BURGERLIJKE STAND. VRTJDX'G Tl NOVEMBER 1938 TT A A R T: E M'S D A 'G B E 'A D' T3 LISSE Installatie van den burgemeester. Het officieel programma. De plechtige installatie van jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel als burgemeester van Lisse zal plaats hebben op Dinsdag 15 November a.s. des namiddags om 4 uur ten Gemeentehuize. Het comité dat beiast is met de voorberei ding van de feestelijke ontvangst van den nieuwen burgemeester heeft het volgende pro gramma samengesteld Dinsdagmiddag om 2 uur zal de begroeting van den burgemeester en familie plaats heb ben aan de grens der gemeente in de Buurt schap „De Engel". Aubade door de schoolkin deren uit de buurtschap, die zich onder lei ding van het onderwijzend personeel opstellen langs de westzijde van den Rijksweg. Van de grens der gemeente af volgt een rij toer langs de volgende route: Heerenweg, Sta tionsweg, Veldhorststraat en vervolgens weer langs den Heerenweg naar café-rest. „De Nachtegaal", waar om ongeveer 3 uur de leden van den gemeenteraad aan den burgemeester zullen worden voorgesteld. Om 3.20 uur zal de rijtoer worden voortgezet-langs de volgende route: Heerenweg, Vreewijk, Wilhelmina- straat, Nieuwstraat, Heerenweg, Julianastraat, Kanaalstraat Gasstraat, Narcissenstraat, Broekweg, Kanaalstraat, Tulpenstraat, H. B. G.-plein. Om 3.30 uur aldaar aubade door de schoolkinderen uit het dorp onder leiding van het onderwijzend personeel, waarna het laat ste deel van der rijtoer zal volgen langs Grachtweg, Kapelstraat, Kanaalstraat, Hee renweg, Raadhuis. Om 4 uur zal ten Raadhuize een buitenge wone vergadering van den gemeenteraad wor den gehouden en de plechtige installatie van den burgemeester plaats vinden. Deze plech tige installatie zal door de N.V. Radio-Cen trale „Lisse" worden uitgezonden. Des avonds zullen de plaatselijke muziek- vereenigingen concerteeren op het balcon van Hotel „De Witte Zwaan". Het comité doet een beroep op alle ingezete nen om dien dag als één man de nationale driekleur uit te steken, waardoor ons dorp een feestelijk aanzien zal krijgen. HALFWEG DAMCLUB „HALFWEG" De Damclub „Halfweg" speelde Donderdag avond voor de competitie van den Noord-Holl. Dambond een wedstrijd tegen Schiphol 1. Halfweg won met 14—6. „EENDRACHT GEEFT VOORSPOED'. De Winkeliersvereniging „Eendracht Geeft Voorspoed" te Halfweg en Zwanenburg houdt op Maandag 14 November des avonds 8.15 uur in de zaal van den heer Pollé een vergadering voor alle winkeliers van Halfweg en Zwanen burg om voor de laatste maal te beslissen over de plannen met „Sint Nicolaas". „O.D.Ï.L.E.O.". De Nederlandsch Hervormde Meisjesvcree- niging. „Ons doel is leering en ontspanning" houdt op Donderdag' 17 November in de groote zaal van den heer Verton aan de Lindenlaan te Zwanenburg haar jaarfeest. De opening zal geschieden door ds. Mole naar, terwijl de feestavond gevuld zal worden met o.a. een tableau „Zonnelicht", „De roode Kap", „De maanden van het jaar", voordrach ten, „Sprookjesdroom" en tenslotte het ta bleau „Sneeuwklokje". ZANDVOORT COMMISSIE „HULP AAN SPANJE". Om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in Spanje bracht een dele gatie van de Commissie „Hulp aan Spanje" een bezoek aan dat-land. Dinsdag 15 November a.s. zal in Pension X„ Groote Krocht, in een vergadering