Haarlem's Dagblad M TWEE KAMPEN VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Regeering met voorbereiding bezig. EEN REMBRANDT Statistiek van zonden. Ochtendbeurs Amsterdam Velerlei hulpacties voor Duitsche Joden Het belangrijkste 56r Jaargang No. 16996 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEKI PEEKEBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOGM Woensdag 16 November 1938 Abonnementen per week f 0.25 p maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Kegel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elk* regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriefc» INISTER Colijn heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat er twee barakkenkampen voor Joodsche vluchtelingen in voorbereiding zijn. De Regeering gaat zoover als mogelijk is. Zij heeft zich zelfs vorige week reeds in verbinding gesteld met de regeeringen te Londen, Parijs, Bern, Kopenhagen en Brussel, hoe men daar staat tegenover het denkbeeld van gemeen schappelijk overleg over het acute vluchtelingenprobleem. Dinsdag middag had de regeering echter nog geen uitsluitsel ontvangen. De minister wees er met nadruk op, dat het onmogelijk voor ons land is, wanneer andere landen hun grenzen potdicht houden, de onze wagenwijd open te zetten. Direct zijn de het ergst onder druk staande Joden over onze Oost grenzen toegelaten, ten getale van meerdere honderden. De onderzoek-procedure is voorts zooveel mogelijk bespoedigd. De minister van Justitie is steeds bedacht op de wenschelijkheid van verscherping der beleedigingsbepalingen. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze kwestie zie men het verslag van onzen Kameroverzichtschrijver.) onder den hamer. Portret van Maarten Looten voor f 102.000 naar Amerika verkocht. In de groote veilingzaal van de firma Fre^ derik Muller en Co. te Amsterdam is Dinsdag middag onder buitengewoon groote belangstel ling de schilderijencollectie geveild van wijlen Ant. W. M. Mensing. De veilingzaal was over vol gegadigden en belangstellenden uit Neder land en uit het buitenland, hetgeen wel niet het minst veroorzaakt werd door het feit dat het bekende portret van Maarten Looten, van Rembrandt, onder den hamer zou komen. Zooals men zich wellicht herinneren zal ls dit portret voor kunsthistorici o.m. zoo be langwekkend, omdat de afgebeelde figuur van Maarten Looten in de linkerhand een brief houdt met een opdracht aan Maarten Looten, door Rembrandt eigenhandig geschreven en gedateerd Januari 1632. De brief begint met de gebruikelijke formule en eindigt met de woor den: „U groet bysonder" waarop het mono gram R. H. L. volgt. Het schilderij kwam als nummer 86 in veiling. Er ontstond groote be roering in de zaal toen het schitterende doek werd binnengedragen. Een gespannen stilte volgde en het bieden begon. Ingezet werd op f" 40.000 en de algemeene verwachting was dat ook ditmaal wel een bedrag van omstreeks f 300.000 bereikt zou worden. Snel volgden de verschillende biedin gen op elkaar, met f 10.000 tegelijk sprong de prijs omhoog, en algemeen was de verbazing groot, toen plotse ling op een prijs van f 102.000 niemand een liooger bod bleek te willen doen. Een oogwenk heerschte er een stilte, waarin men zijn eigen adem kon hoo- ren, toen viel de hamer en het prach tige schilderij was verkocht aan een Amerikaanschen particulier, voor een bedrag waarvoor nog slechts enkele oogenblikken geleden vrijwel niemand verwacht had dat een Rembrandt van deze kwaliteit verkocht kon worden. Opleiding Maatschappelijke Werkers. De eerste cursus te Haarlem geopend. Maandag 14 November jl. heeft in de Staten zaal te Haarlem de opening plaats gevonden van den eersten