Haarlem's Dagblad is niet Wraak. Knikkerkampioenschap DIJKSTRA'S t Spaarne 65 Haarlemsche Begrooting voor 1939 St. Maartens Ommegang in Spaarndam. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16993 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor CouranUUitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Zaterdag 12 November 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentien1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aauvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elka regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. De misdaad, in de Duitsche ambassade te Parijs gepleegd door den zeventien jarigen Poolschen Jood Grynszpan, heeft rampzalige gevolgen voor de reeds in zoo treurige om standigheden verkeerende Joden in Duitsch- land gehad. Men is zich op hen gaan wreken. Hun synagogen, hun Godshuizen, zijn in brand gestoken en hun winkels en kantoren in grooten getale vernield. Een storm van verontwaaiyiiging over deze wandaden is in het buitenland losgebroken en de Duitsche minister van .Propaganda, dr. Josef Goebbels, heeft dien storm beantwoord met pogingen om het gebeurde te vergoelijken. Hij heeft gezegd dat het lang zoo erg niet was geweest als men beweerde en een beroep gedaan op eerlijke voorlichting door de correspondenten der bui- tenlandsche bladen, die hij bij deze gelegen heid toesprak. Maar de vele foto's hebben wel afdoende bewezen wat er inderdaad ge schied was. En wij zijn in dezen tijd wel aller minst geneigd om de juistheid der mededee- lingen van correspondenten in Duitschland in twijfel te trekken, omdat velen hunner bla den vertegenwoordigen die streven naar Europeesche toenadering. Dit geldt bijvoor- bêeld onmiskenbaar voor de Engelsche regee- ringsgezinde pers. Een blad als de Times kan niet geneigd zijn het in Duitschland gebeurde erger voor te stellen dan het geweest is. Eerder het tegendeel. Maar het heeft zijn diepe ver ontwaardiging geuit omdat het de juistheid der feiten wel moest aanvaarden, omdat het rassenhaat verwerpt, omdat het Engelsche volk de Joden als gelijkgerechtigde en gelijk waardige medeburgers erkent. Dat doen wij in Nederland ook en dat zullen wij blijven doen. Laat ons ook allen beseffen dat den Duit- schen Joden, van wie nu ook weer duizenden gearresteerd zijn en die door nieuwe wetgeving te hunnen aanzien bedreigd worden, geen enkel verwijt gemaakt kan worden wegens den moord op den Duitschen attaché Von Rath. Zij zijn daar even volmaakt onschuldig aan als u en ik. En als er onder hen geweest waren die tevoren iets van het voornemen van den jongen Grynszpan geweten hadden zou den zij zonder twijfel hemel en aarde bewo gen hebben om zijn wandaad te voorkomen. Want zij zouden begrepen hebben wat hun te wachten stond. Die jonge Grynszpan, wanhopig geworden door eigen ellende en door het leed, zijn uit Duitschland gedeporteerde ouders aangedaan, heeft door zijn moordaanslag geen „Joodsche belangen" gediend maar ze alleen geschaad. Dat bewijzen de gevolgen, die ieder met schrik tegemoet zag zoodra het bericht van de aan slag kwam, maar die veel erger zijn gebleken dan men kon voorzien. Natuurlijk was met den dood van Von Rath geen enkel belang ge moeid. De dader kende hem niet eens, zag hem voor het eerst toen hij op hem schoot. Hij wou alleen „een Duitscher dooden". En het was geen Duitscher in een belangrijke positie, maar een beginnend diplomaat, een onderge schikte in een ambassade, van wiens bestaan de wereld nooit tevoren gehoord had. Verwacht u van mij een poging tot verkla ring van de houding der Duitsche autoriteiten, dan moet ik in gebreke blijven. Ik zie niet in welk belang de daders bij hun wraakneming- hadden en ik begrijp niet waarom de Duitsche autoriteiten die tolereerden. Natuurlijk had den zij brandstichting, vernieling