Depotfractie- m participatiebewijs De ramp met de „Ijsvogel' Concert der H. O. V. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 A A A R E E M'S DSGBL'A D 2 Teraardebestelling J. J. E. Duimelaar Koninklijke deelneming. HEEMSTEDE Vrijdag. Hedenmiddag twee uur werd op de Alge- meenc Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteid het stoffelijk overschot van den K. L M -piloot J. J. E. Duimelaar, die Maandag avond bij dc ramp met de ..Ijsvogel" vlak bij de luchthaven Schiphol om het leven is gekomen. Het was te verwachten, dat de belangstel ling voor deze droeve plechtigheid heel groot zou wezen Het was dan ook zóó druk. dat de politie onder leiding van inspecteur A Beren tsen speciale ordemaatregelen moest nemen. Onder hen. die van hun belangstelling blijk gaven, waren de heeren A. Plesman, directeur van de K.L.M. en echtgenoote, de heer L A. Aler. chef van den vliegdienst. jhr. J. p. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede. Verder vier kameraden van den overledene, de heeren Van Balkom. Te Roller. Abspoel en Steinbeck, die in den afgeloopen nacht ook bij de baar van den heer Duimelaar de wacht hebben gehouden en die vanmiddag als slippendragers fungeerden. Verder de heeren P. Tax. chef der afdee- ling propaganda van de K.L.M., Th. Simons, restaurateur en F. Corbelein. chef van het hotel- en cantinebedrijf op Schiphol. Vice-admiraal L, J. Quant, voorzitter van het Ned. Instituut voor Zweefvliegers. Jhr. F. F. Röell uit Wassenaar. De onder officier-vliegers J. A Remmerswaal en A de Knegt. J. Martin, onder-directeur der K.L.M W. G. van Hoogenhuyzen. chef der afdeeling Personeel. H. Duymaer van Twist, chef der af deeling West-Indie van de K.L.M.. N. C. Car- dinaal, chef der afdeeling Passage. A. Scholte van de afdeeling Binnenland der K.L.M.. de heer Franck, vertegenwoordiger van de Deut sche Luft Hansa, de heer F Martinoff. ver tegenwoordiger van de Air France, de heer J Steenkist. secretaris van den Raad van Be stuur der K.N.I.L.M., de heer van Eeden van de Pais. directeur Rijksluchtvaartdienst, de heer Th. Lancée, oud-directeur Rijkskweekschool voor onderwijzers, de heer G. Wallin. gezag voerder op de groote vaart, de heer L Boogerd. directeur der Handelsinrichtingen te Amster dam. de heer A. Veraart, de bekende regen- maker en vele piloten. Het aantal bloemstukken was ontzaglijk groot. Het sterfhuis aan den Heerenweg was er geheel gevuld mee. Kransen waren o.a. ge zonden door de directie van de K.L.M.; kame raden uit ons land en uit Indië: een groot aan tal sportvliegers; den heer A. Fokker, van leerlingen, enz. Mevrouw Duimelaar heeft ook ontelbare schriftelijke bewijzen van belangstelling mo gen ontvangen, o.a van H.M. de Koningin, die Haar innige deelneming betuigde met het groote leed, dat mevrouw Duimelaar getrof fen heeft. Ook bij het sterfhuis werd zooveel belang stelling betoond, dat de politie het verkeer moest regelen. Toen de familieleden de aula binnentraden, werd op het orgel „Ases Tod" van Grieg ter. gehoore gebracht. De kist. die in de groote nis stond opgebaard, was geheel bedolven onder een schat van bloemen. Aan de vier hoeken stonden de vier vrienden van den overledene, de gezagvoerders Tc Roller. Abspoel. Steinbeck en Van Balkom stram in de houding en met de pet in de hand. Als eerste spreker voerde de heer A. P 1 e s- m a n het woord. „Waarde vrienden", aldus spr., „bij het stoffe lijk overschot van Jan Duimelaar, één onzer meest beminnelijke vliegers, gaan onze gedach ten ook uit naar de andere families, die bij het ongeluk met de ..Ijsvogel" werden getroffen. Wij denken aan de nagelaten betrekkingen van de ongelukkige mevrouw Weidemann en dan ken God. dat haar kind ongedeerd is gebleven. We hopen dat haar man