hij er eigenlijk niet conser vator en nog meer bij was. Want het miniatuur-museum van brandweer- wagens-in-den-loop-der-eeuwen, dat in een glazen kast in één der kamers van het huis in de brandweerkazerne staat, is geheel ontstaan door het werk van den man, die in zijn vrijen tijdden voorbijen tijd vastlegt. De_ brandweer is zoo oud als de brand. Maar terwijl het vuur altijd vuur is gebleven, heeft de brandweer zich in den loop der tijden ont wikkeld. De eerste brandweerwagen uit het miniatuur-museum isgeen wagen. Neen, het is een soort slee, dateerend uit 1700. De bestrating was in dien tijd nu niet bepaald best, en men kon ook zonder sneeuw nog beter over den grond sleeën dan er met wielen over te rijden. Als er brand was moes ten twee ploegen aan deze brandweerslee (die U op bovenstaande foto als eerste ziet van de „revue van het verleden der brandweer") werken om het water op het vuur te krijgen. De eene ploeg pompte het water met een slang uit de gracht in het reservoir en de andere ploeg pompte het nat er weer door een andere slang uit op het vuur. Van een con stante straal was natuurlijk geen sprake, met horten en stooten kwam 't water te voorschijn. Met een beetje fantasie kan men zich mis schien voorstellen hoe dat vroeger bij zoo'n brand toegegaan moet zijn! Trouwens de aanschouwing van zulke din gen, waarmede de menschen zich vroeger be hielpen, prikkelt de fantasie vanzelf. Men poogt zich zoo'n brandbluschtafereeltje uit 1700 in te denken, 't Zal er wel gemoedelijk toegegaan zijn! En inzonderheid een brand weerverslaggever uit 1938 bepeinst met een zucht dat er in 1700 nog geen telefoons waren, die hem bij nacht en ontij uit z'n bed bellen. Toen de bestrating beter werd ging men wielen onder de slee aanbrengen, en dat ge beurde met de as boven den bodem, want anders werd de tot wagen gepromoveerde slee te hoog en konden de brandblusschers niet meer bij de pompen! Het 15de antwoord op onze vraag Omstreeks 1800 kwam er in groote Haarlem sche gebouwen reeds een brandbluschappa- raat in zwang. Aan foto no. 2 van de parade bovenaan de pagina kunt U echter zien dat dat apparaat uit 1800 bepaald een kolos was vergeleken bij die rooie-tube, die je nu in groote gebouwen om eiken hoek van een gang ziet. Deze zoogenaamde „aanjager" werkte als een zuigerpomp. Het water moest echter met emmertjes uit een welput of iets dergelijks gehaald en in het reservoir gestort worden. De handzuigperspomp bracht de brand weerhistorie weer een stap vooruit. Deze kon gereden worden en was bovendien „afneem baar"; dus kon langs onbegaanbare paden en dat waren er vroeger vele getranspor teerd worden. De waterleiding bracht in de brandweer geschiedenis een even groote ommekeer als de Unie van Utrecht in onze historie. De pompen konden aan den dijk worden gezet, want voortaan zorgde de watertoren voor den druk, die het water uit de slang om hoog zou doen spuiten. Meteen slonk het for maat van den brandweerwagen van kolos tot een mager karretje, dat door de politie ge hanteerd werd. Het zgn. slangen wagentje kunt U op de foto door zijn bescheiden for maat gemakkelijk onderscheiden. Haarlem breidde zich intusschen ook als stad uit, en als er brand uitbrak kwam het wel eens voor, dat de spuitgast zich Kilometer's lang de beenen uit het lijf moest loopen om het wagentje naar de onheilsplek te brengen, zoodat de politieagent in Haarlem toen onge veer de functie vervulde van een rikshaw- Chinees in Singapore. Maar ook daaraan kwam een einde. Door menschen een wagen te laten duwen, spande men figuurlijk vaak het paard achter den wagen, en men kwam tot de conclusie dat het beter