Haarlem's Dagblad Gratis vervoer werd aangeboden Wilde SPAANSCHE REPUBLIKEINEN duurde echter niet lang Republikeinsche winst verkiezingen Acht gouverneurschappen op de democraten veroverd Duitsche „vergeldingsmaatregelen" tegen de Joden Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16990 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven enAlgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. I'ostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie.: P. W. PEEREBOOM EN KOBEKT PEEREBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Woeii«(tajr 9 November 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.1» per 3 maanden t 3.25. franco per post f 3.55. losse nummer* 6 cent per ex. A d verten tien i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer t 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementsiarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje* tic rubriek. Toen chauffeur een fooi aanvaardde greep de politie in De wilde-busdienst AmsterdamHilversum v.v. reed weer! Dinsdagmorgen nog was het den exploitant verboden gratis passagiers te vervoeren van Amsterdam naar Bussum en Hilversum en omgekeerd, maar Dinsdagmid dag heeft hij een officieele toestemming ervoor gekregen. Dinsdagochtend nog kwam de „Gooi- express" met haar gratis meerijdende passa giers niet verder dan de grens van de ge meente Amsterdam. Dinsdagmiddag echter bracht zij haar passagiers van de Ceintuur baan in Amsterdam naar het hartje van de forensenstad Hilversum. Maar gratis, heele- maal gratis! dat was de uitdrukkelijke voor waarde, waarop de procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, den exploi- De aanslag te Parijs. Dader verklaart geen ander middel te hebben gezien om zijn wil tot uiting te brengen. PARIJS. 8 November (Havas). Nadat de rechter van instructie Tessier den dader van den aanslag in de Duitsche ambassade, de jeugdige Herschel Grynszpan, in staat van be schuldiging had gesteld, wegens poging tot moord, werd de jongeman in de gelegenheid gesteld de motieven tot zijn daad uiteen te zetten. Met behulp van zijn advocaat, die als tolk optrad, verklaarde Grynszpan o.a.: „Ik heb gehandeld noch uit haat, noch uit wraak, doch alleen uit liefde voor mijn ouders en voor mijn volk, dat onschuldig lijdt". Hij verklaarde verder de daad zelf te be treuren, doch hij zag geen ander middel om zijn wil tot uiting te brengen. Hij weidde lang uit over het lijden van zijn volk en zijn ras en in het bijzonder van zijn ouders. Reeds vóór zijn ouders deel uitmaakten van de 20.000 Poolsche joden, die bedreigd werden met ver banning heeft Grynszpan persoonlijk een brief aan president Roosevelt geschreven, waarin Grynszpan tijdens het eerste verhoor door de politie. hij hem toestemming verzocht voor zijn ouders zich in de Vereenigde Staten te vesti gen. Hijzelf bood aan voor hen te werken. Toestand van Von Rath nog zeer ernstig. PARIJS, 9 Nov. (Havas-A.N.P.). In de kliniek aan de Rue de l'Université werd van morgen medegedeeld, dat de toestand van den Duitschen legatiesecretaris Von Rath nog steeds zeer ernstig is. Een nieuwe bloed transfusie is niet toegepast. Duitsch Commentaar. De Duitsche pers blijft den aanslag in de Duitsche ambassade te Parijs uitvoerig be spreken. De Berliner Börsenzeitung stelt de vraag: „Wie staan er achter?" Het onthaal, dat de daad in Frankrijk heeft gevonden toont o.a. dat men in de Fransche openbare meening ontzet is over de misdaad, doch ook geschrok ken is van het feit, dat een misdadig Joodsch emigrantendom zich in Frankrijk sterk ge noeg voelt om openlijk tot moord over te gaan, aldus het blad. Een bijzondere rol onder de stemmen der Fransche openbare meening speelt echter weer de zender van Straatsburg, die zijn sympathie met den dader laat doorschemeren Het blad doet uitkomen, dat opvallende parallellen bestaan tusschen de daad