Een pijpleiding als leidsman. DON CARLOS. DINSDAG S NOVEMBER 1938 HAAREEM'S D AG BEAD Vliegende boven de Syrische woestijn. ES middags om half twee, op den 17den Juni van dit jaar, vertrokken we uit Lydda. na een genoegelijken maaltijd in het kleine K.L.M.-gebouw- tje. Het traject naar Bagdad ligt vóór ons. Nauwelijks een half uur later is het land ge heel van aspect veranderd. De Palestijnsche kustvlakte, een en al vruchtbaarheid, gaat over in een steenachtig bergland. Op een heuveltop, circa 800 Meter boven de zee, ligt Jeruzalem, 't Ziet er alles zoo buitengewoon warm uit. Een hitte-waas hangt over de stad en over het omringende land. Een land met geschiedenis, zoowel uit oerouden als uit hedendaagschen tijd. In de verte is de stads muur duidelijk te herkennen. Het gebergte, trechtervormig', gaat weldra over in het breede dal van de Jordaan. Het is een doodsche om geving. De sterk kronkelende rivier zoekt als het ware met moeite een weg door een be groeide strook, om ten slotte 'de Doode Zee te bereiken. Het Jordaan-dal, 400 Meter beneden het niveau der Middellandsche Zee gelegen, is een van de diepste natuurlijke inzinkingen, welke bekend is. De snelheid onzer Douglas DC 3, is oorzaak dat ook dit gebied weldra onder ons is doorgegleden. Nieuwe beelden vragen onze aandacht. Transjordanië, het land der Moabieten, de hoofdstad Amman, de cy- pressen en eucalyptusboomen, het land van „Lawrence of Arabia". Dan volgt de Syrische woestijn, die onmetelijk 1300 K.M. lange af stand naar Bagdad. Wat boeit ons als passa giers in dat gedeelte der wereld? De nomaden, die in hun lange witte gewaden van de eene naar de andere plaats trekken? Ongetwijfeld. De telegraaflijn, die door de Engelschen wordt onderhouden, wier leven in menig opzicht een leven van eenzaamheid is? Zeer zeker ook. Maar boven alles, onze nieuwe leidsman, welke onze gezagvoerder opzoekt: een einde- looze pijpleiding, in dit eindelooze gebied, van stilte, van uiterst beperkten plantengroei en groote droogte. Het is de pijpleiding, die de olievelden van Mosul met de Palestijnsche Middellandsche zeehaven Haifa verbindt. Zij vormt een lint, een trouwe begeleidster; zij is tegelijkertijd de oorzaak van een zekere leven digheid in deze in menig opzicht onherberg zame oorden. De pijpleiding brengt ons dwars door de woestijn. De evenwijdig loopende tele foonlijn en de voor auto's beschikbare rijweg, dat alles tezamen vormt feitelijk een complex, waaraan men zoo moeilijk kan wennen. En elke 100 K.M. verder ontdekken we weer nieuwe pompstations, die alle door Europea nen zijn bezet en een eigen vliegveld hebben, een radiostation en een goede logeergelegen- heid. Maar tusschen deze pompstations, on middellijk langs Öe pijpleiding, zijn ook nog op vrij regelmatige afstanden landingsterreinen te vinden. Wij, als passagiers, zien deze, hoog uit de lucht, als een stukje leven tusschen de Oostkust van de Middellandsche Zee en Bag dad. Letters en nummers zijn duidelijk te on derscheiden, de vliegvelden zelf zijn goed onderhouden. De aldaar werkende petn> leummaatschappij beschikt over eigen vlieg tuigen voor het vervoer van eigen personeel, maar ook het internationale luchtverkeer profiteert met groote dankbaarheid van de installaties, welke daar gevonden worden. Daardoor is deze woestijn zoo geheel anders geworden dan de andere, die men gedurende de Indlë-vliegreis tegenkomt. Men denke al leen maar eens aan de omgeving van Merza Matru, aan het woestijngebied, na het pas- seeren van het Suez-kanaal en aan een be langrijk gedeelte van het traject tusschen Karachi en Jodpoer. Daardoor is die strook in de Syrische woestijn een welkome leids man en een dankbare afwisseling voor de be woners