cursus voor opleiding van maat schappelijke werkers, zooals die door de Com missie van dien naam over het geheele land in het leven worden geroepen. Deze openingsplechtigheid, welke werd geleid door den voorzitter van de Commissie, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, werd bijgewoond door verschillende autoriteiten, onder wie wij opmerkten den wethouder van Sociale Zaken te Haarlem, den heer Van Liemt, en den directeur en den adjunct-directeur van den Rijksdienst voor Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, de heeren ir. Verwey en mr. Morren. Van verschillende zijden is de beteekenis van een opleiding en een daarop aansluitend exa men voor het personeel van de sociale diensten nog eens in het licht gesteld. Met name voor het mannelijk personeel bestond geen enkele gele genheid tot opleiding, terwijl deze toch onmis baar geacht moet worden, nu het sociale werk, in het bijzonder van de overheid, zich zoo sterk heeft uitgebreid. Algemeen werd de wensch uit gesproken, dat deze opleiding niet slechts aan de ambtenaren, maar niet minder, ja in de eerste plaats aan de hulpbehoevenden ten goede moge komen. Tevens brachten enkele sprekers den initiatief nemers, van wie in de eerste plaats de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, de heer De Haas van Dorsser genoemd moet worden en de Commissie, welke de voorbereidingen voor den cursus hier en elders heeft getroffen, dank voor den ten dezen verrichten arbeid. Thans gaat het er om. dat cursisten en docenten te zamen de bedoelingen van initiatiefnemers en voorbereiders verwezenlijken! (Volgens een statistiek worden per jaar door de kantongerechten in ons land ruim 200.000 schuldigver klaringen uitgesprokenwaarvan bijna de helft wegens overtreding van de Motor- en Rijivielwet) Per jaar tweehonderdduizend maal Wordt er het schuldig uitgesproken, En elke keer van dit totaal, Heeft zich het kwaad dus weer gewroken. Het is een machtig groot getal, Wanneer het zoo staat neergeschreven. Maar troost u, niet in elk geval Is er een halsmisdaad bedreven. De Motor- en de Rij wiel wet Beheerscht de helft van al die zonden, Verkeerd doen is nog altijd met, Verkeer helaas te nauw verbonden. Het misdrijf weegt maar zelden zwaar, Wanneer die wet is overtreden, Maar honderdduizend in een jaar, Dat is wat, ook voor kleinigheden. 'k Weet niet hoe 't is met het gerecht, En met zijn werk, in andre landen, Brandmerkt dit cijfer ons als slecht, Of maakt het ons niet zoo te schande. Maar 't is slechts zijn rechtmatig deel. Als ik 't Kantongerecht eens huldig, Want Neerland's volk is toch wel veel Aan zijn kantongerechtenschuldig. P. GASUS. E D E G O HAARLEM - AUTOBANDEN. HENLEY Engeland's BESTE .product 35 KORTING - Prijslijst Oct. 1938 MOTORBANDEN met 40 (Adv. Ingez. Med.) Voor een VULPEN en dergelijke, Naar DANTUMA nergens zijns gelijke Qfih&ovfXiöïta ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) VERZEKERING VOOR INW. PERSONEEL volgens de Wet op het Arbeidscontract. ASSUR. BEDR. Fa. HENDRIK KWAK Hzn. NASSAUPLEIN 4—6 - TELEF. 17771. (Adv. Ingez. Mea.j Kroon keurt Amsterdam's begrooting niet goed. Beroep ongegrond verklaard. 