Driemannen en hun Noodlot Aan de bemanning van de „Zeemanshoop" werden Vrijdagavond te Scheveningen onder scheidingen uitgereikt wegens haar moedig gedrag tijdens de stranding van den logger „Sch. 102" De Hertogin van Kent vol belangstelling bij een „poppenmoedertje" in het .Gipsy Hill Training College" voor toekomstige onderwijzeressen en kinder verzorgsters te Londen w De jaarlijksche herdenking van den wapenstilstanddag is Vrijdag bij de graven der Britsche militairen op de Alge- meene Begraafplaats te den Haag gehouden, waarbij de gezant, sir Neville Bland, een krans legde De burgemeester van Ede. mr. dr. C. O. Ph. baron Creutz, nam VrijcUjg afscheid uit zijn functie. Een overzicht tijdens zijn afscheidsrede De heer H. A. van Voorst tot Beest is met ingang van 15 November a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Oostvoorne Bij de Cenotaaf te Londen had Vrijdag de Engel- sche herdenking van den wapen stilstanddag plaats, waarbij Koning George een krans legde aan den voet van het monument Te Parijs werd de herdenking van den wapenstilstanddag gevierd met een groote plechtigheid bij den Are de Triomphe. Een snapshot tijdens het défilé FEUILLETON Naar het Engesch dov A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 56) O' Malley lachte spijtig. „Maar dien nacht in Bindles' huis „O, ja", grinnikte Barrett. „Dat was een keurig opgezette val! Zie je, Schenk meende dat ik naar Chesters bibliotheek was gegaan om hem te bestelen uit wraak voor wat hij en zijn kornuiten mijn vader hadden aange daan. Hij dacht dat hij nu aan de beurt kwam. Dus vatte hij het plan op om Bindles te dooden en mij ervoor te laten arresteeren. Hij liet mij door Mc Girk opbellen met de boodschap dat Bindles mij precies om hall drie 's nachts wilde spreken. Ik vermoedde dat het een val was, dus ging ik eerder op pad. Maar gaan deed ik, om zekerheid te krijgen. En ik probeerde jou daar ook heen te lokken en er zelf stilletjes uit te knijpen. En je bent ook bijna in die val geloopen". „Ja, het scheelde een haartje", bevestigde O'Malley. „Maar waarom jij dacht dat ik met Schenk onder één hoedje speelde, terwijl ik juist twee van zijn satelieten lens had ge- slaeen. is mij een raadsel". „Jij schaduwde mij", was het wederwoord „Ik was niet zeker van je. Maar ik dacht dat het 'n doortrapt sluwe streek van Schenk was Die vechtpartij met twee handlangers van hem kon een krijgslist zijn om mij zand in de oogen te strooien. Ik wist toen al dat je dien brief aan rie politie gegeven had, maar een dag of tien uitstel had gevraagd. Dat verzoek was evenzeer in Schenks belang als in het mijne, want ik werd erin betrokken zonder de identiteit van de groene inktvlek te onthul len. Ik dacht dat het zijn bedoeling was dat jij je in mijn vertrouwen zou dringen en op die manier meehelpen dat ik in de val liep. die in Bindles' huis voor me was opengezet. Doordat ik dien nacht met je stond te pra ten". besloot Barrett lachend, „was het een dubbeltje op z'n kant, dat weet je". „Dus je hebt me al dien tijd verdacht?" „Er was meer dat in je nadeel pleitte. Je hield de onderteekening van de groene inkt vlek achter toen je den brief liet ontcijferen. En vergeet niet dat ik je in den tuin gezien heb, den nacht van den diefstal bij Chester en je met Louise zag praten. Ik dacht dat je daar in opdracht van Schenk was". „Maar hoe ben je dien nacht uit het huis van Bindles weggekomen?" „Op dezelfde manier als jij! Ik was in de voorkamer toen Bleekneus den ouden man doodstak. Hij liet geen vingerafdrukken ach ter, want hij was voorzichtig genoeg om het handvat van den papiersnijder af te vegen. De eenige vingerafdrukken die de politie vond waren de jouwe op het keukenraam! Bleek neus vloog naar boven en ik wilde juist weg gaan toen jij kwam opdagen. Je ging de kamer binnen waar de doode Bindles was en ik sloop vanuit de voorkamer de gang in. Ik liep naar het souterrain en de achterdeur uit. Daar dook ik weg en zag de poltiie toen jij uit het keukenraam kroop. De twee agenten zaten je over jouw muur na en ik klom over den muur aan den anderen kant van den tuin en kon wegkomen zonder dat ze ook maar een glimp van me te zien kregen. ..Hoe kwam je op het idee waar die groene stempel te vinden was?", zette O'Malley zijn stortvloed van vragen voort. „Uit het feit dat jij dien tweeden brief, die aan Mc Girk. gezien had, die alleen maar van Schenk afkomstig kon zijn. omdat Bind les dood was. leidde ik af dat Schenk den stempel moest hebben. Dus gisteravond terwijl jy Claudia be vrijdde. en ik hem had zien uitgaan, nam ik de kans waar zijn huis binnen te komen; de details bespaar ik je, maar ik heb de laatste dagen zeer positieve inbrekerstalenten bij mezelf ontdekt! Ik vond den stempel in derdaad. Het was in de voet van een kande laar gesneden, zooals je gehoord hebt. Ik be speurde een kleine groene inktvlek op den schoorsteenmantel; daardoor kwam ik er toe den kandelaar op te beuren en te kijken. Het inktkussen zat in een la van zijn schrijf tafel". „En daarmee heb je ze vannacht daar ginds gekregen?" „Gedeeltelijk. Aan Mc. Girk schreef ik een brief in Bindles' code met de groene inkt vlek