I De Bakenessergracht dempen? ER IS IN UW TUIN |!fl v.Empelen Nu uit verkeersoogpunt bekeken. NASSAU-BANK N.V. EFFECTEN SAFE DEPOSIT BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG Ï2 NOVEMBER" T938 HAAREEM'S DA'GBCA'D UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE Luchtbcschermingstentoonstelling. Weinig belangstelling van gemeenteraadsleden. Behalve de excursie naar de Luchtbescher- minstentoonstelling te Amsterdam, waaraan onder leiding van den Inspecteur van Politie, den heer Berentsen, belangstellenden uit de Heemsteedsche burgerij konden deelnemen, is getracht een afzonderlijke excursie op Zater dagmiddag te organlseeren voor de leden van den gemeenteraad, opdat dezen zich onder deskundige voorlichting een meening zouden •kunnen vormen van hetgeen op dit punt van overheidswege in de gemeente zou kunnen wor den gedaan. Terwijl aan eerstgenoemde excursie meer dan 130 ingezetenen deelnamen, kon de ex cursie van de gemeenteraadsleden niet door gaan, omdat, naar men ons mededeelt, slechts een viertal raadsleden daaraan wilde deel nemen, CHR. BESTURENBOND. Woensdag 16 November zal„ er door den Christelijken Besturenbond een propaganda- vergadering gehouden worden in het Ger. Wijkgebouw Camplaan te Heemstede. Als spreker voor dien avond zal optreden de heer G. Moll, penningmeester van den Ned. Christelijken Bouwarbeidersbond. Verder zal een declamatie gegeven worden terwijl een plaatselijke predikant een slot woord zal spreken. IJMUIDEN f 690 BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 35 KW 103 Loggers: KW 62 f 500, KW 75 f 700, IJM 201 f 890 Kotters: FN 341 f 480. Schepen met versclie haring: FR 531 f 350, KW 43 f 690, KW 19 f 75, KW 110 f 700, KW 67 f 170, KW 56 f 870, SCH 25 25 f 1140, SCH 236 f 640, SCH 84 f 69, SCH 399 f 840, SCH 72 f 900, SCH 110 f 360 NAGEKOMEN BESOMMING. Logger met versche haring: SCH 84 f 748. MARKTBERICHT (Versche visch). IJmuiden, 12 November 1938 Tarbot 7255 ct. per K.G. Tong 11276 ct. per K.G. Zetschol f 22—f 17.50 per 50 K.G. Kleinschol f 17f 7.50 per 50 K.G. Bot f 12—f 5 per 50 K.G. Schar f 9.50—f 2.40 per 50 K.G. Groote gul f 7.50 per 50 K.G. Kleine gul f 7f 3.80 per 50 K.G. Wijting f 3.30—f 1.20 per 50 K.G. Versche haring f 3.50f 1.60 per 50 K.G. Vleet.f 0.60 per stuk. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: En Avant IJM 8. Vangst: 20 m. schelvisch, 95 m. braadschelvisch, 300 m. makreel, 95 m. gul en blanke koolvisch, 50 m. zwarte kool- visch, 15 m. radio, 40 m. varia, 85 m. stock' a bit, totaal 700 manden, benevens 270 stuks stijve kabeljauw. Erin IJM 12. Vangst: 1000 m. schelvisch, 600 m. kabeljauw en gul, 100 m, schol, 30 m. wolf, 300 m. roodbaars, totaal 2030 manden. (Het is niet zeker of tengevolge van late bin nenkomst een deel van deze vangst nog ver kocht kan worden). Maria R. Ommering IJM 7. Vangst: 60 m. schelvisch, 250 m. braadschelvisch, 60 m. gul en kabeljauw, 40 m. radio, 10 m. plat- visch, 50 m. makreel, 40 m koolvisch, 40 m. wijting en schar, 10 m. rog en poon, totaal 535 m. benevens 25 stuks stijve kabeljauw. Alma, IJM 4A. Vangst: 70 m. schelvisch, 300 m. braadschelvisch, 40 m. gul, kabeljauw en koolvisch, 50 m. makreel, 30 m. wijting en witjes, 125 m. radio, 10 m. platvisch, 5 m. varia. Totaal 630 manden benevens 90 stuks stijve kabeljauw. Utrecht, IJm. 73. Vangst 40 