NATIONALE AKKERTJE BRUTALE INBRAKEN VIER TON LOOD GESTOLEN HET GEHEIM, Onfortuinlijke inbreker brak beide enkels. Bijna een ernstig stroopersdrama. MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam IN HET BADHOTEL TE WIJK AAN ZEE INDRINGERS WERKTEN EEN WEEK LANG ONGESTOORD Een opzienbarende reeks inbraken in het Badhotel van de Buffet-Maat schappij „E Pluribus Unum" heeft de vredige, reeds ingetreden wintersche rust van de badplaats Wijk aan Zee niet weinig in opschudding gebracht. Bru tale indringers hebben kans gezien ten minste een iveek lang ongestoord nacht aan nacht het leegstaande Badhotel binnen te komen, de vloeren van vrijwel alle kamers open te bre ken en zich meester te maken van de looden buizen van de waterleiding, die het water aanvoerden voor de vaste waschtafels in de talrijke logeerkamers en dienstvertrekken. Een oppervlakkige berekening heeft uitgemaakt, dat de inbrekers ruim vier duizend kilogram lood hebben buitgemaakt Brutaal en deskundig. Ongelooflijk brutaal zijn de indringers te werk gegaan. Zonder dat er om zoo te zeggen een haan naar kraaide zijn zij nachten achter een het groote, sombere hotel, dat daar staat als een triest beeld van vergane glorie, aan (Adv. Ingez. Med.) de achterzijde binnengedrongen. Daarna be gonnen de heeren hun arbeid, die zonder twij fel nu en dan met veel gerucht gepaard moet zijn gegaan. De planken werden uit de vloeren gebroken en soms, zooals de sporen van het werk uitwezen, eenvoudig uitgerukt. Dit moet stellig nu en dan met een luiden slag zijn ge schied, maar nochtans heeft geen der omwo nenden iets gehoord of er althans aandacht aan geschonken. De directeur van de Buffet- Maatschappij, de heer E. Belinfante woont aan de overzijde van de vrij smalle Zwaan straat en hoewel hij zich meestal eerst in den nacht ter ruste begeeft, heeft ook hij geen flauwe vermoedens gehad, dat plunderaars het Badhotel ontdeden van de laatste voor werpen van eenige waarde, die het nog bezat. Juist in het begin van den zomer is namelijk de geheele inventaris van het groote gebouw, dat reeds eenige jaren achtereen tijdens het badseizoen gesloten bleef omdat zich geen gasten meer aanmelden, in het openbaar ver kocht. Niemand heeft natuurlijk ooit vermoed, dat de onder de vloeren en tusschen de plafonds verborgen looden buizen van de waterleiding nog eens de hebzucht zouden opwekken van lieden, die onder beschutting van het nachte lijk duister op waarlijk vakkundige wijze met ijzerzagen en beitels wisten om te gaan. En hier ligt dan tevens het uitgangspunt voor het uitgebreide onderzoek, na de ontdekking van den diefstal onverwijld door de gemeentepolitie met assistentie van Rijksveldwacht en Mare chaussee werd ingesteld. Een tietal jaren ge leden werden alle kamers van het hotel voor zien van stroomend water. Wanneer men nu ziet hoe de indringers steeds de juiste plaats wisten te vinden om de planken op te breken zonder b.v. de halve vloer te moeten sloopen teneinde de buizen bloot te leggen, zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat één hun ner een plattegrond moet hebben bezeten of althans de situatie goed in zijn noofd moet hebben gehad Hielp de storm een handje? Wanneer de diefstallen gebeurd zijn, kon niet precies worden nagegaan, omdat de ka mers van het hotel niet dagelijks worden be treden. Dat niemand van het nachtelijk ge rucht iets heeft gehoord kan ook worden toe geschreven aan de stormen van eenige weken geleden, waardoor ook het Badhotel geteisterd werd en groote stukken zink met veel geraas van het dak sloegen. Eerst Zaterdagmiddag deed de directeur de