I BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 H A A R T! E M'S D 'K 'GBC 'A D 9 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE De restauratie der Ned. Herv. Kerk. Bijdrage der Provincie. In de op f 12.000.— te stellen kosten van de restauratie van het kerkgebouw der Neder- duitsche Hervormde Gemeente te Heemstede stellen Ged. Staten van Noord-Holland voor aan die gemeente een subsidie toe te kennen van 15 pCt. dier kosten, tot een maximum van f 1.800.onder voorwaarde, dat het Rijk en de gemeente Heemstede, ten behoeve van die restauratie, bijdragen zullen verleenen tot een maximum van f 4.800.en van f 3.000.en het verder benoodigde door de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Heemstede zal wor den bijeengebracht. VASTSTELLING HERZIENING UITBREI DINGSPLANNEN. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot de vaststelling van de herzieningen XLVI b (gronden bij de Heemsteedsche Dreef, noorleenk van de Lanckhorstlaan), XXIV a (gronden ten westen van de Caspar Fagellaan.) REGELING ARMENZORG. Meerderheid, van B. en W. stelt voor tivee amendementen v, d. Erf te verwerpen GEEN BEZWAAR TEGEN WEKELIJKSCHE SAMENROEPING COMMISSIE VAN ADVIES. In de Raadsvergadering van 27 October werd aangehouden de behandeling van het voorstel van B. en W. to besluiten hun op te dragen maatregelen te treffen verband houdende met de onderbrenging van de armenzorg onder rechtstreeksche verant woordelijkheid van B. en W. (Het was de bedoeling van B. en W. een dienst van sociale zaken, als onderdeel van de secretarie, met de verschillende werk zaamheden voor armenzorg te belasten. De kosten zouden dan f 600 meer bedragen dan de uitvoering van de werkzaamheden door Maatschappelijk Hulpbetoon en de secretarie tezamen vordert. De nieuwe dienst zou worden ondergebracht in „de Meerlhorst". De tegen woordige bestuursleden van M. H. zouden een commissie van advies vormen). Op dit voorstel heeft de heer v. d. Erf mede namens eenige leden der R.K. fractie, drie amendementen ingediend, beocigende: le. samenvoeging van armenzorg en werk- loozenzorg tot een afzonderlijken Dienst met een directeur aan het hoofd. 2e. geheel vrije benoeming van den direc teur door den Gemeenteraad. 3e samenroeping iedere week van de Com missie van advies (bestaande uit de huidige leden van M. H.) opdat die commissie zich met elk geval van steunverleening afzonder- lijk zal hebben bezig te houden. B. en W. hebben nu aan den Raad o.a. ge schreven, na hun waardeering te hebben ge uit voor het werk, dat de leden van het be stuur van M. H. al zooveel jaren geheel belan geloos verrichten. Allereerst merken wij op, dat de motieven welke blijkens de toelichting, tot het in dienen der amendementen 1 en 2 hebben geleid, ons minder aangenaam hebben ge troffen. Dit gevoelen spruit voort uit het feit, dat wij hierin een gebrek aan vertrouwen kunnen bespeuren in het beleid van ons college, waarvoor geen aanleiding bestaat. Wij meenen er toch hier nog eens uitdrukkelijk op te mogen wijzen dat het college verantwoor delijk is voor de ambtelijke daden van het personeel en bij de keuze van personeel wordt steeds met deze omstandigheid zoo nauw keurig mogelijk rekening gehouden. Ook in dit geval moeten Burgemeester en Wethouders de verantwoordelijkheid voor de werkzaamheden van den benoemde dragen. Hot volle oordeel over de vraag of die ambte naar bekwaam en geschikt is voor dat werk. wenscht men echter aan Burgemeester en Wethouders te onttrekken. Aangevoerd wordt dat bij benoeming door den Raad minder van het interpellatierecht gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Dit is ons niet