De fa. Wed. S. I. Groen vierde haar 75-Jarig jubileum. Intiem herdenkingsfeest in „De Pont". BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 7 NOVEMBER T938 N A A REE M'S D A G B E A D" 13 IJMUIDEN. Zooals wij reeds gemeld hebben, was het dezer dagen 75 jaar geleden, dat een der oudste en bekendste firma's hier ter plaatse, de fa. wed. S. J. Groen, werd opgericht. De zaak, door de stichtster in den Helder opgericht, werd later door de drie zoons, I. S., A. S. en L. Groen naar IJmuiden ver plaatst en onder hun leiding ontwik kelde zij zich in den bloeitijd van IJmuiden tot een bedrijf dat geduren de vele jaren niet alleen als reederij van stoomtrawlers, maar ook als handel in zeevisch, ansjovis en haring een der belangrijkste, zoo niet het be langrijkste ter plaatse was. Na den dood van den eenig overgebleven firmant, den heer I. S. Groen, kwam de lei ding in handen van diens zoon, den heer D. J. Groen. Ofschoon het eerst in de bedoeling lag, het jubileum in verband met de donkere dagen, die daaraan voorafgingen, niet te vieren, be sloot de heer Groen later, een intiemen feest middag voor het personeel te organiseeren. Deze werd j.l. Zaterdag in de zalen van de Bioscoop „De Pont" gehouden en een groot aantal gasten was met den firmant en diens familie bijeen om deze bijzondere gebeurtenis te herdenken. De zaal was rijk versierd met bloemstukken, geschonken door familie en personeel. De gasten werden verwelkomd door den procuratiehouder den heer Ph. van Gelderen, die in het bijzonder op het typische van het verschijnsel wees, dat vele dames aanwezig waren zonder hun echtgenooten; dit waren de vrouwen van schippers en anderen, die op de schepen der .firma op zee vertoefden. Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot mevrouw Eveline J. Gr oen-du Mosch, echt- genoote van wijlen den heer I. S. Groen, als vertegenwoordigster van die generatie, die gedurende de grootste periode der 75 jaren zoo veel tot den bloei der firma heeft bijge dragen. Over de toekomst sprekende, richtte de heer van Gelderen zich tot den heer D. J. Groen, die in de voetstappen van zijn vader is getreden. Het is hem gelukt, met wijs beleid en volharding, de firma in goede ba nen te leiden en haar de plaats te doen be houden, die zij in het verleden steeds heeft gehad. Er is een nieuwe periode aangebroken, waarvan als symbool genoemd mag worden het vertrek op dezen dag van den nieuwen trawler Viking Bank. Spreker eindigde met den wensch, dat de Almachtige den heer Groen blijvende kracht mag geven, om zijn werk voort te zetten. Namens het personeel sprak de heer A. B. Hoogendijk sympathieke woorden tot den heer Groen. Bij zijn gelukwenschen bood hij hem als stoffelijk aandenken een tegeltableau aan met afbeeldingen, betrekking hebbende op alle takken van het bedrijf. Ir. G. Sibbes, bedrijfsleider van de ijsfabriek, richtte zich in het bijzonder tot directie en commissarissen van de Mij. „Groenland".. Hij sprak er zijn bewondering over uit, dat het vooral in IJmuiden mogelijk is geweest, een bedrijf 75 jaren staande te houden. Namens het kantoorpersoneel werd de heer Groen gecomplimenteerd door den heer P. A. Minnes, als woordvoerder van die groep, die dagelijks van nabij de moeilijkheden van het bedrijf meemaakt. De sprekers werden door den heer Groen beantwoord. Hij wees er op, dat hij aanvan kelijk tegen een herdenking van het jubileum was geweest, met het oog op de toen