EUWE WINT FINE VERSLAAT IN FRAAIE PARTIJ VAN FLOHR CAPABLANCA POPULIEREN. WOENSDAG 0 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S D A G B E A D 7, GROOTMEESTERS SCHAAKTOURNOOI ZIJN GROOTEN RIVAAL RESHEVSKY ZAL VERMOEDELIJK REMISE MAKEN TEGEN ALJECHIN Dinsdagavond is in den Dierentuin te 's-Gra- venhage de tweede ronde van het A.V.R.O.- tournooi gespeeld. Keres maakte in 26 zetten remise met Bot winnik. De partij tusschen Capablanca en Aljechin werd afgebroken in een stelling, waarin de we reldkampioen in het voordeel is. Reshevsky verloor van Fine in 37 zetten in een aangenomen dame-gambiet; Euwe won in een fraaie partij in 32 zetten van Flohr. In groote stilte begon de strijd op alle vier borden met het opschuiven van den dame pion. De partij KeresBotwinnik. KeresBotwinnik werd een West-Indische verdediging, waarbij wit zijn koningslooper fianchetteerde. Keres posteerde een paard op e5 en bereidde een opmarsch in het centrum voor. Dit werd echter door den Rus op geraffineerde wijze belet. In het vervolg bracht Keres een aar dige combinatie, welke hem betere kansen voor het eindspel bezorgde. Hij slaagde er in, het centrum te bezetten. Nadat de dames van het bord verdwenen waren, was geen voordeel meer voor Keres te zien. Botwinnik verdubbelde de d-lijn en dreig de met zijn c-pion het centrum te breken. Op den 26sten zet stelde Botwinnik remise voor, wat Keres aannam. CapablancaAljechin. Ook in de partij CapablancaAljechin werd dezelfde opening als in de partij KeresBot winnik toegepast, met dit verschil, dat de zwart- speler door eenige krachtige zetten in de ope ning het initiatief aan zich trok. Doch Capa blanca stoorde zich hieraan niet en voltooide zijn ontwikkeling op de meest normale wijze. De partij bewoog zich daarop in positioneele banen. Aljechin moest zijn strijdkrachten mobiliseeren. In het middenspel werd op den damevleugel ge opereerd en Capablanca slaagde er tenslotte in, eenig voordeel te behalen. De partij ontwikkelde zich zeer interessant. Beide spelers vochten om positioneel voordeel. Er moest zeer precies gespeeld worden. Einde lijk slaagde de wereldkampioen er in, een voor- deelig eindspel van looper tegen paard te berei ken. Beide spelers geraakten in tijdnood, wat ten gevolge had, dat de zenuwen hun parten speelden. Onnoodig deden beide spelers meer dan 40 zetten en toen het sein voor afbreken gege ven werd, vergat de Cubaan, dat hij den zet moest insluiten, hij deed dezen op het bord. De wedstrijdleider eischte, dat de zet, die thans aan iedereen bekend werd, ingesloten werd. Aljechin heeft hierbij het voordeel, den zet te kennen. Waarschijnlijk zal de partij remise worden. Dg voortzetting heeft heden avond zes uur plaats in Krasnapolsky te Amsterdam. ReshevskyFine. ReshevskyFine was een aangenomen dame gambiet. Fine koos deze verdediging uit psy chologische overwegingen. Hij wilde zijn tegen stander met zijn eigen wapen bekampen. Een andere reden zal wel geweest zijn, dat zij de zelfde opening te Nottingham gespeeld hadden en Fine een zwakke plek in het spel van Res hevsky ontdekt had. Maar intusschen kon hier een verbitterde strijd verwacht worden. En in derdaad verliep de partij vreemdsoortig. Res hevsky bracht een paard naar e5, welke zet met risico verbonden was. Fine ruilde en speelde op zijn meerderheid op den damevleugel. Res hevsky liet het wederom op tijdnood aankomen. Hij moest op een gegeven moment 16 zetten in drie minute» doen, terwijl zijn stelling slecht was. Fine deed eenige krachtige zetten; hij liep met zijn b-pion door, zoodat Reshevsky de