duidelijk. De ambtenaar toch is ondergeschikt aan ons college en die ambtenaar zal zich, even als alle andere ambtenaren, hebben te houden aan onze beslissingen. De verantwoordelijk heid berust uitsluitend bij ons en alleen wij zijn verantwoording schuldig aan den Raad. De regeling van de benoeming op de wijze als in de toelichting van een der amende menten wordt voorgestaan, kunnen wij niet als juist aannemen. Uit het vorenstaande blijkt dat ons college zich met de amendementen 1 en 2 in geen enkel opzicht kan vereenigen en mitsdien ad- viseeren wij u tot verwerping te besluiten. Wij vestigen er in het bijzonder de aan dacht op dat hetgeen hiervoor is vermeld de meening weergeeft van de merederheid van het college; de minderheid van ons college heeft te kennen gegeven tegen de aanvaarding der amendementen geen bezwaar te hebben, ofschoon zij de in de toelichting op het amendement gegeven motiveering niet kan deelen. Omtrent het laatste amendement merken wij het volgende op. Amendenment 3 is eigenlijk geen amende ment maar de uiting van een verlangen om in de later te maken verordeningen de be paling op te nemen, dat de Commissie van Advies voor de armenzorg ten minste eens in de week zal vergaderen. Hoewel dit punt later ter sprake zou kun nen worden gebracht, zijn wij niettemin be reid reeds nu de toezegging te doen dat een dergelijke bepaling door ons in het voorstel zal worden opgenomen. Het bovenstaande samenvattende komt het neer c<p het volgende: le de minderheid van het college stelt voor de amendenten 1 en 2 aan te nemen; 2e. de meerderheid van het college stelt voor die amendementen te verwerpen en het ontwerpbesluit, gevoegd bij raadsstuk no. 88 ongewijzigd vast te stellen. 3e. het geheele college zegt toe dat een bepaling als bedoeld in amenmedent 3 zal worden voorgesteld. Crediet voor Luchtbescherming. B. en W. vragen 1500. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: De kritieke toestand in Europa in de laatste dagen van September jl. maakte het noodzake lijk dat werd overgegaan tot het onverwijld aankoopen van gasmaskers zuurstof koffer, zand, zakken enz., terwijl later voor de verduisterings proef verschillende uitgaven noodig waren. De kosten van al deze maatregelen worden, met inbegrip van die voor voorbereiding, ge raamd op f 1500. Onder deze kosten zijn begre pen die van het volgen van een cursus voorop leiding tot gasspecialist, reiskosten, aandeel in de kosten voor controle tijdens de verduiste ringsproef, alsmede een toelage van f 250 voor het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Voor een en ander vragen B. en W. den Raad een crediet van f 1500. TOONEELUITVOERING „ADOLF KOLPING" De Gezellenvereeniging „Adolf Kolping II" heeft ook een tooneelclub opgericht en gaf Zondagavond haar eerste uitvoering in de gymnastiekzaal van de St. Aloysiusschool, die door de leden zelf in een tooneelzaaltje was herschapen. De senior der afdeeling, de heer G. Willem- se, opende met den Kolpinggroet en dankte voor de groote belangstelling. Door de stich ting dezer tooneelclub. aldus de heer Willem- se, willen wij trachten een klein aandeel te nemen aan de cultureele verheffing, een der eerste eischen van Kolping. Vervolgens werd een begin gemaakt met de opvoering van „Zijn millioentje", blijspel in 4 bedrijven van Jan Grosveld. Jaap van Pellenburg is een begaafd kunst schilder, maar heeft meer schulden dan geld. Dit is een der oorzaken dat hij onbekend is, tot een bericht komt dat hij plotseling mil- lionnair is geworden. Nu is hij plotseling be roemd, zijn stukken gaan grif weg, waaruit de schilder kan concludeeren dat het geld wel vermag, wat de kunst niet kan. Dit kwetst den schelder zóó, dat hij het schil deren er aan geeft en aan het „fuiven" slaat. Het milloentje komt echter, wegens naams verwisseling in het eerste bericht aan een arm dagloonertje, die den kunstschilder de helpende hand toesteekt en hem zoo weer tot zijn arbeid terugbrengt.