verslag worden uitgebracht van dit bezoek. Ds. v. d. Heijde en ds. A. R. Rutgers (Rotterdam) en mevr. L. Tillema-Heynen (Amsterdam) (die beiden deel uitmaakten van de delegatie) zullen het woord voeren. Jan Lemaire zal de- clameeren en voorts zal een film worden ver toond: „Het hart van Spanje". AUTOBOTSING Donderdagmorgen half negen kwam een vrachtauto van de Kostverlorenstraat en reed de Zandvoortschelaan op in de richting Haarlem. Tegelijkertijd kwam met groote snelheid een bestelauto uit de richting Haar lem. Hoewel het uitzicht ter plaatse zeer goed is, kwamen de auto's met elkaar in botsing. De bestelauto vloog door den schok tusschen de boomen door. dwars de tramrails over en kwam pas tot stilstand in de ligustrum-haag aan den overkant. De auto was aan de linker voorzijde deerlijk gehavend, doch de bestuur der kwam met den schrik vrij. De vrachtauto kreeg weinig schade. Proces verbaal is opge maakt. COCKTAILCLUB. De Cocktailclub geeft op Zondag 29 No vember een grooten feestavond in het Groot Badhuis. Op het goed verzorgde programma komt o.a. voor: Liedjes "van Johnny en Jones. HULP AAN SPANJE. De af deeling Zandvoort van. de Commissie Hulp aan Spanje houdt Dinsdag 15 November, een openbare vergadering in pension X. aan de Groote Krocht. Het woord zal worden gevoerd door ds. A. R. Rutgers, hervormd predikant te Rotterdam, me vrouw L. Tillema-Heynen, Amsterdam en J. J. Dankaart, Amstei'dam. Verder declamatie van Jan Lemaire en ver tooning van de interessante film: „Het hart van Spanje". OUDERAVOND SCHOOL C. Woensdagavond werd in school C een zeer 4buk bezochte ouderavond gehouden. Nadat de ouders van half acht tot half negen gelegenheid hadden gehad persoonlijk met de onderwijzers hunner kinderen te spreken werd in een der lokalen een vergadering belegd. In de eerste plaats werd hier gesproken over de melkverstrekking op school. De voorzitter wees er nog eens nadrukkelijk op, dat de melk verstrekking op school slechts aan kon door gaan, als de ouders elkanders lasten hielpen dragen. Dank zij het saamhoorigheidsgevoel te Zandvoort, was het voor het schoolmeikcomité zelfs mogelijk geweest het vorige jaar een be drag van f 6.65 over te houden. Waarschijnlijk door de minder gunstige uitkomsten van het sei zoen was in de eerste maanden van dit school jaar het aantal „klanten", dat in de laagste prijs klasse van 3 cent was ingedeeld sterk gestegen, terwijl het aantal dat in de hoogste prijsklasse van 12 cent was ingedeeld was gedaald. Op het oogenblilc werd dan ook met verlies gewerkt. Daar dit niet kan blijven doorgaan, wekte spre ker de aanwezigen op, indien het mogelijk was, zich voor een hoogere prijsklasse aan te mel den, dan die waarin zij door het schoolmelk- comité waren ingedeeld. Extra bijdragen voor het schoolmelkcomité kunnen worden gestort bij den penningmeester van het comité, den heer G. Stet, of den secretaris, den heer Zonneveld. Hierna hield de heer J. A. B. van Pagee, een inleiding over het nut van lichamelijke oefening, speciaal voor de schooljeugd. Met groote belangstelling werd deze rede dooi de aanwezigen gevolgd en speciaal het gedeelte over de zwemlessen op school had de bijzondere belangstelling der ouders. Bij de rondvraag, die hierna volgde, werd nog gevraagd of ook den volgenden zomer weer een schoolreisje