H. J. Sgs. De plaatsing van Joodsche vluchtelingen in Britsch koloniaal gebied. Het Grootmeesters Schaaktournooi 20% Ds. B. E. J. BIK DAGMEISJE Nette Jongen Opvallend Uw Wasch, STOOMWASSCHERIJ „FEMINA" DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S D A G B E 'A D Waarom slechts een klein deel der Duitsche Joden vraagt de Duitsche pers. BERLIJN, 22 Növ. (D.N.B.). Verscheidene ochtendbladen leveren commentaar op de Lagerhuisverklaring van Chamberlain over het Joodsche vraagstuk. De Völkischer Be- obachter schrijft: „Dat de Londensche regee ring er eindelijk toe wil overgaan deelen van het Britsche wereldrijk voor de Joden open te stellen is op zich zelf toe te juichen. Minister president Chamberlain heeft zijn desbetref fende verklaring echter voorzien van bedenke lijk veel malen „wanneer" en „maar". Vooral zien wij niet in, waarom dit reuzenrijk slechts een „klein deel der Joden uit Duitschland zou kunnen opnemen", dit rijk met zijn bijna rampspoedig gebrek aan menschen. Ook de fi nanciering van de Joodsche emigratie kan, gezien de geweldige Joodsche geldmiddelen in de geheele wereld, geen ernstige moeilijkheden met zich mede brengen, wanneer de Joden werkelijk willen." De Berliner Lokalanzeiger verklaart: „Het Britsche wereldrijk omvat een kwart van de geheele aardoppervlakte, maar het heeft geen ruimte voor de Joodsche vluchtelingen, wier lot dagelijks in de buitenlandsche pers beklaagd wordt. Het plan om juist in het vroe gere Duitsch-Oost Afrika (Tanganyika) een aantal dezer Joodsche kolonisten te plaatsen, is voorloopig ook maar een plan en het resul taat van een enquête bij de gouverneurs. Men zal moeten afwachten in hoeverre werkelijk Joden in Duitsche koloniale gebieden gebracht worden, die Engeland of een andere mogend heid uit de buit van Versailles tot zich heeft genomen, niet als eigendom, maar als een mandaat, waaraan in dit verband nadrukke lijk moet worden herinnerd." Het Berliner Tageblatt zegt: „Door deze laatste verklaring van den Engelschen minis ter-president wordt het probleem der vesti ging van Joden in Engelsche koloniën niet veel nader gebracht tot de oplossing. Men zou kun nen vragen, waarom de heer Chamberlain het Engelsche Kenya slechts in het voorbijgaan vermeldt, van Oeganda echter in het geheel niet spreekt. In deze gebieden heeft de En gelsche regeering volledig en vrij beschik kingsrecht, hetgeen volgens het mandaatsy steem voor Tanganyika, zooals bekend is, niet zoo is Engelsche persstemmen. LONDEN 22 November. De Britsche bla den spreken hun instemming uit met de aandacht, welke het Lagerhuis gisteren aan het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen ge wijd heeft, hoewel zij dachten, dat de ver klaring van Chamberlain van wijdere strek king geweest zou zijn. De nadruk wordt er op gelegd, dat internationale samenwerking noodig is om het vraagstuk op te lossen en de meening wordt geuit, dat den Joden, die Duitschland verlaten, moet worden toege staan minstens een deel van hun kapitaal mede te nemen. De Times schrijft: „De voorzichtige verkla ring van Chamberlain moge hen, die de on middellijke aanvaarding van een grandioos plan voor de kolonisatie van Joodsche vluch- telingeh hadden verwacht, teleurstellen, bij nadere beschouwing moet zij allen, die de moeilijkheden en de veelzijdigheid van de kwestie beseffen ervan overtuigen, dat de regeering haar best doet tot de oplossing van het vraagstuk mede te werken. Chamberlain kan het Britsche rijk niet openstellen voor een onbeperkte- immigratie met alle risico's en gevaren daaraan verbonden. Van één enkel land kan de oplossing van het probleem niet verwacht worden, Het is de taak van de talrijke vrijwillige organisaties, Joodsche en niet-Joodsche, die den vluchte lingen hulp trachten te bieden, om hun po gingen te vereenigen. Het is hun taak om meer onmiddellijk het