is het paax'd letterlijk voor den wagen te spannen. „Jetje" kwam in Haarlem. Jetje zoo heette het paard. En naar het paard werd de wa gen genoemd. De historie van het paard is bekend, en deze gaat parallel aan die van de brandweer. Want de brandweer-met-paard-en-wagen werd een auto. De geschiedenis van de auto is nog niet uit. Daar zijn we nog aan bezig. Zullen we een brandweer-vliegmachine krij gen? Die binnen een minimum van tijd op de onheilsplek is om het vuur met een paar stralen te bezweren Daarvan kan brandwacht Berkhout ons niet vertellen. Zijn museum verhaalt ons van vervlogen tijd. Maar ook de motorspuit staat er al bij, want de auto evolueert. Alles evo lueert. Het leven gaat verder. En sommige menschen maken het zich zoo druk dat ze geen eens meer tijd hebben om te zien hoe of het vroeger was. En toch, zonder waardeering voor het ver leden bouwt men geen hechte toekomst. Brandwacht Berkhout heeft zijn vrijen tijd gebruikt om den voorbijen tijd vast te leggen. Daar zit in dat streven iets van het eeuwig heidsbesef, dat ons menschen mènsch doet zijn. Dat klinkt tamelijk gewichtig op deze plaats, maar toch is het zoo. Er is geen enkele reden, waarom de brandwacht zijn miniatuur-museum zou hebben moeten maken. Hij heeft het louter uit liefhebberij ge daan. Nutteloos? Zeker, maar niet zinloos. En er zijn nu een maal menschen, die den zin des le vens boven het nut stellen, zonder dat nut echter te verwaarloozen. En die zullen begrijpen waarom dit mu seum ontstond. Uit liefde voor de ontwikkeling der dingen, uit liefde voor het leven. Want alles in onze samenleving hangt met elkaar samen, en in het kleine brandweer-museum in een kamer van de Haarlemsche brandweerkazerne weerspiegelt zich een facet van het leven van onze heele maatschappij, weerspiegelt zich dat, wat ons door de eeuwen heen boeit: de vooruitgang. Daar zit een wezenlijk streven in dit werk. Zij die meenen, dat het ver leden iets is waar we ons niet in moe ten verdiepen, en die alleen maar naar vandaag of straks kijken, heb ben het geloof 'k mis. Het verleden lééft, in het heden, in het mor gen. In het vioolspel van een wonder kind leeft niet alleen het heden, maar een muziekcultuur van eeuwen. En als heden ten dage een moderne Magirus motorspuit door Haarlem's straten naar den brand giert kan dit alleen omdat er in 1700 een brand weerslee door de straten werd getrok ken en er omstreeks 1800 een aan jager werd gedragen. Wie het leven in deze verbondenheid-door-de-eeuwen -heen ziet voelt iets van den zin eiwan. En nog beter dan het te zien kan men het ervaren. Door goede boeken van vroeger te lezen. Of. zooals brand wacht Berkhout, het nog eens in het klein over te doen De heer Berkhout zag de modellen van de oude brandweerspuiten in „De Waag" en toen hij daarin ronddwaalde doemden visioe nen van vervlogen tijden voor hem op, van postkoetsen, mannen met lange haren en modieuze hoeden en vrouwen met nog langere haren en nog modieuzere hoeden, van dili gences, van brandspuitsleeën en aanjagers. En hij besloot de brandweergeschiedenis voor zichzelf te schrijven. En toen hij schreef ver gat hij geen punt op de i en geen komma. Al de finesses van de heusehe brandweerspui ten werden precies nagemaakt. U ziet wel op de foto hierboven hoe echt deze miniaturen, die niet grooter zijn dan het gewone formaat speelgoed, aandoen! Zooeven heb 'k geschreven dat alles in dit leven samenhangt. Dat wordt in dit museum op onverwachte misschien wel humoristi sche wijze gedemonstreerd. Wij zien hier namelijk het verband tusschen brandweer wagens enfietspompventielen mitsgaders wekkerpooten! De bellen van