gemaakt zou wroden. De voorzitter deelde, rrjede, dat dit zeker zal gebeuren als er voldoende geld bij elkaar te krijgen is. Ook hier kunnen de sterken de zwak ken bijstaan. Een uitstekend hulpmiddel was het spai-en op school met behulp van de Rijksspaarbankzegels. ZANDVOORTSCHE KRING. De Zandvoortsche Kring Godsdienstig Leven, afd. van den Ned. Prot. Bond, organiseert op 15, 16 en 17 November in gebouw Brugstraat een bazar ten bate van de kas. De opening zal plaats hebben op Dinsdag 15 November, 's avonds acht uur. De uitverkoopavond zal gehouden worden op Zaterdag 19 November in Ons Huis aan het Dorpsplein. Het rad van avontuur zal hierbij weer belangrijke diensten verrichten. SANTPOORT Concert R.-K. Harmonie. De R.K. Harmonlevereenigirtg „Soli Deo Gloria", dirigent de heer Jan Groot te Vel- sen-Noord, geeft a.s. Zondagavond 13 Novem ber een concert in café Zomerlust te Sant poort. Medewerking verleent een tooneelclubje, dat uit de leden gevormd is. Het programma vermeldt Fuqik's Florentine!- marsch, Ouverture Romantique van Keler Bela, een fantasie over Les Saltimbanque van Louis Grane in een arrangement van G. Meister, Sam Vlessing's wals Chant du Soir, Ouverture Walram van M. J. M. Kessels en Abschied der Gladiatoren, marsch van Blan kenburg. De tooneelclub zal opvoeren „Meneer Plumps als meid-alleen", een klucht in 1 bedrijf van Lambert van Weert. Er is na afloop gezellig samenzijn. OPDRACHT VOOR DE FA. H. BUNSCHOTEN. Het gemeentebestuur van Breskens heeft het geheel vernieuwen van den boulevard aldaar opgedragen aan de firma H. Bun schoten te Santpoort. R.K. STAATSPARTIJ. Donderdagavond hield de R.K. Staatspartij afdeeling Santpoort-Station een vergadering in het Stations Koffiehuis onder leiding van den heer Strijbosch. Voor deverkiezing voor de Provinciale Staten zullen als vogrlo.qpige candidaten wor-, den voorgedragen aan den Provincialen Kies kring de heeren P. Heilker (Hoofddorp), J. Stolp (Santpoort), mr. J. Tonino (Santpoort), P. G. van Wees (Amstelveen); dr. Droog (Heemstede) zal wegens zijn gevorderden leeftijd geen herbenoeming aanvaarden. Als afgevaardigden naar de vergadering der Kamer-Centrale, welke te Haarlem zal wor den gehouden werden benoemd de heeren P. Rings, en de Hertogh. Als plaatsvervangers de heeren mr. J. Tonino en N. Handgraaf. Bij de rondvraag vroeg de heer Haver waarom de RX Raadsfractie tegen het voor- stel-Vermeulen stemde, om de begrooting in afdeelingen te behandelen. De aanwezige raadsleden de heeren mr. J Tonino en J. Heeremans deelden de reden hiervan mede, doch zegden toe met den wensch der Kiesvereeniging in het vervolg rekening te zullen houden. De heer Haver bracht verder de zoo noodige verlaging der leerlingenschaal ter sprake. Mr. Tonino zeide dat hij principieel tegen de hooge leerlingenschaal is en tegen het stelsel „Kweekeling met acte", maar hij meent dat de gemeenteraad niet het aange wezen lichaam is om daartegen te ageeren. Spr. kan zich er ten volle bij aansluiten als dit door de plaatselijke kiesvereenigingen wordt gedaan. Het raadslid Heeremans zegt dat hij niet de meening van mr. Tonino in deze kon deelen en daarom heeft hij niet tegen gestemd. De voorzitter, de heer Strijbosch betreurde het dat de R.K. fractie in den Raad niet in haar geheel haar stem heeft kunnen