H. CANDERSEN 'Duirnelijntje DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBEAD 4 Prof. Van Cauwelaert sprak voor „Geloof en Wetenschap". „De strijd om de persoonlijkheid. Op de vierde bijeenkomst van de Vereeni- ging „Geloof en Wetenschap", welke gister avond in den Stadsschouwburg plaats had, is als spreker opgetreden de Belgische minister van staat prof. dr. Frans van Cauwelaert, die een voordracht hield over het onderwerp „De strijd om de persoonlijkheid". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der vereeniging, mr. F. Vorstman, die zeide aan het begin van dezen avond een ernstig woord te willen spreken. Mr. Vorst man herinnerde eraan, dat na den oorlog in verscheidene landen geloofsvervolgingen heb ben gewoed. Na Rusland en Mexico is het thans Duitschland, waar de geloovigen aan onderdrukking bloot staan. Spreker zeide, dat de Katholieken hiertegenover niet mogen zwijgen. Daarom had het bestuur een resolu tie opgesteld, waarin ten sterkste tegen de vervolgingen in Duitschland wordt geprotes teerd. Door een algemeen applaus betuigde de vergadering haar instemming met deze resolutie. Het verband tusschen de toestan den in Duitschland en het onderwerp van den avond is duidelijk, aldus de voorzitter. Immers staat het feit der geloofsvervolging in nauw contact met de vernietiging der per soonlijkheid. Mr. Vorstman gaf daarop het woord aan prof. van Cauwelaert, nadat hij den staatsman eerst een hartelijk welkom toegeroepen had. In deze dagen wordt het kostbaarste goed der Katholieken en der menschheid, de per soonlijkheid bedreigd, aldus prof. van Cauwe laert. Materieele, maar vooral geestelijke noo- den hebben geleid tot een crisis, waarvan wij den omvang nog niet kunnen bepalen. Uit de wanorde der crisis zijn twee stroomingen voortgekomen: het communisme en de totali taire staatsopvatting met het „racisme". Beide beteekenen een aanranding van de persoonlijkheid. Niet ontkend kan worden, dat bepaalde idealen aan beide stelsels ten grondslag liggen. Ook kan men in zekeren zin waardeering hebben voor de scheppende kracht van het totalitarisme en zijn pogingen het maatschappelijk welzijn te verhoogen, maar het blijkt- te ontaarden in een stelsel van eigengereide machtsuitoefening. Het communisme toont zich in de practijk de be weging der vernietiging en der goddeloosheid. Paus Pius XI heeft in twee encyclieken, resp. „Mit brennender Sorge" en „Divini Redemp- toris" ernstig tegen beide stroomingen ge waarschuwd. De leer van het Marxistische materialisme vindt men zuiver toegepast in de Sovjet Unie. In dat land heeft men den godsdienst afgezworen. Velen, die idealistisch gestemd naar Rusland togen, zijn gedes illusioneerd teruggekeerd. Spreker noemde o.a. den Franschen schrijver André Gide, die over de Sovjet Unie rapporteerde, dat de persoonlijkheid er aan de vernietiging is prijs gegeven. De waarheid en het recht zijn door het communisme uitgebannen factoren, aldus prof. van Cauwelaert. Ten opzichte van het fascisme zeide spre ker, dat dit niet uitsluitend als een Ita- liaansch verschijnsel te beschouwen is. Een geleerde als prof. Rocco verklaart o.a. duide lijk, dat het fascisme een levensopvatting is, waardoor deze leer dus een internationaal karakter krijgt. De beginelen van het fascis me zijn o.a. vastgelegd in de „Doctrina" van Mussolini, waarin de Duce verklaart, dat de staat de schepper van het recht is. De staat is de hoogste autoriteit in de fascistische ge meenschap. Deze legt zelfs beslag op de op voeding van het kind, dat niet langer naar de inzichten der ouders gevormd mag worden, maar naar de beginselen der staatsidee. Het nationaal socialisme gaat nog een stapje ver der. Met zijn rassenleer staat deze beweging nog dichter bij de materie dan het fascisme. Haar theorie van „bloed en bodem" en haar devies „strijd is de vader van alle dingen" hebben het Duitsche volk op gevaarlijk ter rein gebracht. Spreker betreurde het, dat be halve de