m. Schelvisch, 120 m. braadschelvisch, 40 m. radio, 150 m. gul en koolvisch, 30 m. wijting, 280 m. makreel, 40 m. varia. Totaal 700 manden, benevens 120 stuks stijve kabeljauw. Delft, IJm. 17. Vangst: 85 m. schelvisch, 325 m. braadschelvisch, 50 m. wijting, 100 m. ka beljauw, gul en koolvisch, 1000 m. makreel, 40 m. varia. Totaal 1600 manden benevens 150 heele en 50 halve kabeljauwen en 40 lengen. Betje RO 16, Vangst 120 m. schelvisch, 115 m. braadschelvisch, 130 m. gul, 60 m. wijting en schar, 20 m. poon, 5 m. platvisch, totaal 450 m. benevens 60 stuks stijve kabeljauw. SANTPOORT HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG. Ter gelegenheid van de herdenking van den Wapenstilstandsdag draaide gisteravond in het Vereenigingsgebouw de bekende film „Niemandsland". De film liet niet na een diepen indruk op de bezoekers te maken. HILLECOM DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen van .120 op 145, waaronder 59 bloemistarbeiders. Verleden jaar bedroeg het totaal 207. BOLLEN IN BESLAG GENOMEN Door den Plantenziektenkundigen Dienst is in samenwerking met de politie aan het sta tion alhier beslag gelegd op een vrij groote zending bloembollen, verpakt in 24 jute zak ken en bestemd voor Duitschland. De bollen waren te klein en ziek, zoodat door verzending de Landbouw-uitvoerwet was overtreden. Te gen den eigenaar werd proces-verbaal opge maakt UIT EEN CAFé VERWIJDERD Een bezoeker, die te veel gedronken had werd door den eigenaar buiten het café gezet, De man kwam daarbij te vallen en brak het linkerbeen. Per ziekenauto werd hij naar het Leidsche Ziekenhuis vervoerd, terwijl de politie de toedracht uitpuzzelt. De inbraak in de Meerstraat. Dader gesnapt. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van inbraak met diefstal ten huize van den heer J. v. D., in de Meerstraat. Op verzoek van de politie alhier is nu te Amsterdam een voormalig HiUegommer gearresteerd, op wien men reeds direct vermoedens had. Hij werd naar Hillegom overgebracht en bekende den diefstal bedreven te hebben. PROPAGANDA-AVOND VAN „ONDERLING BELANG". Voor een stampvolle zaal gaf de Coöperatie „Onderling Belang" Vrijdagavond in Hotel Flora een propaganda-avond. De voorzitter, de heer L. Burggraaf sprak een welkomstwoord uit. Onder daverend applaus deelde hij nog als verrassing mede dat de broodprijs met ingang- van Maandag a.s. met 1 cent zou worden ver laagd. Hierna was het woord aan „De vier van Tholen en van Lier" die een revue van Jac. van Tol ten tooneele brachten, getiteld: „Bin nen zonder kloppen", welke bij de opvoering te Haarlem reeds besproken werd. PATRIMONIUM. Onder leiding van den heer J. O. Vermeer, hield de Hillegomsche afdeeling gisteravond in 't eigen gebouw een goed bezochte verga dering. Spreker was ditmaal de heer G. Troost met het onderwerp „De Zondagsrust in Ned. Oost Indië". Hij somde een drietal ooi-zaken op waarom in Indië geen wekelijksche rust dag was, om vervolgens de verbeteringen te behandelen die door de regeering in deze zijn ingevoerd. Er is veel gedaan maar wij zijn nog niet waar wij moeten zijn. Een geanimeerde bespreking volgde, waarna de heer Troost met dankgebed sloto. WERKVERSCHAFFING. Bij den dienst der werkverschaffing van het Staatsboschbeheer te Noord-wijk kunnen ten hoogste 7 jonge werkloozen uit deze eg- meente geplaatst worden. Zij moeten