AltLEIt Vergadering Kamer van Koophandel. HEEMAF KARSOTE WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 H 'A' A REE M'S D A G B E A D 5' Inleiding B. W. Lasschuit over de Bakenessergracht. Discussie over het vraagstuk der centrale luchthaven. Dinsdagavond kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken in openbare vergadering bijeen. Verplaatsing Goederenstation De Voorzitter deelt mede, dat de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen aan de Kamer bericht heeft gezonden op den brief van het Bureau d.d. 3 Mei 1938, waarin op zeer goede motieven er op aangedrongen wordt medewerking te willen verleenen tot de verplaatsing van het Goederenstation te Haarlem. De directie deelt mede, dat er geen afdoende motiveering aanwezig is om in de ligging van dit goederenstation wijziging te brengen. Spreker verwondert zich over dit antwoord en betreurt het, dat daardoor be langrijke plannen van de stad Haarlem ver traging ondervinden. Naar aanleiding van deze mededeeling vraagt de heer De Breuk, of het Bureau aan de directie der Ned. Spoorwegen geen na dere motiveering gaat vragen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Bovendien kan spreker mededeelen, dat een lid der directie van de Ned. Spoorwegen hem heeft medegedeeld, dat binnenkort nadere berichten verwacht kunnen worden. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het eeuwfeest J. J. Beijnes De Voorzitter wenscht ir. H. J. M. Bek kers geluk met de Koninklijke onderscheiding, die hem ter gelegenheid van het eeuwfeest der firma J. J. Beijnes is verleend. Ook feliciteert spreker deze firma met de order van de Ned. Spoorwegen voor het leveren van 36 spoorwa gens. (Applaus). Heffing legesgeld Door het Bureau is een voorstel ingediend om te geraken tot een heffing van legesgeld voor het verstrekken van certificaten van oorsprong en voor legalisaties van handtee- keningen. Eenige leden vreezen, dat het voor den han del financieel steeds moeilijker zou worden, als dit voorstel wordt aangenomen. De Secretaris der Kamer, Jhr. Dr. J. C. Molierus, merkt op, dat de begrooting voor 1939 opgemaakt is o.a. ook op het bedrag, dat deze heffing zou opbrengen. De heer Van der Burg zegt, dat de Ka mer vaak ageert tegen de zakelijke belasting op het bedrijf, omdat dit den handel te veel drukt. Spreker wil er dan ook niet toe mede werken, den handel nog meer te belasten. Dan moeten de subsidies maar wat verlaagd worden. De heer H o o ij spreekt in denzelfden geest. Hij geeft het Bureau in overweging, dit voor stel voorloopig terug te nemen, om aan de Kamer eerst gelegenheid te geven, de begroo ting voor 1939 te bestudeeren. De Voorzitter acht dit onmogelijk. De lasten, die daardoor aan den handel worden opgelegd, hebben niet zooveel te beteekenen. Spreker geeft in overweging, het voorstel aan te nemen en de subsidies niet te besnoeien. Het voorstel wordt aangenomen met 17 te gen 5 stemmen. Het gaat 1 Januari a.s. in. Subsidies voor 1939 De volgende subsidies voor 1939 worden toegekend: Ned. Org. v. d. Intern. Kamer van Koophandel. Den Haag 150; Ned. Kamer van Koonhandel van Duitschland, Den Haag 50: Ned. Kamer van Koophandel te Londen f 50: Ned. Kamer van Koophandel te Brussel 50: Ned. Kamer van Koophandel te Parijs f 25: Ned. Amerik. Kamer van Koophandel te Amsterdam 25: Ned. Kamer van Koophan del te Milaan 25: Ned. Poolsche Kamer van Koophandel te Amsterdam 25; Ned. Kamer van Koophandel te Buenos Aires 25; Ned. Kamer van Koophandel voor Zwitserland te Zürich f 25: Commissie voor den Ned. Zuid- Afrik. handel. Den Haag 50; Ned. Zuid-Ame- rikaansch Instituut, Den Haag f 50; Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, Den Haag 50; Stichting Haarlem's Bloei. Haarlem 375; Ver. voor Vreemdelingenverkeer, Zand- voort f 100; IJmuiden's Bloei 50; Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Hillegom 