WIE ZIJN DE 10 POPULAIRSTE NEDERL ANDERS Er bestaat geen behoefte Het Ulifieukuis* Ochtendbeurs Amsterdam Uw oogen De Koning der Belgen sprak Hollandsch SPORT-OVERHEMDEN DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S D'AGBEA D' 2 MAGGIS POPULARITEITS-WEDSTRIJD r.MUO/AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKELIER EEN FORMULIER SLUITING 1 DEC- aan een boul evar Bloemendaal—IJmuiden, meenen Ged. Staten. Aan een boulevard tusschen Bloe- mendaal en IJmuiden bestaat, naar het aan Ged. Staten voorkomt, uit een ver- keersoogpunt geen behoefte, te min der, waar het in de bedoeling ligt te komen tot den aanleg van een weg, die de voortzetting zal vormen van een door de Provincie Zuid-Holland aan te leggen weg van den Haag achter de duinen langs naar de Noordholland- sche grens bij Vogelenzang, van welken Zuidhollandschen weg het tracé reeds is vastgesteld. Op Noordhollandsch gebied zal de weg bewesten Haarlem 'n verbinding moeten vormen met den toekomstigen tunnel bij Velsen. Om trent het tracé van dezen weg, even als omtrent de wenschelijkheid van een boulevard, zal zich naar de mee ning van Ged. Staten o.m. de eerlang in te stellen commissie voor een streekplan voor Zuid-Kennemerland hebben uit te spreken. Reeds thans wijzen Gedeputeerde Staten er op. dat het zeer bezwaarlijk zal zijn een bou levard of anderen weg over de zich in ver schillende handen bevindende duinterreinen aan te leggen, in elk geval zou de aanleg van een zoodanigen weg groote kosten vorderen. De kuststrook tusschen den Bloemendaal schen Zeeweg en IJmuiden behoort namelijk aan 6 eigenaars. Het beheer van de langs de kust gelegen duinenrij, de „zeereep". berust gedeeltelijk bij het Rijk (Rijkswaterstaat) en gedeeltelijk bij het Hoogheemraadschap Rijnland. Een boulevard zou bovendien ook kostbaar in onderhoud zijn, aangezien hij telkens aan overstuiving en wellicht ook aan afslag door de zee zou blootstaan; door zijn onbeschutte ligging is zijn tracé ook uit verkeersoogpunt ondoelmatig. Het valt voorts te betwijfelen of de beheerders van den zeereep medewerking zouden willen verleenen aan de totstandkoming van een boulevard, zonder hieraan zeer be- zv/T-ende voorwaarden te verbinden. Bij den aanleg van een boulevard zouden de zrei'uinen waterpas afgevlakt moeten worden waardoor het typische silhouet van de duinen ter plaatse zal verdwijnen. Om vernieling van de wederzijdsche beloopen te ontgaan, zou de weg voorts door hekken begrensd moeten wor den. Men zou kunnen twisten over de vraag of het natuurschoon door dit werk zou lijden Ged. Staten meenen deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden, zelfs al zou het ge lukken bebouwing van dezen weg te weren Hetgeen in dit opzicht langs de Belgische ku«t is ontstaan, is zeker niet te waardeeren. Gelet op de kosten van aankoop van ter reinen. voor het verhardingsmateriaal, de te plaatsen hekken en de eventueel vereischte werken tot verdediging aan de zeezijde, is te betwijfelen of de arbeidsloonen wel een zoo belangrijk deel van de totale kosten van aan leg van den weg zullen uitmaken, dat uitvoe ring met het oog op de werkverschaffing te verdedigen zou zijn. Op grond van hetgeen hiervoren is uiteenge zet. meenen Gedeputeerde Staten zich bij dit advies te moeten aansluiten. Behoefte aan een dergelijken weg bestaat trouwens niet. Hof nuto-ongeluk op den Haarlem merweg. Mevrouw Hendrikse heeft het St. Elisabeths Gasthuis verlaten. Naar wij vernemen heeft mevrouw Hendrik- se. die bij het auto-ongeluk op den Haarlem merweg Zaterdagnacht werd gewond, heden morgen het St. Elisabeth's Gasthuis, waar zij ter verpleging was opgenomen, mogen ver laten Ook de toestand van den chauffeur van der Kleis uit Amsterdam, die in het Diaconessen- huis wordt verpleegd, is bevredigend. t M E S 'N PUP is een geschenk dat gewaar deerd wordt. Wij garandeeren onze Pijpen vanaf0.50 Houten vanaf 0.253.50 Calsiné-Meerschuim vanaf 2.50 VAKKUNDIGE BEDIENING. li ANTOON OOMS. GROOTE HOUTSTRAAT 133. IAdv ingez Mea.j ACENDA DINSDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- landsch Bloed". 