inge schreven staan bij de arbeidsbemiddeling. De werkzaamheden bestaan uit het aanleggen van wandel- en fietspaden in de duinen met bijkomende werken; de werktijd is 34—40 uren per week, terwijl de rest wordt aange vuld met cursussen en ontspanning. De vergoeding bedraagt voor 1417 jaar f 2.50, voor 18—21 jaar f 3 en van 22—24 jaar f 3.50 per week plus een kleine tegemoetko ming voor het gebruik van rijwiel. De werk periode duurt tot einde 1938, maar wordt waarschijnlijk in 1939 voortgezet. FIETSENDIEVEN GEARRESTEERD? Den laatsten tijd werden hier regelmatig fietsen gestolen, zoo ook Donderdag toen op de Weeresteinstraat wederom een rijwiel ver dween. Dit rijwiel werd in een logement te Leiden verhandeld, van welken verkoop de Leid sche politie de lucht kreeg en twee personen arresteerde. Zij werden naar Hillegom gebracht en er zijn sterke vermoedens, dat deze zwer vers van professie niet vreemd zijn aan het verdwijnen van verschillende fietsen. De po litie stelt dan ook een uitgebreid onderzoek in, maar de heeren beschuldigen elkander. Dat zij niet geheel brandschoon zijn bewijst wel het feit dat een hunner voor het plegen van verschillende tegen de wet indruischende fei ten meerdere malen in het politieblad gesigna- lerd staat. BOTSING Op de Leidschevaart nabij de Bartembrug kwamen een wiel- en een motorrijder met el kaar in botsing met het gevolg dat beiden te gen den grond geslingerd werden. De fietsrij der kreeg een beenwonde, terwijl de motorrij der tallooze schaafwonden aan gezicht en handen opliep. Leden der E. H. B. O. ver bonden beide personen die zich daarna onder dokters behandeling stelden. De fiets werd totaal vernield, de motor kreeg lichte schade. De politie onderzoekt de schuldvraag. ZANDVOORT ZILVEREN JULIEUM. Vrijdag, 11 November, herdacht de heer L. Schuiten, Koningstraat 50, den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaren in dienst trad bij de gemeente Amsterdam, afd. Waterleidin gen. Voor den heer Schuiten is het een onver- getelijken feestdag geworden. In den voor middag overhandigde de directeur der Wa terleidingen hem met een hartelijken toe spraak namens B. en W. van Amsterdam een artistiek uitgevoerde oorkonde. De chef van de afdeeling waaraan Schuiten werkt, kwam hem persoonlijk bezoeken om den jubilaris zijn gelukwenscben aan te bie den, evenals het personeel voor zoover zich dit vrij kon maken. Van het gezamenlijke perso neel zijner afdeeling ontving de jubilaris een prachtige prismakijker in foudraal. De Ned. Christ. Bond van Personeel in Overheidsdienst, waarvan de jubilaris reeds vele jaren lid is, zond een fraaie bloemen mand. Dit was niet het eenige bloemstuk, dat het huis van den jubilaris versierde, integen deel, vele vrienden en bekenden, collega's en familieleden hadden hun gelukwenschen eveneens vergezeld doen gaan van bloemen. LISSE A.R. PROPAGANDA- EN STUDIECLUB. De A.R. Propaganda- en Studieclub zal a.s. Maandagavond vergaderen in welke vergade ring de heer B. de Vries zal spreken over het onderwerp: „Verhouding tusschen patroon en arbeider". De vergadering wordt gehouden in de vergaderzaal der Geref. Kerk. HALFWEG FANCY FAIR Op Maandag 21 en Dinsdag 22 November, van des middags half drie tot des avonds half tien. zal in de lokalen van de Fröbelschool der zusters Ursulinen te Halfweg een fancy-fair worden