Aan allen! W BRIEVENBUS VRIJDAG Tl' NOVEMBER 193S R A' 'A' R TI E M'S D A G B E A E schrijven vandaag 11 November 1938. En we herdenken, hoe twintig jaar geleden op den llden dag van de 11de maand 's morgens om 11 uur de Wapenstilstand te Versailles gesloten werd. Eindelijk na 4 jaren van bitteren strijd was er weer vrede. De kanonnen, die ook wij hier in Nederland dikwijls konden hooren. zwegen. Sinds dien gedenkwaai'digen dag is 11 November ieder jaar in verschillende Euro- peesche landen herdacht. Vooral dit jaar, nu de lucht vol oorlogsgerucht is geweest, zullen we des te dankbaarder zijn, omdat het nog vrede is. En we willen natuurlijk alles doen om dien vrede te bewaren. In de allereerste plaats thuis, in eigen om geving, maar dan ook buitenshuis. Iedereen wil vrede, zegt men weieens. Dat zal ook zeker zoo zijn. Maar wil iedereen ook vrede bewaren? Daar komt het op aan. Om kleine veeten, soms alleen maar omdat je op verschillende scholen gaat, wordt er onder jongens dikwijls hevig gevochten of ge scholden. Meisjes kunnen onder elkaar mokken, kwaadspreken, roddelen zooals men dit tegen woordig noemt, omdat er kleine verschillen gerezen zijn, omdat men dit of dat niet leuk van elkaar vindt enz. enz. Zoo: bewaart men den vrede niet en nooit. Schudt dan alle kleinheid van je af en denk aan den Engel- schen staatsman Chamberlain. Hij was de oudste, maar schaamde er zich niet voor naai den tegenstander te gaan- om 'te overleggen, hoe de vrede in Europa bewaard kon blijven. Nu is 't voor den 7en keer, dat er in Haar lem morgen, Zaterdag een lichtommegang zal zijn van honderden kinderen. Ik hoop, dat velen van jullie morgenmiddag om 4 uur in de Concertzaal zullen wezen waar we nog eens samen dien llden November van 't jaar 1918 zullen herdenken en waar ik jullie een verhaal zal vertellen van een grooten vechtersbaas, die later een voorname plaats innam bij den Volkenbond. Misschien hebben jullie door groote men- schen wel eens hooren zeggen: „Wat heeft de Volkenbond nu gedaan voor Tsjecho Slo wakije?" Wanneer er bij jullie op school een school raad is (ik denk aan mijn H. B. S.-ertjes) dan zit er uit iedere klas zeker een afgevaardigde in. Zoo kunnen de gezamenlijke belangen be handeld worden. Bij den Volkenbond moest 't net zoo zijn. Alle landen moesten lid van den Volkenbond wezen. Maar helaas zijn Duitschland, Italië en Japan uit den Volken bond getreden en is N. Aanerika nooit tot den Volkenbond toegetreden. Daarom kan de Vol kenbond niet werken, zooals zij wel zou wil len. De Volkenbondsgedachte: Vrede door Recht heeft echter ingang gevonden bij alle volkeren. Jullie, die wel eens de Hoop dei- Toekomst genoemd worden, moeten er voor zorgen, dat je in je eigen leven, thuis, op school en op straat toont vredestichters te willen zijn. Als jullie dan mannen en vrouowen zijn geworden, spreekt men van oorlog alleen nog maar in den verleden tijd. W. B.—Z. Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Bert Wesselius.) Mijn geheel bestaat uit 12 letters en is een bedrijf van den laatsten tijd. 9 12 6 is een jongensnaam 11 2 5 7 3 4 maakt de slager. Met 1 11 6 snijdt men. 9 8 7 is bitter. 9 10 10 5 is een kleur. 2. (Ingez. door Machteld.) 