zeer zor gelijke tijden. Later kwam hij tot de overtui ging, dat deze gebeurtenis niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Met dankbaarheid heeft spreker de waar- deerende woorden aangehoord. Hij aanvaardt gaarne het aangeboden geschenk als een blijk van de goede betrekkingen. Er zijn dikwijls moeilijke problemen. De kracht, om het hoofd aan alle bezwaren te bieden kan alleen wor den verkregen door den steun van het ge heele personeel. Ten slotte dankte spreker nogmaals voor de vele vriendelijke woorden. In het bijzonder bracht hij dank aan den heer Van Gelderen, die hem vele jaren trouw ter zijde heeft ge staan. Nadat ververschingen waren aangeboden werden de gasten uitgenoodigd naar de bios- Brand aan don Zeeweg. Woonhuis geheel uitgebrand. Zaterdag omstreeks 1 uur brak brand uit in het perceel Zeeweg 29. bewoond door den heer Th. van Eek. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer niet kon verhinderen dat het geheele huis in vlammen opging. Op het tijdstip dat de brand uitbrak stond de heer van Eek op den Zeeweg nabij zijn huis met eenige kennissen te praten, toen zijn aandacht werd getrokken door een rooden gloed in zijn huis. Het bleek dat het vuur zich reeds over het geheele huis had verspreid. Mevrouw Van Eclc, die nog op was, kon gelukkig bijtijds met de kinderen het brandende huis verlaten. Het vuur breidde zich zoo snel uit dat het huis in eenige oogenbliken van onder tot boven in een zee van vlammen was gehuld; toen de brandweer met de autospuit ter plaatse kwam, stond zij voor een hopelooze taak. Het bleek on mogelijk het perceel voor een algeheelen on dergang te behoeden, maar dank zij het krach tige optreden der brandweer kon het aangren zende huis, dat door het vuur bedreigd werd, behouden worden. De oorzaak is onbekend. Zoowel het huis, dat eigendom is van den heer Van Eek, als de in boedel zijn verzekerd. BESOMMINGEN. Manden Trawlers 900 Cornells IJM. 15 f 3170 100 Sperwer IJM. 135 f 1260 400 Protinus IJM. 85 f 2120 380 Petten IJM. 49 f 2660 320 Libra IJM. 98 f 1850 590 Claesje. RO 46 f 2780 760 Silvain IJM. 116 f 2760 230 Corrie IJM. 21 f 1430 470 Christina IJM. 2 f 3680 100 Dolfijn IJM 103 f 1230 970 Flamingo IJM. 25 f 3400 130 Zeeleeuw IJM. 29 f 1370 610 Aneta IJM. 82 f 2790 coopzaal te gaan, waar hun een filmvoorstel ling werd aangeboden. Vertoond werd .Stormduivels", een prachti ge visscherijfilm, waarvan allen ten zeerste hebben genoten. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. MARKTBERICHT IJMUIDEN (Versche visch) IJmuiden, 7 Nov. 1938 {A.N.P.) Tarbot 80—70 ct. per kg. Tong 100—80 ct. per kg. Heilbot 115—56 ct. per kg. Griet 28—15 per 50 kg. Groote schol 21—20 per 50 kg. Middel schol 19—18 per 50 kg. Zetschol 21—19 per 50 kg. Kleinschól f 176.80 per 50 kg. Schar 10 'per 50 kg. Tongschar 38—25 per 50 kg. Groote schèlvisch 25—23 per 50 kg. Middel schèlvisch 18.50—15 per 50 kg. Kleinmiddelschelv. 13.50—8.50 p. 50 kg. Kleine schèlvisch 10—'f 4'per 50 k.g. Groote gul 12—9 per 50 k.g. Kleine gul 8.803 per 50 k.g. Wijting 4.40-/ 1.70 per 50 k.g. Makreel 12.50— 4.40 per 50 k.g. Versche haring 3.10—2.40 per 50 kg. Kleinmiddel heek 20 per 50 kg. Kleine heek 11—10 per 50 kg. Kabeljauw f 43 —f 27 per 125 kg. Vleet 5.50—1.50 per stuk. Leng 1.40—0.60 per stuk Koolvisch 0.80—0.20 per stuk. Rog 22—12 per koop VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Clasina Luther IJM 59. Vangst: 300 m. diversen, benevens 30 stuks stijve kabeljauw Witte Zee IJM 167. Vangst: 65 m. schèl visch, 100 m. braadschelvisch, 60 m. gul en kabeljauw, 60 m. wijting, 450 m. makreel. 