gehouden, waarvan de opbrengst ten bate komt van het missiewerk. Aan deze fancy-fair zullen verschillende at tracties verbonden zijn, terwijl op Dinsdag avond tevens de trekking van de groote loterij zal plaats hebben. VERKIEZINGEN NED. HERV. KERK Bij de gehouden verkiezingen van leden voor het college van de Nederlandsche Hervorm de Kerk werden de periodiek aftredende be> stuursleden J. Agterhof, F. Bolt, G. Snijders en iets, dat U niet bevalt, de border, heestergroepen of een te kort aan bloemen. Reeds lang heeft U plan nen dit te veranderen, maar U weet niet hoe. Praat er eens vrijblijvend over met CARL v. EMPELEN. Hij weet Uw wenschen te verwezenlijken. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG No. 18 HEEMSTEDE TELEF. 28080 (Adv. Ingez. Medj A. M. J. Vernet alle herkozen, terwijl ter voor ziening in de vacature ontstaan door de be noeming van M. Sepers tot diaken, op Vrijdag 18 November een herstemming zal plaats heb ben tusschen de heeren P. van Beekum en A. van Rijn. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) VOETBAL. H. P. de Kief te overleden. HAARLEM, Vrijdag. Tot ons leedwezen vernemen we, dat de heer H. P. de Kiefte, vroeger keeper van het eerste elftal der Haarlemsche voetbalvereeniging E D. O., Donderdagavond in het Diaconessenhuis is overleden. Een paar dagen geleden schre ven we nog, dat in zijn toestand een ongun stige wending was ge komen. Tot aan zijn dood toe toonde hij nog groote belangstel ling voor zijn club E. D. O. Dit constateer den we bij een bezoek aan hem in het Diaco nessenhuis. Hij vroeg naax den uitslag van den wedstrijd H.F.C.— E.D.O. Toen hij hoorde, dat zijn club met 60 gewonnen had, verhelderde zijn gezicht. De heer De Kiefte was ook ongeveer twaalf jaar lid van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Teraardebestelling. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandagmiddag één uur op de Noorder Be graafplaats aan den Vergierdeweg. H. P. de Kiefte Pearl Buck krijgt den Nobelprijs voor Letterkunde. De Nobelprijs voor letterkunde 1938 is toege kend aan de Amerikaansche schrijfster Pearl S. Buck, wier werken voor het meerendeel in China spelen. De schrijfster, dochter van een Amerikaanschen zendeling in China, is uit eigen aanschouwing en ervaring voortreffelijk op de hoogte met Chineesphe toestanden, die zij o.a. beschreyen heeft in den bekenden ook verfilm den roman „The'góöcT earth" („De goede aarde") en de beide vervolgen „ATKouse divided" en „Sons". De Nobelprijs voor natuurkunde 1938 werd toegekend aan den Italiaanschen professor En rico Fermi voor zijn werkzaamheden op het ge bied van nieuwe radio actieve elementen. De Nobelprijs voor chemie voor het jaar 1938 zal ter beschikking worden gehouden om even tueel in 1939 te worden verleend. Zondagmiddagconcert van de H. O. V. Onder leiding van Marinus Adam, zal de H.O.V. Zondagmiddag a.s. een concert geven waarvoor de solistische medewerking is ver kregen van Lida Langerveld (mevr. Voren- kamp'Langerveld) Deze talentvolle violiste trad reeds eenige jaren geleden met groot succes bij ons orkest als violiste op. In 1920 behaalde zij in Am sterdam den prijs bij uitnemendheid, waarna zij haar studie voleindigde bij den grooten vioolpaedagoog Oscar Back. Gedurende 4 j aal trad zij in Holland op als soliste en als kamer- muziekspeelster. In 1924 