IF LAKS Amerikaansche Reclame. 'Duinxelijntje SANOSTOL Philadelphia en John Wanamaker. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Wetenschappelijke didactiek. Lezing van den lieer C. Sehreuder. In navolging van wat in andere plaatsen van ons land met succes geschiedt, wil het be stuur der afd. Haarlem der Vereen, voor Pae aagogiek ook in Haarlem een poging doen, om in breederen kring belangstelling te wekken voor vakstudie. De bedoeling is de leden te interesseeren voor behandeling van vraagstukken, die voor de dagelijksche onderwijspractijk van directe beteekenis zijn. Een eerste poging daartoe was de bijeen komst, die Woensdagavond in De Nijverheid werd gehouden en georganiseerd was in sa menwerking met de plaatselijke afdeelingen van val?:- en paedagogisehe vereenigingen van allerlei richting. De heer C. Sehreuder, oud-directeur van de Kweekschool in Bandoeng en directeur van het Instituut voor voortgezet individueel onderwijs, trad als spreker op en zette uiteen, waax-om het voor iedere leerkracht noodzake lijk is, zijn werk ook wetenschappelijk te kun nen verantwoorden, niet alleen ter wille van het onderwijs zelf. maar ook voor de positie van onderwijzer exx leeraar binnen en buitexx de schooluren. De oude didactiek had zoo goed als geexx waarde voor de schoolpractijk en met de nieu we didactiek, al is er veel moois in, is het eigenlijk ook zoo. Spr. wilde trachten voor die practijk iets te geven eix zich daarbij bepalen tot de methodiek exx daarvan nog de theore tische waax'de. De heer Sehreuder stelde voox'op dat het denken de hoofdzaak is, de kennis is slechts middel. Op school moet gezorgd worden, dat het kind dóór blijft denken en dat er in dat denken vex-betering komt: de leerling ixxoet n.l. leeren goed observeeren en verband leggen tusschen feiten, het gevaar van generalisee ren ixxzien. De drang tot denken van het kind in de school xnoet geleid wordexx in de rich ting die de ondex-wijzer noodzakelijk acht. Niet alleen de denkvormen moeten worden verbeterd, ook de denk middelen. Van groot belang voor het denken is b.v. de topo grafie: bij veel waar men over hoort, denkt men zich dadelijk een stukje kaax-t; zeer be langrijk voor het denken zijn ook de jaartal len, het rekexxen, taalkundige termen; tegen woordig nxakexx ook grafieken en curven het denken gemakkelijk. Maar men zij ook voor zichtig: er is het gevaar van de mechanisee ring in de school. Men make het middel xxiet tot doel. (Tegenwoordig wordt er vaak te veel gecijferd in de school als doel; het moet middel blijven). Door mechanisatie maakt men de techniek los van het leven en dit is uit den booze voor het onderwijs. De op school gebruikte boekjes sluiten over het algemeen niet voldoende aan bij het leven; zij zijn te „wetenschappelijk" ingericht. Men bedenke, dat wat in verba xx d opgenomen wordt, veel beter wordt onthouden dan wat „zoo los" opgexxomexx wordt. Hier komt het op aaxx: met de echt vex-worverx kennis gaat het dexx- ken verder en veroven xxieuwe gebieden. Van buitengewoon belang zijxx ook de psy chologische kwesties: wie een kixxd iets wil leeren moet het kind kennen en weten, dat een kind niet kan denken, zonder handelen. Met deze psychologische zaken xnoet ook bij ae opleiding der onderwijzers rekexxixxg wor den gehouden. Het zou niet zoo gek zijn, als ook de onderwijzer een wex-kelijk wetenschap pelijke opleidixxg ki-eeg. Spr. dacht hierbij aan een universitaire opleiding ixx de paedagogiek. De ondex-wijzer moet wetexx wat hij met het kind wil bereiken en kunnen beoordeelexx wat lxem daarbij in eexx bepaalde methode helpt en'wat er ixx is dat hem in zijn werk belem mert. Slechts de onderwijzer die weet wat h ij doet, kan een methode gebruiken, h ij alleen is werkelijk „vrij". Wie begrijpt wat onderwijs gevexx eigenlijk is, zal ook inzien dat de tegexxwoordige over volle klassen zeer schadelijk zijxx voor goed ondex-wijs, waarbij met het individueele moet