IBISSJM FLANG THERMOGENE Rubriek voor Vragen T> o n F. T? T> A G 10 N'OVEMBER 1938 FT A A R t: F M'? DAGBLAD 4 H. Sneevliet sprak over „München en de gevolgen". Bijeenkomst van R. S. A. P. en P. A. S. In het Odeongebouw te Haarlem hielden de R. S. A. P. en het P. A. S. gisteravond een bijeenkomst, die door den voorzitter, den heer C. Gerritsen werd geopend. De heer H. Sneevliet sprak over het onderwerp: „Mün chen en de gevolgen". Spr. wilde het accoord van München be kijken uit het oogpunt van den revolution- nairen Marxist. De voornaamste karaktertrek van „Mün chen" is de gelegde verbinding tusschen het fascisme en de democratie. Naar ons inzicht aldus spr. was de strijd tuschen de democratie en fascisme nooit fundamenteel Democratie is de vorm, waarin de bour geoisie in bloeitijden de arbeiders over- heerscht. Fascisme is de belichaming van de burgerlijke overheersching in tijden van ver val. Wie zoo gedacht heeft zal nooit getwij feld hebben aan een accoord tusschen demo cratie en fascisme. In de na-oorlogsche ontwikkeling zijn we verrast door het feit dat de bourgeoisie ook in den neergang van het kapitalisme er zoo voortreffelijk in slaagt de arbeiders te mis leiden. München is de duidelijke demonstratie van ons revolutionnair gelijk. Wij hebben Mün chen geen moment anders gezien dan als een voor de proletariërs schadelijk accoord tus schen democratische en fascistische kapita listen. Spr. greep terug naar Versailles. Lenin zei dat Versailles een verzekerings verdrag was tusschen imperialistische roo- vers. De Stalinistische leiders zullen het moe ten verantwoorden dat zij den weg van Lenin verlieten. Lenin kon als Marxistisch student in de economie zien wat gebeuren ging. De wereld is in Versailles verdeeld en in die wereld was Duitschland geplukt. Italië vond dat het geen buit genoeg had. Japan achtte zich in '22 tekort gedaan. Zij waren de drie hoofdvertegenwoordigers van het hongerige imperialisme. Tot de maaksels van Versailles behoorde een inrichting van midden Europa ten be hoeve van het Fransche imperialisme. De grenzen van Tsjecho Slowakije werden ge trokken volgens overwegingen van den Fran se hen generalen staf. Tsjecho Slowakije werd een staalkaart van naties. In oude uitspra ken van de Komintern vindt men reeds felle critiek op het feit dat in Tsjecho Slowakije zooveel Duitschers en andere minderheden ingelijfd waren. Omdat Duitschland zich toch herstelde moest het moment komen waarop Duitsch land de herwonnen macht tot uitdrukking zou brengen. Het zou niet anders gegaan zijn als het fascisme niet gewonnen had in Duitschland. Reeds voordat Hitier aan de macht kwam werden pogingen ondernomen om zich de vanwege Versailles verboden bewapening toch te verschaffen. Hitier bouwde voort op wat anderen in Duitschland voor hem gedaan hadden, n.l. ondermijning van Versailles. Lenin zeide ook reeds dat we na de na- oorlogsche periode botsingen zouden krijgen tusschen de bevredigden en de imperialis tisch hongerigen. We zien zich dit thans af spelen voor onze oogen. De Komintern heeft tot in '33 Versailles gemerkt als een roof- verdrag. Wij doen 'dat nu nog. Met den aan val van Italië op Abessynië is de rust ver stoord en begint de serie oorlogen waarop Lenin reeds doelde. Zij vormde een voorspel van een tweeden wereldoorlog met het doel: herverdeeling van de wereld. Spr. stelde vervolgens de vraag: Waarom zweeg Stalin? Terwijl Roosevelt, Daladier en Chamberlain allen redevoeringen afstaken tijdens de j.l. Europeesche crisis. Waarom heeft Stalin niet verklaard hoe de positie van Rusland zou zijn. Omdat Rus land zijn houding nog heelemaal niet ge concretiseerd heeft. Rusland heeft een onthoofd leger en een onthoofde vloot. Tienduizenden officieren zijn uit