vlag moest strijken. Hoe Euwe van Flohr won. De partij Dr. EuweFlohr nam van meet af aan een scherp karakter aan. Flohr verdedigde zich met een variant van Bogoljubow in de West-Indische partij, welke niet als goed te boek staat. Euwe profiteerde onmiddellijk van zijn positioneel voordeel, doordat hij het centrum vastlegde en op den damevleugel met zijn pion nen oprukte. Flohr verschafte zich tegenkansen op de open a-lijn en bracht een toren op de half open c-lijn, waar Euwe met zijn c-pion dreigde op te rukken. In het gevorderde stadium der partij vergrootte Euwe zijn voordeel door een aanval op den vijandelijken koning te on dernemen. Hij sloeg met zijn dame den pion op f7. Nu was het pleit voor Flohr beslist. Een mat- aanval volgde, die een einde maakte aan elk te genspel. Nog vóór den speeltijd van 40 zetten verstreken was, gaf Flohr op. Een goede prestatie van onzen landgenoot. Beide spelers konden nog niet aangeven, waar de beslissende fout gemaakt was. De partij Capablanca Aljechin. De partij tusschen Capablanca en Aljechin, welke met groote belangstelling tegemoet was gezien, had het volgenden verloop: Wit: CapablancaZwart: Dr. Aljechin (West-Indische verdediging). 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2—c4 ele6 3. Pgl—f3 b7b6 De West-Indische verdediging, welke thans in üe mode is gekomen, be- 4. g2g3 Deze voortzetting wordt als de sterkste schouwd. 4Lc8b7 5. Lflg2 Lf8e7 Ook 5. Lb4 is goed, men geeft echter te genwoordig aan den tekstzet de voorkeur. 6. 0—0 0—0 7. Ddlc2 Deze zet dient om Pe4 met Pc5 te beantwoor den. Keres speelde in dezelfde ronde tegen Bot winnik. 7. Tel. De theoretische zet is 7. Pc3. 7Lb7e4 Zwart moet iets doen tegen een eventueel e4, wat met Pc3 voorbereid zou kunnen worden. 8. Dc2b3 Pb 8d7 Aljechin speelt de openingen altijd scherp. Er dreigt reeds Lf3; benevens Pd4:. 9. Lel—e3 d7—<15 Aljechin heeft de opening interessant behan deld. Met de gekozen opstelling heeft hij be reikt, dat zijn damelooper binnen het spel blijft, terwijl gewoonlijk in die opening deze looper op b7 ingesloten is. 10. Pbl—d2 d5 x c4 11. Dd3 x c4 Capablanca dacht hier lang na, eer hij tot de zen zet besloot. 11Le4d5 12. Dc4c3 h7h6 13. Tfl—dl Ta8c8 14. Le3—f4 15. a2a3 16. b2b4 17. Pf3—el 18. Pelxg2 19. b4xc5 20. Dc3—b2 21. d4xc5 22. Tal—bl 23. Pg2el 24. Lf4—e5 25. Le5xc3 26. Tdl—cl 27. Tclxc3 Dd8e8 Pd7c5 Pc5—b7 Ld5xg2 c7c5 b6xc5 Pb 5a5 Tc8xc5 De8c6 Pf6d5 Pd5c3 Tc5xc3 Tf8c8 Dc6xc3 28. a3a4 Dc3xb2 29. Tblxb2 Tc8—cl 30. Tb2—bl Tel—c3 31. Tbl-b8+ Kg8h7 Pa 5- - Tc3xc4 Le7—f6 Tc4xa4 a7a5 32. Tb8b5 33. Pd2xc4 34. Tb5b7 35. Pel—d3 36. Tb7xf7 37 .Pd3—c5 Ta4—al 38. Kgl—g2 a5—a4 39. Tf7—a7 40. Po6xe6 41. Pe6—f4 42. Ta7—a4 43. e2e4 a4a3 Lf6—b2 Lb2d4 Ld 4b2 g7-g5 44. (Afgegeven zet van wit Ta4a7 -f) De stand. De stand van het tournooi luidt thans: 1. Fine 2 punten 2. Euwe 1 y2 punt. 3. Keres 1 pnt. 4. en 5. Aljechin en Capablanca, beiden y2 pnt., plus 1 afgebr. partij. 6. 7. en 8 Flohr, Botwinnik en Reshevsky, ieder y, pnt. De derde ronde. De derde ronde wordt bonderdag 10 Novem ber te oRterdam gespeeld. Het programma luidt: FlohrKeres, Alje chinEuwe, FineCapablanca en Botwinnik Reshevsky. H. S. G. 3—H. S. C. 2. In de competitie van den Noord-Holl. Schaakbond werd Dinsdagavond voor de re serve le klasse gespeeld de wedstrijd: H. S. G. 3 H. S. C. 2 C. NieuwendijkJ. J. A. Bauer 01 M. v. WaardJ. J. A. Hoeben Jr. V»y, J. C. BilderR. Nurnberger afgebr. Mej. M. W. BanninkH. I. van Es 01 J. LeenheerJ. Schippers 01 A. Mooy—P. v. Driel 01 Th. J. G. PardoenF. A. Fortgens y2-V» H. RustigeJ. Kruyt o1 