vertrok zij naar Indië, alwaar zij op verschillende plaatsen gevestigd was. Verscheidene malen maakte zij tournee's door den Archipel, voor den bond van Kunstkringen. Thans heeft zij zich voor goed in Holland gevestigd en Zondagmiddag zal het haar eerste optreden weder zijn in ons land. Met orkestbegeleiding zal Lida Langerveld ten gehoore brengen „Symphonie Espagnole" van Ed. Lalo. Het orkest begint dezen middag met de Es dur Symphonie van W. A. Mozart terwijl na de pauze nog wordt uitgevoerd „Suite Alge- rienne" van Saent-Saens en Variaties over 'n thema van Kuhman van Hendrik Andriessen. Moge de belangstelling voor dit concert even groot zijn als voor het Historisch concert; het programma verdient dit ten volle. VEILINGEN. HAARLEM, Vrijdag. In ,,'t Notarishuis" werd gisteravond een openbare verkooping gehouden, die het vol gende resultaat had: 1. Huis, Morinnesteeg 17 zw. en rd. Kooper A. Bos voor 1800. 2. Huis en erf aan de Lange Wijngaard straat 9. Kooper C. J. J. Jacques q.q. voor 1400. 3. Woonhuis Verspronckweg 8, op 7000 opgehouden. 4. Winkel en woonhuis, Reitzstraat 4, op 4470 opgehouden. 5. Drie huizen, Atjehstraat 67, 69 en 71. Kooper W. J. Dingboom voor li.100. 6. Drie huizen, Perseusstraat 45, 47 en 49. Kooper W. Hoek voor 13.410. 7. Winkel- en woonhuis, KI. Houtstraat 2 zwart en rood. Kooper A. H. Krijnen voor 5005. 8. Huis, Jansweg 21. Kooper J. Heuperman voor 4100. 9. Huis Reyer Anslostraat 8. Kooper P. J. van Empelen voor 3200. ■10 Huis, Reyer Anslostraat 10. Kooper mej. M. de Geus voor 3350. 11 en 12. Huizen Reyer Anslostraat 12 en 14 Kooper W. H. Dalmeyer voor 6700. 13. Winkelhuis, Zomerkade 53 zw. en rd. Kooper J. C. Th. Smit voor 4000. Commissaris Tenckinck over de schuilkelder-quaestie. Door de nota die het Raadslid H. J. L. Klein Schiphorst aan den Raad gezonden heeft (zie ons nummer van Donderdag) is de quaestie van de demping der Bakenessergracht inge wikkelder geworden. Onder de tegenstanders van het denkbeeld om de gracht te dempen zijn er de gedachtenwisseling in de pers toonde dit aan die niet genegen zijn, dat plekje oud-stadsschoon op te offeren als dit niet noodzakelijk is in het belang van het verkeer. Tot nu toe speelde het verkeersele ment evenwel geen belangrijke rol in de zaak, omdat bij uitvoering van het voorstel van de meerderheid van B. en W. de gedempte Bake nessergracht toch buiten het drukke stadsle ven zou vallen. Als evenwel wordt ingegaan op het denkbeeld van den heer Klein Schip horst zou de gedempte Bakenessergracht wel beteekenis krijgen voor het verkeer. (Mits men zoo'n nieuwen verkeersweg zou noodzakelijk achten, hetgeen een andere zaak is.) Wij hadden over deze quaestie een onder houd met een verkeersspecialist, die het vol gende opmerkte. De heer Klein Schiphorst grijpt bij zijn denkbeeld gedeeltelijk terug naar het inder tijd door den Raad aangenomen voorstel van B. en W. om een nieuwe brug over het Spaarne te bouwen. Dit oude voorstel hield ook in een overkluizing van den Burgwal tusschen de Spaarnwouderstraat en het Spaarne, maar de brug zelf was toen ontworpen tegenover de huizen aan het Donkere Spaarne tusschen de Bakenessergracht en het Donkere Spaarne. Dit laatste werd door sommige bestrijders toen minder gelukkig geacht. Het door den Raad aangenomen voorstel om deze brug te bouwen werd door het college van