Blijvende aandrang tot verlaging der Seerlingenschaal. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.v. DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA AKKERTJE ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 HAAKTE M'S D A 'GBCSÖ TWEEDE KAMER. Minister de Wilde blijft voet bij stuk houden. DEN HAAG Vrijdag.' Minister De Wilde wond er geen doekjes om, toen hij den financieelen toestand schil derde, dien hij ernstig, maar niet hopeloos noemde. Ernstig is de situatie, doordat de reserves van den staat uitgeput zijn, de staatsschuld een hoogte-record bereikt heeft (vergeleken bij 1929 een toeneming met f 700 millioen), de begrooting voor 1939 met een te kort van f 61 millioen sluit, terwijl we in ge breke blijven de stortingen in allerlei fondsen te doen. Daar komt dan nog bij, dat tengevolge van den internatonalen toestand groote uitgaven voor Defensie noodig zijn en voorts de werk loosheidsbestrijding heel wat vordert. Een lichtpuntje is dan nog dat de reserves van het maatschappelijk leven niet uitgeput zijn en er hier niets te bekennen valt van volks-ellende, gelijk elders. De Minister van Financiën constateerde met begrijpelijke voldoening, dat het adres van'de financieele negen mannen over het algemeen geen gunstig onthaal'had ontmoet. Dat achtte hij verdiend, van wege de onrecht vaardige en onbillijke kritiek, welke de hee- ren hadden uitgeoefend. „Dat de toestand moeilijk is, hoeven ze mij niet te vertellen. Dat weet ik ook wel. Maar de vraag is juist, hoe komen we er uit, hoe kunnen we in de volksnooden voorzien." Minister De Wilde kan er ook met voldoe ning van gewagen, dat het adres op de beurs geen indruk had gemaakt. Hoe men, in het licht der cijfers, nog kan beweren, zooals de sociadl-democraten b.v. wel doen, dat de Regeering niet genoeg uitgeeft voor sociale doeleinden, begreep de Minister eenvoudig niet. Om tot 'n beteren financieelen toestand te komen, zal tweeërlei noodig zijn: 1. opvangen van het accres der uitgaven; 2. versterking van de middelen. Nu is 't Kabinet van plan om het zgn. nor maal accres, dat er jaarlijks bijkomt en on geveer f 20 millioen zou bedragen, alsmede het accres door de kosten der bestrijding van de jeugdwerkloosheid vereischt voor 1940 op te vangen. Met 't oog daarop zal de Regeering wat iets nieuws is reeds in December van dit jaar gaan beginnen aandacht te wijden aan wat er gedaan zal moeten worden om het accres voor 1940 weg te werken. Het sluitend maken van de begrooting een noodzakelijkheid, ook ingezien door het Belgische Kabinet, waarvan de Premier socia list is en nog eenige andere leden tot de poli tieke geestverwanten van Ir. Albarda behoo- ren hoopt Minister de Wilde, die teekenende aanhalingen uit de Belgische „millioenen- nota" deed, stap voor stap te bereiken. Sprekende over de belastingplannen, wees mr. de Wilde er op, dat het onmogelijk ware een nieuwe last van 90 millioen (nationale inkomsten- en winstbelasting) aan de burgerij op te leggen, zonder tevens hier en daar voor verlichting zorg te dragen. Zoodoende zal dan het geheel van de voorgenomen belasting voorstellen netto 50 millioen opbrengen. Die 50 millioen moet ik hebben, al ben ik gaarne bereid nog nader met de Kamer te praten over de manier waarop. Aldus de Minister, die hieraan echter tevens toevoegde, dat men de 11 millioen belasting-verlichting voor de groote gezinnen niet voor iets anders (ouden van dagen) kan gaan aanwenden, aangezien deze maatregel als compensatie onverbrekelijk ver bonden was met de invoering van de natio nale inkomsten- en winstbelasting. Wat de gemeente-financiën betreft, die moe ten evenzeer als de Rijksfinanciën, waarmee immers 'n nauwe samenhang bestaat, gesa neerd. Ook daar