P. HalsemaN. v. Lingen y>y2 G. AppelboomC. Maaskant afgebr. Voorloopig IV26y2 JAARVERGADERING II. S. C. Op Vrijdag 11 November wordt de 42ste jaarvergadering van het Haarlemsch Schaak gezelschap gehouden. Na afloop wordt een gongwedstrijd gespeeld DAMMEN. DAMCLUB „IIET NOORDEN". In het clublokaal van bovengenoemde ver- eeniging aan den Rijksstraatweg 191, werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1'93839 voortgezet. De uitslagen luiden: Clubkampioenschap 19381939 le klasse: C. HarmsenA. Bron 11 J. Dienske Jr.A. F. v, Leuffen 20 G. v. d. MeulenP. Ottolini 02 L. PootsH. Boekei 20 2e klasse: G. LobbesA. J. v. d. Laag 02 A. BakkerG. Lobbes 02 WATERPOLO. WINTERCOMPETITIE. Deze week werden slechts twee wedstrijden voor de Wintercompetitie gespeeld. Haarlem 2, dat in den uitwedstrijd tegen het sterke D.W.R. 2 zoo goed partij gegeven had, moest in den thuiswedstrijd tegen Pie- ters en zijn medespelers de vlag strijken. Met 7—2 verloren de reservespelers van Haarlem. Een aardige wedstrijd werd in het Sport- fondsenbad gespeeld tusschen de twee dames- ploegen van D.W.R. Mej. Kuyper en Mej. Leu- nis waren de doelpuntenmaaksters van het eerste zevental, terwijl het tweede zevental in Mevr. v. d. Booren van Looy een goed mid denvoor had. Toch verloren de reserve-speel sters met 3 In een vorig verslag hadden wij den uitslag van den wedstrijd H.V.G.B. 4D.W.R. 4 ver geten. De Waterratten wonnen dezen wedstrijd met 5— 1. Zondagavond a.s. zullen vier wedstrijden in de overdekte te Velsen gespeeld worden. Wij gelooven dat in de eerste twee wedstrijden HeerenduinenD.W.R. 4 en VelserendH.P.C. 4 de Haarlemsche ploegen over betere krach ten zullen beschikken: ook H.V.G.B. 2 kan tegen de Ham zeker een overwinning behalen. Tot slot zal V.Z.V. 1 tegen H.P.C. 2 uitkomen. De Velsenaren hebben hier de beste kansen al kunnen de Heemsteedsche reserves soms ge vaarlijk uit den hoek komen. Dinsdagavond speelt H.V.G.B. 2 tegen H.P.C. 3. In den wedstrijd tegen D.A.W. leek het spel van de derde ploeg van H.P.C. ons niet zoo sterk, maar het waterpolo blijft nu eenmaal het spel van verrassingen. De Haariem-dames komen Woensdagavond tegen de H.P.C.-dames te water. Indien Haar lem volledig uitkomt, kunnen deze dames wel eens voor een verrassing zorgen. KEGELEN. HAARLEMSCHE KEGELBOND. Op Zaterdag 12 November a.s. des middags van 3.30 -uur tot 6.30 uur en op Zondag 13 November a.s. des middags van 3 tot 6 uur en des avonds van 812 uur zal in het Kegel gebouw aan de Tempeliersstraat één der be langrijkste wedstrijden van het seizoen wor den gehouden, n.l. om het persoonlijk kam pioenschap H.K.B. 1938. Deze traditioneele wedstrijd wordt verkegeld in twee klassen A en B en was steeds een groot succes. Zij of hij, die in klasse A of in klasse B het hoogst aantal houten werpt, ontvangt den titel van Kampioen H.K.B. 1938 en komt te vens in het bezit van den Zilveren Wissel beker (Kreek-beker). Verder worden, zoowel voor klasse A als B de volgende prijzen be schikbaar gesteld: le prijs Gouden Kegel, 2e prijs idem, 3e prijs Verg. Zilv. Kegel, 4e prijs Verg. Zilv. Kegeldasspeld, 5e prijs idem. De vijf prijswinnaars van klasse B gaan over naar klasse A, terwijl de vijf laagste gooiers van klasse A overgaan naar klasse B. TAFELTENNIS. H. T. T. C. 2—BARNA Bovengenoemde ontmoeting is in een kleine maar verdiende 64 overwinning voor H. T. T. C. 2 geëindigd. De grootste verrassing in deze ontmoeting was wel het spel van T. Bonting. Na eenigen tijd wegens studie redenen niet ge speeld te hebben, verraste hij vriend en tegenstander door