^akker'tje Duiroelijnlje Andere principia bij de een Nieuws in het kort. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Verricht alle Bank en Effectenzaken NASSAU-BANK N.V, ZATFRP AG 19 NOVEMBE R '1938 HAAR EE M'S D A GBCAC '4 Voor den Politierechter Het wiide en het getemde Westen, vMotormaniakken" noemen we hen. Eigen lijk zou „cowboys van den weg" een betere oeiiaming zijn. Want er zit een staartje van wild-West-bloed in die menschen. Ze berij den hun gemotoriseerd ros als was 't er nog een van vleesch en bloed, en ze zijn met hun zadel vergroeid als wijlen Buffalo Bill één heette met het paard onder zich. Ze zijn er wat je noemt, niet van af te slaan, en als ze d'r geen berijden zijn ze niet „heelemaal mensch". Soms zien we nog wel eens filmen van dat Wilde Westen, en zoo herinner 'k me dat woeste tafreel van dien cowboy 'met zoo'n breedgeranden hoed, die met zijn geliefde in een café had gedanst, waar de knallen der champagneflesscheh alleen overstemd werden door die van de revolver, en toen de cowboy met dat meisje buiten was vroeg hij haar wat wij in het tamme Hollandsche westen ook doen: „Mag ik je naar huis brengen?" Maar de cowboy zag zijn taxi-op-hoefijzers niet staan. Daarom niet getreurd. Hij sloeg zijn beenen over het eerste 't beste andere paard, dat in de buurt stond, hief zijn wilde bloem uit 't Westen ook op den breeden rug en verdween in galop huiswaarts. De Sheriff kwam er achter öat-ie zich met een andermanspaard uit de voeten had gemaakt. Maar de cowboy sloeg den Sheriff in het wilde Westen buiten westen en aan het eind van de film kregen ze elkaar, dat meisje en die cowboy. En dat wilde Westen leeft nog voort in de film, en ook nog wel in de getemde samen leving van ons land. maar dan zonder.... happy-end. Dat ondervond de cowboy van het gemoto riseerde ros Vrijdagochtend bij den politie rechter. zooals de Sheriff tegenwoordig oa. heet. De kantonrechter had dezen motor cowboy verboden om te rijden. ,,De bevoegd heid tot rijden ontzegd" heet dat officieel. En wel voor den tijd van 6 maanden. Maar de cowboy-met-de-leeren-jas-aan dacht misschien aan zijn voorouders in het Wilde Westen op paarden van vleesch en bloed, en stoorde zich niet aan dat verbod. ,,'k Dacht dat het verbod alleen voor vier wielige motorrijtuigen gold" meende hij maar deze „lassoworp" miste jammerlijk. De politierechter noemde het een „boeren- slimmigheidje" (nou zijn cowboys eigenlijk koeien jongens, dus hebben ze wel iets met boeren te maken.) „Daar moet je bij ons niet mee aankomen, er staat niets in het verbod van twee of vier wielen, het geldt voor alle motor rijtuigen". De cowboy zweeg. Het meisje waar hij mee gedanst had ver scheen voor het getuigenhekje. „Vrij je met hem?" vroeg de rechter-op-de- vrouw-af. Het meiske was niet bedacht op zoo'n openhartige vraag en dook even met haar hoofd weg. ..Nou, zoo nu en clan ga ik wel met hem om" was het begrijpelijk verlegen antwoord van de motorcowboy-geliefde. 't' Geval bleek overigens precies zooals in de film waar we het net over gehad hebben. De jongeman wilde het meisje na het dansen naar huis brengen, slingerde zijn beenen over de eerste de beste motorfiets, die buiten stond, hief het meisje ook op het benzine- paard en verdween, waarschijnlijk met eenige knallen van den knalpot, precies zooals die echte cowboys vroeger met hun pistolen een paar keer schoten als ze te paard verdwenen. De officier vond het een ernstig geval en vroeg een maand gevangenisstraf. De rechter legde een geldboete op van t 40. De motorcowboy verliet de rechtzaal En achter hem aan het meisje-dat-wel-'s- met 'm-omgaat. De rechter riep haar nog toe: „Denk er om dat je nu niet op den motor terug rijdt". „Neen hoor", zei de cowgirl op de valreep, en