dus bezuinigen èn verruimen van de middelen. De Regeering is bereid aan de gezondmaking van de gemeentelijke financiën, zoo noodig ook met geldelijke hulp, mee te werken. Intusschen moet een en ander nog bestudeerd en men diene niet de huid te verkoopen voor de beer geschoten is. Wordt er door de voorge nomen belastingveranderingen schade aange bracht aan gemeenten, dan ligt het in het voornemen van de Regeering voor compensatie zorg te dragen. Tenslotte vernamen we, dat de regeling inzake de gemeentelijke inkomsten belasting en de forensenbelasting niet kan wachten op de groote Rijks-belastingplannen. Bij de replieken liet Ir. A1 b a r d a (s. d.) een woord van protest hooren over het optreden tegen de Joden, dat zich zoo pas in 'n ander land geopenbaard heeft; in verband daarmee drong hij er op aan, dat ons land onverwijld te samen met andere landen maatregelen zal treffen om velen, die anders in den dood ge dreven worden, veiligheid te verschaffen door ten aanzien van de toelating wat soe peler op te treden. Dr. Deckers (r. k.) sloot zich zoowel bij dit protest als bij dit pleidooi aan. Van 's heeren Alberda's betoog zij alleen nog vermeld, dat deze afgevaardigde er 'n genoe gen in scheen te stellen de tegenstellingen tusschen katholieken en anti-revolutionnai- ren te onderstrepen, en voorts, dat hij de Re geering verzocht niet alleen naar België, maar nu ook eens naar Zweden te kijken. De heer d'Ansembourg (nat. soc.) ont kende dat de nat. socialisten het adres van de negen mannen onderschreven, en deelde mede, dat zijn fractie de jongste gebeurtenissen in Duitschland, al zijn die 'n reactie op den te Parijs door 'n jongen Jood gepleegden moord, afkeurt. Dr. Deckers (r. k.) bleek bovenal ver toornd over de botte afwijzing van eenige be reidheid tot verlaging van de leerlingenschaal. Hij vond, dat de Regeering in dezen 't initia tief moest nemen, opperde de vraag of er geen gelden voor te vinden zouden zijn, door dan bv. af te zien van de voorgenomen verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. Spr, verklaarde niet van dreigementen te houden. doch gaf wel te verstaan, dat de r.k. fractie het dringend noodzakelijk acht, dat er 'n be- >in gemaakt worde met 'n oplossing van deze cwestie. Mr. J o e k e s (v. d.) gaf den zooeven ge noemden spreker te verstaan, dat diens kritiek en aandrang op Minister Slotemaker de Bruine, in verband met het probleem van de leerlin genschaal niet juist was: het betreft hier im mers kabinetspolitiek. Ook deze afgevaardigde liet 'n protest hooren in verband met de ge beurtenissen in Duitschland. De v. d. woord voerder bleek de f 11 millioen voor de groote gezinnen voor de ouden van dagen aangewend te willen zien, denkbeeld dat eveneens Jhr. dr. de Geer (c. h.) toelacht, die n.l. weerlegde dat deze f 11 millioen onverbrekelijk verbon den zouden zijn met de beoogde belasting ver hooging. Van de verdere, nog niet afgeloopen replieken zij alleen nog aangetipt, dat Mr. Teulings (r k.) zich opnieuw in 'n finan cieel betoog met cijfers vermaakte. R. Nederlandscli-Indië op de tentoon stelling te San Francisco. Expositie van kunst- en kunstnijverheid. Nederlandsch-Indië zal op de wereldten- toonsteling te San Francisco, die het volgend jaar Februari geopend wordt, vertegenwoor digd zijn door een paviljoen, dat een copie vormt van een tempel uit den tijd van Modjo Pahit, de periode, toen de beroemde Hindoe- Javaansche Boroboedoer gebouwd werd. In het paviljoen wordt Indische kunst ge- exposeerd en zullen inlanders demonstraties geven van hun kunstnijverheid, w.o. het ba tikken, houtsnijkunst en zilversmeedwerk Het gebouw herbergt bovendien een Indisch restaurant, waar de beroemde rijsttafel wordt geserveerd. Java