Haarlem's Dagblad Zesjarig meisje overreden en gedood GEEN VERLAGING der ieerlingenschaal. Welkom! Weekbericht OSfiStaatfuifta Het Belgische Koninklijke bezoek en de Taal. Bankgarantie van een millioen. tu da* tiid* aft den weg. 56e Jaiygang No. 17000 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Maandag 21 November 1938 Abonnementen per week f 0.25 p en I 3.25 fran land f I.IO. per 3 oost f3.5 meer I 0.35. Het Keeelation nemen iel. 6 reut per ex. 1-5 regel» t 1.75. elke regel I II.AH (>er regeL ivraag. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM raag en aanbod 1-4 regel» I 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. op het Soendaplein door een vrachtauto Zaterdagavond omstreeks half zes is op het Soendaplein te Haarlem het zesjarig meisje F. W., dat bij het spelen de straat overstak zonder op het verkeer te letten, door een vrachtauto, welke uit de richting Velsen naderde, gegrepen. Het kind viel en kwam juist voor een der achtèrwielen van de auto terecht. Zij werd overreden en was vrijwel op slag dood. Het lijkje is naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. CHINEESCHE STAD IN DE ASCH GELEGD. Legerleiding stichtte brand bij het vernemen van loos gerucht. TWEEDUIZEND SLACHTOFFERS. Een bericht aan het A.N.P. uit Tsjoeng- king meldt, dat de hoofdstad van Hoe- nan, Tsjangsja door een brand, welke vijf dagen heeft gewoed, totaal vernield is. Hierbij zijn tweeduizend personen om het leven gekomen. Men hoorde, dat de Japansche troe pen de stad naderden en zonder bevelen van de opperste legerleiding hebben de de verdedigers van de stad de openbare gebouwen in brand gestoken, waarna vele burgers zelf hun huizen in brand staken. Terugkeer tot Schaal van 1920 zou twaalf millioen kosten. Minister Slotemaker de Bruine be treurt het dat het hem niet mogelijk is een voorstel te doen tot verlaging van de Ieerlingenschaal. Zooals de regeering reeds eerder heeft opgemerkt, moet het in het huidige stadium onvermijdelijk worden geacht, van den wensch tot her ziening van de Ieerlingenschaal af te zien. Het doet den minister, die het bovenstaande mededeelt in de Memorie van Antwoord over de begrooting van onderwijs, ernstig leed, dat een zoo groot aantal actebezitters niet in de gelegen heid is een benoeming tot onderwijzer te ver krijgen Hij erkent, dat zij door hun werkzaam heid in de school in vele gevallen het onderwijs zeer ten goede zijn gekomen. Uit onderwijskun dig oogpunt is het echter niet noodzakelijk, dat hun aantal bijna twee en een half maal zoo groot is als het aantal onderwijzers, dat meer noodig zou zijn bij de invoering van de Ieerlin genschaal 1923. Dat de onderwijzers het slachtoffer van den huidigen toestand zijn geworden, kan hij even min toegeven. Van een onrustbarende toeneming van het aantal ziekteverloven is hem niet ge bleken. Het aantal verleende invaliditeitspen sioenen beweegt zich de laatste jaren in dalen de richting. Het toekennen van de jaarwedde van een on derwijzer aan de kweekelingen, die de taak van een onderwijzer vervullen, is op grond van de daaraan verbonden kosten niet mogelijk. Aan tal van scholen zijn aanzienlijk meer leerkrachten (onderwijzers en kweekelingen) werkzaam dan zelfs bij de gunstigste leexdingenschaal ooit het geval is geweest. Terugkeer tot de leerlingen- schaal 1920 zou bij een gemiddeld salaris van f 1800 alleen reeds voor het gewoon lager on derwijs rond twaalf millioen gulden kosten. Te rugkeer tot die schaal zou ook in betere tijden op deze hooge uitgaaf