REEDS /68 MILLIOEN BOVEN DE RAMING. Slechts toelating in beperkte mate. Waarschuwing der regeering. De ramp van de „Ijsvogel" Indië rekent in 1939 op een tekort van ƒ21.7 millioen. fANDHEELK. INSTITUUT I MINISTER GOSELING JE VOORT VAREND" GENOEMD. Directe en indirecte belastingen geven hooge opbrengsten DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938 H A A R T: E M'S D'AGBEAD 3 De regeerïngspersdienst meldt: Ten onrechte blijkt hier en daar in het buitenland de meening te hebben postgevat, dat Nederland zijn grenzen voor Joodsche vluchtelingen zou hebben opengesteld. Vanzelfsprekend is dit niet het geval. Zooals reeds werd bekend gemaakt zal slechts een zeer beperkt aantal vluchtelingen in Neder land kunnen worden toegelaten. Voor elke persoon en voor elk geval afzonderlijk is een speciale beslissing van den minister van Justitie noodig. Elke binnenkomst zonder voorafgegane vergunning moet dan ook worden geweigerd. Mogelijk mede als gevolg van de verspreiding van geruchten in het buitenland, als zouden Joodsche vluchtelingen op groote schaal hier worden toegelaten, wordt thans zoodanige druk op onze grens uitgeoefend, dat het noodig is gebleken, de grensbewaking opnieuw te versterken. Afgekeurd moet worden het gedrag van Nederlanders, die per auto of trein Joodsche kinderen naar Nederland pogen over te brengen. Een dergelijke ongeordende aanvoer van vluchtelingen kan uiteraard niet worden geduld. Alleen een geordende toevoer is toelaatbaar en dan nog in zeer beperkte mate. Morgen worden de slachtoffers begraven. Onderzoek der luchtvaart- inspectie duurt nog voort. Naar wij vernemen heeft de officier van justi tie de stoffelijke resten der bij de vliegramp van de „Ijsvogel" omgekomen leden der bemanning en passagiers, welke in verband met het onder zoek in beslag waren genomen, hedenochtend vrijgegeven. Alle omgekomen slachtoffers zullen Vrijdag a.s. worden begraven of gecremeerd. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van gezagvoerder Duimelaar is vastge steld om twee uur te Heemstede, het stoffelijk overschot van den mecanicien Surber wordt ter aarde besteld op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam, eveneens te twee uur, terwijl de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van mecanicien van Huut des morgens plaats heeft te 11.15 uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. De crematie van het stoffelijk over schot van kapitein van Gemeren zal op Wester- veld geschieden, na aankomst van trein 15.14 uur te Driehuis-Westerveld. Het stoffelijk over schot van mevrouw Schneider wordt op Wester- veld ter aarde besteld, waarschijnlijk des mdi- dags te 15.45 uur. De begrafenis van het stoffe lijk overschot van mevrouw Weidemann zal op Zorgvlied te Amsterdam des morgens om half elf geschieden. De luchtvaartinspectie is nog steeds met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp bezig. In verband hiermede zijn de resten van het ver ongelukte vliegtuig nog niet vrijgegeven. De reis van Prinses Juliana en Prins Bernhard. POZNAN, 16 Nov. (P.A.T.) H.K.H. Prinses Juliana is vandaag met Prinses Beatrix per auto aangekomen op het landgoed van graaf en gra vin Mielzynski te Iwno. Prins Bernhard was reeds eerder aangekomen. De Sch, 102 openbaar verkocht. Gestrande logger bracht 3400 op. 's-GRAVENHAGE, 16 November. De SCH. 102, de in het zicht van de Schevening- sche haven gestrande logger, die door den Rijkswaterstaat is geborgen, is heden in het openbaar verkocht op het terrein van de N.V. Sleephelling-Mij. Scheveningen. Het was de heer C. Vrolijk van de N.V. F. Vrolijk Szn., die bij f 3400 „mijn" riep. Deze vennootschap, die de SCH. 102 ook vroeger bezat, is dus weer eigenaresse van den logger geworden. De reparatie van den logger wordt op f 12.000 begroot. In dit bedrag is niet be grepen het herstel van den motor. Onderzoek van veevoederstoffen. Zal volgend jaar te Maastricht geschieden. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Ridder van Rappard betreffende verplaatsing van het rijkslandbouwproefstation voor veevoederonder- zoek te Wageningen naar Maastricht heeft de minister van Economische Zaken geantwoord: Het ligt in 's ministers voornemen het rijks- landbouwproefstation te Maastricht, hetwelk thans uitsluitend bestemd is voor het controle onderzoek van meststoffen, met ingang van 1 Mei 1939 ook te belasten met het controle-on derzoek van veevoederstoffen. Door deze concen tratie wordt een efficiënter werkmethode ver kregen. Het tarief hangt in geenen deel samen met de plaats, waar het proefstation is gevestigd. Een herziening van de tarieven zoowel voor veevoeder- als voor meststoffenonderzoek, ligt •wel in het voornemen. Hoe de tarieven zullen worden, is thans nog niet te zeggen. Geen belastingverlagingen De thans ingediende Indische be- grooting voor 1939 vertoont voor den geheelen dienst de volgende cijfers: Uitgaven 621,7 millioen, middelen 578,4 millioen, tekort f 43,3 millioen; gewonen dienstuitgaven f 561 mil lioen, middelen 539,4 millioen, tekort f 21,6 millioen; buitengewonen dienst uitgaven f 60,7 millioen, middelen f 39,1 millioen, tekort 21,6 millioen. In vergelijking met de jaren '36'38 blijken de totale ontvangsten te zijn resp. f 275,3, f 365,3 en f 361,7 millioen. De raming voor 1939 bedraagt f 365,3 millioen. De uitgaven zijn resp: f 291,6, f 338,6, f 383,2 millioen en de raming voor '39 f 387 millioen. Voor 1936 was het nadeeelig saldo f 16,3 millioen, voor 1937 het voordeelig saldo f 26,7 millioen, voor 1938 het nadeelig saldo f 21 yz millioen, terwijl voor 1939 verwacht wordt een nadeelig saldo van f 21,7 milllioen. De scherpe terugslag, welke op de kortston dige hoogconjunctuur van 1936/1937 gevolgd is, heeft een plotseling einde gemaakt aan de sterke stijging van de ontvangsten sedert den ommekeer van 1936, terwijl de uitgaven een toenemend accres vertoonen, zoodat na het in alle opzichten voorspoedige jaar 1937 opnieuw geworsteld moet worden met begrootingstekor- ten, welke nochtans in omvang gunstig af steken bij de catastrophale tekorten der jaren 1930/"35. De beperking van het tekort voor 1939* tot rond f 21,7 milllioen is in- tusschen alleen mogelijk gebleken door de na September 1936 ingevoerde be lastingverlagingen grootendeels onge daan te maken. Zonder dezen maat regel zou het tekort f 17,7 milllioen hooger geweest zijn. De oorzaken van het accres der uitgaven zijn bekend; versterking van de weermacht, prijsstijging'en de gevolgen hiervan ten aan zien van salarissen, loonen en van de mate- rieele uitgaven en ten slotte de voorziening in nieuwe behoeften. Vreemdelingen als handelsagent in Nederland. Zonder vergunning niet meer mogelijk. 's-GRAVENHAGE, 16 November. Aan de beroepen en bedrijven, welke niet door vreemdelingen zelfstandig mogen worden uitgeoefend zon dei- een vergunning van den minister van economische zaken, is thans toege voegd het beroep van handelsagent. Ingevolge dit besluit zal het met ingang van 17 November a.s. aan vreemdelingen niet geoor loofd zijn, zich zelfstandig als handelsagent te vestigen, zonder schriftelijke vergunning van vorengenoemden minister. leerlingenschaal. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de leden der Tweede Kamer een adres gericht, waarin het aandringt 1. op verlaging van de leerlingenschaal 2. op wijziging en verbetering van de positie van den kweekeling met acte. Gift ten behoeve van Duitsclie vluchtelingen. De kerkeraad der Portugeesch Israelietiscrrv gemeente te Amsterdam, uiting willende geven aan zijn erkentelijkheid voor de door de regee ring ten aanzien van de door de gebeurtenissen in Duitschland getroffenen voorgenomen hulp maatregelen, heeft in zijn Woensdagavond ge houden geheime vergadering zonder hoofdelijke stemming besloten, een bedrag van f 10.000 voor dit doel ter beschikking van de Nederlandsche regeering te stellen. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 912 lederen middag van l1/»4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEKUUR DINSDAG en DONDERDAG van 7—9 r*I7HÏ7ÏTÏ f irmnr PÜnl°os trekken IfLÜLLL OLdII inbegrepen BEKENDE LAGE TARIEVEN (Adv. Ingez. Med.) Comité voor hulp aan buiten- lanclsche kinderen. Het comité voor „Hulp aan buitenlandsche kinderen', waarin de geheele actie voor hulp aan buitenlandsche kinderen gecentraliseerd is, deelt mede, dat sinas Woensdag 16 November het bu reau gevestigd is te Amsterdam, Oosteinde 24 huis, telefoon 49922. Ten einde versnippering te voorkomen, worden zij, die elders plaatselijke comités wenschen te vormen dringend verzocht, zich tot bovengenoemd comité te willen wen den, liefst schriftelijk. Asylrecht voor Duitsclie vluchtelingen gevraagd. Vijftigduizend adhaesiebetuigingen. In verband met de petitie, welke een aan tal hoogleeraren en andere vooraanstaande intellectueelen tot den minister van Justitie heeft gericht, waarin wordt verzocht asylrecht te verleenen aan de Duitsche vluchtelingen, mochten de onderteekenaren meer dan 50.000 adhaesiebetuigingen ontvangen De oplichting van een oud-Indisch man. Nog een arrestatie. In verband met de manipulaties van den ambtenaar ten stad'huize te Rotterdam, K., die een oud-Indischman voor f 20.000 heeft opgelicht, is Woensdag nog aangehouden de ambtenaar W., die wordt verdacht K. bij zijn praktijken te hebben geholpen. Wanneer K. een contract opmaakte, zou W. de (valsche) handteekening van den zoogenaamden aan vrager van het voorschot op het contract hebben gezet. Als verdacht van valschheid in geschrifte is W. voorloopig in het hoofdbureau van politie opgesloten. (Adv. Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. Wilde bussen-kwestie in het geding. MOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN. DEN HAAG Woensdag. Een President van de Algemeene Rekenka mer. die zijn taak en positie goed begrijpt, moet rekenen en niet schrijven, althans geen politieke artikelen. Hierop kwam de door den Minister-President openlijk in de Kamer aan den heer Zuyderhoff toegediende terecht wijzing neer, in verband met z'n eenzijdige ongelukkige publicatie door dezen in ..Oost en West" geschreven. Mr. v. d. G o e s Naters (s.d.) had dit punt aangeroerd bij de begrooting van de Hooge colleges van Staat. Het antwoord van Dr. Colijn kon hem terecht bevredigen. Nadat vervolgens de heer d'Ansembourg (nat. soc.) kenbaar had gemaakt niets te zien in het Departement van Algemeene Zaken en de Minister hierte genover had aangevoerd, dat de praktijk het nut van dat departement had bewezen, kwam de wilde-bussen-interpellatie aan de orde. Op de tribunes trok zij minder belangstelling dan aanvankelijk verwacht was wellicht ver gaat het velen als Minister Goseling, name lijk dat hun gekrenkt rechtsgevoel zich op het oogenblik met nog belangrijker gèbeurtenis- sen bezig houdt. De heer Woudenberg (nat. soc.) vroeg allereerst wat den Minister van Justitie be wogen had aan 'n aantal autobusondernemin gen de uitoefening van hun bedrijf te ver hinderen. Verder informeerde de interpel- lant of de Minister bereid was alle tot dus verre door hem gelaste politiemaatregelen t.o.v. de exploitanten terug te nemen