Gedeputeerde Sta ten vernietigd. Nu wil de heer Klein Schiphorst ook het ge deelte van den Burgwal dempen, maar de nieuwe brug over het Spaarne (die de Graven- steenenbrug dan zal vervangen) bouwen aan sluitend op de gedempte Bakenessergracht. Dat is zoo verklaarde onze zegsman een betere oplossing. Als het tot een volledige uit voering van dit nieuwe plan zou komen kan ook weer het oude denkbeeld toegepast wor den om in de Spaarnwouderstraat een één- richtingverkeer voor te schrijven,, omdat het tegenovergestelde verkeer dan over de Hout markt geleid kan worden. Indertijd heeft de gemeente al huizen aangekocht om een door braak te maken tusschen de Spaarnwouder straat bij de Amsterdamsche poort en de Houtmarkt. Als het plan Klein-Schiphorst wordt uitge voerd krijgt de demping, van de Bakenesser gracht natuurlijk een belangrijke beteekenis voor het verkeer. De Bakenessergracht moet dan natuurlijk gedempt worden tot aan de Nieuwe Gracht, opdat het verkeer bij de Jans- brug aansluiting krijgt op den bestaanden verkeersweg Jansstraat-Jansweg. Vooral dit zou voor het verkeer in de binnenstad van zeer veel beteekenis zijn. Het thans op de Bake nessergracht doorloopende stukje van de zuid zijde van de Nieuwe Gracht lijkt klein, maar in werkelijkheid valt de breedte mee. Wij hadden ook een onderhoud met den heer Klein Schiphorst. Deze merkte allereerst op, dat hij geen bepaald voorstel aan den Raad gedaan heeft. Zijn bedoeling was slechts zijn denkbeelden voor zijn collega raadsleden uiteen te zetten en dat met eenige teeke- ningen te illustreeren. Als er in den Raad leden zijn die zijn gedachtengang deelen kan er uit den Raad een voorstel komen om aan het college van B. en W. te verzoeken over zijn denkbeeld prae-advies uit te brengen. Hebt u eenig idee hoeveel uitvoering van uw denkbeeld zal kosten? vroegen wij. De heer Klein Schiphorst antwoordde: Neen. Van zoo'n bijzonder werk is geen voor- loopige begrooting te maken. Eerst moet toch nauwkeurig bekeken worden op welke wijze de betonnen tunnel, die in de drooggelegde Bakenessergracht gebouwd moet worden, gemaakt moet worden. Kan die tunnel zon der meer op den bodem gelegd worden of moeten er betonpalen geslagen worden om den tunnel als het ware aan op te hangen. Dat weten wij pas als alles in finesses bekeken en berekend is. Maar dat kosten element is voor mij op dit oogenblik van ondergeschikt belang. De hoofdzaak is de beantwoording van de vraag: heeft Haar- lejm schuilkelders noodig? Wordt de vraag be vestigend beantwoord, dan is het in elk geval goedkooper om zoo'n schuilkelder de de Ba kenessergracht te maken dan ergens anders, omdat wij hier dan immers al een put hebben, waardoor een belangrijke besparing van kos ten verkregen wordt. Laten B. en W. zoo vervolgde de heer Klein Schiphorst aan den directeur van Openbare Werken opdracht geven om een onderzoek in te stellen naar de kosten van de uitvoering van mijn denkbeeld. Als dan de raad een raming van de kosten heeft is het gemakkelijker om een definitieve beslissing te nemen. Uitvoering van mijn plan zou ongetwijfeld een groote werkverruiming hier ter stede be- teekenen. Hoe had u zoo de uitvoering van het werk gedacht? Niet in werkverschaffing, maar als een Werkfondsobject. Dit is nu, naar ik meen, een object dat zich uitstekend leent voor uit voering met financieele