* Van de medespelenden mag als bijzonder goed genoemd worden R. Peperkoorn, als de schilder, terwijl ook de overigen, gezien het feit dat de meesten nieuwelingen waren op de planken, werkelijk aardig spel gaven. Uit alles bleek dat de regisseur, de heer G. Wil- lemse, een goed leider is. Rest ons nog te melden dat The Happy Band voor prettige muziek zorgde tusschen de bedrijven en tijdens de pauze. Het was een goedgeslaagde avond. KASGELDLEENING 1939. B. en W. stellen den Raad voor, ten laste der gemeente tegen den parikoers en tegen een ren te, welke niet meer zal mogen bedragen dan 1 procent boven het promessen-disconto der Ne derlandsche Bank, in den loop van het jaar 1939 promessen of andere schuldbrieven uit te ge ven ten bate van den dienst 1939, ter voorzie ning in de behoefte aan kasgeld tot ten hoogste een millioen gulden. VOOR- EN NAZORG VAN GEESTESZIEKEN. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen, de gemeente gebruik te doen maken van den door de gemeente Haarlem op te richten Psychiatrischen Dienst, tegen een jaarlijksche vergoeding van 4 cent per inwoner. WIJZIGING VERORDENING HEFFING STRAATBELASTING. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot een verduidelijking van de redactie van en kele artikelen in de verordening op de heffing van de Straatbelasting. Over de belangrijker wijziging van art. 4 schrijven B. en W. aan den Raad: In de Personeele Belasting komt de bepaling voor dat de perceelsgedeelten in gebruik als winkel slechts voor 1/3 en die, bestemd om ge meubileerd te worden verhuurd, slechts voor 2/3 van de normale huurwaarde worden belast. Deze bepaling is ook overgenomen in onze ver ordening voor de Straatbelasting. Voor zoover nu de winkels en de gemeubileerde kamers wor den geëxploiteerd door de eigenaren zelve, is er veel voor te zeggen, de toegestane reductie te behouden. Het is echter onze bedoeling niet ge weest, de eigenaren die zoodanige perceelen ver huren; en dus geen risico dragen voor de in het perceel gevestigde bedrijven, te bevoorrechten boven andere eigenaren van gebouwde eigen dommen. Daarvoor bestaat geen enkele grond; de eige naar ontvangt de volle huur. Volgens de tegen woordige redactie van de verordening op de Straatbelasting, betaalt hij nu slechts naar 1/3 of 2/3 van de ontvangen huur. B. en W. stellen voor art. 4 in dezen geest te wijzigen. HALFWEG „IIET WITTE KRUIS". De afdeeling Halfweg en omstreken van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" hield een ledenvergadering in de bo venzaal van den heer Kroon te Halfweg. Tot eereleden van „Het Witte Kruis" werden be noemd: Zr. A. M. Netelenbos en de heeren: W. van der Bijl Sr., J. van der Fange, M. Kion, W. Kuiper, J. Schrijvers, L. H. Simons, U. Ver hoog Sr. en P. de Zeeuw. Bovendien werden in deze vergadering de begrootingen van „Het Witte Kruis" en „De Wijkverpleging" voor het jaar 1939 vastge steld: voor „Het Witte Kruis" werden de ont vangsten en uitgaven geraamd op f 1445.