en eigen machtige gevangenneming van Joden door hun ondergeschikten kunnen voorkomen. Zij zijn niet alleen almachtig in hun land maar bovendien zeer trotsch op orde. In dit geval hebben zij wanorde toegelaten, een wanorde die men in andere landen, het zij Engeland, Nederland, Frankrijk, Zwitserland, Joego slavië of welk land u maar noemen wil, on middellijk met den „sterken arm" beëeindigd zou hebben. Bovendien kon men in Duitsche regeerings- kringen voorzien wat de uitwerking op het buitenland zou zijndatzelfde buitenland aan welks adres men zoo vaak woorden van toenadering richt en waarmee men zoo graag zaken wil doen omdat de uitbreiding van den Duitschen export een levensbelang voor het land is. Derhalve is het gebeurde logisch en zakelijk geredeneerd in lijnrechten strijd met de Duitsche belangen en het kan ons dan ook niet verwonderen te lezen, dat de branden en verwoestingen „door sombere, zwijgende me nigten werden gadegeslagen". Behalve uit een oogpunt van eigenbelang moeten millioenen Duitschers op grond van hooger overwegingen het gebeurde afkeuren. Daar twijfel ik niet aan. Intusschen is de sfeer voor internationale toenadering en verbetering der betrekkingen tusschen de groote mogendheden weer ramp zalig verstoorddoor toedoen van een on evenwichtig kind van zeventien jaar! Dat is heel erg. Het voeren van „Hetze" kan alleen de toestanden verergeren, het wantrouwen en de haat kunnen alleen heel Europa in gevaar brengen. Wij moeten niet toestaan dat de Duitsche actie tegen de Joden heel Europa in gevaar brengt. Wij moeten ons gezonde ver stand gebruiken en zelfbeheersching toonen. Maar wij moeten de emigranten helpen in de andere landen van Europa, en onze mensche- lijkheid in daden toonen! R. P. (Een dertienjarige jongen heeft het Amerikaansche knikkerkam pioenschap gewonnen uit vijf mil- lioen deelnemertjes. Hij kreeg een radiotoestel als eerste prijs). Bij alle nieuwe vreeslijkheden, Gemeld in 't nieuws der laatste dagen, Wou 'k even met u buiten treden En aandacht voor iets luchtigs vragen Amerika beleeft al jaren, En altijd dan in dezen tijd, In omvang niet te evenaren Een knikkerlrampioenschapsstrij d De bengels van de heele natie, Zijn vrij om eraan mee te doen, Dit jaar werd het een topprestatie, Een deelneming van vijf millioen. U kunt daar zelf wel uit bepalen, Dat er wat aan de knikker was, Om zoo een titel te behalen, Daar komt nogal wat aan te pas. Nu maanden al gelée begon het, Verwoed als kleine jongens doen, Een dertienjarig ventje won het En werd begroet als kampioen. U hebt misschien nog wel bezwaren, Dat zoo'n pompeus geval niet deugt, En leiden kan tot veel gevaren, Voor zulk een nog zoo prille jeugd. U zult er mij misschien op wijzen, Och vriend, je snapt toch zelf ook wel, Het gaat bij zulke groote prijzen, Meer om de knikkers dan om 't spel Nou ja maar ik vind het zoo aardig, Als jonge jongens met zoo velen, Zoo enthousiast en stellig vaardig, j Alleen nog maar met knikkers spelen. FABRIKAAT te imiteer en 0 Zonder ver- 9 plichting kunt U de toonzalen bezichtigen TELEFOON 14850 Ter dekking van het tekort van f 1.284.220 moet de gemeente extra hulp van het rijk vragen. Waarom het tekort over 1939 weer grooter is dan over 1938. Het woord is aan Lord Collingwood: Bedwing uw toorn. Neem nooit een besluit totdat gij merkt, dat uio toorn vol- komen is bedaard. (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Onze stadgenoot, de heer H. C. R. M. van Cranenburgh, is geslaagd voor het derde ge deelte van het notarieel examen en mitsdien bevorderd tot cand.