ze maakte met de handen een beweging als die van pedalen. „Ik ga fietsen!" Dat was nog eens verstandig! Geen on- Hollandsche motorcowboy-kunsten van het Wilde Westen van Amerika, maar netjes, bedaard fietsen in het getemde Westen van ons Hollandje. werkloosheidsbestrijding Werkgevers en werknemers hebben de taak de werkloos heid op te lossen. Belangwekkende inleiding van dr. J. Eijkman. In de Sociëteit „Vereeniging" hield dr. J. Eykman uit Amsterdam, gisteravond een lezing over andere principia bij de werkloos heidsbestrijding. De vergadering, die belegd was door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel departement Haarlem, was bijzonder druk bezocht. Aan wezig waren o.m. de burgemeester van Haar lem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. mr. M. A. Stuf kens, griffier der Provinciale Staten, ir. Wolterbeek. hoofdingenieur bij den Rijks waterstaat. wethouder W. J. B. v. Liemt en verder vele hoofden van takken van dienst en talrijke belangstellenden. De voorzitter van het departement Haarlem, ir. Telders opende de vergadering waarna hij het woord gaf aan den inleider. Dr. Eykman begon met er op te wijzen, dat men onder principia niet dient te verstaan principes doch instellingen. Blijkens de laatste gegevens waren er in Februari van dit jaar 296.497 gesteunde werkloozen en in dezelfde maand in '37 ongeveer 261.000. In werkver schaffing waren respectievelijk 53.000 en 54000 personen werkzaam. Tot Augustus loopt de werkloosheid dan terug tot 172.000 werkloo zen in '38 en 182.000 in '37,Daarbij komt nog de jeugdwerkloosheid, die naar schatting 152.000 van de 416.000 jongens van 14 tot 21 jaar om vat. Voor steun aan werkloosheid heeft de re geering enorme sommen uitgegeven. De mo- reele gevolgen der werkloosheid zijn bijzonder erg. Voorzichtigheid bij het uitoefenen van critiek op regeeringsmaatregelen is echter zeer reboden. De goede wil der regeering om de werkloosheid zooveel mogelijk te bestrijden staat buiten kijf. Principieele wijziging in de regeeringspoli- tiek ten aanzien van de werkloosheid is niet te verwachten. Wat is hiervan de reden? De regeering in een democratisch land is nu eenmaal aan een bepaalde grens gebonden- Deze grens moet niet alleen practisch doch juist ook principieel worden gesteld. De regee ring is „slechts" overheid. Alleen in die landen is de werkloosheid opgeheven, waar de over heid deze grenzen totaal heeft overschreden. Handel en industrie, .opvoeding der jeugd en werkloosheidsbestrijding worden in die landen geheel in de handen van den staat gelegd. De overheid als_ werkgever in een democratisch land kent eigenlijk alleen maar ambtenaren en beambten en geen arbeiders en eigenlijk ook geen werkloozen doch slechts wachtgelders en arbeidersreserve. Zij weet pas in tweede instantie van werkloozen. Stellen werkgevers en werknemers prijs op hun eigen vrije onafhankelijkheid, dan heeft de overheid in een democratisch land de plicht hen de taak op te leggen een oplossing- voor de werkloosheid te zoeken via werk gevers en werknemersbonden. Wanneer de werkgevers echter het besluit zouden nemen alleen die arbeiders onder de 25 jaar in dienst te nemen, die eenige cur sussen voor jeugdige werkloozen hebben ge volgd. dan zou de jeugdwerkloosheid reeds sterk afnemen. Het Werkfonds 1934 is practisch een ver lengstuk van het departement van Water staat geworden en een voorschotbank voor provincie en gemeente. In Nederland moet het toch moge lijk zijn met medewerking der regee ring een aanzienlijk bedrag bijeen te brengen waardoor een groot aantal belangrijke werkobjecten aan de markt toegevoegd zou kunnen worden. De regeering zal echter ook door moeten gaan met het uitvoeren van publieke werken en het aanleggen van wegen. De