rekening worden gehouden. De ouders moeten hiervan overtuigd worden; dan zal een „cri de coeur" rijzen tegen de volle klassen. Met het behaxxdelde hangen opleiding en salaxis nauw samexx en hiermede ook de pu blieke opinie over den oxxderwijzer. Nu is het nog zoo, dat op de hoogste plaatsen bij het oxxderwijs geen onderwijzers worden gezet, dat meix zegt: „Die man kaïx geen minister vaxx oxxderwijs worden, want hij is onderwijzer ge weest! De voorzitster, dra. M. Nolte, seci-etaresse van de Vereeniging voor Paedagogiek, dankte den spreker voor zijxx boeiende en px-actische inleiding. De iixspecteur vaxx het L. O. alhier, de heer H. v. d, Weyer, wees er bij de gedachtenwisse- ling na de pauze op, dat tegenwoordig ook op de hoogere plaatsen bij het onderwijs wèl mannexx gevonden worden, die het onderwijs goed kenixen. Exx minister Terpstra was oud- onderwijzer! De vergadering was druk bezocht. PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor vast te stellen een x-eglement op het houden van dek stieren in de provincie Noord-Holland, Het col lege acht het gewenscht, dat ook voor deze pro vincie een regeling wordt vastgesteld, als door de Provinciale commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noord-Holland wordt be oogd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 18 NOV. Frogr. 1: Hilversum I Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.00 Keulen 9.20 Pauze 10.Parijs Radio 10.40 Radio P. T. T. Nord of Diversen. 11.20 Parijs Radio 12.10 Droitwich 12.40 Ned. Brussel, 2.20 Da..marks Radio of Diversen 2.40 Radio P. T. T. Nord 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 5.20 Fransch Brussel 6.20 Keulen 7.20 Droit wich 9.45 Leipzig 11.20 Parijs Radio. iProgr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.50 London Regional 12.40 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 7.05 London Regional 7.20 Diversen of Gramofoonmuziek 10.05 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Accordeon afgewisseld door zang. 1. Tiroler Holtzhackerbuab'n, Accordeon Melodiker. 2. I wonder how. Arthur Raymond 3. Au re voir, L. P. A. Band 4. J'aime tes grands yeux, L. Boyer. 5. Un type en casquette, Emile Vacher. 6. Oixc night in Napoli, L. P. A. Band 7. Ich bin heut so froh, Martha Eggerth. 8. Six Hits of the day, Primo Scala's Acc. Band. 9. Vienna you've stolen my heart, L. P. A. Band. 10. When we meet again. Rich. Tauber. 11. Wien bleibt Wien. Accordeon Melodiker. 12. A waltz was born in Vienna, L. P. A. Band. 13. Le Ohaland qui passe, L. Boyer. 14. Je n'en fous pourvuque j'rlgolle, E. Vacher 15. When mother played the organ, Arthur Raymond. 16. Love's old sweet song, Joe Petersen. 17. Pals, Gipsy Acc. Band. 18. Chante Gltana, Miss Bartira. 8.00—12.00 Diversen. En moeder zegt niet „neen", als ze 'n lekker lepeltje Sanostol vragen! Want Sanostol is noodig voor hen in den zomer, doch onontbeerlijk ixx het zon-arme getij! Eexx natuurlijk, zuiver levertraan product, maar xxog verrijkt exx smakelijk gemaakt met het sap van door de zon gerijpte sinaasappelen! En neem het zelf ookl Daarom brexxgexx wij, behalve de gewoxxe flacon a f. 1.40, dit jaar de „familieverpakkixxg", die 2 X zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. „Het lékkere levertraan-product!" BRÖCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA (Adv. Ingez. Med.) GROENTEMARKT TE HAARLEM. Witlof 12—25 per KG. Tomaten 1426 per KG. Heerenbooxxen 2840 per KG. Snijboonen 3050 per KG. Andijvie 540 per kist. Sla 1580 per kist. Spinazie 25—90 per kist. Gele kool 2570 per kist. Groeixe kool 1550 per kist. Boerenkool 1545 per kist. Uiexx 80—1.10 per kist. Winterwortelen 40—90 per kist. Bloemkool 410 per stuk. Roode kool 38 per stuk. Savoyekobl 47 per stuk. Wortelen 18 per bos. Selderie 27 per bos. Prei 210 per bos. Petex-selie 17 per bos. Radijs 2—5 per bos. Spruiten 40—2.00 per zak. Koolrapen 60—90 per zak. Het St. Nicolaasfeest der onderwijzers. Men