hulp van dit Werk fonds, omdat de demping van de Bakenesser gracht geen werk is dat per se in de eerste jaren moet worden uitgevoerd Tenslotte hadden wij een onderhoud met den Commissaris van Politie in dienst qualiteit van hoofd'van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem. Hoe is uw opvatting over de noodzakelijk heid van het maken van schuilkelders? zoo vroegen wij. Is er in den laatsten tijd on der de deskundigen niet de overtuiging ge komen, dat daarvan toch weinig heil te ver wachten is? De heer E. H. Tenckinck antwoordde: Dit laatste is absoluut onjuist. Nog altijd wordt veel beteekenis gehecht aan het maken van schuilkelders in steden. Wel heeft de minister zich in de Kamer uitgelaten dat hij meer ge voelt voor het maken van schuilloopgraven. maar de deskundigen deelen die meening niet. Bovendien waar moet men in een stad als Haarlem schuilloopgraven maken? Wij hebben dus in Haarlem schuilkelders noodig. Maar dat wil aldus de heer Tenckinck niet zeggen dat ik voorstander ben van het maken van zeer groote schuil kelders. De heer Klein Schiphorst heeft het in zijn nota over een schuilkelder die plaats zou bieden voor 9000 a 10000 menschen. Daar tegen zou ik bezwaar hebben. Ik zou het on verantwoord achten om zooveel menschen bij elkaar te brengen, want dan wordt het gevaar voor een paniekstemming onnoodig veel ver groot. Iets anders zou het natuurlijk worden als in de gedempte Bakenessergracht eenige van elkaar gescheiden schuilkelders zouden worden gemaakt. Het zou bijvoorbeeld moge lijk zijn er een te maken bij de Nieuwe Gracht, in het midden bij de Lange Begijnestraat en bij liet Spaarne. Maar op die wijze zou men toch niet meer dan voor eenige duizenden per sonen plaats maken. Ik maak zoo besloot de heer Tenckinck deze algemeene opmerkingen geheel los van de quaestie of de Bakenessergracht ge dempt moet worden. Daar houd ik mij na tuurlijk geheel buiten. Mijn meening gaat dus alleen over de vraag of en hoe van de ge dempte Bakenessergracht partij getrokken zou kunnen worden voor de luchtbescherming a 1 s de raad zou besluiten deze gracht te dempen. Hoe is het niet de betaling van de kosten voor het maken van schuilkelders? De heer Tenckinck antwoordde: In de w.et is vastgelegd, dat het rijk van de kosten voo" het maken van schuilkelders een zeer belang rijk percentage voor zijn rekening moet ne men. Het is wel een feit, dat de regeering niet veel geneigdheid toont de consequenties van deze wetsbepaling te aanvaarden, maar ik ben toch overtuigd, dat als de Raad zou besluiten op die plaats schuilkelders te maken het rijk een groot gedeelte van de daarvoor te maken kosten voor zijn rekening zou moeten nemen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om de Bakenessergracht te dempen zal naar wij vernemen in elk geval op de agenda van de raadsvergadering van a.s. Woensdag komen te staan. In goed ingelichte kringen verwacht men evenwel niet dat dan reeds een besluit genomen zal worden. Vermoedelijk zal het debat in den raad wel zoo geleid worden, dat B. en W. praeadvies zullen uitbrengen over het plan van den heer Klein Schiphorst, waardoor immers de aangelegenheid in een andere phase gekomen is. B. en W. zouden dan advies kunnen vragen aan den Directeur van Openbare Werken en ook aan den Com missaris van Politie in zijn dubbele qualiteit