werkgevers, bij wie de werkloos heid begonnen is, moeten echter ingeschakeld worden, anders is geen enkele oplossing mogelijk. Het mag niet dat honderdduizenden nog steeds werkloos zijn. De Christelijke leer verzet zich hiertegen. Hiet zet de theoloog dan ook zijn „dat mag niet" tegenover het .dat kan niet" van den econoom. Na de pauze bestond er gelegenheid tot debat waarvan door velen gebruik werd ge maakt. Wethouder W. J. B. van Liemt deed eenige belangwekkende mededeelingen over de re gistratie der jeugdige werkloozen in Haarlem waarna ir. Wolterbeek een lans brak voor een arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen. Een dergelijke dienst behoefde, volgens spr., de democratische instelilngen van den staat niet aan te tasten. Dr. Ir. M. D. Dijt was over de inleiding te leurgesteld. Waarom is nu niet eens naar voren gebracht, dat zooveel goud in de Neder- iandsche bank ligt, terwijl honderdduizenden op het werk, dat door dit geld zou kunnen worden uitgevoerd wachten? De heer S. Rijkes uit Heemstede en ir. Kessler stelden clen spreker nog eenige vragen en ir. Kessler bracht uit het betoog van den inleider naar voren wat z. i. voor practische uitvoering in aanmerking zou kunnen komen. Dr. Eijkman beantwoordde de verschillende sprekers en toonde zich geen voorstander van de verplichten arbeidsdienst behalve dan, in dien alle andere middelen om tot een oplos sing te geraken gefaald zouden hebben. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. VRIJZ. CHR. JEUGDGEMEENSCHAP, in het geb. der Vrijz. Herv., ingang Jacobstraat. Nam. 7.30: Dr. A. J. v. Leusen, te Velsen; Jeugddienst. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Bakenes- sergracht 13. Nam. 7.15: Tempeldienst met lezing. Spr. W. van Dongen. Onderw.: „Ken nis is Macht". r s m 4g§gk (loojclpijn. r, zware kou... rlieumalfclonbehao^'qklieH." s!ijv<? «A— "AKKERTJES" volgens recept van Apotheker Dumont, bevallen een samenstelling van 4 geneeskrachtige stoffen, op bijzondere wijze ge doseerd, welke elkanders werking onderling versterken. De goede wer king en onschadelijkheid wordt door ons onvoorwaardelijk gegarandeerd. (Adv. Ingez. Med.) Vrijdagavond is in „Bellevue" te Amsterdam een openbare vergadering gehouden ter be spreking van het wilde bussen-vraagstuk. De zaal was slecht bezet. Op een vergadering van Eenheid door De mocratie te Amsterdam is een bedrag van f 867 gecollecteerd. De helft hiervan is gestuurd voor de Joodsche vluchtelingen. De echtelieden Jacob Oosterhoff en Aaltje Oosterhoff-Bergsma te Scherpenzeel hopen op Dinsdag 22 November a.s. hun zestigjarig hu welijksfeest te gedenken. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 20 NOV. Progr. 1: Hilversum 1. Progr 2- Hilversum 2. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. 3Diversen 8.35, Fransch Brussel 9.20, Ned. Brussel 9.40, Keulen 11.20, Ned. Brussel 12.20. Fransch Brussel 2 20, Ned. Brussel 2.35, Keulen 3.20. Fransch Brussel 4.05, Parijs Radio of diversen 5.20, Straatsburg 5.35, Keulen 7.20, Beromünster of diversen 9.20, Keulen 9.50, Ned. Brussel? 10.20, Fransch Brussel 11.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8.30, Keulen 9.20, Fransch Brussel 10.20. Droitwich 11.05, Diver sen 2 20. Droitwich 2.40. London Regional 4.20, Droitwich 4.40. London Regional 5.20. Droit wich 5.40. Ned. Brussel 11.00. Parijs Radio 11.20. Progr. 5: 8.30 v.m.12.00 n.m. diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 21 November. Progr. III 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Deutschlandsen- der of diversen. 3.20 Keulen. 5.20 Fransch Brus sel. 6.20 London Regional. 7.00 Pauze. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Keulen. 8.10 London Re gional. 8.30 Keulen. 9.20 Ned. Brussel. 10.30 Keulen. 