*Duin?elijt)tje „Bepikt föf Uzelf'. Keelpij n 10 CENT MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 HAAEtE M'c D A 'G BEAD 4 „Wenscht u te weten wat of „Oxford" wil?" „Ach, er zijn al zooveel wereldhervormers geweest, en wat Is er het resultaat van. Zie in de huidige wereld om u heen." „Ja, maar „Oxford" is toch geen wereldher vormer. Oxford dat bent uzelf". Ikzelf? Dat heb ik nooit geweten." ..Dat is 't hem juist. Oxford is in u. Maar u heeft 't nog niet gezien. Oxford is geen ver- eeniglng, waarvan u lid kunt worden. Oxford zegt aileen: „Weest een Christen, in woord en vooral in.... daad. Er zijn wellicht veel dingen, die u doet, en u denkt dat ze goed zijn. omdat iedereen het doet. Maar zijn ze wel goed? Zijn ze wel in overeenstemming met de zuivere Christelijke beginselen van reinheid eerlijkheid en onzelfzuchtigheid? Gaat eens bij uzelf te rade, maak u los van de sieur van opvattingen, en vraagt u af: pas ik in mijn gezin de Christelijke beginse len toe. hoe is het op mijn kantoor daarmee gesteld, hoe ziet het er bij mezelf van binnen uit? Is het niet noodig dat ik me t.a.v. ver schillende opvattingen opnieuw instel, wil ik inderdaad Christen zijn. Is het niet noodig dat ik opnieuw geestelijke wapens neem om als een Christen door het leven te gaan, en de vroegere wapens, die door de sleur wat bot zijn geworden, wegwerp? Is mijn eerlijkheid niet wat versleten. En zijn mijn wapens tegen zelfzuchtigheid niet eenigszins verroest door dat ze lang in de schede hebben gestaan. Is het derhalve niet noodig dat ik me herbewa- gep? Geestelijk herbewapen? Vraag dit uzelf af, alleen, in alle rust. Dat vraagt Oxford. Oxford vraagt u uw eigen ik onder de stoffelijke verwarring van deze haastige tijden uit te graven, de stoffige uitrusting voor het Christendom te vernieuwen en in de alledaagsche practijk van uw leven te han- teeren. Dit alles werd ons Zaterdagavond ten huize van den heer Reitsma, waar eenige Oxford- mannen bijeen waren, verteld, met de bedoe ling ons o.a. duidelijk te maken dat „Oxford" en „geestelijke herbewapening" eigenlijk het zelfde willen, zoodat de Oxfordbeweging zich thans met alle kracht voor de actie voor geestelijke herbewapening spant. Oxford vraagt u u niet meer te verwonde ren over de goede dingen, die er op de wereld gebeuren, maar deze als gewoon, als men- schelijk op te vatten,' Oxford vraagt u ook niet meer te zeggen dat u wel het goede zoudt willen, maar dat alle andere menschen dat toch niet doen zoodat 't geen zin heeft en men het evengoed kan nalaten, en het der halve maar nalaat ook. Oxford zegt: Begint bij uzelf. En kijkt niet eerst naar anderen. Velen hebben reeds gevolg gegeven aan dezen oproep tot practisch Christendom, die eigenlijk begon toen een Amerikaansch zaken man commercieele moeilijkheden in zijn land ontvluchtte en in Engeland naar een preek in een kerk luisterde. Plotseling drong het tot hem door dat de menschen zoo moesten den ken en doen als in de preek gezegd werd. Hij vertelde de menschen dat ze alle dagen, te be ginnen bij de kleinste kleinigheden mensch- lievend moesten handelen en zoo van binnen uit hun eigen huishouding Christelijk moes ten opbouwen, opdat ook de volks- èn de in ternationale huishouding in denzelfden geest worden opgetrokken. Deze gedachte staat met beide boenen op den grond en preekt geen onwezenlijke samenleving, doch een samen leving, waarin de menschen bereid zijn eiken dag opnieuw tegen 't duistere in hen te strijden omdat zij gelooven in de overwinning van het licht. De gedachte greep om zich heen, en jong en oud van allerlei rang en stand, gaf er gevolg aan. Het begon bij de studenten in Cambridge en Oxford, en aan Oxford ontleent de gedachte haar naam. Onlangs kwamen in Interlaken uit 45 lan den 2000 