„Als ik de actie georganiseerd had, zou zij radicaler geweest zijn" Minister spreekt van „individueele gevallen van plundering Gasmeter explodeerde ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 H A A REE M'S D A G B L' A Goebbels over de Jodenvervolgingen: De Duitsche minister voor propaganda, Dr. Goebbels, heeft Vrijdagmiddag ongeveer 150 vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers van vele landen ontvangen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de gebeurtenis sen der laatste dagen en keerde zich met kracht tegen de „matelooze verdraaiingen en overdrijvingen in een zeker gedeelte der kwaadwillende buitenlandsche pers", aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Hij drong er bij de aanwezigen op aan over „de gebeur tenissen te berichten op eerlijke wijze en in overeenstemming met de waarheid." Goebbels zeide verder, dat nationaal "socia lisme en anti-semietisme één zijn. „De Jood- sche kwesetie.zai in de eerstvolgende dagen en weken geregeld worden langs den weg van de wet. Wij zullen trachten de kwestie op onze wijze te regelen,deze oplossing moet echter komen, want het gaat om een actueel pro bleem". Voortgaande verklaarde Goebbels, dat er tusschen het Duitsche volk en de Joden zoo'n tegenstelling bestaat, dat de regeering tusschenbeide moet komen, omdat de poli tieke leiders niet willen dat het vraagstuk door het volk geregeld wordt. De regeering zal zich baseeren op de uit het „volk voortkomende gevoelens en zal zich door niemand laten be- invloeden. Goebbels ontkende, dat de rijksregeering het voornemen heeft om van het Joodsche probleem een internationale kwestie te ma ken. Zij twijfelt er echter niet aan, dat het probleem tenslotte op het internationale ge bied moet worden geregeld. Goebbels erkende de beroepseerlijkheid der buitenlandsche journalisten, doch protes teerde tegen de „insinuaties van zekere bui tenlandsche persorganen, volgens welke de anti-semietische betoogingen georganiseerd zouden zijn geweest". Tevens protesteerde hij tegen insinuaties, volgens welke Joodsche winkels zouden zijn geplunderd, zonder echter te verhelen, dat individueele gevallen van plundering zich hebben kunnen voordoen. Ook ontkende hij, dat de brandweerlieden niet ge tracht zouden hebben de branden in de syna- goges te blusschen en dat de politie niet tusschenbeiden zou zijn gekomen. De minis ter legde den nadruk op den wil om het pro bleem niet met geweld, doch langs wettelijken weg op te lossen. „Ik moet echter zeggen aldus voegde hij hieraan toe, „dat onze houding voor een groot deel zal afhangen van de houding der Joden in het buitenland. En de beste raad, dien ik hun, in het belang van hun geloofsgenooten kan geven is, gere serveerd te blijven". Aan het Algemeen Handelsblad ontleenen wij nog de volgende passage uit de toelich tingen van minister Goebbels: De actie is niet van hooger hand georganiseerd geweest. Had de mi nister de dingen georganiseerd, dan zou het er anders hebben uitgezien. Het verloop zou dan „typisch spon taan" en in overeenstemming met de volksziel zijn geweest. Het succes zou veel grooter geweest zijn en de actie veel radicaler. Ingrijpen kon de minster van München uit alleen telefonisch. Een streng verbod de actie voort te zetten kon eerst Donderdagavond bekend zijn. Toen is die actie dan ook oogen- blikkelijk gestaakt, zoo zeide Goebbels. Naar Havas uit Berlijn meldt is het vernie lingswerk der atni-semietische betoogers in de Grenadierstrasse al bijzonder fel geweest. De inrichting der winkels is volkomen vernield en de meest verschillende voorwerpen zijn op straat geworpen. Gistermorgen zijn de overblijfselen in hoopen 'oijeengeworpen en in brand gestoken, 's Middags steeg de rook nog op. In Berlijn en omgeving zijn talrijke Joodsche bankiers en advocaten in hun woningen gear resteerd. In over het algemeen welingelichte kringen