'k B'en een deel van iedere woning Van mijn middenstuk ontdaan Wijs ik, wil'me dit maar toonen Dadelijk een kleur je aan. 3. (Ingez. door Mosplantje.) Verborgen land bouwwerktuigen. a. We zeggen vaak zooveel en doen zoo weinig. b. Het schip doorploegde de woelige golven. c. Op Driekoningenavond was er optocht. d. Schar komt in deze wateren weinig voor. e. Hij wierp de visch op een hoop. f. Zij gaf Felix en Herman een peer. g. Haalde je in Spa den trein nog? 4. (Ingez. door Gerard ten H.) Kruisraadsel. X X X X X een medeklinker geen vrouw een jaargetijde een schoolvak was Maandagavond niet te zien, een feestdag, een visch staat in de meeste schriften een medeklinker De kruisjes verticaal en horizontaal moeten hetzelfde woord noemen. 5. (Ingez. door de Twee Zusjes.) Neem uit onderstaande zinnen telkens één woord, zoodat er een bekend spreekwoord ont staat. a. Met haastige stappen liep hij naar het station. b. Waarvoor eigenlijk die spoed? c. Hij is zeker een kwartier te vroeg. d. Ik heb zelden zoo'n onrustig mensch ge zien. e. Dit is nooit goed voor zijn gestel. 6. (Ingez. door Prinses Juliana.) Terwijl zij over 't sneeuwitveld Met vlugge schreden voorwaarts snelt. Laat elke voetstap, die zij doet Op 't witte veld een zwarten voet. Zij glijdt ook telkens mét haar poot Terzijde in een zwarte sloot. AFDEELING II (Leeftijd 9 iaar en jonger.) 1. (Ingez. door Marietje.) In mijn 1ste helft woont het zeevolk. In mijn 2de helft wonen konijnen. En uit mijn geheel vliegen honderden de lucht in. 2. (Ingez. door Tromp.) Ka-mraadsel. 1 5 1 is een meisjesnaam 2 is een bloem 3 is een vette vloeistof 4 is een hemellichaam 5 is een vrucht Langs den rug van de kam moet je den naam Van een bekenden zeevaarder lezen. TWEE HUISMOEDERTJES. door W. B.—Z. Moeder is even uitgegaan 't Werk wordt nu door ons gedaan, We wasschen 't serviesje keurig net, Ik wasch en 't drogen doet zusje Jet. Ik heb een groot schort aangedaan, 't Werk zal zoo veel beter gaan „Toe Jetje schi.et nu een beetje op, 'k Heb nog twee schoteltjes in mijn sop". Jet zegt haar doek is al zoo nat, 't Komt van het warm-waterbad. „Op het rekje hangen er nog twee, Zeg Jet, droog daar dan de kopjes mee". Wij moeten heel vlug verder gaan, 't Wasschen is direct gedaan, Dan zetten we alles in de kast, Als moes dan terugkomt, lacht ze vast. 3. (Ingez. door de Tweelingen.) Vul de streepjes in met medeklinkers, zoo dat je een bekend spreekwoord krijgt. E - o - ee -i- ooa e- - e - e - - i - 4. (Ingez. door Mosplantje.) Wie kan uit mijn naam halen: iets, wat je uit moet rekenen, een meisjesnaam, een her kauwer, een stuk hout, vischtuig, een jaarge tijde en een droevig gebrek. 5. (Ingez. door Adriaan V.) Verborgen vruch ten. a. De houtblokken knapperen in den haard. b. Het was een genot en wij bleven daar om wat langer. c. Later moesten wij alles opruimen. 6. (Ingez. door Papavertje.) Figuurraadsel. J x x x een meisjesnaam. x o x x familieleden x h x een blijde uitroep x x x a een meisjesnaam x x n x een verkorte meisjesnaam n x x een jongensnaam xxx een meisjesnaam. Vul deze kruisjes zoo in, dat de voorste let ters denzelfden naam vormen als in de figuur. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Men moet geen slapende honden wakker maken. 2. Woerden, Delft, Zeist, Alkmaar. 3. Denemarken, Nederland, Rusland, Grie kenland. 4. Cyclame, Speenkruid, Begonia 5. Wie zich zelf overwint is sterker dan wie een stad inneemt. 6. Baarsaar. AFDEELING II 1. Tulband. 2. Citroen, Hazelnoot, Tomaat 3. Generaal Cronjéstraat 4. Gelukwensch 5. Begonia, Dotterbloem, Kamperfoelie. 6. November Goede oplossingen ontvangen van: Concordiaan 6 Anjelier 6 Tortelduifje 6 Alida 6 Prinses Juliana 5 Hennie Cival 6- Natuurlief- hebbertje 6 Prinses Engelientje 6 Moeders Huisknechtje 5 Madeliefje 6 Lollypop 6 Welp 6 Klaproosje 5 Kerkje 6, Beery 6 Goudvlindertje 6 J. Hoen derdos 6 't Kleine Turnstertje 6 Annie Dries- sen6 Hannie Wit 6 De kleine Stiuu-man 6 Roosje 6 Sterappeltje 6 Prinses Beatrix 6 Een naamlooze 5 Zondagskindje 6 Juffertje Spring in 't veld 6 De kleine Gichelaar 6 Joice 6 Eure ka 6 Muurbloempje 6 Viooltje 6 De kleine Rekenbaas 6 Inepien 5 Hillie Kramer 6 Janny Feller 6 Lindebloesem 6 Zonnepit 6 Eikel dopje 6 Boterbloempje 6 Goudmuiltje 6 Broer 6 Duinroosje 6 Goudsbloempje 6 Krieltje 6 Dansvlindertje 6 Kampeerstertje 6 Blond kopje 6 Karli Pieters 6 Lodi Pieters 6 Kruid noot 6 De kleine Bootsman 5 Vrouwtje Ule- buut 6 Duinviooltje 4 Gymnast 6 Boerinnetje 6 Boekenworm 6 Goudsterretje 6. RUBRIEKERTJESLIJST Hennie Cival, oud 12 jaar, Lootsstr. 17. H.O. Hanny Boogaard, oud? Leidschevaart 18a. Henk Wesselius, oud 12 jaar, Middenweg 51. Jopie van Vliet, oud 7 jaar, Rustenburger laan 119, Hillie Kramer, oud 8 jaar; Zaanenstr. 52 z. RUILRUBRIEK NATUURLIEFHEBBERTJE, Duïnoordstr. 13, Haarlem -N. heeft 50 Hille, 100 Weegschaal tjes,' 25 Paula, 125 Fox, 10 Hilmos, 10 Klok- zeep, 10 Haka, 30 Zeewateraquarium, heele serie Boerderij. 25 Sickesz, 60 D.E., 35 Van Delft, Tik Tak centk., 10 Victoria. Vraagt Jamin bonnen. JAN FKiHRES, Haarlem-N., Lindenstr. 34, heeft: veel voetbalplaatjes, plaatjes van Ver kade, 8 Wennex, 10 van Droste, 5 van Sunlight, 28 van Dijks boekenbons, Coöperatie Vooruit gang f 0.13, 7 Sneeuwwitgloor, 13 van Sanders en Co., Tiels Flipje serie I no. 1-7-8, serie 2 no. 3-8. serie 6 no. 1-2-3-5-7-8, 3 Hille (Artis), 6 Kegs: een reis naar Indië, 7 van Stokhuizen 1 van Liga vliegmachinespel. 19 bonnen van de Zeeuw, 8 Dobbelman's theehandel. Vader Haas 12 van album 6 en 4 van album 7, Re- mers f 1.43, 1 lepelbon van A. H., IIV2 punt van Pinda, lö'/i- punt van Ruitertjes, l van Ira, Pleines dierenplaatjes, 7 van IJsendijk, 4 van Lettinga, 4 van ten Houten, 1 van Keg, 1 hondenplaatje, 11 vogelplaatjes. Hiervoor gaarne terug: Haka, Hille, Klaverblad, D.E., De Gruyter, Leupen en Zn.. Radion, Lido, Wie heeft nog het album Texel? Mej. LAMMERSE, Kruisweg 1114, Post Vijf huizen, Haarlemmermeer, heeft bons van: Verkade's O.G.R. 21, Schura 5, Wennex 14, Erdal Pelikaantjes 5, Franken's cassa f 1.70, Haka jeugdbibliotheek 5, Ira 9, Arks beschuit 2, Habermels cassa f 2.41, Hille bons 20, Klok- zeen 9, Sneeuwwitgloor 43 de letters E L K W M N 2xV U 3xR 4XB '2xG 5xZ 3xD A 2xS 5xH, 4xT 5x1, Plaatjes vader Haas 7de album no. 17-1, 6de album no.. 15-12-7, Plaatjes de bloemen en haar vrienden no. 1 3 4 5 6 7 10 13 14 16 17 19 20 22 23 25 26 32 33 3'4 