R.K school voor M.U.L.O. in Haarlem-Noord -Uittusiiupen Wijziging Begrooting 1938 Politie moest van sabel gebruik maken. MAANDAG 14 N O V E M B Krijgt die onderdak in de school aan de Overtonstraat Het bestuur van de R.K Jongensschool voor M.U.L O. te Haarlem verzoekt de medewerking van de gemeente voor de stichting van een bijzondere school (R.K. Jongensschool) voor uitgebreid lager onderwijs aan den Rijksstraat weg ter hoogte van de Jan Gijzenvaart. Uit dat adres blijkt, dat de te stichten school ruimte moet bieden voor 181 leerlingen, dat zij 7 klassen zal hebben, en dat per klasse ten hoogste 30 leerlingen zullen worden toege laten. De bij de aanvrage overgelegde stukken, waaronder een lijst van meer dan 60 leerlin gen. die de nieuwe school zullen bezoeken, voldoen aan de bepaling der wet, zoodat naar de meening van B. en W. tegen inwilliging van het verzoek in beginsel geen bezwaren bestaan. Omtrent de wijze waarop de onderhavige medewerking zou kunnen worden verleend zij opgemerkt, dat B. en W. bij het ingevolge art. 77, le lici. der wet gehouden overleg hebben ter sprake gebrachtde mogelijkheid om aan adressant ter beschikking te stellen een ge deelte van het aan de gemeente toebehoorend schoolgebouw aan ce Overtonstraat no. 42. De onderhandelingen hierover zijn evenwel nog niet geëindigd, zoodat B. en W. den Raad in overweging geven zijn besluit thans te beper ken tot het verleenen van medewerking. Zoodra is komen vast te staan op welke wijze in de huisvesting der te stichten school zal kunnen worden voorzien, zullen B. en W. daartoe de noodige voorstellen, met kosten- begrooting. aanbieden. Aangezien de Raad op grond van art. 74, 4e lid. der wet tevens een besluit behoort te nemen omtrent de vraag of het voor het open baar uitgebreid lager onderwijs geldend maxi mum getal leerlingen per klas, zijnde 48. al of niet in overeenstemming moet worden ge bracht met het door adressant voor zijn school opgegeven maximum getal leerlingen per klas van 30. deelen B. en W. den Raad mede. dat het aan hun college gewenscht voorkomt daarin geen verandering te brengen. Rijwielstallingen bij scholen. Voorstel om een vergoeding voor het gebruik te eischen. In de raadsvergadering van 26 Januari 1938 werd besloten in het perceel aan de Jacobijne straat een rijwielstalling te maken voor het Gymnasium. Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld, dat alvorens het raadsbesluit kan worden goedgekeurd, de toezegging werd tegemoetge- zien, dat na het uitvoeren der werkzaamhe den een kleine vergoeding zou worden ge heven voor de gelegenheid tot het plaatsen van rijwielen Bij B. en W. bestaat daartegen geen be zwaar. Zij meenen evenwel, dat deze heffing- niet alleen moet plaats hebben voor het stallen der rijwielen aan heta Gymnasium, doch ook voor de stalling aan andere gemeen telijke onderwijsinrichtingen, waarbij een rijwielbersrplaats aanwezig is. Het ligt in het voornemen van de leerlin gen de volgende vergoeding te heffen a voor de gemeeentelijk inrichtingen voor dag-onderws: voor een half cursusjaar of minder f 0.75; voor een cursusjaar f 1.; b. voor de gemeentelijke Avondscholen voor Handels- en Nijverheidsonderwijs: voor een cursusjaar respectievelijk 75 en 50 cent. B. en W. verzoeken den Raad hun College te machtigen tot heffing van bovenbedoelde vergoeding met ingang van 1 September 1939. MUZIEK-PAEDAGOGISCIIE KRING Het bestuur van den Haarlemschen Muziek- paedagngischen Kring van Jonge Musici heeft uitnoodlgingen rondgezonden voor het bij wonen van een lezing door den heer Walter Howard over het onderwerp: „Allgemein Mu- sik-paedagogische Problemen" op a.s. Zon dagmorgen in een der bovenzalen van „Lido", Plein. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Centraal Tooneel met „Wintersport". 8.15 uur. Frans Hals Theates: „Vadertje Langbeen" 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater en Palace Familie Ci nema: Walt Disney's .Sneeuwwitje en de ze ven dwergen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De zoon van Tarzan" en Cowboy Romance". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Vleugels boven Hono lulu" en „De onwelkome gast", 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende Voorstellingen. 2.30—11 uur nam. DINSDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Charlotte Kohier met „Het Bal", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal. De filmtenor Josef Schmidt zingt, 8.15 uur. Jacobstraat 6: Bazar Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden. 7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van'3—5 en 7—9 uur. £R' 1938 Kindervoeding op de Haarlemsche scholen. 1100 jongens en meisjes krijgen dagelijks warm eten. Dagelijks staan in negen Haarlemsche scho len eenige lange tafels met stoelen te wach ten totdat omstreeks half twaalf de eerste kinderen er plaats nemen om zich een bordje niet warm eten best te laten smaken. Om 12 uur komen oudere kinderen van de lagere scholen en om half één zijn 1100 hongerige kindermagen gejvuld. Deze kindervoeding, welke weliswaar uit liefdadigheid is ontsproten, vormt tegenwoor dig een uitvloeisel van een bepaling in de wet op het lager onderwijs. In Haarlem heeft zich voor de uitvoering van dezen socialen maat regel een comité samengesteld uit de Sociaal Democratische Vrouwenclub, ide Christelijke Vrouwenbond, de R.K. Vrouwenbonden en de Vrijzinnig Democratische Vrouwenclub. Presi dente voor de Commissie voor Kindervoeding is mevrouw C. StemlerTjaden. Ieder der commissieleden is leidster van een lokaal. De lokalen, die in verschillende scho len zijn, bestrijken een wijk waaruit de kin deren van alle lagere scholen komen. Van 1 Nov. af tot half Mei, dus gedurende de eigen lijke wintermaanden krijgt het jonge volkje dagelijks een warmen maaltijd. De kinderen kunnen zich in het begin van het leerjaar voor deze voeding opgeven en dan wordt aan de hand van daartoe vastge stelde maatstaven onderzocht of zij daartoe inderdaad in aanmerking komen. In de lokalen, waar de maaltijd genuttigd wordt, heerscht eiken dag natuurlijk een vroo- lijke stemming. Vandaag schafte de pot in de school aan de Haarlemmerliedestraat rijste- brei, en de dampende spijs ging er bij de kleu ters heerlijk in. Het heeft in sommige gevallen mevrouw v, d. Steylen, de leidster" van dit lokaal, nogal eenige moeite gekost om eenige orde in het hanteeren van vork en lepel mits gaders het bord-met-inhoud te scheppen, en ook thans wordt Jantje of Pietje of Annietje zoo nu en dan nog vriendelijk een vermaning toegevoegd „netjes eten hoor". Niet alleen voeding maar ook opvoeding ontvangen de kinderen hier dus. En hun ge drag beweegt zich kennelijk in stijgende lijn. Er zit veel variatie in de hoeveelheid, welke de kinderen verstouwen kunnen. En bepaalde lievelingsgerechten zijn er ook. Men is in dit verband bezig met statistieken aan te leggen. Dat is iets voor ouderen om zich voor te inte resseeren. Het jonge volkje zal zijn aandacht waarschijnlijk beperken tot den maaltijd zelf! Jubileunifonds der H. O. V. Voor het Jubileumfonds van de H. O. V. zijn de volgende bijdragen door het Comité van Actie tot Steun aan de H. O. V. ontvangen. N.V. O. H. C., Haarlem f171,34, Mej. J. E. M. v. H., Aerdenhout f 2,Mv. S. B. de V., Haarlem f2,50, J. H. v. d. W. B., Heemstede f 10,N. J. H.. Haarlem f 10,J. de K., Haarlem f5,—, E. P., Heemstede f2,50, N. H„ Haarlem f 5,Mv. B.V., Haarlem f 10, Ir. G. L. L„ Haarlem f5,—, Jkvr. A. J. M. S„ Bloemendaal f 2,50, N. N., Haarlem f 1,W. A„ Amsterdam f 25,—. Mv. C. C. P.