DE KNIEL t DrHDushkind NIET BLIJF KALM neem een DrDUSHKIND Van der Linden's Bakkerijen MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 HAARLEM'? DAGBEAD '4 HET VERSCHIL IS ENORM! I Wanneer U Uw kunstgebit 1 I dagelijks een bad geeft in 1 I Stcradent, is het verschil 1 I tusschenvoorennadebehan- I deling, in werkelijkheid niet I minder groot dan op 't hierbij I gegeven voorbeeld, want door I Stcradent wordt en blijft Uw kunstgebit inderdaad als nieuw! Aanbevolen door 10.000 tondartsenl In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth en drog. N.V. Hendelmij. Rrckitts. P/.arm. efd.. De Bilt. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid ƒ2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim 100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger 60; één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk 30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Een nieuwe Multifilm: „A. N. W. B.'ers spreken". Voortreffelijke geluidsopneming direct op smalfilm. De Haarlemsche droomfabriek van den heer J. C. Mol heeft een nieuwe film geproduceerd, welke als propagandamateriaal voor denA. N. W. B. dienst zal doen. De doopplechtigheid van de jongste Multifilmspruit in de kleine gerieflijke studio in het Kenaupark was niet van belang ontbloot. Want het gold hier een smalfilm, waarop het geluid direct was opgeno men, en naar de heer J. C. Mol ons mededeelde is dit een procédé, dat practisch ter wereld nog niet is toe gepast. Er mocht dus met recht sprake zijn van een unicum. En we mogen reeds dadelijk vast stellen; het geluid van deze smalfilm, zoowel de muziek als het gesproken woord klinkt voor treffelijk. En de multifilmfabriek mag in dit opzicht een groot succes boe ken. De film in haar geheel is in opdracht ge maakt en de heeren J. E. Verschuere en Jo de Haas die voor den artistieken en technischen kant van het product verantwoordelijk zijn, waren natuurlijk gebonden aan zekere propa gandistische eischen. Daarmee moet voor een beoordeeling natuurlijk rekening worden gehouden. En dan mogen we ook meer dan tevreden zijn over de film in haar totaliteit In het eerste deel worden diverse takken van sport, de beoefening waarvan de A.N.W.B. be vordert, getoond; fietsen, autorijden, zeilen, vliegen enz. We zien dat de Algemeene Neder- landsche Wielrijdersbond van een organisatie voor fietsers uitgroeit tot een bond, die de belangen van het geheele verkeer en het toe risme behartigt. De muzikale illustratie werd verzorgd door Hugo de Groot en ze vormt -'a' een homogeen geheel met het beeld. Aardig gevonden is de wijze, waarop het aan deel dat de A.N.W.B. heeft in de uitbreiding van het verkeersnet, wordt gedemonstreerd. Telkens na een slag van een pikhouweel ont rolt zich het lint van een modernen weg die zich door bosch en hei slingert. Dit deel van de film is ook prachtig van vaart. In net stuk waar de sporten te land en te water en in de lucht gepropageerd worden, bekruipt den toeschouwer bijwijlen het gevoei van „schiet nu eens op". De schoonheid der beelden is hier niet evenredig aan den tijd, welken ze voor zich opeischt. Overigens komt Jo de Haas, die zijn sporen op filmgebied ree^s verdiend heeft, een woord van lof toe voor de wijze waarop hij de verschillende beelden in het cameraoog vatte. Voor de talrijke staaltjes van filmrijm, die zeer vol doen en die ondanks het verschijnsel dat men het begrip filmrijm afgezaamd be gint te vinden zinvol zijn, is mis schien de heer Verschuere. die het senario schreef, meer verantwoordelijk, doch laten wij liever deze twee cineasten gezamelïjk com plimenteeren met deze aardige propaganda film, die door hun samenwkerking ontstond. En tenslotte nogmaals een gelukwensch voor de Multifilmfabriek inzonderheid den direc teur J C. Mol. voor het buitengewone slagen van de nieuwe smalfilmgeluidsopneming. VOOR Proefbusje gratis op aanvraag aan bovenstaand adres. (Adv. Ingez. Med.) merkwaardig doordringende wijze en wist de aanwezigen evenals trouwens zijn „leider" dit kan spoedig tot medezingen te bewegen. Of het kwam doordat de (volgens zijn eigen verklaring op 6 noten gezongen) Jor daan voor drachten van Moestafa op den duur wat een tonig werden, of dat een eenigszins verkeerde stand van den voordrager voor de microfoon maakte, dat achter in de zaal alles niet goed kon worden verstaan, weten wij niet, maar het succes van Moestafa was dezen avond niet evenredig aan zijn reputatie; het werd zelfs bij zijn tweede optreden achter in de zaal hinderlijk rumoerig. Zus de Groot vervulde haar rol van begeleid ster even bescheiden als uitmuntend en als zangeres had zij veel succes met eenige Duit- sche, Fransche liedjes en één Hollandsch nummer. De entre-acte muziek werd zeer verdienste lijk verzorgd door „The Rhythm Maniacs" die ook speelden gedurende het bal dat op het optreden van GezeLschap-De Boer volgde. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf J l.— per week. Dat vindt D alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) Het gasverbruik te Haarlem. Stabiliteit in omzet weer bereikt. Het is een verschijnsel, waarop wij reeds meermalen de aandacht gevestigd hebben, dat het gasverbruik in Haarlem en omgeving in de crisisjaren vrij belangrijk gedaald is. De Haarlemsche gasfabriek leverde af 1930: 25.382.749 M3. 1931: 26.943.095 M3. 1932: 25.891.561 M3. 1933: 25.478.359 M3. 1934: 24.060.978 M3. 1935: 22.916.923 M3. 1936: 22.945.044 M3. 1937: 23.003.099 M3. 1938: 16.886.792 M3. (9 m. van 1937: 16.840.849 M3.) Zooals men weet leverde de Haarlemsche fabriek ook reeds in 1930 gas aan Bloemen - daal, het prov. ziekenhuis te Santpoort en Zandvoort. In 1933 is daar ook bijgekomen Haarlemmermeer en in 1934 Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude. De grootste omzet der fabriek werd dus in 1931 geconstateerd. Daarna begon de daling. In 4 jaar daalde de omzet van 26.943.695 M3. tot 22.91o.923 M3., dus met 4.026.538 M3. of niet minder dan ruim 14 pet. Na 1935 is het ver bruik vrij constant gebleven. Interessant is het gebruik van enkele groo- te groepen naast elkaar te zetten: 1931 1&37 Particulier gebruik te Haarlem 21.648.733 M3. 16.95R412 M3. Openbare verlichting 1.813.950 M3. 2.204.201 M3 Bloemendaal 2.080.790 M3. 1.985.985 M3. Zandvoort 1.236.870 M3. 1.147.105 M3. Het gasverbruik te Bloemendaal is sinds 1931 met 5 pet. gedaald, te Zand voort met 7 pet. De sterkste daling werd te Haarlem zelf waargenomen, namelijk ZV/i pet. Uit een vergelijking der jaarcijfers blijkt, dat de omzet der fabriek sinds 1935 niet meer gedaald is. De omzet was in 1936 weer iets meer dan in 1935 en in 1937 weer iets meer dan in 1936. Te oordeelen naar het resultaat van de eerste 9 maanden kan worden aange nomen dat ook 1938 boven 1937 zal komen. Ook aan de daling van het gasverbruik te Haarlem schijnt bijna een einde te zijn ge komen. In 1937 was het verbruik 16.951.412 M3. tegen 17.164.386 M3. in 1936, dus nog slechts een achteruitgang van 212.974 M3. In de eerste 9 maanden van 1938 werd 12.325.524 M3. te Haarlem geleverd tegen 12.413.955 M3 in hetzelfde tijdvak van 1937. Een verschil dus van 88.431 M3. Vermoedelijk zal de ach teruitgang in 1938 dus nog slechts de helft be dragen van dien over 1937. Een gedeelte van dien achteruitgang is te schrijven op 't feit, dat eenige scholen, die vroeger met gas ver-, warmd werden, nu centraal verwarmd wor den daar gas zich natuurlijk beter leent voor lokalen die slechts af en toe verwarmd moe ten worden. Het vastrecht. In de crisisjaren was het aantal vastrecht gebruikers zeer sterk achteruitgegaan Het hoogste aantal werd bereikt op 1 October 1933, toen het niet minder dan 7953 was. Daarna begon het te dalen tot 5569 op 1 Oc tober 1935. In dit najaar werd het vastrecht- tarief aangevuld voor de catagorie kleine ver bruikers, daarvan waren er op 1 October 1938 niet minder dan 3032, waardoor het totaal vastrechtgebruikers nu weer gestegen is tot 7056. Electriciteit. Natuurlijk zou het onjuist zijn te meenen dat het verminderde gasverbruik uitsluitend te wijten is aan de crisis en de concurrentie van de petroleum. Ongetwijfeld zal nu meer electriciteit voor verwarming en koken wor den gebruikt dan vroeger. De omzet van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf te Haarlem was in 1931 43.353000 KWU tegen 41.481.886 KWU. Hier zien wij dus slechts een achteruitgang van 1.871.114 of slechts een goede 4 pet. Verscheidene men- schen zullen, door vermindering van in komsten, natuurlijk zuiniger geworden