5 m. varia, totaal 800 manden, benevens 100 stuks stijve kabeljauw en leng. Petrus Paulus IJM 266. Vangst: 20 last pe kelharing, 8 last steurharing. ONDERHOUD BUITENHAVENS. Het onderhouden op diepte van de buiten haven, de toeleïdingskanalen naar de sluizen, de berghaven, haven voor bijlegging, gedeelte Hoogovenkanaal en het zeegat buiten den mond der haven gedurende de jaren 1939 tot en met 1943 is opgedragen aan de N.V. A. Volker te Sliedrecht voor f 327.000 per jaar. SANTPOORT VOLKSONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den heer W. Lan- deweert hield de afdeeling Santpoort van .Volks- ondei-wij.s" .een ledenvergadering in. het badhuis. De belangstelling 'was hiet a} te. gj'Qnt. Door dén., heer Buning werd verslag' uitge bracht over de bemoeiing der afdeeling inzake het Floralia-werk onder de jeugd van School F. Na behandeling van den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering werd tot afge vaardigde naar deze vergadering benoemd de heer Van Zanten, wien geen bindend mandaat werd gegeven. Tot bestuurslid in plaats van mevr. Lorang, die door vertrek naar 't buitenland had moeten bedanken, werd benoemd mevr. Verbeek. Bij de bespreking van de winter-actïe werd besloten voor de leerlingen van School F een ge- zelligen middag te organiseeren en voor de vol wassenen een ..elck wat wils"-avond. waaraan zoo mogelijk enkele oud-leerlingen der school hun medewerking zullen verleenen. De kleuterschool van ..Volksonderwijs" zal ook dit jaar haar St. Nicolaasfeest weer hebben. Wat de begrooting van de kleuterschool aan gaat, zullen nog nader middelen beraamd wor den, om deze sluitend te krijgen. GOUDEN ECHTPAAR. Op 20 November a.s. herdenkt het echtpaar Molenkamp-Lusthuis, wonende aan den Hage- lingerweg nabij de terreinen van den N.A.S.B., den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De bruidegom, die eigenaar van een electri- sche wasscherij is, is 74 jaar, de bruid 69 jaar. Hun huwelijk werd gezegd met 16 kinderen, waarvan er nog 13 in leven zijn. Verder zijn er 49 kleinkinderen, die zich over het gouden feest van „opa en opoe" verheugen. Hoewel geen vSm beiden hier ter plaatse werd geboren de bruidegom komt van Krommenie, de bruid van IJmuiden-Oost wonen zij hier lang genoeg, nl. 35 jaar, om te verwachten, dat het hun op 20 November niet aan belangstelling zal ontbreken. BEVERWIJK Bevestiging en intrede ds. M. Foeken te Ilpendam. Na des morgens om 10 uur door zijn vader den Weleerw. heer Foeken van Haarlem in zijn ambt bevestigd te zijn, volgde Zondag middag om 2 uur de intrede van Ds. M. Foe ken, tot voor kort hulpprediker te Wijk aan Zee in zijn nieuwe gemeente Ilpendam. Na dat Ds. Foeken den zegen had uitgesproken en de gemeente gezongen had Gezang 3:1 en 2, las hij voor Psalm 103 en uit het nieuwe testament Lucas 12:4959. Nadat nog ge zongen was Gezang 12:1, 2 en 4, ving Ds. Foeken zijn predikatie aan met als tekst Lucas 12:49 nl. ..Ik ben gekomen om het vuur op de aarde te werpen; wat wil ik, in dien het alreeds ontstoken is?' Spreker I merkte op, dat verschillende menschen, die den bijbel goed meenen te kennen, aanne men dat deze tekst doelt op het laatste oor deel, maar de eeuwigheid begint niet, als wij gestorven zijn, maar begint, indien zij nu nog niet begonnen