afstuiten. Het is den minister niet duidelijk, op welke wijze uitvoering zou kunnen worden gegeven aan het denkbeeld om den bezitter van onder wijsakte gedurende een proef- of oefentijd van twee of drie jaren een vergoeding van f 500 per jaar toe te kennen. Het wil hem voorkomen, dat de uitvoering er van op zeer ernstige moeilijk heden zal afstuiten. Andere onderwijsproblemen. Door het groote aantal werklooze actebezitters is herplaatsing van wachtgelders vrijwel alleen mogelijk bij de gemeente- en schoolbesturen, die in vacatures door het aanstellen van wachtgel ders moeten voorzien. Wordt door het verleenen van ontheffing van dezen eisch, zooals in het voorloopig verslag is geopperd, het aantal be noemingsmogelijkheden ingekrompen, dan zal een groot aantal wachtgelders niet herplaatst worden en overgeleverd aan een toekomst zon der voldoende bestaansmiddelen. De oplossing van dit probleem is niet minder moeilijk dan dat van de moeilijk herplaatsbare wachtgelders. Hoe wel thans nog niet het oogenblik is gekomen een voorstel te doen tot verlenging van den maatregel tot vooi-loopige pensionneering van onderwijzers op 60-jarigen leeftijd, wil de mi nister wel de toezegging doen te gelegener tijd een voorstel in dien geest bij de Kamer in te dienen. De minister zal invoering van het Esperanto als facultatief vak in het zevende leerjaar niet bevorderen wegens het groote aantal vakken, dat reeds in dit leerjaar wordt onderwezen. Wees welkom in het lage land, O, koninklijk representant Van onze Zuiderburen; Ons aller welkom is oprecht, De vreugde in Uw komst is echt, Dit is een blijde ure. Ons land eert eiken hoogen gast, Zooals het in gastvrijheid past, Maar nu wij U begroeten, Nu klinkt daarin een teerder snaar, Van vrienden, broeders, die elkaar Verheugd, in U, ontmoeten. Een volkt haalt u vol blijdschap in, Een volk rondom zijn koningin. En hoopt, dat U voor 't leven, Het warm gevoel dat het vervult, Herkennen en aanvaarden zult, Als door het hart gegeven. P. GASUS. COÖP. VOORUITGANG U.A. HAARLEM Boter per pond 80 ets. Frambozen en Bessensap per lh fl. 16 ets. Bessensap per y2 fl13 ets. Vette Meikaas, per pond 30 ets. Bak- en Braadvet, per pond38 ets. Plantenvet, per pond 38 ets. Suiker, per pond 22' ets. MET DIVIDENDBONS (Adv. Ingez. Med.) Voor jong en oud en allemaal 'n VULPEN van DANTUMA, het ideaal! ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Koning Leopold's vertrek uit Brussel. Om 11.38 uur verliet de trein het station Laeken. BRUSSEL, 21 Nov. (Belga-A.N.P.) Koning Leopold is naar Amsterdam vertrokken met den trein, die om 11.38 uur het station bij het kasteel Laeken ver-liet. De minister president en minister van buitenlandsche zaken, Spaak, was met de hofdignitarissen aan het Zuid station in den trein gestapt. Hevige trambotsing bij Rome. ROME, 20 November. Te Auqua Santa, 10 K.M. van Rome verwijderd, heeft zich hedennamiddag een ernsti ge trambotsing voorgedaan, waarbij verschillende personen werden gedood en meer dan 100 personen gewond, waarvan 50 ernstig. Velen verkeeren in levensgevaar. In volle vaart reden de trams op een ge deelte, waar slechts één spoor ligt, op elkan der in. Een tram ging naar het hypodroom te Capannele, de andere in de richting van Rome. Beide trams waren stampvol. Het ongeluk wordt geweten aan het niet werken van een waarschuwingssignaal. De botsing was zoo hevig, dat de trams let terlijk in elkaar geschoven werden, hetgeen het groote aantal gewonden verklaart. Spoedig daarop kwamen auto's