zijn aantrekkelijk spel. Aanval en ver dediging wisselde hij uitstekend met el kaar af. Vooral in de tweede set tegen Berkemeyer speelde Bonting zeer listig. Met 19-12 21-6 en 21-12 won hij deze partij. Weener won van De Jong (21-14 en 21-19) en Jansen (21-11, 21,14) in twee sets. Met Berkemeyer had hij meer moeite. Na drie sets wist hij de partij met 21- 14, 16-21, 21-15 in zijn voordeel te beslissen. Honing verloor zijn drie enkelspelen. Tegen Berkemeyer bracht hij het er nog het beste af door met 21-19, 17-21, 18-21 te verliezen. Na een spannende partij wonnen Berke- meyer-Jansen met minimum verschil het dubbelspel van Bonting-Weener 29-27, 24-26, 21-19. Tweede klasse B: H.T.T.C. 1 D—T.O.G. 4 2—8 T. Bonting HENGELEN. V. Z. O. D. Deze vereeniging hield Zondag een wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart, ter gelegen heid van haar tweejarig bestaan. De uitslag was: le pr. Van Dijk, grootste; 2e pr. Berghuis; 3e pr. P. Pouw; 4e pr. C. A. Pouw; 5e pr. Vrijer; 6e pr. Sieraad; 7e pr. Eerhard; 8e pr. L. Wilkens. 's Avonds waren de leden en donateurs uit- genoodigd voor een gezellig samenzijn bij de prijsuitreiking door den voorzitter. DE VRIJE HENGEL. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. haar tweeden kaswedstrijd op baars in de Ringvaart tusschen Hillegom en Lisse. In totaal werden er door 27 leden 180 stuks ver schalkt. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter, den heer W. Oud, uitgereikt in het clublokaal van den heer Doves aan de Lange Veerstraat. De uitslag was le prijs W. Out. grootste, 38.3 c.M.; 2e pr. W. M Out. meeste: 3e pr J. Klumper: 4e pr. B Riibrnek: 5e pr G. Maarten; 6e pr. Heyne: 7e pr Servelle: 8e pr J IJven; 9e pr. B. van Luik; 10e pr. S. Post; lie pr. E. Koelemij; 12e pr. E. Boekelaar; 13e pr. J. Tulen; 14e pr. C. v. d. Mey; 15e pr J. Vlug; 17e pr. W. Boer boom; 17e pr. Hildebrand; 18e pr. Frisholows- ky: 19e pr. K. IJlstra; 20e pr. Coles Jr.; 21e pr. Coles Sr.; 22e pr. N. Out; 23e pr. C. v. d. Wes ter; 24e pr. T. Rijbroek. ATHLETIEK. NATIONALE BOSCHLOOP TE HEEMSTEDE. De R.K. Voetbalclub H.B.C. heeft het voor nemen, op Zondag 11 December in het wan delbosch Groenendaal een nationalen bosch loop te organiseeren, den z.g. „Belvédère loop" voor verschillende categorieën. De Provinciale Bedrijven van Noord-Holland. Opmerkingen van leden van Provinciale Staten. Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland, betref fende de balansen en verlies- en winstrekenin gen over 1937 en de begrootingen voor 1939 der Provinciale bedrijven ontleenen wij: Door vele leden werd hulde betuigd aan de leiding der bedrijven, terwijl men met voldoe ning had kennis genomen van het woord van lof door de directie aan het personeel gebracht. Een lid zou gaarne vernemen, welke beteeke- nis aan de verklaring van de accountants Th. en L. Limperg, dat de rekening deugdelijk is bevonden, moet worden gehecht. Gevraagd werd verder, hoe de opdracht aan de accountants luidt. Men wilde vooral gaarne weten, of ook de bedrijfsvoering wordt nagegaan, omdat altijd het gevaar bestaat, dat er bij bedrijven in eene zekere sleur wordt gewerkt. Gevraagd werd, hoe het met de beide bedrij ven staat ten opzichte van de luchtbescher ming. Men zou gaarne vernemen, welke gevaren er bestaan met betrekking tot dit punt en hoe men deze eventueel denkt te bestrijden. Electriciteit. Men had met groot genoegen gezien, dat daar. waar het P.E.N. den stroom regelrecht levert aan de verbruikers, de toepassing van de elec triciteit ook in de huishouding steeds meer toe neemt Kao de