is, reeds heden of mor gen. Jezus Christus is het Licht der Wereld en wij moeten hier kleine lichtjes van zijn om het rijk van Hem uit te breiden. Nadat Ds. Foeken het dankgebed uitgesproken had. lichtte hij den tekst nog nader toe. Vervolgens bracht hij dank aan zijn vader en moeder, den burgemeester van Ilpendam, den con sulent, ringpredikanten enz. Speciaal dankte hij Ds. en Mevr. Hovy voor wat hij van hen geleerd had. De consulent sprak den nieuwen predikant nog toe en verzocht de gemeente Ds. Foeken staande toe te zingen: Psalm 121:4 waarna Ds. Foeken nog liet zingen Ge zang 49:5 Velen uit Wijk aan Zee en Duin, waaronder vele leden van de vereenigingen, waren per bus of auto naar Ilpendam getrokken ten einde de plechtigheid bij te wonen, wat Ds. Foeken tot groote blijdschap stemde en te vens het bewijs was, dat hij in de 16 maanden dat hij hier werkte, aller harten gewonnen had. BENNEBROEK FEESTAVOND BENNEBROEKER DUBBEL- MANNENKWARTET. Zaterdag 5 November gaf het bekende Bennebroeker Mannenkwartet in „Oud Berg en Dal" een feestavond, welke zich in een zeer groote belangstelling mocht verheugen. Behalve door het kwartet, werd de avond opgeluisterd door de medewerking van den pianist Willem van der Meer en den humo rist-conferencier Max van Laarhoven. In de pauzes zorgde de accordeon-band „La Bohème" voor vroolijke muziek. Het kwartet zong onder leiding van zijn directeur, den heer P. v. d. Meer een reeks van nummers, waarvan door de uitstekende weergave, vooral moeten worden genoemd: ,.Le Rossignol" van Grety, ..Wiegenlied" van Fr. Schubert én „Vlaamsche Kermis" van René de Clercq. Het moeilijke nieuwe zangstuk „De Deerne' van Victor de la Montagne, op muziek van W. v. d. Meer werd eveneens zeer verdienste lijk uitgevoerd. De pianist Willem v. d. Meer speelde eenige gedeelten uit een eigen compositie n.l.: „Nuages Noires" en „Ballade" uit Lyrische Gedichten, waarmede de componist-vertolker een groot en welverdiend succes oogstte. De humorist Max v. Laarhoven bleek voor zijn taak ten volle berekend. Vooral zijn voor dracht „Het doode paard" was zeer humo ristisch. Na het afwerken van het programma volg de het gebruikelijke bal, waarbij het vroolijk doch beschaafd toeging. AERDENHOUT GEEN VOORRANG VERLEEND. Zaterdagmorgen omstreeks half elf heeft op de Zonnebloemlaan bij de Dahlialaan te Aerdenhout een aanrijding plaats gehad tus- schen een personenauto en een wielrijder. De personenauto, die bestuurd werd door den heer W. P. B. wonende te Vogelenzang, reed op de Zonnebloemlaan, komende van de rich ting Vogelenzang, Tegelijkertijd naderde uit de Dahlialaan een wielrijder, A. H. S., wonen de te Haarlem. De autobestuurder verleende aan dezen wielrijder geen voorrang en reed hem in de flank aan. De wielrijder kreeg een snijwond aan het hoofd en eenige schaaf wonden aan de hand. Dr. Bartels verleende de eerste hulp. Het rijwiel werd vernield: Pro cesverbaal werd opgemaakt. HILLEGOM BOUWOPDRACHTEN Aan de aannemersfirma de Groot en Kal- kers alhier is opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis- aan- den Hillegommerdijk voor rékening van den heer J. H. Stokman, alsmede het verbouwen van een villa aan den Zilkerbinnenweg voor rekening van den heer C. J. Ruigrok. HALFWEG C. J. M. V. „SAMUEL". Zaterdagavond hield de Christelijke Jonge- mannenvereeniging „Samuel" in de zaal van de Nederlandsch Hervormde Kerk een voor- drachtenwedstrij d. Ruim 20 