het kader verdwenen. Zes weken voor München werd in „Le Temps" geschreven dat Rusland veel menschenmateriaal had en dat het technische apparaat een bepaalde hoogte had bereikt, doch dat de vervoer- wegen en de legerleiding totaal onvoldoende waren om een oorlog te beginnen Spr. zag indirect verband tusschen Mün chen en het adres der 9 mannen in Nederland, want ook in ons land is de reactie na Mün chen sterker geworden. In het accoord van München tracht het kapitalisme zich in zijn neergang nog te redden. Na München moeten wij voor verscherpte actie van het proletariaat tegen de bour geoisie vechten. Spr. hoopte dat zijn toe hoorders uit München de les zouden trekken om in zich de eigenschappen te cultiveeren, die van den gebogen arbeider van nu den vrijen mensch van straks zullen maken. (Adv. Ingez. Med.) VISCHDISTRIBUTIE VOOR WERKLOOZEN Ten behoeve van werkloozen en armlastigen zal, met ingang van Woensdag 16 November a.s. en tot nadere aankondiging, iederen Woensdag, doch voorloopig bij wijze van proef, worden gedistribueerd: gebakken schel- visch. Deze visch is van prima kwaliteit, gebak ken in eerste soort Delftsche slaolie en wordt tijdens de proef uitsluitend verkrijgbaar ge steld in één grootte (6 stuks per K.G.. zonder kop), tegen den prijs van vijf cents per stuk. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen per week, per gezinslid, ten hoogste één schelvisch a vijf cents betrekken. Gedurende deze proef zal de verstrekking plaats hebben: A. voor de georganiseerde werkloozen op vertoon van hun boterkaart; B. voor de ongeorganiseerde werkloozen en de armlastigen op vertoon van de in hun bezit zijnde legitimatiekaart. Het verschuldigde bedrag moet bij het in ontvangst nemen van de visch worden be taald. De eerste verstrekking zal plaats hebben op Woensdag 16 November as. in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. alhier en wel: C. voor de georganiseerd en van 910 uur voor middags. D. voor alle overigen van 1010.30 uur v.m. zoolang de voorraad strekt. De stemdistricten van Haarlem. Worden van 77 op 94 gebracht. Bij raadsbesluit van 22 Juli 1936 werd vast gesteld een verordening tot verdeeling in stem- districten van de drie kieskringen, waarin de gemeente Haarlem voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad is gesplitst. Ingevolge de destijds geldende bepalingen werd eenzelfde verdeeling der gemeente in stern- districten door den Minister van Binnenland- sche Zaken vastgesteld voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, alsmede door Gedeputeerde Staten dezer provincie voor de verkiezing van leden der Pro vinciale Staten. Bij de wet van 22 April 1937 werd artikel 31 der kieswet ter vereenvoudiging van de gemeen telijke en provinciale administratie o.m. gewij zigd in dien zin, dat een door den Raad vast te stellen verdeeling der gemeente in stemdistric- ten niet alleen zal gelden voor de verkiezing van de leden van den Raad, doch ook voor de ver kiezing van de leden der Tweede Kamer en van de leden der Provinciale Staten. Daarbij is van kracht gebleven het voorschrift, dat de indee ling der gemeente in drie kieskringen door Ge deputeerde Staten wordt geregeld, gehoord den Raad. Behoeft de indeeling der gemeente in kies kringen geen wijziging te ondergaan, herziening van de indeeling der gemeente in stemdistric- ten blijkt dringend geboden, in het bijzonder door de toenemende bevolking in bepaalde stern- districten. Bovendien is bij de samenstelling het desbetreffende ontwerp-besluit van B. en W. meer dan voorheen, er naar gestreefd om het voorschrift van artikel 31, 3e lid, dat een stern- district in den ï'egel niet meer dan duizend kie zers omvat, zooveel doenlijk na te leven, alleen met uitzondering van de