ontdekking. Hij vond in alle kamers de sporen van het sloopingswerk. De planken waren na het verwijderen van de looden buizen weer netjes in de openingen gelegd en de vloerbe dekking verborg verder alle andere sporen. De indringers moeten ook lantaarns bij hun duister werk hebben gebezigd. Teneinde te voorkomen, dat het schijnsel van buiten af kon worden gezien, hadden de inbrekers een paar gordijnen opgediept, die zij van kamer naar kamer meesjouwden en met punaises voor de vensters bevestigden. Al deze bijzon derheden stempelen deze reeks inbraken tot een wel zeer kras staaltje van brutaliteit. Alleen lood bleek van hun gading te zijn. De ijzeren buizen voor de warmwatervoorzie ning werden althans ongemoeid gelaten. Sterke staaltjes. Het vervoer van de groote hoeeveelheid lood, die werd buitgemaakt, kan niet anders dan per transportfiets b.v. zijn geschied. Per auto wordt niet waarschijnlijk geacht, hoewel dit natuur lijk toch niet uitgesloten is. In ieder geval moet dit vervoermiddel in de nabijheid heb ben gestaan. Krachtige pogingen worden aangewend om het onderzoek naar deze opzienbarende lood diefstallen met hetzelfde succes te bekronen. Nader evrnemen wij dat het politieonder zoek, geleid door den heer LJpma van de ge meentepolitie en den rijksveldwachter Smit, reeds tot een mooi resultaat heeft geleid. Hedenmorgen werd n.l. bij een opkooper te Beverwijk een belangrijke hoeveelheid van het ontvreemde lood in beslag genomen. Het opsporingswerk wordt met kracht voortgezet. Nationaal Congres voor Esperanto bij liet Onderwijs. In de groote zaal van den Haagschen Die rentuin is Zaterdagmiddag een nationaal con gres gehouden, dat georganiseerd was door het bureau „Esperanto bij het onderwijs", waarbij de Esperantobonden en groote onder wij zersvereenigingen zijn aangesloten. De volgende resolutie werd met algemeene stemmen onder langdurig applaus aange nomen: .,Het nationaal congres voor Esperanto bij het onderwijs, gehouden op 5 November in Den Haag, gehoord de inleidingen van vertegenwoordi gers van belangrijke godsdienstige en politieke volksgroepen, constateerend de steeds groeiende, en ook in andere landen gevoelde behoefte aan een wereldhulptaal voor het internationaal ver keer. overtuigd, dat zulks zonder groote kosten voor de gemeenschap mogelijk is, verzoekt regeering en volksvertegenwoordiging 1. het Esperanto op te nemen onder de fa cultatieve vakken, genoemd in artikel 2 van de lager-onderwijswet, 2. het Esperanto te doen onderwijzen aan de opleidingsinrichtingen voor toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen". WILLEM HESPE GEHULDIGD Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het Amsterdamsche gemengd koor „Zanglust" en de veertigjarige toonkunste naarsloopbaan van zijn dirigent Willem Hespe. is Zondagmiddag in Krasnapolsky te Amster dam een zeer druk bezochte receptie ge houden. Eenige honderden belangstellenden, waarbij vele vertegenwoordigers van zusterverenigin gen uit Amsterdam en omgeving, kwamen het bestuur en den dirigent met dit zeker gedenk waardig jubileum geluk wensehen. Er wer den vele hartelijke en waardeerende woorden jesproken en eenige tientallen bloemstukken werden het bestuur overhandigd. V. D. J. O. ging sterk in ledental vooruit. Vergadering te Utrecht. Zondagochtend heeft de Vrijzinnig Demo cratische Jongeren Organisatie in „Tivoli" te Utrecht vergaderd. In zijn openingsrede herdacht de voorzit ter, de heer D. J. A. Geluk, den onlangs over leden voox-zitter van de afdeeling Assen, den heer P. Hannigs en wees op de spontane medewerking van de V. D. J. O. bij de jeuga- hulde ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van de Koningin. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. Deering. vermeldde een aanwas van ruim 800 leden en de oprichting van eenige nieuwe afdeelingen. o.m. Hoogezand-Sappe- meer, Steenwijk, Velsen, Beilen, Haaksber gen en Sn eek. Leo J. B. Wolff hield voor dit congres een referaat over koloniale problemen. Het beleid van de redactie vaxx het half maan delijksch blad „Jongeren en Democratie" vond alge meene waardeering. In de middagzitting hield de heer Jan Muusses uit Purmerend een rede over het tweede wereld-jeugdcongres te New York. Een voorstel van het hoofdbestuur om de mogelijkheid van de stichting van een eigen bondshuis nader te onderzoeken werd na eenige discussie aangenómen. Bij de hoofdbestuursverkiezing werden ivx plaats van de aftredende leden, mej. M. Oom te Yerseke en de heer B. van der Veen te Groningen, gekozen, mej. E. Haykens te Am sterdam en de heer K. Bijlsma te Assen. Het hoofdbestuur is thans als volgt samenge steld: D. J. A. Geluk, Haarlem, voorzitter, J. A. Haan. Hengelo, vice-voorzitter, H. Harm- sen, Doetinchem. G. van 't Huil te Leeuwar den, mej. E. Haykes te Amsterdam, K. Bijls ma te Assen en J. C. Deering, secretaris penningmeester, Cornells Evertsenstraat 29 bis, Utrecht, Congres over Sociale Verzekering. Van S. D. A. P. en N. VV. Minister Romrne onder de aanwezigen. Ter bespreking van een rapport, dat door een commissie uit S.D.A.P. en N.V.V. is uitge bracht en in welk rapport zijn samenge steld nieuwe, op de situatie van dezen tijd gerichte, conclusies ten aanzien van de grond slagen, waarop de sociale verzekering verder behoort te rusten, kwamen Zaterdag in Kras napolsky te Amsterdam circa vijfhonderd af gevaardigden van partij en vakbeweging bijeen Het congres werd voorts bijgewoond door een aantal gasten, waarbij de minister van sociale zaken, prof. dr. C. P. M. Romrne. Het congres stond onder leidixxg van den heer E. Kupers. die in zijn openingswoordt o.m. uiteenzette, dat het rapport in groote trek ken aangeeft op welke wijze een goed sluitend systeem van sociale ver-zekering in ons land gevormd kan worden. Het rapport wil niet uitsluitend sociale verzekering voor loonar beiders, maar wenscht haar te zien uitgebreid tot de kleine zelfstandigheden en de kleine boe i-en. De eerste inleider, mr, S. Mok, vroeg de aandacht voor de organisatie der sociale verzekering, zooals deze in het rapport is neer gelegd. Spr. zette uiteen, dat het plan, zoo wel wat de grondslagen betreft als de boven bouw, is afgeleid van de feiten, alle econo mische factoren zijn buiten beschouwing ge laten. De commissie heeft gezocht naar een vorm van uitvoering der sociale vei-zekering, welke een zeer nauw contact tusschen de organen der verzekering en de vex-zekerden mogelijk maakt. De ziekenzorg en het ziekenfondswezen. Namens de sub-commissie, die zich in het bijzonder heeft beziggehouden met het vraag stuk van de ziekenzorg en het ziekenfonds- wezen sprak hierna de heer F. S. Noordhof. De commissie spreekt in haar rapport uit, dat moet worden overgegaan tot een ver deeling van het rijk in bepaalde districten, texwijl üx elk district een gezondheidsdienst moet worden opgericht Spr. gaf hierna aan, welke taak dezer gezondheidsdiensten moet worden opgedragen. Minister Romme spreekt. Alvorens gepauzeerd werd, sprak nog de minister van sociale zaken, die den vooi-zitter dankte voor de vriendelijke woorden, waar mede deze hem bij den aanvang van het congres had welkom geheeten en uiting gaf aan zijn spijt de middagzitting niet te kun nen bijwonen. De