zal herstellen. Onze trouwe marconist Surber heeft jarenlang op voortreffelijke wijze zijn plicht gedaan; hij en onze mecanicien Van Huut waren trouwe en goede medewerkers. We denken ook aan de echtgenoote en de twee zóóns van kapitein Van Gemeren, die hem zoo noode kunnen missen, evenals de luchtvaartafdeeling. Wie had kunnen denken, dat Duimelaar. die zoovele verre vluch ten had gemaakt in het zicht van de haven zou verongelukken. Wij zijn er van overtuigd, dat er iets heel bijzonders gebeurd moet zijn. want in zijn bekwaamheid stelden wij allen vertrouwen. Hij was één met zijn machine. Misschien is het wel aan zijn bekwaamheid te danken, dat de gevolgen van het ongeluk niet nog ernstiger waren en dat twaalf passagiers en de steward gespaard zijn gebleven. Waar Duimelaar was. daar was vroolijkheid en ik dank u dan ook, voor het werk. dat gij voor onze maatschappij hebt verricht. Wij hebben elkaar 23 jaar gekend en ik had gehoopt, dat gij nog jarenlang voor ons gespaard hadt mogen blijven. Uwe echtge noote en familie moge echter troost vinden in de gedachte dat gij tot het laatste oogenblik een gelukkig mensch zij; geweest". De oudste vriend van den overledene, gezag voerder G. te Roller, \yilde ook spreken, maar door aandoening overmand moest hij slechts volstaan met de woorden: ..Jan, namens alle coliega's en vriendenrust in vrede!" Terwijl op het orgel Schubert's „Aller Seelen" ten gehoore werd gebracht, werd de kist naar de groeve gedragen. En toen de kist zakte brach ten de vier gezagvoerders aan Duimelaar den laatsten eerbiedigen groet. Een zwager, de heer Van Doom, dankte na mens de bedroefde weduwe, die eveneens aan wezig was, en namens de overige familieleden voor dc betoonde belangstelling, speciaal den heer Plesman en de vier vrienden. Het was een ontroerende plechtigheid. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) Begrafenis „IJsvogeP'-slaehtoffers a Gisteren heeft dc begrafenis van de slachtoffers, die bij de „IJsvogel"-ramp om het leven zijn gekomen, plaats gehad. Het stoffelijk overschot van mevrouw M. H. S. Schneider-Koch is op de begraafplaats Westerveld ter aarde besteld. Na een korten rouwdienst m de aula. geleid door den Duit- schen predikant, ds. Voges. uti Amsterdam werd het stoffelijk overschot aan de aarde toe vertrouwd Crematie van kapitein W. van Gemeren. Onder zeer groote belangstelling is op Wes terveld het stoffelijk overschot van kapitein W. van Gemeren verascht. Onder de aanwezi gen zagen wij luitenant-generaal P. W Best. commandant van dc luchtverdediging, luite nant-kolonel F. A. van Heijst, commandant van de luchtvaartbrigade, luitenant-kolonel nóch pik-zwart nóch glanzend-wit Voor bepaalde beleggers groep onder bepaalde omstandigheden een aanwinst 9 Financieele bladen, financieele overzich-, ten in de gewone pers, beursberichten van banken en commissionnairs hebben reeds ko lommen druks gewijd aan de vele en veel soortige depötfractiebewijzen alsmede aan- deelen en participatiebewijzen in beleggings- trusts, die dit jaar tot voor kort "de Amsterdamsche beurs hebben overstroomd. De introducties van dit soort fondsen, of schoon zij voor onze beurs niet direct een novum vormen en met name in Amerika en Engeland reeds over een vrij langdurige ervaring beschikken, hebben niettemin thans een dusdanigen omvang aangenomen en heb ben zulk een controverse uitgelokt, dat éen uiteenzetting zonder bepaalde vooroordeelen noodig lijkt, teneinde te trachten den kleinen belegger, voor wie deze papieren toch blijk baar zijn bedoeld, wegwijs te maken. De prospectussen en commentaren der emittee- rende banken of firma's immers bekijken de zaak in het algemeen in een wel wat te rose licht, terwijl de tallooze commissionnairs, die zich