—T., Bloe mendaal f 2,50, E. K., Bloemendaal f 1,50. Vorige afrekening f 1074, totaal f 1309,—. Onder dankzegging aan de vele gevers, ver zoekt het comité nogmaals allen, die tot op heden nog niet van hun belangstelling bij het H. O. V.-jubileum deden blijken, vooralsnog hun bijdrage te storten op postrekening 4000 van de Twentsche Bank te Haarlem, of hun gift te adresseeren aan den administrateur der H. O. V., Ridderstraat 25a, Haarlem. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De meerderheid van B. en W. van Haarlem wil haar opheffen. Ingevolge paragraaf 10 van de Onderwijs- bezuinigingswet zijn de gemeentebesturen sedert 1 Mei 1936 ontheven va nde verplich ting tot het instandhouedn van een commis sie van plaatselijk toezicht op het lager on derwijs Gedurende de laatste jaren is gebleken, dat alhier aan deze commissie weinig behoefte meer bestaat. Zij is immers overeenkomstig art. 184 der Lager-Onderwijswet 1920 voor voor een groot deel samengesteld uit onder wijzers die in verband met het bepaalde in art. 179 dezer wet van schoolbezoek zijn uit gesloten. De commissie heeft thans uitslui tend het karakter van adviseerend lichaam gekregen. Aangezien B. en W. ter zake van onderwijsaangelegenheden naast de advie- -en van den inspecteur van het Lager Onder wijs (c.q. den hoofdinspecteur) en van de commissie van bijstand voor onderwkijszaken te allen tijde die van de onderwijzers- en hoofden-organisaties en der Ambtelijke Ver eeniging van hoofden van O. L. Scholen kun nen inwonnen, achten B. en W. geen bermen meer aanwezig op de begrooting voor 1939 gelden uit te trekken ten behoeve van de in standhouding van genoemde commissie van toezicht. Met erkentelijkheid voor het vele werk, in het verleden door de commissie verricht en met waardeering voor de door haar in den loop der jaren gegeven adviezen, stellen B. en W. thans voor, de commissie met ingang van 1 Januari a.s. op te heffen en de zitting heb bende leden te ontheffen van hun functie onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De ter zake uitgebrachte adviezen leggen B. en W. over. Een minderheid in het college van B. en W. zou de commissie willen handhaven. Zij acht het van beteekenis, dat in de commissie van toezicht personen van uiteenloopende richting bijeen komen ter gezamenlijke be spreking der belangen van school en onder wijs, zoowel bijzonder als openbaar. Zij wil ook niet onderschatten de waarde van overleg op ongeregelde tijden tusschen voorzitter en secretaris der commissie, die de scholen be zoeken. eenerzijds en den Wethouder van Onderwijs anderzijds. ZIEKENFONDS „ZIEKENZORG". In de op 7 December te houden jaarverga dering van den vereeniging Ziekenfonds „Zie kenzorg", moet de verkiezing plaats hebben van 3 bestuursleden. In de afdeellng A voor de periodieke atfredende heeren: P. Bruijn, voorzitter, A. Scholten en E. W. Goedhart, in deafdeeling B voor den heer M. H. Groenen- daal. Allen zijn herkiesbaar. In den Raad van Toezicht ontstond het vorige jaar een vacature door benoeming van den heer Goedhart tot bestuurlid. In de toen ontstane vacature moet thans eveneens wor den voorzien. H A" A R E E M'S DAG bij SPORTHUIS H A A RLEM N.V. GROOTE HOUTSTRAAT 123 - TELEF. 