8 uur. Gebouw H. K. B Openbare propagandaver- gadering Int. ver. ..Bellamy". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Peter de Groote" 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen" geprolongeerd 2.30. 7 en 9 15 uur. Rembrandt Theater: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema „Carefree" en „Zij trouwde den melkboer". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: ..Agent Larry" en ,.De on geschreven wet". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2.3011 uur nam. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur WOENSDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- landsch Bloed". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 79 uur. Vi eer een ongeluk onder Halfweg. Motorrijder ernstig gewond. Maandagmiddag omstreeks 3 uur heeft op den Rijksweg Amsterdam Haarlem wederom een zeer ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Ter hoogte van de Suikerfabriek „Holland" in de kom van het dorp Halfweg reed in de richting Amsterdam een luxe auto, welke werd bestuurd door den heer D. L. uit Bloe mendaal. Voor hem reed de motorrijder J. C. N. K. uit Haarlem, dien L. wilde inhalen en passeeren. Door totnogtoe onbekende oorzaak, doch vermoedelijk doordat de motorrijder geschrokken is van een leegen vrachtwagen, welke bij den uitgang van de suikerfabriek stilstond, heeft K. daarbij in een reflexbe weging het stuur iets naar links gewend, is toen even in aanraking geweest met één der spatborden van de luxe auto en vervolgens geslipt en gevallen. Vast staat in ieder geval, dat toen de heer L. den motorrijder bijna gepasseerd was, hij achter zich een gerinkel hoorde. Toen hij om keek zag hij, dat de motorrijder hevig bloe dend op den weg lag. Onmiddellijk schoten omstanders toe; ge neeskundige hulp werd ingeroepen, terwijl een gemeente-veldwachter, die bij de poort van de suikerfabriek het verkeer regelde, direct ter plaatse was voor het instellen van een on derzoek. Na korten tijd arriveerden ook de beide plaatselijke doktoren Sepers en Kuipers, die den zwaar gewonden motorrijder de eerste hulp verleenden. Het bleek, dat deze een schedelbasisfractuur had opgeloopen, terwijl hij voorts hevig bloedde uit een diepe hoofd wonde boven het linkeroog. Na voorloopig ver_ bondente zijn werd de man per ziekenauto overgebracht naar de Mariastichting te Haar lem en aldaar ter verpleging opgenomen. Het motorrijwiel, dat slechts licht bescha digd bleek te zijn, is door de politie in beslag genomen. Hedenmiddag werd ons bij informatie aan de Maria-Stichting over den toestand van den heer K. medegedeeld, dat de patient rustig was, maar dat over den algemeenen toestand nog weinig te zeggen viel. Verkeersongelukken. Maandagmorgen acht uur heeft op de Kampervest een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Haarlem, en een 17-jarige wiel- rijdster uit de Essenstraat. Het meisje werd door de auto gegrepen en tegen den grond geworpen. Zij kreeg schaafwonden aan dp beenen en het gezicht, die door leden van den Ongevallendienst voorloopig werden ver bonden, waarna zij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd vervoerd. Hier bleek dat zij bovendien een