menschen bijeen. Er waxen om een greep te doen een Canadeesche kran tenmagnaat, een Parijsche bankier, een En- gelsche zakenman en vele andere oude en jonge menschen, En zij kwamen bijeen om met elkaar van gedachten te wisselen over de practische toepassing van het Christendom „Weet U thans wat Oxford wil?" „Jawel, en het is heel mooi, maar als al die anderen het niet doen wat geeft, 't dan of ik het doe.?" Oxford vraagt: Kijkt niet naar anderen, be gint bij Uzelf. Trekt U even terug in eenzaam heid, en vraagt U dan af: Ben ik eerlijk? Ben ik onzelfzuchtig. Ben ik zuiver? En indien U werkelijk in Uw binnenste over deze vragen bij Uzelf te rade bent gegaan, dan mag U eerst het antwoord geven op de vraag: Volg ik het voorbeeld van Oxford? En dit antwoord hoeft U aan niemand anders dan aan Uzelf te geven. "De eerste gedachte geldt ooor de beste. JVlaar wie met over haasting of met trage schroom valligheid handelt, doet vaak: verkeerd. 'Dan Is du.s de twééde gedachte de beste. <6n als de eerste gedachte Levertraan Is, zal Dratsma van A3alkenbarg s levertraan de beste zijn. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- landsch Bloed". 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Protestverga dering S. D. A. P. en H. B. B. tegen de Joden vervolging in Duitschland. 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Rede over de practijk van „Moreele en geestelijke herbewa pening", 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Jaarvergadering IJsclub voor Haarlem en Omstreken, 8.30 uur. Luxor Sound Theater: „Peter de Groote" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen' geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema „Carefree" en „Zij trouwde den melkboer". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Agent Larry" en „De on geschreven wet", 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorioopende voorstellingen. 2.3011 uur nam. DINSDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- iandsch Bloed". 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: propaganda-ver gadering „Bellamy", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur, Gebrandschilderde ramen in kerk der Rem. Ger. Gemeente onthuld. In het kerkgebouw der Rem. Ger. Gemeente iu de Wilhelminastraat heeft dr. A. H. Haen- tjens Zondagmorgen voor den aanvang van den dienst twee gebrandschilderde ramen ont huld, die ontworpen zijn door den heerG. Ger- brands. Op 29 Mei 1937 herdachten wij het 50-jarig bestaan van het kerkgebouw, aldus dr. Haen- tjens. Door de gemeente is toen aan het be stuur een feestgave geschonken bestemd voor restauratie van het gebouw. Het grootste ge deelte hiervan is aangewend om het interieur te verbeteren door alles opnieuw te laten schil deren. De rest zal verder besteed worden om de ramen te verfraaaien. Dank zij de bijdragen van enkele leden was het mogelijk over de uit voering van dit plan te denken. Een hartelijk woord van dank aan hen, die deze gaven de den is zeer zeker op zijn plaats. Twee gebrand schilderde ramen konden daardoor door het lid der gemeente, den heer Gerbrands, Vor- den ontworpen. Het bestuur hoopt dat de lust bij andere leden zal worden opgewekt om meer dergelijke ramen te maken. Hij, die o.a. ook reeds het stadhuis te Boskoop van gebrand schilderde ramen voorzag was daarvoor de aangewezen man. Op 't rechterraaam ziet men een afbeelding van het lijden van Christus en op het linker heeft de kunstenaar de opstanding afgebeeld. Bij het lijden heeft de ontwerper den nadruk gelegd op het geestelijk lijden van Christus en hij koos daarom „De strijd en het gebed in Gethsemané." Bij de opstanding van Chris tus ziet men de vrouwen aan het H. Graf en de ontmoeting met de Emmaüsgangers. De schilder heeft daarbij het