schi'ijft ons: Zoo nadei;t opnieuw het blijde feest voor de kinderen. Terwijl tallooze zorgen de maatschap pij bestormen, komt onverstoord „de stoomboot weer aan". Met ongeduld wachten de kinderen den goeden Sint af. Zelfs vaders en moeders po pelen door het blijde mysterie, dat elk jaar tot ons komt. We kunnexx dat niet meer missen. Van verlangen klopt het Nedei'landsche hart, ook het Haarlemsche hart van groot en klein. De Onderwijzers Sint-Nicolaas-Commissie weet dat; zij werkt onvermoeid om den grooten Sint met zijn Piet glorievol te ontvangen. Een leger poppen, een massa speelgoed etc. komt mee, maar die hoeveelheid kan Sinterklaas al leen niet torsen. Ieder kloppend hart drage mee, helpe mee, dien zwaren last vriendelijk te dra gen. De Commissie doet, wat 2e kan. En lezer, wat doet u? Hebt u al geteekend op de lijsten? Stel niet uit, maar doe het nu. De penningmeester, de heer S. P. Doek, Karei van Maxxderstrat 50 (telefoon 16301, giro 139828) wacht op iedei-e gave. „Zóó schaken zij". Door het weekblad „De Schaakwereld" is bij W. L. Salm Co. uitgegeven „Zóó schaken zij" door Dr. M. Euwe. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddieixst te 8.15 uur. Middagdieixst te 1 uur. Avoixddienst te 4.50 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiexxst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avoxxds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht üx het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. AMGF AVONDEN ZI3N WEER OP KOMST INTIEME zoowel GOEDE VERLICHTING zullen weer welkom zijn. als toonaangevende Lampenzaak adviseert U gaanxe. Bezoekt onze fraaie showroom LANGE VEERSTRAAT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) IN circa twee urexx waren we met den Pullmaix vaxx New-York iix Philadelphia. Op 4 Juli 1776 werd daar de onafhaxx- kelijkheid afgekondigd der dertien Noord-Amerikaansclxe Staten. De eerste on af hankelijkheidsvlag ïxxet 13 streepen en 13 sterren is nog iix „Betsy's Ross House" ixx on- geschoxxden staat te bezichtigen. Philadel phia is de stad der historie. Berxjanxiix Franklin's graf wordt er ieder jaar door dui zenden bezocht. Het „Congress" hield er de eerste zitting. Het 3600 H.A. gToote Fair- mountpark xxxuxxt uit door een fraaien dierexx- tuiix en aquarium. Daar werd ixx 1876 de groote wereldtentoonstelling gehouden, waar- vaxx ïxog eexxige gebouwen bewaard zijn ge bleven. Het beroemde „Pennsylvanian Sta- dioxx" bevat 92.500 zitplaatsen, terwijl de bekende univei-siteit wereldberoemd is en de eerste groote baxxk ixx Philadelphia verrees. In 1743 kwam iix deze stad het eerste week blad uit, terwijl de eei-ste bijbel daar gedrukt wei'd. Thans is Philadelphia de derde stad van het land en het grootste centrum voor de textielindustrie. Tot de meest indrukwekkexx- de bouwwerken behooren de groote hangbrug over de Delaware-rivier, welke bx-ug 3 K.M. lang is en circa 38 millioen dollar heeft ge kost. Oxxze schredexx richttexx zich in de eerste plaats tot John Wanamaker's Warexxhuis. Wie zich iix Amei-ika op de hoogte wil stel- lexx van de beteekenis van het warenhuis wezen, kan dit enorme complex xxiet voorbij loopen. Het heeft eeix zeer bijzonder karakter en is speciaal üxgericht voor derx vei'koop van „betere" ax'tikelen. De geschiedeixis van dit bedrijf is wel zeer bijzonder en geeft eexx juis- ten kijk op den man, die het heeft gescha pen. Het was het eerste bedrijf hetwelk ruinx 2000 telefoons installeerde voor „ixx- weixdig gebruik". Het introduceerde het eerst dexx vrijen Zaterdagmiddag exx deix gehee- len vrijen Zaterdag in de zomexmaaixdeix, zonder dat het personeel zich daarvoor gel delijke offers moest getroosteix of vacantie- dagen moest afstaan. Het bediende zich voorts vaxx draadlooze installaties en was in elk opzicht vooi-uitstrevend. Het vond zijn oorsprorxg in 1861, doch was toen xxog van be scheiden omvaixg exx breidde zich in 1876 en 1883 sterk uit, om ixx 1902 den omvaixg te krij- geix, welken wij thans kenneix. Gedurende bijna tien jaren heeft men aan de nieuwe in stallatie gebouwd en verbouwd. Het bedrijf hield men in die periode zoxxder onder-breking gaande. Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan in 1911 was het xxieuwe complex ge reed Wanneer men den hoofdingang aan de zij de van de Junipex-str'aat binnenkomt, staaix verschillende groepen van belaxxgstellendexx „Ja", haastte de veldmuis zich te antwoorden, „zoo Iets mag 11 winter komt, aan al zijn zingen? Niets, niets en nog eens niets...... als geleerd man, met recht zeggen. Wat heeft zoo'n vogel, als de Verhongeren is zijn lot, wanneer de koude hem al niet eerder doet omkomen. En dan doen de vogels net, alsof zij zoo voornaam zijn..." Duimelijntje zei heelemaal niets. Maar toen haar beide metge zellen den vogel den rug toekeerden, liet zij zich snel op de knieën vallen, schoof de veeren, die het kopje van de zwaluw bedekten, terzijde en drukte een kus op de gesloten oogen. „Misschien heeft deze vogel zoo mooi voor mij gezongen in den zomer", dacht zij. „Hoeveel vreugde heeft hij mij daarmede niet weten te bereiden?" De mol sloot nu het gat weer af, waar het daglicht doorheen kwam en bracht de beide dames daarna weer thuis. Lang bleven z\j nu niet meer op Het was al vrij laat gewordenDuimelijntje kon echter niet in slaap komen. Steeds dacht zij maar aan den medegenomen, alle openingen nog eens extra af. armen vogel, die zoo heel alleen in de gang lag. Eindelijk stond zij op en vlocht van hooi een warme deken. Met die deken ging zij toen de gang weer in, tot zy bij den vogel kwam. Zij dekte hem toen lekker warm toe en sloot met watten, die zij eveneens had (Wordt vervolgd gereed om rondgeleid te wordexx. Vienxxaal per dag bestaat daartoe de gelegenheid: om 10, 12 en 2 uur en des middags om half vier. Men dient daax-voor circa ééxx uur beschikbaar te hebberx. Aanstonds valt de groote hal op, welke van den beganen groixd tot aaxx het dak reikt. Deze hal heeft een lengte vaix 112 en eeix breedte van 66 voet en kan 14.000 per- sameix bevatten. Op een zevental galerijen kunxxen voorts nog oixgeveer 25.000 bezoe kers een plaats vinden, ten einde te kumxen genieten vaix de orgelconcerten. Waxxt in de hal staat het grootste orgel, hetwelk ooit ge bouwd is en hetwelk afkomstig is van de in 1904 gehouden wereldtentoonstelliixg te St.- Louis. Bij de opeixing van het gebouw, op 30 December 1911, waren ïxiet minder dan 35.000 gasten aanwezig en werd de openingsrede door deix Presidexxt der Vereenigde Statexx, William Howard Taft, uitgesprokeix. Door het Wanamaker-koor, bestaaxxde uit 500 zangers en zangeressen, werden eeix tweetal speciaal gecomponeerde liederen ten gehoore ge bracht. De hal is in Corinthischen stijl op getrokken tot een hoogte van 150 voet, ter wijl de verdiepixxgen rusten op kolommen van Italiaansch exx Grieksch marmer. Is dit orgel op zichzelf een merkwaardigheid, even impoixeerend is de geweldige bronzen arend, welke de hal versiert, Alhoewel men mij verzekei-de dat dit beeld eenig in zijn soort zou zijn in de wereld, heb ik later in het Kremlüx eeix dergelijk beeld gezien, al was dit niet uit brons, doch uit ivoor ge maakt en een geschenk vaix een der Japan- sche Mikado's aan een der vroegere Russi sche Czaren. De arend uit het John Waxxa- maker-warenhuis is ook afkomstig van de we reldtentoonstelling te St.