z.g. randdistricten, waar in de naaste toekomst op een snelle toene ming van het aantal kiezers kan worden gere kend. Een kaart van Haarlem waarop de thans voor gestelde indeeling in stemdïstricten in beeld is gebracht, alsmede een staat, houdende een no- minatieve opgaaf van de tot ieder stemdistrict behoorende straten en/of straatgedeelten, is voor de raadsleden ter inzage gelegd. Als gevolg van het voorstel van B. en W. wordt het aantal stemdistricten gebracht van 77 op 94 en wel door verhooging van het aantal stemdistricten in kieskring I met 4, in kieskring II met 8 en in kieskring III met 5. Na aanneming van het ontwerp-besluit door den Raad zal te zijner tijd een aanwijzing van de stemlokalen aan de orde worden gesteld. Continenta I-Schrijf machines Standaard, Silenta, Portable, Rebuilt en goede gebruikte SCHRIJFMACHINES. P. HARTOG. Telef. 12681. Schoterweg 122 (Adv. Ingez. Med.) op de pijnlijke ple.<. bestrijdt HOEST. KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKER IHDEZUENZ doozen a 35 en 55 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. Ingez. Med.) OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING De Overijselsche Ontspanningsvereeniging „O. O. V." geeft een jaarfeest, ter gelegenheid van haar zesjarig bestaan, op Zaterdag 12 November a.s. in „Dreefzicht". Medewerking wordt verleend door het Duo Mimi en Jules Séron. Na afloop wordt er gedanst. De Accor deon Band „La Bohème" zorgt voor de muziek. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 11 NOV. Frogr. 1: Hilversum I Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.00 Keulen 9.20 Diversen 9.55 Pa rijs Radio 10.20 Radio P. T. T. Nord 10.45 Pa rijs Radio 12.50 Ned. Brussel 2.20 Fransch Brussel 2.50 Ned. Brussel, 3.20 Keulen 4.15 Droitwich 4.50 Ned. Brussel 5.20 Diversen 5.40 Keulen 7.20 Diversen 8.15 London Regional 9.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 10.45 Droitwich 11.40 Pauze 11.50 London Regional 12.35 Droit wich 1.20 Parijs Radio 2.05 London Regional 5.20 Droitwich 6.35 Fransch Brussel 7.20 Droit wich 10.20 Ned. Brussel 11.20 London Regional Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma. 1. Marching along together, L. P. A. Band. 2. Mexican Yodel, Harry Torrani 3. Mad about the boy, The blue Lyres 4. Het Vogellied, Avro's Kinderkoor. 5. Fair or dark I love them all, Rob. Renard 6. Film Hits Memories, L. P. A. Band 7. Alpine Valse, Continental Nov. Orch. 8 .Rose Marie Selectie, Patr. Rossborough. 9. The click of her heels, Eldorado's Tango Band. 10. The younger generation, The blue Lyres 11. Pato. A. Lutter 12. The town talks, Patr. Rossborough 13. Spanish Love, Eldorado's Tango Band 14. Farewell Sweetheart, Rob Renard 15. Kleppermarsch, Avro's Kinderkoor. 16. My Swiss miss, H. Torrani 17. A wedding in Dingle Dell, Cont. Nov. Orch 18. When the band goes marching by, Reg. Dixon. 8.00—12.00 Diversen. Haarlem en omgeving door de lens. Foto-tentoonstelling en -wedstrijd. De van 24 Februari tot en met 2 Maart a.s. in het Frans Hals Museum te houden foto tentoonstelling en -wedstrijd „Haarlem en omgeving door de Lens" trekt reeds nu, ook buiten de kringen der amateur-fotografen levendige belangstelling. Dezer dagen worden de inschrijvhlgsbiljet ten door middel van de amateur-fotografen- vereeniginen verspreid. Voor de amateurs, die nog nimmer een prijs op een tentoonstelling of wedstrijd hebben gewonnen, is een juniores-klasse opengesteld. Er zal ook een afdeeling Historische foto's worden opengesteld. Hiervoor komen slechts foto's in aanmerking, welke vóór 1914 zijn opgenomen. Alle amateur-fotografen in Nederland kun nen deelnemen aan dezen wedstrijd. De foto's moeten zich beperken tot Zuid-Kennemerland, waaronder wordt verstaan het gebied van