met doktoren en ver pleegsters, die de gewonden naar verscheidene hospitalen in Rome brachten. Het nauwkeurig aantal dooden is niet te bepalen daar de tram wegmaatschappij en de autoriteiten van Rome weigeren dit bekend te maken, voordat alle berichten uit de ziekenhuizen binnen zijn. (United Press). Op den Haarlemmerweg heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. In volle vaart botste een auto tegen een zwaren betonnen trammast. Twee der inzittenden werden hierbij gedood en twee anderen gewond. (Voor nadere bijzonderheden omtrent dit ongeluk zie men pag. 3.) Hét hartelijk welkome bezoek van Koning Leopold III der Belgen heeft, uit den aard der zaak, ook weer even de aandacht doen vallen op het taalvraagstuk. Het is steeds een min of meer pikante kwestie geweest van welke taal zich een Belgische Koning bij zijn contact met het staatshoofd van Nederland bedient. Hier moge in groote trekken worden weer gegeven hoe zich in den loop der jaren een merkwaardige ontwikkeling voltrokken heeft. En dan begin ik met 1848, toen België's eer ste Koning, Leopold I, in een briefwisseling met onzen Koning Willem II zich uitdrukte inhet Duitsch. Tenslotte lag hem dat, als geboren Duitscher, verreweg het best. Wil lem II echter, die sinds jaren, zeker in zijn correspondentie met vreemde staatshoofden Fransch bezigde, dat immers toen de algemeen geldende diplomatieke taal was, antwoordde in die taal. Vijfendertig jaar later. Leopold II komt in Nederland op bezoek en dan vindt men het over en weer volkomen normaal, dat het al Fransch is wat de klok slaat. Inmiddels treedt er in België zelf allengs een wijziging in. althans in zooverre, dat de Vlamingen meer en meer voor hun taalrech ten opkomen. Toen in 1910 Koning Albert en zijn gemalin een officïëel bezoek-aan Koningin Wilhelmina brachten, werden de redevoeringen in het Fransch uitgesproken. Dit ontketende in een deel van onze pers kritiek: men begreep niet, waarom het Nederlandsche staatshoofd zich niet bediende van de taal, die toch een aan zienlijk deel van Koning Albert's onderdanen tevens als de hunne beschouwden. Met zevenmijlslaarzen door de geschiedenis heensnellend, komen we terecht bij het jaar 1930. In België is er veel veranderd. De Koning heeft bij Teirlinck les in het Nederlandsch genomen en a!s bij de wereldtentoonstelling te Antwerpen opent, houdt hij het eerste gedeel te van zijn redevoering in het Nederlandsch. Dienzelfden avond vindt er een groot banket in de Schelde-stad plaats, waaraan de Koning en Koningin aanzitten. Dan is het zelfs uit sluitend in de Nederlandsche taal. dat Koning Albert en Antwerpen's toenmalige burgemees ter het woord voeren Laat ik hieraan toevoe gen. dat de vorst zijn rede zeer goed voor droeg en dus blijk gaf een kundig leerling van zijn inderdaad treffeiijken leermeester te zijn. De tegenwoordige Koning heeft eveneens het voorrecht genoten zijn kennis in onze taal bij Teirlinck op te doen en zulks met onloo chenbaar succes. Mogelijk in nog sterkere mate dan reeds onder zijn vader het geval was, pleegt Koning Leopold voortdurend de bewij zen aan den dag te leggen er prijs op te stel len evenzeer in het Nederlandsch als in het Fransch thuis te zijn. Op zijn beide reizen naar en door ons Indië heeft hij veelvuldig Nederlandsch gesproken en dezelfde overwegingen, die hem er toe brachten zich hierop toe te leggen, leidden er toe, dat de jeugdige Koningskinderen twee zomers in Noordwijk in een volkomen Neder landsche omgeving doorbrachten, om vervol