door deze introducties nog verder in hun bestaan zien bedreigd (een „verdunning" van de markt is er het onvermijdelijk gevolg van) doorgaans met afbrekende critiek niet spaar zaam zijn en de gunstige factoren met den sluier der antipathie bedekken. Toch ligt de waarheid naar onze meening ook hier weer ongeveer in het midden. Wij willen zeer zeker niet beweren, dat de depöt fractiebewijzen en dergelijke nu het dorado voor den kleinen belegger vormen, aan den anderen kant erkennen wij, dat onder be paalde omstandigheden dit papier een bijzondere aantrekkingskracht bezit. Laten wij in de eerste plaats constateeren, dat risico-verdeeling, dus risico-vermindering het doel moet zijn van eiken behoorlijken beleg ger. Waar de fractie- en participatiebewijzen zonder Uitzondering inderdaad een risico- verminderend doel hebben, zijn zij dus mo- ieel, financieel en economisch volkomen aanvaardbaar. Dit begrip risico-vermindering sluit al terstond het begrip speculatie uit: Wie het te doen is om kapitaalvermeerdering op korten termijn, blijve van de depótfractie- bewijzen en aandeelen in beleggingstrusts verre. Hij kan zijn lust op andere wijze beter bevredigen. Deelneming in beleggingstrusts en depóts is daarom alleen geschikt voor den rustigen belegger, die veiligstelling van bezit en behoorlijk rendement verkiest boven kapi- laaivermeerdering of/en hoog rendement met de daaraan verbonden risico's. Men beelde zich echter niet in, dat er ook maar een mo gelijkheid is, om de risico-verdeeling en het vereenigd bezit dusdanig in te richten, dat zij- ook de conjunctuurdaling zouden kunnen opvangen. Er is toch wel niemand zoo naief. om zich zulk een illusie, te maken en de uit eenzettingen en 'beschouwingen in pers en ccmmissionnairsberichten, die er op ^gericht zijn om aan tp tooheb^dafc ook depötfractie bewijzen zeer conjunctuurgevoelig zijn, schie ten haar doel voorbij, omdat die conjunc tuurgevoeligheid tot op zekere hoogte bij zaak is. Dit soort fondsen is bestemd voor hen. die zich niet bij een depressie terstond uit angst van hun bezit wenschen te ontdoen of die zich bij een hausse tot spoedige winst neming laten verleiden. De beperkte verhan delbaarheid der meeste fondsen van dit slag vormt een steun te meer voor onze opvatting, dar zij uit hoofde van hun aard en opzet be- J. G. W. Zegers en kapitein-vlieger Mante van de luchtvaartinspectie, kapitein H. van Weer den Poelman, commandant van de J. A. V. A. te Schpihol, vice-admiraal L. J. Quant na mens het Nederlandsch instituut voor zweef vliegen, kolonel H. L. van Royen, oud-direc teur van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg. overste Sar. commandant van het tweede re giment luchtstrijdkrachten, overste L. A. M. Koppert. commandant van het derde regiment luchtstrijdkrachten, kapitein ter zee L. F. Hes- selink van den marine vlieg dienst, kapitein W. Wilschut en kapitein Hamer van het eerste regiment veldartillerie, kap. Steenmetzer van 't eerste regim. luchtdoelartillerie.De K.L.M.was vertegenwoordigd door de heeren P. Guilonard, onder-directeur, A. van der Paauw, chef van de afdeeling vervoer, en Slotemaker. Verder merkten wij nog op de heeren Vos, Beeling, Stok en Leegstra van de Fokkerfa brieken, H. Schmidt Crans, chef instructeur van de N. L. S„ met verschillende andere in structeurs en de heer Wallaardt Sacre van de Koninklijke Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart. Toen het stoffelijk overschot op de begraaf plaat-s was aangekomen, werd het door tien officieren van de luchtvaartafdeeling r.aar de groote aula van het crematorium gedragen, waarbij vier collega's van den overledene als slippendragers fungeerden. De kist was ge dekt met de Nederlandsche driekleur. Luite nant-kolonel