politieke propagandisten ook de Duitsche wetenschappelijke wereld hieraan meedoet, waardoor zij, precies als in Rus land, tot „lijfeigene van den staat" geworden is. Dit alles is volkomen strijdig met het Katho licisme. Vandaar dan ook, dat de Katholieken in Duitschland hun stem verheven hebben. Thans staan de geloovigen er aan ernstige vervolgingen bloot en worden de kerk en haar dienaren belasterd. Prof. Van Cauwelaerts laakte scherp de wijze waarop z.i. het nationaal socialisme zich van het Christendom bedient. De Paus noemde dit „schijnchristendom". Het nationaal socia lisme gaat zich volgens prof. Van Cauwelaert te buiten aan een verwereldlijking van God en een vergoddelijking van de wereld. Tegenover de opvatting van het totalita risme stelde prof. Van Cauwelaert de op vatting, dat de mensch een individu is met rede en vrijen wil begiftigd. Een onafhanke lijk wezen, dat behalve aan God, aan niemand verantwoording schuldig is en dat zijn per soonlijkheid wenscht te ontwikkelen. Spreker constateerde, dat nu in vele landen het begrip persoonlijkheid bedreigd wordt, de Paus en de Katholieke kerk, zooals tot nog toe altijd onder dergelijke omstandigheden is geschied, als beschermers der menschen - rechten optreden. Spreker hoopte, dat die actie groot zou zijn en weerklank zou mogen vinden. Hij pleitte voor een nieuw sterk Katholiek ge slacht, een „humanisme heroïque", gelijk de Fransche wijsgeer Jacques Maritain die zag: een krachtige jeugd, zoowel bij de arbei ders als in de leringen der intellectueelen, en allen doordrongen van een diep persoonlijk heidsbesef. Dat zal het einde zijn van den „toover van totalitarisme". In een kort slotwoord dankte mr. Vorst man prof. van Cauwelaert voor zijn belang wekkende voordracht. GELOOF EN WETENSCHAP. Zondagmiddag 13 November wordt voor de kinderen van de leden van Geloof en Weten schap van 7—16 jaar een kinder-matinee in den Stadsschouwburg gegeven. Het gezel schap Minnie Heijermans te Amsterdam zal een opvoering geven van: „Pinokkio de Har lekijn" van Emilio Salgari met muziek van Dr. Frad. Man. ALGEMEEN NEDERLAND SCH VERBOND. Maandagavond 1'4 November houdt Jan P. Strijbos voor de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond een voordracht met lichtbeel den en film over: Onze natuurmonumenten. De voordracht wordt gehouden in Rest. Brinkmann, Groote Markt, Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. In één maand 21 auto's te water. In het tijdvak van 28 September tot 28 Oc tober 1938 verdronken in ons land: 5 jongens beneden 16 jaar, 5 meisjes idem, 28 mannen en 4 vrouwen, tezamen 42 slachtoffers; boven dien verdronken 5 menschen, die den dood vonden bij auto's die te water reden, in totaal 47 dooden. Het groote aantal verdronkenen is ten deele te wijten aan de hevige Octoberstormen en aan den vaak heerschenden mist. In hetzelfde tijdvak werden uit het water gered of wisten zich te redden: 12 jongens, beneden 16 jaar, 2 meisjes idem, 48 mannen en 7 vrouwen, tezamen 69 gered; bovendien wer den gered of wisten zich te redden 41 men schen, uit auto's die in het water terecht kwamen. In totaal 110 menschenlevens werden ontrukt aan den natten dood. Van het getal geredden werden zwemmend gered: 7 jongens en 1 meisje; 1 jongen, 28 mannen en 3 vrouwen wisten zich zwemmende in veiligheid te stellen. Het groote nut, van de zwemkunst goed machtig te zijn, is in de vier pas afgeloopen weken wel heel duidelijk gedemonstreerd, Voors werden met handreiking 9 menschen veilig op den wal gebracht; 16 met boothulp, 3 met reddingsboeien en 1 met behulp van een vaarboom. In deze periode reden niet minder dan 21 auto's te water; een buitengewoon groot aantal. MAILVERZENDING TOT EN MET 13 NOVEMBER 1938. Nederlandsch Indië, via Rotterdam m.s. Kota Nopan 11 Nov. gewone stukken 2.15; mail via Marseille m.s. Indrapoera 10 Nov. gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng 10. 