-notaris. De heer J. Jak, werkzaam aan het Postkan toor te Halfweg slaagde te 's Gravenhage voor het examen in de vakbekwaamheid. Hedenmorgen is door B. en W. van Haarlem de gemeentebegrootlng voor 1939 aan den Raad aangeboden. De eindcijfers zijn f 18.439.998,04. Het nadeelig saldo is fl.284.220. In de toelichting schrijven B. en W.: De samenstelling der begrooting, waarin het nadeelig slot van den gewonen dienst der re kening over 1937 (f744.514) wel is opgenomen doch in zijn geheel weder naar den kapitaal- dienst is overgebracht, leverde voor 1939 een nadeelig saldo op van rond f 1.284.220,ter wijl die voor 1938 een nadeelig verschil, gaf van f 1.067,295,Voor 1939 een ongunstig verschil met 1938 van f 216.925, Voor beantwoording van de vraag, welke omstandigheden dit grooter nadeelig verschil hebben beïnvloed, wijzen B. en W. op de na volgende factoren, waarmede bij de samen stelling der begrooting moest worden reke ning gehouden. Gunstige factoren. Ie. Niet geraamd gedeelte van het nadeelig slot der rekening 1936 f 71.000, 2e. Minder rente van geldleeningen f 254.000,—. 3e. Meer gewone bijdrage Werkloosheids- subsidiefonds f 221.000, 4e. Meer opbrengst opcenten personeele be lasting f 96.000, 5e. Meer opbrengst opcenten gemeentefonds belasting f 162.000, Ongunstige factoren. a. Lagere uitkeering Gemeentefonds f 76.000,—. b. Wachtgelden f 34.000, c. Annuïteit Gemeentelijk Pensioenfonds f 44.000,—. d. Aflossing, benevens aflossing vervangen de bijdragen aan den kapitaaldienst (zonder bedrijven) f47.000, e. Rente en aflossing van Werkfondsvoor schotten f 14.000, f. Steunverleening en werkverschaffing f 172.000,—. g Zakelijke belasting op het bedrijf f 14.000,—. h. Armenzorg f 262.000, i. Lagere batige- en hoogere nadeelige saldi bedrijven f 248.000, Ter toelichting merken B. en W. het vol gende op: Wat de gunstige factoren betreft: In de begrooting voor 1938 was het ten laste van den gewonen dienst komende gedeel te van het nadeelig slot van de rekening over 1936 geraamd op f 71.000,Zulks is thans niet geschied op grond van het daartegen ge maakte bezwaar van Gedeputeerde Staten. 2e. Ten gevolge van de in 1938 plaats gehad hebbende conversie van geldleeningen kon de totale rentelast worden verminderd met f 254.000,Hiervan komt f 184.000,ten gunste van Hoofdstuk XIII (bedrijven). VERZEKERING VOOR INW. PERSONEEL volgens de Wet op het Arbeidscontract. ASSUR. BEDR. Fa. HENDRIK KWAK Hzn. NASSAUPLEIN 4—6 - TELEF. 17771. (Adv. Ingez. Med.) Gezeten op een ezeltje rijdt St. Maarten door den donkeren avond om vertroosting te brengen aan een zieke. Als hij terug wil gaan is het ezeltje weg, afgedwaald in het donker. De menschen uit de buurtschap, die graag iets voor den heilige willen doen, trekken er op uit, om het te zoeken. Zij steken hun eenvou dige lampjes aan en honderden simpele lichtjes dwalen rond in den nacht. Zoo luidt de legende. Honderden simpele lichtjes dwaalden gister avond weer tusschen de ouide huizen van ons dorp, en urenlang klonk onafgebroken van deur tot deur het St. Maartenslied. Sinte Maarten, 't is zoo koud, Geef een turfje of een hout Het mag wel een wonder heeten en het is verheugend, dat onder de rook van de groote stad dit oeroude folkloristische gebruik te Spaarndam nog bijna geheel zuiver werd be waard. Bij de circa 300 lichtjes zagen we slechts een paar moderne lampions, en jammer genoeg waren er ook enkele zotte vermom mingen. Gelukkig echter was bijna de geheele Spaarndamsche jeugd als van ouds enkele dagen te voren den polder ingetrokken om voor een paar centen bij den boer een mooie voeder biet te koopen. Die biet werd voorzichtig uit gehold tot slechts een dunne wancl was over gebleven. Welk een geduldig werkje en wat een voorpret ook! Aan de buitenzijde werden door inkervingen figuren aangebracht, hui zen, schepen, molens, zon, maan en sterren. Primitieve figuren die echter in het donker, als het zachte kaarslicht van binnen schijnt, een verrassend effect maken. Zoo is de St. Maartensommegang weer ge houden door kinderen van 214 jaar, kinde ren van rijk en arm en van alle gezindten kinderen van één dorp. Moge de ommegang voor de ouderen, die hoorden vertellen van den goeden heilige cn van het vredeslicht op 11 November, een die pere beteekenis hebben gekregen. 