de brandweerwagens vormden vroeger namelijk de nikkelen verbinding tusschen 'n slappen fiets band en de luchtpomp, eenige van de brandspuitmonden zijn doorboorde ge amputeerde pooten van een wekker- die-niet-meer-afloopen-wou en in de constructie van de lantarens zijn schroeven-waaraan-je-de-wekker-op- windt te onderkennen, vastgeklonken aan een stuk fietsspaak! U ziet vrije-tijd bezigheid heeft haar eigen aardigheden! En als het kleine dochtertje van den brand wacht van school thuis komt staat ze wel eens naar al die leuke wagentjes te kijken; de auto kan met echt licht branden! Maar ze mag er niet aan komen. Het is geen speelgoed, doch ernst. Maar een meisje houdt ook meer van poppen. Daarom heeft de brandwacht voor zijn dochtertje een poppenhuis ge maakt. Daar mag ze naar hartelust mee spelen! U ziet, ook hier geldt: „Vrije tijd, blije tijd v. H. JAARVERGADERING VAN DE COÖPERATIE VOORUITGANG. Op Dinsdag 8 November zal de ledenraad van de Coöperatie Vooruitgang in jaarver gadering bijeen komen ter behandeling van de jaarverslagen en bestuursverkiezing. Voorts zal in behandeling komen een voor stel van het bestuur teneinde het bestuur te machtigen tot het verstrekken van crisispak ketten tot een maximumbedrag van f 2500. 1897 Heropening rijwielhandel Jac. Bonsel. Vrijdagmiddag heeft de heer Jac. Bonsel zijn rijwielzaak in het geheel verbouwde pand Barrevoetestraat 6 heropend. Vi'oeger had de heer Bonsel twee zaken, een in de Barrevoe testraat 2 en een aan den Zijlweg 24, om practische redenen is de rijwielhandel nu echter alleen gevestigd in de Barrevoete straat 6. Dit perceel is daartoe geheel verbouwd en bestaat uit twee winkelhuizen die bij elkaar zijn getrokken. Daardoor is een fraaie, mo derne en bijzonder ruime winkel ontstaan, die aan alle eischen, die men aan een derge lijke inrichting kan stellen, voldoet. Door deze rationalisatie van het bedrijf is het mogelijk dat de cliënten thans voor 100 pet. alle mogelijke service kunnen krijgen Meer dan zestig rijwielen waaronder de meest bekende merken o.a. Burgers, Simplex, Ves ting en de bekende Centrumfietsen die door den heer Bonsel zelf worden vervaardigd, staan in den ruimen winkel geëxposeerd, zoodat iedereen wel een keus kan doen. De heer Bonsel is een der weinige die in het bezit van het diploma van de vereeniging tot veredeling van het Ambacht is, zoodat men van vakkundige hulp ten allen tijde verzekerd kan zijn. De automatische telefoon te Spaarmlam. Op Dinsdag 8 November a.s. om 13 uur zal de automatische telefooncen trale te Spaarndam in dienst worden gesteld. Van dertien uur af zal op dien dag de telefonische verbinding met de aangeslotenen op dit net gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zijn. 1M /CUEEP/ Ti HMkJfTki* HALCYONLIJN Stad Arnhem, 3 v. Pt. Said n. Morphoubaai voor Rott./Vlaard.. Stad Zwolle, 2 v. Vlaardingen te Bilbao voor voor Rott./Vlaard.. Stad Zaandam, 4 v. Chantenay n. Bilbao. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, Rott. n. N.-Orleans 3, 5 mijl Z. van Niton. Edam, Baltimore n. Rott. 3 te Londen. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 3 te Swansea. Binnendijk, Philad. n. Rott. 3 te Halifax. Lochavon, Vancouver n. Rott. 3 te Glasgow. Burgerdijk, 2 v. Galveston n. Rott. Drechtdijk 1 v. Vancouver n. Rott. Nela, 4 v. Vancouver te Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Algenib (uitr.) 4 v. Vlissingen. Boschfontein, 4 v. Beira te Rott. Jagersfontein (thuisr.) 4 te Durban. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN Gaasterkerk (thuisr.) 1 te Shanghai. Zuiderkerk, 4 v. Rott. n. Amst. HOLLANDWEST -AFRIKA LIJN. Reggestroom, 4 v. W.