bekkenfractuur had opgeloopen. Zij werd ter verpleging opgeno men. Het rijwiel werd geheel vernield; de remmen van de auto bleken in orde te wezen De politie^ stelt naar de schuldvraag een on derzoek in. - Een negen-jarig jongetje was Maandag middag kwart voor twee op den Middenweg op den bumper van een Brockwaybus geklom men. zonder dat de chauffeur het gezien had. Tijdens het rijden viel het jongetje er af en kwam met het hoofd op de straat terecht. Hij kreeg een hersenschudding. Na door leden van den Ongevallendienst behandeld te zijn. werd hij per ziekenauto naar de Maria- Stichting vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. - Op den hoek van de Kruistochtstraat en de Zomervaart had Maandagavond acht uur een aanrijding plaats tusschen een per sonenauto, bestuurd door een fabrikant uit Heemstede en een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Haarlemmermeer. De wa- jens werden zóó beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. De oorzaak van de aan rijding was, dat de fabrikant geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende en de chauffeur uit Haarlemmermeer niet rechts hield. Tegen beide bestuurders werd proces verbaal opgemaakt. VERBREEDING VAN DE WESTERBRUG. Enkele maanden geleden besloot de gemeen teraad, dat de brug over de Westergracht zal v/orden verbreed. Met de werkzaamheden is nu een begin ge maakt. Een bouwkeet is reeds geplaatst en materialen zijn aangevoerd. Door verlenging van de beide landhoofden kunnen het rij vlak en de trottoirs worden verbreed. Hiermede wordt een flinke verbetering voor het verkeer verkregen. LIEDERENAVOXD VAN JOHANNA DE GEUS. Voor de afdeeling Nederland van het .Maison internationale des intellectuels" geeft Johanna de Geus, sopraan. Vrijdag 25 November des avonds in „De Kerkuil" Nieuwe Gracht 23, een liederenavond. Rie Beute be geleidt op de piano. KORPS MOTORDIENST TE HAARLEM. De dienstplichtigen van de lichtingen 1927 tot en met 1935 die bij het korps Motor- dienst voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn zullen Woensdag 23 Novem ber a.s. weder met groot verlof vertrekken. De le luitenant E. W. 't Sas, van het 11e Regiment Infanterie te Nijmegen, is op 21 November overgeplaatst bij het korps Mo- tordienst. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 324 1 2—6 3/4 H. V. A. 47880 Vergde Vorsten! 845 Amst. Rubber 22681/4 Philips 226 1 2—7 1/2 AKU 40 3'4—1/4 Unilever 143, Beth. Steel 54 1 4—7 8 U. S Steel 49 9 16—50 3 16 Republic Steel 183/8 Anaconda 261/4 Shell 10 15/16 North Am. Aviation 12 5/161/2. KUIPERS' BRILLEN Hoofdpijn stillen. (Adv. tngez. Med.) De Bilt voorspelt In het Westen matigen tijdelijk krach- tigen Westelijken later wellicht verder krimpenden wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde tempera tuur. In het Oosten meest krachtigen Westelijken tot Zuidelijken later wellicht verder krimpenden wind, aanvankelijk opklarend, later zwaar bewolkt tot be trokken en weer kans op regen, aan vankelijk iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 755.3 m.M. te Biarritz. Laagste 733.1 m.M. te Kopenhagen Een diepe depressie trok van Bretagne via België en Oost-Nederland naar Denemarken. Zij veroorzaakt thans krachtigen wind over de Duitsche bocht, Sleeswijk Holstein en Oost- Duitschland. Bovendien viel langs de geheele depressie- baan buitengewoon zware regen. De gisteren genoemde stormdepressie over den Oceaan is in den afgeloopen nacht met een snelheid van ongeveer 120 K.M. per uur naar de Alpen ge trokken. Zij brengt thans zwaren neerslag over Oost-Frankrijk. Zwitserland en Italië. Ver in het Westen schijnt zich op den Oceaan weer