35 36 37 38 39 40 43 44 52 53 54 55 57 58 61 80 81 85 87 89 90 94 95 97 98 101, 102, 103, 107, 108, 110, 111, 113, 121, 122, 124, 126, 127, 132, 136, 137, 139, 140. Dit alles te ruilen voor Soldaatjes, Weegschaaltjes en Sunlight, enz. Ook bij ge deelten. Verkades plaatjes 3 v. 1 bon, cassa- bons voor 10 cent 1 bon. K. H., Olieslagerslaan 13, heeft groot aantal buitenl. postzegels, hiervoor gaarne terug: Haas azijn (7), Felix kattenbr., Victoria jeugdbibl., Haust, Verkade artis, Hille (allen), Droste, Vim enz., Roode Klok enz., Sickesz, Kwatta, Weegsch., Tik Tak, Scholten, Paula, Haka, Hag, D.E., Br. bijtjes, Stark, Dobbel- mann, Leupen, Klaverblad, van Nelle, K. H. C. IJsendijks boekenb., Duifmerken, Wennex, V. S. luchtvaart, Alb. Heijn, Jamin. Mevr. BECK, Karolingenstraat 5, Haarlem, heeft 31 Wennex bleekpoederbonnen, 19 Hille bonnen Noordbrabant-Zeeland, 18 bonnen Hille zwerftochten door ons land en een cou pon Hille Olifant en wil deze ruilen voor Jamin's kwartjesbons 21. PRINSES ENGELIENTJE, Timorstraat 152, heeft: Droste album Java II no. 13 en 44 enz., Vim Radion Lux bonnen, 32 Hille bonnen, 1 Huishouclbon, f 2.48 Dividendbonnen van Coöp. De Vooruitgang u.a„ f0.95 K. H. C„ 4 Tjoklatreepenzegels, f 0.26 Ratte, f 0.32 Chr. Petersen, 2 Weegschaaltjes, 12 p. Amstelpen- ning, f 0.79 Stolk, 3 punten van Kindermeel, Hiervoor terug; Lidobons, Kwatta soldaatjes, Franken's Diergaarde Serie JAN FEHRES, Haarlem-N., Lindenstr. no. 34, wil gaarne wat oud speelgoed opknappen. Ook lucifersdoosjes en oud behang. Hij wil het gaarne zelf komen halen. Hartelijk dank aan alle bekende en onbe kende goede feeën, die ons zoo heerlijk veel lappen, wol enz. hebben gezonden. ALIDA, Burgwal 87, vraagt een bloemen mandje, dat dienst kan doen als wiegje. Ze wil het met genoegen zelf komen halen. Mevr. G. MASSARO, Allard Piersonstr. 8, H.O., heeft een poppenwagen om op te knap pen, Oranjewol en bus voor spaarpotjes of winkel. Maandag na 4 uur mag het gehaald worden. Ik heb nog in voorraad: wol (verschillende kleuren), afgepast glas (voor inlijsting), lap pen voor nachtponnetjes, boekomslagen, naaldenboekjes, speldenkussens, toilet-neces saires, wiegekleedjes en gordijntjes. Wie er iets van gebruiken wil, mag het 's avonds tus- schen 7 en 8 bij mij komen halen. Ook heb ik nog doozen en triplex-hout. Denk aan 28 November! Dan moet alles klaar wezen. W. B.—Z. Brieven aan de Redactie van de IClnder-Af- eeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN. Delftlaan 75 SCIIOONE SLAAPSTER, SNEEUWKLOKJE en STRIJKSTERTJE. Nu niet meer je krantje wegmaken. We beginnen weer met een schoon raadsellijstje. Dus nu maar trouw meedoen. Hoe ver is 't Sint-Nicolaaswerk? BLAUWKLOKJE mag haar schuilnaam hou den. Als je al een paar jaar meegedaan hebt aan onzen Sint-Xlcolaaswedstrijd, werd het heusch tijd, dat je ook Rubriekertje werd. Is dit je laatste ■ehooljoar? Was je laatst ook op den feestavond van den Kinderbond? Is je tafellaken gauw af? 1-Ioe heet deze operette? PRINSES JULIANA. Zooals je zult bemer ken, heb ik je raadsel al geplaatst. Gauw hè? -ALIDA. Wat prettig, dat babybroekje en hemdjes al klaar zijn. Is de spaarpot ook klaar? Omdat je zoo duidelijk schrijft, mag je wel met potlood blijven schrijven. NATUURLIEFHEBBERTJE. Je raadsels zijn goed. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. J~<* bent zeker wel zuinig op dat mooie horloge Dat was nog eens een fijn cadeau. ANJELIER. 'k Begrijp best, dat jc een druk leven hebt. Hoe zijn de repetities afgeloopen? Doe dit jaar nog maar eens je uiterste best. En wat zijn de verdere plannen? 'k Vind het aardig van je, dat je toch nog tijd hebt kunnen vinden om wat voor den Sint-Nicolaaswedstrijd te maken, Taschje en kraagje zullen welkom zijn. TORTELDUIFJE. „Hoe gaat 't nu met je enkel? 'k Zou hem nog maar wat zwachtelen. Prettig, dat de broekjes klaar zijn. Ben je nu aan de hemdjes begonnen? Wat zielig, dat je broer 'n zweerenden vinger heeft. Ik snap wel. dat hij nu niet timmeren kon. Heel hartelijk gefeliciteerd met je 13den verjaardag, 'k Hoop dat je een ge- zel'iigen dag hebt gehad. CONCORDIAAN. Je bent welkom. Je moogt nu wel wet je broer samendoen. Bevalt het je goed o-p Concordia? Wat maak je? Ik geloof ze ker, dat er iets heei moois voor den dag zal ko men. 'k Ben er echt nieuwsgierig naar. WILLEM VAN ORANJE. Ben je den Ssten naar die opvoering geweest? Was 't goed? Wan neer is 't jaarfeest? Heb je succes gehad met collecteeren? Vast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, 'k Wensch je een extra blijden dag toe. Dat opstel vond ik bijzonder goed. MACHTELD. Ik heb wel een boekje met baby-patroontjes voor breiwerk voor je. Je kunt het een week leenen. Voor broer heb ik nog triplex hout. Laat hij het maar gauw komen halen. MOSPLANTJE. 'k Heb heel geschikte doos jes voor legkaarten van ansichten. Ook aan be hangselpapier kan ik je nog helpen. Ik heb nog een kluwen pauwblauw haakgaren. Omdat de lijd zoo dringt, kun je het na 5 uur 's middag: we' bij me komen halen. TROMP. 'k Heb voor jou nog een heele serie Verkadepiaatjes voor een kwartetspel. MEJ. v. B. Wat vriendelijk van U om ons zoo'n groote doos met wol te sturen. We zaten er juist zoo om verlegen. U moet zeker eens op o tentoonstelling komen kijken. JOS. H. BARGERCOMPASCUUM. Wat heeft U me verrast met die mooie nieuwe pop, de aar dige lap en de wol. Heel hartelijk dank. 'k Wa.' heel blij ook met uw uitvoerig schrijven. Wat doet U daar mooi en noodzakelijk werk. En wat pret tig, dat U zoo'n voldoening heeft. Leuk, dat U zelf aardappels en groente verbouwt. Wat zou ik graag uw Sinterklaasfeest meemaken en uw kerstfeest. In gedachten een hartelijken hand druk. BOSCHFEE. Heb je zelf ook een postzegel album? Wat gezellig, dat je 't weekend met je vriendin naar Leiden gaat, Woont er nog veel familie van je? Leuk. dat ze al een lsten prijs verdiend heeft. KERKJE. Met genoegen wil ik in je poesie album schrijven. Wat was dat een gezellige tee- kening. Je vroolijkt moeder zeker alle dagen een beetje op. Wat jammer, dat de toestand 't zelfd' blijft. Kun je de les goed volgen o-p de Waalsche Zondagsschool? KLAPROOSJE mag haar schuilnaam houdt Wat schrijft zoo'n kleine klaproos al duidelijk en zonder foorten. Knappe meid. MADELIEFJE. Je raadsels zijn göêd. MOEDERS HUISKNECHTJE. Hoe gaat 't met de konijnenfamllie? Wat aardig, dat ze ver schillend van kleur