Jubiieum N. Vos FI.3500.- Geen verplaatsing van het goederen-station te Haarlem? WEERBERICHT UIT DE PERS. Export-plannen oogsten lof. der, regeering Op het verhand tasschen invoer en uitvoer gewezen. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 HAAREE M'S D' K 'GBEAÖ 2 Kwart-eeuw in dienst der gemeente Heemstede Te Heemstede heeft zich een comité ge vormd om gelden te verzamelen voor het aan bieden van een huldeblijk aan den heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heemstede, die op l December a.s. den dag hoopt te herden ken, dat hij vijf-en-twintig jaar geleden in dienst dezer gemeente trad. N. Vos, gemeente-secretaris. De heer Vos, die 12 Augustus 1888 te Heiloo geboren werd, begon zijn loopbaan als volon tair ter gemeentesecretarie in zijn geboorte plaats. Daarna werd hij ambtenaar ten Stad- huize te Alkmaar. Vervolgens nam hij een be noeming aan op het kantoor van de uitgevers firma Samson te Alphen aan den Rijn, maar ging weer spoedig naar de gemeente-admi nistratie over; hij werd adjunct-commies eer ste klasse te Velsen. In 1913 solliciteerde hij met succes naar de functie van commies redacteur te Heemstede. Hij werd op 1 De cember van dat jaar benoemd en spoedig be vorderd tot den rang van hoofdcommies. In November 1927 volgde de heer Vos wijlen den heer A. A. Swolfs als gemeentesecretaris van Heemstede op. De heer Vos is ook rent meester van het Grondbedrijf der gemeente. Verder is de heer Vos nog vice-voorzitter van de vereeniging, die den zwemvijver Groenendaal en het Badhuis beheert; be stuurslid van „Vreemdelingenverkeer"; vice- voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van Gemeente-ambtenaren en voorzit ter van het Hulpfonds van dien Bond. Reeds bij zijn 12y2-jarig jubileum als amb tenaar in dienst der gemeente Heemstede in Juni 1926 bleek het den heer Vos op ondub belzinnige wijze, hoe groot het aantal vrien den is, dat hij zich te Heemstede heeft ver worven. En dat ook het gemeentebestuur hem en zijn werk ten zeerste waardeert, moge o. blijken uit het feit, dat de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, het eere-voorzitterschap van bovengenoemd comité heeft aanvaard Voorzitter van dit comité is het raadslid de heer A. P. Audretsch; penningmeester mr. J. A. de la Hayze (giro 9673) en secretaris de heer C. J. Preyde, Kerklaan 55. De heer Vos zal ongetwijfeld wel ondervin den, dat zijn zilveren "Jubileum in Heemstede als een belangrijke gebeurtenis wordt be schouwd. ALLIANCE FRANcAISE. Den leden der afdeeling Haarlem van de Alliance Frantjaise wacht Dinsdagavond 15 November a.s. iets bijzonders: een conférence van den componist Roland Manuel over „Maurice Ravel, sa vie en son oeuvre" en verder een „audition musicale" met medewer king van „Henriëtte Kegge" (mej. Elsje Kem pen) die een sonatine zal spelen en van mevr. M. van Luyn en mej. Betsy Koopman die „Ma Mère l'Oye" ten gehoore zullen brengen (vierhandig) BAZAR ANTI-VIVISECTIEBOND. De Stichting: „Anti-vivisectie-Bond" houdt Vrijdag en Zaterdag 11 en 12 November in de tuinzaal van rest. Brinkmann, Groote Markt een bazar. De bazar za.l van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur geopend zijn. SOC.-DEM. VROUWENCLUB". Donderdag 24 November houdt de afd. Haarlem der Soc.-Dem. Vrouwen-Club een propaganda-feestvergadering ter viering van den Vrouwendag in gebouw „St.-Bavo", al hier. Als spreekster zal optreden mevr. A. C. PloegPloeg uit Utrecht. Mevrouw J. Hekkertvan Eijsden zal eenige toepasselijke liederen ten gehoore brengen, terwijl door het Spreekkoor het be kende stuk „Bij den onbekenden soldaat" zal worden opgevoerd. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM Op Donderdag 10 November zal door de Haarlemsche en Velser Burgerwacht een ge zamenlijke avondoefening worden gehouden nabij Velserbeek. Verzamleen 8 uur in de Inf. Kazerne. AGENDA WOENSDAG 9 NOVEMBER Stadsschouwburg: Gala-dansavond van de Sakharoff's. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V. 3e Feestcon- cert. 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat: Open bare lezing door den heer H. H. Schmitz, 8.15 u. Frans Hals Theater: „De Parijsche Ondeugd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mannequin" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Parnell" en „Een vrouw met fantasie", 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Het lied van de Prairie" en „Zijn laatste voorpost". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen, 2.30—11 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vereeniging „Gruno": De Krubbebieter", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen - middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 3—5 en 7—9 uur. Bloemendaal: Gemeenteraad, 2 uur. AAN BELONINGEN l VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER Ned. Spoorwegen hebben er geen be langrijk financieel offer voor over. Het Havenplan wordt in elk geval uitgevoerd. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem is medegedeeld, dat van de Nederland- sche Spoorwegen bericht ontvangen was, dat afgezien werd van een ver plaatsing van het Goederenstation van de Westergracht naar den Waar- derpolder, waar de gemeente Haar lem een haven en een complex in dustrieterreinen gaat maken. De di rectie der Spoorwegen staat namelijk op het standpunt dat er geen afdoen de motieven zijn aangevoerd voor de ze verplaatsing. De voorzitter der Kamer de heer J. J. Swens sprak zijn verwondering uit over dezen brief, omdat indertijd uit besprekingen de overtui ging verkregen was, dat er slechts een kleine •uggesteun noodig was om de directie der Ned. Spoorwegen tot het besluit te brengen om het Goederenstation te verplaatsen. De en quête die de Kamer van Koophandel daarop hield onder de belanghebbenden heeft de wenschelijkheid der verplaatsing zeer duide lijk aangetoond. De afwijzing der Ned. Spoor wegen wordt door ons zoo vervolgde de voorzitter in hooge mate betreurd, omdat daardoor belangrijke plannen van de ge meente Haarlem vertraging zullen ondervin den. Te Haarlem is de indruk verkregen, dat het besluit van de Ned. Spoorwegen niet een definitief karakter heeft. De uitdrukking dat ,er geen afdoende motieven zijn aangevoerd voor de verplaatsing van het Goederensta tion" laat de mogelijkheid open, dat alsnog andere motieven naar voren worden gebracht. Wij hebben aan de directie der Ned. Spoorwegen om een nadere motivee ring van haar standpunt gevraagd. Ons werd daarop medegedeeld, dat het hier uitsluitend een quaestie van de financiën betreft. De verplaatsing van het Goederenstation zou een kostbaar werk worden, o.a. omdat daaronder ook begrepen is de bouw van een nieuwe brug over het Noor der Buiten Spaarne. De Nederl. Spoor wegen kunnen de kosten van de uitvoering van deze werken niet dra gen. De directie staat op het stand punt dat de gemeente Haarlem deze uitgaven voor haar rekening zal moe ten nemen en daar zij naar aan de directie gebleken is dit ook niet wil, kan er van een verplaatsing van het Goederenstation niets komen. In elk geval is het waarschijnlijk, dat ex een vertraging komt in de uitvoering van het Haarlemsche Havenplan, omdat er vermoe delijk nieuwe onderhandelingen zullen ko men. Wij kregen den indruk, dat het gemeente bestuur van Haarlem hiermede de quaestie niet als afgedaan beschouwt, maar waar schijnlijk de onderhandelingen met de direc tie der Ned Spoorwegen zal voortzetten om te trachten alsnog een gewenschte oplossing te verkrijgen. Het gemeentebestuur had ook kennis gekregen van den inhoud van den brief van de Ned. Spoorwegen aan de Kamer van Koophandel en ook zijnerzijds aan de directie der Spoorwegen om een nadere moti veering aangedrongen. Die nadere motivee ring was evenwel nog niet ontvangen. Wij herinneren er aan dat de gemeente Haarlem het plan voor het graven van de overlaadhavens aan het Noorder Buiten Spaarne en het in orde brengen van industrie terrein heeft opgezet los van een verplaat sing van het Goederenstation. Mocht daarom tenslotte beslist worden, dat het Goederenstation aan de Westergracht blijft, dan wil dat dus in geen geval zeggen dat daar mede ook het plan om de haven en het industrieterrein in den Waar- derpolder in het gedrang komen. De secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, deelde ons mede, dat ook zijn mee ning is, dat het plan voor de haven en fiet industrieterrein in elk geval zal dienen te worden uitgevoerd. De opzet was, dat er dan toch een aansluiting met het spoorwegnet komt, zoodat toch aan- en vervoer per trein van goederen kan plaats vinden. Maar het zou beter, veel beter zijn, als bij het haven en industriegebied tevens het Goederensta tion zou komen, omdat daardoor de concen tratie-gedachte