van den Jood Frankfurter, die voor zijn moord op Gustloff een Zwitsersch kanton uitzocht, waarin geen doodstraf bestaat, en de bloed- daad te Parijs, welke een minderjarige heeft gepleegd voor wien evenmin de doodstraf be staat. De vraag doet zich ook voor hoe de Jood Grynszpan aan een bedrag van 3000 franken kon komen. Het blad twijfelt er niet aan. dat Grynszpan in opdracht heeft gehandeld niet alleen van intellectueele doch ook van materieel poli tieke „hintedmanner" van die kringen waar- hij stamt. tant toestond den dienst te hervatten. „Geen vergoeding, in welken vorm. ook" zoo luidde de officieele tekst van de voorwaarde, die aan het verleenen van de vergunning werd ver bonden. Ik ben Dinsdagmorgen voo vertelde ons de eigenaar van de „Gooi-express" direct naar den procureur-generaal gegaan en ik heb hem gevraagd op welken rechtsgrond het mij verboden was gratis passagiers te vervoe ren. De procureur-generaal heeft zich toen in verbinding gesteld met het departement van Justitie en ook mijn rechtskundige adviseur is in den Haag geweest. Het resultaat hiervan is geweest, dat de minister heeft gezegd geen bezwaren te hebben tegen gratis vervoer, mits dan ook geen enkele vergoeding, in welken vorm ook, werd geaccepteerd. En onder deze voorwaarde mocht ik weer rijden. Ik heb die voorwaarde aangenomen en Dinsdagmiddag hebben twee bussen den uurdienst tusschen Amsterdam en Hilversum hervat. Onderweg werden de wagens geregeld aan gehouden. Dan kwamen politie-ambtenaren in den wagen en werd den passagiers gevraagd of ze zonder vergoeding meereden. En wan neer allen de vraag bevestigend hadden be antwoord, werden de namen van twee passa giers genoteerd en mocht de bus verder rijden. Tot zoover de exploitant van de „Gooi- express". die den moed niet opgaf en zeer optimistisch was ten aanzien van de verdere ontwikkeling van dezen strijd. En intusschen profiteert het publiek van deze gratis verbinding dankbaar. Reeds Dins dagmiddag en Dinsdagavond hoewel het gratis vervoer nog niet algemeen bekend kon zijn waren de bussen bijna steeds voor twee derde bezet. Sinds vanmorgen half twaalf ech ter is het weer afgeloopcn met het gratis vervoer op het traject AmsterdamHilversum v.v. per Gooi- Express. Toen de bus, die om elf uur geheel bezet met gratis-meerijdende passagiers uit Amsterdam vertrok, in Hilversum aankwam, heeft de po litie geconstateerd, dat er reizigers waren, die den chauffeur, na uitge stapt te zijn, een fooi gaven. En dat mag niet. „Geen vergoeding in welken vorm ook", luidde de voorwaarde, waarop de procureur-generaal gister middag toestemming tot gratis ver voer heeft gegeven. Ook het geven van een fooi aan den chauffeur wordt beschouwd als een gecamoufleerde vergoeding. Nadat de Hllversumsche politie het feit van morgen had geconstateerd, heeft zij den chauffeur verboden met het gratis vervoer verder te gaan. Daarop heeft de exploitant van de Gooi-Express den dienst stop gezet. Voor het gratis-vervoer was intusschen van morgen een groote belangstelling. Er moesten volgnummers worden uitgereikt, want de bus sen, die om het uur reden, boden aan alle gegadigden geen plaats. bij de gehouden Amerikaansche Nederlaag voor de New Deal-aanhangers in landbouwdistricten NEW YORK. 9 Nov. (Reuter-A.N.P.I. De New Deal heeft bij de verkiezingen meer terrein verloren dan men ver wachtte. De republikeinen hebben overal in het land zeer aanzienlijke winsten geboekt, ten koste van de de mocratische partij en de onafhanke lijke linksche partijen. De republikein sche partij komt derhalve in een ster kere positie dan zij sedert het begin van den New Dealzes jaar geleden, ooit ingenomen heeft. Om 9.20 (Ned. tijd) was de stand der partijen in het Huis van Afgevaardig den: 216 democraten, 87 republikei nen en 2 progressisten, terioijl nog 130 uitslagen binnen moesten komen. In 40 van de districten, waarvan