25; Ver. v. Vreemdelingenverkeer Wiik aan Zee 25; Ver. Sant.poort's Bloei f 25; Stichting Economisch Instituut v.d. Middenstand den Haag 297.50; Kon. Vereeniging Koloniaal Instituut, Am sterdam 50; Hoofdcommissie voor de Nor malisatie, Den Haag 50; Ver. Bureau v. Handelsinlichtingen. Amsterdam 50; Ned. Econ. Instituut, Rotterdam 25; Ver. Nederl. Fabrikaat, Den Haag 25; Ver. tot Verede ling v. h. Ambacht, Amsterdam 25; Nat. Ver. Handelsonderwijs* Zaandam 10. De Commissie tot bevordering van het visch- gebruik heeft ook om een subsidie gevraagd. Na eenige discussie wordt aangenomen een voorstel van het Bureau, om een subsidie van 100 aan dit bureau te verleenen. De heer De Breuk wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd. Het centrale vliegveld. De heer Brinkman vraagt, hoe het staat met de kwestie van het centrale vliegveld. Spreker had gehoord, dat er een wetsontwerp verschenen is. waarbij Schiphol als centraal vliegveld wordt aangewezen. De Voorzitter zegt, dat dit wetsont werp nog niet is ingediend. Intusschen wil het Bureau de Kamer gaarne in de gelegenheid stellen, van haar zienswijze te doen blijken. De heer Brinkman merkt op, van een lid van het Comité Schiphol te hebben ver nomen, dat het wetsontwerp is Ingediend. Den Voorzitter is hiervan niets be kend. De heer Teding van Berkhout: „Misschien ligt het wetsontwerp klaar!" De Voorzitter: „Inderdaad, er liggen no°- vele ontwerpen klaar!" (Gelach). De heer Teding van Berkhout wil doen blijken, dat Schiphol als centraal vlieg veld moet worden aangewezen, omdat dit o.a. ook van groot belang is voor de bloemenver- zending uit Aalsmeer. De heer De Breuk wil doen opmerken, dat het voor het heele land toch van geen beteekenis kan zijn, dat het centrale vlieg veld een 25 K.M. meer Zuidwaarts zou ko men. We hebben nu eenmaal een goed ge outilleerde luchthaven Dit vraagstuk mag niet bekeken worden uitsluitend uit districtsbelang. De V o o r z i 11 e r is het hiermee eens. want als het landsbelang in dezen gediend wordt, dan wordt ook het belang van het district gediend De heer Bekkers acht het van groot be lang, dat Schiphol het centrale vliegveld blijft, o.a. omdat de hoofdstad in de nabijheid ligt. De heer Teding van Berkhout is van oordeel, dat de Kamer alleen het belang van Haarlem en omstreken moet behartigen. De andere Kamers van Koophandel behartigen irtimers óók de beangen van de luchthaven in h u n district. Het is voor ons district van het grootste beang, dat Schiphol behouden blijft. De heer Van D r i e 1 is ook vóór Schiphol, omdat het nationaal belang er niet door wordt geschaad. De heer Brinkman merkt op, dat Schip hol moet worden aangewezen, omdat dit méér in het midden van het land ligt, dan Leider dorp. De Voorzitter is van meening, 'dat de Haarlemsche Kamer zich niet moet laten leiden door wat andere Kamers hebben ge daan. Men moet alleen het algemeen belang behartigen. De heer Deddens acht dit vraagstuk niet geschikt voor een openbare behandeling. Bij den heer Klein Schiphorst weegt het districtsbelang het zwaarst. Met den heer Bekkers is spreker het eens, dat men er zich eigenlijk niet mee moet bemoeien. Laat men eerst alvorens een conclusie te trekken, af wachten hoe de zaak zich zal ontwikkelen. De heer Brinkman acht het toch van het grootste belang, dat men in Den Haag de ar gumenten van de Haarlemsche Kamer kent. Verzending van bloembollen, van de visch uit IJmuiden en van de bloemen uit Aalsmeer, dit alles is toch een heel groot districtsbelang. De heer Teding van Berkhout geeft in overweging, ook te wijzen op het bevol kingscentrum van Amsterdam met het Gooi en Kennemerland, dat zooveel grooter is, dan de andere bevolkingscentra. De Voorzitter acht het een bezwaar, dat het nog niet bekend is, welke motieven de regeering zou hebben, een ander centraal vliegveld te stichten, terwijl