H.CAHDERSEN Dutroelijntje fcü KARSOTE Litteraire Kantteekeningen. Centrale Verwarming ZATERDAG 12 XOVEMRER '1938 TTAARLEM'S D A G B E A D '4 Door Commissaris E. H. Tenckinck geopend. De Club van Volièrehouders en Vogelvrien den „Onderling Genoegen", afdeeling Haar lem van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers, heeft ter gelegenheid van haar eerste lustrum een nationale jubileumtentoonstelling in Café-Restaurant „Bolwerk" georganiseerd, die Vrijdagavond half negen door den heer E. H. Tenckinck Commissaris van PoliMe, ge opend werd. De voorzitter, de heer J. J. M i c h i e 1 s e n, sprak een welkomstwoord, speciaal tot den Commissaris, tot de heeren A. W. G. Otten en J. Noordzij, resp. voorzitter/ en secretaris van bovengenoemde n bond; tot het bestuur der Pluimveevereeniging „Nut en Sport"; tot den heer Rozenhart, voorzitter der zustervereeni- ging te Beverwijk en tot den heer J. A. J. Keesom, inspecteur van politie, die belast is met de controle op de naleving van de be palingen der nieuwe Vogelwet. Spreker deel de mede, dat B. en W. verhinderd waren, deze opening bij te wonen. Hij dankte hun voor de beschikbaar gestelde zilveren medaille. De voorzitter was van meening, dat er maar weinig menschen zullen zijn, die niet van vogels houden, om hun zang, kleur, nestbouw en liefde voor de jongen, voor wie ze de grootste gevaren trotseeren. Spreker noemde het geen misdaad om vogels- gevangen te houden, wanneer men ze maar niet opsluit in kleine kooien (waartegen zijn vereeniging' strijdt), maar in ruime volières. Mits men ze maar goed verzorgt spreker zei dit met nadruk hebben de vogels het daar beter dan in de vrije natuur. Het verzorgen en kweeken van vogels verschaft een voortduren de bron van studie, ten dienste van de weten schap. Spreker dankte de firma van der Meer, die de voeding der vogels gedurende de tentoonstelling belangeloos op zich heeft genomen en allen, die medegewerkt hebben om de tentoonstelling te doen slagen, niet in het minst de commissie, met den ijverigen secretaris, den heer P. Reekers, aan het hoofd. De heer Tenckinck verklaarde gaarne het verzoek te hebben Ingewilligd, om deze tentoonstelling te openen. Hij had het ook de twee vorige gedaan; zou hij dan weigeren de derde een jubileumtentoonstelling te openen? Het is aan spreker, lettende op het groote aantal inzendingen en op de groote belangstelling bij deze opening, gebleken, dac de vereeniging „Onderling Genoegen" de kinderziekte te boven is gekomen. Het gaat nu langzaam maar zeker opwaarts. Als de ruimte grooter was geweest, zouden er nog meer inzendingen zijn gekomen Spreker gaf aan den eigenaar van „Bolwerk" in over weging, de zaak te vergrooten, want anders zou hij zijn klanten kwijt raken (gelach). De heer Tenckinck constateerdedus met genoe gen dat „Onderling Genoegen" groeit en bloeit. De vereeniging heeft dan ook een be stuur, dat geen moeite te groot acht om dee vereeniging niet alleen op gang te houden maar ook vooruit te brengen. Hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat bij het tweede lustrum niet alleen heel Haarlem, maar heel Nederland zou komen kijken Hier mee verklaarde hij de tentoonstelling voor ge opend. De heer A. W G. Otten wenschte „Onder ling Genoegen" namens den Ned. Bond ge luk. Hij deelde mede. dat het hoofdbestuur voor de volgende tentoonstelling een zilveren beker voor eigen teelt beschikbaar stelde (ap plaus). De heer B. Smallegange complimen teerde namen ,-Nut en Sport". Hij beloofde dat deze vereeniging „Onderling Genoegen" steeds zal blijven steunen en hoopte, dat deze tentoonstelling een groot succes zou wor den. De genoodigden werden hierop in de ge- Ongeveer 250 inzendingen vragen de aan dacht, vooral die van het Wandel, Vogel- en Dierenpark Wassenaar, die vele exotische In