geven aan een adhaesie-betuiging met een aan de regeering gezonden adres van samenwerkende organisaties van onderwijzers en hoofden, om gelden beschikbaar te stellen voor verla ging der leerlingenschaal. De heer Stolp vroeg den aanwezigen raads leden nog eens bijzonder de aandacht te vestigen op het Zuidelijk deel der gemeente (Santpoort) dat zijns inziens door het ge meentebestuur wordt verwaarloosd. De heer Heeremans beloofde bij de aan staande beschouwingen in den Raad een en ander ter sprake te zullen brengen. Ook mr. Tonino zegde zijn steun toe. DE WüSTELAAN. Dat de Wüstelaan niet meer aan de eischen welke het huidige verkeer stelt voldoet, is niet tegen te spreken, doch dat het zeer te betreu ren zou zijn, wanneer deze prachtige laan van haar natuurschoon zou worden beroofd, is al even zeer een feit. We vernemen thans, dat in verband met het vrij drukke verkeer op dezen weg binnen afzienbaren tijd maatregelen ter verbreeding zullen worden genomen, waarbij echter het eigen karakter van deze laan zooveel mogelijk bewaard zal blijven. BEVERWIJK Tien jaren Roode Kruisarbeid. Gisteravond werd op feestelijke wijze het tweede lustrum herdacht van de Transport colonne van het Roode Kruis. Ter herdenking van het jubileum werd een feestcommissie gevormd, bestaande uit de heeren Steevens, Walter en van Zutphen. Voor de feestelijke bijeenkomst in gebouw „Odeon" bestond groote belangstelling. De trekking van de Beverwijksehe Paardenverlotiiig. De gelukstrommels draaien. Donderdagavond werd in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" in de Breestraat de trekking gehouden van de zevende paardenverloting, met toestemming van den Minister van Justitie georganiseerd door de Harddraverijvereeniging „Prins Bernhard". Tegen 8 uur vulde de veilingzaal zich met belangstellenden die natuurlijk allen waren gekpmen om een lonkje op te vangen van Fortuna. Ook buiten hadden zeer vele belangstellen den zich rondom den geluidswagen verzameld Zij konden door middel van de geluidsinstal latie het verloop der trekking uitstekend vol gen. Alvorens de gelukstrommels gingen draaien heeft de voorzitter van de harddraverijver eeniging, de heer A. Blom Hz. een kort ope ningswoord gesproken, waarin hij onder luid applaus kon mededeelen, dat de geheele lotenvoorr'aad van 12000 stuks was uitver kocht. Spr. gaf hierover zijn groote voldoening te kennen vooral omdat van de opbrengst een som van f 900 kan worden afgestaan voor liefdadige doeleinden. De vijf voornaamste prijzen vielen op on derstaande nummers: 5666 harddraver me£ sulky en tuig. 11995 harddraver. 120 veulen. 11394 veulen. 11389 naaimachine. 3594 damesrijwiel. 3860 heerenrijwiel. 3394 leeslamp. 5857 theemeubel. 11803 haardstoeltje. De prijzen kunnen gedurende de maand November dagelijks van 57 uur tegen af gifte van het lot worden afgehaald. Openbare Verbooplngen. In het Kennemer-Theater zijn gistermiddag ten overstaan van notaris J. II. Bremmers in het openbaar verkocht: 3 woonnuizen met erf en aanhoorigheden aan den Romerkerkweg nos. 105, 107 en 109, samen groot 601 M2. Opgeboden door Stapel q.q., Haarlem f 6800. Gemijnd door dezelfde op f 1. Totaal f 6801. 