zijn. MEVR. M. Vriendelijk dank voor de bonnen en uw hartelijk schrijven. Ik hoop U op onze tentoonstelling te zien. STERAPPELTJE. Is de pop haast aange kleed? Wat gezellig, dat je dagelijks Ui Roosje komt. Die oom en tante waren Zondag maar goed op je. DE KLEINE STUURMAN. Nog hartelijk ge feliciteerd met moeders verjaardag. Aardig van je. dat je Kick's kamertje aan 't versieren bent. Welke voorstellingen staan er op de plaatjes? ROOSJE. Ik feliciteer jou ook nog wel met moeders verjaardag. Hoe ver ben je nu aan het truitje? Wordt er tegen den Sinterklaastijd op schooi minder werk opgegeven? MEVR. N. K.K. Mag ik u heel hartelijk bedanken voor de extra prachtige zending. Alles kan gebruikt worden. Van de mandjes kunnen poppenwiegjes gemaakt worden, zoodat ik U wou voorstellen den gulden straks bij de entreegelden te voegen voor de Afd. Ilaarlern Bestrijding T. B. C. Ons devies is juist veel doen met weinig geld. KOOLMEESJE. Wat ben jij ook dapper be zig. Hoeveel heb je omgehaald voor Simavi? Is de onderjurk al geknipt? Wat op onze tentoonstel ling is gaat naar de ziekenhuizen en andere kin- der-inrichtingen. ROODBORSTJE. Boeken zijn ook altijd wel kom, als ze er maar als nieuw uitzien. Zitten de mouwen al in je jasje? Heb je voor je Duitschland kaartje weer zoo'n mooi cijfer gehad? HANNIE W. 'lc Ben blij. dat je er weer bent. Aardig van je. dat je toch om den Sint-Ni colaaswedstrijd hebt gedacht. Zet dien schuil naam de volgende week maar onder je werk. HEIDEBLOEMPJE mag haar schuilnaam hou den. Nu voortaan maar goed op Je krantje pas sen. Heb je ook een pop voor de poppckleertjes? GERBERA mag haar schuilnaam houden. Kom bij mij maar eens kijken naar materiaal voor den Sint-Nicola.aswedstrijd. GOUDVLINDERTJE. Nu heb je goed om je naam gedacht. Wat prettig, dat moeder ook zooveel belang stelt in onzen St. Nicolaaswed- strijd. Je zult wel veel van je poppekind houden vooral nu 't zoo ziek is geweest, MEVR, O. Hartelijk dank voor de prach tige collectie wol. Er was juist zooveel vraag naar VIOOLTJE. Als je nog meer lucifersdoosjes noodig hebt. heb ik er nog wel wat voor je. Wat knap. dat je die divan in elkaar hebt gekregen Prettig, döt moedor ook meehelpt. MUURBLOEMPJE. Heb je ook een bal-voor het ballennet? 't Is zeker aardig, als je wat stui ters in den knikkerzak doet. Als ie nu nog wat noodig hebt. kom Je maar gauw bij me. EUREKA. 't Trof goed. dat het mooi weer was op Sini's verjaardag. Wat eenig. dat Rietje met ezeltje-prikken den lsten prijs had. Heel hartelijk gefeliciteerd allemaal met vaders ver jaardag. JOICE. Dat is zeker een vroolijk weekend geweest, toen de kleine gichelaar bij jullie lo geerde. Zorg je nu voortaan goed voor je krantje? DE KLEINE GICHELAAR. Je vond het ze ker wel gezellig om bij Joice te logeeren. Ik weet heusch niet, dat ik dat boekje van Willems of fer geschreven heb. Als mijn naam er onder stond zal 't wel zoo zijn. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Jullie moeten maar dikwijls naar grootvader toegaan, als 't zoo'n groote vreugde voor hem Is. Prettig dat jullie flink aan 't werk zijn voor de zieke kinderen. Is er nog wat noodig? ZONDAGSKINDJE. Wat zal dat babygoed er snoezig uitzien? Zijn jullie nu aan 't repeteeren voor 't Kerstspel? Heb je 't overhemd al geknipt? Dat is niet gemakkelijk hè? Bak en braad je nu ook wel eens wat voor moed er? I» d* "ud-ro»'- jurk al gekocht? Word jij eventjpes verwend. HENGELAARTJE? Er stond geen naam onder je briefje, maar omdat je over SImie schrijft, vermoed ik. dat Jij de naamlooze bent. Hoe gaat 't met zijn hoesten? Denk je nu voortaan om je naam? Of moet ,1e hem nog ophengelen? PRINSES BEATRIX. Er is al een Prinses Juliana, dug moet je vriendin een anderen naam kiezen. Is de spaarpot mooi uitgevallen? Je raad sels zijn goed. Wil je Ilengelaartje eens naar haar naam laten zoeken? GOUDSTERRETJE. Zijn de Jurken van vloei in elkaar gezet? Is je sohooLpop aardig ge- wordeu? 'k Ben blij, dat jij ook voor do patien tjes tijd kunt vinden. MEVR. H. Met genoegen wil Ik U aan ma teriaal helpen. lederen avond tusschen 7 en S uur kan Ko het komen halen. Ik zal wol mee geven voor bedso-kjes. Aan fluweel, zijden lapjes en lintjes kan ik U ook helpen Alles ligt al voor II klaar. GOUDSBLOEMPJE. Wat scheelde zus? Ik kan me begrijpen, dat je blij bent weer naar gym nastiek te kunnen gaan. DUINROOSJE. Is de prijs naar je zin? Mag je al weer naar buiten? Kom maar eens bij me kijken naar een lapje. Leuk, dat jullie eon St. Niootaasstukje in studeeren. GOUDMUILTJE. Heb Je al in Je bock gele zen? Jij behoeft niet te vragen wat Je deze week zult doen. he. BOTERBLOEMPJE. Leuk. dat je boeken kastje steeds meer gevuld wordt. En wat zelf ver diend is. heeft dubbele waarde. Ik dacht wel. dat je op tijd klaar zou zijn met Je boekomslag. ETKELDOPJE. Wat heb jij je weer dapper geweerd. Die mevrouw E. Is maar goed op ons geweest. Ik hoop. dat mevrouw ook een kijkje op onze tentoonstelling komt nemen. ZONNEPIT Ja. uit een grooten voorraad werkt 't veel prettiger. Ik hoop maar. dat jullie voor alles den tijd hebben, 't Is een rustige ge dachte. dat moeder ook mee helpt. LINDEBLOESEM. Als Vrouwtje Uleluiut dit leest, weet ze, dat je haar vriendelijk bedankt voor het poppepatroon JANNY F. Moeder poes moet haar kinderen dus nog leeren, hoe ze fatsoenlijk moeten eten. Komt er al wat op in je broeikastje? Staat het bramenstekje er ook in? GOUDKOPJE. Leuk. dat jij nu den vroe- geren schuilnaam van je tante hebt. Ik hoop, dat je even trouw mee zult blijven doen. INEPIEN. 't Lijkt me gezellig voor je. dat Je snoezig postpapier hebt gekregen. Je bent niet vergeten op je verjaardag. DANSVLINDERTJE. Kwam alles goed van pas? Wie heeft zoo keurig de briefjes geschre ven? Wil je moeder vriendelijk bedanken voor de lappen? KRTELTJE. Leuk, dat Ik Jou nu ook eens gezien en gesproken heb. Hebben jullie thuis alles eerlijk verdeeld? GYMNAST en BOERINNETJE. Heb je de kaarten ai opgehangen? Kun je den B-os-atlas goed gebruiken op school? Had Boerinnetje een leuk boek van de Nuts-Bibliotheek? MEVR. M. 'k Horken U natuurlijk nog best als de oude „Schipperin". Wal heerlijk, dat er nu twee zoons zijn. Wat zal Tom van zijn broer tje genieten. Uw aanbod zal ik In de St. Nicolaas- Rubriek plaatsen. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. 't Zou aardig zijn. als ik moeder en Tom op onze tentoonstelling zag. VROUWTJE ULEBUUT. 