van Heijst schetste als eerste spreker de plichtsbetrachting van kapitein van Gemeren, die in zijn leven een voorbeeld was geweest van een uitmuntend militair. Zijn dienst was boven allen lof verheven. Het moge een troost zijn voor zijn echtgenoote, voor zijn zoons en ouders, dat hij bij allen in herinne ring zal blijven als een voortreffelijk officier, die ook als kameraad de beste eigenschap pen had. Namens de K. L. M. sprak vervolgens de heer Gulllonard, die op zijn beurt de groote gaven van den overledene memoreerde, gaven ais vlieger en als mensch. Een der familieleden dankte tenslotte voor de belangsgtelUng, Hierna speelde de organist twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl de kist met het stoffelijk overschot langzaam werd neergelaten. Teraardebestelling C. J. W. Surber Op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. J. W. Surber, de marconist van de „Ijsvogel". Onder het spelen van Ases' Tod van Grieg werd het stoffelijk overschot de kapel binnen gedragen. Daar werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren H. Fuchs, na mens de directie van de K. L. M. en namens het vliegend personeel, C. T. G. Nelck. na- de collega's H. Mostert, oud-onderwijzer van Surber, J. Blankert, als vriend van den vader van den overledene, den heer Brand als oud ste huisvriend en tenslotte door ds. G. J. West- mijse. Hierna werd de kist grafwaarts gedragen. doeld zijn als stabiel element in een kleine beleggersportefeuille. Nog geen „geschiedenis". Men zal aanvoeren: de geschiedenis van beleggingstrusts en depótfracties is in Neder land nog zoo jong, dat ge geenerlei bewijzen hebt, om de meening te staven, dat ook wer kelijk in de practijk dit fondsenbezit een vrij groote stabiliteit vertoont. Toegegeven, doch wanneer wij een blik slaan op de verhoudin gen in Engeland, dan blijkt bijv. uit een kort geleden gehouden enquête van „The Econo mist", dat aldaar in de eerste plaats de „kleine man" verantwoordelijk is voor het grootste deel der beleggingen in „unit trusts" en dat juist in een periode van dalende koer sen die kleine belegger zich als het ware aan zijn „unit-trust"-bezit vastklampt cn daar door een factor van groote stabiliteit vormt. Ja. het blad gaat zelfs zoo ver, te verkondi gen, dat indien alle houders van aandeelen zich zoo hadden gedragen als die van depöt fractiebewijzen, de koersdaling van midden en eind 1937 practisch niet zou hebben plaats gevonden. Ook wanneer men deze bewering met de noodige korrels zout aanvaardt (hoe wel dit Dij een zoo ernstig blad als de „Eco nomist" niet noodig ware), ook dan nog be wijst zij, dat het „unit-trust"-systeem waar lijk niet met eenige schimpscheuten, woede- uitvallen of laconieke opmerkingen van de zijde van in hun belangen aangetaste beurs- lieden als ondeugdelijke parasiet mag worden gebrandmerkt. Het systeem heeft voor den kleinen belegger zonder eenigen twijfel vele groote voordeelen en als zoodanig verdient het ook te onzent de volle aandacht. Ook nadeelen en gebreken. Dit neemt zeker niet weg, dat wij de oogen niet mogen sluiten voor de nadeelen en ge breken. Alvorens gij tot aankoop van een fractie- of participatiebewijs overgaat, dient ge wel te beseffen wat ge doet. Gij vertrouwt in het geval van aandeelen in beleggings trusts of participatiebewijzen in vrije beleg gingsdepóts uw bezit toe aan een groot on overzichtelijk depót, welks leiders, die toch in elk geval geen profeten zijn, practisch met Uw bezit kunnen doen, wat zij willen, ofschoon publiciteitsvoorschriften een zekere repressieve controle uitoefenen. Zullen zij waarlijk als „goede huisvaders" met dit bezit omgaan, zullen zij bij groote vraag naar de participatiebewijzen zelf niet te duur nieuwe depótaandeelen koopen