dezer gebieden in de eerste plaats en ook voor hen, die door de lucht dit gebied passeeren. Slechts in de maanden April en Mei bedekt een dunne groene vegetatie deze woestijn. Veelvuldig zijn de donkergekleurde gebieden, in de meeste gevallen bijna zwart, het z.g. lava-gebied. Uitgedoofde eruptiekegels wijzen daarbij op het vulkanische karakter. Zoo leven in een dergelijke wonderlijke om geving' grootere en kleinere menschengroepen Hoog uit de lucht zien we hen. Langzaam ver plaatsen zij zich met hun kameelen, geiten of schapen. Zwarte stippen blijken hun tenten te zijn. Zij trekken er niet als eenzamen rond. Allerminst. Zij leven er in stamver-, band. Hoe hunne dieren er voedsel vinden is voor een ieder die er nooit geweest is, een onbegrijpelijke zaak. Van nabij heb ik ze gadegeslagen, toen wij op onze terugreis in 1933 in het Engelsche fort Rutbah Wells logeerden, 360 K.M. van Bagdad. Met behulp van handgebaren en grapjes trachtten wij ons verstaanbaar te maken met ouderen en jongeren uit de groote Bedouïnengroep, die om het fort gelegerd was. Wij zagen er het devote beeld van de knielende nomaden en knielende kameelen op het oogenblik dat de zon onderging. Een beeld om nooit te vergeten; daar dichtbij onze oliepijpleiding, die ons gevoerd had naar dit knooppunt, deze oase, in de woestijn, te midden van die geweldige automobielen, die zwaarbeladen en van nieuw drinkwater voor zien, 't nachts gewoonlijk verder trekken om zoodoende beschut te zijn voor de tropische zonnestralen. Deze versterkte pleisterplaats is opgericht door een der transportmaat schappijen, die autodiensten onderhoudt tus schen Syrië en Messopotamië. De eigen bezet ting. de Iraksche woestijnpolitie, is er geen geheel overbodige luxe. Overigens biedt het fort den vliegpassagiers juist voldoende com fort. Een eigen artesische put is er; een koninkrijk voor allen, die naar water snak ken. Een radiostation, een telefoonverbinding met Bagdad, goede logeerkamers en een aller genoeglijkste gelegenheid om met elkander te eten en de weinige avonduren te passeeren. Zoo verlaten we Rutbah Wells ook weder en wanneer men dan nog éénmaal over het fort is heen gecirkeld en daar aan de achter zijde de logeerkamers ontdekt en in het mid den van het fort de witgekleede mannen die het water staan te pompen, dan is deze wostijn weldra weer vergeten. De Syrische woestijn met de oliepijpleiding als leidsman. MOLLERUS. (UN/T IN ilTTEKIN HET TOONEEL Het Nederlandsch Tooneel. De taal van Schiller's Don Carlos moge soms overladen en pathetisch klinken, het treurspel moge ons, menschen van de twin tigste eeuw. nu en dan wat melo-dramatisch toeschijnen en de intrige al te ingewikkeld zijn, ieder zal moeten erkennen, dat het bloedwarm, hartstochtelijk bewogen, vurig en van vlammende geestdrift is en het in vele tooneelen zooals in de beroemde scène tusschen Philips II en Von Posa een zeer hooge vlucht neemt. Een werk van een groot dichter, dat ondanks den voor ons, moderne menschen, misschien wat verouderden vorm van een eeuwige waarde is, omdat het gedra gen wordt door ideeën en gevoelens, die van alle tijden zijn. Ja, de hartstochtelijke kreet om „Gedankenfreiheit" van den-markies von Posa klinkt thans zelfs zoo actueel, alsof dit Duitsche treurspel gisteren geschreven ware. Schiller was nog zeer jong, toen hij Don Carlos schiep hij voltooide het op 28-jari gen leeftijd en hierin vinden wij de ver klaring voor veel in dit treurspel o.a. in de dweperige vriendschap tusschen Don Carlos en Von~Posa dat wij nu „schwarmerisch" en ..