onderteekend en gaf hem order om elf uur in A.S.C.H.huis te zijn en Bleekneus mee te brengen. Ik had uitgeknobbeld dat Mc Girk gewoon was om met Schenk contact te houden door een bediende, die in het ver trouwen was, op te bellen. Dus ik waagde de kans, verdraaide mijn stem, telefoneerde den man en vertelde hem dat hij aan de „baas" moest zeggen, dat „wij" W. B. te pakken hadden. Ik zei hem dat de „baas" na elven in A.S.C.H.huis moest komen en dat zijn komst van het grootste gewicht was. Zooals je ge zien hebt, is de list gelukt". „Maar ik ben er nog niet heelemaal", zeide O'Malley. „Hoe zit het met Brady? Hoe kwam die daar zoo op het critieke moment uit de lucht vallen?" Barrett lachte met een tikje spot in zijn stem. „Mijn beste O'Malley. je dacht toch niet dat Schmidt den inhoud van dien brief een minuut voor zich gehouden heeft? Hij be hoort zelf tot de politie, zooals hij je verteld heeft al is het dan in los verband. Geen twee uur nadat je bij hem was geweest, had hij het epistel ontcijferd en was zijn dochtertje met een briefje aan Brady, die jou immers gestuurd had, waarin hij hem het resultaat meedeelde, op weg". „Wel verdraaid!", kreunde O'Malley. „Brady is toevallig ook een oude kennis van mij", ging Barrett voort. „Hij belde me direct op met het verzoek om bij mij te ko men en een verklaring te geven, daar Schenk had rondgestrooid dat ik een vijand van Chester was en het leek hem dientengevolge niet uitgesloten dat ik in den diefstal be trokken was, hoewel mijn naam niet in jouw afschrift van den brief, noch in de door Schmidt ontcijferde mededeeling in code voor kwam. Brady zei me dat Schmidt je beroofd had de eerste tien dagen den inhoud van den brief voor zich te houden. Nu, ik vertelde hem de heele geschiedenis. Ik wist echter hoe strak het net al om me heen zat en kreeg uitstel van hem om op mijn eigen manier mijn onschuld te bewijzen. De detective, die jou bij den Chester diefstal ondervraagd had, was bij het onderhoud tegenwoordig. En daar na werkte hij met mij samen. Als ik de hulp van de politie niet had gehad, zou ik een heele boed dingen niet te weten zijn gekomen en een paar stoute stukjes niet hebben kun nen uithalen, zonder kans te loopen opgepakt te worden. En wat Brady betreft die ver telde jou gemakshalve dat hij ambtelijk met het heele geval niets te maken had. Dat is alles „O, is dat alles?", herhaalde O'Malley, met een mengeling van ongeloof en respect in zijn toon. „Nu. hoe je dat allemaal klaargespeeld hebt, gaat boven mijn pet!" „Het was inderdaad een poos op zijn kantje" bekende Barrett peinzend. „Schenk had een heeleboel vriendjes bij de politie. Dat hebben een heeleboel kopstukken uit het zakenleven, dat weet je. En Schenk had, zooals ik al zei. hier en daar losgelaten dat ik Chester vijan dig gezind was en Bindles eveneens en mijn gelijkenis met den man, dien hij dien nacht Bindles' huis had zien binnengaan. Brady vertelde het mij. En daarop verdween ik met bekwamen spoed. Het was voor mij gemakke lijker om in het verborgene te werken". ..En je hebt ons allemaal in het ootje ge nomen, mijzelf incluis!", riep O'Malley. „Ik hield mijzelf nog wel voor zoo geslepen!". „Dat was je ook voor een man, die op eigen gelegenheid en alleen met veronderstellingen werkte. En ik ben je zeker heel dankbaar voor je poging om den brief achter te houden, toen al de sporen van den moord in mijn richting wezen". „Het zal me benieuwen wat ze krijgen", op perde O'Malley eensklaps. „Ze behooren op den electrischen stoel te komen, alle drie. tenzij Schenk's gero hen helpt den dans te ontspringen. Maar dat be twijfel ik. Het bewijsmateriaal is zoo overstel pend, dat er geen speld tusschen kan. Brady krijgt nu de rest van de bende ook wel gauw te pakken: er zijn er nog twee, die chauffeur, je weet wel, en nog een ander, om niet te spreken van Bates, die eigenlijk niet tot dien troep behoorde". O'Malley had zitten nadenken. „Hoe kwam je eigenlijk dien nacht in Chesters's biblotheek?", vroeg hij plotseling. „Dat begrijp ik nog niet". Barrett lachte, hoewel er ook iets van ver driet in dien lach doorklonk. „Je bent nu zelf in het schuitje, jonge man, dus kan het mij niet schelen het je te vertellen", antwoordde hij .„Ik had miss Chester in geen vijftien jaar gesproken. Wij waren eens verloofd en soms ga ik daar wel eens heen om een glimp van haar op te van gen zonder zelf gezien te worden. Er zijn nu eenmaal van die sentimentaliteiten, die zelfs een sterk man niet kan kwijtraken", voegde hij er aan toe, met een poging tot bruusk heid. „Enfin, om op dien avond terug te ko men, ik was in den tuin toen jij met haar praatte, hoewel ik niet kon hooren wat je zei. En zooals ik je al verteld heb, ik dacht dat je misschien een opdracht van Schenk had, die altijd met haar heeft willen trouwen. Ik vermoedde namelijk dat Chester Schenk had laten komen om zijn hulp te vragen en dat Louise er de prijs voor zou zijn. Vandaar dat ik juist dien avond was gegaan en om te voor komen dat Louise het slachtoffer werd. had ik Chester zelf willen helpen ondanks wat er ge beurd is". (Slot volgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 16