raamt men het aantal der arrestaties in Berlijn op ongeveer 700. TJit München wordt gemeld, dat het bevel aan de Joden om binnen 48 uur te vertrekken afkomstig is van verschil lende locale nationaal socialistische or ganisaties. De bevelen zijn niet gesanc- tionneerd door de politie, doch de Joden verlaten toch de stad. Sommige Joden zijn bij de Gestapo gaan vra gen, waarheen zij zich konden begeven en waar het hun in het vervolg veroorloofd zou zijn ver blijf te houden Het schijnt, dat de partij-organi saties dezen maatregel alleen genomen hebben om den Joden schrik in te boezemen. Een Joodsch ebank, die eergisteren te München gesloten was, is gistermorgen weer geopend. In- tusschen echter was de bank in Arische handen overgegaan. Joodsche cliënten werd toegestaan bedragen, niet grooter dan 1000 R.M. op te ne men. De arrestaties. Het aantal gearresteerde personen be draagt volgens Reuter te München 1400. Meer dan de helft zijn overgebracht naar het concentratiekamp van Dachau. Volgens te Berlijn in omloop zijnde geruchten zou het aantal tot nu toe te Berlijn geax-resteerde Joden 4.000 be dragen. Van deze geruchten is echter geen be vestiging te verkrijgen. „Ariseering" van Joodsche zaken. United Press meldt, dat het aantal schilden met „Deze zaak wordt geariseerd", dat boven de vernielde Joodsche zaken wordt gehangen te Berlijn gestadig toeneemt ten gevolge van den druk, die van officieele zijde in dat opzicht wordt uitgeoefend. De „Angriff" laat een waar schuwing hooren en zegt oa. „Door het verkoo- pen van hun zaken zullen de Joden hun over- ontwikkelden zin voor winst trachten te benut ten doch dit zal door de wet beteugeld worden". De Joodsche employés moeten de zaken, waar zij werkten verlaten en mogen voor de kwestie van hun loonregeling zich slechts tot hun vroe gere werkgevers wenden, die bovendien aan de arische employés mogelijkerwijze nog een extra uitbetaling voor hun diensten zullen moeten doen". Het blad berekent, dat, terwijl er 1400 tot 1500 aanvragen zijn ingediend, nog 200 gevallen van „ariseering" geregeld moeten worden. Drie belangrijke Joodsche corsettenfirma's, die van Neumann, Lewadowsky en Obersby, zouden worden overgenomen door een groep Sudeten Duitschers. De groote sigarettenfabriek Gar- baty is reeds „ontjoodscht". In het kader der anti-semitische actie heeft de nationaal socialistische partij gisteren een anti-semieti§che tentoonstelling „De wandelende Jood" geopend. De tentoonstelling die in het Rijksdaggebouw wordt gehouden, is een soort doolhof van verschillende kaarten en prenten waarop vertakkingen staan afgebeeld van den „verderflijken" Joodschen invloed niet alleen in Duitschland maar in de geheele wereld. Speciale afdeelingen zijn gewijd aan de Joden in de poli tiek, in de kunst, de pers en economische beroe pen. Een andere afdeeling stelt het verband voor dat bestaat tusschen de Joodsche communistische beweging in verscheiden landen. De tentoonstel ling is gelijkluidend aan andere anti-semietische tentoonstellingen, die gedurende de laatste twee jaar in Duitschland werden gehouden. Sluiting van alle Joodsche zaken te München aangekondigd. De gouwleider voor Beieren Adolf Wagner heeft op twintig meetings het woord gevoerd. Hij kondigde aan zoo meldt United Press dat alle Joodsche zaken definitief gesloten zijn. „Dit beteekent niet", zoo zeide Wagner, „dat slechts de zaken, die men van de straat af kan waarne men gesloten zijn, maar ook alle zaken dié aan Joden behooren, zooals de kantoren van advo caten, handelsmaatschappijen etc". Verder kon digde Wagner aan? dat de laatste synagogen en bidvertrekken in de stad gesloten waren en hij onthulde, dat er verscheiden Joden gearresteerd waren. Ook duidde hij aan, dat een Poolsche Jood gedurende de „demonstraties' ge dood was. „Ik wensch dit niet te veront schuldigen maar ik vind het verklaar baar. Zoo iets is niet