-Afrika te Rott. Maaskerk (uitr.) p. 3 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (thuisr.) 3 van Santos. Zaanland, 4 v. Amst. n. B.-Ayres. Westland, 3 v. Amst. te Hamburg. KON NED STOOMBOOT MIJ. Baarn, 4 v. Amst. te Hamburg. Barneveld, 1 v. Callao te Valparaiso. Deucalion, 4 v. Amst. te Rott. Fauna, 3 v. Neo Playa n. Stamboul. Hennes, 4 v. Amst. te Vlaardingen. Juno, 4 v. Hamburg te Amst. Orion, 4 v. Amst. te Rott. Rhea, 3 v. Napels n. Lipari. Ulysses, 3 v. Levant te Amst. Astrea, 4 v. N.-York n. Port au Prince Bennekom, 2 v. Valparaiso n. Amst. Barneveld, 1 v. Valparaiso n. Talcahuano. Pygmalion, 4 v. Tanger n. Gibraltar. Triton, 4 v. Tunis n. Amst. Tiberius, 4 v. Alexandrië n. Mutzuna. Odysseus, Amst. n. Kopenhagen p. 14 Hol- tenau. Alkmaar, Chili n. Amst. 4 te Liverpool. Saturnus, Bourgas n. Amst. p. 3 Gibr. Orpheus, Lissabon n. Amst. p. 4 (4 n.m.) Lydd. Achilles, 4 v. Bourgas te Constantza. Euterpe, 4 van Amst. n. Bordeaux. KONINKLIJKE SHELL. Agnita, 4 te Amst. n. Curagao. Agatha, 28 van Cebu n. Soesoe. Mirza, 30 v. Madjoe n. Singapore. MEYER EN CO S SCHEEPVRI MIJ. Phrontis, 3 v. Batavia te Hamburg. Benvorlich, Hongkong n. Rott. 3 v Penang. Perseus, Japan n. Rott. 3 te Londen. Calchas. Japan n. Rott. 3 v. Penang. Bellerophon, Rott. n. Japan 4. Singapore. Sarpedon, 4 v. Otaru te Rott. Benmohr, Japan n. Rott. 2 te N.-Westmin- ster. Memnon, Japan n. Rott. 2 v. Hongkong. Laertes, Belfast n. Java 3 van Suez. City of Bagdad, Saigon n. Rott. vertr. 8 v. Havre via Londen. City of Oran. Dairen n. Rott. 3 v. Port Swet- tenham. Deucalion, Japan n. Rott. 4 v. Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 4 v. Lissabon. Kertosono (thuisr.) 4 v. Marseille. Dempo (uitr.) 3 van Colombo. Sibajak (thuisr.) 4 v. Singapore. Kedoe (thuisr.) p. 4 Land's End ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 2 v. Victoria (Braz.) STOOMVAART MIJ NEDERLAND. J. P. Coen (uitr.) 4 v. Genua. Poelau Bras (thuisr.) 3 v. Sabang. "Simaloer, Sydney CD. n. Java 4 van Suez. Poelau Laut (uitr.) p. 2 Gibraltar. Poelau Tello. 4 v. Amst te Batavia. WIJKLIJN Zonnewijk, Boston n. Rott. p. 3 Kaap Race. Beverwijk. Providence n. Rott. 3, 180 mijl ZW van Valencia. 1907 De sterren aan het woord: 1930 Merkwaardige voorspellingen voor Frankrijk en Duitschland. at zal 1939 brengen? Op die vraag geeft de Fransche astroloog Gabriel Trarieux d'Egmont antwoord in een boekje, waarin op grond van astrologische berekeningen het ko mende jaar wordt „uitgekruist". De heer d' Egmont is een voorzichtig man. Hij geeft zijn voorspellingen over toestanden en menschen veelal als een waarschijnlijkheid weer of met de toevoeging, dat over den per soon in kwestie eenige voor de astrologie essen- tieele levensbijzonderheden ontbreken, zoodat geen positieve prognose te maken is. Maar in sommige gevallen spreekt hij zich zeer beslist uit. Zoo ten opzichte van een be langrijk punt; den wereldoorlog. „Het jaar 1939 zal geen oorlog brengen!" verklaart hij met nadruk. Zelfs voorziet hij een dergelijke ramp niet binnen de eerst volgende jaren. M. d' Egmont haalt de uit spraak aan van het jongste congres der En- gejsche astrologen: „het kritieke oogenblik in den Europeeschen toestand zal niet vóór het laatste kwart van deze eeuw komen." De schrijver zelf acht deze prognose wellicht te optimistisch, omdat de zoneclips van 1961 zonsverduisteringen zijn volgens de astrolo gen voorboden van slecht nieuws welke aan de Middellandsche Zeekusten waarneembaar zal zijn, tot andere conclusies kan voeren. Doch hoe dit ook zal ver loopen, de eerstvol gende jaren zal de wereld volgens de astrolo gische