— en voor „De Wijkverpleging" op f3780.60. In de kascommissie werden de heeren Hageman, Ebbinckhuyzen en G. Luyt gekozen. BRIDGE CLUB „HALFWEG". Op Vrijdag 25 November organiseert de bridge-club ..Halfweg" des avonds 8 uur een groote bridge-drive, welke gespeeld zal wor den volgens het Scheveningsche selectie-sy steem. De wedstrijd heeft plaats in de zaal van den heer Cornelissen. FILMVOORSTELLING. De afdeeling „IJpolders" van de land-, tuin-, veen- en zuivelarbeiders houdt op Vrij dag 25 November in de zaal van den heer Verton aan de Lindenlaan te Zwanenburg een filmvoorstelling, waarbij als hoofdfilm zal worden vertoond: „De drie Heilige bronnen". VERGADERING VOOR ..STEUN AAN KLEINE BOEREN." Op Maandag 5 December houdt de commis sie voor „Steun aan kleine boeren" een ver gadering ter behandeling van eventueele aan vragen van nieuwe gegadigden, die zich vóór steun mochten aanmelden. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij, die meenen recht op de zen steun te kunnen doen gelden, zich ten Raadhuize te Halfweg kunnen aanmelden voor het opmaken van de daarvoor vereischte for mulieren GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: J. J. Pronk, Plein 1, een paar handschoenen; B. Stol, Amsterdamsche straatweg 54, een port. met inhoud: T. van Lieshout, Polanenkade 22. een rijwielbelasting- merk en een gouden broche; Portier N.Z.H.T.M. Haarlem, een compleet autowiel; Gemeente politie, een ledige actetasch, een vioolhoes, een kinderwantje. Omtrent vei-loren voorwerpen inlichtingen te bekomen, betreffende: een dames portem. met inhoud, een blauw kinderregenjasje, een gouden broche, een gladden gouden ring, een doos heerendassen, een rieten koffer inhou dende kleedingstukken ROODVONK. Bij de fam. G. te Zwanenburg werd door Dr. Sepers een geval van roodvonk gecon stateerd. BLOEMENDAAL DE BREDERODELAAN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten tot het afsluiten van het voor het algemeene rij verkeer bestemde gedeelte van de Brederode- laan in de gemeente Bloemendaal, tusschen den Bei'gweg en de Krullenlaan aldaar, voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. Ged. Staten zijn nl. van oordeel dat ter weers zijden van den rijweg van het hierboven be doelde gedeelte van de Brederodelaan een rij wielpad van voldoende breedte aanwezig is. ZANDVOORT ZWEMCLUB ZANDVOORT. Zaterdagavond organiseerde de Zwemclub Zandvoort een gezelligen avond in Muluru aan den Strandweg. Het eerste deel van den avond van 7 tot 9 uur was bestemd voor de jongens en meisjes tot 13 jaar. Er werden allerlei leuke spelletjes gedaan en dansjes uitgevoerd, waar bij zij zich kostelijk amuseerden. Tegen negen uur begon het feest voor de grooten. Gok voor deze ouderen was voor ver schillende attracties gezorgd. Ter afwisseling werd menig dansje gemaakt. Het was een goedgeslaagde avond. NAT. CHR. GEH. ONTH. VEREENIGING. De N. C. G. O. V., afdeeling Zandvoort houdt op Woensdag 23 November een openbare ver gadering in Ons Huis, waar de heer Semijn uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp: Is drankbestrijding nog noodig? De vergadering begint om 8 uur. 25STE JAARVERGADERING VAN DE S.D.A.P. De afdeeling Zandvoort van de S.D.A.P. kan met voldoening terugzien op haar 25ste jaar vergadering, die onder leiding stond van den voorzitter, den heer A. J .v. d. Moolen. Na voorlezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, kwam het jaarverslag van den secretaris, den heer B. Waas aan de beurt. Het jaarverslag eindigde fiiet den wensch, dat de democratie versterkt uit den a.s. verkiezingstrijd zou mogen komen. Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd, evenals dat van de Vrouwen- Club, de A.J.C. en de Openbare Leeszaal. Het verslag van de Raadsfractie gaf nog aanlei- ling tot enkele opmerkingen en vragen, die tot ieders voldoening werden beantwoord. Bij de bestuursverkiezing werd het geheele bestuur zonder tegencandidaten herkozen. Het dagelij ksch bestuur blijft als volgt samen gesteld: voorzitter A. J. v. d. Moolen. secre taris B. Waas, penningmeester J. Visser. Nog werden behandeld het jaarverslag van het Gewest, waaruit bleek, dat de heer Mieras als no. 8 voorkomt op de lijst van den Kies kring Haarlem voor de verkiezing van Ged. Staten. Uit het jaarverslag betreffende het ontwik kelingswerk bleek o.a. dat de heer A. J. v. d. Moolen een der candidaten is voor het gewest Noord-Holland. ARTISFILM. Om teleurstellingen te voorkomen vestigen wij er nogmaals nadrukkelijk de aandacht op, dat de Artisfilm Woensdagmiddag uitsluitend voor kinderen wordt gedraaid. De avondvoorstelling is bestemd voor de oude ren. 's Avonds zal de heer Posthumus uit Haar lem een korte rede houden over een onderwerp net openbaar onderwijs betreffende. Bij beide voorstellingen zal de vervaardiger van de film. de heer Verkruysen uit Haarlem aanwezig zijn, om de film toe te lichten. ORANJE HEIN. Zaterdagavond gaf het ensemble Bouber in de tooneelzaal van Groot-Badhuis een voorstelling van Oranje Hein, spel van lief en leed in 3 be drijven met zang en dans door H. Bouber. Het talrijke publiek heeft zich bij dit aardige stuk, vooral ook door het geestige spel van Piet Kohier, kostelijk geamuseerd. De spelers wer den dan ook na ieder bedrijf met een daverend applaus beloond. De dames kregen bovendien bloemen. Een gezellig bal besloot dezen avond. BAZAR VAN DEN KRING. Zaterdagavond werd in de groote zaal van Ons Huis uitverkoop gehouden van alles wat op den bazar van den Kring geen kooper had kun nen vinden. De groote zaal was geheel gevuld en de lootjes of beter gezegd, de nummers voor het rad van avontuur gingen dan ook vlot van de hand. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Haarl. Weer- en Sterrenkundige Kring. Inleiding van dr. J. v. d. Bilt over „Nevels". In het gebouw Ged. Oude Gracht 104 sprak Vrijdagavond dr. J. v. d. Bilt van de Utrecht- sche Sterrewacht voor de leden van den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen kring over „Nevels". Onze kennis betreffende het rijk der nevels dateert eerst van de laatste 15, hoogstens 20 jaar en is wel hoofdzakelijk te danken aan de moderne reuzentelescopen uitgerust met foto grafische platen, aldus spr. Hoewel slechts een 2000-tal der gecatalagiseerde nevels nauw keurig zijn onderzocht is dit toch voldoende geweest om een juist begrip te geven van de natuur dezer nevelwereld. Een 25 jaar geleden was wel bekend dat deze nevels gelegen waren ln een vlak loodrecht op het vlak van ons melkwegstelsel, naar dit vlak toe werd het aantal minder Daarom behooren ze tot ons stelsel, zeide men. Ons melkwegstelsel bleek echter te zijn gewikkeld in een floers van donkere nevels; mede hierdoor en het feit dat ons sterrenstelsel een langen discusachtigen vorm heeft, is het moeilijker de nevels in het melkwegvlak zelf te ontdekken. Tegenwoordig weten we echter dat de nevels gelijkelijk over den geheelen hemel zijn ver deeld. Spr. besprak, vervolgens de afstands bepaling in de ruimte, allereerst de trigono metrische parallax-bepaling. berustende op de beweging der aarde om de zon, die natuurlijk maar voor heel weinig sterren resultaat geeft, hoogstens tot een afstand van 200 lichtjaren. Verder komen we met de methode waarbij we de beweging van de zon in de ruimte als uit gangspunt nemen. Als 3e methode hebben we dan de schijnbare helderheid van een hemel licht. Het is de groote verdienste geweest van Miss Leavitt van de Harvard Sterrewacht deze methode nog meer dienstbaar te maken. Met buitengewone scherr'innigheld ont dekte ze bij het onderzoek van fotografische platen, waarop eenige veranderlijke