of bij groot aanbod depótaandeelen tegen te lagen prijs van de hand doen, zullen zij, indien zij nauwe rela ties onderhouden met emissiehuizen, niet in de verleiding komen, onverteerde restanten van bepaalde emissies in het depót onder te brengen, strookt hun inzicht in een bepaalde onderneming wel met het Uwe? Deze en an dere vragen rijzen op, die per slot van reke ning gekristalliseerd kunnen worden in die eene vraag: hebt ge er geen bezwaar tegen, aan elke actieve beleggingspolitiek Uwerzijds een einde te maken, hebt gij het volle, althans voldoende vertrouwen in de leiding van trust en depót en zijt 'ge bereid voor het overdragen van Uw beleggingszorgen een zekeren prijs te betalen? In geval ge een fractiebewijs in een klein depót neemt, binnenlandsch, Zuid-Afri- kaansch, Canadeesch, enz., dan wordt die vertrouwenskwestie meerendeels op den ach tergrond gedrukt, omdat het depót niet of slechts onder bijzondere omstandigheden te wijzigen is. In dit geval is de risico-verdeeling en -vermindering uiteraard aanzienlijk gerin ger, de incourantheid grooter, doch ge be houdt daarentegen een beteren kijk op Uw bezit. Ook hier moet gij echter bereid zijn, de passiviteit Uwer beleggingspolitiek met ta melijk hooge kosten te betalen en het risico te loopen, dat er doorgaans tusschen den koers van Uw fractiebewijs en den gemiddel den koers der er aan ten grondslag liggende aandeelen een marge te Uwen nadeele be staat, die grooter is dan de U direct en indi rect in rekening te brengen kosten. Wat deze kosten zelf betreft, zoo beseffe men tenslotte wel, dat bij deze „passieve belegging" steeds een of meer extra kosten factoren worden ingeschoven, en wel de aan- maakkosten en royement der depótfracties, enz., de kosten van beheer en de kosten van aan- en verkoop der depötfractiebewijzen, enz. zelf. Deze kosten zijn aanzienlijk hooger bij depötfracties van buitenlandsche dan bij die van uitsluitend binnenlandsche fond sen. Het is te begrijpen, dat middelen worden uitgedacht om die onkosten zooveel mogelijk te drukken, hetgeen bijv. bij de zoo juist ge- introduceerde „Belegging Nederland" en „Internationale Belegging" is geschied. Wij hebben in het bovenstaande in ruwe trekken de voor- en nadeelen van het systeem van „risico-vermindering door verspreid be zit" trachten uiteen te zetten. Wij meenen hieruit de conclusie te kunnen trekken, dat het systeem in een behoefte voorziet. De kleine belegger kan naar onze meening. in dien hij niet te eigenzinnig is, indien hij een vrij rustigen nacht wil hebben en bereid is, hiervoor een prijs te betalen, een deel van zijn kapitaaltje, dat hij op langen termijn wil veilig onderbrengen en afzonderen met behoud van rendement .zonder bezwaar in participa tiebewijzen in groote beleggingstrusts of in depötfractiebewijzen, die hem speciaal aan trekken, beleggen. Voor den middelmatigen kapitalist biedt de groote beleggingetrust geenerlei aantrekkingskracht. Wel echter het depötfractiebewijs in bijv. Zuid-Afrikaansche of Canadeesche ondernemingen omdat hij hierdoor met verdeeld risico een stuk „Zuid- Afrika" of een stuk „Canada" in portefeuille krijgt (niet echter ten behoeve van kapitaal- vlucht. omdat het fractiebewijs Nederlandsch is en derhalve niet in het buitenland verhan delbaar is). Het depótfractie- of participatiebewijs is dus noch pikzwart, noch glanzend wit. Het is mits de stroom introducties zich niet meer herhaalt en men dus practisch in concurrce- rende doublures zou vervallen, voor een be paalde beleggersgroep onder bepaalde om standigheden en onder bepaalde aan het depót zelf klevende voorwaarden, ongetwij feld een aanwinst voor de beurs, al zal het wellicht ook de tendentie hebben, den beurs handel nog ietwat verder te beknotten. Reeds