berekeningen voor een internationale catastrofe gespaai'd blijven. De algeheele indruk voor het jaar 1939 heeft d' Egmont vervat in den ondertitel van zijn boek, welke luidt: „Een duister, onzeker jaar met geleidelijk herstel." Het is den schrijver niet kwalijk te nemen, dat hij bij zijn voorspellingen zijn eigen land langdurig onder het astrologische mes neemt. Hierbij moet echter opgemerkt worden, dat Frankrijk zich een uiterst dankbaar object toont, omdat dit land volgens den schrijver belangrijke binnenlandsche gebeurtenissen tegemoet gaat. Frankrijk een toekomstige dictatuur.... Want d' Egmont vex-wacht niets meer eix niets minder dan het einde der Fransche republiek. Frankrijk is op weg naar de dictatuur! Er zijn echter aanwijzingen, dat dit feit zich nog niet het volgend jaar zal voltrek ken, maar pas in 1944 En wie zal Frankrijk's dictator zijn? Op die vraag blijft het antwoord uit. d' Egmont ves tigt er de aandacht op. dat hij in zijn voor spelling niet alleen staat. De „Zieneres" Mad. Zaeppell zegt in haar boek „Le livre de mes prophéties": „Ik zie een Fransch gelaat-, dat ik niet ken. Het is van een jongeman. Zijn stijging naar de macht zal iedereen verbazen. Hij komt als een ver licht schepsel uit de menigte naar voren Die man brengt een nieuwe munt in omloop; er zal een nieuw gezicht op onze geldstukken verschijnenHij zal verlicht genoeg zijn om geen titel voor zich op te eischen." d' Egmont trekt opmerkelijke conclusies uit de horoscopen van eenige bekende Fransche staatslieden. Zoo lezen wij, dat Daladier in 1939 de „kans van zijn leven" zal krijgen, dat men Laval in 1939 of 1940 zal terugzien, dat Léon Blum vermoedelijk niet op den voor grond zal treden, dat Paul Reynaud alle ge legenheid zal krijgen het bewijs van zijn ta lent te geven. Deze laatste verwachting komt wel in een merkwaardig licht te staan, nu Reynaud dezer dagen tot minister van finan ciën in het Fransche kabinet gekozen is. Piétri staat eexx hooge diplomatieke functie te wach ten en Georges Bonnet gaat een succesvolle politieke periode tegemoet. Ook is de schrij ver van meening, dat de loopbaan van Joseph Caillaux nog niet ten einde is. Aigaande op de horoscoop van den Engelschen koning voorziet de schrij ver, dat de hemel boven het Britsche Imperium veiTe van onbewolkt zal zijn. De horoscoop van Neville Cham berlain laat echter een gunstiger beeld zien: er staan hem nog moei lijke vraagstukken te wachten, maar alles wijst er op. dat hij zijn taak tot een goed einde zal brengen. Ook acht d' Egmont een vriendschapsver drag tusschen Downingstreet en Burgos in de lijn der verwachting. Hitier een kritiek punt nabij! Bepaald ongunstig zien de astrolo gen de toekomst vaxx Hitler in. „Hitier schijnt een gevaarlijk, misschien zelfs een fataal punt van zijx*, loopbaan te naderen. Sommige astrologen kondi gen ronduit den val (of den dood) van den Führer aan in den winter van 1939". d' Egmont acht dit laatste niet zeker, maar mogelijk. Hij vervolgt: „Een prachtig resultaat en een doodelijke bedreiging kondigen zich in het thema van Hitier aan. Dank zij hem zal Duitschland de uitbreiding krijgen, die het be geert; gebieden en misschien ook koloniën, zonder dat dit met oorlog gepaard behoeft te gaan, ofschoon het verschrikkingsbeeld van den oorlog ons wel voor de oogen zal zweven. En misschien zal de triomf, wanneer zij nau welijks bereikt is, het sein beteekenen van den val van hem, die het pad naar de over winning geëffend heeft. Als 1940 verstrijkt zonder dat deze voorspellingen gelogenstraft worden, zal Europa verlichter ademhalen." De schrijver preciseert, dat de uitbreiding