psychologische mo ment weergegeven, waarop de Emmaüsgan gers Christus herkennen. Moge dan de voorstelling van deze ramen, zoo besloot dr. Haentjens, niet slechts zijn een illustratie van hetgeen wij gevoelen en een verfraaiing van het kerkgebouw maar bo venal een verzinnebeelding van onze gods dienstige gevoelens en van de Evangelie-pre- diking. Dr. Haentjens verzocht vervolgens den heer Gerbrands de bijzonder fraaie ramen te wil len onthullen. Na de onthulling hield dr. Haentjens een prediking naar aanleiding van Ps. 39i3„Ver hoor mijn gebed, o God". Wrijf deze krachtige zalf op de keel en bedek ze met warm flanel. Dit werkt als een pappleister en bovendien worden door de ingeademde dampen de aangedane luchtwegen gezuiverd. ZELFWERKEND WASthMIDDEL OVERAL VERKRIJGBAAR N.VHET KLAVERBLAD HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) De gasontploffing in de Groote Houtstraat. Het gewonde meisje maakt het goed. Zooals wij in ons vorig nummer reeds meld den, heeft zich Zaterdagmiddag omstreeks half één in het schoenenmagazijn der firma Paanakker in de Groote Houtstraat een gas ontploffing voorgedaan waarbij alle ruiten van den winkel, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde werden vernield. Achter in den winkel waren twee winkelbe dienden, het 18-jarig meisje S. Smit en de 26- jarige A. Kraakman, bezig kinderballonnetjes te vullen met waterstofgas uit twee cylinders. De heer Kraakman vulde de ballonnetjes met gas en het meisje, dat op een ladder stond, bond er touwtjes aan vast. Er waren ruim 150 ballonnetjes gevuld, toen een van de bal lonnetjes in aanraking kwam met een bran dend electrisch lampje aan het plafond. Vermoedelijk is de lamp niet goed vastge schroefd geweest waardoor de ballon een onder stroom staand gedeelte van de fitting raakte, waardoor kortsluiting ontstond. Met een geweldigen slag kwamen de ballonnen tot explosie. Juffrouw Smit viel van de ladder en hoewel zij brandwonden had gekregen, liep zij gillend weg. Later is zij naar de Maria Stich ting vervoerd. Zij had brandwonden aan het gelaat, handen en bovenlichaam opgeloopen. Haar toestand gaat goed vooruit, de brand wonden zijn gelukkig niet levensgevaarlijk. De heer Kraakman werd niet gekwetst. Behalve de ravage in den winkel, vooral de pedicure afdeeling op de eerste étage was zwaar beschadigd, heeft de ontploffing ook vele ruiten van aangrenzende perceelen ver nield. Van de huizen, die aan de binnenplaats grensden, waren talrijke ruiten gesprongen. Zoowel de commandant van de brandweer, de heer C. J. v. d. Broek als de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck hebben zelf de situatie ter plaatse bekeken. De voorraad schoenen in den winkel had overigens weinig geleden, zoodat in den loop van Zaterdagmiddag de verkoop gewoon door kon gaan. DE TOESTAND VAN MEJ. SMIT. De toestand vail mej. Smit, die Zaterdag middag bij de gasontploffing bij de firma Paanakker in de Groote Houtstraat werd gewond, is zeer goed. De kwetsuren zijn niet van ernstigen aard. Feestavond van V. O. G. Zaterdagavond vierde de voetbalvereeniging V.O.G. feest ter gelegenheid van haar vijftien jarig bestaan, in de zalen van restaurant Dreef- zicht. De avond werd ingezet met gramofoonmuziek en gezellige muziek van de band „The Black Jokers". Vervolgens hield de voorzitter, de heer C. Koning, een toespraak. Hij memoreerde het kampioenschap van het eerste elftal, het vorige seizoen van de tweede klasse van den H.V.B. en de daarop volgende promotie. Hij bracht dank aan de feestcommissie voor het vele werk, dat zij verricht had. De voorzitter deelde mede, dat er felicitaties binnen gekomen waren, van de Haarlemsche Scheidsrechtersvereeniging, R.C.H.. Droste, T.H.B. en een prachtige bloemenmand van Ripperda, welke mededeeling