's GRAVENHAGE, 16 November. Bij Kon. Besluit van 8 November 1938 is ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van Amsterdam tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij aan de begrooting der gemeente Am sterdam voor het jaar 1937 goedkeu ring is onthouden. Prinses Juliana en Prins Bernhard in Polen? WARSCHAU, 15 November (Havas) Vandaag de-ed hier het gerucht de ronde, dat Prinses Juliana vanavond of morgenoch- te Iwno ben Uoznan zou aankomen, waar zij een bezoek zou brengen aan het landgoed van de grafelijke familie Mielzynski. die be vriend is met Prins Bernhard. De Prins is daar vanmiddag aangekomen. Anti-Diiitsclie demonstratie te New-York. De „Bremen" onder gejoel van groote menigte vertrokken. NEW YORK, 16 November (Reuter). De storm van verontwaardiging die in de Ver- eenigde Staten is losgebarsten naar aanleiding van de Jodenvervolgingen in Duitschland, schijnt voorloopig nog niet te verflauwen. Het Duitsche mailschip „Bremen" heeft gisteren de thuisreis aanvaard na een merk waardige vijandelijkheiasbetooging van tien duizenden schreeuwende mannen en vrouwen die plakkaten droegen en die zoo dicht bij het schip trachtten te komen als de politie wilde toestaan. De .Hremen" vertrok op den vast- gestelden tijd onder een eenstemmig aange heven gejoel, waarop het schip spottend ant woordde met drie korte stooten op de fluit Twee politiebooten begeleidden het schip tot dat dit in volle zee was. Voor het vertrek werd de menigte in toom gehouden door een aanzienlijk versterkte politiemacht. De scheepswanden werden nauwkeurig onder zocht om te zien of er geen bommen waren aangebracht, terwijl tevens opdracht was ge geven. de patrijspoorten te sluiten om te ver hinderen dat hieruit voorwerpen zouden worden geworpen. Iedere taxi, die passagiers of verwanten aanbracht, werd aan een nauw keurig onderzoek onderworpen De New Yorksche commissaris van politie Valentine heeft medegedeeld, dat hem door het Staatsdepartement was verzocht er voor te zorgen, dat de Duitsche schepen en het Duitsche consulaat te New York beschermd worden. De correspondent van de New York Times te Washington zegt in een commentaar op Roosevelt's veroordeeling van Duitschland, dat men zich moeilijk een krachtiger uiting van het misnoegen van het land kan denken behalve dan 'n afbreken der diplomatieke be trekkingen Fransclie pers over de vluchtelingenkwestie. Afrika, Nieuw Zeeland en Canada als kolonisatiegebieden voor de Joden genoemd. PARIJS, 16 November (Havas). De Fran- sche bladen blijven veel aandacht schenken aan de actie tegen de Joden in Duitschland. De „Epoque" constateert, dat op de gezonde hoogvlakten van Oeganda, op de hoogvlakten van Kenya, in de minder toegankelijke gebie den van West- en Noord-Canada en in Nieuw- Zeeland nog ontzaglijk veel x-uimte is, waar de vervolgden den grond zouden kunnen be werken en in vi-ede ademhalen en bidden. Te Londen wordt veel gesproken over het terug geven der koloniën aan de Duitschers, kolo niën, waar zij op grond van de ï'aswetten de kleurlingen zullen gaan kwellen. Het ware beter, deze koloniën niet terug te geven en er de Joden onder te bi-engen. In de „Oeuvre" zinspeelt mevrouw Tabouis op een memorandum, dat de Duitsche am bassadeur ontvangen zou hebben om het aan Chamberlain, voor diens vei'trek naar Parijs, ter hand te stellen. Hitier zou hierin het Duitsche standpunt uiteenzetten ten aanzien van alle vraagstukken en in het bijzonder het Joodsche probleem. „De Führer zou verkla ren, dat hij op internationaal gebied niet door deze geschiedenis lastig gevallen wil worden". Het optreden van Franco's vloot in de Noordzee. Britsche regeering gelooft niet, dat Duitsche havens als marinebasis gebruikt worden. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi (Arbeiderspartij) gevraagd, of de regeering een verklaring had af te leggen aan gaande aanvallen op vreedzame koopvaardij schepen, die met Engelsche havens handel drijven, door kapers, die blijkbaar optreden ten bate van de Spaansche opstandelingen en Duitsche havens als basis gebruiken. De lord-kanselier. Maugham, antwoordde, dat de regeering niet over inlichtingen be schikt, uit welke zou kunnen blijken, dat het hier kapers betreft. De regeering heeft ook geen aanleiding om te gelooven, dat Duitsche havens als basis worden gebruikt in dien zin, dat van de havens uit krijgsverrichtingen worden ondernomen. Het Lagerhuis heeft gisteren met 341 tegen 151 stemmen het amendement van de Labour- partij op het adres van antwoord op de troon rede verwoi-pen. Ainsterdamsclic dievengilde weer op het pad. Tweeduizend gulden in houthandel buitgemaakt. AMSTERDAM. 