en Sumatra zoowel als Ce lebes, Borneo en de Molukken zullen door karakteristiek materiaal vertegenwoordigd zijn. Ook Bali ontbreekt niet op de expositie Balische meisjes zullen den zang en den dans van het eiland demonstreeren. Voor JERSEY: O O E HUK UJflGEn UJEG TEL. I57IÖ (Adv. Ingez. Med.) Inbreker werd doodgeslagen. Tegen daders twee maanden gevangenisstraf geëischt. De Officier van Justitie te Assen eischte Vrijdag twee maanden gevangenisstraf tegen elk der gebroeders Berend en Dirk G. uit Smalhoorn, gemeente Westerbork, die terecht stonden omdat zij in den nacht van 3 op 4 September te Orvelte zekeren Antoon Bok uit Dezup zoodanig hadden mishandeld, dat hij een paar dagen later aan de gevolgen was overleden. Zij verklaarden uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Bok was van plan bij hen in te breken en toen zij hem betrapten, nam hij een dreigende houding aan. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr Markt Tel. 13990 (3 lijnen) WIJ AAN VERSTREKKEN HANDEL EN CREDIETEN INDUSTRIE. Laffe oplichter zeble geld te irusen voor hli^'lo»' Het Amsterdamsche Hoi behandelde Don derdag de strafzaak tegen een kapper, die zich niet ontziet kwitanties aan te bieden en gelden te innen, die z.g. bestemd zijn voor werkverschaffing aan blinden. De blinden hadden nooit eenig profijt van het opgehaalde geld dat in de zakken van dezen man en van zijn vrienden Potharst en Visser verdween. De procureur-generaal eischte tegen den kapper negen maanden gevangenisstraf. Kind voor moeders oogen doodgereden. Op den rijksweg 's HertogenboschGrave heeft zich Vrijdagmiddag omstreeks drie uur, ter hoogte van den Nulandschen molen, een zeer ernstige aanrijding voorgedaan. Het vijfjarig zoontje van den heer Korsten wilde, dicht bij de ouderlijke woning, op een juist voorbijkomenden boerenwagen sprin gen. Zijn moeder, die in de deur stond, riep hem meteen toe, dat hij dit niet mocht doen. Ongelukkigerwijs liep de knaap toen plotseling achter den wagen om en werd daarbij door een naderende auto, bestuurd door dr. S uit Uden gegrepen Ondanks hevig remmen werd het kind voor de oogen van zijn moeder aangereden. De jongen was vrijwel op slag dood. Groote sterfte aan mond- en klauwzeer. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week van 30 October t/m. 5 November bedragen 198 run deren, 208 kalveren, 108 varkens en biggen en 12 schapen. Sedert de w^pk 1926 September 1937 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken 5301 run deren, 5641 kalveren, 4285 varkens en biggen, 347 schapen en 79 geiten. Ned. Herv. Kerk. (Adv. Ingez. Med.) Drietal voor vacature dr. K. H. Miskotte. Ter vervulling van de vacature bij de Ned. Herv. Kerk alhier ontstaan door het vertrek van dr. K. H. Miskotte naar Amsterdam, is het volgende drietal (alphabetisch) opge maakt: ds. H. J. Drost te Aalten; dr. H. J. Honders te Wassenaar en ds. I. P. van de Waal te Hengelo (Ov.) De rechtszaak tegen den heer Vorrink. Naar aanleiding van het verslag van de rechtbankzitting, waar de voorzitter van de S. D. A. P., de heer J. J. Vorrink, zich moest verantwoorden wegens beleediging van een volksgroep, deelt de verdediger van den heer Vorrink, mr. Mendels, ons mede, dat de heer Vorrink Donderdag verhinderd was en van deze verhindering tijdig had kennis gegeven aan den Officier van Justitie. Tevens had hij verzocht de zaak op een anderen dag te bren gen. Dit verzoek werd niet ingewilligd, en mr. Mendels wendde zich met een uitvoerig schrijven tot den Officier van Justitie en tot den president, waarin hij opmerkte dat de heer Vorrink onmogelijk ter zitting zou kun nen verschijnen en wanneer een veroordee ling zou volgen, de heer Vorrink ernstig over woog, tegen het vonnis