't Is maar goedig van vader, dat hij zich zoo commandoeren laat. Heeft zusje de nieuwe trui al aangehad? Wat zei moeder wel van den voorraad? Was er nu wel een lapje voor do verpleegstersjurk bij? Ben je al aan de nieuwe pop bezig? DE KLEINE BOOTSMAN. Wat aardig, dat de onderwijzeres uit jouw prijs voorleest. Ge lukkig. dat die leelijice tand er maar uit Is. Komt de nieuwe al voor den dag? KRUIDNOOT. 't Doet me piezier. dat Je het boek prachtig vindt. Heb je 't nu uit? Gaat het nu goed met oma? 't Is gezellig, dat je tante In 't zelfde huis woont. Moet het gipsverband voor- loopig nog om den voet blijven zitten? LODI P. Ik verlang al naar dien brief van jou, KARI P. Is nu 't pakje uit Weenen geko men? Wat aardig, dat de 3 geslacht èén naam dag hebben, 't Is niet zoo leuk. dat de pakjes worden geopend. Wat leven we hier dan in een heerlijk vrij land, hè? BLONDKOPJE. Dezen keer zijn do raadsels weer niet moeilijk. Ja. schrijf me eens een Fransch -briefje. Le sou Is de stuiver en niet de halve stuiver. KAMPEERSTERTJE. Wat heb jij een prachtig cijfer voor Je Fransch. 't Is gemakkelijk, dat moeder je nu lean overhooren. Wat maak je voor den Sint-Nicolaaswedstrijd? Haarlem. 11 November 193 POSTZECELRUBRIEK 1937 Jub. St. Jacque v. Compostelle 30 13 1 P. T oeslag 5 c. 10 15 30 50 1 P. 2 5 Ter gelegenheid van het jubileum van St. Jacques van Compostelle verscheen in Burgos (Nationale regeering) een serie zegels met verschillende afbeeldingen. De laagste waarde in staand formaat, de andere in liggend for maat. Op alle zegels staat „Ano Jubilar Com postelle 1937" het zijn 15 c. (bruin St. J. van Compostelle) 30 c. (roodkarmijn Kathedraal St. J. de C.) 1 P. (blauw en roodoranje por tiek van de Overwinning in den Kathedraal) Grootte 45 x 35 mm. Een serie toeslagzegels verscheen daarna. Deze hadden geen frankeerwaarde, maar men was wel verplicht ze op een brief te plakken. Ze vertoonen verschillende afbeeldingen be trekking hebbend op het doel waarvoor ze ge bruikt worden (kinderen, invaliden, enz.) De waarden zijn 5 c. (blauw en bruinlila) 10 c. (groen en bruin) 15 c. (roodkarmijn en bruin) 30 c. (rood en blauwgroen) 50 c. (donkergroen en rood) 1 P. (sepia en roodkarmijn) 2 P. (bruin en violet) 5 P. (violet en blauwgroen) Grootte 32 x 40 mm. Met afbeeldingen van Ferdinand de Katholieke verschenen twee ze gels, 15 c. (groen) en 30 c. (rood) Grootte 28 x 24 mm. Ferdinand was de gemaal van Isabella de Katholieke. Dit zijn echter niet alle zegels, die in den oorlogstijd zijn uitgegeven, maar om deze allle te behandelen is het nu geen tijd. Dit is eerst mogelijk als de burgeroorlog is geëindigd en uit officieele gegevens blijkt wat door de resp. regeeringen is uitgegeven en wat niet. Op het oogenblik verschijnen ook zegels, die door particulieren gemaakt, gedrukt en uitgegeven worden. Het beste is het dus om alle zegels, die je krijgt van het hedendaagsche Spanje te bewaren, later kunnen we dan sorteeren wat wel en wat niet als postzegel moet worden be schouwd. N.B. Zendingen No. 1, 3. 8 en 9a zijn nog niet terug. Vlug doorzenden s.v.p. dan kunnen de nieuwe gereedgemaakt worden. Rustenburgerlaan 23

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11