zij de beschikking heeft over zulk een prachtig vliegveld, als Schiphol is. Hij is er voor, aan de regeering te verzoeken, één centraal vliegveld aan te wijzen. Dat is in het belang van het land, Wordt Schiphol aangewezen, dan is dat des te beter. Meent de regeering echter om redenen, die men nu nog niet kent, dat een andere plaats moet worden aangewezen, dan moet de Kamer alleen aan het landsbelang denken. De Voorzitter concludeert, met den heer Kruimel, dat de Haarlemsche Kamer haar stem moet laten hooren. Aan de regeering moet verzocht worden, om spoedig de plaats voor het centrale vliegveld aan te wijzen. Is dat Schiphol, dan zal dat aangenaam zijn; is het echter voor het algemeen landsbelang noodig, dat het op een andere plaats komt, dan zal de Kamer moeten zwichten. De heer Brinkman acht het niet in strijd met het landsbelang als Schiphol wordt aan gewezen De heer Teding van Berkhout geeft in overweging, aan het Bureau op te dragen, een adres aan de regeering te verzenden, waarin met alle argumenten rekening wordt gehouden. Hiertoe besluit de Kamer zonder hoofdelijke stemming. Inleiding over de Bakenessergracht. De heer B. W. Lasschuit krijgt vervolgens het woord voor een inleiding over het voor stel der meerderheid van B. en W. tot dem ping van de Bakenessergracht. „Overgaande tot de vraag: moet de Bake nessergracht gedempt worden? stel ik voorop, aldus spreker, „dat wij ons hier bevinden in een college, dat naar aanleiding van de daar voor vastgestelde wettelijke normen, heeft op te komen voor de behartiging van de be langen van industrie en handel en wel in het bijzonder in het district dezer Kamer. Daar mede is naar mijn gevoelen een grens getrok ken en wel in dien zin, dat beschouwingen omtrent stedenschoon, fijngevoeligheid ten aanzien van wat ons werd nagelaten, archi tectonische bespiegelingen en alles wat daar mede meer of minder annex is, hier niet ter plaatse dienende zijn. Het zij mij intusschen vergund op te merken dat ik van het oor deel uit die kringen zeer zeker ook kennis heb genomen en dat ik voor zoover mij zulks mogelijk was getracht heb mij de beteekenis daarvan te realiseeren. Ik sta, als practisch zakenman, het zij onomwonden ver klaard, wel eens wat verre van deze bespie gelingen, maar ik wensch deze toch te res pecteeren, evenals ik verwacht, dat men ook ginds het oordeel van de mannen van de praktijk niet zonder meer terzijde zal stellen terwijl men ons niet, zooals ik hier en daar heb meenen te moeten beluisteren, moet rang schikken onder de categorie der moderne van dalen. Een lid der Kamer van Koophandel behoort zich dus af te vragen: is het dempen van de Bakenessergracht in het belang van industrie en handel in deze stad? Waarin kan dit be lang schuilen? In de eerste plaats in een ver- voersbelang, zoowel te land als te water. In de tweede plaats in een zekere bestrijding van de nog altijd heerschende werkloosheid. In de derde plaats in een behartiging van de belangen van de in de omgeving dezer gracht wonende industrieelen en/of handelaren. Met opzet heb ik willen doen uitkomen, dat er verschillende facetten aan dit onder werp te onderscheiden zijn en heb ik bij voorbaat noch op het eene, noch op het andere belang in het bijzonder het licht laten vallen Ik ben daarbij van oordeel, dat geen enkel probleem, te vergelijken met het vraag stuk van het dempen van deze gracht, ge plaatst moet worden in het verleden of in het heden, maar vóór alles in de toekomst Daarin schuilen voor industrie en handel de groote belangen. In dat opzicht wordt ook te dezer stede nog geworsteld met de naweeën van in vroegere jaren genomen besluiten: in het bijzonder is dit het geval met het vervoervraagstuk. Daar om wil ik allereerst de Bakenessergracht-tra- gedie terugbrengen tot een vervoersaange- legenheid. Ik durf nauwelijks te spreken over de