Haarlems Dagblad Frankrijk is op den goeden weg zegt Daladier Het Achttal. Seizoenverzoek. De Zondag voor St.Nicolaas constateert versterking van den franc Dieckhoff naar Berlijn ontboden Engelsch-Amerikaansch handelsaccoord geteekend. Q.'IH&aritm&a 56e Jaargang No. 16998 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EPS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Vrijdag 18 November 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.1(1. per 3 maanden f3.25. franco per post f 3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertenliën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Rerlames f 0.60 per regeL Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje* (ie rubriek. Terwijl de wereldpolitiek het getergde menschdom in voortdurende onrust houdt, de gele haat zich in grauwen en schelden uit, de Amerikanen de Duitschers sarren en de Duitschers de Amerikanen en de ongelukkige vluchtende Joden alom stuiten op grenzen die zij niet overschrijden mogen, reist het acht tal gladiatoren-van-het-schaakbord ons land rond en vertoont zich in vele steden aan zijn verrukte bewonderaars. Men noemt hen gladiatoren. Zelfs ons plech- tigste Nederlandsche dagblad, de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, doet het. Toch was in oude tijden een gladiator wel een gansch andere figuur. Hij was een zwaardvechter en streed tegen andere zwaardvechters of tegen wilde dieren. En gemeenlijk deed hij dat, in het oude Romeinsche Rijk, niet uit liefde tot het zwaardvechten maar omdat men er hem toe dwong. Want de meeste gladiatoren waren krijgsgevangenen, slaven en misdadigers. Ziet thans den modernen gladiator! Ziet hem als bewijs van de aloude stelling, dat de macht van den geest sterker is dan die van het zwaard! Want met het zwaard in handen zou hij als een weerloos kind zijn. De felge- punte wapenen van zijn geest zijn het die hem toe den status van uitverkorene hebben ge voerd. Hij werpt zich in wilden strijd, maar hij doet dat zittend aan een tafeltje, het den- kens-zware brein in de handen steunend en soms drie kwartier wikkend eer een enkele handbeweging zijn gansche uiterlijke bewe gelijkheid weergeeft. Toch heet hij thans de gladiator en de titel wordt hem gegeven als een eerenaam. Niemand zou dien naam meer op krijgslieden toepassenAls een oude Ro mein op Aarde kon terugkeeren, op zoo'n podium in e'en of andere Nederlandsche stad waar de urenlange trage heldenstrijd werd uitgevochten in doodsche stilte, zou hij diep getroffen zijn. „Voorwaar", zou hij zeggen, „gij zijt groot. Gij noemt deze lieden gladia toren! De geest heeft het zwaard overwon nen!" Maar dan zouden we hem snel moeten verzoeken weer te verdwijnen, anders zou hij andere dingen ontdekken zoodra hij een rec tor gymnasii ontmoette, die hem in vloeiend Latijn omtrent de heerschende toestanden zou inlichten. Ik wou dat ik schaker waszoo enthou siast schaker dat ik al deze partijen mee be- studeeren en bewonderen kon en de elemen ten moed en strijd erin waardeeren. Welk een heerlijke vergetelheid ten aanzien van de vele lafheden en ignobele strijdmethoden, waar van de huidige wereld vol is, moet dit bezie lend en edel vechten-met-den-geest zijn aan- hangers geven! Hoe kunnen zij urenlang ge nieten zonder zich van het overige wereldsche gebeuren iets aan te trekken! Al acht van de veertien ronden der gladiato ren hebben zij nu mee-genoten en ook de ver rassingen zijn ruimschoots hun deel geworden. Want de wereldkampioen staat op de vijfde plaats, zijn onmiddellijke voorganger Euwe op de zevende, de officieel-aangewezen uit dager Flohr op de achtste. De jeugd, verper soonlijkt door Fine en Keres, heeft de leiding maar haar overwinning staat nog geenszins vast want op de derde