12 Nov. gew. st. 2.15. Suriname, mail via Bordeaux 9 Nov. gew. st. 2.15; mail via AmsterdamTrinidad 11 Nov. gew .st. 3.25; luchtpost DuitschlandZ Amerika 9 Nov. gew. st. 10.40; Luchtpost Frank rijkZ. Amerika 12 Nov. gew. st. 10.40. Aruba, Curasao, Bonaire, zeepost via Am sterdam 11 Nov. gew. st. 3.25; mail via Cher bourg 11 Nov. gew. st. 10.10. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 11 Nov. gew. st. 19.10. Canada, Mexico en Noord Chili, via Cher bourg 11 Nov. gew. st. 16.40. Argentinië, Brazilië, Uruguay en Zuid Chili, via Napels 10 Nov. gew. st. 10.via Lissabon 12 Nov. gew. st. 16.40. Luchtpost als Suriname. China, Japan, Hongkong, via Siberië 11 Nov. gew. st. 8.30. China en Hongkong, luchtpost: Amsterdam BangkokHongkong 10, 12 Nov. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië)via IstanbulDamas cus 10 Nov. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via MarseillePort Said 10 Nov. gew. st. 10.—; via Istanbul—Aleppo 10, 12 Nov. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Birma, via Marseille 10 Nov. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. C o n t i n e n t a 1-Sehrijfmachines Standaard, Silenta, Portable, Rebuilt en goede gebruikte SCHRIJFMACHINES. P. HARTOG, Telef. 12681, Schoterweg 122 (Adv. Ingez. Med.) Ceylon, via Marseille 10 Nov. gew. st. 10.via Napels 11 Nov. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Siam, Penang, Malaya en Singapore, via Marseille 10 Nov. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 10 Nov. gew. st. 10.—; via Piraeus 11 Nov. gew. st. 22.30; via Istan bulAleppo 12 Nov. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 10 Nov. gew. st. 16.40; luchtpost Engeland Zuid Afrika 11 Nov. gew. st. 7. Oost Afrika, via Marseille/Aden 10 Nov. gew. st. 10. Luchtpost als Zuid Afrika. Australië, via Napels 11 Nov. gew. st. 10.—; luchtpost AmsterdamBandoengSydney 10 Nov. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Glasgow/Vancouver 11 Nov. gew. st. 2.15. Luchtpost als Australië. BRIDGE-DRIVE. De bridgeclub „HaarlemN. B. B." meld wederom een drive, waaraan 28 paren deel namen Er werd in twee groepen gespeeld In groep I werden de eerste prijzen behaald door den heer en mevr. Spruijt en het paar Noord hofBlijstra; de tweede prijs in de Oost- Westlijn viel ten deel aan de dames Bouman Veniet. De tweede prijs in de Noord-Zuidlijn moest worden gedeeld door den heer en mevr. Koster en de heeren LamourVan Maasdam. In groep II waren de eerste prijswinnaars mevr. Hooijer met den heer Engelgeer en de heer en mevr. Maars en de tweede prijswin naars de heer en mevr. Burger en mevr. Breed met den heer Uni. GESTAGE RECLAME BRENGT VERKOOPEN „Het gezond verstand zegt U, dat het niet zoo zeer belangrijk is, hoe U Uw reclame-boodschap inkleedt, maar hoe vaak U haar plaatst." Aldus een reclame-specialist, spre kend voor een winkeliersvergade- ring. Inderdaad, juiste tekst en vorm van Uw advertentie kunnen Uw resultaten met tientallen pro centen verhoogen. De regelmaat waarmee U in couranten adverteert zal echter altijd de voornaamste factor blijven. H.D.* V ertellim Zóó plaatst men korte verhalen. door COR BANDT Szn. FREDERICK PINNELECKER had een brief ontvangen. Een brief zónder bij' lage! En er stond in dat de redactie het verhaal „Hoe laat is het eigen lijk?" ter plaatsing in haar blad had behou den. Het was een succes voor Frederick. Een grandioos succes, waarvan hij zoo vlug moge lijk mededeeling moest doen aan al die spot tend glimlachende en glimlachend spottende vrienden van hem. Zij hadden het absurd ge vonden dat hij nóg hoopte op plaatsing van een kort verhaal. Trouwens, ieder had het reeds lang opgegeven en het was zelfs Fre derick Pinnelecker vaak bang te moede ge worden als wéér al zijn korte schetsen gere tourneerd werden. Tien jaren schreef hij nu al, tien jaren stuurde hij zijn pennevruchten naar kranten en bladen, tien jaren sloot hij postzegels bij „voor eventueele retourneering'' en tien jaren werd dat retourporto trouw ge