Ba kenessergracht als water-weg. De beteekenis onzer stad voor het scheepvaartverkeer is in de laatste jaren zóó sterk achteruitgegaan, dat de al of niet aanwezigheid der Bakenes sergracht. voorzien van vaarwater, daarop van geen- of uiterst bescheiden omvang zal blijken te zijn. En wat de Bakenessergracht als ver keersweg betreft, de ontwikkeling van het stadsverkeer is in de laatste jaren wel zeer sterk vooruitgegaan. Zou men onze Spaarne- stad nog weer eens moeten opbouwen, dan zou veel er ongetwijfeld geheel anders uit zien dan thans. Of het mooier zou zijn, wel licht doelmatiger, het zou interessant kun nen zijn, daarover te debatteeren, maar practische beteekenis heeft het niet. Ik zie in Het Onverwoestbare hart van den STOFZUIGER De lotox van den S.K.A. patentmotoi, de wereldberoemde Nederlandsche vinding, ook toegepast bij den grool- sten ventilator ter wereld, van de Staatsmijn Hendrik. Slijtage, defecten en radiostoring zijn uitgesloten! De eenige stofzuigermotor met con stant toerental. Laat U vooral demon- streeren hoe belangrijk dit is. Verkrijgbaar te HAARLEM C. J. v. d. BROEK - HAARLEM -Oude Groen- I markt 24, Telefoon 11960; Groote Houtstraat 52, Telefoon 15813. (Adv. Ingez. Med.) de eerste plaats in dit vraagstuk een onder werp van practische orde. Het vervoer langs de kaden van de Bake nessergracht is bij herhaling zóó druk, dat men zich afvraagt, lioe het mogelijk is, dat niet iedere week van een ernstig ongeluk ge sproken moet worden. Op vervoersgebied zijn wij zeker nog niet aan het einde van wat het vervoer-latijn ons zal bijbrengen. Alleen wanneer men vooruit ziet, zal men dit moderne verkeer kunnen opvangen en misschien tevens kunnen ge raken tot verbetering van andere toestanden in onze stad, die om verbetering roepen, waar bij ik o.m. denk aan de plaats van de Maan- dagmarkt, waarover reeds zooveel jaren is gesproken. In de tweede plaats heb ik als belang voor het dempen dezer gracht gedacht aan de werkloosheidsbestrijding. Het past ons als ver tegenwoordigers van industrie en handel, niets onbeproefd te laten om den geesel der werkloosheid mede .te heipen bestrijden. Uit dat oogpunt ben ik voorstander van de demping. Teneinde niet misverstaan te wor den, wensch ik hieraan toe te voegen, dat de beteekenis der bestrijding van de werkloosheid door het eventueel dempen dezer gracht mij gering voorkomt. In de derde plaats denk ik aan de belan gen der in deze omgeving wonenden. Ik behoef niet te zeggen dat het noch de taak der Kamer, noch de taak van mij kan zijn om een pleidooi te houden voor zuiver particuliere belangen. De Kamer heeft im mers de belangen van industrie en handel in algemeenen zin te behartigen. Doet men dit, dan ben ik van oordeel, dat de Bakenesser- gracht-omgeving economisch aan beteekenis zal winnen, indien aan den bestaanden toe stand daar ter plaatse een einde wordt ge maakt, Er heerscht een druk op het stads kwartier en daardoor wordt de ontwikkeling tegengehouden". De heer Lasschuit concludeerde tenslotte, dat het een belang geacht moet worden voor industrie en handel, indien de Bakenesser gracht een nieuwe wegverkeersader zal wor den; dat uit een oogpunt van het economisch leven in onze stad wenschelijk is den druk op dit stadskwartier op te heffen en dat uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding van eenige beteekenis is, de daar ter plaatse bestaande toestanden grondig te reorgani- seeren. Spreker stelde daarom aan de Kamer voor. een brief te zenden aan den gemeenteraao van Haarlem, waarin de Kamer als haar oordeel te kennen geeft, dat de Bakenesser gracht gedempt moet worden. Na deze inleiding ontstond een langdurige gedach ten wisseling De Voorzitter dankt den heer Las schuit voor zijn inleiding. De heer Van Tetering had ook oor- spronkelijk veel voor demping gevoeld, omdat dan mischien de Maandagmarkt