heeft de Vereeniging voor den Effectenhan del zijn controle over het systeem uitgestrekt door deze fondsen de sanctie van officieele noteering te verleenen. Het is gewenscht, dat die controle ten behoeve van het publiek en ten behoeve van de inburgering van een systeem, dat op zichzelf zulke moreele goede eigenschappen heeft, nog verder zal worden uitgebreid. (Nadruk verboden; LANGE AVONDEN KOMEN Mankeert er iets aan UW BRIL W. KUIPERS ZN. - Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726. (Adv. Ingez. Medj De Bilt voorspelt: Hoogste barometerstand 770.5 te Boedapest. Laagste barometerstand 716.4 te Thorshavn. Verwachting: krachtige tot matigen meest Westelijken wind, lichte bewolking, re genbuien met kans op hagel in het Noorden. Kouder des nachts, overdag iets kouder. STORMWAARSCHUWING SDIENST Geseind 19 November te 8.15 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". BAROMETERSTAND Vorige stand 776 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN„ Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 1.27 uur; n.m. 13.42 uur. Strand berijdbaar van 6.3011.45 uur. Maandag v.m. 2.06 uur; n.m. 14.20 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333.. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Op het ledenconcert der H.O.V. van Vrij dagavond trad de pianist Karei de Jong als solist op met het Pianoconcert nr. 2 in Bes gr. terts, opus 19, van Beethoven: een weinig gespeeld werk dat bij het talrijke publiek merkbaar groote belangstelling verwierf. Wij hebben al mede gedeeld dat men zich in den laatsten tijd weer het bestaan van dit tweede concert, dat in werkelijkheid het eerste is, is gaan herinneren. Deze kennismaking ermee zal bij velen het verlangen wakker houden, het opnieuw te hooren. De pianist oogstte veel bijval; hij werd tweemaal teruggeroepen door het publiek m hem werden bloemen aangeboden. Aangezien het onze eigen muziekcriticus was, die als solist optrad, volgen wij ook nu weer den stel regel, ons in dergelijke gevallen van het geven van een beoordeeling te onthouden. De avond was geopend met Handel's Con certo Grosso nr. 6, waarin de nieuwe concert meester der H.O.V. Gijs Beths en Leenden de Graaf (viool), Louis van Maanen '.cello en Jan Rosekrans (cembalo) als solisten op traden. In het succes deed de dirigent Adam terecht de solisten deelen. Na de pauze werd César Franck's grootsch.j symphonie uitgevoerd. Op het ledenconcert van 28 November, das om technische reden van den 23en naar dezen datum is verplaatst, zal een pianist van groot' internationale vermaardheid, die in Haarlem meermalen op Bachecncerten is opgetrecjei de Franschman Robert Casadesus, het vijfde Pianoconcert van Beethoven spelen. Huisvesting van Joodsche vluchtelingen. Groningsche jeugdherberg ter beschikking. GRONINGEN, 19 November. Gistermiddag is ten stadhuize te Groningen een conferentie gehouden, teneinde het vluchtelingenvraagstuk onder oogen te zien. Nu het centraal comité te Amsterdam voorne mens is kinderen van Joodsche tehuizen ge meenschappelijk in bepaalde inrichtingen onder te brengen, heeft men zich beraden, wat er in Groningen voor deze kinderen moet worden ge daan. Het dagelijksch bestuur van de stichting jeugdherbergen Groningen en omgeving heeft de Groningsche jeugdherberg ter beschikking ge steld Een groep van veertig kinderen kan ii deze jeugdherberg onderdak vinden. KAMP VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN TE HOEK VAN HOLLAND. In antwoord op een desbetreffende vraag van het raadslid mr. Donker, hebben B. en W. van Rotterdam meegedeeld, dat op doelmatige wijze in de eventueele verzorging van Joodsche vluch telingen kan worden voorzien, door het kamp te Hoek van Holland van de Rotterdamsche