de uit slagen nog niet bekend zijn, hadden de republikeinen de leiding. De republikeinen hebben een winst geboekt van minstens 23 zetels in het Huis en 8 in den Senaat. De democraten, die in het congres niet zijn vooruitgegaan, hebben 2 gouverneurschappen (Maryland en Californiëgewonnen, doch de republikeinen 9, waarvan 8 ten koste dei- democraten, n.l. Rhode Island, Massachusetts, Connecticut, Iowa, Pennsylvania, Kansas. Michigan en Oregon. De voornaamste verliezen heeft de Neiv Deal geleden in Pennsylvania en andere staten van New England, als mede in de landbouiogebieden in het Midden-Westen, waar de dalende prij zen voor landbouwproducten ontevre denheid hebben gewekt over de poli tiek der regeering. Terwijl nog slechts 80 procent der stemmen geteld zijn, heeft de republikeinsche senaats- candidaat in Pennsylvania een meerderheid van 400.000 stemmen, terwijl Lafolette, de stichter van de nieuwe nationale progressieve partij, die voor den vierden keer tot gouver neur van Wisconsin gekozen wilde worden, eveneens door een republikein is verslagen. In beide huizen van het parlement van den staat New-York hebben de republikeinen voor het eerste sedert 1932 weer de meerderheid behaald. Bij de verkiezingen voor het gouver- DE NATIONALISTEN SPREKEN ECHTER VAN „MISLUKTE AANVALLEN" Havas verneemt van het front aan de Rio Segpe, dat de eerste faze van het offensief der republikeinsche troepen aan de Rio Segre volkomen geslaagd is. Op verschillende plaat sen zijn de troepen de rivier overgetrokken. Zij zijn tien kilometer opgerukt over een front van 15 kilometer, Seros, Soses en Aytona zijn bezet, terwijl de weg Lerida-Saragossa op twee plaatsen is doorgesneden. In het legerbericht der regeering wordt medegedeeld, dat de regeeringstroepen het bezette gebied hebben gezuiverd. Verschei dene tegenaanvallen werden afgeslagen. On der de 650gevangenen zijn de commandant van een halve brigade en vele andere officieren. Aan de Ebro blijven de rechtschen sterken druk uitoefenen op de stellingen van de regee ring. Bij Mora zijn zij ten koste van zware verliezen iets opgerukt. In het legerbericht van Franco wordt mede gedeeld, dat de Nationalisten belangrijke stellingen hebben veroverd in de Sierra del Aguila aan het Ebro-front en 480 krijgsge vangenen hebben gemaakt. In den Oostelijken sector van het Levantfront bleven de vijan delijke aanvallen vruchteloos. De „recht schen" maakten daar 140 krijgsgevangenen. In den sector van de Segre, zoo vervolgt het legerbericht mislukten de aanvallen der linkschen op de rechtsche linies waarbij de aanvallers zware verliezen leden, o.a. 500 gevangenen. De luchtmacht van Franco voer de talrijke bombardementen uit. o.a. op de ha-, ven van Cartagena, waar de kruiser „Cervan tes" werd getroffen. Bombardement door beide luchtmachten. De Spaansche Nationalistische bladen be- MELDEN VERDERE VORDERINGEN AAN DE SEGRE richten, dat bij een bombardement op Cabra door de vliegtuigen van Barcelona negentig personen zijn gedood, waaronder 18 vrouwen. 8 kinderen, 10 soldaten en 52 burgers, alsmede 2 gevangenen, 80 personen werden ernstig en 100 personen lichter gewond. Havas bericht, dat vijf Savoia-toestellen de havenwijk van Valencia gebombardeerd hebben. Vier personen zijn om het leven ge komen, een dertigtal gewond. Een nieuwe Joodsche begraaf plaats. Van de stichting „Gan Hasjalom". Men schrijft ons: Reeds lang was het verschillenden Jood- schen ingezetenen een doorn in het oog, dat nog zoovele Joodsche burgers in het mid den gelaten door welke oorzaken begraven moesten worden op niet-Joodsche begraaf plaatsen. In November van het vorige jaar richtten enkele dezer ingezetenen de Stichting „Gan Hasjalom" op. die zich ten doel stelde te komen tot 'n eigen Joodsche begraafplaats d.w.z. een begraafplaats in volstrekt eigen be zit. vrijstaande dus van iederen invloed van