daar ge plaatst zou kunnen worden. Nu hem echter door deskundigen is verzekerd, dat dit geen verbetering van het verkeer tengevolge zou hebben, is spreker van zijn meening terug gekomen. De heer Hooij vindt het jammer, dat hier geen tegenstander van demping aan het woord is gelaten. Hij herinnert aan de argumenten, die vóór en tegen demping den laatsten tijd zijn aangevoerd, o.a. dat de Bakenesser gracht behouden kan blijven, als de kaden een weinig verbreed worden, want dat zou in het belang vkn het verkeer zijn. Hiermee is spreker het eens. De heer Klein Schiphorst zal bin nenkort zijn meening over dit vraagstuk pu- bliceeren. verduidelijkt met teekeningen. De heer Mathot bepleit behoud van de gracht. Demping is voor het verkeer niet noodig. Ook het stedenschoon zou door dem ping geschaad worden. De her D u f o u r zou ook verbreeding van één der kademuren toejuichen want nu kan er geen wagen keeren. De heer Teding van Berkhout is het daarmee eens. Het grachtje heeft voor vreem deling en stadgenoot nog altijd een groote be koring. Het stadsschoon, dat er is, moet men behouden. Verscheidene gevels zouden mis schien ook verbeterd kunnen worden. Men zou van gemeentewege daarvoor aan de be woners een subsidie moeten geven. De Voorzitter deelt mede, dat hij naar aanleiding van dit agendapunt twee brieven heeft ontvangen. In den eersten brief (van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V.) wordt er melding van gemaakt, dat de directie van dit bedrijf een adres tot B. en W. heeft gericht, om instemming met het voorstel tot demping te betuigen. De firma hoopt, dat dit voorstel zal worden aangeno men. De tweede brief was van het bestuur der Vereeniging „Haerlem", waarin met klem gepleit wordt voor het behoud van deze oudste BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING 4/pers. Cabrio-Coach THANS f1485.- GARAGE „DEN HOUT" Wagenweg 166-168, Tel. 12138 gracht van Haarlem op de bekende gronden. De Voorzitter is het niet met den heer Las schuit eens. Hier kan van een groot verkeers- belang niet gesproken worden; het bestrijden van de werkloosheid kan beter behartigd wor den met het verbeteren dan door de dem ping van de gracht; een grondige verbetering kan beter aan de bezwaren der bewoners tege moet komen dèn de gracht te dempen Tenslotte gelooft spreker, dat de Maandag- markt zou verloopen als ze daarheen ver plaatst werd, want dit punt is niet centraal genoeg. De heer Lasschuit beantwoordt de sprekers. Hij handhaaft zijn argumenten voor demping. Hij begrijpt niet, dat de voorstan ders van het behoud van het oude steden schoon er niet eerder voor geijverd hebben te bevorderen, dat aan de bewoners een sub sidie zou worden verleend om de gevels van hun huizen in overeenstemming met de om geving te brengen. Spreker houdt vol, dat het verkeer ten zeerste met demping gebaat zou zijn. De Voorzitter stelt nu voor, aan B. en W. te verzoeken, den toestand van de Bake nessergracht te verbeteren en daardoor voor practisch nut geschikt te maken, met behoud van het stedenschoon. De heer Brinkman geeft echter in over weging, het bij deze beschouwingen te laten en geen adres aan den raad te zenden. De heer Enschedé ondersteunt het denkbeeld van den heer Lasschuit. De heer Teding van Berkhout zou bij stemming uitgemaakt willen zien, wie voor verbetering en wie voor demping van de gracht is. Gestemd wordt nu over de vraag: al of niet dempen. Uitgebracht worden: vijf stemmen vóór demping en zeven stemmen tegen.. Zeven stemmen worden in blanco uitgebracht. Besloten wordt, geen adres aan den raad te' zenden. Voorkom verkoudheid Doe onmiddellijk enkele druppels 'f Karsote op Uw zakdoek, adem de damp in; de bacteriën worden dan direct gedood. F0.70 en F1- per flac. (Adv. Ingez. Med.) Herdenking Wapenstilstandsdag. Wat wordt er gedaan op 12 November? Namens de Commissie van Moeders en Op voedsters uit de Vereeniging „Volkenbond en Vrede" schrijft men ons: Op 11 November a.s. zullen wij den llden November 1918 herdenken, den dag waarop de wapenstilstand werd gesloten, die een einde maakte aan den groten oorlog en waardoor er weer vrede kwam op „een te lang geteis terde aarde". 