van verkeersautoriteit en hoofd van de Lucht bescherming. Tenzij er natuurlijk bleek, dat in den Raad een groote meeerderheid is, die van meening is, dat, al zijn er nu nieuwe ar gumenten ter tafel gekomen, er toch niet ge dacht moet worden aan de demping van de Bakenessergracht. Dan zou het natuurlijk overbodig werk beteekenen om een studie te maken van het plan van den heer Klein Schiphorst. ZIJLSTRAAT 61 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) JllllllllllllllllllllllllllflIIU^ SNEEUWWITJE. J Als de kleine kind'ren slapen, jj Dan gaan zachtjes Ma en Pa. jg Met hün moeder en hun vader, g 1 NaarREMBRANDT of CINEMA jj jj Daar draait deze week „Sneeuwwitje", jj sToppunt van de filmtechniek, m De Première voor ons land en m Voor het Haarlemsche publiek m Pa wil zulk een film niet missen, m Ma en Oma evenmin I Want SNEEUWWITJE is al dagen, jj HET gesprek in elk gezin jj Alle kleine kind'ren luist'ren En ze vinden het niets fijn, Dat ze juist in deze dagen, M Nog geenveertien jaren zijnm DICK MAES. nullum, (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Bevallen: K. Smits-Meijer, d., Eikenstraat 34, IJmuiden. J. C. Versluis-Bonarius, d., Haar lem. M. A. Jaape-ten Wolde, z., Kanaalkade 43, Velsen (N). H. A. Grootenboer-Kuijk, z., Mahustraat 21, IJmuiden. J. H. Gouda-Tack, z., Alb. Cuypstaaat 38, IJmuiden. T.'M. Groe- neveld-Kaper, d., Velserduimveg 197a, IJmui den. A. E. Schippers-Douma, z., Zanders straat 13, IJmuiden. M. J. F. Krah-Steffen, z., Beekvlietstraat 4. Santpoort. Overleden: W. F. Kok, 74 jaren, weduwnaar van W. v. Kralingen, K. Wilhelmstraat 19, IJmui den. H. Baas, 72 jaren, echtgenoote van P. Wennis, IJmuiderstraatweg 104, IJmuiden. A. Pijnenburg. 81 jaren, echtgenoot v. H. J. De- termeijer, Amsterdam. Ondertrouwden: M. J. A. Duyker en K. De kens, Bloemstraat 27 rd., IJmuiden. A. van Haaren en K. J. de Vroome, P. Heïnstraat 44, IJmuiden, Bik en Arnoldkadc IJmuiden. J. Asjes en C. M. Duffelen, Drieh. Kerkweg 15, Velsen. J. van den Brink en G. J. Pel, Am sterdam. S. Stammis en W. Ofte, Wijkerstraat weg 179, Velsen. v. Valkenburgstraat 1, Velsen Noord. Gehuwden: H. van der Wateren en J. Th. M. van Dijk, Pr. Krugerstraat 72, IJmuiden. L. Gouda en K. Geugjes, Frogerstraat 2, IJmuiden. R. J. Hulst en A. E. M. Bongers, de Weerd- straat 17, IJmuiden. E. Malestein en S. Ver meer, Eksterlaan 31, IJmuiden. J. Broekhui zen en A. C. Neve, Heidestraat 5, IJmuiden. A. Th. Barning en A. Klinkenberg. Amsterdam, Orteliusstraat 50 III. P. J. Wijker en C. Duistermaat Schrörs, Tuindershofje 7, IJmuiden C. J. de Heer en A. H. Irik, Tusschenbeeks- weg 61, IJmuiden. G. Kwak en J. van der Plas. D. Hartoghdw.straat 20, IJmuiden. H. M. J. B. Weinberg en C. Pronk, Snelliusstraat 14, IJmuiden. HAARLEM 11 November 1938 Getrouwd: 11 Nov. D. E. v. Lee en C. E. Bouman. Bevallen: 8 Nov. H. M. JonkerVos, d.; 9 Nov. V. MooiEnt. z.; J. v. ViersenSnijder, z.; M. Pus—v Nek. d.; M. M. J. v. d. Colk—de Leeuw, d.; K. v. WortMaunz, z.; N. Zuijdam v. Baarsen, z., R. v. Gelder—Wever, d., 10 Nov.: W. J. PostWijbrandts, z. 11 Nov.: m. P. H. Dijkshoorn—v. Vessum, z., A. C. Ouden dijk—Hoes, z„ M. v .Galen—Gaupp, d. Overleden: 10 Nov.: M. C., 5 mnd-, C. Sier- veld, Timörstraat, E. A. v. Dodeweerd—Rin geling, 84 j., Ripperdannri-

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7