een nieuwe storing te ontwikkelen, welke wederom met vrij groote snelheid naar het Oosten zal trekken. Tot nu toe bewogen alle depressies zich Zuidelijk van de Britsche eilanden, zoodat het daar vrij rustig doch koud weer bleef. Ook ten onzent was de wind hedenmorgen weer tot zwak afgenomen, doch een flinke drukstijging over Frankrijk doet weer een toeneming van den wind verwachten. Over Scandinavië veroorzaken oude depres sies nog plaatselijk krachtige wind. De tem peraturen zijn daar, vooral in het Noorden, gestegen. Verwacht mag worden, dat onder in vloed van de nieuwe Oceaan-depressie de wind ten onzent opnieuw zal gaan krim pen. De regenkansen zijn vrij groot. In het Westen zal de temperatuur weinig veranderen, in het Oosten wordt het des nachts iets zachter. BAROMETERSTAND: Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE Z ANDVOORT: Woensdag v.m. 3.22 uur; n.m, 15.34 uur Strand berijdbaar van 8.3013.30 uur. Betan rijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. „De Populieren fluisteren" Het boek, dat U in Uzo hart sluit! (Adv. Ingez.o Med.) Zijn een goede bril waard. WEBER is uw man hiervoor. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Rekening 1937 en Begrooting 1939 over het Wegenfonds. Verschenen is de Memorie van Antwoord cp het Algemeen Verslag van de afdeelingen der Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende de rekening van 1937 en de be grooting voor 1939 van het Wegenfonds. Aan de uitvoering van het Provinciaal We genplan was op 1 September 1938 in totaal f 31.956.500 ten koste gelegd. Er wordt thans een begrooting opgemaakt van hetgeen nog verder noodig is voor de algeheele uitvoering van dit plan. Zoodra deze begrooting gereed is zal daarvan mededeeling worden gedaan. De uitkeeringen ten behoeve van de tertiaire wegen kenden nog niet plaats vinden, omdat vertraging is ontstaan in de berekening dier uitkeeringen door den omvangrijken arbeid welke verricht moest worden in verband met de in het begin van dit jaar getroffen voor bereidingen voor de vaststelling van een nieuw „Tertiair Wegenplan" en de daarmede verband houdende staten en verordening Eerst nadat deze door de Staten waren vastgesteld, werd met het tijdrc-ovende onder zoek voor de bepaling van de uitkeeringen aangevangen. Van de meer belangrijke verbeteringen welke aan de tertiaire wegen zijn aangebracht zal in den vervolge melding gemaakt wor den in de jaarverslaegn inzake het Tertiair Wegenplan. Langs 152 K.M. van de 267 K.M. voltooide wegen, komt een eenzijdig rijwielpad voor. terwijl langs de wegen BussumHilversum. HilversumSoestdijk en BeverwijkUitgeest (totale lengte p!m. 10 K.M.) een dubbel rij wielpad is aangelegd. Tot den bouw van de brug over de Wes telijke Ringvaart van den Haarlemmermeer- pcJder zal vermoedelijk in 1930 kunnen wor den overgegaan. Ten aanzien van de verbinding op Utrechtcsh gebied tusschen de Noord-Hollandsche wegen HeemstedeAalsmeer—Uithoorn en Hilver sum—Vreeland kan worden medegedeeld, da' de verbinding tusschen de nieuwe brug over het Merwedekanaal bij Loenerslcot en de Vecht, alsmede het gedeelte tusschen de pro vinciale grens bij Vreeland en de Vecht in middels voor het verkeer zijn opengesteld Door het ontbreken van een nieuwe bru? over de Vecht moet het verkeer echter nog gebruik maken van de smalle wegen in Vree land en van de Tolbrug over de Vecht al daar. Steun aan Joodsclie vluchte lingen. Zeer veel daadwerkelijke hulp. Het aantal pleidooien om meer Joodsche vluchtelingen in ons land toe te laten blijft toenemen, maar evenzeer en gelukkig neemt het aantal bewijzen van daadwerke lijke hulp nog dagelijks toe. De „Vredesraad Haarlem" heeft telegram men aan den minister-president Colijn en den minister van Justitie Goseling gezonden van den volgenden inhoud: „De Vredesraad Haarlem doet uit naam van de 2200 leden der bij haar aangesloten orga nisaties een drignend beroep op het mensche- lijk geweten van Uwe Excellentie om het asyl- recht onverwijld zoo ruim mogelijk toe te passen en in geen geval kinderen aan de grenzen terug te sturen". Aangezien volgens de ontvangen berichten de toestand inzake de Joodsche vluchtelingen nog veel ellendiger is, dan eerst bekend was. heeft de Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog", afd, Haarlem der Alg. Ned. Vredes-Actie, in aan sluiting op het telegram van den Vredesraad Haarlem bij den Minister van Justitie een verzoekschrift ingediend, om zooveel Joodsche vluchtelingen in Nederland toe te laten als maar eenigszins mogelijk is. Tevens werd den minister er op gewezen, dat Palestina in staat zou zijn een groot aan tal Joden» op te nemen en in verband daar mede verzocht, een beroep te doen op de Britsche Regeering, om immigratie naar naar Palestina mogelijk te maken. Ook de andere vredesvereenigingen zouden in dien zin aandrang trachten uit te oefenen. Eenige geldelijke steun werd gegeven aan het Nationale Comité voor Joodsche Vluchte lingen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort heeft een telegram gezonden aan ministerpresident, dr. H. Colijn, met het dringend verzoek, tijdelijke asylrecht te ver leenen aan de bij onze grens wachtende Jood sche vluchtelingen. Men bericht ons, dat de collecte voor de Duitsche vluchtelingen na den morgendienst 1.1. Zondag van de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden te Haarlem ruim 300 gulden heeft opgebracht. Een in aansluiting daaraan tot alle den ge richte circulaire bracht sindsdien tot dusver bijeen 2500 gulden. Inmiddels kunnen nog iederen dag van 26 uur aan het gebouw der Vrijz. Hervormden. Vestestraat. hoek Jacobstraat bijdragen en toezeggingen worden gebracht. Men kan ook opgeven dat men eventueel een kind in huis wil nemen, dit wordt dan verder door de bevoegde instanties behandeld. Gaven kunnen ook worden gegireerd op Postrekening van Ds. G. H. Moll van Charante No. 329680 te Haarlem onder vermelding: Vluchtelingen. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. In het Spaarne Sound Theater, Kleine Houtstraat, worden Woensdagmiddag en Woensdagavond a.s. voorstellingen gegeven ten bate van het Joodsche Vluchtelingen' Co mité, onder leiding van prof. D. Cohen. JEUGD WEEKEND J. N. V. C. Zaterdag en Zondag werd in het gebouw der Haar! Jonge Mannen Vereeniging een Jeugd- Week-End gehouden, uitgaande van de be weging „Jong Nederland voor Christus". In de openingssamenkomst heette de heer J. Kits uit Zeist, leider der J. N. V. C.-actie, de aan wezigen welkom, waarna hij het doel der J. N V. C.-beweging uiteenzette. Na een korten bidstond sprak de evangelist R. van Goethem uit Brussel over het onder werp: „Meer dan overwinnaar". Vervolgens namen de aanwezigen deel aan een gemeen schappelijke koffietafel, welke werd afgewis seld door het zingen van liederen en getuige nissen. In de avondbijeenkomst werd het woord gevoerd door den heer L. J. Pasman uit Hilversum en den heer Van Goethem over het gebed. Des Zondags werden de bijeenkomsten voort gezet. waaraan door jongeren uit vijftien plaatsen werd deelgenomen. Het zingen van de J. N. V. C.