zijn met hun gebruik van electriciteit, maar te genover die vermindering staat een stijging tengevolge van de vermeerdering der bevol king en het afnemen van leveranties door het G. E. B. van het gasbedrijf. In 1935 was de omzet van het G. E. B. ge> daald tot 37.436.581 KWU, zoodat er sindsdien tijd weer een sterke toeneming valt te consta- teeren. Jeugdbijeenkomst in het Concertgebouw. Ter herdenking van den wapenstilstands dag had de commissie van moeders en op voedsters uit de Vereenigmg Volkenbond en vrede Zaterdagmiddag in het Gem. Concert gebouw een herdenkingsmiddag voor de kin deren van de hoogste klassen der Lagere School georganiseerd. De groote Concertzaal was geheel gevuld met een schare kinderen terwijl ook de wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes, de heer H. v. d. Weyer, inspec teur van het L. O. in de Inspectie Haarlem en mr, A. Beets, secretaris van de Commissie van Toezicht op het L. O. aanwezig waren. Ook vele onderwijskrachten woonden de bijeen komst bij, die geopend werd door mevrouw Nienhuys—Versteeg. Na het zingen van het vredeslied van mevrouw C. van 't LamTee- pe hield mevrouw Nienhuys een korte inlei ding waarin zij voor de kinderen op heldere en duidelijke wijze uiteenzette waarom deze bijeeenkomst werd georganiseerd. Vrijdag 11 November, twintig jaar geleden, aldus spreekster, kwam eindelijk na 4 jaar oorlog de vrede, die overal met opwinding en blijd schap werd begroet. In Parijs en in Lon den zijn gedenkteekenen van den Onbeken den Soldaat opgericht, die nog dagelijks door talloozen worden bezocht. In Engeland wordt elk jaar op den elfden dag van November te 11 uur twee minuten stilte in acht genomen om den wapenstilstand van 1918 te herden ken. Tenslotte vroeg mevrouw Nienhuys de kinderen te willen helpen in haar werk voor den vrede. Na het zingen van het vredeslied ..Wij willen" wist mevrouw W. Blomberg- Zeeman de kinderen een half uur te boeien door, op de van haar bekende wijze eenige frag menten voor te lezen uit het boek „De Berg AMERICAN CICARETTE AMERICAN CIGARETTES (Adv. Ingez. Med.) M." van Dick Laan. fragmenten, die natuur lijk volkomen bij de strekking van den bij eenkomst pasten. Na afloop hiervan werd eveneens met or gelbegeleiding het lied „Kinderen van één Vader" gezongen, terwijl de bijeenkomst in het Concertgebouw werd besloten met het Wilhelmus. Hierna formeerden de kinderen een stoet en met muziek voorop werd langs het Spaarne, de Gasthuisvest en de Kleine Houtstraat naar de Dreef gewandeld. In den stoet werden doeken met het opschrift: ..Vrede" meegedragen terwijl de brandende fakkels het geheel een aardig aanzien gaven. Voor het Paviljoen werd nog het Wilhelmus gezongen waarna de stoet werd ontbonden. Cabaretavond „Nieuw Leven". Haarlem, voor zoover het Chiel de Boer nog niet kende uit zijn optreden te Amsterdam of elders en voor de radio, heeft Zaterdagavand met dezen amusements-kunstenaar kennis ge maakt op den Cabaretavond van de tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" in de groote Gem. Concertzaal. Het was in zekeren zin jammer, dat deze eerste kennismaking in zulk een groote zaal plaats had, maar dit brengt het aantal leden van Nieuw Leven toch altijd nog 500, nadat- het 1100 geweest is zooals de voorzitter, de heer A. Vellinga, in zijn openingswoord zeide, maar het moeten er weer minstens 600 wor den wil de Vereeniging op denzelfden voet kunnen voortgaan nu eenmaal mede. Want wij gelooven dat wat de heer Chiel de Boer en zijn medewerkers te genieten gaven, nog beter tot zijn recht zal komen in meer intiemen kring, zonder dat bij voorbeeld geluidsver sterking noodig is. Maar daarom niet getreurd: de leden van „Nieuw Leven" hebben een allergezelligsten en allergenoegelijksten avond doorgebracht en vooral Chiel de Boer zelf en ook zijn mede werker Antoine Brusta hadden een uitbundig en welverdiend succes. De heer De Boer is een veelzijdig artist: hij knipt de poppen van zijn schimmenspelen, vertoont ze en zingt er aardige liedjes bij; hij „confereert" buitengewoon geestig waarbij hij zich een meester op het gebied der woord speling toont; hij geeft telkens rake zetten ten beste, vooral bij zijn optreden als de schilder, die zijn werken voor een zacht prijsje te koop