überschwenglich" zouden noemen. Maar toch. welke grootsche karakters heeft de jonge dichter er reeds in geschapen en van welk een speelkracht blijkt dit werk zelfs nu nog 150 jaar na zijn ontstaan te zijn! Welk een meesleepende gloed is er in het too neel tusschen Philips II en Von Posa, en nog altijd blijft dit tooneel niet alleen om dit hartstochtelijk pleidooi voor vrijheid van ge dachte van Von Posa maar ook om de reac tie van Von Posa's optreden op het gesloten karakter van Philips, die eindelijk voor het eerst een vrij mensch tegenover zich ziet een monument in de wereldlitteratuur. Het is nu juist 6 jaar geleden, dat wij hier een Duitsche voorstelling van Don Carlos heb ben gehad met vier sterren Bassermann, Alexander Moissi, Ernst Deutsch en Tilla Du- rieux in de hoofdrollen. Zij, die deze voor stelling hebben bijgewoond, zullen wel nooit de scène tusschen Moissi en Bassermann vergeten, waarin Moissi. nobel van houding en vlammend van geestdrift in aldoor stijgenden climax als von Posa zijn pleidooi hield. Ik zie hem nog voor Philips op de knieën neerzinken en hoor nog zijn van innerlijke ontroering tril lende, melodieuze stem, toen hij uitriep: Ein Federzug von Dieser Hand, und neu Erschaffen wird die Erde, Geben Sie Gedankenfreiteit en ik hoor nog het donderend applaus na deze woorden. Het was een van romantiek zwaar geladen voorstelling, echt Duitsch in zijn geëxalteer de en nogal luidruchtige ontstuimge pathetiek Het was van de vier hoofdpersonen vooral van Deutsch en Tilla Durieux— spel van dikwijls vulkanisch elan. waarvan de vonken soms af spatten. Er is wel een groot onderscheid tusschen de opvoering, die het Nederlandsch Tooneel thans onder regie van Van Dalsum geeft en die van de Duitschers, 6 jaar geleden. Van Dalsum heeft het pathetische en „ueber- schwengliche" zeer sterk getemperd en ik geloof, dat onze Hollanders niet de helft van de geluidsexplosies der Duitschers geven. Nie mand kan durven beweren, dat een zoo vurige opvoering van Schiller, zooals de Duitschers gaven, niet volkomen gerechtvaardigd is. Schiller was een kind van zijn tijd en het tooneel was toen meer romantisch geladen dan nu. En zeer zeker bij Schiller, die een en al geestdrift en vuur was. Toch meen ik dat het verstandig van Van Dalsum is geweest, dat hij de Duitschers in hun uitbundigheid niet heeft nagevolgd. Onze spelers zijn dezen stijl van spelen niet gewend enons publiek evenmin. Men zou het van de Hollanders veel minder accepteeren dan van Duitschers. Ons publiek zou Schiller zeer zeker sterk verouderd vinden, wanneer het zoo zwaar romantisch werd gespeeld. De Spanjaarden, die wij zagen, hadden on getwijfeld ook Nederlandsch bloed in hun aderen. Wie zich Deutsch herinnert in de rol van Don Carlos en daarmee den onge twijfeld zeer nobelen prins van Frits van Dijk vergelijkt, zal dit verschil wel heel sterk hebben gevoeld. En Ank van der Moer leek als de prinses van Eboli een lam vergeleken bij de leeuwin, die Tilla Durieux gaf. Maar omdat het spel van allen op dit meer „getemperde" was ingesteld, kregen wij toch een voortreffe lijk geheel en was er in de vertooning eenheid van stijl. In de opvatting van de regie gaven de spelers in de hoofdrollen prachtig spel. Nobel en spontaan was de Don Carlos van Frits van Dijk. Een jonge man, die aldoor ge bukt ging onder zijn rampzalig noodlot en alleen oprecht jeugdig kon zijn, wanneer hij in gezelschap was van zijn vriend. Een waar lijk prinselijke figuur! Jacques de Haas bracht dat aristocratische niet zoo uit zichzelf mee in zijn geheele voorkomen als Frits van Dijk, maar hij heeft von Posa met élan en vooral met bezieling en diepe overtuiging gespeeld. Hij bracht den ernst en den innerlijken adel van dezen rijpen jongen man mee op het tooneel, Het beroem de tooneel met Philips heeft hij zeer mooi gespeeld en hij zeide het pleidooi met warmte en