met een har telijk applaus werd ontvangen. Hierna werd een begin gemaakt met de af werking van het programma. De verzorging was opgedragen aan Co Reep's Cabaretgezelschap „The Broadway Stars". Eerst kwam de leider van het gezelschap ons met een vroolijk praatje en liedjes bezig houden. De spiegeldans een tapdance uitgevoerd door Duke Taylor en Freddy Loning, werd wat ontij dig afgebroken. De solo-taodance even later door laatstgenoemde uitgevoerd, was van uitstekend gehalte. Jackie Boas hield de aanwezigen op prettige en aangename wijze bezig. Vooral het lied „Ach ter de tram" werd zeer goed voorgedragen en een welverdiend applaus was zijn oogst. Na de pauze werd het kampioenselftal gehul digd. Op geestige wijze richtte de voorzitter, de heer C. Koning, zich tot de spelers en reikte ieder een aandenken uit. Met een luid gezongen „Lang zullen ze leven" werd deze korte plech tigheid besloten. Een groote verrassing was het optreden van Juffrouw Snip en Juffrouw Snap, voorgesteld door Co Reep en Duke Taylor. Hierna voerde het cabaretgezelschap een vrooliike schets „Een vaatje buskruit" op. Japikse kwam zijn vriend Zandberg halen, om mee naar Parijs te gaan, doch deze kon niet mee, omdat hij bezoek zou krijgen van een zekeren advocaat Ten Kate. Laatstgenoemde zou de hand komen vragen van Suze Zandberg. Door een duel met Herman Hoogstad werd Ten Kate ge wond en Herman Hoogstad kwam deze mede deeling persoonlijk aan den heer Zandberg ver tellen. Na tal van humoristische verwikkelingen eindigde deze schets in een happy-end. doordat Suze en Herman Hoogstad zich verloofden. Hierna volgde een gezellig bal tot drie uur. onder de voortreffelijke muziek van „The Black Jokers" onder leiding van P. R. v. Strien. BLOEMENDAALSCH ZIEKENFONDS. Op 28 November a.s. houdt bovengenoemd fonds in „Vreeburg" zijn algemeene vergade ring. De agenda vermeldt in hoofdzaak ver kiezingen van vertegenwoordigers en plaats vervangende vertegenwoordigers. Twee ver tegenwoordigers, de heeren H. J. Haver en J. Menet, treden periodiek af, doch zijn herkies baar. Ook twee plaatsvervangende vertegen woordigers, de hèeren N. Koning en J. Noten boom, treden periodiek af, maar zijn even eens herkiesbaar. en Tenslotte moet er nog een plaatsvervangen de vertegenwoordiger benoemd worden in de vacature van den heer G. Sweyen, die tot ver tegenwoordiger is benoemd. Den geheelen winter bleef de zwaluw in de gang. Duimelijntje II gaan houden en zij paste er zorgvuldig voor op, haar aanwezig- verpleegde haar zorgvuldig. Zij was heel erg veel van haar zwaluw heid aan den mol en de veldmuis te verraden, omdat deze niet van vogels hielden. Eindelijk werd het weer lente. De zwaluw voelde dat de zon de aarde reeds verwarmde. Het werd nu tijd om te vertrekken. Duimelijntje was er bedroefd om, maar zij voelde wel, dat de vogel erg verlangde naar buiten. En daarom maakte zij het gat weer open, dat de mol in de zoldering had gemaakt. Meteen scheen de zon naar binnen en de zwaluw vroeg Duimelijntje, of zij geen lust had mede te gaan. Zij kon gemakkelijk op den rug van den vogel zittenMaar Duimelijntje wilde de veldmuis geen verdriet doen en dus weigerde zij mee te gaan. „Neen, heusch, dat kan ik niet doen", herhaalde zij steeds. II wat zij nog hoordeDe tranen sprongen haar in de oogen en Liggend op haar knietjes, zag zij de zwaluw toen door het gat diep bedroefd stond zij op, om weer terug te gaan naar de veld- wegvliegen. „Leef gelukkig, lief meisjeDat was het laatste muis. Nog klonken de \*roolrjke klanken van de zwaluw in haar ooren na. Wat was de vogel bl(j geweest, toen hij weer vry was... (Wordt vervolgd). A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf J 1.