deelnemers namen deel aan dezen wedstrijd, die beoordeeld werd door de vol gende jury: Dr. M. Sepers, Ds. H. O. Mole naar en de heer Jb. Verhagen. De heeren F. Bolt, G. van Beem en G. Vooys moesten om het kampioenschap hun voordracht nog eenmaal herhalen omdat zij een gelijk aantal punten behaald hadden. Na de reprise werd de heer G. van Beem, die „Onder 't applen schellen", declameerde tot kampioen uitgeroepen. VERKIEZING BIJ DE NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Op Woensdag 9 November des avonds van 89 uur zal de verkiezing plaats hebben van 5 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding van de heeren A. M. J. Vernet, G. Snijders, J. Agter- hof, F. Bolt, en ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer M Sepers tot diaken. Bovendien zal op Donderdag 17 November a.s. des avonds van 88.30 uur de verkiezing, plaats hebben van notabelen wegens perio dieke aftreding van den heer D. J. Jansen. SCHOOL MET DEN BIJBEL JUBILEERT. De Christelijke school in den Grooten IJpol- der heeft haar veertig-jarig bestaan her dacht met een feestelijke bijeenkomst. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer S. van den Breugel, die het eerste Hoofd van deze school was geweest, de Hoof den van scholen te Halfweg en te Sloterdijk en den heer P. J. va Breugel. Laatstgenoemde opende de bijeenkomst met een gedeelte voor te lezen uit Psalm 34. De heer Van Breugel sprak een treffend woord over de geschiede nis van de school en memoreerde de heenge gane bestuursleden, met name de heeren L. Lievaart, G. Roos en W. van Woudenberg. Het tegenwoordig Hoofd der school gaf een geschiedkundig overzicht, waarbij in het bij zonder werden vermeld de goede verhoudin gen, welke in de afgeloopen 40 jaren niets te wenschen over lieten. Vervolgens spraken nog de heeren: Van der Zwet, De Zeeuw, Vrijmoet. Kortenoeven en mej. A.Pegman, die bijna haar zilveren jubileum aan deze school kon her denken, de heer A. Vissers en een afgevaar digde van een jongemannenvereeniging. BEDRIJFSVOORLICHTING IN DEN LANDBOUW. De veréeniging voor Bedrijfsvoorlichting in den Landbouw „De IJpolders" hield te Half weg een groote openbare vergadering onder presidium van den heer K. de Vries Jr., waar in de heer Ir. G. J. Lienensch, Rijkslandbouw- consulent voor Noord-Holland, een lezing hield over „De structuur van den landbou wer". In een interessant en wetenschappelijk betoog behandelde spreker in de eerste plaats de structuurverschillen en hun oorzaken waaruit blijkt, dat de structuur wordt be ïnvloed door het kleigehalte. de humus en het water. In de tweede plaats besprak Ir. Lienensch de gevolgen van slechte structuur om ten slotte uitvoerig stil te staan bij het vraagstuk der verbetering ervan. Aan het einde der vergadering werden door den heer H M van Bruggen, landbouwleeraar nog verschillende mededeelingen gedaan om trent de resultaten van kalibemesting op de aangelegde proefvelden, welke proeven zijn genomen met duiveboonen, zomertarwe en aardappelen. POLYGOON FILMT DE NIEUWE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE TE HALFWEG De heer J. Th. Levi heeft onder den naam „A N J O" te Halfweg een poppenfabriek' op gericht, welke fabriek de eerste in Nederland is, waar de z.g.n. gestopte babypoppen wor den gefabriceerd. Tot nu toe werden deze steeds uit het buitenland, hoofdzakelijk Duitschland betrokken, doch nu wordt ook dit artikel in ons eigen land vervaardigd