dische vogels buiten mededinging heeft inge zonden. In de ruime kooien kan men rustig alle mogelijke soorten gevederde vrienden be wonderen, niet alleen om de prachtige kleu ren, maar ook om den heerlijken zang. We zagén inheemsche, insecten-etende vogels, zooals de goud- en appelvink, staartmeezen, gouden lijsters, enz. Hoogst belangrijk is de verzameling kruis- lingen, zooals kneutjes, sijsjes, putters, groenlingen enz. Die zullen speciaal door de echte vogelkenners bestudeerd worden. Het is een tentoonstelling, waarmee. „On derling Genoegen" stellig veel eer zal inleg gen. Zij is heden en Zondag geopend. Aan hen. die vogelvrienden zijn. kunnen we een bezoek ten zeerste aanbevelen. De bekroningen. De volgende bekroningen werden o.a. toe gekend; Zilveren medaille, geschonken door B. en W. van Haarlem, voor hoogst aantal pun ten van de tentoonstelling. Gewonnen door P. Sparreboom Haarlem. Beker, geschonken door den heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haar lem. voor het mooiste paar goudvinken eigen teelt, werd niet gewonnen. Bondsplaquette. geschonken door het be stuur van den Ned. Bond van Vogelliefheb bers, voor hoogst aantal punten inlandsche vogels, gewonnen door F. Assendelft. Beker, geschonken door de Pluimveever eeniging „De Eendracht" te Heemstede, voor mooiste paar sijsjes, gewonnen door W. H. Jore. Beker, geschonken door de Pluimvee-ver- eeniging „Nut en Sport", Haarlem, voor den mooisten vinkachtigen tropiSchen vogel, ge wonnen door: P. Reekers, Haarlem. Opgezettte vogel (ekster), geschonken door Museum „Natura", Utrecht, voor mooiste paar amandines, gewonnen door: J. Nijenhuis, Haarlem. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert in samen werking met het Hoofdbestuur een cursus in de Engelsche taal. KAASMARKT ALKMAAR. (Vrijdag). Aangevoerd 36 stapels, zijnde 70.000 K.G. Fabriekskaas kleine f29f25 per 50 K:G. Fabriekskaas commissie f 23 per 50 K G. Boerenkaas kleine f 23 per 50 K.G. Handel goed. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De jaarlijksche kien- cn ontspanningsavond van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen zal op 15 December a.s. in Hotel Royal aan het Stationsplein gehouden worden. Het veertigjarig bestaan wordt gevierd. Donderdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar 38ste jaarvergadering. Uit de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, welke bij acclamatie wei den goedgekeurd, bleek, dat afgeloopen jaar voor de vereeniging in het algemeen gunstig kan worden genoemd. Aan een tweetal Zang wedstrijden werd deelgenomen en beide ma len zag de vereeniging zich met de hoogste on derscheidingen bekroond. Voorts werden gedu rende het afgeloopen vereenigingsjaar niet minder dan acht uitvoeringen gegeven, welke uitstekend zijn geslaagd, hoewel de finan- cieele resultaten in enkele gevallen te wen- schen overlieten. In beginsel werd besloten zoo mogelijk aan de in 1939 te houden wedstrijden te Haarlem en te Luik deel te nemen. Tevens werd in principe besloten mede te werken aan een concert, hetwelk te Amsterdam zal worden georganiseerd, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den heer Willem Hespe als koordirigent, door alle vereenigin- gen, welke onder leiding staan van genoem den heer. Ook voor het geven van eenige an dere concerten worden voorbereidingen ge troffen. De dirigent, de heer Willem Hespe, en de aftredende bestuursleden, de heeren A. N. Zonneveld, C. Westerbeek en J. F. Kroon e, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Ramaker, bij eerste stemming werd gekozen de heer W. Kroese. Nadat was besloten den jaarlijkschen Kien- avond te doen houden op Zaterdag, 17 De cember a.s. en voorloopig eenige plannen voor de viering van het veertig-jarig bestaan der Vereeniging waren besproken, sloot de voor zitter de vergadering. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN HAARLEM. De heer H. J. Voors van Heemstede zal op Donderdagavond 17 November in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht het onderwerp behandelen: „Een jong kerklid en de kerk". 100ste VOORSTELLING „HET BAL". Mevrouw Charlotte Kohier zal op Dinsdag avond 15 November in den Stadsschouwbui-g te Haarlem de 100ste voorstelling geven van haar voordracht „Het Bal", van Iréne Nemi- rowski. vertaling J. W. F. Werumeus Buning. dat door het geheele land. alsook in West- Indië zoo'n groot succes mocht hebben. Zware verkoudheid - onmiddellijk verlicht door in- ■- jjfc J haleeren van de bacteriën- I4'doodende Karsote-dampen. F 0.70 en F 1.— per flacon. '{Adv. Ingez. Med.) ■/JOM foNffg Jeanne van Sehaik-Willing. Uit gestelde vlucht. Josine Reuling. Senta Meloni Le rares-solozang. Beide uitgaven: Querido's Uitg. Mij. Amsterdam. Het is geen boos opzet dat deze twee boeken van vrouwen hier saamgekoppeld verschij nen; er zijn slechts de toevalligheden, dat ik ze na elkaar uit mijn stapeltje greep en ze een zelfde uitgeefster hebben. Maar hoe gemakkelijk zou het zijn ze tegen elkaar uit te spelen. Juist om die gemakke lijkheid willen we dat nalaten. Deze beide boeken hebben nu letterlijk niets met elkaar te maken en zoo zullen we ook onze lezers wel in twee groepen kunnen verdeelen die, elk voor zich, het eene verwerpen en het andere be wonderen. Zoo gemakkelijk komt een verslag gever er nu eenmaal niet af; hij moet van alle beide de zeer anders geaarde verdienste in het licht stellen en zijn eigen voorkeur daarbij niet laten domineeren. Wat niet altijd gelukt, natuurlijk. De tien vertellingen waaruit de Uitgestelde Vlucht" bestaat, zijn gebundelde kunstwerkjes waarvan het oudste 1917 gedateerd is, sommi ge geen datum dragen of. naar wordt aange geven, in een reeks van jaren gegroeid zijn en een enkel ten slotte nog in dit jaar ontstond. Voor wie van deze zeer bijzondere schrijfster later eens een uitvoerige studie zou willen maken, kunnen die gegevens van belang zijn. i Ze zijn naar den vorm, alle voorbeeldig van woordkeus en gedachtenopbouw en bezitten de eigenschap, dat ze meer vertellen dan er woordelijk geschreven staat, dat ze een onder grond hebben waarnaar de lezer kan gissen of waarover hij mag mijmeren en waardoor hij als het ware gekapseld wordt in een schoone onwerkelijkheid, die boeiender is dan de reali teit en toch die werkelijkheid zeer nabij is. Een soort realistische symboliek, die bij den lezer een zekere mate van intuïtie vooronder stelt en hem onbevredigd zal laten, zoo hij slechts op het feitelijk verhaal van wat ge- ZONDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Centraal Tooneel met „Golden Boy" 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: 2.30 uur: Volksconcert H. O. V.. Gem Concertgebouw: 8.15 uur: Groot Volks- tooneel met „De Fabrieksbaas". Rembrandt Theater: „Hebben dieren ver stand?" Filmcauserie door G. de Josselin de Jon?. 11.30 uur. Frans Hals Theater: Pygmalion met Lily Bouwmeester. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Centraal Tooneel met „Wintersport". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 12 Nov. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 18 Nov. zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J Fischer, firma Grijseels en van Hees. Lange Veerstraat 14. Te! 11000. L. Schoorl. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78. Tel 10500. f| A t ADR STOOPPLEIN 24 Holsiet TEL. 15597 (Adv. Ingez. Med.) Leger des Heils. Korps Haarlem I krijgt bezoek van Haagsch Muziekkorps. Na het groote muziekfeest te Amsterdam in het Concertgebouw aan de van Baerlestraat op Zaterdag a.s. des avonds om acht uur, waaraan ongeveer 5 a 600 muzikanten uit ge heel Nederland zullen deelnemen, zal ook het muziekcorps van Den Haag I aanwezig zijn. Op de terugreis naar Den Haag. na het bij wonen van de Congresbijeenkomsten van Zon dagmorgen en -middag, zal het muziekkorps van bovengenoemd Korps bestaande uit een 40-tal muzikanten, Haarlem bezoeken en wel Korps Haarlem I aan de Schagchelstraat. Het zal een bijzondere samenkomst zijn, waarin het muziekkorps speciale Selectie en Marschen zal spelen. Wenscht U een goeden en Ieer- zamen avond, vergeet dan niet deze samen komst bij te wonen welke aanvangt om acht uur en welke onder leiding staat van Kolonel Wijkhuizen, een oud-Haarlemmer. Maandagavond om acht uur zal een zeer belangrijke Onthullingsmeeting gehouden wor den onder leiding van Kolonel Chr. Ronitz, bijgestaan door den Divisie Officier Brigadier Kolder, de geheele Divisie Staf en een veertig Officieren uit de Centraal Nederland Divisie. Deze avond staat in het teeken van overwin ning. Niemand verzuime dezen zoo bijzonderen avond bij te wonen. beurt gespitst is. Amusementslectuur is dit niet, het behoort tot wat de Franschen „de la littérature pure" noemen. Waaruit nu weer niet geconcludeerd moet worden dat de ver halen, als zoodanig, vervelend zijn integen deel! maar ze zijn niet de hoofdzaak. De quintessens zit in wat niet geschreven staat, en vaak zal men juist daarin den ernst van dit werk voelen en den naar binnen schou wenden, waarheden zoekenden geest van de schrijfster waardeeren. Van deze verhalen komt, in het eene meer, in het andere minder, die quintessens aan de oppervlakte. Tot de eenvoudigste behoort voor mijn gevoel dat prachtige vertelsel dat „Het Aquarium" heet, met die sober-aantrekkelijke beelding van het raadsel dat in ieder men- schenlot is. Raadselachtiger maar boeiender nog wordt dat gesuggereerd in „De Vampier" en zoo heeft elk verhaal die eigenaardige sfeer, die als een ijlheid is rondom het technisch prachtig vaste bouwsel der taal. „Uitgestelde vlucht" is een boekje waarmee men littera tuurvrienden met Sinterklaas een genoegen kan doen. Senta Meloni zal een veel breedere schare kunnen bevredigen. Josine Reuling zag met een dosis Hollandschen humor voor haar geestesoog de figuur eener zonderlinge Ber- lijnsche zangpaedadoge en kamerverhuurster, die in de eerste jaren van het Hitler-bewind bovendien nog in politieke verwikkeling ge raakt. voor haar te rappe praatzucht van com munistische sympathieën verdacht wordt en in het gevang geraakt. Een en ander, om kleed met bijkomstigheden en verlevendigd met nevenfiguren, levert een amusant verhaal van een buitenkant der dingen zooals de schrijfster zich die gedacht heeft. Een kunst vorm heeft zij aan dat verhaal niet willen ge ven en wij willen Meloni dan ook niet als kunstwerk beoordeelen. doch het waardeeren om den levendigen, vaak grappigen dialoog dien Josine Reuling voor haar personen be denkt en de even grappige situaties, waarin zij ze plaatst. Zonder daar bijzonderen nadruk op te leggen laat zij ze soms aardige dingen zeggen, die dieper gaan dan bedoeld werd en ontstaat een verhaal dat wel geen „littérature pure" is. maar toch wel een beetje van de fa milie. Alleen komt het mij voor van Josine Reuling wel eens belangrijker werk gelezen te hebben. E. Eewijck. De Klimmers. Amster dam. Andries Blitz. .Kunstzij, roman van meiden en kerels" en „Momenteel zonder", indertijd ook in ons blad besproken, worden thans gevolgd door De Klimmers, waarmee de vlugge knapen bedoeld zijn, die bij den bouw van fabrieksschoorstee- nen en andere hooge gevaarten met natuurlijk gemak of met „lef" de halsbrekende toeren verrichten die bij dat bedrijf te pas komen. Jonge boeren en fabrieksarbeiders die zonder werk geraken komen bij een nieuwbouw in de kleine stad aan den arbeid en onder hen zijn er eenigen die even