3e. De gewone bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds was voor 1938 gebaseerd op een percentage van 71,2. De omstandig heid, dat voor 1939 wegens steunverleening en werkverschaffing f 172.000,meer moest wor den uitgetrokken en de voor de berekening der bijdrage in aanmerking komende belas tingcapaciteit op een lager bedrag kon wor den gesteld, maakte het mogelijk het subsidie percentage voor 1939 te bepalen op 75,8 4e en 5e. De raming van de opbrengst der personeele- en der gemeentefondsbelasting is nu gebaseerd op een heffing van 195, respectievelijk 75 opcenten Over de ongunstige factoren: a. De lagere uitkeering uit het Gemeente fonds wordt voornamelijk veroorzaakt door de vermindering der garantie-uitkeering b. In 1938 werd een gedeelte der wachtgel den ad f 67.000,ten laste van den kapitaal- dienst geraamd. Tegemoetkomend aan den wensch van Gedeputeerde Staten hebben B en W. deze uitgaven thans geheel ten laste van den gewonen dienst gebracht. Aangezien de in 1939 te betalen wachtgelden f33.000,— blijven beneden de raming voor 1938, bedraagt het ongunstig verschil voor 1939 derhalve f 34.000,—. c. Met deze hoogere raming is het maximum van de 40-jarige annuiteit tot dekking van het wetenschappelijk tekort in het gemeente lijk pensioenfonds bereikt. Intusschen wen- sc.hen B. en W. reeds thans onder de aandacht van den Raad te brengen, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de samenstelling eener nieuwe wetenschappelijke balans, welke B. en W. zich voorstelen naar den toestand per 1 Januari 1939 te doen opmaken, een groo ter tekort zal aanwijzen. d. Tengevolge van nieuw aangegane lee ningen tot consolidatie van vlottende schuld zal ten laste van den algemeenen dienst (dus zonder de bedrijven) voor aflossing f47.000, meer verschuldigd zijn. e. Wegens rente en aflossing, verschuldigd in verband met door het Werkfonds verstrek te credieten moest f 14.000,meer worden geraamd dan voor 1938. In verband met de in de desbetreffende overeenkomsten voorko mende voorwaarden verwachten B. en W. echter, dat het geraamde bedrag geheel of gedeeltelijk door de Regeering buiten de be grooting zal worden gesteld, teneinde te strekken in mindering van de aan de gemeen te toe te kennen belastingbij drage g. Ten aanzien van de lagere opbrengst dei- zakelijke bedrijfsbelasting verwijzen B. en W naar een afzonderlijk voorstel dat door hen gedaan zal worden. h. De geldelijke uitkeeringen wegens werk- loozen- en armenzorg bedroegen: Werkloozenzorg o S O O) fc> bD 1935 f 1.904.200.— f 1.312.000.— f 592.200.— 1936 2.251.600.— 1.542.600.— 709.000.— 1937 2.126.000.— 1.520.700.— 605.900.— 3 1.891.000.— 1.346.400.544.600.— (raming) 1939 1.973.900.— 1.496.200.— 477.700.— Armenzorg- Valide Valide armlastigen: armlastigen: Jaar (netto) (netto) 1935 f 454.000.— f 482.100.— 1936 639.700.— 556.700.— 1937 602.400.— 603.800.— 1938 553.000.— 575.000.— (raming) 1939 628.000.— 725.000.— Totaal uitgaven der gemeente voor Werk- loozen- en Armenzorg: 1935 f 1.528.300 1936 1.905.400 1937 1:812.100 1938 1.672.600 raming 1939 1.830.700 Komt zoo merken B. en W. op in deze cijfers eenerzijds eenige vermindering der uit gaven voor werkloozenzorg tot uiting, ander zijds moet. mede in verband met de verschui ving van steun naar armenzorg, worden ge wezen op de toenemende uitgaven* ten behoeve der armenzorg. Engeland komt op voor de Britsehe Joden in Duitschland. Uit Londen wordt medegedeeld, dat Ogilvie Forbes, de Britsehe zaakgelastigde te Berlijn, bij de Duitsche regeering stappen heeft on dernomen