sterren van het type D (delta> Cepheus voorkwamen, dat de duur van de lichtwisseling dezer ver anderlijken afhankelijk is van de gemiddelde schijnbare helderheid van deze sterren. Het leek ongeloofelijk, doch het betroffen alle sterren van de Kaapsche Wolk, dus kon worden aangenomen dat ze op gelijken af stand stonden. Prof. Hertzsprung en Shapley werkten de ontdekking verder uit. Begrijpelijk bracht deze ontdekking de kennis der afstan den veel verder. Een volgende stap was de studie der novae of nieuwe sterren, welke ster ren alle tot ongeveer de zelfde helderheid blij ken op te vlammen. Vervolgens werd de maxi mum-helderheid der sterren in de nevels als maat aangenomen, welke ook aan een grens gebonden blijkt te zijn. Natuurlijk betreft het hier echter veel statistisch werk, hetwelk nog wel eenige leemten vertoont. Niettemin uit alles is gebleken dat er een uniforme verdeeling der nevels in de ruimte heerscht. Vervolgens werden de verschillende typen van nevels besproken. Er blijken naast sterrenhoopen in de ruimte ook nevelhoopen aanwezig te zijn. In Coma Berenice b.v. vindt men er op een oppervlakte van 1/3 of 1/4 van de maansmiddellijn een 1000-tal! Natuurlijk is dat een ontdekking alleen mogelijk geweest met behulp van den grooten Mount-Wilson- kijker. Spoorwegen een unieke positie in. Deze laat ste verplichting alleen zal over 1938 uitgaven tot een bedrag van ca. f 1.800.000 vorderen. De door den minister van Waterstaat goed gekeurde tarieven hebben gelijke prijzen per K.M. voor alle lijnen tegen redelijke prij zen mogelijk. Het is duidelijk, dat op deze iijnen de kosten per reizigerskilometer hooger zijn dan op de drukke. Evenzeer zal het op geen tegenspraak stuiten, dat de Spoorwegen op de lijnen met druk verkeer (door de wilde bussen met voorliefde als arbeidsveld uitge kozen) gemakkelijk him prijzen zouden kun nen verlagen, indien alleen deze lijnen door hen geëxploiteerd werden. De wilde bus daarentegen heeft noch ver- voerplicht, noch aan de goedkeuring van den minister van Waterstaat onderworpen arbeids voorwaarden, noch heeft zij magere trajecten te bedienen. Is de bus vol, dan kan men het publiek rustig op de volgende laten wachten. In verband met de heerschende werkloosheid wordt in vele gevallen personeel tegen abnor maal lage bezoldiging aangenomen. De wilde bussen oefenen hun bedrijf dus uit met aanmerkelijk minder kosten dan voor de spoorwegen mogelijk Is. Hetgeen hierboven is uiteengezet voor de spoorwegen, geldt, zij het niet in dezelfde mate. ook voor de tramwegen en de gecon- cessioneerde bussen. Men doet dus verkeerd, den strijd tegen de wilde bussen als een strijd van de spoorwegen tegen de auto, resp. als een van de rail tegen den weg te zien. Het is de strijd van het geconcessioneerde vervoer tegen het vervoer, dat door de mazen van de wet kruipt en het mag gezien het bovenstaande toch wel als natuurlijk worden beschouwd, dat de geconcessioneerde ondernemingen de geschetste concurrentie als oneerlijk be schouwen en met de hun ten dienste staande wettelijke middelen trachten te bestrijden. Ir. Mussert over (le gebeurtenissen in Duitschland. Ir. Mussert heeft in het Concertgebouw te Amsterdam een rede gehouden over de ge beurtenissen in Duitschland. „Wanneer wij afgaan op de stemmen die :nen hoort" aldus zeide de leider der Natio- oaal-Socialistische Beweging, „dan vraagt men zich af, of het lot der Joden in Duitsch land zooveel belangrijker is dan het feit, dat er 500.000 werkloozen in ons land zijn. Niet temin, het Joodsche vraagstuk is van belang. Het is niet te ontkennen, dat er onrecht is gepleegd jegens menschen van een ander