vacan- tieschool, als verblijfplaats aan te wijzen. „ZOMERS BUITEN" BESCHIKBAAR. Het bestuur der vereeniging „Zomers Buiten", besloot, onder nadere goedkeuring van B. en W. van Amsterdam, zijn vacantie-instelling te Zandvoort tijdelijk ter beschikking te stellen voor de Joodsche vluchtelingen. Een aantal bedienaren van verschillende christelijke kerken in vergadering te Amsterdam bijeen noemden de gebeurtenissen in Duitsch- land in flagranten strijd met de eerste beginse len van het Christendom. Men was overtuigd, dat in zoover, als gevolg van toelating van vluchtelingen door de regeering, financieele hulp in sterke mate noodig zal blijken, de kerken gaarne bereid zullen zijn, die naar de mate harer krachten te helpen dragen. De Eindhovensche af deelingen van den R.-K. Vredesbond en de Vereeniging Volleen- bond en Vrede hielden gisterenavond een ge meenschappelijke vergadering. Een adres is gezonden aan minister Colijn, waarin er op wordt aangedrongen ten gunste van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland den grootst mogelijken voorrang te geven. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het cand. examen rechten: mej. M. van Konijnenburg en de heer J. P. Bredée. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand. examen rechten: mej. H. v. d. Vlugt, Aerdenhout; voor het artsexamen eerste ged: de heer F. L. J. M. Haase, Lisse. Bevordert tot arts: de heer Th. G. J. Hor- bach, Haarlem. Paedagogiek M.O. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het examen paedagogiek M. O., W. P. Broekema Hoogeveen, mej. H. van der Mast, Rotterdam en voor paedagogiek M. O. B.. S. Klein, Amsterdam, A. Haalboom. Ermelo. De Haarlemsclic Burgerwacht. Bestaat vandaag 20 jaar. De commandant van de Burgerwacht, de heer C. L. Becking, schrijft ons: Het is vandaag juist 20 jaren geleden, dat de Haarlemsche Burgerwacht werd opgericht. Het was in den nacht van 18 op 19 November, dat enkele stadgenooten bijeen kwamen, tenein de ook hier, nadat Den Haag cn Amsterdam op 5 en 12 November waren voorgegaan tot de op richting van een Burgerwacht te geraken. Men overlegde den volgenden morgen met den burgemeester jhr. mr. W. B. Sandberg, bij welke conferentie tegenwoordig waren de hee ren: J. F. baron van Heeckeren van Waliën, H. A. Zwijndrecht, jhr. O. van Lennep en F. H. Smit. waarvan de eerste drie niet meer zijn, terwijl de laatste nog steeds te Haarlem woont. De eerste commandant was jhr. O. van Len nep, die op 2 Februari 1933 aftrad. (Overleden 9 Dec. 1935). Wie had ooit kunnen (jenken, dat deze in 1918 opgerichte vereeniging op den huidigen dag nog zou bestaan? Vele autoriteiten in den lande, vonden in den loop der jaren den tijd gekomen, tot opheffing van het Instituut over te gaan, ook. al, omdat door de gewijzigde houding van zekere politieke partij, de Burgerwacht geen reden van bestaan meer had. De heer F. II. Smit, een der oprichters van de Haarl. Burgerwacht. Het is echter wel een zeer verheugend ver schijnsel, te kunnen constateeren, dat. nu "net Instituut 20 jaren bestaat, hoe langer hoe meer komt vast te staan, dat de moderne samenleving met het voortbestaan van de Burgerwachten, ten zeerste gebaat is, welke opvatting, in steeds toe nemende mate, door burgemeesters, zoowel van groote als kleine gemeenten, wordt gehuldigd, omdat zij en zij alleen haar kunnen oproepen. Jammer is het, dat zoo weinigen een juist be grip van een Burgerwacht hebben: Wat is er de laatste maanden al niet gebeurd, waarbij Burgerwachten waren betrokken? Op 6 September jl. was, ter versterking van de stedelijke Politie te Breda, de militaire Po litie, de maréchausséè, noch de Rijksveldwacht beschikbaar, en consigneerde burgemeester van Slobbe, om den ordedienst op normale wijze