16 November. Bijna iederen nacht rukt thans de mobiele vakkundige garde van de dievenwereld uit om haar slag te slaan. Vannacht is ingebroken in het kantoor van den houthandel Harff aan de Weesperzijde 54. Ook hier was alleen de brandkast het doel. Het slot werd keurig opengeboord en uit de safe tweeduizend gulden weggenomen. De politie meent, gezien de wijze van wer ken, verband te kunnen leggen tusschen deze inbraak en die bij de Noord-Hollandsche Bank aan het Damrak, en andere. BRITSCHE AMBASSADEUR TE ROME HEEFT ZIJN NIEUWE GELOOFSBRIEVEN OMLRHANDIGD ROME, 16 November Reuter-A N.P.) De Britsche ambassadeur Lord Perth heeft den minister van buitenlandsche zaken Ciano nieuwe geloofsbrieven overhandigd, waarin de verovering van Abessynië erkend wordt. Succes der Nationalisten aan liet Ebrofront. SARiAGOSSA. 16 November (Reuter-A N. P.) Bij het aanbreken van den dag. wapperden de vlaggen der ..rechtschen" over al langs de 65 K.M. lange bocht in de Ebro. welke bijna vier maanden lang in het bezit van de regeeringstroepen is geweest. Ge durende den nacht hebben de troepen van Franco hun linies versterkt en zandzakver sterkingen opgewoi-pen. Verscheidene geïso leerde troepen miliciens werden omsingeld Het woord is aan James Russell Lowell: Het kwaad groeit op. bloeit, maar draagt geen zaad. voedt de aarde door zijn snel ver val en maakt haar vrucht baarder voor het groeien der icaarheid. EXAMENS. Academische opleiding. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde hoofdvak geologie de heer C. Beets, te Heemstede. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 1,25 uur. Kon. Olie 329 H. V. A. 481' Java Cultuur 188. Amst. Rubber 233 Vz6. AKU 43 3/4—4. Unilever 145' 3 4. Beth. Steel 56 1/4— Vz U. S. Steel 521/8. Republic Steel 18 3 815/16. Anaconda 27 3/81 Shell 11 7/16—'2. North Am. Aviation 12 5/16h 16. Kennecot Copper 34'5/8. Gen. Motors 39 1/4—3/8. Kolonisatiestichting in oprichting. Naar ons medegedeeld wordt, is Dinsdag de eerste stap gedaan om te komen tot de stichting van de „In ternational Jewish Colonisation Socie ty", welke organisatie zich ten doel stelt de emigratie van Joden uit Mid den-Europa en de kolonisatie in voor vestiging geschikte gebieden te bevor deren. De stichtingsacte van de organisatie welke te 's-Gravenhage gevestigd zal zijn, is Dinsdag voorbereid. De eerste toezeggingen voor het stichtingsfonds hébben reeds het be drag van f 1.000.000 overschreden. Sympathiebetuigingen en toezeggingen kun nen gericht worden aan de „International Jewish Colonisation Society", Buitenhof 47, te 's-Gravenhage. Bovenstaande oproep is geteekend door de heeren: A. Asscher, Amsterdam: Mr. E. Belin- fante, 's-Gravenhage; H. B. van Leeuwen, 's-Gravenhage; Dr. E. Moresco, 's-Gravenhage; D. Wolf, Wassenaar; S. van Zwanenburg. 