Haarlem's Dagblad Gasontploffing in Voor /130.000 werk in Haarlem Der Belgen Koning. Een duur record. Schoenenmagazijn ALBA CENTRALE RADIO ONTVANGST Een complex van 44 nieuwe woningen in het Vondelkwartier in Haarlem Noord. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16999 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 19 November 1938 Abonnementen per week f 0.25 p. maand f 1.10. per 3 aiHandcD f3.25. franco per post f3.55. losse uumuien" 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Herlame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstaneven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regels f O.60. elk* regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Maandag zal Z. M. Leopold III, Koning dei- Belgen, zijn officieele bezoek aan ons land komen brengen. Met zijn gevolg, waartoe in dit geval ook de minister-president Paul Spaak zal behooren, zal hij door Nederland worden welkom geheeten. En er is geen twij fel aan dat het een zeer hartelijk welkom zal zijn. Dat zei ik een paar weken geleden ook tot een Belgischen collega, die in zijn land een belangrijke plaats inneemt en voegde eraan toe: „Ge zijt zeer gelukkig met uw Koning". Hij beaamde dat van harte en ver klaarde met Vlaamschen eenvoud en rondheid „Hij is een zeer flinke man en wij vertrouwen hem ten volle". Het woord bleef mij bij om dat ik geloof dat dit inderdaad de eigen schappen zijn die ook in Nederland zoo groote sympathie voor den Koning der Belgen heb ben gewekt. Wij ook zien hem als een Man, een man-uit-een-stuk, zich tenvolle bewust van den ernst en beteekenis van zijn hooge roeping en taak en ons vertrouwen wekkend door zijn eerlijke, oprechte houding. Dat zijn invloed ook op het buitenlandsch beleid van België groot is hebben wij bij meer dan een gelegenheid kunnen waarnemen. Dat hij zich daarbij ten doel heeft gesteld den oorlog bui ten zijn land te houden door een neutrali teitspolitiek voor te staan, waarbij hij Neder land en Zwitserland ten voorbeeld heeft ge steld, heeft ons getroffen. En dat hij door zijn persoonlijk optreden en beleid de verhoudingen tusschen het Belgische en het Nederlandsche volk zoozeer heeft helpen ver beteren, dat wij die thans zonder eenige over drijving als hartelijk kunnen aanduiden daarvoor zijn wij hem dankbaar. Er is veel dat wij ons te dezen opzichte herinneren kunnen: zijn reis door Nederlandsch-Indië, toen hij nog kroonprins was, met de kroonprinses Astrid, het volle recht dat hij in zijn twee talig land aan het Nederlandsch deed erva ren dat Z.M. ten volle beheerscht het langdurige, herhaalde verblijf van zijn beide oudste kinderen in Noordwijk, de bereidheid tot economisch overleg met Nederland en on langs nog het feit dat de Koning, ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van onze Ko ningin, een daaraan gewijden dienst in een Protestantsche kerk te Brussel bijwoonde. Er is veel politieke verdeeldheid in ons land. Die is er ook in België maar men kent daar een belangrijk politiek vraagstuk dat ons in Nederland geheel vreemd is: den taalstrijd tusschen Walen en Vlamingen, wier verschil lende geaardheid zoo veelvuldig tot moeilijk heden aanleiding heeft gegeven. Koning Leopold III heeft zich reeds een vorst getoond tot wien allen in zijn land met zooveel ver trouwen opzien dat de samenwerking dezer Belgische volksdeelen zich zeer gunstig doet aanzien. De Koning is op 3 November 1901 te Brussel geboren en heeft in het begin dezer maand dus den leeftijd van 37 jaar bereikt. Zijn levenservaringen hebben er van zijn prille jeugd af wel toe geleid, hem tot een ernstig man zich van een zware taak bewust, te doen rijpen. Hij was dertien jaar toen de wereld oorlog uitbrak en zijn vaderland bijna geheel door de Duitschers werd overweldigd. Als veer tienjarige leerde hij al de ellende van den oorlog zelf kennen en stond hij zelf