minister wenschte het congx-es geluk met het feit. dat het de zoo belangrijke zaak der sociale verzekering aan de orde heeft gesteld en zeide, dat uit zijn aanwezigheid moge blij ken, dat ook de regeering en in het bijzonder de minister van sociale zaken groote belang stelling hebben voor hetgeen hier behandeld wordt. De minister besloot zijn kernachtige toe spraak met den wensch, dat het congres vruchten zal afwerpen en op het rapport zal mogen bijdragen tot een sociale politiek, welke de innerlijke veerkracht van ons volk nu en in de toekomst zoo groot mogelijk zal doen zijn. Na de pauze hield dr. J. van der Tempel een inleiding over „Middenstandsverzekering en staatspensioen". Het is van groot belang, aldus zeide spr., dat ook voor de groepen van kleine midden standers, boeren en tuinders dezelfde sociale voorzieningen worden getroffen als voor de arbeiders. Spr. gaf uitinig aan de hoop, dat door samenwerking tusschen ovei'heid en maatschappelijke krachten op dit tenrein een daad wordt verricht. In het tweede gedeelte van zijn inleiding gaf dr. van der Tempel een uitvoerigl toe lichting van hetgeen in het rapport wordt gezegd ten aanzien van de zorg voor de ouden van dagen. De financiering der sociale verzekering. De laatste inleider, de heer J. van der Kieft, gaf een uiteenzetting van de financiering der sociale verzekering. Er is groot gerucht rond de financiering der sociale verzekering in Nederland, zoo zette spr. uiteen. Wie daaruit zou afleiden, dat de strijd tegen de fonds vorming grondslag en waarborg onzer sociale ver-zekering van den laatsten tijd dateex-t, vergist zich. Reeds tal van jaren wordt die strijd met taaie hardnekkigheid, met nooit verflauwde energie en met groote tactische bekwaamheid gevoerd. Spr. zeide dat zonder fondsvorming geen zekerheid bestaat, dat de aanspraken worden gehonoreerd. Zonder fondsvorming is een ver betering, dus verhooging der pensioenbedra gen, niet denkbaar. Zonder fondsvorming geeft men het voordeel van rentekweeken, d.w.z. het meest efficiente gebruik van de pre mies om het arbeiderspensioen zijn maximale hoogte te doen bereiken, prijs. Wat moet er nu gebeuren? Onmiddellijke splitsing zoo zette spr. uiteen van het fonds. Er werden aan het slot van de vergadering een aantal vragen gesteld, die door de in leiders werden beantwoord. 40-JARIG BESTAAN ARTSEN- GEHEELONTHOUDERSVEREENIGING. De artsen-geheelonthoudersvereeniging heeft Zatex-dagavond in het gehoorzaaltje van het Haagsche Gemeentemuseum haar 40-jarig be staan herdacht. Namens den minister van Sociale Zaken woonde dr. C. van den Berg, directeur-gene raal van de volksgezondheid, deze herdenking bij. Dr. J. H. Tuntler, directeur van den G.G.D te Amstex-dam, voorzitter van de jubileerende vereeniging, sprak woorden van welkom en van herinnering, waarop een muzikaal inter mezzo volgde, gegeven door het Haagsche Strijkkwartet. Verder heeft dr. L. Kersbergen uit Haarlem een herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij met dankbaarheid gewaagde van het zegen rijk werk der drankbestrijding en in het bij zonder van medisch standpunt dit onderwerp belichtte. Zoo ooit dan is men in dezen tijd van autoverkeer wel ovex-tuigd, dat alcoholge bruik, zoo niet misbruik, de voornaamste rol speelt bij het veroorzaken van verkeersonge lukken. Voor de sport in al haar takken is het alcoholgebruik een ernstige belemmering Spr. eindigde met den wensch. dat het be stuur van de jubileerende vereeniging moge voortgaan op den tot nu toe afgelegden weg tot zegen van ons volk. I Voor ƒ197,10 's-jaars verzekert 28-jarige