kracht, al vond ik het dan ook jammer dat Van Dalsum hem nu en dan liet zitten en hem op het hoogtepunt van zijn scène ach ter in plaats van voor de tafel plaatste. Ook na de pauze gaf de Haas voortreffelijk spel zeer imponeerend en mooi van plastiek was hij o.a. toen hij daar stond op de trap op het moment, voordat hij Don Carlos gevangen liet nemen. In de rol van Von Posa heeft deze acteur on getwijfeld getoond tot groot werk in staat te zijn. Van Dalsum was als Philps H wel de meest indrukwekkende persoon in het treurspel. Ik stel zijn Philips boven dien van Bas sermann die mij voor dezen zoo gesloten koning al te luidruchtig was. Prachtig heeft Van Dalsum deze tragische en in het stuk sinistere koningsfiguur gespeeld, volkomen vorst in zijn houding, maar tegelijk een door jalouzie gepijnigd mensch. Hij bereikte zijn hoogtepunt in het tooneel in de slaapkamer, wanneer hij gekweld wordt door zijn argwaan en zoo geheel en al daar staat als een een zaam. innerlijk verscheurd mensch. Ank van der Moer bracht veel meer dan Tilla Durieux indertijd haar jeugd mee voor de rol van de prinses van Eboli. Zij speelde haar met een aristrocratische allure maar ik zie deze vrouw toch hartstochtelijker en temperamentvoller dan Ank van der Moer haar gaf. Voor een Spaansche was zij wel wat al te mat. vooral in haar groote scène met Don Carlos en onmiddellijk daarna. Vee: beter vond ik haar in haar verdriet, toen zij zich bewust werd. van wat zij eigenlijk had gedaan. Loudy Nijhoff was een koninklijke Elisabeth van Valols en zij was ook in haar strijd en haar smart overtuigend. En laten wij ook voor al niet vergeten den Groot-Inquisiteur van Hans van Meerten te noemen, een kleine maar zeer belangrijke rol. Deze oude man lichamelijk een wrak werd een bijna angst wekkende symbolische figuur, zooals hij door Van Meerten werd gegeven. Men had ditmaal gelukkig gebroken met de pompeuze, dure decors van voorheen. De decors naar ontwerpen van Jacques Snoek duidden meer aan, dan dat zij reëel waren, maai- zij voldeden, geplaatst als ze waren in donkere omgeving van zwarte gor dijnen die zoo volkomen pasten bij dit aan tragiek zoo zware en sombere treurspel uitstekend en waren suggestief genoeg, terwijl ze nooit onzen artistieken smaak kwetsten. En het voordeel van deze decor-oplossing was, dat de talrijke pauzes, welke door de muziek van Am. Juda deel hadden aan de opvoering steeds zeer kort waren, zoodat de dramatische spanning nooit hinderlijk werd onderbroken. Wij schreven reeds, dat de voorstelling te Amsterdam veel succes had. Wij mogen de op voering van Don Carlos dan ook als een eve nement in dit tooneelseizoen beschouwen. J. B. SCHUIL. /CtlEEP/ 'TJUNCENI HOLLAND-AMERIKA LIJN Lochgoil, Rotterdam n. Vancouver 5 van Kingston (J.) Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam 5 v. Cristobal. Burgerdijk 5 van New-Orleans n. Rotter dam. Rotterdam 5 van New-York n. West-Indië. Volendam, Rotterdam naar New-York pass. 6 (n.m.) Lizard. Beemsterdijk, Rotterdam n. Tampico 5 v. Havana. Statendam New-York naar Rotterdam 8 (11 n.m. G.T.) te Plymouth verwacht. Noordam, 6 van Rotterdam te New-York. Lochavon Vancouver n. Rott. 6 te Avonmouth Blommersdijk N.-Orleans n. Rott. 4 v.Mobile Narenta, Swansea n.Vancouver 5 te Cristobal Bilderdijk Rott. n. New-Orleans 4 Nov. 100 mijl West van Land's End. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 5 van Port Bouet. Maaskerk (uitr.) 5 Nov. van Bordeaux. HOLLAND—AFRIKA LIJN Algenib (uitr.) 4, 30 mijl Oost v. Niton. Boschfontein 6 v. Rotterd. te Hamburg. Heemskerk (thuisr.) 7 te Lorenzo Marques. Springfontein (thuisr.) 5 v. Mombassa. Jagersfontein (thuisr.) 7 van Durban. Bloemfontein (uitr.) pass. 5 Dungeness. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 5 van St.-John's N. F. naar Wabana. Stad Maassluis 5 v. Kirkenes n.Rott.-Vlaard. Stad Schiedam 5 v. Pepel n. Rott.-Vlaard. HOLLAND—OOSl-AZIë LIJN Gaasterkerk (thuisr.) 7 v. Shanghai. Zuiderkerk 6 van Amsterd. te Hamburg, vertr. 9 n. Rotterdam. HOLLAND—BR,ITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) p. 6 Gibraltar. Hoogkerk (uitreis) pass. 6 Nov. Dover. KON HOLLANDS'HF I.LOYD Zaanland (u.) 6. 180 m. Z.Z.W.v.Land'sEnd. Salland (thuisr.) 5 Nov. van Las Palmas. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Oranje Nassau 7 v. Paramaribo te Amst. Odysseus 7 v. Odense n. Stettin. Venus 7 v. Thessaloniki n. Stamboul. Saturnus Bourgas n. Amst. 7 195 m. ZW. v. Ouessant. Strabo 4 v. Curasao n. Cristobal. Ceres, Amst. n. Chili pass, 6 Newhaven. Achilles 6 Nov. van Constantza te Varna. Agamemnon 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Ajax, Amsterdam n. Gdynia, p. 7 Holtenau Alkmaar, Chili n. Amsterdam 7 te Rott. Aurora, 6 van Amsterdam naar Lissabon. Costa Rica, 6 van Hamburg te Amsterdam. Deucalion, Rotterdam n. Lissabon p. 6 Dover Douro, 6 van Belize naar Puerto Barrios. Euterpe, A'dam n. Bord. p. 5 Dungeness. Fauna 5 van Stamboul naar Yerakini. Hermes, Rotterdam n. Gibraltar p. 6 Dover. Irene. 6 van Spezia te Livorno. Mars, 5 van Amsterdam të Oram Merope, 6 van Gibraltar naar Amsterdam. Orestes, 5 v. Nuevitas n. Amst. via Bordeaux. Orion, Rotterdam n. Tunis, pass. 6 Dover. Perseus, A'dam n. Gdynia p. 6 Holtenau. Pluto, Stettin, v. Amsterdam p. 7 Holtenau. Poseidon, 5 van Algiers naar Amsterdam. Pygmalion, 5 van Gibraltar naar Malta. Rhea, 5 van Palermo naar Malaga. Theseus, 7 van Kopenhagen te Amsterdam Tiberius, 6 van Alexandrië te Mutzuna. Titus, 7 van Venetië te Triest. Vesta, 6 van Amsterdam te Hamburg. Vulcanus, 7 van Amsterdam te Hamburg. Bennekom, 5 van Valparaiso te Tocopilla. Agamemnon, 7 van Hamburg te Amsterdam Hebe, 5 van Jaffa en Tel Aviv naar Haifa. Poseidon, Venetië n. A'dam p. 7 Gibraltar. Astrea. 4 van New-York n. Port au Prince. Berenice. 5 van Curacao n. Aruba. Midas, 1 van Aruba te Curacao. Dido, 1 van Ciudad Trujillo te Curacao. Plato, 5 van Curacao naar Ciudad Trujillo. Calypso, 2 van Curacao naar Maracaibo. Oberon, Piraeus n. Amst. 5 van Gibraltar. Ganymedes, Alexandrië n. Amst. p. 7 Gi braltar. Simon Bolivar, Barbados n. Amsterdam 7 (n.m.) van Havre, 8 (3.30 n.m.) verwacht. MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. City of Oran, Dairen n. Rott. 5 v. Penang. Polyphemus, A'dam n. Java p. 6 Dungeness Rhesus, Batavia n. Amsterdam 7 v. Port Said Delcalion, Japan n. Rotterdam p. 6 Gi braltar. Stentor, Batavia n. Amst. p. 7 Dungeness. Bendoran, Rott. n. Japan vóór 6 te Hongay. Antenor, Japan n. Rotterdam 4 v. Yokohama. Stentor, 7 v. Batavia te Rotterdam. Patroclus, Japan n. Rotterdam 7 v. Colombo. Benarty, vertr. 9 v. Hongkong n. Rotterdam ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 'thuisr.) 7 van Southampton. Dempo, (uitr.) 7 te Belawan. Indrapoera. (uitr.) p. 6 Finlsterre. Sibajak, (thuisr.) 6 van Sabang. Kertosono, (thuisr.) p. 6 Gibraltar. Kota Nopan, 6 van Hamburg te Rotterdam Sitoebondo. (uitr.) p. 5 Kaap Bon. Tapanoeli (thuisr.). 7 te Suez. Tosari. (thuisr.) 