Nederland, begrensd in het Noorden door het Noordzee-kanaal, in het Westen door de Noordzee, in het Zuiden door een rechte lijn West-Oost getrokken ten Zuiden van de ge meente Hillegom en in het Oosten door een een lijn Noord-Zuid getrokken van het Noord zeekanaal over Halfweg tot aan de Ringvaart en verder loopende langs de Ringvaart naar de Zuidgrens van Hillegom. De deelnemers hebben de opdracht, in dit gebied artistieke foto's te vervaardigen, welke een duidelijk beeld geven van het steden- en landschapschoon in deze streek en van de folklore daarvan. Alle procédés zullen worden toegelaten. Nedere bijzonderheden staan op het ir>- schrijvingsbiljet, waarvan exemplaren verkrijg baar zijn bij het secretariaat van de Commis sie van Voorbereiding, p/a bureau Stichting „Haarlem's Bloei", Stationsplein 1. Haarlem. Vakfotografen, die hun werk wenschen te exposeeren op deze tentoonstelling, kunnen dit doen in een speciale afdeeling. Hun in zendingen zijn hors concours. Elke inzender mag ten hoogste zes foto's inzenden. RONDRIT DOOR HAARLEM. In verband met het vroeger invallen der duisternis is het vertrek van den a.s. rondrit door Haarlem, uitgaande van de Stichting Haarlem's Bloei" bepaald op Vrijdag 11 No vember, te twee uur, van het Stationsplein c-t AVONDFN ZIJN WEER OP KOMST INTIEME zoowel GOEDE VERLICHTING zullen weer welkom zijn. als toonaangevende Lampenzaak adviseert U gaarne. Bezoekt onze fraaie showroom IANGE VEERSTRAAT HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Een poosje later merkten de andere meikevers, die op den boom zaten, dat één van hen bezoek had. En al spoedig kwamen zij allemaal eens kijkenDuimelijntje kon echter geen genade in hun oogen vinden. Vooral de meikeverjuffertjes vonden haar heelemaal niet mooi. Zij trokken him voelhorens op en zeiden: „Zij heeft maar twee beenen. Neen hoor, zij is erg leelijk!" „Ze heeft niet eens voelhorens, zooals elke fatsoenlijke mei kever heeft", zei een ander weer. „En ze is zoo mager. Foei, ze lykt op de menschen. Ze is net zoo leeljjk1" Alle meikever juffertjes zeiden dit, ofschoon Duimelijntje heelemaal niet leelijk was. Dit laatste had de meikever, die haar meegenomen had, ook gevonden. Maar toen iedereen zei, dat zijn bezoekster leelijk was, geloofde hij dit en hij wilde niets meer met haar te doen hebben. Ke«» Dobl>elmaTvn...!elcker.Tnan! (Adv. Ingez. MedJ Radio-omroep in liet belang van den vrede. Naar aanleiding van het verslag betreffende het wetsontwerp tot ratificatie van het door Nederland onderteekende verdrag nopens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede, merkt de regeering het vol gende op: De vraag of een andere mogendheid al of niet in strijd heeft gehandeld met de bepa lingen van het onderwerpelijkè verdrag, dient bij de beoordeeling en waardeering van dit wetsontwerp buiten beschouwing te blijven. Het gaat hier uitsluitend om de vraag of Nederland, dat het verdrag reeds geteekend heeft, de bepalingen daarvan wenscht na te komen en of het dit verdrag dienstbaar acht voor de bevordering van een goede internatio nale verstandhouding. Deze vraag kan zonder meer bevestigend worden beantwoord .Indien dit verdrag wordt geratificeerd, mag worden aangenomen, dat Nederland zich gebonden zal achten aan de daarin opgenomen bepalin gen en derhalve zal nalaten handelingen te verrichten, welke daarmede in strijd zouden komen. Hiermede rekening houdende, kan er geen bezwaar tegen bestaan thans tot ratifi catie over te gaan. Als practisch bezwaar werd door eenige leden genoemd, dat de personen die voor de uitzendingen verantwoordelijk zijn, afhanke lijk zijn van de regeering. Deze opvatting is niet juist. De omroepprogramma's worden hier te lande geheel zelfstandig door particu