veel meer tot haar recht komt. De plaats waar nu het Goederensta tion staat blijkt in de praktijk minder ge schikt te zijn. Het over te brengen naar den Waarderpolder, waar het in de onmiddelijke nabijheid zou zijn van het haven- en in dustriegebied zou daarom alleszins aan te bevelen zijn. Wij geven hierbij een situatieteekening van het plan voor het haven- en industrie gebied. Voorloopig zou slechts een gedeelte van de havenwerken worden uitgevoerd, om later, als de behoefte daaraan blijkt, ook het overige deel van het werk te laten uitvoeren. De Oude Weg zou geheel gereorganiseerd en verbreed worden, terwijl een brug over het Noorder Buiten Spaarne, even ten Noorden van de spoorbrug, een verbinding zou geven met de binnenstad van Haarlem. Op de plaats van de tegenwoordige brug over den Klop persingel zou dan een verkeersbrug komen. De Bilt voorspelt: Meest matigen, later wellicht toenemen- den wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.4 m.M. te 'Zürich. Laagste 752.9 m.M. te Andanes. Ten Westen van Schotland kwam gisteren een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwik keling, dat zich in den loop van het etmaal naar het Oosten uitbreidde en zich thans over Scandinavië uitstrekt. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Zuidelijk deel van Centraal Europa en de Alpen houdt stand. Op het Oostelijk deel van den Oceaan ligt een gebied van lagen luchtdruk, dat zich ver naar het Zuiden uitstrekt. Twee minima liggen op den 25sten lengte graad, langs de Oostzijde waarvan een krach-, tige strooming van warme lucht van Zuidelijke breedten afkomstig zich naar het Noorden beweegt. Ten Noorden van IJsland is de luchtdruk betrekkelijk hoog en de temperatuur zeer laag. In het binnenland van Scandinavië komt reeds matige en plaatselijk strenge vorst voor. In Centraal Europa is het weer betrokken, nevelig en over het algemeen zacht. Boven het uitgestrekte wolkendek, dat het geheele vasteland bedekt, komen overal zeer hooge atmospheertemperaturen voor. In de Alpen melden "de hooggelegen stations zeer warm weer met groote droogte en onbe perkt vergezicht (Jungfraujoch 0 gr., Saentis plus 2 gr.). Het is te verwachten dat het weer zacht zal blijven bij zwaar bewolkten of be wolkten hemel en zonder neerslag van beteekenis. De wind blijft matig en uit Zuidelijke richtingen. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 774 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 3.57 uur; n.m. 16.13 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.15 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Herbewapening. Wij ontieenen de volgende beschouwing over Geestelijke Herbewapening van Ds. Creutzfoerg vroeger predikant te IJmüiden thans te 's-Gravenhage, aan „Het Vaderland": „Dit woord (Herbewapening) heeft in alle tijden opgeld gedaan. Als in Ephese VI Paulus over de wapen rusting spreekt die wij aan moeten doen, is dat hetzelfde als wanneer Calvijn zegt: „ter wijl Hij al hun zinnen vernieuwt opdat zij we ten mogen, dat deze krijgsdienst geen einde vindt dan in den dood". Of nogmaals hetzelfde als Guido Gezelle zingt: Het leven is geen vrede alhier, Geen wapenstilstand vragen: Het leven is de kruisbanier Tot in Gods handen dragen. Allen, die in onzen tijd bidden om en zoe ken naar verlevendiging des geloofs, gebrui ken daarvoor dit oude en nieuwe woord. En ais er nu menschen zijn die roepen: „Komt, laat ons gaan en dit den huize des Konings boodschappen" (2 Kon. 7:9), dan mogen wij ons realiseeren, ieder op zijne wijze, wat die boodschap inhoudt voor onszelf en voor de wereld. Toen wij hierover nadachten, niet op de wijze van betoog, maar met feiten, zond iemand terstond een S.D.A.P.-blad (Vooruit 19 Oct.) met een mededeeling van groote ver heugenis, dat de Typographenbond ernstig denkt en arbeidt om de heele werkloosheid in dat bedrijf weg te werken door gezamenlijke offers van arbeiders en patroons en van den Staat. Het leek mij als buitenstaander knap uitgedacht en met het hart bedoeld. En tegelijk lazen we in een Amerikaansch blad: „Labour zal zijn werkelijke bestemming vinden, wanneer het genoeg leert lief te heb ben om den partijstrijd te breken. Arbeiders door God geleid kunnen de wereld herstellen." En op 24 October 1.1. in Engeland het mani fest van de leiders der vakvereenigingen, ge- teekend door al hun groote mannen, waarin