plaats, met klein ver schil, belaagt haar de oudste der deelnemers, Capablanca, die onverzettelijk als immer zijn weg gaat. Welk een spanning! De tweede ronde is aangevangen en er zijn nog zeker vijf candidaten voor de eerste plaats! Ik wou dat er meer zulke tournooien-van- den-geest geleverd werden temidden van be langstelling der gansche wereld. Zij zou er zich, in haar treurige versukkeling, aan kun nen laven, er de hoogere en schoonere inte ressen uit kunnen putten waarnaar zij zoo zeer dorst. Nu blijft het volle voorrecht te zeer tot enkelen beperkt. Maar eigenlijk zijn wij toch wel allen belangstellend en leven wij mee en zijn we blij dat zooiets dan toch maar mogelijk is en dat wij zulke strijders-van-den geest bewonderen als gladiatoren, hetgeen wij beschouwen als een eerenaam. R. P. Ds. W. Bijleveld. Predikant der Christelijk Gereformeerde Kerk te Haarlem. Na een ongesteldheid van enkele weken is op 42-jarigen leeftijd overleden ds. W. Bijle veld, sedert 1921 predikant der Christelijk Ge reformeerde kerk te Haarlem. Ds. Bijleveld was te Haarlem een algemeen geachte persoonlijkheid, die veel gedaan heeft tot bevordering van den bloei van de Christe lijk Gereformeerde Kerk te Haarlem. De overledene was curator van de theologi sche school der Christelijk Gereformeerde kerk te Apeldoorn. De heer Bijleveld studeerde aan de Theolo gische school te Apeldoorn. Na zijn examen werd hij dadelijk te Haarlem beroepen. Onder leiding van Ds. Bijleveld breidde de kerk zich zoo uit. dat het noodig werd de kerk te splitsen, waardoor er nu een is in Haarlem- Centrum en een in Haarlem Noord. In den loop der jaren ontving de heer Bijle veld verschillende beroepen, maar hij is de gemeente Haarlem steeds trouw gebleven. De begrafenis zal geschieden Dincdag a.s. om drie uur op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem nadat in het kerkgebouw aan de Raaks een rouwdienst is gehouden. INZEGENING SOLDATEN LEGER DES HEILS. A.s. Zondagmorgen zal in de Corpszaal van het Leger des Heils, Ceramstraat 4, een in zegening van soldaten plaats vinden, welke ingeleid zal worden door den bevelvoerenden officier Adj. Bossers. Het eerste briefje is er weer (En 't zal wel niet het laatste wezen) En daarin staat zoo ongeveer, Het volgende te lezen: Geachte P. Gasus, mijnheer, Als u 't-wilt permitteeren doe 'k U hierbij een beleefd verzoek, Sint Nicolaas komt alweer nader, Nu heb ik een heel leuk cadeau Voor moeder (broeder, zuster, vader) 't Is dit en dat en zus en zoo. En 'k zou het nu zoo aardig vinden (Maar denk erom 't is diep geheim) Als ik nu nog een aardig rijm. Eraan kon binden en verbinden. Maar als ik het nu eerlijk zeg, Met rijmen kan 'k niet overweg, En daarom heb ik zoo gedacht, Dat ik het wel aan u kon vragen, U doet het immers alle dagen. Wanneer u er wat voor verwacht, Dan zal ik ook natuurlijk graag.... Het eerste briefje kwam vandaag En, mag ik op ervaring bouwen. Van vele jaren in de lijn, Dan kan ik er wel op vertrouwen, Dat er nog meer in aantocht zijn.' En daarom dat 'k bij voorbaat maar Hier onherroepelijk verklaar: Hoewel natuurlijk zeer vereerd, Als men 't vertrouwen mij wil schenken Met nadruk zij geconstateerd, Dat ik daar heusch niet aan kan denken. Want als ik het nu goed bekijk En verre van te willen klagen. Die brief heeft hierin groot gelijk Ik doe het (toch al) alle dagen En dan nog weer op dit gebied Vergeef me, maar ik doe het niet. P. GASUS. MAANDAGAVOND TE 8.15 wordt in de Tuinzaal van het GEM. CONCERT GEBOUW te HAARLEM, gesproken over de practijk van MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. TOEGANG VRIJ, (Adv. lngez. MedJ Haarlemsche winkels krijgen geen vergunning om open te zijn. Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. van Haarlem aan de Middenstands centrale advies gevraagd over het toestaan aan de winkeliers te Haarlem om op Zondag 4 December hun zaken geopend te houden. Er was geen eenstemmigheid in de centrale over deze quaestie waarom aan de midden- standsvereenigingen overgelaten werd zelf standig een adres aan het gemeentebestuur uit te brengen. De besturen van de Haarlemsche Handels vereniging en de R.K. Middenstandsver- eeniging hebben daarop geadviseerd vergun ning te geven de winkels dien dag voor St. Nicolaas geopend te houden. Bij nadere overweging is evenwel door het gemeentebestuur afgezien om daartoe te be sluiten, omdat de wetgever alleen de gelegen heid heeft opengesteld om extra verlof tot net open houden van winkels op Zondag te geven door onverwacht opkomende omstandigheden. Daarvan kan hier niet gesproken worden Wil men dus de gelegenheid openen om alle winkels open te stellen op den Zondag voor Sint Nicolaas, dan moet dat in een verorde ning worden vastgelegd, zooals dit te Am sterdam en te Eindhoven geschied is. Op Zondag 4 December mogen te Haarlem dus alleen die winkels open zijn die anders ook op Zondag ver- koopen en dan natuurlijk nog alleen op de vastgestelde uren. Aan het diner van den Franschen Natio- nalen Bond van Dagbladen heeft minister president Daladier het woord gevoerd over het herstelplan van de regeering. Hij zeide oa.: De felle campagne welke te gen het plan is ontketend, is voor den minis ter-president een bewijs, dat men op den goe den weg is. Indien men veronderstelde, dat de regeering naar een impasse ging, zou men haar niet zoo heftig aanvallen, doch glim lachend haar nederlaag afwachten. In plaats van zich te verheugen dat voor het land een succes mogelijk is. trachten thans de tegen standers van de regeering op alle mogelijke wijzen het land in onrust te brengen. De mi- nister-president lacht evenwel om hun po gingen en minacht hun dreigementen. Zij zul len de bezieling van Frankrijk naar zijn her stel niet tegenhouden. „Ik zal evenmin de man van het failliet zijn, als ik de man van den oorlog ben geweest". Deze campagnes loopen dood op het gezond verstand van het land. De minister-president verklaarde verder met genoegen de aanmoedigingen van de „kleine" luiden te hebben gekregen, namens het land is hij hen dankbaar. De minister-president verklaarde persoon lijk vertrouwen te hebben in de toekomst van het Fransche volk. Hij voorspelt geen wonde ren, groote moeilijkheden zullen moeten wor den overwonnen en offers moeten worden ge bracht, doch Frankrijk is op den weg naar herstel en niets zal het tegenhouden. Ook de minister van financiën Reynaud voerde het woord. Hij zeide dat sedert den eer sten dag van het in werking treden van het plan op de internationale geld- en wissel markt het vertrouwen in het plan merkbaar was. Ook de spaarders hebben hun vertrou wen getoond. Herinnerende aan de verlaging van de rente voor de schatkistbiljetten met een looptijd van 18 maanden en een jaar, zeide de minis ter, dat de rente van de biljetten met een korteren looptijd zal worden verlaagd. Spreker vestigde er de aandacht op, dat de franc ver sterkt is en dat de goudvoorraad is toegeno men. Minister Reynaud merkte verder op, dat se dert drie dagen de bezieling is afgenomen door de onrust in het binnenland, vooral door de geruchten over een dreigende minister crisis. De regeering zal zich niet laten tegen houden. Zij is er zeker van, dat veel kapi taal naar het land terug zal vloeien, hetgeen een der factoren voor herstel is. Duitsche ambassadeur te Washington moet rapport uitbrengen over de stemming in de Ver. Staten BERLIJN, 18 November. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche ambassadeur in Washington, dr. Hans Dieckhoff, is naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. De ambassadeur zal den rijks minister van buitenlandsche zaken uitvoerig op de hoogte brengen van de stemming in de Vereenigde Staten en de eigenaardige houding tegenover binnenlandsch-Duitsche gebeurtenissen, welke spreekt uit ver scheidene verklaringen van Roose velt en andere toonaangevende per soonlijkheden der Vereenigde Staten. Vervolgens zeide de minister, dat een uit breiding van het crediet niet mogelijk is zon der uitzicht op een volledig gezond worden van de financiën. Dit proces van gezond wor den zal in drie jaar zijn voltrokken, doch hier voor moet men leiden met een krachtigen wil en ingrijpen in het geheele economische leven, van Frankrijk. Wederzijdsche concessies ten aanzien van den invoer. Donderdagmiddag is op het Witte Huis in tegenwoordigheid van presi dent Roosevelt de Engelsch-Ameri- kaansche handelsovereenkomst on derteekend. De Vereenigde Staten en Canada hebben tezelfder tijd een nieuwe handelsovereenkomst onderteekend ter vervanging van de einde van dit jaar afloopende overeenkomst. De Britsche ambassadeur Lindsay en Over ton, de tweede secretaris van het ministerie van handel, teekenden voor Groot-Brittannië en Huil voor de Vereenigde Staten. Minister-president Mackenzie King heeft de Amerikaansch-Canadeesche overeenkomst onderteekend. In een korte toespraak zeide Huil, dat de beide overeenkomsten niet alleen een instru ment verschaffen voor een waardevolle uit breiding van den handel tusschen de beide desbetreffende landen, doch de uitdrukking vormen van vastberadenheid van de zijde van de drie grootste handelsnaties ter wereld een gezonde basis voor den internationalen han del te handhaven en te versterken. Lindsay verklaarde zich geheel aan te slui ten bij de gevoelens van Huil. Mackenzie King zeide, dat het steeds dui delijker, moet zijn, dat de stabiliteit der be schaving, waarnaar wij zoo vurig verlangen, meer dan ooit afhangt van vriendschappelijke betrekkingen van de groote Engel-sch spreken de naties van de oude en nieuwe wereld. Reuter deelt mede, dat de overeenkomst is gebaseerd op de behandeling als meestbegun- stigde natie en drie jaar geldig is, ingaande 1 Januari a.s. Zij zal kunnen worden geconti nueerd, doch er is een opzeggingstermijn van zes maanden gesteld. De overeenkomst doet zien, dat de Vereenig de Staten de beste afnemers zijn van Groot- Brittannië. Zij hebben in 1936 ingevoerd voor een waarde van 40 millioen pond aan Britsche goederen, in hoofdzaak vervaardigde produc ten. terwijl de Britsche invoer uit de Ver eenigde Staten in hoofdzaak bestaat uit grondstoffen. De Vereenigde Staten staat vermindering van rechten toe op de Britsche textielgoede- ren, welke voor het overgroote deel naar Amerika worden uitgevoerd en een waarde vertegenwoordigen van meer dan tien millioen pond. Vrij van rechten zijn Britsche artike len ter waarde van SVfe mill. pond. Op Brit sche goederen ter waarde van 23 millioen. waarop rechten worden geheven, wordt een vermindering dezer rechten verleend over een waarde van 11 millioen, terwijl de huidige Amerikaansche rechten zoo blijven op een invoer ter waarde van zes millioen. De mindering der Amerikaansche invoer rechten bedraagt meerendeels 30 tot 40 pCt. De rechten op Britsche whiskey blijven on- Het woord is aan Sirius: Meer menschen zien het kleine in het groote dan het groote in het kleine. veranderd. Amerika doet concessies voor 600 artikelen. De Britsche concessies behelzen, dat het tegenwoordig voorkeursrecht op uit het Brit sche rijk afkomstige tabak niet zal worden verhoogd. Groot Brittannië zal den bestaan- den vrijen invoer van ruwe katoen en mais handhaven. De rechten op tarwe, sommige vruchtensoorten en zacht hout worden ver