en daarmede is tegelijkertijd een nieuwe Neder- landsche industrie geboren, welke, naar reeds is gebleken, alle reden van bestaan heeft. Het bedrijf moest al spoedig uitgebreid wor den en een grootere fabrieksruimte werd ge vonden iii de voormalige groote pastorie van de Ned. Herv. Kerk. Ruim veertig menschen vinden hier hun dagelijkschen arbeid en. ook de Haarlemsche filmmaatschappij „Poly goon" trok naar Halfweg om een film van „A N J O" op te nemen, van de werkzaamhe den, de verpakking enz. teneinde in verschil lende theaters van ons land de nieuwe Ne- derlandsche industrie aan het publiek bekend te maken. ZANDVOORT Tooneelvereeniging Phoenix. Geslaagde opvoering van „Schakels". Zaterdagavond opende de tooneelvereeniging Phoenix het seizoen met een opvoering in 't Groot Eadhuis van Schakels, een vroolijk spel van den huiselijken haard in vier bedrijven van Herman Heijermans. De inhoud van dit stuk is zoo bekend, dat wij daarover niet behoeven uit te wijden. Voor een dilettantenvereeniging is het zeker een zware opdracht dit stuk ten tooneele te brengen, temeer omdat de bezetting zoo groot is. In verband hiermede waren er dan ook enkele doublures. Laten we beginnen met te zeggen dat het een buitengewoon goede opvoering is gewor den met goed spel van de hoofdpersonen. In de eerste plaats noemen we den heer H. Wallig die de figuur van Pancras Duif voor ons deed leven. Zijn grime was uitstekend en in de fijne momentjes, die er zoo vele in deze rol voorkomen, toonde de heer Wallig zich een uitstekend acteur. Naast hem noemen we den heer J. Weber, die niet alleen van de rol van Hein Duif iets bijzonders maakte, doch ook den ouden Jacob Duik Uitstekend typeer de. Mevrouw Benjamins, als de huishoudster Marianne, speelde eenvoudig en sober en in de groote scène in het vierde bedrijf wist zij sterk te ontroeren. De zoons Jan, Henk en Toon, respectievelijk ten tooneele gebracht door de heeren Rou- kens, Hendriks en Geesink, waren goed. De dames Bleesing, Roukens en Wieringa waren prachtig in de rollen van respectieve lijk Gerrifcje, Margriet en Coba. Vooral de sa menkomst in het derde bedrijf.,^vas kostelijk De heer E. Brokmejer was een waardig psy chiater. Ook de kleine bijrollen werden naar behooren vervuld. Voor den regisseur, den heer H. J. Dhooge en voor alle spelers moet deze succesvolle avond wel een groote voldoe ning zijn. Een geanimeerd bal besloot dezen avond Tijdens dit bal werden door den heer en me vrouw Brassinne enkele dansen gedemon streerd, o.a. Quick Step, Engelsche Wals, Tango, Lambeth Walk en Palace Glide. INSTRUCTEURS-DIPLOMA K.N.Z.B. Mejuffrouw Annie Termes en de heer Jaap Dorsman, leden van de Zandvoortsche Red dingsbrigade, slaagden voor het in Stoop's Bad gehouden instructeurs-examen van den K. N. Z. B. Het behaalde diploma geeft hun het recht aan alle zweminrichtingen les te geven. FIETSENSTALLING SCHOOL A. De stalling van rijwielen aan de U. L. O school aan den Hoogeweg heeft den laatsten tijd nogal eens aanleiding tot strubbelingen gegeven. Om hieraan een einde te maken hebben de leden van den Raad, de heeren Suerink en Van Rijnberk thans een voorstel ingediend om een rijwielstalling te doen bouwen tegen den achterwand der school. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie houdt op Woensdag 9 No vember, 's avonds kwart over acht, in Pension X aan de Groote Krocht een algemeene ver gadering. Op deze bijeenkomst zal de heer A. Hofstra een inleiding houden over: Opkomst en on dergang van de Democratie. 