in de loopgraven. Het voorbeeld van moed en geest kracht, door zijn onvergetelijken vader Ko ning Albert gegeven, in jaren van de zwaarste beproeving, moet voor hem van de grootste waarde geweest zijn. De zon brak door, België werd bevrijd. En de zon scheen helder in 's kroonprinsen leven toen zijn gelukkig huwe lijk met de Zweedsche prinses Astrid (1926) hem een schoone toekomst beloofde. Ook in ons land kunnen wij ons niet zonder ontroe ring en dankbaarheid de jonge Koningin her inneren, die zelf zooveel heeft bijgedragen tot het leggen van nieuwe banden van vriend schap tusschen de volken van België en Ne derland. Twee noodlottige ongevallen troffen het Belgische Koningshuis, nadat het jonge kroon prinselijke paar in October 1927 door de ge boorte van prinses Josephine Charlotte en in September 1930 door die van prins Boudewijn tot hooger geluk en levensvervulling was ge voerd. Door een val van een rots te Marche- les-Dames stierf Koning Albert plotseling en Leopold HI volgde hem in Februari 1934 op. Later trof op dergelijke volkomen onverwach te wijze een nieuwe slag. Wij herinneren ons allen nog levendig het auto-ongeluk nabij Luzern, dat een einde maakte aan het jonge, lieftallige leven van Koningin Astrid. Met het Belgische volk hebben ook wij Nederlan ders toen gedeeld en meegevoeld in de diepe smart van den Koning. En wij hebben de geestkracht en den moed, waarmee hij zijn taak weer opvatte, bewonderd. Wij begroeten Z.M. Koning Leopold HI in ons land als het hoofd van een waarlijk be vriend volk, een Koning die ons vertrouwen, onzen eerbied en onze warme sympathie heeft. En ik herhaal het: dat zal zeker blijken in de groote hartelijkheid van de ontvangst, die hem hier ten deel zal vallen. R. P. DE PROTESTVERGADERING VAN MAANDAG. Op de protestvergadering van ST.AP. en N.V.V., die Maandag a.s. in de groote Gem. Concertzaal zal worden gehouden, zal, be halve de heer H. van Dugteren van het be stuur van het N.V.V., ook de heer A. B. M. de Zeeuw, wethouder van Rotterdam, het woord voeren. (In Indië is een autorijder, die kortgeleden met een Fiat een record Batavia-Soerabaia v.v. ves tigde, tot een week hechtenis en 4 maanden intrekking van het rij bewijs veroordeeld, wegens over treding van de snelheidsbepalin gen Op Java bloeit de autosport Hoe warm het er dan ook mag wezen Hetgeen maar weer bewezen wordt Door wat hierboven staat te lezen. Van West naar Oost het eiland door En weer terug is een prestatie Dat komt nou niet zoo dikwijls voor En leverde dus sportsensatie De rijder jakkerde maar voort Door Java's steden en zijn dorpen Het werd een rit die op mijn woord Een massa stof heeft opgeworpen Aan 't eind van het sportieve feit Werd hij wel eenerzij ds gehuldigd Maar anderzijds door d' overheid Ook om zijn snelheid juist beschuldigd Al is de auto nog zoo snel Dat valt hieruit wel weer te leeren, De rechter achterhaalt haar wel En dan kan 't snelverkeer verkeeren. Thans is de booze daad gewraakt, Dat had niet hoeven te gebeuren, Wanneer één fout niet was gemaakt, Die nu de man wel zal betreuren. Die sportsman was van alle straf Alleen tenslotte vrij gebleven, Wanneer de overheid vooraf Hem haar fiat maar had gegeven. Kunsthandel Léf fél aar H, WAGENWEG 102 aarlem- Telefoon <«ou TEN TO ONSTELLING van LEERDAM-UNICA KUNSTNIJ VERHEIDSGLASWERK Dagel. van 10-5, 's Zondags van 2-4 uur. (Adv. Ingez. Medj Hedenmiddag omstreeks half één werden de bewoners van de Groote Houtstraat door een hevige ontplof fing, die in het schoenenmagazijn van de fa. Paanakker in die straat had plaats gehad. Alle ruiten, zoowel aan de voor- als de achterzijde van den winkel waren vernield. De ontploffing ontstond doordat gas- die men gebruikte voor het vullen van luchtballonnetjes uit elkaar sprong. De juffrouw, die met dit werk bezig was, is niet gewond, doch was van schrik flauw gevallen. De kinderballons