12215 Leden Ned. Ski-Vereeniging en N. R. V. 10 korting. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Zuidwestelijken tot Wes telijken wind, zwaar tot half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewol king, weinig of geen regen, iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 777.1 m.M. te Budapest. Laagste 733.4 m.M. te Jan Mayen. Nadat de luchtdrukverdeeling zoo langen tijd stationnair gebleven was, begon deze zich gisteren in den loop van den dag te wijzigen. Het depressiestelsel, op den Oceaan, dat thans naar de Poolzee aftrekt werd gevolgd door een krachtig stijggebied van den lucht druk in het Westen en Noordwesten. Thans stijgen de barometers zeer snel in Schotland en in het Zuiden van IJsland. Een geïsoleerde depressiekern ligt op 46 gra den Noorderbreedte en 33 graden Westerlengte en zal zich vermoedelijk naar het Noordoosten bewegen. Het gebied van hoogen luchtdruk in Zuid- Oost-Europa strekt zich over het geheele Middellandsche zeegebied uit en reikt tot over Portugal en Noord-Afrika en in het Westen tot Madeira. Behoudens enkele uitzonderingen in Zuid- Duitschland is de temperatuur overal boven normaal, in Zweden plaatselijk 12 tot 13 gra den, in Noord-Duitschland meer dan 10, in onze omgeving 8 a 9 graden. Tot ver in het Westen is de atmospheertem- peratuur nog zeer hoog en in de Alpen bleef het bij voortduring volop zomer. (Jungfrau- joch minus 2 graden Celcius met 20 procent vochtigheid). De regens vielen in hoofdzaak langs de Noor- sche kust, in Ierland en in het Kanaal. Iin onze omgeving zal de wind die van gisteravond af geleidelijk van Zuid tot Zuidwest geruimd is, nog verder rui men tot West en daarna waarschijnlijk weer langzaam terug loopen. Het weer blijft bewolkt echter iets min der zacht met aanvankelijk kans op lichte regenbuitjes, later gevolgd door opklaring. BAROMETERSTAND f Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 776 m.M. NeigingVooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Dinsdag v.m. 8.43 uur; n.m. 21.24 uur. Strand berijdbaar van 13.4519.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. .Brandweer; 15333. 'Ongevallendiénst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GLANZENDE BOORDEN HELDER en KEURIG in model. FIJNWASSCHERIJ LUESKEN—ADRIAANSZ. Soendaplein 28 Telefoon 17709. (Adv. Ingez. Med.) Morgen verschijnt, alom verkrijgbaar Lode van der Schelde's „De Populieren fluisteren" het grootsche, oorspronkelijke Nederlandsche debuutboek in de Cultuurserie (Adv. Ingez. Med.) INBRAAK BIJ DE HEMA TE AMSTERDAM. Vaklieden aan het werk. BEDRAG VAN f 3000— UIT DE BRANDKAST BUITGEMAAKT. AMSTERDAM. 14 November. Weer hebben inbrekers een goeden slag geslagen, ditmaal hébben zij een bezoek gebracht aan de Hema in de Kalverstraat, waar zij de brandkast openbraken en een bedrag van ruim f 3000 buit maakten. Evenals bij de inbraak in de Noord-Hol- landsche Bank) die veertien dagen geleden is gepleegd, zijn hier inbrekers van professie aan het werk geweest, al is hun arbeidswijze dan ook zeer verschillend. Bij de eerste inbraak is een snijbrander ge bruikt, in dit geval is met een cirkelfrais ge werkt. De brandkast, een vrij groot model, doch van lichte constructie bevindt zich op de eerste verdieping aan de achterzijde van het gebouw in het kantoor. De inbrekers moeten met de plaatselijke si tuatie goed op de hoogte zijn geweest. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij zich Zater dagavond in laten sluiten in het winkelge bouw of in het magazijn, dat achter den win kel ligt en grenst aan de Voetboogstraat. Toen alles rustig was geworden konden zij hun slag in het kantoor slaan. Hoeveel er precies gestolen is kon van morgen nog niet worden opgegeven, maar het bedrag wordt geschat op ruim f 3000 aan bankpapier en zilvergeld. Het is niet de eerste maal, dat in de Hema 1 is ingebroken. Eenige maanden geleden heeft men ook getracht een brandkast in dat ge bouw te forceeren. Het bleef toen echter bij een poging. Vergunning Voor een fabriek geweigerd. De heer J. Landau, wonende te Amsterdam is bij H. M. de Koningin in beroep gegaan van de beschikking van B. en W. van Haar lem waarbij aan hem vergunning is gewei gerd tot oprichting van een fabriek voor de fabricatie van asphaltpapier in een bestaand gebouw, gelegen naast het perceel aan den Harmenjansweg no. 87. GAD Voorgeschreven bezuinigingen en belastingverhooging NAAR aanleiding van de aan Gedepu teerde Staten ter goedkeuring gezonden begrooting voor het dienstjaar 1938 ontvingen B en W. van Haarlem mededeeling van een aantal opmerkingen, waartoe het on derzoek der begrooting, na gepleegd overleg met de Regeeringscommissie inzake de ge meen tebegrootingen, heeft geleid. Ten aanzien van den gewonen dienst zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat, naast een aantal andere wijzigingen van meer on dergeschikten aard, de volgende maatregelen dienen te worden genomen ten einde tot een verbetering der begrootingspositie te kunnen le. de raming van de heffing der opcenten op de hoofdsom der personeele- en der ge meentefondsbelasting behoort te worden ge baseerd op een aantal opcenten van respectie velijk 195 en 75; 2e. het nadeelig saldo van den gewonen dienst 1936 zal geheel naar den kapitaaldienst moeten worden overgebracht, aangezien het Werkloosheidssubsidiefonds in 1938 waar schijnlijk geen bijdrage in dat nadeelig saldo zal verleenen; 3e. de in 1938 te betalen wachtgelden zullen geheel ten laste van den gewonen dienst moe ten worden gebracht. Gedeputeerde Staten achten n.l. een verdeeling dier uitgaven over 10 jaren ontoelaatbaar. Waf den kapitaaldienst betreft zijn Gedeputeerde Staten van meening, dat, in verband met de voortdurende toeneming van het bedrag dat wegens aangegane geldleeningen moet worden afgelost, bij het uitvoeren van buiten gewone werken de grootst mogelijke zuinigheid behoort te worden betracht. In dit verband verzoeken zij de uitga ven wegens asphalteering van straten en die met betrekking tot een andere huisvesting van Maatschappelijk Hulp betoon van de begrooting af te voeren. Zooals den Raad uit de eerste suppletoire begrooting voor 1938 zal blijken, behoort naai de meening van B. en W. aan een aantal der wenschen te worden tegemoet gekomen, te meer nu de Raad inmiddels heeft besloten het aantal opcenten op de hoofdsom der perso neele belasting te verhoogen tot 195 en de Minister van Binnenlandsche Zaken, ondanks de daartegen aangevoerde motieven, blijft bij zijn standpunt, dat het getal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting tot 75 dient te worden opgevoerd. B. en W. stellen den Raad voor tot goedkeu ring dier eerste suppletoire begrooting te be sluiten en de opcenten op de Gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1938/1939 op 75 te bepalen. De gronden voor het havenplan. Ruiling en aankoop van grond. In verband met het feit, dat in het plan van onteigening-tén behoeve van de gedeeltelijke uitvoering van het havenplan in den Waar- derpolder, óók begrepen zijn de aan de N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee in eigendom toebehoorende gronden, zijn met deze vennootschap