Provincie dit gebruik niet ook stimu- leeren in die gemeenten, waar de stroom engros wordt geleverd? Gevraagd werd, of Gedeputeerde Staten eene uiteenzetting willen geven van den stand van z,.ken ten aanzien van de gemeentelijke bedrij ven. Wel zijn in de Pers verschillende berichten hierover verschenen, doch men zou het op prijs stellen, wanneer Gedeputeerde Staten willen aangeven, in welk stadium de verschillende kwesties verkeeren en hoe het staat met de kan sen en vooruitzichten betreffende het overnemen van gemeentelijke distributiebedrijven. Gewezen werd op het feit, dat in ons land de opwekkingsbedrijven meer en meer op enkele punten worden gecentraliseerd. Gevraagd werd, of in verband met het luchtgevaar niet meer naar decentralisatie zou moeten worden ge streefd. Betreurd werd, dat het eleclriciteitsbedrijf nog steeds doorgaat met het aanleggen van bo- vengrondsche leidingen; niet alleen zijn de pa len, welke de leidingen dragen, een sta-in-den- weg, maar vooral bederven deze leidingen het landschapsschoon. Er werd op aangedrongen de bovengrondsche leidingen tot een minimum te beperken. Een lid vestigde er de aandacht op, dat dui zenden K.M. hoogspanningsleidingen boven- grondsch zijn. Alleen in het Gooi is een boven- grondsch net van 22 K.M. ten behoeve van 140.000 inwoners. Is het net niet zeer kwetsbaar, vroeg dit lid, bij mogelijk luchtgevaar en wil len Gedeputeerde Staten mededeelen, of het mogelijk is, de bovengrondsche leidingen door kabels te vervangen? Kunnen Gedeputeerde Sta ten een raming geven van de kosten, welke met deze veranderingen zijn gemoeid? Een lid'vroeg, of het wel gewenscht is, dat de afschrijvingen zoo hoog opgevoerd worden en of het niet beter is naar tariefsverlaging te streven. Van andere zijde werd opgemerkt, dat een electriciteitsbedrijf verplicht is zeer snel af te schrijven en dat het wellicht gewenscht ge acht moet worden nog sneller af te schrijven. Door een der leden werd gewezen op de nei ging, die bij sommige gemeentebesturen blijkt te bestaan, om als maatregel van bezuiniging in het vervolg het electrisch licht door gas te ver vangen. Hij meende de vrees te moeten koeste ren, dat ook de tegenwoordige tarieven voor electrische straatverlichting nog te hoog zijn, en zou gaarne vernemen, of het niet goed zou zijn tot nieuwe verlaging dezer tarieven over te gaan. Nog een ander lid had met groote belangstel ling kennis genomen van de mededeeling in de begrooting gedaan, dat eene verlaging van het vastrechttarief voor de eigen laagspanningsge- bieden 1 Januari 1939 zou ingaan Met betrekking tot deze mededeeling zou hij het op prijs stellen te vernemen, waarin deze verlaging bestaat en inzonderheid, in hoeverre hierdoor de klein-verbruikers, die alleen voor verlichting van den stroom gebruik maken, ge baat zullen worden. Door één der leden werd ernstig bezwaar ge maakt tegen den verkoop op afbetaling van elec trische apparaten door het provinciaal bedrijf. Al moge het waar zijn, dat wanbetaling en te rugneming der apparaten bij de Provincie uiterst zelden voorkomt, dit lid koestert principieele be zwaren tegen het systeem van verkoop op afbe taling en meent, dat het niet op den weg van de Overheid ligt dit systeem in de hand te werken. Ook andere leden stonden eenigszins huiverig tegenover dit stelsel, daartegenover werd ech ter do'or verschillende leden betoogd, dat het systeem van verkoop op afbetaling zeker niet onder alle omstandigheden is te verwerpen, mits de levering geschiedt onder juiste, het publiek beschermende voorwaarden. Tenslotte zou men het