20-JARIG BIOSCOOP-JUBILEUM. Deze week was het 20 jaar geleden, dat de gebroeders Koper te Zandvoort een bioscoop openden. Dit feit werd Zaterdagavond feeste lijk herdacht. Een groot aantal bloemstukken versierde de zaal en voor deze feestelijke ge legenheid was voor een extra feestprogramma gezorgd. POPULAIRE VOORSTELLING. Zondagavond gaf de Haarlemsche tooneel vereeniging Door Inspanning Uitspanning in de tooneelzaal Groot-Badhuis een voorstelling Opgevoerd werd: Menschen in 't plantsoen, een parkgeschiedenis van Peter Dewkin in drie bedrijven. De aanwezigen hebben wel ge noten van het aardige stuk en het gezellige bal, dat na afloop gegeven werd onder leiding van den heer J. Stol op de muziek van Engel Paap en zijn band. (Is reeds In een deel eener vorige oplaag opgenomen.) DIFFERENT!EERING ÜITBETALINGS PERCENTAGE SURPLUSSOORTEN AF_. In het Weekblad voor Bloembollencultuur lezen wij: De Minister van Economische Zaken heeft onder dagteekening van l November, geant woord op den brief van het hoofdbestuur van 9 September j.l„ waarin op een principiëele beslissing werd aangedrongen over het verzoek op 7 Juli d.a.v. gedaan, om te bepalen, dat voor overschotten, waarvan de geëxporteerde hoe veelheid en de opgekochte overschotten een bepaald percentage te boven gaan. een aftrek toe te passen, zulks ter voorkoming van he» kweeken van z.g. surplussoorten. ook al ge schiedt dit niet opzettelijk. Het antwoord van den Minister volgt hier onder: Naar aanleiding van nevenvermeld schrij den moge ik Uw bestuur mededeelen, dat de thans ter beschikking staande gegevens nog met de conclusie rechtvaardigen, dat één of meer soorten bloembollen in het bijzonder voor het surplus worden geteeld. Intusschen in het surplus van verscheidene soorten zeer groot en met uw vereeniging ben ik van oordeel, dat daartegen zoo mogelijk maatregelen moeten worden genomen. Gaarna ontvang ik van belanghebbende or ganisaties ten deze voorstellen, welke er toe zouden kunnen leiden, dat een overtollig en voor het vak schadelijk surplus zou kunnen worden beteugeld. De Minister van Economische Zaken, Voor den Minister, De Secretaris-Gene ra al, (w-g.j A. A. VAN RIJN. J. P. Scliuttevaer overleden. Uitvinder van onzinkbare reddingboot. In het Juliana-Verpleeghuis te Rotterdam, Ls na een ziekte van enkele maanden op 81- jarigen leeftijd overleden de heer J. P. Schut- t.evaer. die groote bekendheid verworven heeft met de uitvinding van een onzinkbare red dingboot, waarmee hij herhaalde malen in ons land en daarbuiten proeven heeft genomen, die met wisselend succes bekroond werden. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet icplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Een wandeling langs het grachtje van Bakenes''. Omtrent den huldigen toestand van ons grachtje hebben wij (Commissie uit bewoners en belangstellenden) aan den Haarlemschen Raad d.d. 1 October in een adres met memo rie van toelichting onze bezwaren tegen den bestaanden toestand ontwikkeld en tevens verzocht tot demping over te gaan en het meerderheidsvoorstel van het College van B. en W. dus te willen aannemen. We hebben met genoegen kennis genomen van de inmiddels in ae pers verschenen arti kelen en adressen en ingezonden stukken, waarin door tegenstanders van de demping werd „gewaarschuwd", „verzocht" en „gewenscht", niet tot demping te