-Louis. Dit beeld weegt 2500 pond, terwijl het voetstuk waarop het is geplaatst, 4500 pond weegt. De meta len vogel-veertjes zijn stuk voor stuk hand werk. Alleen op dep kop vindt men er 1600, op den geheelen vogel 5000 veertjes. Ieder veertje kan uit het lichaam genomen worden, om er daarna weder te worden ingeplaatst. Een enkele nadere opmerking over het ge weldige orgel mag niet ontbreken. Driemaal per dag, om 9 uur, kwart over 12 en kwart voor 5 uur, wordt op dit orgel een concert gege ven. Aanvankelijk was dit orgel van kleinere afmetingen, doch bij plaatsing in dit waren huis was het noodig het te vergrooten. Het telt nu 29.000 pijpen. De bedoeling van den heer Rodman Wanamaker om dit orgel het ïxxeest volmaakte op de geheele wereld te doen zijxx, is volkomen geslaagd. In den loop der jaren hebbexx duizexxden er van de hoog ste muzikale uitingen geprofiteerd en deze zeer bijzondere wijze van reclame maken zal ongetwijfeld haar invloed hebben doen gel den. Dat geldt ook voor de speciale Kunst-galerij, welke op de zevexxde verdiepixxg is te vinden. Deze Renaissance-zaal toont u soldaten-fi guren in authentieke reproducties vaix unifor men uit den Napoleontischen tijd, origineele stukken uit de Hollandsche en Vlaamsche schilderscholen, een galerij met Italiaansche, Fransche en Engelsche meesterstukken en een copie van de beroemde Strassburger klok, een meesterwerk van mechanisch ver nuft. Al deze kostbaarheden oefenen jaar in jaar uit hun aantrekkingkracht uit en zijn uit den aai'd der zaak voor niemand te koop. Maar dit warenhuis zou zijn taak al uiter mate slecht begrijpen, indien het niet op over eenkomstige wijze koopers wist te trekken. In kleinere kamers. geheel in stijl gehouden, zeer luxueus ingericht, worden de kostbaarste toiletten getoond. De meest verfijnde model len zijn daar te vinden en zij woi-dexx op de meest smakelijke wijze ten verkoop aangebo den. Kapsalons, afzonderlijke parfumerie-afdee- lingen, speciale zalen met de kostbaarste edelgesteenten, uitgebreide bibliotheken en een keur van alles, wat men menschelijker- wijze maar verlangen kan, is in dit waren huis te vinden. Op de achtste verdieping heeft de ver moeide bezoeker gelegenheid uit te rusten. In de 22.000 vierkante voet groote dinerzaal kun nen 1400 maaltijden tegelijkertijd geser veerd worden. Gemiddeld worden per dag 3000 maaltijden vex-strekt. De bouw is in Re- naissance-stijl gehouden. Een sierlijk verlich tingsysteem zorgt voor eexx phaxxtastisch geheel. Prachtige ventilatieinrichtingen zorgen voor een aangename atmosfeer. De „groote" man vaxx dat alles was John Wana maker, wellicht eeix der meest verfijnde koop lieden van de Nieuwe Wereld. Eens, klein begonnen, gehooixd door velen om zijxx opti misme; later, gevierd als weinigen. Zoo be gon John Wanamaker in 1861; hij werkte hard, hij was ingenieus en heeft de resulta ten van zijn hersenwerk gezien en er van ge noten. Hij trok door suggestieve reclame de koopers naar zijn kleinen winkel; omzet maken was zijxx parool; het betrachten van eerlijkheid in de reclame was volgens hem noodzakelijk. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij ook zijn bedienend personeel in die richting opvoedde en van die zijde evexxmixx oxxwaar- lxeden kon verdragen. Maar de xxxeest opvallende reclame schuilt misschien wel in hét devies: uitsluitexxd ver koop van kwaliteitsproducten. Deze gedachte sluit zich ongetwijfeld aan bij de reeds geme moreerde eerlijkheid in alle verkoopsuitiixgen. Zeker, deze kwaliteitsartikelen waren in een drietal groepen gesplitst; maar ook de „minste" groep stond verre van wat men ge- meeixlijk „rommel" pleegt te noemen. Zijn cliëntèle was en is nog tevreden, Wie xxxeen- de bedrogen te zijn kreeg de volle gelegen heid zijn aankoop tegen den vollen prijs terug te geven. Zijn in diexxst aaxxgeixomen arbeids krachten waren werkelijke onderdeelen van het bedrijf. Onderling werd over den gang van zaken overleg gepleegd. Kritiek en voor stellen werden niet ter zijde gelegd, maar- waren welkom en vormdexx eexx dankbaar studieobject. De grondlegger van dat alles stierf op 84- jarigen leeftij~d, in het jaar 1922. Niet min der dan 17.000 geëmployeerden stonden toen onder zijn directie. De bezoeker aan dit wa- •enhuis zal telkenmale tot zich zelf moeten :eggeix, dat hier is bijeeixgebracht eeix keur- collectie goederen eix dat hem geboden wordt de hoogst denkbare service. MOLLERUSi

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6