tot 15 Februari 1939, datum waarop het Reglement Autovervoer Personen eindigt om door nieuwe wet inzake het personenvervoer te worden vervangen of althans tot de Hooge Raad in de hangende kwestie-Sommeling arrest zal hebben uitgesproken. Minister Goseling betoogde, dat thans door politiedwang die autobusdiensten belet worden, die rechtstreeks onrechtmatig ver klaard zijn uitvoerbaar bij voorraad en voorts diensten waaromtrent duidelijke aanwijzin gen bestaan, dat ze zijn ingesteld ter ont duiking van zoodanige uitspraak, of dat ze zich schuldig maken aan samenspanning (-spel) met onrechtmatig verklaarde diens ten en verder diensten waaromtrent een straf vonnis bestaat, berustend op het nieuwe R. A. P. Het groot aantal vonnissen van den Presi dent in Amsterdam, die 'n verbod van autobusdienst inhielden, leidde tot ingrijpen tegenover soortgelijke diensten. Het ligt voor de hand, dat er ook wordt opgetreden tegen ondernemingen, die weliswaar zelf niet ver oordeeld zijn, doch met 'n andere, veroordeel de onderneming, onder één deken liggen. De Minister vond het als oud-advocaat wel ver makelijk hoe men allerlei listige „ontduikin gen" had ontdekt, maar als hoofd van het Departement van Justitie moest hij daar toch tegen ingaan. Allerlei slimme vormen om te kunnen ontduiken zijn uitgedacht. Van zulke vormen van „krijgertje spelen met de justi tie" gaf de Minister eenige voorbeelden, om vervolgens te betoogen, dat het al te veel ging lijken op 'n soort georganiseerd verzet. Daartegen moest worden opgetreden. Naar aanleiding van de vonnissen van den Presi dent in den Haag d.d. 14 November had de Minister en terstond voor gezorgd, dat alleen de verbods-maatregelen zullen gelden voor de diensten, verkeerende in de zooeven al aan gegeven omstandigheden. Op 12 December mag men de uitspraak van den Hoogen Raad Rijksmiddelen Rechten en boeten van zegel en beursbelasting beneden de raming. Blijkens het overzicht van de op brengst der rijksmiddelen heeft de opbrengst van de directe belastingen tot ultimo October j.l. bedragen f 115.652.094,tegen f 103.526.077,op ultimo October van het vorig jaar, hetgeen dus een stij ging beteekent met f 12.126.017, Het bedrag van de raming voor het dienstjaar 1938 bedraagt f 116,4 millioen. Tot de hoogere opbrengst hebben alle be lastingen bijgedragen. In vergelijking met het vorig jaar bracht de grondbelasting f 154.144 meer op, de inkomsten-belasting f 10.542.613—, de vermogensbelasting f671.109,de verdedigingsbelasting f 683.128,en de belasting van de doode hand f75.021,—. De overige middelen. Wat de overige middelen betreft, deze hebben over October opgebracht f 36.140.473tegenover het vorig jaar f 34.173.827.terwijl de maan- delu'ksche raming f35.768.750 be draagt. Over de eerste tien maanden van dit jaar was de opbrengst f 366.697.118,of ruim f 11,millioen hooger dan de raming, terwijl over de eerste tien maanden van 1937 de opbrengst f 360.920.287 was. De dividend- en tantièmebelasting kwam in de eerste tien maanden f 5.306.609,boven de raming voor dit tijdvak, terwijl de op brengst ruim f 3 millioen meer bedroeg dan op ultimo October 1937. De rechten op den invoer hebben f 1.121.090 meer opgebracht dan in de eerste tien maan den van 1937. De rechten en boeten van zegel, inclusief beursbelasting welke in de eerste tien maan den van Het vorig jaar f 28.823.698 opbrach ten, haalden thans slechts f 18.179.586 en bleven daarbij ruim f 3,4 millioen onder de raming. De omzetbelasting overschreed de raming met f62.420 en bracht ruim f 2.5 millioen meer op dan het vorig jaar. De couponbelasting kon de raming niet halen en bracht f 595.751 minder op. terwijl de opbrengst zelfs f 1.089.883 bij het vorig jaar