ter bescherming van de Britsehe onderdanen in verband met de anti-Joodsche uitspattingen. Het is niet bekend, welke vorm aan deze stappen gegeven is, doch verklaard wordt dat zij betrekking hebben op persoon en eigendom van de Britsehe Joden in Duitsch land. Ofschoon officieele bevestiging ontbreekt, verneemt Reuter, dat Ogilvie Forbes die op het oogenblik Sir Neville Henderson ver vangt, die ziek is waarschijnlijk ook stap pen zal doen betreffende de recente aanval len der Duitsche pers op Churchill, Eden en andere Engelsche parlementsleden. De hertog van Windsor terug naar Engeland. Hertogelijk paar zou Fort Belvedere betrekken. LONDEN, 12 November (Havas).— Vol gens de ,,News-Chronicie" zullen de hertog en hertogin van Windsor zich waarschijnlijk in Engeland gaan vestigen. Hun keuze zal waarschijnlijk vallen op het Fort Belvedère, waarvoor de hertog altijd een bijzondere voorliefde heeft gehad toen hij Prins van Wales en koning van Engeland was. cj g g 0 0) Ou Jaar Steun- uitkeer (netto) -032 (Vervolg op pag. 2). WIELRIJDER AANGEREDEN. Vrijdagavond te 9.40 uur is op den Rijks straatweg nabij de Führhopstraat de 36- jarige wielrijder J. v. d. P. uit Haarlem aan gereden door een auto, bestuurd door een reiziger uit Heiloo Beiden reden in de rich ting van Santpoort. De wielrijder viel en bleef liggen. De auto kwam eerst 21 M. verder links van den weg tot stilstand. De fiets lag vóór het linker voorwiel. De wielrijder werd door een dokter en leden van den Ongevallendienst behandeld en daarna per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd, waar hij is opgenomen. De inwonende dokter constateerde, dat een der enkels op beide plaatsen en de rechterpols gebroken waren. Het slachtoffer kon nog niet door de politie worden gehoord. De oorzaak kon wegens het ontbreken van getuigen nog niet worden vastgesteld. De autobestuurder beweerde, dat hij plotseling een hand zag, die naar links wees. Hij week toen ook naar links uit en hoorde daarbij een klap. Bij het remmen raakte hij even het gaspedaal. Den wielrijder had hij niet gezien. De politie verzocht aan omstanders, die deze aanrijding gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politie bureau, Smedestraat te willen aanmelden. De Commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, opende Vrijdagavond in Cafc-Res taurant „Bolwerk" de vogeltentoonstelling van „Onderling Genoegen". Hij maakt met de bestuursleden een wandeling langs de stands. VEERTIEN JONGE DAMES worden verzocht 14 paar klompen terug te brengen, die zij voor één dag (31 Augustus) hebben geleend, aan de Klompencentrale. (Adv. Ingez. Med.) Onze VULPEN-PRIJSVRAAG is tot 15 Nov. a.s. Telt U nog mee? Ziet onze Etalages ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. ingez. Med.) HEDEN16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De begrooting van Haarlem voor 1939 wijst een tekort aan van f 1.284.220, waarover extra uitkeeringen aan het rijk moeten worden gevraagd. 1 en 2 Bioscopen. 8 BINNENLAND. Minister de Wilde houdt in de Tweede Ka mer voet bij stuk. 3 Te Utrecht is een groote gasmeter geëx plodeerd: een werkmeester is gedood, een arbeider zwaar gewond. 5 De Nederlandsche Spoorwegen voeren autolaadkisten in. 5 BUITENLAND. Goebbels heeft in een conferentie voor de buitenlandsche pers gepoogd de jo denvervolgingen in Duitschland goed te praten. 5 Tsjwalkofski is vermoedelijk de eenige candidaat voor het presidentschap van Tsjecho Slowakije. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: Wraak. 1 P. v. tl. Hem: De verkiezingen in Amerika 3 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen 4 D. Hans over de bevrijding in November 1813. 7 Financieel-Economisch Weekoverzicht: De uitslag der Amerikaansche verkiezingen. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1