ras. Dat onrecht staat voor mij vast. Spr. gaat na hoeveel Joden er op de 10.000 inwoners van elk land zijn. In Spanje zijn het er 2, in Duitschland 90, in Nederland 170 en na de invasie van den laatsten tijd ze ker 250. Mr. Van Vessem heeft reeds gezegd, dat onze voorouders de Joden niet onbeperkt toelieten. Onzen vooi-ouders is niets te verwij ten. Er zijn in Duitschland synagogen afge brand en winkels geplunderd. Er is niets ge stolen, wel vernield. Hoe ik er over denk? Als elke Nederlander. Nationaal socialisme be- teekent opbouw, rechtvaardigheid, discipline en het is niet in te zien, hoe dat te vereeni gen is met wat in Duitschland gebeurt. Ik heb op 22 October in het R.A.I.-gebouw mijn standpunt t.a.v. het Joodsche vraagstuk uiteengezet. Gij zult begrijpen, dat de Joden, die thans hier komen, ons volk vervullen met een haat tegen Duitschland, waarmee ons volk niets te maken heeft. De Albarda's willen hier de 600.000 Duit- sche Joden binnenlaten. Als dat zou ge beuren voorspel ik u dat er binnen een paar jaar progroms in Nederland zullen zijn. Wij zijn niet bang voor zoo'n invasie, maar ons volk moet er voor bewaard blijven, evenals de van oudsher hier wonende Joden. Internationaal probleem. Is de regeering bereid het initiatief te ne men tot een internationale conferentie in het Vredespaleis? Dezen weg moet het op. De Joden moeten geholpen worden. Er moet voor hen een goed, groot en vruchtbaar tehuis ko men. Dat is de eenige weg om hen te helpen. De spoor en de wilde bus. Uiteenzetting der Nederlandsche Spoorwegen. Aan een uiteenzetting van de directie der Nederlandsche Spoorwegen over het vraag stuk der „wilde bussen" ontleenen wij het vol gende Het is de bedoeling van den Nederland- schen wetgever, dat het uitoefenen van auto busdiensten slechts krachtens een vergun ning zal geschieden. (Wet op de openbare ver voermiddelen art. 1, reglement autovervoei personen (R.A.P.) art. 2. Ook de Nederland sche Spoorwegen kunnen hun bedrijf slechts uitoefenen op grond van een door den mi nister van Waterstaat verleende concessie. Aan het verlangen van een concessie wor den door de Overheid verplichtingen voor de concessiehouders verbonden, welke verplich tingen veelal, en voor de NB. in het bijzon der, belangrijke verheogingen der exploitatie' kosten met zich brengen. De spoorwegen zijn onderworpen aan een uitgebreid samenstel van voorschriften, welke beoogen het reizende publiek onder alle om standigheden ook bij mist en bij ijzel de meest doelmatige en veilige vervoersge- legenheid te verschaffen en een redelijke positie van de werknemers te waarborgen. De vervoerplicht maakt het noodzakelijk veelal met een belangrijke reserve aan zit plaatsen te rijden, teneinde onverwachte stooten in het zich aanbiedende vervoer te kunnen opvangen. Voorts noodzaakt zij de spoorwegen, een regelmatigen dienst te on derhouden, zoowel op minder drukke lijnen als op tijden van gering vervoer op de overige lijnen. Voor het hoogste te verwachten top- vervoer moet materieel beschikbaar zijn. Het aanhouden van deze groote materieei- reserve is echter zeer kostbaar. De dienstvoorwaarden voor het personeel omvatten behoorlijke dienst- en rusttijden bezoldigingen, verlofregelingen, alsmede de verplichting, door midael van een wacntgelo regeling voor het overtollige personeel te zor gen. Als bedrijf, dat verplicht Is zijn eigen werkloosheidslasten te dragen, nemen de Eenheid door Democratie. Groote demonstratie in de Apollohal. Duizenden bezochten de groote demonstra tie van „Eenheid door Democratie" die Don derdagavond in de Apollohal te Amsterdam werd gehouden. Eerste woordvoerder