ten achter bleef. De accijnzen hebben alle de op brengst in 1937 overtroffen, die op suiker zelfs met f 1,8 millioen en die op tabak met ruim f 1,5 millioen De rechten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking waren f4.105.175 hooger dan de raming, ter wijl de opbrengst f7.435.903— hooger was dan het vorig jaar. Ten slotte zij van deze middelen vermeld de accijns op bier, welke f913.211 boven de raming uitkwam en f 195.274,— meer bedroeg dan in 1937. Verkeersfonds. De inkomsten ten bate van het Verkeers fonds waren over de eerste tien maanden to taal f 28.113.071,— waarvan f 20.366.796,— aan motorrijtuigenbelasting en f7.746.275— aan rijwielbelasting. De totale raming voor 1938 van deze in komsten is f31 millioen. Het dienstjaar 1937. Wat ten slotte de- uitkomsten van alle middelen voor het dienstjaar 1937, aangaat, kan worden medege deeld, dat de zuivere opbrengst over het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met October 1938 f552.798.451,— belang, waarvoor tot dusver de raming met ruim 68 millioen gulden is over schreden. in de strafzaak tegen Sommeling tegemoet zien. Een van de overwinnaars van den Haag- schen President heeft zich reeds 'n dag later de overwinning zien ontnomen door den Pre sident in Amsterdam. De interpellant constateerde, dat ae Mi nister z'n ongelijk erkend had door 'n einde te maken aan een aantal van de aanvankelijk door hem voorgeschreven stopzettingen, n.l. aan die. welke niet vallen onder de 3 groepen, waarvoor de stopzettingen nog wel gelden. Spr. was er niet gesticht over, dat de Minis ter geen excuus had gemaakt voor de aan 'n reeks van ondernemingen toegedane schade. De afgevaardigde, die maling had aan de juristerij, bepaalde zich verder tot voorlezing van een motie, tot afkeuring van het optre den van den Minister tegen de z.g.n. wilde bussen. Doordat Ds. Zandt (St.k. Ger.) met de 4 nat. socialisten de motie ondersteunde, kon ze in behandeling komen. Mr. v. D ij k e (a.r.) wees er op. dat de admi nistratie zeif aanvanke lijk fouten had gemaakt. Zoo b.v. een verkeerde, niet wettelijk geoordeelde formuleering van het R. A. P. Na 'n desbetref fend vonnis hief de over heid die fout op. Toen de Hooge Raad 'n andere fout had ontdekt, ging men weer over tot 'n wij ziging van de formulee ring van het R. A. P., in de wet, waarop het berustte, te (Antl-Rev. Partij) plaats van verbeteren. Spr. meende dat de Minister, toen hij ook niet-veroordeelde diensten met be hulp van politiedwang verbood, niet de voor een Minister van Justitie noodige voorzichtig heid aan den dag had gelegd. Hier was verkeerd omgesprogen met den politiedwang en spr. zag er de ook wel in andere gevallen waarneembare neiging in van de administratie om niet binnen het wettelijk gareel te blijven. De administratie moge tot stiptere naleving van de wet komen en bereid zijn om wetten, als die onvoldoende zijn, te wijzigen, in plaats van langs de kantjes heen te loopen. Mevr Mr. B a k k e rN o r t (v.d.) weende eveneens over het o zoo ondeugdelijke R.A.P., dat men telkens en telkens een beetje had opgelapt, in plaats van zorg te dragen voor een goede wet. Het R.A.P. is de bron van alle ellende. De oud-Minister van Waterstaat Ir. v. Lidth de Jeu de gaf te kennen, dat z.i., nadat in 1937 al de gebreken van art. 2 van het R.A.P. waren gebleken, een noodwetje ter ondervanging van de fouten op z'n plaats ware geweest. De Minister zou verstandig gedaan hebben met zich wat beperking op te leggen door te wachten op de uitspraak van den Hoogen Raad Mocht dit college art. 2 van het R.A.P. onverbindend verklaren, dan is. om der wille van de rechtszekerheid, onverwijlde wets wijziging noodig. Zulk 'n wetje kan snel wor