werden gevuld in het ach terdeel van het magazijn op den beganen grond. Ook op de eerste etage werd een groote ravage aangericht. O.m. werd de pedicure inrichting bijna geheel vernield. Het is een wonder, dat geen menschen door wegsprin gende glasscherven gewond zijn. Bij de ontploffing werden wel vlammen ge zien, doch er ontstond geen brand. De eta lages van den winkel werden zwaar bescha digd. Honderden menschen kwamen op het geluid der ontploffing af. Ook de brandweer kwam, doch behoefde geen dienst te doen. De politie en de commandant der brand weer stelden een onderzoek in naar de oor zaak van de ontploffing. Tot heden is daar van nog niets te zeggen. Terstond is men met het opruimingswerk begonnen. Herstellen de Chineezen zich bij Kanton? Voorhoede zou buitenwijk der stad bereikt hebben. HONGKONG, 19 November. Vol gens Chineesche berichten zou de voorhoede der Chineesche troepen, die optrekt naar Kanton de buiten wijk van die stad bereikt hebben. De Chineesche artillerie beschiet reeds de stad. De Japanners deelen mede, dat hun troepen zich uit de buitenwijken hebben teruggetrokken teneinde zich op de verdediging van de stad zelf te concentreeren. Alleen reeds gedurende de laatste dagen zijn 10.000 Japanners ter versterking in Kan ton aangekomen en nog altijd worden nieuwe transporten verwacht. Ten westen van Kanton staan, volgens de berichten, groote afdeelingen Chineesche Guerillabenden, die het den Japanners zeer lastig maken. Bevestigd wordt, dat de Chi neezen Samstjoei heroverd hebben. Ja- pansche troepen, die bij het begin van de landing der Japanners in de Biasbaai Wait- sjau bezetten, zouden zich van daar naar Pingsjan teruggetrokken hebben. Pingsjan ligt ten zuid-oosten van Waitsjau. In Swatau worden vier Britsche matrozen vermist, die vermoedelijk zijn omgekomen, toen zij zich in een boot bevonden om naai den Britschen torpedojager Diamond terug te keeren. (United Press). >HILIPS SPLENDOR OSRAM GLOEILAMPEN in alle kaarssterkten. PHILIPS - TUNGSRAM RADIOLAMPEN. 11 11 158 GROOTE HOUTSTRAAT 158 TELEFOON 1-5-4-2-6. (Adv. Ingez. Med.) Het prima Zwitsersch Ankerhorloge, merk „B U R E N" rangschikt zich onder de 1ste klas fijne merkhorloges. Het beste voor den prijs. Alleenverkoop voor Haarlem en Omstreken bij H. VAN NIEL Hzn. GROOTE HOUTSTRAAT 86 TELEF. 10371. (Adv. Ingez. Med.) Jeugdige terroristen in Oostenrijk aan het werk. Autorijders overvallen en gedood. Een deel van Oostenrijk werd de laatste dagen verontrust door het op treden van twee jeugdige bandieten, die overvallen op auto's pleegden en reeds verscheidene moorden op hun geweten hadden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nader, dat zij eerst nabij Hüttenburg in Karinthië door het opstellen van een „autoval" een auto hadden aangehouden, waarvan zij den bestuurder hadden doodgeschoten, om zich vervolgens met den wagen uit de voeten te maken. Zij begaven zich naar het gebied van Per- chau in Stiermarken en met behulp van een over den weg geworpen boom stelden zij een nieuwen val op. Om acht uur 'savonds na derde een auto van het arbeidsbureau Juden- burg. De drie inzittenden, twee ingenieurs en de chauffeur, stapten uit om de hindernis op te ruimen. De chauffeur werd daarbij dood geschoten. terwijl de eene ingenieur kon vluchten werd de andere door de bandieten als gijzelaar meegenomen. De snel rijdende wagen reed echter tegen een brugpeiler en sloeg over den kop, tengevolge waarvan de drie inzittenden op straat geslingerd werden De als gijzelaar medegenomen ingenieur kon hierbij ontsnappen. Spoedig daarop werden de bandieten door een afdeeling S. A. opgespoord. Hierbij ontspon zich een hevig vuurgevecht, waarbij twee S. A. lieden werden gedood. De beide moorde naars, die 20 en 13 jaar oud zijn, en die door schoten gewond werden, zijn tenslotte over meesterd en naar Judenburg overgebracht. Over