geen vrome zinnetjes, maar een nieuwe le vensmoed om vertrouwen te schenken en klas senstrijd te bannen en te zorgen voor een wereldvrede welke dingen niet zoover uit elkaar liggen. Als wij willen herbewapenen tegen ons zelf in, om wereldvrede mogelijk te maken, mogen wij nog wel enkele andere feiten van den laat- sten tijd overwegen. Op 1 November zegt Chamberlain in het Lagerhuis, dat Attlee het noodzakelijk achtte achter dr. Funks reis eenig sinister politiek motief te veronderstellen, ,,'t Is ditzelfde wan trouwen, dat niets door iemand kan worden gedaan of er wordt een kwaadaardig motief achter gezocht, dat de eigenlijke oorzaak vormt van het gebrek aan vertrouwen in Europa". Rechts van ons Nederlanders wordt beweerd, dat er geen territoriale winst meer beoogd wordt. Maar de leider van een onzer groote partijen houdt een toespraak, waarin nog wel vijf zulke eischen voor de toekomst genoemd worden (Holstein, Eupen en Mal- medy enz.). Rustige verzekerdheid: de ander liegt natuurlijk. Maar in dien tijd zegt Sir Samuel Hoare, dat op het punt waar hij volkomen thuis is, de Duitschers nog nooit iets anders deden dan hun belofte stipt nakomen. Dit uitgesproken vertrouwen zal den we reldvrede dichterbij brengen dan de vastheid, dat de ander toch liegt. Misschien vragen wij: wat heeft een be keerd mensch, die de wapenen tegen zichzelf gaat richten, nu te maken met de groote wereldproblemen? Wij Nederlanders, die ge slachten lang geleerd hebben, zonder oorlog, ons in partijen te verdeelen, elkaar te wan trouwen en slecht te verklaren, gaan volgens gevoelens die zelden redelijk zijn te contro leeren, ons oó'k indeelen voor of tegen andere volken. Aan welke geestelijke walmen van haat zijn wij mede schuldig in het arme Europa, terwijl God ons juist uitverkoren heeft om middenin te wonen en overal boven te kunnen staan! Als er eens een paar duizend van onze be kende menschen gingen herbewapenen: ik wil voortaan beide partijen behooren; ik wil niet haastig oordeelen; ik wil iemand, die er niet bij is, altijd verdedigen: ik wil altijd probee- ren iemand te gelooven, maar vooral mijn vijand; ik wil niet noodeloos partij kiezen, waar ik niets mee te maken heb; ik wil be hooren tot de vredemakers. Dit is juist het prachtige, dat God in Zijn groote wereld ook de kleinen gebruikt. Maar als zij m hun kleine leven zelfs niet paraat zijn, hoe zouden zij bruikbaar zijn voor het heel groote? Engeland en Zuid-Afrika wedden onder de volken dikwijls op het goede paard. Maar mocht de spannende dag komen dat God op Holland houdt als een profeet om Zijn woord te zeggen, dat wij dan gereed zijn .door een plotselinge visie, die vooraf is gegaan door jaren van diepe opvoeding in herbewapening." VRIJDAG 11 NOVEMBER CONCERTZAAL NIEUWSTE GROTE SOV3ET-F1LM HEDENDAAGS RUSLAND. Spreker: LOUIS DE VISSER. Entrée 30 cent, bel. inbegr. (Adv. Ingez. MedJ ZIEKENFONDS-LEDEN Een sedert 1900 gevestigde firma voorziet IJ van een uitstekenden BRIL. Gedipl. Opticiens. TELEF. 12726. (Adv. Ingez. Med.J VV. KUIPERS ZN. ZIJLSTRAAT 97 Vestigingseischen te hoog opgeschroefd Oordeel der Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Economische Zaken wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden vingen hun beschou wingen aan met het uitspreken van hun ver trouwen in het regeeringsprogram, zooals dit in de troonrede en vooral in de millioenen- nota tot uiting komt. Zij zagen daarin een breed plan van nationale economische en so ciale politiek. Dit plan verdient lof, in het bijzonder indien men het beziet met het oog op de bevordering van werkgelegenheid en volkswelvaart. Verscheidene andere leden konden niet in zien, dat in het economisch beleid der re geering, dat door ons land tot dusverre aller minst bevredigende resultaten heeft opge leverd, thans een principieele wijziging zou zijn gekomen Voor optimisme, scheen hun geen goede grona aanwezig. Eenige leden waren van oordeel dat het eco nomisch beleid nog steeds wordt bemoeilijkt, daar dat een werkelijk eensgezinde leiding ontbreekt. Huns inziens is dit een gevolg van de tegenstrijdige opvattingen van minister Colijn eenerzij ds en van minister Steenberghe anderzijds. Als een tweeden factor, die de economische politiek belemmert, beschouwen zij de systematische „hetze", die door be paalde groepen van onze bevolking wordt gevoerd tegen onzen