den behandeld. Ook Mevr. Mr. M a c k a y—Katz (c.h.) achtte het beleid van den Minister, die slachtoffer was geworden van zijn jeugdige voortvarend heid, niet gelukkig. Zoowel de rechtszekerheid als het overheidsgezag waren thans in het ge drang gekomen. Ook deze afgevaardigde vond, dat Minister Goseling de uitspraak van den Hoogen Raad had behooren af te wachten. Niet deze bewindsman, doch wet en recht hebben te beslissen. Ofschoon Ir. v. d. W a e r- den (s.d.) het beleid van den Minister „wel een beetje wild" vond, wees deze spr. er toch op. dat anderzijds de ongeconcessioneerde auto-ondernemers het recht tot een aan fluiting hadden gemaakt. Zoo snel mogelijk behandeling van de wet i.z. autovervoer aan personen stond mede op het verlanglijstje van dezen afgevaardigde. Het aantal critici was hiermede nog geens zins uitgeput, want we hoorden nog den com munist de Visser, den chr. democraat Posthumaen Ir. Bongaerts (R.K.) Minister Goseling, naast wien de Pre mier was komen zitten, beloofde verschillende opmerkingen over wetswijzigingen aan zijn ambtgenoot van Waterstaat te zullen over brengen. Als Minister van Justitie achtte spr. het zijn directe plicht voor uitvoering van vonnissen tegen autobussen op den openbaren weg zorg te dragen. Over betere juridische voorbereiding van wetten zal de Minister nog eens denken: hij wil daar wel wat aan doen, doch dan is er geld noodig om meer ambtenaren hiervoor aan te stellen. Juist om het rechtsgevoel van het volk niet te krenken, had de Minister ingegrepen, aangezien het toch niet aanging den een toe te laten wat 'n ander verboden was Spr. had gepoogd zooveel mogelijk orde en rechtszeker heid te brengen in den chaos, dien hij nu een maal niet had geschapen. Als de Hooge Raad het R.A.P. niet verbin dend verklaart zal de Minister met zijn ambt genoot van Waterstaat overleggen omtrent 'n eventueele wettelijke spoedvoorziening. Met 67—5 (nat. socialisten en Ds. Zandt) verwierp de Kamer de motie-Woudenberg. Bij de behandeling van de begrooting van Justitie gaf Mr. W endelaar (lib.) te ver staan, dat hij Minister Goseling gaarne krach tiger zag optreden ter verdediging van den rechtstaat. Justitie is heden ten dage als het ware 'n soort verlengstuk van Defensie. Jus titie heeft de heiligste goederen van Neder land te verdedigen en dient daarbij niet al te veel heilige huisjes te ontzien. De tijdsomstan digheden eischen scherp optreden tegen hen, die onze groote geestelijke goederen belagen. Spr. wees op het voorbeeld in dezen door zóó vrijheidlievende staten als Amerika en Zwit serland gegeven. De liberale woordvoerder con cludeerde. dat Mr. Goseling lang niet bij alle groepen der bevolking het vertrouwen heeft gewekt in genoegzame mate een krachtig be schermer van den Rechtsstaat te zijn. Men voelt in hem bovenal den man, die zijn wil doorzet. Spr. vroeg zich af. of er in Mr. Gose ling wellicht een Schuschnigg stak: „kras wanneer het niet moet en slap als voortvaren de flinkheid noodig ware". Juist wegens de groote bekwaamheden van dezen bewindsman vond Mr. Wendelaar het alleszins de moeite waard deze opmerkingen ten beste te geven. De volgende spreker Mr. Donker (s. d.) hield zich vooral bezig met de praktijk van toela ting van vreemdelingen. Mr. Wendelaar had vóór dien nog bepleit, dat een paar duizend Jo den, voorzien van bewijzen, dat ze na vervul ling van enkele formaliteiten naar landen overzee kunnen vertrekken, tijdelijk zouden worden toegelaten. Ook de_s. d, afgevaardigde behandelde nog even de vïuchtelingenquaestie en vroeg om welke reden eenige Duitschers, die per vliegtuig hierheen waren gekomen, weer terug moesten. E. v. R.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5