de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 37 jaar: O ƒ1000- terstond betaalbaar, 2) 10OO,- gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 37 jaar: ƒ5000,— benevens 1 000,— bij later overlijden. (Adv. Ingez. Med.) Van twintig meter hoogte neergestort. Na diefstal in „de Bijenkorf' te Rotterdam. Zondagochtend zeven uur trof een voorbijganger aan de Gedempte Vest, achter het magazijn „De Bijenkorf" te Rotterdam een man aan, die op het trottoir lag en tengevolge van ernstige kwetsuren aan de voeten niet meer kon opstaan. De man zeide tegen den voorbijganger, dat er in „De Bijen korf" was ingebroken, dat de inbreker was verongelukt en dat hijzelf die in breker was. De politie, daarna gewaarschuwd, heeft een onderzoek in het gebouw ingesteld. Men vond daarbij een van gordijnstof vervaardigde dxaag- singel langs de pui naar beneden hangen. De gewonde man, die een 25-jaiüge zeeman bleek te zijn, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel met twee gebroken enkels opgenomen. Nadat hij was behandeld, kon hij de politie eenige verklaringen geven. Hij vertelde dan, dat hij zich Zatex-dagavond had laten insluiten. Met een koffer, die hij uit de leerafdeeling had ontvreemd, had hij aller - hand artikelen, zooals dassen, vulpennen, levensmiddelen en horloges, tot een waarde van eenige honderden guldens verzameld en tenslotte had hij zich in de afdeeling gordijn stoffen van een breede reep stevige stof van 30 tot 40 meter lengte voorzien. Nadat hij daar in knoopen had aangebracht, begaf hij zich via den daktuin naar het platte dak op de zesde verdieping, waar hij den singel aan een bliksemafleider vastmaakte. Met den zwaren koffer op den rug liet hij zich naar de onge veer tien meter lager gelegen vierde verdie ping zakken, Daar bevestigde hij den singel opnieuw aan een brandladder. Bij al die mani pulaties waren zijn handschoenen echter nat geworden en dat werd hem noodlottig. Want toen hij nog maar net aan den x-and van het dak hing, begon hij te glijden. Ook de knoopen konden zijn vaart niet meer stuiten en zoo kwam hij met gx-oote snelheid met een smak op zijn hielen op straat terecht, waarbij hij door zijn enkels zakte. Aangezien de singel nog langs den gevel hing en hij voor den koffer met goederen geen verklaring kon geven, heeft hij den voorbijganger maar van het gebeurde op de hoogte gebracht. Schoten misten veldwachter op een haar. Politiehond doodgeschoten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de brigadier der rijksveldwacht Parlevliet uit Berchem en de rijksveldwachter Akkermans uit Schaik ternauwernood aan een doodelijk stroopersschot ontsnapt. Beide mannen waren, elk met een politie hond bij zich, op weg om stroopers te pakken. Onder Schaik gekomen, namen zij op het grondgebied van Reek een lichtbak waar. Ter stond zetten zij met de grootste omzichtigheid koers in de richting van het licht en weldra waren zij de stroopers op een paar honderd meter genaderd. Op dit punt besloten zij hun komst af te wachten. De mannen met de lichtbak waren de mannen van de wet nage noeg genaderd, toen een der politiehonden begon te grommen, waardoor de aanwezigheid der veldwachters werd verraden. De stroopers sloegen meteen op de vlucht. Rijksveldwachter Akkermans sprong onmiddellijk over een af rastering en zette de achtervolging in. Bijna tegelijkertijd vloog hem een kogel langs het hoofd, welke zijn hond doodelijk trof. Een der stroopers, die zich plotseling ge plaatst zag tegenover den inmiddels toege- snelden brigadier Parlevliet, loste op dezen een schot, dat hem langs het hoofd ging. Parlevliet wist zijn tegenstander echter te overmeesteren, waax-bij Akkermans hulp ver leende. De strooper. de ruim veertigjarige W. B. uit Herpen werd naar Schaik overge bracht en aldaar voorloopig opgesloten. Hij weigert den naam van zijn ge vluchten maat te noemen. Twee extra K. L. M.