11.20 Parijs Radio. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 1.20 Droitwich. 2.00 Lon don Regional. 4.15 Droitwich. 11.05 London Re gional. 11.20 Droitwich. (In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. V 8.007.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplateneoncert. Gevarieerd programma. 1 La Locumba, L. P. Ace. Band. 2 Washington Post, Black Diamonds Band. 3 In Vienna one night, Gino Bordin. 4 Als je verliefd bent, Lou Bandy. 5 The early twenties. Zang, orgel en or kest. 6 Mi Buenos Aires Querido, Canaro's Arg. Orkest. 7. Kinostar, Zarah Leander. 8 De Storm Reg. Dixon. 9 Auf zum Tanz, Tiroler Kapel. 10. Churrasca. Canaro's Arg. Orkest. 11 Dancing Romany, L. P. Ace. Band. 12 Entry of the Boyards, Black Diamonds Band. 13 Stop even, Lou Bandy. 14 The blue bird, Gino Bordin. 15 Rhymes, com. foxtrot, Jack Hylton. 16 New Blackpool Songmixture, Zang, orgel en orkest. 17 Ich steh' im Regen, Zarah Leander ZIJLSTRAAT 61 - HAARLEM Den volgenden nacht ging Duinielijntje naar den vogel toe. Ja II oogenblik zelfs de oogen opende en haar aankeek. Jammer ge hoor, hij leefde, al was hij heel erg vermoeid. Bij het licht dat het noeg gaf het stuk hout niet zoo erg veel licht, zoodat zij erg dicht vermolmde stuk hout gaf, zag Duimelijntje, dat de zwaluw één bij den vogel moest gaan staan, terwijl zjj in haar hart toch nog wel een beetje bang voor hem was. En toen begon de zwaluw te spreken. „Dank je wel, lief klein meisje", zei zij. „Ik ben nu weer heerlijk warm geworden en ik hoop spoedig weer krachtig genoeg te zijn om weg te vliegen, naar den warmen zonneschijn buiten." „O", antwoordde Duime lijntje, „dan moet je nog even geduld hebben. Het is buiten nog erg koud. Het sneeuwt en het vriest nog altijd. Als ik jou was, zou ik voorloopig maar rustig hier blijven. Ik zal jou wel verzorgen." EENVOUDIG EN CORRECT Eenvoudig en correct, dat is de indruk die dit nette japonnetje onmiddellijk wekt. De stiksels vormen de voornaamste garneering. Een vest van wit piqué fleurt het geheel een weinig op. De rok springt van voren in een plooi open. De mouw is strak en glad. Benoo- digd materiaal: 3 meter van 130 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 48: bovenwijdte: 112 centimeter: taillewijdte: 96 centimeter en heupwijdte 128 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Nog een stadlmisambteiiaar gearresteerd. Wederom heeft de Rotterdamsche politie in de oplichtingsaffaire ten nadeele van den oud-In dischman B. een arrestatie verricht. Het is een zekere v. D., ambtenaar op de afdeeling On derwijs ten raadhuize te Rotterdam, die wel eens geld geleend heeft van den hoofdschuldige K. en als tegenprestatie valsche handteekeningen op gefingeerde contracten heeft geplaatst. Deze handlangersdiensten zullen v. D. thans duur te staan komen. In een bloemblad bracht zij de zwaluw nu wat water. De vogel dronk er gretig van en vertelde hoe hjj, bij het vliegen, één van zijn vleugels had gewond aan een doornstruik. Daarom had h(j niet, hoe hjj juist hier niet zoo snel kunnen vliegen als de andere zwaluwen, die naar het Zuiden trokken, naar de warme landen. Ten slotte was hij doodmoe neergevallen. Meer wist hij zich niet te herinneren. Ook terecht gekomen was. (Wordt vervolgd HAARL. CHR. JEUGDCENTRALE. Zondagavond 20 November half acht zal in de Kloosterstraat te Haarlem-N. een Wij dingsavond gehouden worden ter gelegen heid van de Week der Gebeden, uitge schreven door de Wereldbonden van Y.W.C.A.'s en Y.M.C.A.'s. Spreken zullen: Dra. A. J. Plooy te Amsterdam over „De grond van ons geloof" en Dr. M. van der Voet te Haarlem-N. over „Het uitzicht van ons geloof". Koorzang: Schoten's Chr. gemengd koor.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6