bruikt. Maar de voldoening was nu des te grooter en des te zoeter vooral. Al die blagen, al die onbeleefd-grinnikende menschen zou hij zijn verhaal „in druk" laten lezen. En hij liet het lezen. In die dagen daalde Frederick's ach ting voor deze beschaafde menschheid in pell- looze afgronden. Hij vroeg ze, het lezende pu bliek, of ze z ij n verhaal gelezen hadden. Sommigen zeiden „Ja", anderen „Neen", zijn beste vrienden lazen die dingen nooit en de best opgevoeden meenden wel iets van zoo'n kort verhaal te hebben gelezen, „maar of dat nou van hem was, ja, daar hadden ze niet op gelet". Hij toonde zijn „Hoe laat is het eigen lijk?" en de menschen zochten uitvluchten om het maar niet te hoeven lezen. En als ze het lazen, zeiden ze „hm, ja, wel aardig", of „ja, gaat welen hoeveel krijg je daar nou voor?" „Het egoïsme in den mensch is toch nog al tijd grooter dan zijn gevoel voor artisticiteit en kunst" oordeelde Pinnelecker philosofisch, En hij schreef verder. Janssen was de man, die zijn gaven erkende, P. J. J. Janssen met twee éssen, Redacteur van de rubriek „Ons kort verhaal". En de Weled. Heer P. J. J. Janssen met twee éssen werd overstroomd met nieuwe verhalen, nieuwe ideeën, nieuwe pointes. Pinnelecker's korte-verhalen-ader vloeidede arme re dacteur kreeg spijt als nooit tevoren door die acceptatie. Zelfs na drie zendingen, zelfs na drie dikke enveloppen vol verhalen werd de erkenning van Pinnelecker's genie niet her haald. Prompt ploften de enveloppen mét verhalen met de „tot ons leedwezen" briefjes in Frederick's brievenbus. Frederick nam een kloek besluit: hij belde Janssen op. „Juffrouw, u spreekt met Frederick Pinne lecker, auteur van shortstories. U kent me wel. Ik wil den heer redacteur P. J. J. Janssen graag spreken". „Van de korte verhalen rubriek?" „Natuurlijk, juffrouw!" „O, die is overgeplaatst naar een andere af deeling, mijnheer „Overgeplaatst? Waarom? Die bekwame, Een mooie witte vlinder bleef langen tijd om Duimelijntje heen- vliegen. Ten slotte kwam hij naast het meisje op het blad zitten. Het beviel hem daar best, ook al omdat hij Duimelijntje zoo lief vond. Het meisje was ook blij met haar gezelschap, te meer omdat zij voor de padden geen angst meer behoefde te hebben. In één verbazing keek zij maar om zich heen. 't Was overal waar zij langs dreef ook zoo mooi.. Klein maar slimDit kon ongetwijfeld van Duimelijntje ge zegd worden. Want terwijl de vlinder op het blad zat bedacht zij fluks een plannetje. En het was een goed plannetje ook. Wat zij deed? Het dunne riempje, dat zij om haar jurkje droeg, maakte zij los, bond het ééne eind aan den vlinder vast en bevestigde het andere aan het blad. Zoo had zij in een wip een soort trekschuit Het was alsof de vlinder begreep, wat Duimelijntje wilde. Want nauwelijks zat het riempje aan het blad vast, of hij vloog op enja hoor, daar ging Duimelijntje. Van blijdschap ging ze staan. En met van vreugde stralende oogen keek zij om zich heen. Wordt, vervolgd). brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Dln Haag. 33® (Adv. Ingez. Med.) die kundige, die knappe mijnheer Janssen overgeplaatst? Maar juffrouw, dat is een schandaal. Dat is toch een onvergeeflijke fout. Zulk een eminent medewerker over plaatsen naar een afdeeling, waar hij mis schien in het geheel niet thuis hoort. Een man van zulke groote gaven, met zulk een scherp inzicht en van zoo'n moderne opvat tingnee juffrouw, het is ongehoord. Waarom plaatste men hem over?" „Ik mag het eigenlijk niet vertellen, mijn heer. Maar u bent klaarblijkelijk een goed vriend van hem. Hij heeft eenige dagen ge leden een verhaal geplaatst, dat zoo slecht en zoo alle grenzen der logica te buiten ging, dat men het beter oordeelde hem voortaan niet meer verhalen te laten beoördeelen". Frederick huiverde in een bang voorgevoel. „Ehen hoe heette dat wel", vroeg hij, vergeefs nog trachtend eenige autoriteit in zijn stem te leggen. „Oogenblikje!" „Hallo. De titel van