besluiten. Van den Raad kan thans een met deskun digheid en overtuiging uitgesproken beslissing tegemoet worden gezien. Immers de raads leden hebben een alzijdige voorlichting geno ten. De Commissie deelt niet de meening als zou er geen beweging in en om het grachtje zitten. Uit de door tegenstanders van de demping aangevoerde motiveeringen tot behoud van ons grachtje, hebben wij bemerkt, dat daar op den bodem iets werkt en borrelt, zoowel ln als buiten het stilstaande watertje, en dat uit de diepte demonstraties omhoog zijn ge stegen die gepoogd hebben hun aandeel te leveren in de actie tegen de demping door te gewagen van de „groote schoonheid en de schilderachtigheid van het grachtje, met zijn omzooming van bouwvallige en bekrompen huisjes". Welke zijn toch de van anti-demping zijde aangevoerde argumenten? Ondanks onzen zin voor humor, achten wij exposities van vergelijkingen die pogen aan te geven den toestand van vroeger en zooals die nu is, alsook de bij demping te verwachten professorale huilbuien over „vernietiging van Haarlem's-Stedeschoon" niet steekhoudend De Jommissie is gevoelig met diegenen, welke zoo nu en dan een blokje ommakend. een bezoekje komen brengen aan ons grachtje. Tenminste is het in zooverre in orde wan neer het slechts bepaald blijft tot een „be zoek". Wij nemen aan, zooals door den heer Van Driel, directeur van het Gemeentelijk Reinigingsbedrijf is geschreven, dat hem nim mer klachten van bewoners inzake „rattenplaag en anderszins" hebben bereikt. Wil dit dan zeggen, mijnheer Van Driel, dat er geen klachten zouden bestaan? En zoudt gij nu ook van ons willen aannemen dat door belangstellenden bij autoriteiten en zelfs bij hoogere Instanties meermalen aandacht is verzocht omtrent hygiëne, rattenplaag, on- houdbaren toestand enz. en dat zelfs deze klachten dateeren uit den tijd voor uwe be noeming als directeur van G.R.? De van anti- dempingszijde afgeschoten torpedo's meenen wij, hebben zichzelf getorpedeerd, wijl men zich instelde op het vizier van den Heemschut geest alleen! Tot vorming van een objectief oordeel, be hoort toch ook iets meer dan het probleem, alleen te bezien uit den gezichtshoek der hlstorische-waarde-bepaling. En dacht men nu werkelijk dat de inzichten en opvattingen van bewoners en belanghebbenden zoo ver ouderd en beschimmeld waren dat daardoor er geen aandacht aan zou zijn geschonken? Wij apprecieeren alle goede bedoelingen, ook die, welke voor toepassing van het éénrich tingsverkeer of verbreeding en verbetering van het wegdek hebben gepleit, evenwel is naar onze vaste overtuiging daardoor even min een bevredigende oplossing te vinden, noch voor belanghebbenden en evenmin voor het rijdend en wandelend publiek. De gevaren op dezen openbaren weg zullen blijven bestaan om van ontplooiing van de gevestigde bedrijven maar niet te spreken. De nieuwe tijd eischt nieuwe begrippen, begrip pen, die bij de opgedrongen elschen aanpas sen. De Raad neme geen halve beslissing! Dem ping zal aan een onhoudbaren toestand een einde maken. De Commissie der Bakenesser- grachtbewoners voor demping en hygiëne, Secretaris: H. BAKKENHOVEN. HAARLEM 5 November. Bevallen 3 November: H E. Posma—Posthu mus, z.: R. A. Doop—Lamoree, d.: E. Gosewehr de Graaf, d.; 4 November: S. C. Prins Huisman, z.; 5 November: F. de Jong Schaart, d. Overleden 4 November: J. J. Coenen, 37 I Hazepatersiaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7