liere organisaties verzorgd,- die in het bezit zijn van een ministerieele machtiging tot het doen van uitzendingen. Voor wat den inhoud dezer programma's betreft, zijn de omroeporganisa ties geheel vrij. Behoudens de in de wet ge stelde normen, nader uitgewerkt in het Radio reglement 1930. Ten aanzien van het onderwerpelijke verdrag is van belang, dat in het Radio-reglement 1930 wordt bepaald, dat de programma's niet kennelijk bestemd mogen zijn voor het bui tenland, indien bekend is, dat zij in een be vriende staat niet zijn toegelaten.Nakoming van deze bepaling garandeert op zich zelf Indien men daarvoor nog nog een verzekering van noode zou hebben het naleven van de in het verdrag gestelde verplichtingen. Zouden bedoelde leden meer in het bijzonder op het oog hebben de nieuwsberichten, welke via den omroep worden uitgezonden, dan kan worden opgemerkt, dat de radio-omroepver- eenigingen slechts nieuwsberichten mogen doorgeven, welke afkomstig zijn van een te goeder naam en faam bekendstaand pers bureau. In de practijk komt dit hierop neer, dat het persbureau (aanvankelijk Vaz Dias, sedert 1935 het Algemeen Nederlandsch Pers bureau A.N.P.) de nieuwsberichtgeving voor den omroep verzorgt. Aangezien de Neder- landsche pers in het buitenland in het alge meen goed bekend staat en in de afgeloopen jaren ook nimmer is gebleken, dat de nieuws berichten een tendentieus karakter dragen, bestaat er geen aanleiding aan te nemen, dat de nieuwsberichten via den omroep een in breuk op de verdragsbepalingen mogelijk zou den maken. Aan het karakter van de Neder- landsche pers kunnen geen overwegingen wor den ontleend, welke zich tegen ratificatie van het onderwerpelijke verdrag zouden verzetten. PERSONALIA. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor den heer L. Alles te benoemen tot tijde lijk leeraar in de Nederl. taal aan de H.B.S. A met 5-j. cursus. Bij Kon. besluit, van 7 November 1938 zijn benoemd tot substituut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank te Haarlem. Mr. H. E. de Jonge, thans griffier bij het Kantonge recht te Zwolle, en bij de arrondissements rechtbank te Utrecht Mr. J. van der Vegt, kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem, waarnemend griffier bij het kan tongerecht te Haarlem. De meikevers vonden, oat zij Duimelijntje maar moesten laten gaan. Daarom vlogen zij met haar naar beneden, zetten haar op een bloem en vlogen toen weer weg. Duimelijntje, nu weer een zaam, begon te snikken. Zij vond het verschrikkelijk, dat de mei kevers haar zoo leelijk vonden er. niets van haar wilden weten, terwyl zij toch niet leelijk was, integendeel, zij kon met het mooiste rozenblaadje wedijveren. (Wordt vervoLgd). VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengsten van de N.Z.H.TM. over October 1938 (ongecontroleerd) zijn f 249.292. Gedurende October 1937 was de totaalopbrengst f 244.253. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde qelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. DIVERSEN. VRAAG: Welke gemeente (met geannexeerde gebieden) is grooter en hoeveel k.m.2.: Amster dam of Rotterdam? ANTWOORD: Amsterdam is 17455 h.a. groot en Rotterdam 104S8 h.a. VRAAG: Hoe en waarmee kan ik een potlood- teelcening prepareeren? Welke ingrediënten heb ik daarvoor noodig en waar zijn die te krijgen? ANTWOORD: U kunt het doen met suikerwa ter dat met een fixeerspuitje over de teekening wordt gespoten. Maar u moet het eerst probeeren op een stuk teekenpapier, waarop met potlood geteekend of geschreven is. Glimt het. dan is de oplossing te sterk. Geeft het na droging nog af, dan moet de oplossing versterkt worden. Gewoon t'lxatief zelf te maken is haast niet te doen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6