's-Gravenhage. De Amsterdamsche raad besluit tot hulpverleening. Bij den aanvang van de zitting van den Am- sterdamschen gemeenteraad van Dinsdagmid dag, heeft de voorzitter van de sociaal-demo cratische raadsfractie, de heer W. J. Matthijs- sen, een voorstel ingediend, dat de burge meester vanwege zijn urgentie, aan de agenda toevoegde en terstond aan de orde stelde. Na een korte discussie, werd het met alge meene stemmen aangenomen. Het voorstel luidt aldus: De gemeenteraad van Amsterdam noodigt burgemeester en wethouders van Amsterdam uit, te bevorderen, dat, zoodra de regeering besluit tot toelating van Joodsche vluchte lingen, op groote schaal huisvesting wordt ver schaft, onder meer in gemeentegebouwen en mede met behulp van de burgerij in het eerst noodige voor deze vluchtelingen te voorzien. De heer Matthijssen lichtte zijn voorstel met enkele sobere woorden toe en deelde onder meer mede, dat de organisatie van het Am sterdamsche Vacantiekinderfeest haar drie vacantiefcehuizen buiten, ter beschikking stel de voor het opnemen van Joodsche kinderen uit Duitschland. De heer J. ter Haar (C.H.) drong er op aan, dat dergelijke huisvesting een tijdelijk karakter moest dragen. Gift voor Joodsche vluchtelingen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een bedrag van duizend gulden beschikbaar gesteld om het leed van de duizenden Joodsche vluchtelingen althans iets te verzachten. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat de besturen der departemen ten een beroep op de offervaardigheid hunner leden niet tevergeefs zullen doen. He eindbedrag zal beschikbaar worden ge steld aan het Nederlandsche comité voor Joodsche vluchtelingen. Voor de Duitsche vluchteling etj es. De Israelietische gezondheidskolonie te Rot- tei'dam heeft haar huizen te Etten (N.B.) en Ter Heide (Z.H.) ter beschikking gesteld ter opname van Duitsche Joodsche kinderen. Een protestbijeenkomst. Duizenden hebben Dinsdagavond gehoor ge geven aan den oproep van den Amsterdam- schen Bestuurdersbond en de federatie Am sterdam der S.D.A.P. om bijeen te komen in de groote zaal van het R.A.I.-gebouw om te pro testeeren tegen de gebeurtenissen in Midden- Europa. Ten slotte nam de vergadering de volgende motie aan: „De volksbijeenkomst, op 15 November in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, erkentelijk voor de door de regeering en de Tweede Kamer gedane mededeelingen, dringt er bij haar op aan, het asyl recht zoo ruim mogelijk toe te passen". HEDEN: 12 PAGINA'S Op de herdenkingsbijeenkomst van „Weldadigheid naar Vermogen", Dinsdag middag in dc hal van het Stadhuis, voerde de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steemvijk, het woord. Van 1. n. r.: wethouder E. v. d. Wall. mr. A. Beets, de burgemeester, jhr. J. van Reigersberg Versluys (voorz. van W. n. V.), mr. A. J. Backer, vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin, mr. P. E. Barbas (secretaris van W. n. V.). HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het gouden jubileum van „Weldadigheid naar Vermogen", 7 BINNENLAND. De regeering richt twee kampen in voor Joodsche vluchtelingen uit Duitsch land. 1 en 3 De regcering blijft tegen verlaging der leerlingenschaal. 3 De mogelijkheid bestaat dat de „Ijsvogel" is verongelukt, doordat één der schroe ven in vaanstand kwam. 3 Te Amsterdam is een Rembrandt voor f 102.000 geveild. 3 BUITENLAND. Ook president Roosevelt heeft zijn afkeu ring over de Jodenvervolging in Duitsch land uitgesproken. 5 De Duitsche pers richt felle aanvallen op Engeland en Amerika. 5 Koning Carol van Roemenië en kroonprins Michael zijn gisteren te Londen aange komen.. 5 SPORT. Fine dreigt zijn eerste verliespartij in het grootmeestersschaaktournooi te moeten boeken. 5 Damrubriek. g ARTIKELEN enz. J. B. Schuil over „Het teeken op de deur" 2 K. de Jong over: Josef Schmidt. 2 Mr. E. Elias: Des boekbesprekers lot. 3 T. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Bcrlijnschen correspondent: Hoe in Berlijn huisgehouden werd. 5 v. H.: „Een film uit één stuk". 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1