-marschliederen en enkele liedjes in het Fransch en Duitsch uit het internatio nale jeugdkamp te Thun (Zwitserland), bracht een opgewekte stemming onder de circa 200 aanwezigen. De heer Van Goethem sprak over: „Overwonnen - Overwinnaar - Meer dan overwinnaar": hij zei o.m., dat slechts zij. die eerst door Christus overwonnen zijn, als over winnaars door het leven kunnen gaan om daarna ook anderen te helpen hiertoe te ko men. In de slotsamenkomst spraken de heeren Pasman en Kits over het geheim en de prak tijk der overwinning, waarna met een dank stond het Week-End werd besloten. Medegedeeld werd. dat zoo mogelijk iedere maand een J. N. V. C.-meeting te Haarlem zal worden gehouden. De eerste twee hebben plaats op Zondag 11 December en op Zondag 15 Januari as. in het gebouw der H, J. M. V. met als sprekers resp. de heeren S. Zijlstra uit Leeuwarden en J. Kits uit Zeist. Haarlemsclie Orkestvereeuipng. Een speciaal diploma voor Meesterserïe. Het heeft de H.O.V. bij het 125-jarig jubi leum niet ontbroken aan belangstelling van de zijde van het publiek, en ook de musici heb ben van alle zijden waardeering en belang stelling zal hebben van iederen Haarlemschen belangrijkste solisten van dezen tijd hebben hun soms geheel belanglooze medewer king toegezegd. Zoodoende is het mogelijk geweest een spe ciaal diploma samen te stellen voor 8 concer ten. welke diploma ongetwijfeld de belang stelling zal hebben van iederen Haarlemschen muziekliefhebber. Van de medewerkers aan deze serie noemen wij in het bijzonder Robert Ca- sadesus (piano) en Lotte Leonard (zang), bei den musici van wereldreputatie. Buitendien zullen Ankie van Wickevoort Crommelin (zang), Theo van der Pas (piano) en Carel van Leeuwen Boomkamp (cello), allen kun stenaars, die in Haarlem en omgeving een grooten kring van bewonderaars tellen, als solist optreden. Tenslotte zullen Steil Ander sen (piano), Ivonne Astruc (viool) en het zangerspaar Clovis en Steele, welke musici in het buitenland reeds een groote reputatie ge nieten, voor het eerst in Haarlem met de H.O.V. optreden. Omstreeks 10 uur in het Amsterdamsche raadhuis. De zaal, ivaar de vroedschap van onze hoofd stad pleegt te vergaderen heeft een feestelijk aanzien. De Raadstafel is bedolven onder bloemenpracht: palmbladen buigen zich er over. In het midden staan twee eenvoudige gebloemde zetels. Nu zijn ze nog leeg. Straks zullen Koning Leopold en Koningin Wilhel- mina er zittenWant het Amsterdamsche Stadsbestuur zal den Koning der Belgen, die de gast is van onze vorstin, welkom heeten. Voor de zetels staat een kleine ronde tafel. Twee rijen van drie hangende lampen, die zijn als glazen kelken, verspreiden een roomkleurig licht, en geven de zaal, die door- de houten betimmering een waardig cachet heeft, tege lijkertijd een intiem karakter. Het grauwe licht van buiten treedt tcmauivernood door de vierkante vensters naar binnen. Op de binnen plaats schrijden de autoriteiten in hun ver schillende kleurige uniformen over den uitge- legden looper naar den ingang. In de zaal stellen de fotografen hun toe stéllen op. Zij staan op de taf els, waar de ver slaggevers geiooonlijk de verhandelingen van den gemeenteraad noteeren, en die snijden de zaal in twee gedeelten. Aan gene zijde wordt de ontvangst van den Belgischen Koning voorbereid. Aan dezen kant treft men toebe reidselen om die historische ontvangst te ver eeuwigen en in het volk uit te dragen. Op de rij van tafels heeft de stadsarchitect een soort kunstmatigen gordel van subtropi- schen plantengroei aangelegd; palmen wuiven met de bladen naar beide zijden. Cameramen probeeren tusschen deze palmenpracht nog juist een gaatje te vinden voor hun filmoog. Uit de Raadszaal gezien moeten wij verslag gevers en fotografen eruit zien als een donker sprookjeswoud met allemaal angstaanjagende glurende oogen, echte en kunstmatige, die