besten afnemer. Vele andere leden waren van meening dat van zulk een „hetze" geenszins sprake is. Zoowel de aangekondigde uitbreiding van het instituut der exportcredietverzekering als het voornemen om tot het toekennen van exportpremies over te gaan werd door vele leden toegejuicht. Een deel van hen betwij felde echter of het beoogde doel, een be langrijke uitbreiding van de werkgelegenheid, wel bereikt zal worden Verscheidene leden hadden uit de mededee- lingen in de millioenennota den indruk ge kregen, dat de regeering maatregelen en po gingen tot uitbreiding van onzen export, in het bijzonder tot verovering van nieuwe en herovering van verloren gegane markten, te veel afhankelijk stelt van voorafgaand par ticulier initiatief. Kon men dus vrijwel algemeen met de plannen der regeering tot bevordering van den export instemmen, verscheidene leden meenden, dat de voorgenomen verhooging van invoerrechten met dit streven naar ver ruiming van den export onvereenigbaar is, Verhooging van invoerrechten moet leiden tot vermindering van den invoer en deze zal haar directen terugslag hebben op den uit voer: ook de uitvoer zal dalen. Bovendien zal een verhooging van invoer rechten, zeker indien zij zoo belangrijk is als de regeering blijkbaar voornemens is, lei den tot een stijging van de kosten van het levensonderhoud en mede daardoor van de productiekosten hier te lande, waardoor de mededinging van Nederland op de interna tionale markt nog verder wordt belemmerd. Andere leden betuigden hun volle instem ming met de richting, waarin de plannen der regeering op dit gebied zich bewegen. Vele leden verklaarden zich volstrekt af- keerig van elk experiment om het prijspeil in ons land te beïnvloeden door de waarde van den gulden ten opzichte van andere va luta's te doen dalen. Verscheidene leden verzochten d.e regee ring bij de bevordering van den export in het bijzonder te willen letten op de belangen van de agrarische bedrijven, speciaal van den tuinbouw Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de plannen der regeering ten aanzien van de economische samenwerking tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië. Verscheidene leden verwachten van deze samenwerking be langrijke voordeelen voor beide gebiedsdee- len. Vooral nu ten gevolge van den oorlog in het verre oosten de invoer in Indië uit de goedkoop produceerende Oostersche landen is verminderd, scheen hun de gelegenheid gunstig om de samenwerking met het moe derland te versterken. In het bijzonder de uitvoer van textielproducten naar Indië zal >g kunnen toenemen. Verscheidene leden bepleitten krachtiger steun van de regeering voor onze havens. Deze hebben eenerzij ds te lijden van de po gingen der Duitsche autoriteiten om het ver keer zooveel mogelijk over Duitsche havens te leiden, anderzijds van de Belgische maat regelen ten gunste van het verkeer in de Bel gische havens. Ten aanzien van Antwerpen is de toestand naar de meening vair deze le den zeer onbevredigend. De belangen van deze haven worden door de Belgische regeering krachtdadig' voorgestaan. De Nederlandsche havens daarentegen worden aan haar lot overgelaten. Deze'leden zouden willen verne men, wat de regeering nu voornemens is ver der tot steun aan de havens te doen. Voor hetgeen de regeering ten behoeve van den middenstand gedaan heeft en voor het- ;een zij voornemens is alsnog te doen had den vele leden waardeering. De toestand van den middenstand is echter nog allerminst gunstig, op grond waarvan deze leden, het gerechtvaardigd achtten opnieuw de speciale aandacht van de regeering voor de nooden van den middenstand te vragen. Verscheidene leden hadden den indruk, dat de vestigingseischen te hoog worden opge schroefd. Zij achten de overbezetting van het middenstandsbedrijf een ernstig euvel, maar men mag dit euvel niet bestrijden door hoo- jere vestigingseischen te stellen dan voor een behoorlijke bedrijfsuitoefening noodig is. Van de noodzakelijkheid in 1940 een be- drjjfstelling te houden, waarvan de kosten bijna f 500.000,zullen bedragen, waren ver scheidene leden geenszins overtuigd. Van verschillende zijden werd opnieuw aan gedrongen op spoedige indiening van een ontwerp-natuurbeschermingswet. Met leede oogen moet men nog altijd de voortgaande vernietiging van natuurschoon gadeslaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2