onderhandelingen gevoerd over den aankoop van die gronden door de gemeente. Daarbij is kmen vast te staan, dat slechts een minnelijke schikking kon worden verkregen, indien de gemeente bereid was me dewerking te verleenen aan een ruiling van grond. De vennoatschap wenscht zonder toe gift door een partijen de navolgende ruiling aan te gaan: a. zij staat aan de gemeente in eigendom af ongeveer 7470 M2.; b. de gemeente staat in eigendom af ongeveer 1215 M2 grond, zulks onder de voorwaarden, welke zijn omschreven in een ontwerp-besiuit. Onder verwijzing naar de mede ter inzage gelegde stukken berichten B. en W. aan den Raad dat er bij hun college geen bezwaar te gen het aangaan van deze ruiling bestaat. De in de voorwaarden genoemde beton- schoeiing zal 23.500.— kosten. Dit werk is als een onderdeel te beschouwen' van het te maken havenwerk, waarvoor nader een cre- diet aan den Raad zal worden gevraagd. Hier bij zij opgemerkt, dat in geval van onteigening eveneens een boordvoorziening gemaakt zou moeten worden. Verder stellen B. en W. voor ten dienste van het havenplan aan te koopen 14550 M2. grond tegen 0.50 per M2., zoodat zij den raad daar voor een crediet van 7350 vragen. Accoord in het Mexicaansche olieconflict nabij? Gemengde commissie van Mexicanen en buitenlanders zou tijdelijk het bewind voeren over de petroleumexploitatie. Het Mexicaansche blad „La Prensa" schrijft uit welingelichte bron de groote lijnen te hebben vernomen van de overeenstemming, die op het punt zou staan tot stand te komen tusschen de Mexicaansche regeering en de ont eigende oliemaatschappijen. Over deze overeenstemming zou rechtstreeks zijn onderhandeld tusschen den Mexicaan- schen ambassadeur in de Vereenigde Staten. Najera, en vertegenwoordigers der maatschap pijen na een indirecte tusschenkomst van Cor- dell Huil. Het bereikte accoord zou het bé- heer over de Mexicaansche petroleum toever trouwen aan een gemengde maatschappij, be staande uit vertegenwoordigers van Mexico en van de onteigende maatschappijen. Dit or ganisme zou belast worden met de exploitatie tot een algeheele regeling zou zijn verkregen van de schadeloosstelling, die de oliemaat schappijen in beginsel zouden aanvaarden. Volgens La Prensa zou dit ontwerp accoord zijn voorgelegd aan president Cardenas, die er in beginsel geen bezwaar tegen zou hebben. Het staatsdepartement heeft be kend gemaakt, dat de Mexicaansche regeering er in heeft toegestemd een aanvankelijke betaling te verrichten van 1 millioen dollars in Mei a.s. voor de in beslag genomen Amerikaansche landerijen. Voorts heeft de Mexicaansche regeering er in toegestemd jaarlijks een bedrag, niet kleiner 'dan 1 millioen dollar, te betalen tot aan alle vastgestelde eischen voldaan is. t H. P. Deinum. f H. P. Deinum. Met leedwezen maken wij melding van het overlijden op 58-jarigen leeftijd, geheel onver wacht, op Zondagavond, van den heer H. P. Deinum, alhier, lid van het dagelijksch be stuur (penningmeester) der Stichting „Haar lem's Bloei" en van de Commissie van Toe zicht op de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. De heer Deinum werd 20 Juni 1888 in Dor- dracht geboren. Hij heeft langen tijd in In- die vertoefd, waar hij een functie in den han del bekleedde. In 1922 kwam hij in Heemstede wonen. Na de annexatie in 1927 werd hij dus Haarlemmer. Sinds 1926 was de heer Deinum lid van bo vengenoemde commissie van Toezicht. Verder was hij bestuurslid van eenige Haarlemsche afdeelingen van vereenigingensecretaris van „Oost en West" en voorzitter van „Neder- landsch Fabrikaat". Vroeger vervulde hij ook de functie van penningmeester der toenmalige afd. Haarlem van „Vreemdelingenverkeer". De heer Deinum volgde op 7 Januari 1935 mevr. M. E. Elzinga-Berlijn als lid van den Gemeenteraad op; hij vertegenwoordigde den Vrijz. Dem. Bond in den Raad tot September 3935. In vele kringen zal het verscheiden van den heer Deinum als een groot gemis worden ge voeld. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 16 November des namiddags te 12.30 uur, op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. Publiek trachtte arrestatie in de Anegang te verhinderen Kleermaker tamelijk ernstig gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half één werd een agent door twee on bekend gebleven burgers gewaarschuwd, dat van een perceel op den hoek van de Kleine Houtstraat en de Gedempte Oude Gracht, waar een winkel in drank en gedistilleerd is gevestigd, een winkelruit was ingeslagen. In de Anegang heeft de agent daarop drie personen, een 27jarigen en een 27-jarigen va rensgezel en een 26-jarigen transportarbeider uit Heemstede aangehouden, die er van ver dacht werden de ruit te hebben vernield. Het publiek nam bij deze arrestatie echter een dreigende houding aan zoo dat de agent genoodzaakt was van zijn gummistok gebruik te maken, een in middels ter assistentie verschenen agent moest zelfs van zijn sabel gebruik ma ken. Een kleermaker, die uit een na burig café kwam kreeg hierbij een sa belhouw. waardoor hij tamelijk ernstig werd gewo» Na door G. D. te zün verbonden is hij per ziekenauto naar do St. Johannes de Deo overgebracht. Hij had een wond onder het rechteroog en vermoedelijk een hersenschudding opgeloopen. Ten slotte had een der agenten twee schoten in de lucht gelost waarna de orde werd hersteld. De arrestanten werden naar het bureau overgebracht. Bij fouilleering bleek, dat de transportarbeider de sabelscheede, die een der agenten verloren had, onder zijn jas had ver borgen. Hij ontkende echter den opzet te hebben gehad zich de scheede toe te eigenen. Zondagmorgen is hij in vrijheid gesteld even als de oudste der beide zeelieden, die ontkende de ruit te hebben ingegooid. De andere zee man, die beschonken was, ontkende eveneens doch zijn handen waren gewond. De politie meent dan ook in hem den dader te hebben gevonden. Zij, die echter van het inslaan van de ruit getuige zijn geweest worden evenwel verzocht zich bij het politiebureau te willen melden. Aiili-Katliolieke uitspattingen in Duitschland. Gelijk met de anti-Joodsche actie schijnen ook de demonstraties tegen de Katholieken in Duitschland te herleven. Zoo wordt uit München gemeld, dat als reactie op een door gouwleider Wagner ge houden rede een groote menigte naar het pa leis van kardinaal Faulhaber trok, daar een aantal ruiten inwierp en vervolgens verdween. De politie verrichtte geen arrestaties. Een katholieke plechtigheid voor het op het voornaamste plein van München staande mo nument der H. Maagd is gisteravond door be- toogers onmogelijk gemaakt. De betoogers begonnen de geloovigen uit te jouwen en lastig te vallen. De poüitie leidde twee betoo gers weg en gelastte den Katholieken, zich te verspreiden. Kort daarna kwamen opnieuw betoogers opzetten, die de versieringen om het beeld vernielden en de karen en andere religieuze voorwerpn vertrapten. De politie trad hier niet tegen op. In een rede te Ganserdorf heeft Jury, de gouwleider voor beneden-Oostenrijk, ver klaard: „Wij zullen het vraagstuk van het politieke katholicisme oplossen op dezelfde wiize als het Joodsche vraagstuk".

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2