minderd. De rechten op in de Vereenigde Staten vervaardigde goederen worden alge meen met 20 tot 15 pCt. verlaagd. Tegen de verwachting zal het invoerrecht voor Amerikaansche automobielen niet wor den verlaagd. De koloniën genieten dezelfde algemeene voordeelen en gaan dezelfde algemeene ver plichtingen aan als het Vereenigd Konink rijk. Er zijn voorzieningen getroffen voor opzeg ging der overeenkomst indien de verhouding tusschen de koersen van pond en dollar op ingrijpende wijze verandert. Er zijn voorzieningen getroffen tegen dum ping en exoort-subsidies. Wat de Amerikaansch-Canadeesche overeen komst betreft, wordt verklaard, dat een ver mindering van 22 tot 10 pCt. wordt toege staan op de door Groot Brittannjë gegaran deerde voorkeur. Roosevelt spreekt. In zijn rede na de onderteekening van het handelsverdrag, zeide president Roose velt: De zware arbeid dezer onderhandelin gen is niet verricht door hen. die gij hier rond deze tafel ziet. doch door een aantal vaderlandslieverende burgers van alle drie de landen, wien alle lol' toekomt. Ik breng in herinnering, dat de onderteekening geschiedt bijna op den derden verjaardag van het eer ste handelsverdrag met Canada. Wij geloofden toen, dat dat handelsver drag een toenemenden handel in beide rich tingen tengevolge zpu hebben en hoopten, dat het zich zou uitbreiden tot andere deelen van het Britsche rijk en tot Engeland zelf. Ik prijs mij gelukkig den vertegenwoordiger van Z.M. den Koning van Engeland terrechter hand en ter linkerzijde Mackenzie King te hebben, die opnieuw aan de plechtigheid der onderteekening deelneemt". De Kinderverlamming. Drie nieuwe gevallen in Noord-Holland. Bii den Inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Holland zijn drie nieuwe gevallen van kinderverlamming in deze provincie aan gegeven: twee gevallen in Hilversum en één in Anna Paulowna. De kinderen worden allen in ziekenhuizen verpleegd. Welke VULPEN U ook ziet, 'n DANTUMA Is Favoriet ZIJLSTRAAT 90. HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. lngez. Med.i HF.DFN 1* PAGINA'S Daar een groot aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland onze grens tracht te passeeren, heeft men de douane grensposten met militairen versterkt. Een kijkje aan de zgn. „doorlaat-post" te Millingen HAARLEM EN OMGEVING. pag. Geen vrijstelling van winkelsluiting op Zondag 4 December te Haarlem. 1 lr. M. Voorganger 25 jaar aan de H. B. S. A te Haarlem verbonden, 2 Een deel van de oude vestinggracht te Haarlem wordt gedempt en omgelegd. 6 BINNENLAND. Vele Tweede Kamerleden pleiten nog voor een ruimere toelating van vluchtelingen Bij Bavonne is een Xederlandsch schip ge strand; de kok is verdronken. Hoogleeraren doen een beroep op de obli gatiehouders van „Artis". Het werkloosheidspercentage is in October iets gestegen. BUITENLAND. De Duitsche gezant in Washington is naar Berlijn ontboden om rapport uit te bren gen over „de eigenaardige stemming" in de Ver. Staten. De Tsjechische regeering heeft volmachten gevraagd aan het parlement. De Nobelprijs voor den vrede is toegekend aan het N'ansenbureau. Aan het Egyptische hof is een prinses ge boren. De Engelsche regeering bestudeert met de koloniale gouverneurs de kwestie van toelating van Duitsche vluchtelingen. SPORT. Sport in 't Kort. ARTIKELEN ens. R. P.: Het achttal. A. D. L.: Amsterdamsche aspecten. Speciale berichtgeving uit Düsseldorf; De teraardebestelling van Von Rath. Het Belgisch Monument bij Amersfoort. Van onzen Parijschen correspondent: Rey- naud's herstelplan. K. de Jong over den tweeden Kamermu- ziekavend van Toonkunst. Voor de Jeugd. Van onzen correspondent te Genève: Gun stige rapporten over de mandaatgebie den. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1