op prijs stellen een overzicht te mogen ontvangen van de gemiddel de prijzen, waarvoor de electrische stroom in Nederland geleverd wordt, teneinde de plaats van het P.E.N. in de electriciteitsvoorziening objectief te kunnen vaststellen. Water. Ook over het P.W.N. werd met waardeering gesproken Met groote voldoening werd gecon stateerd, dat de Provincie regelmatig doorgaat met uitbreidingen, ook niet-rendabele, te maken en daardoor de watervoorziening der provincie te voltooien. Verschillende leden stelden belang in de re sultaten van de proeven met de waterwinning uit het IJselmeer. De meening werd geuit, dat bij het IJselmeerwater altijd kans op verontrei niging of verzouting zou blijven bestaan. Daarom werd de aandacht er op gevestigd, dat wellicht de moeilijkheid zou bestaan uit de Rijksduinen bij Schoorl water te betrekken; de duinen zijn daar breed en er liggen geen bouwlanden aan den voet, zoodat klachten van uitdroging van bouwlanden zich daar niet kunnen voordoen. Zijn Gedeputeerde Staten bereid hierover met het Rijk in onderhandeling te treden? Men uichte dit denkbeeld ook hierom toe. omdat de mogelijkheid er grooter door werd de resteeren- de duinterreinen billijk te koopen voor recrea tiedoeleinden. Een lid meende zelfs, dat eerst Populieren, zegevieren in den drang om God te loven. Kaarsrecht groeien zij naar boven. Weten niet van vormenplichten, dan zich naar het Licht te richten. Waarbij al hun taaie takken zich in strenge lijn verstrakken. And'ren mogen meer plezieren, dan de rechte populieren, Mogen rijker schaduw geven in den drang zich uit te leven, Ongebogen, ingetogen, staan in elk getij de hoogen, die slechts naar het Licht verlangen, En den meesten wind opvangen. Sterke, slanke populieren, Ook al staan ze maar met vieren, doen in vlakke bodemstreken het eentonig rhythme breken. Bij geduchte onweer sluchten tarten zij de bliksemschichten als projetisch-opgerichten. Fiere populieren sieren Als een gunst van 't Albestieren, als gebenedijde boomen, 't Pad waarlangs de menschen komen. ANTONIE PONS. alle mogelijkheden om in het duingebied water te winnen moesten zijn uitgeput, eer men met IJselmeerwater ging experimenteeren. Wederom werd het oordeel van Gedeputeerde Staten gevraagd over den invloed van de water winning uit de duinen op de uitdroging van de landerijen aan den binnenkant der duinen. De zinsnede in het Verslag, waarin gewaar schuwd wordt tegen een te hoog peil der zooge naamde waterbeschaving, wekte bij sommige le den bevreemding. Zij meenden, dat alleen, wan neer werkelijke verspilling te constaateeren was, aanleiding tot waarschuwing bestond. Een lid, dat zich een oordeel hieromtrent had willen vor men. had becijferd, dat het waterverbruik sinds 1936 met 6.2 pet. was toegenomen over het to taal en met 4.4 pet. per afnemer. Het aantal aan sluitingen steeg met 1.7 pet. Per aangeslotene werd in 1936 gebruikt 137 M2., in 1937 143 M3. Daar hij echter" slechts beschikte over de cijfers van particulieren en industrieën dooreen, zou hij gaarne vernemen, hoe deze getallen zijn voor particulieren afzonderlijk, benevens ter verge lijking die van Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Den Helder. Een der leden stelde de vraag, of men met de vergrooting van het kampeerterrein onder Cas- tricum niet te ver was gegaan, en noodeloos hooge kosten had gemaakt Gaarne zou hij wor den ingelicht over de maximale dagbezetting, welke is voorgekomen. Naar het oordeel van be doeld lid zou een decentralisatie door stichting van een groot aantal kleine kampeerterreinen naar het