buiten af. waarop ieder van Joodsche geboor ten onverschillig van waar afkomstig of al dan niet bij een Joodsch kerkgenootschap aangesloten zou kunnen worden begra ven. Na maandenlange voorbereiding en na dat veel moeilijkheden zijn overwonnen, kan nu worden medegedeeld, dat de Stichting in haar bezit heeft een prachtig terrein, gelegen in de rustige gemeente Hoofddorp, geschikt en bestemd voor haar doel. Hierdoor is zeker in een behoefte voorzien en de Stichting heeft haar tarieven dusdanig laag gesteld (winstbejag is niet de opzet), dat het voor niemand financieel een bezwaar behoeft te zijn, zich bij de Stichting aan te sluiten. neurschap van den staatNew-York is de republikein Dewey verslagen door den democraat LehmaniOp Leh man zijn 2.381.491 en op Dewey 2.311.421 stemmen uitgebracht. Er wordt aan herinnerd, dat men verwachtte, dat Dewey, die als open bare aanklager bekendheid heeft ver kregen door zijn strijd tegen de ..rackets" (verboden loterijen), in dien hij bij deze verkiezingen succes zou hebben geboekt, de volgende can- didaat voor het presidentschap zou zijn geweest. De voorzitter van de commissie van het reglement in het Huis van Afgevaardigden. Oconnor, een van de voornaamste tegen standers van de zuiveringspolitiek van pre sident Roosevelt is door den voorstander van de New-Deal, James Fay verslagen met ongeveer 2500 stemmen. Incidenten. Bij de ongeregeldheden te Harlan in Ken tucky zijn zes personen gedood, terwijl voor het leven van drie anderen wordt gevreesd. Acht personen werden gearresteerd. Bij een schietpartij in het dorp Etowah in Tennessee zijn twee personen levensgevaar lijk getroffen. Tijdens de schietpartij werd de stembus meegenomen. Tot nu toe is deze nog niet teruggevonden. Verder wordt melding gemaakt van fraude op verscheidene plaatsen, niettegenstaande de sterke politiemacht welke op de been is. Zes democraten en een republikein werden gear resteerd en zijn weer vrijgelaten na verhoord te zijn en een waarborgsom te hebben ge stort. Het woord is aan Swift: Ofschoon velen mcnschen verweten wordt dat zij hun zwakheid niet kennenbe staan er wellicht even weinig, die hun kracht kennen. Appel-appèl. (Door groote export zijn de prijzen der appelen opnieuw gestegen en daarom is bij den Minister van Economische Zaken gerequestreerd om ten spoedigste de crisisheffing op appelen te verlagen). Groote export, prachtig anders, Stuit soms ook tegen de borst. Waar blijft voor ons Nederlanders, D' eigen appel voor den dorst? Nu ze niet veel appels oogsten, Geldt dat men in dezen tijd. Nog figuurlijk slechts ten hoogste. Door een zuren appel bijt. Om dit appeltje te schillen. Wordt er nu geappelleerd. Daar we zelf ook vruchten willen Van wat Holland produceert. Stel je voor dat j' iets wil koopen Voor een appel en een el, Eieren zijn er bij hoopen, Maar die appel hoort erbij. En ik hoop dan ook natuurlijk, Dat 't appèl op dit terrein. (Thans reeds letterlijk) figuurlijk Qok vruchtdragend moge zijn Als U om een VULPEN gaat, Een adres DANTUMA. Zijlstraat. O.lhjkudünfioi ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. ingez. Mea.i Alle Joodsche cultureele organisaties en couranten verboden Joodsche leerlingen moeten de niet-Joodsche scholen verlaten Op het Duitsche ministerie van propaganda is gisteren aan United Press medegedeeld, dat als „vergel dingsmaatregel" voor den aanslag te Parijs alle Joodsche cultuurorganisa ties in Duitschland voor den tijd van een jaar verboden zijn. Dit verbod geldt ook voor alle Joodsche couranten en tijdschriften. Dikwijls is reeds een Joodsch blad verboden, maar tot nu toe is het nog niet voorgekomen, dat 'n algemeen persverbod voor de Joden werd uitgevaardigd. Verder werd den Joodschen leerlingen in alle Duitsche scholen medegedeeld dat zij cieze moeten verlaten en voortaan nog slechts Joodsche scholen mogen bezoeken. Het aantal