in verzet te gaan. „Het valt niet mee om in den zadel te blijven Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 't AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) De overneming van „De Nieuwe Melkweg". Toestand voorloopig onveranderd. Naar wij vernemen is het bedrijf van de Melkinrichting „De Nieuwe Melkweg" in de Marnixstraat overgenomen door den heer Al ders te Nieuw-Vennep. die zich bereid ver klaard heeft, het geheele personeel mede over te nemen. Ook de overeenkomst met de beide coöpe raties „De Eendracht" en „Vooruitgang" blijft voorloopig nog van kracht. VERBREEDING WESTERBRUG. Het verbreeden van de Westerbrug. waar van de aanbesteding door Openbare Werken heeft plaats gehad op 7 November is ge gund aan N. Vermeulen te Haarlem voor f 6.584. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN Op 16 November a.s. zal de heer B. Ver- straaten den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst van de Posterijen trad. De a.s. jubilaris begon als hulpbestel ler. In 1913 kwam zijn benoeming tot besteller af. De heer Verstraaten is een plichtsgetrouw ambtenaar en staat als zoodanig bij zijn directie goed aangeschreven. OUDERAVOND LINNAEUSSCHOOL (WILGENSTRAAT). Deze ouderavond, onder leiding van het hoofd der school, den heer W. G. T. Sant,, werd begonnen met een gymnastiekles van de meisjes van de 6e klas, onder leiding vair mej. van Gelder, wie namens de oudercom missie een kleine bloemenhulde werd ge bracht. Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Verder moesten twee leden gekozen worden voor de Oudercommissie wegens aftreden van mevr. van Loenen en den heer Manakker. Het hoofd der school sprak beide leden toe en dankte voor de prettige samenwerking, De voorzitter der commissie overhandigde beiden een foto van de school en een kleine bloemenhulde. De vacaturen zullen worden bezet door mevr. Dijkstra en den heer Koster. Hierna werd het werk der leerlingen be zichtigd. De spreker van den avond, de heer L. van Asperen kwam hierna aan het woord met het onderwerp: „Samenwerking tusschen school en huis" Na afloop dankte het hoofd der school den spreker over zijn leerzame causerie Vitaminetekort bedreigt Spaansclie bevolking. Zending van vitamine-producten. Door het groote voedselgebrek in Spanje en het daaruit voortspruitende tekort aan vitaminen, wordt de Spaansche bevolking bedreigd door de z.g. „avitaminosen". Ter voorkoming hiervan heeft de medisch- hygiënische commissie, Hollandse he secte van de commissie „Hulp aan Spanje" de actie, die internationaal wordt gevoerd voor het inzamelen van vitamineproducten, onder steund. Vele apothekers o.a. hebben aan het verzoek om vitamine-producten te schenken, voldaan, waardoor een belangrijke hoeveel heid naar Spanje zal verzonden worden. Bovendien heeft de medisch-hygiënische commissie van een landgenoot een schenking ontvangen, bestaande uit 8000 flacons vita minen a en d in vloeibaren vorm, waarvan de totale verkoopwaarde f 12.000 bedraagt. Bijdragen voor de vitaminen-actie kunnen gestort worden op giro-rekening 306660. of gezonden worden naar het kantoor der com missie „Hulp aan Spanje", Keizersgracht 495a, Amsterdam-C Opleiding van maatschappelijke werkers. Bijeenkomst van docenten, cursisten on genoodigden. Ter gelegenheid van het begin van de les sen aan den cursus voor opleiding van maat schappelijke werkers op Donderdag a.s., zal Maandagavond 14 November in de Staten zaal ingang Stadsbibliotheek, Prinsenhof, een bijeenkomst met genoodigden, docenten en cursisten plaats vinden, waar doel en be- teekenis van deze cursussen zal worden uiteen gezet en waar o.a. de Wethouder van Sociale Zaken het woord zal voeren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5