voorbeeld van Amerika, veel minder kostbaar ziin en in elk opzicht verkieselijk. In vei'band hiermede wees hij op den overlast, die de omwonenden nu reeds van een zoo groot aantal kampeerders, als hier bijeen is, onder vinden; en deze zal in de toekomst nog grooter worden. Voor pensionhouders in de omgeving dreigt dit een bepaald nadeel op te leveren, ter wijl reeds klachten zijn ingekomen omtrent min der welvoegelijke kleeding van sommige kam peerders, welke aanstoot geeft. Coöperatie „Vooruitgang" Dividenden 7 en 3 Dinsdag j.l. hield de ledenraad van boven genoemde coöperatie in hotel „De Leeuwerik" zijn jaarvergadering. De jaarverslagen en het bestuursbeleid wer den na eenige besprekingen met algemeene stemmen goedgekeurd. De winstverdeeling werd vastgesteld op 7 pCt. voor brood verbruik (vorig jaar 5 pCt.), 3 pCt. op de kruidenierswaren, terwijl op de brandstoffen 0.28 per H.L. wordt terugbe taald. Het bestuur werd gemachtigd aan de werk- looze en daarmede gelijk te stellen leden aan het eind van dit jaar wederom een crisispak ket te verstrekken. De aftredende bestuursleden, mevr Weber- Groeneveld en de heer S. H. Evelyn werden bij acclamatie herkozen Van mej. Van Vliet, die zich niet meer beschikbaar stelde werd op hartelijke wijze afscheid genomen en in haar plaats werd de heer D. Leguit in het bestuur gekozen. In den Raad van Commissarissen doet de heer C. Spierdijk zijn intrede. De vergadering kenmerkte zich, mede op grond van de resultaten, die in het afgeloopen boekjaar bereikt werden, door een zeer pret- tigen geest. Het jaarverslag. Aan het verslag over het boekjaar- 1 Septem ber 19371938 is het volgende oqtleend. Uit de voortdurende stijging van het leden tal (netto 344) en de verhooging der omzet ten (61.128), blijkt dat de stilstand in de coö peratie overwonnen is. Dit is verheugend, mede om het feit dat in 1939 het veertig jarig jubileum der Coöperatie zal worden ge vierd. Ter eere daarvan zal het Congres van de Handelskamer te Haarlem worden gehou den. Plannen zijn in voorbereiding om van 1939 een extra-propagandajaar te maken. Er valt een stijgende belangstelling te con- stateeren voor den jaarlljkschen Coöperatie dag, waaraan steeds meer personen deel nemen; dezen keer werd een demonstrtaie gehouden in het Hilversumsche Sportpark. Ook aan het einde van 1937 werd aan werk- looze of daarmede gelijk te stellen leden een crisispakket uitgereikt. In totaal werden 1223 pakketten verstrekt. De kosten hiervan bedroegen 2225.86. Ook in December 1938 zullen weer pakketten worden gedistribueerd. Op 31 Augustus 1938 was het ledental 6776. De omzetten in de broodbakkerijen bedroe gen: bakkerij Noord 236.642.57 en bakkerij Zuid 144.152.41. De daling van den omzet in baaltjes meel der af deeling koek- en banketbakkerij is tot staan gekomen en heeft plaats gemaakt voor een behoorlijke stijging. De omzet van de kruideniersafdeeling is gestegen van 815.075.23 tot 868.995.31. Het gemiddelde gebruik per lid was 131.60, terwijl dit over 1936—1937 128 bedroeg. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat het netto-overschot 78.999.99 heeft bedragen, terwijl er van het vorige jaar nog een saldo was van 4482.04, tezamen 83.482.03, tegen verleden jaar resp. 65.556.46, 7.631.15 en 73.187.61. zoodat een belangrijke vooruitgang is te constateeren, voornamelijk veroorzaakt door de hoogere overschotten van de beide bakkerijen, die dit jaar resp. 10.25 pCt. en 10.67 pCt. van de verkoopen 'bedroegen, tegen verleden jaar 5.78 pCt. en 6.22 pCt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11