7 van Suez ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alhena. (thuisreis) 4 van Madeira. Alphacca, (thuisreis) 5 van Bahia. STOOMVAART-MIJNEDERLAND. Tawali, 7 v. Amsterdam n. Batavia. Enggano, 7 v. Amsterdam n. Batavia. "Poelau Laut, (uitreis) 6 van Livorno. Saleier. (thuisreis) 7 van Port Said. Snemba 7 van Batavia naar Amsterdam WIJK I.JJN Stolwijk, 6 v. Bordeaux te Bilbao v. Rotterd. Beverwijk, 6 vaji Providence te Rotterdam. „Engeland wenscht dezelfde vredesmaatstaven als Duitschland" Het oordeel van de „Times". In een commentaar op de rede van Hitier te Weimar zegt de Times o.a.: Engeland wenscht, al sedert jaren, een op recht accoord met Duitschland, niet in eenl- gerlei exclusieve beteekenis, maar als sleutel tot den vrede in Europa. Het Britsche volk wenscht aan de wederzljdsche vredespogingen dezelfde maatstaven aan te leggen als Hitler te Weimar deed: verdraagzaamheid, geen dic taat, onderhandelingen op voet van gelijkheid en het verdwijnen van argwaan en gescheld. Wat Chamberlain wil is duidelijk en de overgroote meerderheid van het Britsche volk is het met hem eens. Engeland wil vrede met Duitschland. Die wensch is in den loop der jaren gegroeid en in die jaren zijn de Fransch-Britsche betrekkingen nooit hartelijker geweest dan toen de Fran- sche politiek zich ook in de richting van toenadeirng tot Duitschland scheen te bewegen. De critlek op Chamberlain heeft niet veel waarde, aldus de „Times". Niemand durft openlijk te zeggen, dat hij, gesteld voor de keuze van vrede of oorlog, verkeerd gekozen heeft. Dank zij Chamberlain is Europa er voor be hoed in dien ondergang meegesleept te wor den. Het revisiesysteem van de laatste weken is snel en hard en soms ook wel willekeurig geweest. Het algemeen effect is echter, dat Centraal-Europa op weg is naar stabiliteit: er is veel geleden, maar het blijvend vruchtdra gend gevolg is, dat minder Europeanen voortaan onder vreemde heerschappij zullen leven. Men hoort nu de waarschuwing. Duitschland gaat overheerschen op de markten van Cen traal- en Zuidoost-Europa. Maar wie had het leeuwenaandeel van die markten voor 1914? Is het niet logisch, dat de drang van een krachtig volkrijk land gaat naar de landbouw-gebieden aan zijn grenzen? Duitschland herstelt zich. zooals te verwach ten was en krijgt weer de oude kracht. Geluk kig heeft het Britsche rijk zijn veiligheid nooit afhankelijk gesteld van een plan, de redelijke verlangens te dwarsboomen van het Duitsche volk, dat al bestond vóór dr. Göbbels en hem waarschijnlijk ook zal overleven en dat zijn levensomstandigheden wil verbeteren. Greenwood antwoordt Hitier. Greenwood, de Britsche arbeidersafgevaar digde. heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij Hitler's rede te Weimar beant woordt. Hij zegt „het oorlogsgevaar wordt niet door de democratische staten veroorzaakt maar door hen. die hun volle eischen stellen zonder zelf eenige concessie te doen. Laat mij den Führer verzekeren, dat ik nooit gezegd heb of zelfs maar heb laten doorschemeren, dat ik het aangenaam zou vinden. Indien Duitschland en Italië vernietigd zouden wor den. Hitier heeft een diepe verachting voor de democratie: hij heeft in de afgeloopen maan den twee democratische landen vernietigd. Hij heeft gebruik van zijn macht gemaakt om mede te helpen aan de vernietiging van een derde democratisch volk in Spanje. Hij heeft deze dingen volbracht door bedreigingen met geweld of door werkelijk geweld. Ik zou het toejuichen, als er een einde kwam aan de dic taturen, daar het mij toeschijnt, dat wij alleen dan de moreele ontwapening kunnen verkrij gen, die Hitler van ons vraagt, maar die vreemd is aan de grondbeginselen van ontevreden dic taturen. Ik geloof, dat het Britsche volk elke oprechte poging tot het houden van bespre kingen en het bereiken van een bevredigende Europeesche regeling zal verwelkomen." VOETBAL. R.C.H.—H.F.C. OP 20 NOVEMBER. De wedstrijd R.C.H.—H.F.C., die voor Zon dag 13 November was vastgesteld, is verscho ven naar den zoogenaamden inhaal-Zondag van 20 November. H. P. DE KIEKTE. Wij vernemen, dat in den toestand van den vroegeren E.D.O.