dat verhaal is „Hoe laat is het eigenlijk?" En het werd 5 Februari ge plaatst. Van een "Onbekend schrijvertje is het. Misschien was het wel een vergissing van den heer Janssen.... Dag. mijnheer". „Dank u wel", stamelde Frederick ontzet en beleedigd en vergat de hoorn neer te leggen. „Zijn verhaalzijn eerst-geplaatste ver haalzijn pennevruchtSlecht? Zoo slecht? Alle grenzen van de logica te buiten gaande?" Eenige dagen was Frederick ziek, echt ziek. Zoo ondersteboven van deze mededeeling was hij, dat hij niet eens schreef. Maar langzaam begon hij toch te beseffen, dat zelfs Rem brandt tijdens zijn leven niet naar volle waar de was geschat, zelfs miskend was geweest en Frederick schreef weer. Lange verhalen, korte schetsen, novelles. Hij vulde weer re dactie-bussen, overlaadde weer redactie-tafels en kreeg weer retourzendingen. Toen kwam de tweede groote dag in Fre derick Pinnelecker's leven. De tweede dikke brief bracht hem het verheugend bericht, dat de heer Janssen weer zijn oude plaats had ingenomen. Hij zou gaarne nieuwe verhalen van hem ontvangen. Frederick bewees onweerlegbaar één feit: hij had ideeën genoegl En een serie verhalen, genoeg voor drie maanden plaatsing, vond een gretig onthaal. Er werd geaccepteerd, er werd geplaatst: Frederick leefde in stille zoete triomfen. „Eindelijk, eindelijk, eindelijk. Hij was erkend als schrijver. Met roem zou hij nog overladen worden. Het publiek had na tuurlijk om méér verhalen van hem verzocht, om méér verhalen van Pinnelecker. M ij n- h e e r Pinnelecker zeiden ze natuurlijk niet, dat,was tenslotte de prijs van den roem. Je werd zoo'n beetje gemeengoed, als beroemd schrijver". Verhalen, schetsen, novelles, langs-de- straatjes, artikelen, van alles verscheen in de krant. Frederick Pinnelecker's naam stond er dan onder. Zijn succes groeide. Tot de derde dag kwam. En op dien derden, zoo vreugdevollen dag voelde Frederick iets ongekends, een raar gevoel, of eigenlijk was het niet zuiver een gevoel, boven zijn maag. „Ongetwijfeld de physieke gewaarwording van een diep, vredig geluk" meende Frederick. En het was om een diep vredig geluksge voel te krijgen! Hij had een uitnoodiglng om redacteur te worden van de korte verhalen- rubriek. Grif accepteerde hij het aanbod en merkte toen pas hóé gewild zijn pennevruch ten wel waren. Stapels brieven zag hij, stapels verzoeken om méér „pinneleckers". „Ja, mijnheer Pinnelecker", sprak de heer P. J. J. Janssen langzaam, „ik ga hier weg en u neemt mijn plaats in". „Ontslagen?" Frederick was verschrikt. „Ja en nee. Ik zou hier al lang weg geweest zijn als niet al die verzoeken om méér ver- halen-van-u ontvangen waren. Nu heb ik een andere en veiliger positie veroverd. Want mijnheer Pinnelecker, al die brieven om meer van uw verhalen zullen niet blijven stroomen. Om mijn positie hier te behouden, heb ik na melijk een reclame-bureau in den arm geno men en die stuurt nu, eiken keer als er een pennevrucht van u is verschenen, al die ver zoeken om verdere bijdragen van uw hand. Dussucces, mijnheer Pinnelecker!" (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma ni: 8.00 Keulen. 9.20 Diver sen. 10.00 Parijs Radio. 10.50 Radio P. T. T.- Nord of Diversen. 11.20 Parijs Radio. i2.10 Droitwich. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of Diversen. 3.20 London Regional. 4.35 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 6.50 Straats burg of Diversen. 7.20 Keulen. 9,20 Ned. Brussel. 11.20 Keulen. Programma IV: 8.00 Nedè Brussel. 8.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.35 Droitwich. 1.20 London Re gional. 3.10 Droitwich. 8.05 London Regional 8.35 Droitwich. 11.00 London Regional. 10.20 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera en Operette. 1. De Troubadour, Sol., koor en orkest. 2. Schwarzwaldma.del Odeon Künstler Or- 3. Madame Butterfly, Paul Godwin. 4. The White Horse Inn, L. Th. Orchestra. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6