gens ook een Nederlandsche gouvernante te krijgen. (In Vlaanderen, waar men van zulke buitenlandsche woorden niets wil weten, zou men in dit geval gewoonweg van een opvoed ster of kipderiuffrouw spreken). Nu ik het toch over 's Konings spruiten heb. is het hier de plaats een aardige anecdote op taalgebied op te halen. Zij zou berusten op een voorval, dat zich reeds eenige jaren ge leden moet hebben afgespeeld. De kleine Prins Boudewijn reisde met zijn zusje van Brussel naar de Koninklijke villa aan zee, dicht bij Ostende. Alleen een lakei vergezelde het twee tal. Op een gegeven oogenblik stopt de trein in een of ander station. Prins Boudewijn vraagt den lakei, waar ze zijn en deze ant woordt: Nous sommes a Bruges, Altesse Royale Waarop het prinsje uitroept: „ln Brugge wel das Vlaomsch awei zulle, dan mogen we Vlaomsch klappen". Wat den Koning zeli betreft, het is me be kend, dat hij wanneer hij met, Nederlander: in aanraking komt, Nederlandsch met hen pleegt te spreken en dat hij daarbij dan toont onze taal zoo goed te belieerscher., dat hij zon der eenige moeite over alles en nog wat in het Nederlandsch kan praten en zelfs daartoe in staat is, als het om bijzondere vaktermen b.v. op het gebied van de bergsport gaat In het licht van dit alles, en van den hier in enkele trekken weergegeven ontwikkelings gang in ongeveer 90 jaar ty'ds, is het heel ver klaarbaar. dat thans, bij Leopold's bezoek aan ons land, de door hem ook in officieele rede voeringen gebezigde taal het Nederlandsch is. Het kan niet anders of men zal zulks in wijden kring, zoowel in België als hier van harte op prijs weten te stellen Het is tenslotte toch een factor, die mede nog weer kan bijdragen tot versterking var. de goede Nederlandsch- Belgische verstandhouding. Dr. E. v. RAALTE Een nieuwe Joodsche republiek in Afrika? Het woord is aan Dean Inge: De wijsheid van den wijze is een ongewone mate van gezond verstand. Een idee van William Hearst. De bekende Amerikaansche couranteneige naar William Hearst heeft Zaterdagavond in een rede over de radio voorgesteld om de vroegere Duitsch koloniën in Zuid-Afrika aan de Joden toe te wijzen om zich daar perma nent te vestigen. Tegelijkertijd zouden België en Portugal tegen geld of andere waarden hun koloniale jebieden aan de Joden ter beschikking stel len, zoodat deze de gelegenheid zouden hebben om een groote republiek te vestigen. De repu bliek zou misschien eens tot de groote mo gendheden der wereld behooren. Hearst gaf als zijn meening te kennen, dat België en Portugal wel tot een dergelijke regeling te overreden zouden zijn. (United Press) Het comité voor bijzondere Joodsche be langen deelt ons het volgende mede: Dank zij de bijna ongekende offer vaardigheid van Nederlanders van alle gezindten en richtingen, heeft het comité voor bijzondere Jood sche belangen Vrijdag 18 November aan de Nederlandsche regeering een bankgarantie kunnen doen toekomen van een millioen gulden als eerste storting voor de kosten van de huis vesting en het onderhoud van vluch telingen die in Nederland zullen wor den opgenomen. Daar deze kosten en die, welke verband houden met emigratie en verdere hu lip zonder twijfel veel grooter zullen zijn zal de actie voor de geldinzameling met verdubbelde kracht worden voortgezet. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de regelen voor de opneming en de toelating van vluchtelingen door de regeering worden vastgesteld Ook veel giften uit het buitenland. Aan groote giften is uit Zwitserland en Frankrijk reeds voor een bedrag van f 250.000 toegezegd. Van Engelsche financiers is een uitnoodiging ontvangen tot besprekingen, die Maandag en Dinsdag te Londen gehouden zul len worden. Met Amerika is men in telegra fische gedachtenwisseling getreden. Intusschen worden aller wege pogingen tot hulpverleening genomen. Zoo is te Laren- Blaricum een werkcomité opgericht. Ook het aantal telegrammen om zoo ruim mogelijk openstelling van onze grenzen blijft voortduren. Telegrammen in dien geest zijn verzonden door het „Genootschap voor den rechtsstaat", door den Nederlandschen Journalisten Kring, door een gecombineerde vergadering van Joodsche kerkgenootschap pen te Amsterdam, door het bestuur van het N.A.S. Te Amsterdam is bijeenkomst van vertegen woordigers der Nederlandsche Joden. Zaterdagmorgen heeft de motorbrigade proces-verbaal opgemaakt tegen een vrachtrijder uit Haarlemmermeer, die met een auto o v de Zuider houtlaan reed. De wagen had uiterst slechte rem men. Bij een snelheid van 26 K.M. had hij 7i.b. 34 M. noodig om met de voetrem tot staan te worden gebracht. Met de handrem waren daar 52 M. voor noodig. Aan de auto ontbraken een hoorn en een linkerrichting aanwijzer. De stuur inrichting ivas slecht, en de voorbanden van den wagen waren tot op het canvas versleten! Het spreekt vanzelf dat tegen den be stuurder proces-verbaal werd opge maakt. en dat de auto naar een garage werd gebracht. HEDEN; 14 PAGINA'S. DE DRIE KINDEREN VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIë. Boven: Prins Boudewijn, onder links: Prins Albert, rechts: prinses Josephine Charlotte. (Copyright Belgische Legatie.) Londensche gangsters slaan hun slag. In de Londensche voorstad Islington hebben bandieten een bediende van een juweliers firma ontvoerd en gebonden. Zij brachten hem naar een garage in Soho, waar zij hem zijn sleutelbos ontnamen en hem onder bewaking van een hunner achterlieten. Intusschen be gaven zij zich naar de juweliersfirma, waar zij zich meester maakten van juweelen ter waarde van tienduizend pond sterling. Vervolgens keerden zij naar de garage terug, namen hun slachtoffers mee en wierpen hem ergens in het water. De bandieten waren reeds verdwe nen, toen de bediende er eindelijk in geslaagd was aan wal te komen. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Op het Soendaplein te Haarlem is een zesjarig meisje door een vrachtauto overreden en gedood. 1 Bij een ernstig auto-ongeluk, dat Zater dagnacht op den Haarlemmerweg plaats vond zijn twee personen gedood en twee ernstig gewond. 3 BINNENLAND. De regeering zal in de van haar uitgaande stukken de nieuwe schrijfwijze gaan toepassen. 3 De monopolieheffing op granen is weer verhoogd. 3 Tusschen Harderwijk en Ermelo zijn twee jongens aangereden en gedood. BUITENLAND. Koningin Maud van Noorwegen is op 69-ja- rigen leeftijd te Londen overleden 11 De Nationale Raad van Palestina is bereid tienduizend Joodsche kinderen in Pales tina op te nemen. n Bij een brand in een munitiefabriek te Ber- celona zouden 400 personen gedood of vermist zijn. SPORT. I. van Feggelen heeft het wereldrecord 100 meter rugzwemmen weer verbeterd 5 Criticus over den wedstrijd Kinheim Beverwijk. 5 ARTIKELEN enz. Dr. E. van Raalte over het Belgisch Ko ninklijk bezoek en de taal. Ad interim over de Bouwmeester-revue. 13 De revue „Hoera, wij vliegen!" 13 vliegen!" K. de Jong: Concert der II. O. V. 13 K. de Jong over de Fritz Hirsch operette „Hor' mein Lied, Yioletta" 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1