-keeper H. P. de Kiefte, die voor de tweede maal en nu al gedurende drie maanden wegens een ernstige ziekte in het Diaconessenhuis verpleegd wordt, een on gunstige wending is gekomen. Om den Gouden Onafhankelijk heidsbeker. Onder voorbehoud, dat Van Male en Van Heel in het Rotterdamsch elftal zullen spelen, is het Bondselftal door de keuze-commissie van den K. N. V. B. voor den op Zondag 20 November in Rotterdam te spelen wedstrijd om den gouden Onafhankelijkheidsbeker als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z. F. C.). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Calden- hove (D.W.S.). Midden: Paauwe (Feijenoord). Anderiesen (Ajax) en Roelofs (Go ahead). Voor: Drager (D.W.S.), Van der Veen (He racles), Dumortier (D.O.S.). De Vroet (Feijen oord) en De Harder (V.U.C.). Reserves: Dommers 'V.U.C.), Been en Blom- vliet (beiden Ajax) en Van Leur (D.O.S.). WTELRIJDEN. H. S. V. „DE KAMPIOEN". Zondag' hield de H. S. V, „De Kampioen" haar eersten trainingsochtend bij Kraantje Lek. Na met eenige oefeningen de spieren te hebben los gewerkt, werden er twee wedstrij den gehouden, n.l. een veldloop en een veld- rit. De uitslag van den veldloop was: 1, v. d Nes; 2. S. Bros; 3. De Best; 4. J. Bos; 5. Eldick Jr. Het resultaat van den veldrit over een korten afstand was: 1. De Best; 2. S Bos: 3. J. Bos; 4. Laan; 5. Burggraaf; 6. Eldik; 7. K. Landerman. HENGELEN. HET KAKPKRTJE. Zondag hield bovengenoemde verecniging in samenwerking met haar zustervereeniglngen haar derden wedstrijd om een gouden medaille. De uitslag was als volgtstoof. H. v. d. schoot, Th. Apswoude en Beukman, 25 punten; Log- mans, v. d. Vlugt en J. Meijer 24 p.; D. v. Steyn 23 p.: J. Apswoude 22 p.: Rondema 21 p.: R, v. d. Aar 20 p.; Fennes Jr. 19 p.: A. v d. Aar en A. Steynman 18 p.; Balk 17 p.; M. Eland en J. v. Dijk, 16 p.: Nieuwenhuis 15 p.: Groffer 14 p.; A. Hilbrink 14 p.; A. Wevers 13 p.: M. Rusman 12 p.; A. v. Dijk en Deen Sr. 11 p.; F. van Steyn. Brandt en Eland Sr. 10 p.; Ver meulen 9 p.: C. Heemskerk. Harman. Brink. Maurik. Stegsink en H. Rusman 8 p.; Meyers 7 p Lagerwii. Siebeling Gevel. Fennis Sr K. Houweling 6 p.: Steenken 5 p Meuringen. Deen Jr., Fennes, Oksener en H. Eland 4 p. HENGELEN. „ONDER ONS". Bovengenoemd vischcollege hield Zondag een onderlingen wedstrijd op wltvisch in de Hoofdvaart. Er werden 900 stuks verschalkt. In het clubhuis ,,'t Leldsche Veer" reikte de voorzitter, de heer Haasbeek Jr., de prijzen uit: le. B. Haasbeek Jr., 197 st.; 2e. Van Olphen, 112 st.: 3e. Brand 112 st.; 4e. Bos. 101 st.; 5e. Blok, 75 St.; 6e. Makkelie, 74 st.: 7e. Lenveld, 67 st.; 8e. Monneë, 6 2st.; 9e. Bantam. 45 St.; 10e. Broertjes. 38 st.; 11e. Zwart, 19 st. HET WESTERKWARTIER. Bovengenoemd college hield een wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart. De prijzen wer den behaald als volgt: 1ste. G. Hilbrink, held van den dag; 2e. J. Mannaert. grootste; 3e. J. Steffens; 4e. D. Halderman; 5e. B. Hilbrink; 6e. B. Jansen; 7e. K. Houweling; 8e. N. Vonk; 9e. C. Jansen; 10e. J. Spanjaard; lie. J. Teune- broek; 12e. J. Roest. DE GRUNDEL. Het vischcollege „De Grundel" hield Zondag een onderlingen baarswedstrljd in de Ring vaart te Bennebroek en Heemstede. Een lid van dit college had een zilveren medaille uit geloofd voor hem, die de meeste baars vangt in dit seizoen. Na afloop ging men naar het clublokaal van den heer Scheidier aan het Spaarne, waar de voorzitter de prijzen uit reikte. De prijzen werden gewonnen als volgt: 1ste prijs P. v. d. Pol, met de grootste; 2e pr. R. Papenburg; 3e pr. H. Koelemeljer; 4e pr. Jos. Pirets; 5e pr. Chr. Schouten; 6e pr. B. Duits; 7e pr. G. v. Roon: 8e pr. B. Cornet; 9e pr. T. Sieraad; 10e pr. W. Hesseling. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. OVERZICHT SENIOREN In de eerste klasse bezet Animo-Ready in- plaats van Aurora nu de eerste plaaats. die veroverd werd na een spannenden strijd, waarin Aurora met 3—1 verloor. De combinatie heeft met dezen uitslag eigenlijk meer verkre gen, dan het spel In het veld verwachtte. Maar Animo-Ready. dat ook kalm doorspeelde, toen Aurora meer en meer kwam opzetten in het laatste kwartier, dankt ook de overwinning aan het onzekere doelen van Aurora's aanval. Ook bij korfbal moet men behalve het lichaam ook zijn hoofd gebruiken. Haarlem 2 stelde te leur door van THB 2 met 31 te verliezen. De Boys komen door deze goede prestatie een paar plaatsen hooger. Palvu en OK 4 verdeelden de punten 22. MeerleboschWatervliet werd een 51 overwinning voor de gasten. In de tweede klasse gaf SV 3 Haarlem 3 goed partij. Een 2—2 gelijk spel was de uitslag. OK 5 heeft nog zin in de eerste plaats. Door een 4—0 overwinning op het tweede A.-Ready schoof het een plaats naar boven In 3 A is Oosthoek onverslaanbaar, ten min ste tot nog toe. SV 4 moest er aan gelooven, want het verloor met 9—0. OK 4 verbeterde haar gemiddelde door THB 3 met een 40 nederlaag naar huis te zenden. In 3 B verloor Oosthoek 2 tegen de verwach ting in, haar eersten wedstrijd; Zwaluwen 2 wonnen met 3—2. Patrimonium versloeg op normale wijze het vijfde Aurora met 3—1. OVERZICHT ADSPIRANTEN In de 1ste afd. zette Haarlem a haar overwin- ningsreeks voort; ditmaal won het slechts met 70 van de hekkesluiters A. Ready, dat haar vierde nederlaag' hiermee leed. OK a. dat Pa trimonium ontving, behaalde maar eventjes een 230 overwinning, In de tweede afdeeling was Haarlem b niet opgewassen tegen de leiders THB. Met 2—0 bleef dat overwinnaar. Watervliet wist thuis met 51 van Oosterkwartier b te winnen. In de derde afdeeling bleek SV b heel wat meer mans dan Meerlebosch c, want dat ver loor met niet minder dan 8—0, EHS heeft de eer gehad Aurora het onge slagen leiderschap te ontnemen. Het zag kans Aurora één puntje te ontnemen door 1—1 te spelen. RANGLIJSTJES SENIOREN EERSTE KLASSE: gesp gew.gel.verl.pnt v.-t. gem. A. Ready 4 4 0 0 8 20—4 1.— Aurora 5 4 0 1 8 18—7 1.60 Watervliet 4 2 1 1 5 9—7 1.25 O. K. 4 5 2 2 1 6 19—17 1.20 Palvu 4 1 2 1 4 9—11 1.— N. Flora 5 2 0 3 4 15—21 0 80 T. H. B. 2 4 1 0 3 2 7—14 0.50 Haarlem 2 3 0 1 2 1 5—9 0.33 Meerlebosch 6 1 0 5 2 6—18 0.33 TWEEDE KLASSE: Aurora 2 5 5 0 0 10 20—8 2 O. K. 5 5 4 0 1 8 18—6 1.60 Zwaluwen 4 3 0 1 6 15—11 1.50 Meerlebosch 2 6 2 1 3 5 9—19 0.83 Haarlem 3 3 0 2 1 2 4—13 0.67 A. Ready 2 5 1 1 3 3 11—11 0.60 S. V. 3 4 0 2 2 2 3—12 0.50 Aurora 3 6 1 0 5 2 18—18 0.33 DERDE KLASSE A: Oosthoek 5 5 0 0 10 37—3 2.— A. Ready 3 4 3 0 1 6 11—3 1.50 O. K. 7 3 2 0 1 4 8—7 1.33 Palvu 2 4 2 1 1 5 10—8 1.25 Watervliet 2 4 2 0 2 4 10—13 1.— T. H. B. 3 4 1 0 3 2 11—12 0.50 Aurora 4 5 0 1 4 1 7—12 0.20 S. V. 4 3 0 0 3 0 1_17 0.— DERDE KLASSE B: O. K. 6 4 4 0 0 8 19_6 2.— Oosthoek 2 4 3 0 1 6 11—6 1.50 Patrimonium 3 1 1 1 3 10—15 1.— Zwaluwen 2 4 2 0 2 4 10—12 1 Meerlebosch 3 3 0 1 2 1 5—10 0.33 Aurora 5 4 0 0 4 0 7—13 0.— RANGLIJSTJES ADSPIRANTEN EERSTE KLASSE: Haarlem a 5 5 0 0 10 61—1 2 O. K a 4 3 0 1 6 39—6 1.50 Onder Ons 4 2 0 2 4 6—17 1 A. Ready 4 0 1 3 1 1—31 0.25 Patrimonium 5 0 1 4 1 249 0.20 TWEEDE KLASSE: T. H. B. 5 4 1 0 9 195 1.80 S. V. a 4 3 0 1 6 17—5 1.50 Watervliet 4 2 1 1 5 11—11 1.20 Meerlebosch a 3 1 0 2 2 4—5 0.67 Haarlem b 4 1 0 3 2 2—6 0.50 O. K. b 4 0 0 4 0 1—22 0 DERDE KLASSE: Aurora 6 5 1 0 11 34—2 1.83 Meerlebosch b 4 3 0 1 6 15—11 1.50 E. H. S. 3 1 2 0 4 4—2 1.33 S V. b 3 1 1 1 3 103 1.— Haarlem c 2 1 0 1 2 4—8 1.— O. K. c 3 0 0 3 0 1—12 0.— Meerlebosch c 5 0 0 5 0 2—32 0.—

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11