te verwonderen, als een Poolsche Jood van de gelegen heid gebruik maakt om te schimpen en te ïntervenieeren. Ik hoop dat alle buitenlanders in de toekomst zich in München er van zullen onthouden in onze zaken tusschenbeiden te komen. Ik wensch dit zelf tot de buitenlanders te zeggen, opdat zij zich onder ons met de geboden voorzichtigheid zullen bewegen. Canadeesche vijfling onderging een operatie. OALLENDER (Ontario) November (Reuter) De vijfling Dionne is vandaag met succes aan de amandelen geopereerd door een dokter uit Toronto, Wishart. Dr. Dafoe en de kinder arts Brown hielden toezicht. De ouders had den zich voor eventueele bloedtransfusie be schikbaar gesteld. Dokter Brown verklaarde dat de amandelen in slechten staat verkeer den, zoodat de verwijdering alleszins gerecht vaardigd was. Engelsche Koningspaar half Mei naar Canada. Met het slagschip „Repulse". Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Koning en de Koningin bij gelegenheid van hun bezoek aan Canada de reis zullen maken met het slagschip .Repulse", geëscorteerd door twee sche pen van het tweede eskader kruisers. De datum van vertrek is nog niet vastgesteld, doch Reuter verneemt, dat hun Majesteiten on geveer half Mei a.s. in Canada zullen aanko men. Het is niet waarschijnlijk, dat zij verge zeld zullen worden door een lid der Britsche regeering. ZEESCHUIMERS AAN HET WERK Geheele lading van stoomschip buitgemaakt. „PASSAGIERS" ONTPOPTEN ZICH ALS PIRATEN. Op 20 zeemijlen afstand van de monding van d£ Wangpoe is op de Jangtse door zee schuimers een overval gepleegd op het stoomschip Hoeatoeng. De piraten waren als passagiers aan boord gekomen. Op een ge geven oogenblik overvielen zij de scheeps officieren, waarbij zij geholpen werden door zeeroovers, die op jonken langszij, de Hoea toeng kWamen liggen. De geheele beman ning en de passagiers, tezamen met de lading ter waarde van 80.000 dollar, werden ont voerd. Een gewond lid der bemanning is naar Sjanghai gezonden om losgeld te eischen. Het Britscli-Italiaaiisclie accoord. Op 16 November in werking. Op 16 November zal, naar Havas verneemt, de Britsch-Italiaansche overeenkomst in werking treden. Op dien dag zal Lord Perth den ko ning van Italië, keizer van Abessynië, zijn geloofsbrieven overhandigen. TSJWALKOFSKY OPVOLGER VAN BENESJ? Als eenig candidaat gesteld. Dr. KRNO WAARSCHIJNLIJK MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Tsjwalkofsky. Onder voorzitterschap van minister-prest dent Syrovy is gistermiddag te Praag een ministerraad gehouden. Ook de Slowaaksche minister-president en de minister-president van de Karpathische Oekraïne, Wolesjin, na men er aan deel. Over het resultaat van den minister raad verluidt in politieke kringen, dat, wat ae verkiezing van een nieu wen president der republiek betreft, minister van buitenlandsche zaken, Tsjwalkofsky, met algemeene stem men als candidaat is aangewezen. Waarschijnlijk zal de verkiezing begin volgende week geschieden. De volgende wijzigingen zullen in de regee ring komen: minister-president wordt Czerny, die tot nu toe minister van binnen- landsche zaken was. Tot minister van bui tenlandsche zaken zal, voor den eersten keer sinds het bestaan van den staat, een Slowaak worden benoemd, waarschijnlijk Krno, de vroegere gezant te Den Haag Voorts heeft de ministerraad besloten alle partijen te ont binden. Op aandrang der Slowaken zal een eenheidspartij worden gevormd. Syrovy zal den rang van maarschalk ontvangen. Op den achtergrond de Synagoge in de Fasanenstrasze te Berlijn, welke tijdens de anti-Joodsche demonstraties in brand werd gestoken. De vernielde en geplunderde étalage van een Joodschen winkel te Berlijn. Tsjang Kai Sjek wil Kanton heroveren. Tegenaanvallen der Chineezen in Kwantoeng. Tsjang-Kai-Sjek heeft volgens het Japan- sche persbureau Domei een plan tot herovering van Kanton uitgewerkt. Volgens een bericht uit Sjanghai wordt een groote Chineesche strijdmacht geconcentreerd bij Koekong en Jirtgtak, ten Noorden van Kanton. Uit be trouwbare bron wordt evenwel gemeld, dat de Chineesche troepen niet zoo sterk zijn als van Chineesche zijde beweerd wordt. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche troepen bij hun tegenaanval op de Japanners in Kwantoeng voortdurend vorde ringen maken. Zij naderen thans Tsoenghwa, 50 kilometer ten Noordoosten van Kanton. De Chineezen langs den spoorweg Kanton- Hankau dringen den vijand terug naar Sjek- tsjang, dat op slechts 15 kilometer van Kanton ligt. De Japansche hoofdmacht ligt te Tsjengsjing, 60 kilometer Oostelijk van Kan ton, terwijl de stad zelf een betrekkelijk klein garnizoen heeft. Hertog van Windsor ontmoet zijn broeder. Beide hertogelijke paren maken gezamenlijk een rit door het Bois de Boulogne. De hertog en hertogin van Gloucester heb ben gisteren bij een particulier bezoek de lunch gebruikt bij den hertog en de hertogin van Windsor in de hotelappartementen, die laatstgenoemden te Parijs bewonen. Er was niemand anders bij tegenwoordig. Beide hertogelijke echtparen hebben des middags gezamenlijk een rit gemaakt door het Bois de Boulogne, waarbij de hertog en de hertoging van Windsor vermoedelijk hun nieuwe verblijf hebben getoond, dat aan den rand van het Bois ligt. De beide hertogelijke echtparen hebben des avonds apart gedineerd. Het zal van het weer afhangen hoe laat de hertog en de hertogin van Gloucester vandaag per vliegtuig zullen vertrekken. Zij logeeren in hotel Meurice in een appartement, dat beneden dat van den hertog en de hertogin van Windsor is gelegen. Roosevelt aclit het huidige Amerikaansclie bewind niet bedreigd. New Dealpolitiek wordt voortgezet. Tegenover vertegenwoordigers van de Ame- rikaansche pers heeft president Roosevelt gis teren verklaard, dat de uitslagen der verkiezin gen „all right" waren. De president geloofde niet, dat de uitslagen een bedreiging vormen voor de voortzetting eener liberale regeering. Hij achtte het. volgens United Press onaan nemelijk, dat het tot de formatie van een ge sloten oppositie der republikeinen en een deel der democraten zal komen, welke de New Deal maatregelen door hun stemmen zou trachten tegen te houden. Hij blijft bij zijn vast voornemen om de New Deal-politiek verder voort te zetten en hij zal dit voornemen niet veranderen. De re sultaten der verkiezingen zijn voor hem geen verrassing daar hij van tevoren er mede ge rekend had, dat de democraten minstens zeven senaatszetels en 65 zetels in het Huis van Af gevaardigden zouden verliezen. Autolaadkist bij de Neder- landsche Spoorwegen. Men verwacht er zeer veel van. De Nederlandsche Spoorwegen zullen in be drijf stellen de z.g.n. autolaadkist, den laad- kistwagen en den laadkist-oplegger met trac tor. De autolaadkist welke binnenwerks 3 M. lang en 2 M breed en 1.98 M. hoog is (inhoud 12 M3), heeft aan twee zijden openslaande deu ren en is van ventilatieopeningen voorzien. De laadkist is van plaatijzer met de noodige versterkingen en gelaschte verbindingen ge bouwd. Voor verplaatsing zijn vier rol wielen aangebracht. Het laadvermogen bedraagt 5 ton. De autolaadkisten worden tot een totaal van drie stuks (15 ton) vervoerd op een platten spoorwagen, laadkistwagen genoemd. Het vervoer van de laadkist langs den weg geschiedt door middel van den autolaadkist- oplegger, welke afzetbaar verbonden is met een tractor. De door de Nederlandsche spoorwegen in bedrijf te stellen autolaadkisten en de wijze waarop deze kunnen worden gebruikt vereeni gen in zich tal van groote voordeelen. Naar de verwachting der N.S. heeft dit elders in de geheele wereld toegepast (Neder- transportmiddel zoover bekend nergens landsch octrooi) een zeer groote toekomst. Werkmeester gedood arbeider zwaar gewond Vrijdagmiddag omstreeks half drie heeft zich in