-vliegtuigen naar Bombay. Mabaradja van Baroda ernstig ziek. Binnen vierentwintig uur vertrokken twee extra K. L. M. Douglas vliegtuigen van Londen naar Bombay. Beide vluchten houden ver band met het feit, dat sinds eenige dagen de Maharadja van Bax-oda zeer ernstig ziek is. De naaste familie van dezen Indischen vorst bevond zich juist in Londen. Met een speciaal daartoe gecharterde DC-3 zijn. onder com mando van gezagvoerder Brinkhuis. Vrijdag ochtend de Maharanee van Baroda, de Maha ranee van Cooch Behar en eenige Indische prinsen en prinsessen met hun gevolg naar Bombay vertrokken. Eenige uren later bereikte de K. L. M. het vex-zoek een tweede extra vliegtuig ter be schikking te stellen van dr. Evans, een der bekendste specialisten van Londen, die aan het ziekbed .van den Maharadja was geroepen. Onder commando van gezagvoerder Brugman vertrok daartoe Zaterdagochtend een DC-2 van Croydon met dr. Evans als eenige passagier aan boox-d naar Bombay. Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg> Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk I Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) Nationale Jubileum Vogel- tentoonstelling. Georganiseerd door „Onderling Genoegen'*. Vrijdag 11 November om 3.30 uur zal door den heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haarlem, in de benedenzaal van café-restaurant .Rolwerk", Kenemerplein te Haarlem de nationale Jubileum Vogeltentoon stelling van de Club van Volièrehouders en Vogelvrienden „Onderling Genoegen" ge opend worden. PSYCHOTECHNISCH ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN De minister van defensie heeft een commis sie geinstalleerd, welke tot taak heeft aan dezen bewindsman voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop, door uitbreiding van de psy chotechnische onderzoekingen van de dienst plichtigen bij land- en zeemacht, meer gege vens kunnen worden verkregen omtrent hun geschiktheid voor verschillende te vei-vuilen diensten bij de weermacht. LANDINGSVERGUNNING GEWEIGERD BATAVIA, 5 Nov. (Aneta-ANP) Naar Aneta verneemt is aan elf Duitsch-Joodsche reizigers, die zich aan boord bevonden van de ..Johan van Oldenbarnevelt". en die verklaarden voor touristische doeleinden naar Nederlandsch- Indië te komen, vergunning tot landing ge weigerd. De betrokkenen zullen verder met dit schip de kustreis meemaken, doch gedwongen zijn aan boord te blijven. Zij zullen met hetzelfde schip weer naar Europa worden teru ace- zonden. 06 HAARLEM'S MUZIEKINSTITUUT. Met ingang van 1 November zijn aan Haar lem's Muziek-Instituut 3 bekende Nederland- sche zangpaedagogen benoemd: t.w. Ré Kos ter, Suze Luger en Louis van Tulder. Mej. Ré Koster trad ontelbare malen in het buitenland als soliste op met zeer veel succes. Ook voor de omroepvereenigingen in binnen- en buitenland is zij vele malen een gewaardeerde medewerkster. Mevr. Suze Luger behoort tot Nederlands beste altzangeressen en bezit zeer groote pae- dagogische kwaliteiten. Louis van Tulder, onze Hollandsche tenor, geniet overal groote bekendheid, zoowel wat zijn solistische als zijn paedagogische be kwaamheden betreft. Voor onze stadgenooten in het algemeen en Haarlem's Muziek-Instituut in het bijzon der mogen deze prominente figuren op vocaal- paedagogisch aebied een eroote aanwinst heeten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5