2 woonhuizen met erf en aanhoorigheden aan de Zeestraat nos. 385 en 387, samen groot 381 M2. Elk perceel verhuurd voor f 6 per week. Opgeboden door Stapel q.q. Haarlem f 6400. Gemijnd door dezelfde op f 1. Totaal f 6401. Een woon- en winkelhuis met erf aan de Ko ningstraat 38, groot .J 22 M2. Opgeboden door Jaapies q.q. tot f 1950. Niet gemijnd. Een dubbel woonhuis met schuur en erf te Heemskerk, Rijksstraatweg nos. 148 en 150, groot 16 Are en 20 c.A. Eigendom van den heer J. Kloes. Opgeboden door D. Sinnige, Heemskerk, tot f 2250. Gemijnd door Klokma, Heemskerk op f 10. In totaal f 2260. 2 perceelen wei- of hooiland in de Wij leer broek, nabij den St. Aagtendijk, samen groot 5.03 H.A. Opgeboden door Sintenie, Santpoort, tot f 12475. Niet gemijnd. Diefstallen ten nadeele van een grossiersfirma. Belangrijke hoeveelheid goederen ontvreemd. Naar wij vernemen is bij de N.V. Wicherink's Stoomkoffiebranderij en Engroshandel alhier een reeks diefstallen aan het licht gekomen. Het onderzoek dat geleid wordt door de Rijkspolitie heeft aan het licht gebracht dat een ongeveer 25-jarige ongehuwde magazijn bediende te Beverwijk zich aan deze diefstal len heeft schuldig gemaakt. Dezer dagen ontdekte men op het kantoor van deze firma een onregelmatigheid, waar voor de betrokken bediende ter verantwoor ding werd geroepen. De jonge man viel toen spoedig door de mand en bekende tegenover zijn patroon, dat hij de firma reeds gedurende geruimen tijd ernstig benadeeld had door allerlei goederen te ontvreemden en te ver- koopen aan een bakkersknecht te Velsen. Hij maakte er o.a. een gewoonte van, duurdere producten af te leveren dan op de orderbrie ven was vermeld. Wanneer deze brief bij voorbeeld de leve ring van een baal zout voorschreef gaf hij een baal suiker af. Het verschil in kostprijs wendde hij ten eigen bate aan. Zoowel de dader als de heler hebben tegen over den Rijksveldwachter een volledige be kentenis afgelegd en zijn in arrest gesteld. IJMUiDEN MARKTBERICHT. Scheveningen 10 November Volle haring wellen f 10.20f 10,90 IJle haring wellen f 7,70f 8 Steurharing wellen f 7,10f 9,10 Alles per ton naar kwaliteit. Loggers met versche haring: SCH 118 f1311; SCH 341 f560; SCH 342 f 802; SCH 15 f1018; SCH 37 f440; SCH 250 f820; SCH 264 f707; SCH 223 f 246; KW 4 f 1675; KW 4S f540; KW 101 f980; KW 129 f 640; KW 161 f250; KW 68 f 607. PERSONALIA. Tot stations-ambtenaar in den plaats van den heer P. Helder, die naar Rozendaal is overgeplaatst, is met ingang van 15 November aangesteld de heer Van Stekelenburg uit Zandvoort, BESOMMINGEN. Kotters: E 404 f740, FN 233 f 610 Schepen met versche haring: KW 65 f 1000 IJM 268 f 1410 (C. de Boer) VL 53 f 800, SCH 15 f630, 141 f 540, 250 f 550. 118 f 270. 342 f 750 246 f 560, 254 f 660, PD 154 f 650. VAN DE BRUILOFT NAAR HET ZIEKENHUIS In den afgeloopen nacht dreigde voor een café in de Prins Hendrikstraat, waar een bruiloft was gevierd, een vechtpartij te ontstaan. De politie slaagde er in de verhitte gemoederen te kalmee- ren, maar bij al deze drukte had een vrouwe lijke bruiloftsgast het ongeluk tegen een steek- wagen te loopen, waardoor zij haar linkerbeen brak. Nadat dr. Bekker en de heer Bakker van E.H.B.O. eerste hulp hadden verleend, werd de vrouw per ziekenauto naar het Antonius Zieken huis overgebracht. HARINGRECORD gisteren gebroken. Aanvoer bijna 12.000 kisten. Het record van 10.144 kisten haring van jl. Woensdag is gisteren reeds ge