rappe klimmers zijn als de specialisten-Rotterdammers in dat vak, door den aannemer daarvoor meegebracht. Een aardige jonge kerel komt daarbij te vallen en sterft, juist als voor hem na lang tobben en wachten een vrouw het geluk zal brengen. Van Eewijck weten wij nu wel dat hij niet tot de auteurs behoort, die ons diets willen maken dat de wereld een pretje is. De pretjes die hij beschrijft hebben bijna steeds een troosteloos kantje en de levensernst, die bij hem wel heel echt zal zijn, slaat bij schildering van geluk kiger momenten bijna over in een sentimenta liteit, die ten opzichte der door hem geteeken- de figuren wel eens onwaarschijnlijk kan aan doen. Overigens is hij een uiterst knap com positeur. Een verhaal als De Klimmers geeft in flitsen en tafereelen, in het tempo van een film, leven en bedrijf van den arbeiders- en boerenstand in en rondom de kleine stad. Het doet dat prachtig en boeiend. Zijn compositie berust niet op samenhang en evenwicht, maar op de verrassende werking van afbreken en •overstappen met, als bij de film, nu en dan een „inzet" van een belangrijk moment. Dat geeft aan het werk tegelijkei-tijd iets onrustigs en iets pakkends en het laatste is voor de bedoeling van den schrijver het voor naamste. Deze ziet het leven van zijn land en zijn menschen met een rauwen waarheidszin, die niet aan zijn kunstenaarschap in den weg staat doch een lichte tempering zou kunnen verdragen, waardoor het werk niet uitsluitend kost voor meer gevorderden in levenswijsheid zou behoeven te zijn. J. H. DE BOIS. OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLI1K VAN Ten einde raad slceg Duimelijntje een verdord blad als een mantel om zich heen. Maar in en in warm werd zij toen niet. In tegendeel, toen het bleef sneeuwen, kreeg zij het hoe langer hoe kouder en zij klappertandde vaak, wanneer zij door de dikke sneeuw voortliep. Zoo kwam zij ook aan een korenveld, met niets dan harde, droge stoppels. Voor haar leek het echter een geheel bosch, waar zij doorheen moest loopen. Maar terwijl zij, moedeloos en huiverend van koude, een weg zocht tusschen de harde stoppels, zag zij plotseling een zwarte opening. Even aarzelde Duimelijntje. Zou zij naar binnen gaan of niet? De gedachte hier misschien warmte te zullen vinden, dreel haar echter aan. En dus aarzelde zij niet langer, maar stapte naar binnen. Hè, de warmte kwam haar al tegemoet, want zij was beland in het hol van een veldmuis, die hier den winter doorbracht en die een behoorlijke voorraad koren had opgeslagen. Duime lijntje, die in twee dagen al niets meer te eten had gehad, vroeg om een graankorrel {Wordt vervolgd). TENTOONSTELLING VAN VOGELS. legenheid gesteld, de vogels te bezichtigen. Wandeling langs de kooien. Gemen«;<l koor „Polyhymnia'' AGENDA Heden: ZATERDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep ,,De Scha kel": „Renée Jeanne" (40-jarig tooneeljubi- leum Tilly Lus). 8.15 uur. La Gaité, Raaks: Groot Nachtfeest tot 3 u. Frans Hals Theatev: „Vadertje Langbeen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater en Palace Familie Ci nema: Walt Disney's .Sneeuwwitje en de ze ven dwergen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De zoon van Tarzan" en Cowboy Romance". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Vleugels boven Hono lulu" en „Do onwelkome gast". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2.3011 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Het begon ook te sneeuwen. Voor Duimelijntje was iedere voor gewone menschen. En zoodra een sneeuwvlok haar raakte sneeuwvlok net zoo zwaar als een groote schep vol met sneeuw boog zij bijna dubbel. Och, ze was ook maar één duim lang en de sneeuwvlokken, die hier vielen, waren ontzaggelijk groot. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6