— per week. Dat vindt 0! alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCUELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) JONGETJE STAK ONVOORZICHTIG OVER. Zondagmiddag is omstreeks halfdrie een 6- jarig jongetje bij het oversteken van den Rijksstraatweg 'bij de Maasstraat in aanra king gekomen met een auto. Het jongetje kwam te vallen en rolde eenige meters over de straat, brak het linker bijbeen en de rech terpols en liep een lichte hersenschudding op. Het jongetje werd nog door een voorbijgan ger gewaarschuwd om niet over te steken, doch het sloeg deze vermaning in den wind. De autobestuurder, een fabrikant uit Gro ningen, gaat geheel vrijuit. De remmen van de auto waren perfect in orde. WIE MIST EEN STAAFLANTAREN? Zondag werden bij de St.-Bavokathedraal twee broers aangehouden, verdacht van diefstal van lampen van daar ter plaatse staande fietsen. Het tweetal heeft o.a. bekend eenigen tijd geleden uit een auto, welke bij de Kathedraal stond een bruine staaflantaren te hebben ontvreemd. Aangezien van deze vermissing geen aangifte is gedaan verzoekt de politie den eigenaar zich alsnog te willen melden. 10 CJ* Hsarle» (Adv. Ingez. Med.) AUTOBESTUURDER VERLEENDE GEEN VOORRANG AAN EEN FIETSER. Zaterdagmiddag om half 2 heeft op den hoek WagenwegIordensstraat een aanrij ding plaats gehad tusschen een 40-jarigen wielrijder, die in de richting Heemstede reed en een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Hillegom. De botsing ontstond doordat de wagenbestuurder geen voorrang verleende aan den fietser, zooals dat be hoorde. De fietser brak zijn linkeronder been, en werd bij een dokter binnengedragen. Per ziekenauto werd hij naar het St.-Elisa- beth Gasthuis getransporteerd. De totaal vernielde fiets en de vracht auto werden in beslag genomen. Tegen den autobestuurder werd proces-verbaal opge maakt. VLUCHTELIN GENC OMITé. Voor inlichtingen betreffende vluchtelin gen-aangelegenheden gelieve men zich uit sluitend te wenden tot den inlichtingendienst van het subcomité te Haarlem, Lange Wijn gaardstraat 14, Tel. 14342 des middags tus schen twee en vijf uur. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 22 NOVEMBER 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. II Iiliversum II. Progr. Ill: Keulen 8.Parijs Radio 9.20, Radio P.T.T. Nord 9.30, Keulen 9.50, Pauze 10.20 Radio P.T.T. Nord 10.25, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.30, Danmarks Radio of Diversen 2.20 Radio P.T.T. Nord 2.40, Droitwich 3.20, Keulen 3.50 Parijs Radio 4.20, Ned. Brus sel 5.20, Fransch Brussel 6.50, Ned. Brussel 7.20, Ned. Brussel 7.50, Straatsburg of Diver sen 8.30 Ned. Brussel 10.20. Progr. IV: Ned. Brussel 3.Diversen 9.20 London Regional 10.35, Droitwich 1.— London Regional 2.20 Droitwich 4.15 London Regional 4.35 Droitwich 5.20 London Regional 7.50, Droitwich 8.20, London Regional 9.45 Droit wich 10.Keulen 10.35, London Regional 10.45 Droitwich 11.20. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert. Opera- programma. 1.La Traviata, Erna Berger. 2. I Pescatori di Perle, Luigi Fort en Leo Piccioli. 3. Tosca, Alfred Piccarver. 4. Figaro's Hochzeit, Erna Berger en Vivan Ursulaec. 5. Ouverture Si j'étais oi, Operaorkest van Berlijn. 6. Lucia di Lammermoor, Clara Clairbert. 7. Der Fliegende Hollander, Irmler Madri- gaalchor. 8. Rigoletto, Erna Berger. 8. Rigoletto, Erna Berger. 9. II Barbière di Siviglia, Luigi Fort en Leo Piccioli. 10. Der Meistersinger von Nürnberg, Berliner Philharmoniker. 11. La fille du Régiment, Clara Clairbert. 12. Carmen Fantasie, Tossy Spiwakowsky. 8.0012.00 Diversen. De gasontploffing bij de firma Paanakker. De foto laat zien, dat ook van de andere huizen, die aan de binnenplaats, waar de ontploffing plaats vond, grenzen, vele ruiten zijn gesprongen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6