te doen verloopen. de Vrijwillige Burgerwacht! Spreekt dit feit daar toch Breda een groote gar nizoensplaats is, niet voor zich zelf? Einde September zien we de Amsterdamsche Burgerwacht hare medewerking verleenen, bij de verzending van de verschillende mobilisatie telegrammen. waarvoor de legerautoriteiten hun groote waardeering uitspraken. Op 29 September werd te Nieuwer-Amstel een „Verduisteringsproef" gehouden. Aangezien zulks eerst des middags bekend werd, moest, binnen zeer korten tijd, aan de 18000 zielen tel lende bevolking, hiervan mededeeling worden gedaan, waarmede de Burgerwacht werd be last, welke taak zij vrijwillig op zich nam en behoorlijk volbracht. Werd onze Haarlemsche Burgerwacht op 18 October jl. niet. met zooveel succes, door het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, bij de, dien avond gehouden „verduisteringsproef" in geschakeld? Ongeveer 300 leden namen hieraan deel. Zoo de Rotterdamsche Burgerwacht, die met 550 leden deelnam aan de op 12 October aldaar gehouden verduisteringsproef en welke oefening zich uitstrekte over het gansche grondgebied van de Gemeente en enkele omliggende kleinere plaatsen. Wel heel duidelijk trad hier aan het licht, van hoe groot en onmisbaar nut de diensten van de Burgerwacht zullen zijn, indien, onverhoopt, in de toekomst, de Nederlandsche weermacht in haar geheel zou worden gemobiliseerd. Te hopen is het dan ook, dat de aard van den Nederlander verandert, opdat nieuwé aanmel dingen niet dan pas geschieden als de Burger wachten in het aangezicht van het gevaar staan, zooals we dat hier ter stede ook meemaakten, toen men zich, onder den drang der omstandig heden, als lid kwam opgeven. Neen. aanmel ding zal nu moeten geschieden, nu de grootste spanning geweken is. Volgens art. 220 van de Gemeentewet, kan de burgemeester, ter handhaving van de openbare orde, of in het algemeen gemeentebelang, in woners der gemeente, tijdelijk oproepen, tot het doen van persoonlijke diensten. Zal het voor een burgemeester dan geen groo te ruggesteun zijn, indien hij, inplaats van op ongeorganiseerde hulp, op een georganiseerde Burgerwacht rekenen kan? Een organisatie waar geregeld geoefend wordt! Iemand die ech ter niet in de gelegenheid is, met zijn persoon het algemeen belang te dienen, kan als „dona teur" toetreden, daar het onnoodig is, te bewe ren, dat voor een goede voorbereiding, geld noo dig is. Het ware dan ook te wenschen, dat de ge meente Haarlem, de Burgerwacht een vast jaar- ïyksch subsidie toekende! Ook kan de Burgerwacht ongewapende dien sten bewijzen met haren technischen dienst, door het helpen in stand houden, van het onbelem merd voortwerken van de vitale bedrijven als gas-, electriciteit-, waterleiding- en telefoonbe drijf. Hiervoor is o.m. dringend behoefte aan: bank werkers, smeden, kraanmachinisten, stokers, gasmaskers, kalkblusschers, enz. enz. enz. Bedenke men slechts, welke schade bij een luchtaanval te herstellen is! Verder, het verleenen van medewerking, in geval van ontwrichting van het plaatselijk ver voer, het veilig stellen van de voedselvoorzie ning en het leveren van krachten voor den luchtbeschermingsdienst, het verleenen van hulp bij natuurrampen, als watersnood e.d. Zij, die gaarne iets voor de stad hunner in woning over hebben, door de gemeenschap te dienen en met goede voornemens bezield zijn, kunnen dan ook niet beter doen, dan deze in da den om te zetten. Tenslotte heeft alles slechts één doel: „De Burgerbevolking beschermen". Nagedachtenis jhr. O. van Lennep geëerd. Heden werd door een deputatie van de Haar lemsche Burgerwacht op het graf te Heemstede van haren oprichter on eersten commandant jhr, O. van Lennep een krans gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2