de motieven van hun optreden hebben zij zich niet willen uitlaten. Naar Reuter nog meldt, heeft de politie verklaard, dat de berichten over berooving niet juist zijn. Volgens sommige geruchten, aldus Reuter, zou het gebeurde een politie- ken achtergrond hebben, daar de overval ge pleegd is op partijbeambten. Co Breman overleden. Bekende figuur in de schilderswereld. LAREN, (N.H.) 19 November. Op bijna 73-jarigen leeftijd is vanochtend te Laren overleden de bekende Larensche kunst schilder Co Breman. De overledene was een beknde figuur in de hedendaagsche Nederlandsche schilderswe reld, waar hij aan verschillende kunste- naarsvereenigingen en schildersgenootschap pen leiding gaf. Hij was vele jaren voorzitter van de Ver- eeniging van beeldende kunstenaars Laren- Blaricum en .voorzitter van de plaatselijke schoonheidscommissie te Laren. Bekend zijn zijn werken uit zijn Italiaan- schen tijd. België en Nederland. De Belgische minister-president Spaak aan het woord. De Belgische minister-president P. H. Spaak schrijft in een artikel over België en Nederland in de Groene Amsterdammer o.a.: „Nederland en België koesteren den innigen wensch de vriendschapsbetrekkingen nauwer toe te halen en op te voeren. Die gemeenschappelijke wensch heeft aan leiding gegeven tot een onverpoosd streven omelkander beter te begrijpen en werpt ook reeds zijn vruchten af. De teekenen die wij zen op een goede verstandhouding worden langs beide zijden der grens met den dag tal rijker. Blootgesteld aan dezelfde gevaren in een door allerhande tegenstrijdige politieke stroomingen diep beroerde wereld zoeken de twee volkeren nader tot elkander te komen al veranderen de toestanden ook gestadig en al duiken wel eens economische tegenstellin gen op. De jongste internationale crisis heeft aan getoond dat ons lot parallel loopt. Eenzelfde bezorgdheid en eenzelfde streven om hun onafhankelijkheid te handhaven kenmerkte de twee volkeren. Het eene zoowel als het andere heeft aldus een volkomen zelfstan dige houding aangenomen, overeenstemmend met den geograpischen toestand van het land en beantwoordend aan de verwachting dei- bevolking. Zij hebben voorzeker aldus het hunne bijgedragen om den vrede in West- Europa te bevorderen." Nadat de schrijver er aan herinnerd heeft wat reeds op het terrein van samenwerking verricht is besluit hij: „Aldus komt tot uiting het belang eener politiek van gezonde samenwerking die er hoofdzakelijk op gericht is, de twee volkeren die reeds door zoovele banden samen verbon den zijn, nog korter tot elkander te brengen. Eensgezind wordt in België de wensch ge koesterd dat het bezoek van Z.M. Koning Leopold III zal bijdragen om die banden noe toe te halen. Tolk der gevoelens van onze bevolkine Git- vroom gedenken blijft hoe tijdens de groote beproeving zoovelen der onzen op Nederland- schen bodem een gul onthaal vonden, zal Z.M Koning Leopold III aan Nederland den vrien- dengroet van België brengen. Dient ten slotte nog gewezen op de harte lijke betrekkingen die beide dynastieën samen bindt? Die uitmuntende betrekkingen kwa men in de laatste jaren meermaals tot uiting: zware rouw, blijde gebeurtenissen, glorievolle jubelfeesten vonden de twee ko ninklijke families steeds vereenigd in smart of in blijheid." Is ook volgens St. Nicolaas.... Het beste uit den aether Billijker en Beter. Tel. 10010 (Adv. ingez Mea.i Het woord is aan P. C. Brederode.