broken, want dien dag bedroeg de aan voer 11.973 kisten, die weer grooten- deels naar Duitschland en Tsjecho- Slowakije werden verzonden. Aan het havenstation werden in totaal 83 wagons geladen, waarvan eenter 30 wagons zijn blijven staan. Deze worden heden ver zonden. De aanvoer was heden minder groot dan de eerste dagen dezer week tengevolge waarvan de prijzen iets opliepen. MARKTBERICHT IJmuiden, 11 Nov. 1938 (ANP) Tarbot 7062 ct. per kg. Tong 150—82 ct. per kg. Groote schol f 21 per 50 kg. Middel schol f 24 per 50 kg. Zetschol f 2117.50 per 50 kg. Kleinschol f 2310 per 50 kg. Bot f 155 per 50 kg. Schar f 7.801.90 per 50 kg. Wijting f 2.20—1.15 per 50 kg. Versche haring f 3.151.50 per 50 kg. PREDIKANT BEROEPEN In de vacature wijlen ds. J. W. Swaan is tot predikant bij de Hei-vormde Kerk beroepen ds L. Lagerweij, te 't Waal en Honswijk. (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Geval van ernstige oplichting. De Arnhemsche politie is er in ge slaagd een oplichtersaffaire op het spoor te komen, waarbij een aantal mannen er in is geslaagd een oude dame op te lichten voor een bedrag, dat tusschen de f 25.000 en f 30.000 ligt. De politie arresteerde twee personen, waar van een lid bleek te zijn van een internatio nale misdadigersbende, woonachtig te Haar lem, en de ander een man #van den Zeedijk uit Amsterdam. De politie hoopt nog meer arrestaties te kunnen verrichten. KENNEMER BRIDGE BOND. De stand van de afdeeelingen is: Hoofdklasse- Bloemendaal I 258224, 2 m.p Beverwijk I 131—119 2 m.p.; H.C.C. I 119—13i 0 m.p.; Alkmaar I 00 0 m.p. Ie klasse: B.C.H.N. I 285267 2 m.p.: IJmui den 1 167—109 2 m.p.; H.B.C. II 242—185 2 m.p.; 't Bolwerk 109—142 0 m.p. 2e klasse: IJmuiden II 148105 2 m.p.; Bloe mendaal n uitgesteld: Alkmaar II uitgesteld: B.C.H.N. II 105—148 0 m.p. K.T, klasse: H.B.C. ni 9548 2 m.p., Rose- haeghe I tegenstander niet opgekomen; B.C H.N. Hl 4895 0 m.p. De wedstrijden voor de komende week zijn als volgt: Hoofdklasse: H.B.C. IAlkmaar I ln Soc. „Vereeniging" Zijlweg. Ie klasse: IJmuiden I't Bolwerk I in Hotel No. Eén te IJmuiden. 2e klasse; B.C;H.N. IIAlkmaar II in Bridge home „Perk" Staten Bolwerk 2. K.T. klasse: Rosehaeghe I—B.C.H.N. Ill in „Rosehaeghe", Hoofmanstraat 12. De aanslag te Parijs. Berliner Börsenzeitung legt verband met actie van de Komintern. BERLIJN, 10 Nov. (D.N.B.) De Duitsche bladen wijden heden hun aandacht geheel aan den dood van den legatiesecretaris Von Rath. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Alle fatsoenlijke menschen in de geheele wereld dienen tot bezinning te komen over het mis dadige gestook tegen het Duitsche Rijk, waar door een moordenaar het wapen in de hand is gedrukt. Er loopt een vaste lijn van de daders naar de intellectueele aanstichters van de moorden, waarvan Gustloff en Von Rath het slachtoffer zijn geworden. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: De ge volgen van den aanslag zijn niet die, welke door de Joden in hun blinden haat gewild worden, n.l. een vergiftiging der betrekkingen tusschen de volken in Europa. Thans gaat het meer om een afweer en beveiliging tegen het moorddadig gestook in dienst van de Joodsche zaak. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: Wij hebben uit Moskou vernomen, dat de Kom intern tot een nieuwe actie besloten heeft om een toenadering tusschen de democratische en de autoritaire staten te verhinderen. Is het een toeval, dat bijna gelijktijdig de schoten in Parijs gevallen zijn? Dat de Joodsche moor denaar Grynszpan in opdracht van hooger hand handelde, staat voor ons buiten twij fel. Wij hopen, dat de schoten ook de kringen, die tot dusver onze houding tegenover het Jodendom niet wilden begrijpen, eindelijk doen inzien, waar de vijand van de orde, de bescha ving en van den vrede staat. Wanneer de wereld, door dit in te zien een stap voorwaarts komt, is het offer van Ernst von Rath niet tevergeefsch geweest. Het vergaan van de „Vancouver". Tijdbom aan het schip bevestigd? Na een tweede onderzoek in het ruim van den „Vancouver" zijn de deskundigen eensgezind tot de opvat ting gekomen, dat een helsche ma chine was aangebracht, aldus een D. N. B. bericht uit San Francisco. Mogelijk is, dat deze aan een kabel touw, dat aan een spuigat was be vestigd, heeft gehangen. De procureur-generaal en de meer derheid der autoriteiten zijn van meening, dat hier sprake is geweest van een tijdbom. Degene, die den bom heeft bevestigd, moet nauwkeurige inlichtingen hebben gehad over den vertrektijd van het schip. AMSTERDAM. 10 November. De laat ste veertien dagen zijn in verschillende dee !en van de hoofdstad vrouwen en meisjei des avonds en zelfs op klaarlichten dag aange rand. Op het politiebureau Adelaarsweg, over het IJ, werd van drie gevallen aangifte gedaan. Gisteren werd een zeventienjarig dienstmeisje toen zij op de pont stond te wachten, onver hoeds door een man aangevallen. Op haar hulpgeroep nam de man haastig de beenen. Vanmorgen is de politie er in geslaagd den aanrander in zijn woning in Amsterdam- Noord aan te houden. De man, een 23-jarige ijzerwerker, werd geconfronteerd met het dienstmeisje, dat in hem direct den aanrander herkende. Ook een jong meisje, dat Donderdag op den Oostzaner- dijk is lastig gevallen, kende den man toen zij op het bureau verscheen onmiddellijk te rug. De aangehoudene is thans op het bureau ingesloten en onderzocht wordt of hij ook aan andere gevallen schuldig is. Deze arrestatie zal er zeker toe bijdragen de gemoederen in dit opzicht te kalmeeren. Gezien de vele ietwat fantastisch aange legde meisjes is dit ook wel noodig. De politie heeft nl. de laatste dagen vele malen te kam pen met min of meer looze aangiften. Het jubileum D. Wurkum. HAARLEM, Donderdag. De heer D. Wurkum, telfonist in het hoofd bureau van politie aan de Smedestraat, die heden zijn zilveren jubileum bij het politie korps viert, mocht vanmorgen reeds vroeg talrijke blijken van vriendschap en belang stelling ondervinden. Vrienden hadden voor een smaakvolle groenversiering aan den bui ten- en binnenkant van zijn woning aan de Aelbertsbergstraat 26 gezorgd. Van den Com missaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, ontving hij een van waardeering getuigenden schriftelijken gelukwensch. In den loop van den morgen kwa men vele ininspecteurs en enagenten den plichtsgetrouwen jubilaris complimenteeren. Van zijn collega's ordonnansen en telefonisten ontving hij een fraaie pul met bloemen en een hartelijken brief. Hedenmiddag twaalf uur werd de heer Wur kum ten Stadhuize door den Burgemeester gelukgewenscht, waarbij hem het gebruike lijke geschenk der gemeente werd overhan digd. Vanavond brengt de Haarlemsche Politie- Muziekvereenlging hem voor zijn woning een serenade. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet rcplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Brokkenhuis. Er is veel binnengekomen, nuttige en aar dige dingen en we kunnen weer een jong echt paar helpen. Indien nu nog een paar goede gevers ons aan kachels wilden helpen?dat ware heerlijk. Er staan meer dan 30 gezinnen op de kachellijst. De winter is in aantocht, en we hebben tot nu toe niet meer dan 4 gezin nen kunnen helpen. Wie helpt ons nu mee? Het telefoonnummer is 14232, brieven en kaarten bereiken ons aan het adres Brokken huis, Spaarne, Haarlem, Ook bonnen voor tweedehandsch kachels worden gaarne in ont vangst genomen of geld daartoe bestemd. Laten we hopen, dat een vriendelijk iemand dit episteltje leest, en ons een warm hart toedraagt. Met dank voor de verleende ruimte gaarne in naam van het Brokkenhuis, S. R. B. Baldadigheden in Haarlem-NoorcL Geachte redactie, Beleefd verzoek ik u om plaatsing van het volgende als antwoord op het ingezonden stuk d.d. 1 Novemher van den heer H. A. Ol- dersom. 1. Onder de jeugd versta ik niet alleen kinderen, die de Lagere School nog bezoeken, maar ook ouderen tot, ja zelfs boven 21 jaar. 2. Hetgeen ik schreef is m.i. geenszins een oordeel over de jeugd maar een klacht over het baldadige deel der jeugd, dat niets ont ziet en behagen schept in het vernielen en het plegen van kleine diefstallen, waardoor anderen gedupeerd worden. 3. Aan hetgeen ik met eigen oogen waar neem, kan ook een propaganda stukje voor speeltuinwerk mij niet doen twijfelen. 4. Te oordeelen naar wat de heer O. schrijft en naar hetgeen ik persoonlijk vernam, loopt de meening omtrent baldadigheid van de jeugd ook bij het politiecorps uiteen. Toen ik onlangs een gesprek met een politieman had, waarbij o.a. ter sprake kwam de moeilijkheid voor de politie in een buitengewoon uitge strekte (misschien beter: langgerekte) ge meente als Haarlem voldoende toezicht te geven, werd door den politieman de opmer king gemaakt: „En als we van de jeugd maar wat minder last hadden, zou het ons al heel wat schelen". En tenslotte de persoonlijke opmerking in het stukje van den heer Wij verkeeren niet allen in de gelukkige omstandigheid, dat onze werkzaamheden ons veroorlooven vrijen tijd beschikbaar te stellen voor maatschap pelijk werk, vooral niet zij, die er prijs op stellen na hun werk zich persoonlijk met de opvoeding van eigen kinderen bezig te houden opdat ook hun kinderen niet anderen tot last zijn of worden en ondanks dat ook deze kinderen veelal in gezinnen leven met een kluizenaarsbestaan, waar ontspanning voor ouders zoowel als voor kinderen, een onbe kende luxe beteekent, daar er geen geld voor beschikbaar is. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, ABé. HAARLEM, 10 November, Ondertrouwd 9 November: J. L. de Rook en H. H. C. Cornelissen; 10 November: W. F. Reiber en Th. H. Broekhof; H. H. C. Postma en A, Schooneveldt. Getrouwd 10 November: A. A. Stook en J. H. Verhaar; P. Spek en G. Buurman. 3evallen 8 November: A. Bakker—de Graaf, d.; 9 November: C. C. M. Oudhoff—Hessel- man, z.; B. van Hengel—Voogd, d.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7