aanbiedt en als de rarekiekman, die teekeningen vol humor toont en daarbij een allervermakelijkste toelichting geeft; hij „brengt" zijn liedjes, die hij zelf maakt, op voortreffelijke, vlotte wijze. Hier en daar paste hij zich aan bij de Haarlemsche toestan den en vergat daarbij het Hildebrandmonu- ment en natuurlijk de Bakenessergracht niet. Is Chiel de Boer te midden van zijh mede werkers „gemakkelijk de eerste", een groot deel van het succes van den avond was ook voor Antoine Brusta, wien het eveneens wel toevertrouwd is, zijn publiek te doen schate ren. Hij debiteert zijn geestigheden op een „goed Uw brood" te hebben om goed brood te hebben. Brood van VAN DER LINDEN'S Bakkerijen is goed brood, maar het is er geen cent duurder om. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 13882 (Adv. Ingez. Med.) Jaarfeest Overijselsche Ontspanningsvcreeniging. De Overijselsche Ontspanningsvereeniging hield Zaterdagavond haar jaarfeest in café restaurant Dreofzicht. De voorzitter, de heer J. Westervoorde, open de den avond met eenige woorden van wel kom, in het bijzonder tot de nieuwe leden en Introducé's en de afgevaardigden der zuster verenigingen. Spr. deelde mede, dat de bur gemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, beschermheer der Vereeniging, bericht had gezonden dat hij door bijzondere omstandigheden verhinderd was. Na het gezamenlijk zingen van het Twentsch volkslied trad het duo Mimi en Jules Séron ten tooneele. Met hun geestige liedjes en welge slaagde conférences wisten zij het publiek te „pakken" en de goede stemming was er dan ook dadelijk in. Vooral waar zij de toehoor ders gelegenheid gaven hun feestelijke gevoe lens lucht te geven door aan de ten gehoore gebrachte liedjes hun medewerking te ver- leenen heerschte er een uitbundige vrolijk heid in de zaal. De welgeslaagde avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer Van der Wilde, dat tot drie uur duurde. Onmiddellijk na de pauze hield de voorzit ter een toespraak waarin hij de milde gevers van cadeaux voor de verloting bedankte' eh leden die door ziekte waren verhinderd aan wezig te zijn, herdacht. Vervolgens deelde hij mee, dat zich in de pauze het 200ste lid der vereeniging had aan gemeld. Deze had een felicitatie en een zil veren lepel in ontvangst te nemen. Een andere attentie was voor een 12'/2-jarig bruidspaar. „Karei en Anne" werd een bloemstuk en een zilveren lepeltje aangeboden. Het programma voor het thans geopende seizoen omvat de volgende data: 17 November: Excursie naar de Droste-fa- briek. 29 November: Muziekavond in hotel „De Leeuwerik". Bespreking en verklaring van de opera „Parcival" van Richard Wagner door den muziekleeraar den heer J. J. Becker, uit Berlijn. 4 December: Groot St. Nicolaasfeest in „Dreefzicht", 's middags en 's avonds. 25 Februari: Bal-masqué in „Dreefzicht", 23 Maart: Voordrachtwedstrijd. 1 Gelukkig was de veldmuis een vriendelijk dier. Toen zij Duime- M medelijden haar te machtig. „Arme stakker", zei ze, „kom maar lijntje aankeek en merkte hoe zij rilde van de kou, werd het i gauw met me mee". En ze nam Duimehjnbje bij haar handje en leidde haar door een gangetje naar de kamer waar zij leefde...... Daar keek zij Duimeiijntje eens goed aan. Het meisje beviel haar uitstekend en daarom stelde zij haar voor, om den winter over te blijven, op conditie, dat Duimelijnt-je de kamer schoon zou houden. En voorts moest Dihmehjntje beloven veel verhaaltjes te vertellen, want daar hield haar werkgeefster erg veel van. Nu, dat beloofde Duimeüjntje natuurlek. En zrj hield woord, zoodat ze een echt prettig leventje leidde. Eens zeide de oude veldmuis, dat er spoedig bezoek zou komen. „Eens in de week komt m'n buurman altijd bij me. O, die is heel wat rijker dan ik. In zijn woning bevinden zich groote zalen en hij heeft een prachtige, fluweelen pels. Stel je voor, dat die jou eens van zy, ter eere van het bezoek, ten huwelijk vroeg. Dan was je behoorlijk onder dak. Jammer, dubbel jammer, dat hij blind is en je niet kan zien. Weet je wat, als hij komt, moet je hem maar de mooiste verhalen vertellen, die je kent." En ijverig roerde de veldmuis in de pan met deeg, waar koekjes wilde bakken (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6