- De waarlijk groote weet van grootheid niets af. Hij beseft de dingen in blijheid en is eenvoudig. In 1939 weer een Haarlemsche Sportweek. In die van 1938 een voordeelig saldo. In hotel „De Leeuwerik" heeft Vrijdagavond de slot-vergadering plaats gehad van het co mité tot het organiseeren van een Haarlem sche Sportwreek. De voorzitter, dr. C. Spoelder, heeft met voldoening kunnen vaststellen, dat de Sportweek 1938 een volledig succes is ge weest, zoowel voor de sport als voor de stad Haarlem. Voor de sportvereenigingen is dit resultaat merkbaar geweest in een. zij het bescheiden groei van het ledental na de Sportweek: voor de gemeente in de levendige belangstelling van het publiek, dat tijdens deze week in zulk een grooten getale de verschillende gebeurtenis sen heeft bijgewoond. Met bijzondere waardee- ring memoreerde spreker de groote medewer king van het gemeentebestuur en van alle tak ken van gemeentedienst. Na het sport-technische resultaat bespro ken te hebben, bracht de heer C. S. Th. van Gink namens de financieele commissie verslag uit. Hij deelde mede. dat de garantie, die de gemeente gesteld heeft, niet behoefde te wor den aangesproken en dat er zelfs een klein voordeelig saldo is. Ook dit is te danken aan de medewerking van het gemeentebestuur, dat tal van kosten voor zijn rekening genomen heeft De vergadering besloot vervolgens om ook in 1939 weer een Sportweek te houden; zij droeg aan hetzelfde uitvoerend comité op, de leiding hiervan te nemen en de noodige stap pen te doen. Getracht zal worden uit de ver- eenigingen een fonds te vormen, waaruit de eerste kosten voor de voorbereidingen bekos tigd zullen kunnen worden. Over het algemeen waren de afgevaardigden ten zeerste ingenomen met het succes, dat deze Sportweek 1938 gehad heeft; onder in stemming der aanwezigen werd hiervan door eenige sprekers getuigd. Vulpen DANTUMA, Altijd prima O .%-9onUuif3 ZIJLSTRAAT HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) VEERTIEN JONGE DAMES worden vei zocht 14 paar klompen terug te brengen, die zij voor één dag (31 Augustus) hebben geleend, aan de Klompencentrale. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN 16 PAGINA'S De bebouwing van Haarlem-Noord breidt zich nog steeds uit. Hierboven geven wij een teekening van straten die een directe aan sluiting zullen geven tusschen het Vondel kwartier, waar al honderden huizen gezet zijn. en den Rijksstraatweg. De N.V. Vondelkwartier gaat hier weer 44 nieuwe woningen bouwen. Dat wil zeggen voor f 130.000 gulden aan werk. Voor de werkloosheidsbestrijding te Haardem dus ob ject van beteekenis. Op afgebeelde teekening is ook te zien waar de nieuwe Ned. Hervormde Kerk zal komen. Kerkelijk hoort dit gebied tot Spaarn- dam, maar daar de afstand te groot is moet in dit deel van Haarlem-Noord een nieuw kerkgebouw gezet worden. Daarvoor is het ter rein bestemd grezend aan het Tesselschade- plein en de Jan Luykenstraat. HAARLEM EN OMGEVING. Voor f 130.000 werk aan woningbouw in Haarlem-Noord. 1 In 1939 wordt te Haarlem weer een sport week gehouden. 1 Dr. J. Eykman over andere principia bij de werkloosheidsbestrijding. 4 Bioscopen 8 BINNENLAND. Te Amstenrade is in een gonje-zak het lijk van een jonge vrouw gevonden. 3 In den Haag heeft een chauffeur een moordaanslag op zijn vroegere verloofde gepleegd. 3 De regeering verklaart, dat zij voor de Joodsche vluchtelingen doet wat zij kan. 3 BUITENLAND. Te Washington verwacht men geen verbe tering in de diplomatieke betrekkingen met Puitschland, zoolang dit land de vluchtelingenkwestie niet geregeld heeft. 5 België is eventueel bereid tot ruimere toe lating van vluchtelingen. 5 SPORT. Botwinnik wint zijn afgebroken partij te gen Aljechin. 13 ARTIKELEN enx. R. P.: Der Belgen Koning 1 Depótfractie- en participatiebewijs noch pik-zwart noch glanzend-wit 2 v. d. Hem: Schipbreukelingen op 's le vens zee. 3 J. B. Schuil; „Lodewijk XI" door het gezel schap Jan Musch. 5 Bijzondere correspondentie: Bij het bezoek van Koning Leopold III. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: De Jodenvervolging in Duitschland heeft een noodlottige uitwerking op de we reldmarkt. g Dr. P. II. Schroder over Haarlem in de No vemberdagen van 1813. u B. K. over: Vrije tijd is blije tijd en nut- t'fe tijd. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1