willen zien wat of gebeuren gaat. In den linkerhoek redeneert het Hofstrijkje van S. Snoeck Hzn., dat het straks met muziek zal zeggen. Rechts is de heer Vogt van de A.V.R.O. in de weer met de microfoon. De namen der gemeenteraadsleden worden af geroepen. Het loopt tegen kwart voor elf. Op de binnenplaats komt beweging. „Hare Majesteit is gearriveerd". Een politie- inspecteur komt het ons vertellen. De Koning der Belgen schrijdt de zaal bin nen. De Brabanconne klinkt. Koningin Wil- helmina is aan zijn zijde. Burgemeester de Vlugt stelt Koning Leopold aan de raadsleden voort. Wethouder de Mi randa maakt Holland's vorstin bekend met deze namen. De Koninigin is in paars toilet mét een paarsen hoed en liggende pluim. De Koning is in de unifom van generaal-luitenant van het Belgische leger. Aan de rechterzijde van onze Vorstin zet Hij zich neer op den zetel. Dan spreekt de Burgemeester van Amsterdam Hem toe. Zijn sonore stem klinkt door de zaal. De Koning luistert, de eene hand op de knie gelegd, de andere met de handschoenen op de zetelleuning rustend. De uniformpet' ligt op de kleine ronde tafel. Na de woorden van den Burgemeester ver heft de Koning zich en richt woorden tot de vroedschap van Holland's hoofdstad, „Mijne heeren". In de Hollandsche taal spreekt der Belgen Koning, en de woorden zijn welgevormd. Nau welijks is het aangename Vlaamsche accent merkbaar. Vlot klinkt de bloemige Koninklijke rede. Een ieder luistert, gespannen, getroffen. „Dat Amsterdam gedij e in steeds grooter bloei en heerlijkheid". Als de laatste woorden verklonken zijn be geeft de Koningin zich naar de leden van het gevolg van den Belgischen Koning en wis selt met hen eenige woorden. Lakeien in het zwart, met kuitebroeken en, witte kousen, treden binnen en serveeren koffie. Het Hofstrijkje zet zoetvloeiende muziek in. De Koning spreekt met wethouder Krop man, burgemeester De Vlugt voegt zich erbij. De Koningin spreekt één voor één met de 45 Amsterdamsche Raadsleden, die in een rij op gesteld zijn. Voor een ieder heeft zij een vrien delijk woord, en zij vertelt hoe het enthou siasme van de Amsterdamsche bevolking Haar getroffen heeft De lakeien brengen gebak en champagne. De Belgische minister Spaak, in het zwart gekleed, wisselt van gedachten met minister Patijn. die in ambtsgewaad is. Op de binnenplaats staan de auto's met de gegalon neerde chauffeurs. Twee ordonnons-officieren houden de wacht bij hun motorfietsen. De grijze lucht maakt de binnenplaats grauw. In de zaal sprankelt het licht der lampen. De Koningin gaat verder de rij der raads leden langs. Koning Leopold spreekt met den Amsterdamschen Hoofdcommissaris van po litie. Dan voegen de Koningin en de Koning zich bij elkaar. Het Wilhelmus klinkt. De vor stelijke personen schrijden naar den uit gang. De Koningin keert even en buigt statig ten afscheid. De Koning der Belgen wendt ook het gelaat nog om en groet, voor het laatst De receptie is ten einde. MET VASTEN BOORD PRETTIG EN GEMAKKELIJK IN HET DRAGEN. IN FLANEL EN TWEED 1.75 PAARIMRSTEEG I T£i.i2642-HAARlW (Adv. ingez. MedJ HET CONGRES DER VRIJZINNIG DEMOCRATEN. Op Zaterdagavond 26 November, des avonds van 8.30 tot 10 uur, zullen door de radio wor den uitgezonden (op golflengten 1875 M. en 415 M.) de redevoeringen, welke in „De Die rentuin" te 's-Gravenhage ter gelegenheid van de algemeene vergadering van den Vrij zinnig Democratischen Bond zullen worden gehouden door: mr. P. J. Oud, oud-minister van Financiën, burgemeester van Rotterdam en mr. A. M. Joekes, voorzitter der Vrijzinnig Democratische Tweede Kamerfractie.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2