was prof. ir. W. Scher- merhorn, voorzitter van E. d. D„ die den wensch uitsprak dat de regeering spoedig zoodanige maatregelen zal nemen, dat zij, die zich bereid hebben verklaard kinderen van vluchtelingen in huis te nemen, dat ook kunnen doen. Hierna sprak prof. P. Geyl, die o.a. zeide, dat wij nu in erger nood leven dan in 1914, niet door oorlog, maar door een misdaad te gen de Europeesche beschaving. Het Neder landsche volk verwacht nu een daad van de Nederlandsche regeering. Spr. deed een be roep op die regeering. Het komt er thans op aan dat tegenover de kinderen der vluchte lingen alles wordt gedaan, wat ons volk altijd heeft gedaan. Onderhandelen met andere re geeringen is goed maar leiding geven zou nog beter zijn. De derde spreker, de heer K. Vorrink. wees ook op het noodzakelijke van snelle hulpver leening aan de vluchtelingen en noemde het verjagen en kwellen der Joden een schaam- telooze en menschonteerende daad. De demo cratische landen moeten kiemen van gevaar uit hun midden doen verdwijnen. De vergadering was in geestdriftige stem ming. Na elke rede klonk lang en luid applaus. Voor den intioua dezer ruöne/t stelt de liedactie zich. niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj met •plaatst, wordt de kopi) den inzender met •eruggegeven. Geeft Nederlandsche St. Nicolaas- en Kerstgeschenken. De Vereeniging' ,Nederlandsch Fabrikaat" schrijft ons: De tijd van de vele aankoopen staat weer voor de deur. Voor duizenden en duizenden guldens zal in de komende maand weer aan geschenken worden uitgegeven. Een groot gedeelte van deze uitgaven zal besteed worden aan Nederlandsche voort brengselen. Een gedeelte aan artikelen, welke hier in Nederland niet gefabriceerd worden. Ook zal echter weer onnoodig veel worden uitgegeven aan producten van buitenalnd- schen herkomst, weike hier in Nederland even goed worden vervaardigd. Helaas zal dit geschieden, de ervaring wijst dat uit. Velen, heel veien in ons land zijn nog onachtzaam in dit opzicht. Zij koopen maar zonder het belang van ons land, dat toch ook hun eigen belang is, voor oogen te houden. Ten tweede kenmerkt een groqte groep in ons land zich door een maar te vaak ongegronde, dikwijls bijna ziekelijke voorkeur voor alles, wat buitenlandsch is. Dit alles be rokkent onze industrie onnoemelijk veel schade. Gaf men zich toch maar eens rekenschap van de geweldige beteekenis, welke onze in dustrie heeft voor de werkgelegenheid en voor de welvaart van ons land! De afzet naar het buitenland wordt steeds moeilijker gemakt. Het is daarom niet alleen een naticaialen plicht, doch ook het welbegrepen eigen be lang van elk onzer, thans onze bestellingen zooveel mogelijk aan onzen eigen industrie te gunnen Een krachtige en veelzijdige industrie is trouwens ook van het allergrootste belang voor de economische onafhankelijkheid en weer baarheid van ons land. De beteekenis van deze zijde van het vraagstuk behoeft, na al hetgeen de laatste maanden om ons heen is voorgevallen, wel niet toegelicht te wor den. Gaarne doet de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" dan ook een dringend beroep op ieder, die voor de komende feestdagen in- koopen gaat doen, om een gezonde voorkeur te geven aan het Nederlandsch product. „Koopt toch uit den vreemde niet, Wat het eigen land u biedt". HAARLEM, 19 November. Bevallen: 16 Nov.: P. G. v. HagenJanssen, z.; 17 November: W. van Doom—Willems, z.; J. v. d. Pol—v. Dijk. z.; 18 November: E. H J Voss—Ooms. a.; D. Blümers—Dijkstra, d J. J. MastenbroekKroon, z. Overleden: 18 November: W. Bijleveld, 42 1„ Kloppersingel.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7