van Duitschland naar het oosten zal plaats heb ben en mogelijkerwijs bedoelt hij hiermede het Sudetenland, aangezien het boekje voor de „aanhechting" van dit gebied geschreven werd. Merkwaardig is ook, dat d' Egmont noch Goering noch Goebbels als eventueele opvol ger van den Führer aanwijst. Hij geeft de meeste kans aan den chef der Gestapo, Himnx- ler, die volgens zijn horoscoop het volgend jaar sterk op den voorgond zou moeten treden. Voor Mussolini voorspelt d' Egmont een jaar van vruchtbare activiteit. Hij zal hindernissen op zijn weg vinden, maar hij is er tegen opgewassen. Er is zelfs sprake van een ernstige be proeving. die het fascistische bewind te doorstaan zou krijgen. Over Spanje is de schrijver nog niet geheel gerust. Het zal ook in het komende jaar nog een gevaar voor Europa blijven. Overigens meent hij teekenen te hebben opgemerkt, die er op wijzen, dat de definitieve overwinning van generaal Franco niet zoo heel ver meer af is Een typische voorspelling is die voor Tsjecho Slowakije, d' Egmont schrijft, dat er in 1938 een „waar onweer" over het land zal uitbre ken. hetgeen inmiddels geschied is. „Benesj", zegt hij. „zal ternauwernood aan het zwaard van Damocles ontkomen en zijn land voor een catastrofe weten te bewaren. Zijn naam zal in de geschiedenis op één lijn met die der aller grootste figuren worden gesteld." Ook de voorspelling voor Hongarije komt met de wer kelijkheid overeen: 1938 is een jaar van winst, verklaart de schrijver. De perspectieven van dit land voor 1939 worden niet slecht geacht. Koning Carol van Roemenië gaat volgens d'Egmont een moeilijk jaar tegemoet. Hij zal alle obstakels echter uit den weg weten te ruimen. Over Rusland vinden wij weinig positieve gegevens. Wel acht de schrijver het waar schijnlijk, dat het huidige bewind ook het volgend jaar nog zal voortduren. Ook aan den Chineesc.h-Japan- schen oorlog wordt de aandacht ge wijd. Volgens de horoscoop van kei zer Hirchito zal 1939 Japan heel dicht bij het gewenschte doel brengen. De horoscoop van Tsjang Kai Sjek wijst echter op een voortgezetten strijd in het komende jaar en op de mogelijk heid van een compromis. Van president Roosevelt zegt d' Egmont. dat hij in het komende jaar vriend en vijand op nieuw versteld zal doen staan door zijn vast beradenheid. Z.i. blijft Amerika een voor name factor ten gunste van den vrede. En Nederland? d' Egmont vergeet ons land niet bij zijn prognose. Hij zinspeelt op de hier en daar ge opperde mogelijkheid, dat Duitschland zijn expansiedrang wel eens tot de „lage landen aan de zee" zou kunnen uitstrekken, hetgeen volgens hem een „onbegrijpelijke dwaasheid" zou zijn van het Rijk, dat onmiddellijk Enge land tegenover zich zou vinden. Het gevaar komt den schrijver echter niet onmiddellijk dreigend voor. De horoscoop van Prinses Juliana duidt bo vendien op een toekomst, die zich niet ongun stig voor het Nederlandsche volk laat aanzien. Dit zijn dan, in groote trekken, de ver wachtingen, die M. Gabriel Trarieux d' Egmont voor 1939 koestert en die wij, zooals onze lezers zullen begrijpen, onder de grootst mogelijke reserve weergeven. Wie zich verder in zijn astrologische bespie gelingen wenscht te verdiepen, raadplege het werkje zelve, dat bij Flammarion te Parijs verscheen. J. H. V. Dobbeltnann... lekker, man! (Adv. Ingez. Med.) PLUIMVEE-VEREENIGING „DE EENDRACHT". HEEMSTEDE Zaterdag. Nu deze vereeniging dit jaar geen nationale tentoonstelling houdt, wordt toch de jaar lij ksche verloting gehouden op Maandag avond 7 November. Hierna wordt een tafelkeuring van jonge konijnen gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11