't Spreekt vanzelf dat de Commissie van Moeders en Opvoedsters, uit de Vereeniging „Volkenbond en Vrede" de kinderen (en liefst ook de ouders) bijeen wil brengen om hun den innigen wensch van een eeuwigen vrede op aarde bij te brengen. Op den vrijen Zaterdagmiddag van 12 November om 4 uur zijn ouders en kinderen welkom in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Aan alle hoofden van scholen in Haarlem en om geving is het verzoek gedaan hun leerlingen op te wekken daar heen te gaan. Het programma van den middag bevat: uit eenzetting van de voorzitster over de betee kenis van deze bijeenkomst; voorts zullen er onder begeleiding van het orgel vredesliede ren gezongen worden, verder zal mevr. Blom berg een vredesverhaal met lichtbeelden ver tellen en tenslotte zullen allen met fakkel licht en muziek in optocht naar het Paviljoen trekken, waar de stoet zal ontbonden worden. De voorbex-eiding van dit alles heeft de Commissie enorm veel werk gegeven eix brengt groote geldelijke kosten met zich mee. Om deze laatste eenigszins te bestrijden zal er bij het verlaten der Concei'tzaal gecollec teerd worden. Wie iets missen kan, zal zeer zeker voor dit goede doel zijn steentje willen bijdragen, een steentje, dat mee kan helpen om het groote vredes-instituut van broeder schap en menschenliefde op te bouwen. Haarlemmers en inwoners der buitenge meenten helpt ons mede op 12 November het vredeszaad in kinderharten kwistig uit te strooien (Adv. Ingez. Medj EXAMENS. Acad. opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand. ex. in de rechtsgeleerd heid de heeren C. G. Comello en C. Reinders Folmer. Aan de Leidsche Universiteit voor het doc toraal examen wis- en natuurkunde (hoofd vak plantkunde) mej. M. C. Vreede, te Haar lem Stuurlieden-examen. Geslaagd voor 2en stuurman groote han delsvaart J. Kanaar te Haarlem. Apothekersassistente Geslaagd mej. C. J. van der Maat, te Haar lem. De Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. Hoe ongewenschte voorvallen te voorkomen? Aan het algemeen verslag der nfdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland betref fende de eerste suppletoire begrooting voor 1937 van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, de balansen en rekeningen over 1937 en de be grootingen voor 1939 der Provinciale Zieken huizen nabij Santpoort, Duinenbosch te Bakkum en te Medemblik, ontleenen wij Betreurd werd het tweetal gevallen van zelf moord en dat van een zedenmisdrijf, die in Sant poort en Medemblik moesten worden geconsta teerd en een tiental, overigens niet blijvend ge slaagde pogingen tot ontvluchting uit het zie kenhuis te Bakkum en een gelijk aantal uit dat te Medemblik. Een en ander gaf aanleiding tot de vraag, of het toezicht wel in alle opzichten voldoende is geweest en of afdoende maatregelen genomen werden om dergelijke betreurenswaardige voor vallen in de toekomst te voorkomen, In verband hiermede werd echter opgemerkt, dat zulks niet in absoluten zin mogelijk is en dat, in vergelijking met de meeste andere ge stichten, onze provinciale ziekenhuizen te dezen aanzien in alle opzichten gunstig uitkomen. Voorts werd herinnerd, dat feiten als de ge noemde, de onvermijdelijke schaduwzijde vor men van de overigens uiterst gewenschte en in alle opzichten toe te juichen meerdere vrijheid, die bij de tegenwoordige behandelingswijze aan de patiënten wordt toegestaan. Intusschen meende men er toch op te moeten aandringen, dat op het gebied van toezicht en voorzorg geenerlei redelijkerwijs uitvoerbare maatreden zullen