de machinerieën- en ap- paratenfabriek der N.V. M.E.A.F. aan de Croeselaan te Utrecht, een ern stige gasontploffing voorgedaan, welke aan den 58-jarigen meester knecht O. P. M., wonende aan de fabriek, het leven heeft gekost, ter wijl de 42-jarige T. J. van E., even eens te Utrecht woonachtig, gewond werd. Zij waren bezig op de bovenverdieping van de fabriek een natte gasmeter te demonteeren Plotseling explodeerde deze meter, waardoor een groote verwoesting werd aangericht. De beide mannen sloegen tegen den grond en liepen zware verwondingen op. De meester knecht bleek er het ergst aan toe. Hevig en beenen, werd de man in zorgwekkenden bloedend uit vele wonden aan gelaat, armen toestand, na voorloopig in de fabriek te zijn verbonden, "per ziekenauto overgebracht naar het Stads- en Academisch ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. Zijn metgezel had een zware verwonding aan een der oogen opgeloopen. Hij werd naar het ooglij dersgesticht vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeluk. OPENSTELLING VAN BRUG OVER DE RINGVAART BIJ SASSENHEIM GEVRAAGD De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Rijnland heeft een adres gezonden aan den minister van Waterstaat om de vrije vaart door de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer bij Sassenheim, welke nu slechts gedurende een uur per dag geopend mag worden voor schepen, weer zoo goed mo gelijk te heropenen, daar thans vooral de Katwijksche loggers veel last van den bestaan- den toestand ondervinden. HOOFDBESTUUR ORANJE-GARDE. De Centrale Oranje-Garde-Raad, het hoofd bestuur van de Oranje-Garde in Nederland, deelt mede, dat ds. Is. Voorsteegh van 's Gra- venhage, die op de landelijke bijeenkomst van 26 October j.l. was gekozen tot algemeen voorzitter, heeft gemeend voor deze benoeming te moeten bedanken. Ds. Voorsteegh blijft evenwel lid van den C.O.G.R. Hiervan is tevens lid de heer D. de Vries te Haarlem. Autobussenstrijd. Demonstratieve vergadering in Den Haag. In gebouw „Amicitia" te 's-Gravenhage heeft het comité van actie van het Neder landsche Touringcarbedrijf een openbare ver gadering gehouden, waar verschillende sprekers de kwestie van het autobussen-ver voer hebben behandeld. Er was groote belangstelling voor deze bij eenkomst. De groote zaal van „Amicitia" was tot de laatste plaats bezet en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Aan den ingang was gelegenheid tot het teekenen van een - petitionnement aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tegen negenen was de toevloed van belang stellenden zóó groot, dat men de deuren moest sluiten. Na een begroetingswoord van den voorzitter; den heer J. Stoop, die speciaal de aanwezige kamerleden welkom heette, heeft de heer F. de Mos te 's-Gravenhage het woord gevoerd over „Onze volksvrijheid en de autobussen- strijd". Deze rede werd voortdurend door applaus en opmerkingen geïnterrumpeerd. Hierna voerde mr. G. F. J. Jongbloed het woord over „Het vergunningstelsel in de nieuwe wet". Hierna voerden nog eenige sprekers uit de vergadering het woord. De heer Stoop deelde tenslotte mede. dat de actie zich politiek op volkomen neutraal terrein beweegt. INITIATIEF TOT INRICHTING VAN KAMPEN VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het secretariaat der R.V.C. wil het initiatief nemen tot de inrichting en organisatie van eenige groote kampen voor opneming van Joodsche vluchtelingen en zich daartoe wen den tot de Nederlandsche regeering en de hoogste autoriteiten, opdat een echte Christe lijke, menschelijke en bovenal ook Nederland sche daad kan worden gesteld. Men zende daartoe spoedig adhaesiebetuigingen aan het secretariaat der R.V.C.Spaarnezicht- laan 33, Heemstede. R.V.C. zijn de initialen van „Ridders van Christus", een charitatieve Christelijke organi satie, gevestigd te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9