van deze leerlingen, dat door dit verbod ge troffen wordt, is niet groot, want gedurende de laatste vijf jaar zijn de Joodsche leerlingen langzamerhand van de niet-Joodsche scholen verdwenen. Het D.N.B. meldt uit Kassei dat 't bericht van den aanslag in de Duitsche ambassade te Parijs te dezer stede aanleiding heeft ge geven tot betoogingen tegen Joodsche winkels, waar vensterruiten werden ingeslagen. Vooral voor de synagoge waren de samenscholingen groot. Verscheidene demonstranten drongen het gebedshuis binnen waar vernielingen werden aangericht. Dronken autobestuurder ingesloten. Dinsdagavond elf uur heeft de politie op de Amsterdamschevaart een auto, komende uit de richting Amsterdam, die zig-zagsgewijze over den weg reed, doen stilhouden. Het bleek dat de bestuurder, een 25-jarige inwoner van Bloemendaal, in staat van dronkenschap ver keerde. Hij moest in het belang der veiligheid, zoowel van hem zelf als van anderen, ter ontnuchtering worden ingesloten. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Streiclier veroordeelt liet rooken. ..Door de Joden ingevoerd om het Duitsche volk te vernietigen." MüNCHEN 9 November «Reuter). Julius Streicher. de hoofdredacteur van het anti- Joodsche orgaan „Der Stürmer". heeft in een rede verklaard, dat nicotine het grootste ver gif is voor het Duitsche volk. Joden hebben volgens Streicher de Duitschers geleerd te rooken om het Duitsche volk te vernietigen en geld te verdienen. Tabak verzwakt de vruchtbaarheid der Duitsche vrouwen. Wij moeten onze vrouwen niet laten rooken. Er dient een algemeen rookverbod te komen voor de Duitsche jeugd. Een rookende vrouw vernietigd niet slechts haar lichaam doch ook haar ziel. De Führer en Mussolini rooken in het geheel niet en zijn daarom tot groote dingen in staat. BERLIJN, 8 November (D.N.B.De po- litiepresident heeft zich op grond van eenige op zich zelf staande gevallen genoodzaakt ge zien in de laatste weken de ontwapening ten uitvoer te leggen der Joodsche bevolking van Berlijn, welke niet in het bezit is van docu menten, die het recht zouden geven wapens te bezitten. De actie heeft tot vandaag opgeleverd 2569 steek- en houwwapens, 1702 vuurwapens en ongeveer 20.000 patronen. HEDEN- 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMSTREKEN. pag. De heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heemstede is op 1 December a.s. 25 jaar in dienst van die gemeente. 2 De Nederlandsche Spoorwegeen zijn tegen verplaatsing van het Haarlemsche goe derenstation. 2 Hoeveel zal het provinciaal wegennet in Noord-Holland kosten? 4 Opmerkingen van de Prov. Staten van Noord-Holland over de Provinciale Be drijven. 4 In de Haarlemsche Kamer van Koophan del wordt gepleit voor handhaving van Schiphol als centraal vliegveld. 6 Hoe ongewenschte voorvallen in de Prov. Ziekenhuizen te voorkomen. 7 BINNENLAND. De Tweede Kamer is begonnen met de Al- gemeene Beschouwingen over de Rijks- begrooting. 3 De Nederlandsche Spoorwegen zijn tegen inzake de petroleumvelden aan de Mexi- caansche regeering gericht. 3 Te Maastricht is een verduistering van een half millioen aan het licht gekomen. 5 BUITENLAND. De republikeinen boeken winst bij de ver kiezingen in de Ver. Staten. 1 Duitsche vergeldingsmaatregelen tegen de Joden. j Geruchten omtrent een zinkend Spaansch schip nabij de Belgische kust zijn bij onderzoek niet bevestigd. 5 Hitler heeft in een te München gehouden rede nieuwe aanvallen op de Britsche oppositie gericht. 5 De Engelsche Labourpartij oefent critick op de troonrede. 5 SPORT. Euwe en Fine winnen hun partijen in de tweede ronde van het grootmeesters- schaaktournooi. 7 ARTIKELEN. Max: Dagboek van een H. B. S.-er. 3 Anthonie Pons: Populieren 7 J. B. Schuil over „Het krijgsplan der de monen." u J- B. Schuil over de Kunstmatinée Ver. van Huisvrouwen. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1