worden verzuimd, teneinde ook voor de toekomst, ongevallen als de ge roemde zooveel mogelijk te voorkomen. Het had de aandacht getrokken, dat te Bak kum eenige leden van het technisch dienstper soneel zijn ontslagen, doch niettemin op ar beidscontract aldaar werkzaam zijn gebleven. Eén der leden stelde de vraag, of het niet mo gelijk zou zijn bedoelde personen bij één der andere ziekenhuizen weder op de oude voor waarden aan te stellen. Een ander lid meende te weten, dat ook ge huwde vrouwen in bedoeld ziekenhuis als ver pleegster worden aangesteld. Wat het nieuwe paviljoen te Bakkum betreft, werd betreurd, dat dit nog steeds niet in ge bruik is genomen. Gevraagd werd, dat omstan dig zou worden uiteengezet, wat indertijd de aanleiding is geweest, dat men tot het bouwen van dit thans blijkbaar overbodige paviljoen is overgegaan en of verwacht kan worden, dat binnen niet al te lang tijdsverloop hiervoor een bestemming zal worden gevonden. Men zou verder gaarne vernemen, hoeveel patiënten thans buiten de provincie worden ver pleegd en of misschien de gemeenten hierdoor de kosten van de verpleging in de provinciale ziekenhuizen wenschen te ontgaan, dan wel of richtingsverschillen hierop invloed hebben ge had. Nog werd door één der leden gevraagd, of uit liet feit, dat thans voor het eerst een pro-memo- riepost voor luchtbescherming wordt uitgetrok ken, moet worden opgemaakt, dat hieraan tot dusverre nog niets is gedaan. Bedoeld lid stelde voorts de vraag, of eenige, en zoo ja, welke maatregelen in de week van de ;nternat.ionale spanning te dezen aanzien zijn genomen. De varkensmesterij te Santpooi't heeft een winst opgeleverd van f 2.142.40. Een lid vroeg, of de Provincie zich in dezen tijd met zoo iets moet bezig houden. NIEUW LEVEN. De geheelonthoxiders tooneelvereeniging „NieuW Leven" geeft op Zaterdag 12 Novem ber in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw haar jaarlijkschen Cabaret avond, Het programma zal ditmaal worden ver zorgd door Chiel de Boer met liedjes, confe rences, schimmen en rarekiek, bekend door zijn optreden voor de AVRO. terwijl tevens zijn medewerkers Zus de Groot, Moestafa en Antoine Brusta aan het welslagen van dezen avond zullen medewerken. Entre-acte- en Balmuziek wordt vei*zorgd door The Rhythm Maniacs". A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf f 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Stager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) Acht maanden tegen ronselaar geëisclit. Getuige met vervolging wegens meineed gedreigd. Tot ver in den avond heeft de Almelosche rechtbank Dinsdag de zaak behandeld tegen het Enschedesche communistische raadslid, H. J. G., die er van beschuldigd wordt in Juni j.l. enkele jongelui naar Spanje te hebben willen ronselen. Door het ingrijpen der politie is dit echter voorkomen. De rechtszitting nam een eenigszins dramatische wending, doordat twee getuigen, w.o. één der jongelui, die naar Spanje zouden gaan, ontlastende verklaringen voor G. aflegden, zoodat de rechtbank meende, dat er aanlei ding was een onderzoek in te stellen of deze getuigen wellicht meineed pleeg den. Zij werden eenige uren in verze kerde bewaring gesteld en de zitting werd geschorst. Na de hervatting kwam de een, Lk., op zijn verklaring terug, dat men met G. een vergadering in Arnhem wilde bezoeken en niet op weg was naar Spanje. Enkele andere getuigen, o.w. de tweede jongeman, die naar Spanje zou gaan, legden eveneens bezwarende verklaringen voor verd. af. De officier had aanvankelijk een lichte straf willen eischen, maar gezien de houding van G., die volgens spr. anderen tot meineed dwong, vorderde hij acht maanden gevangenisstraf. Van de verklaringen der getuigen werd acte opgemaakt in verband met eventueele vervol-. ging wegens meineed.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10