dringende vraagstuk van huisvesting voor de zwermen vluchtelingen uit Duitschland te regelen, totdat door sa menwerking der mogendheden van Evian, hun toekomst kan worden verzekerd. De Manchester Guardian schrijft: „Hoe zwaar ook de uitgaven zijn voor onze bewa pening en sociale diensten, gelooven wij niet, dat de meerderheid het een verkwisting zou achten, indien de regeering een deel van het kapitaal verschafte, dat noodig is voor de vestiging van vluchtelingen in het Britsche rijk. Tenslotte zou het geen geschenk maar een belegging zijn. Zonder deze bijdrage zou den al onze voorstellen tot hulpverleening aan de Joden niet veel te beteekenen hebben. De Joden zullen hun best doen het geld bij een te brengen, doch wat blijft er over te ver garen, waar Goering reeds den oogst heeft binnengehaald? Britsch Guyana verwelkomt het voorstel. GEORGETOWN (Britsch Guyana) 22 No vember. (Reuter-A. N. P.) Het denkbeeld van Chamberlain betreffende de vestiging van Joodsche vluchtelingen in Britsch Guyana is hier goed opgenomen. Het voor naamste vraagstuk immers, waarvoor de kolonie zich sinds langen tijd gesteld zag, was dat der bevolking. Verwacht wordt, dat de gouverneur vandaag in de wetgevende ver gadering een verklaring hierover zal afleggen. NEW YORK 22 November. De wetgeven de vergadering van San Thomas heeft beslo ten aan te bieden, dat de Maagdeneilanden, tot welke groep ook San Thomas behoort, als toevluchtsoord bestemd wordt voor Joodsche vluchtelingen, als de Amerikaansche immi gratiebepalingen worden opgeheven. Uit Buenos Aires verneemt United Press, dat in geheel Argentinië de Joodsche winkels om twaalf uur 's middags gesloten zijn uit protest tegen de excessen in Duitschland. De geheele Joodsche kolonie heeft voor een week rouw aangenomen. Merkwaardig is, dat tal van niet-Joodsche winkels aan deze de monstratie hebben deelgenomen. In vele uit stallingen vindt men opschriften en andere teekens ter betuiging van de aanhankelijk heid aan het katholieke geloof (United Press) BEGRAFENIS MR. O. TER HAAR. De begrafenis van mr. O. ter Haar. die tem gevolge van het auto-ongeluk op den Haar lemmerweg te Halfweg om het leven kwam, zal Donderdag te 11.30 uur op de Alg. Be graafplaats te Heemstede plaats vinden. VRIJZ.-DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Ter herdenking van het feit, dat het dezer dagen 125 jaar geleden is dat Nederland zijn onafhankelijkheid herkreeg, houdt de af- deeling Haarlem van de Vrijz.-Democratische Jongeren Organisatie een bijeenkomst op Donderdag 24 November in de bovenzaal van café-restaurant Lido, Plein. Spreker is de heer J. C. Deering, leeraar M. O. te Utrecht. Jaarvergadering „IJsclub voor Haarlem en Omstreken". Maandagavond te 8.45 uur opende de voor zitter van bovengenoemde vereeniging Jhr. P. J. Boogaert. de jaarvergadering, die in Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt werd gehouden. De voor zitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat het afgeloopen vereenigingsjaar zeer ongun stig was geweest en wel, omdat de vorst, die voor een ijsclub nu eenmaal onontbeerlijk is, was uitgebleven. Hij merkte echter op voor het komende seizoen wel optimistisch te zijn, daar nu wel op een flinken winter kan worden gerekend; „er zijn zonnevlekken geconsta teerd en dat is een onmiskenbaar teeken", zoo merkte de voorzitter lachend op, „van een komende ijsperiode". Hij verheugde er zich over, dat de burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, het eere voorzitterschap der vereeniging aanvaard had. Betreffende de plannen voor het bou wen van een kunstijsbaan te Haarlem deelde ae voorzitter mede, dat het bestuur contact had gezocht met de initiatiefnemers, doch dat tot zijn spijt de besprekingen niet tot een samengaan hadden geleid. De secretaris der vereeniging, Dr. M. H. P. M. Eijsvogel. bracht het verslag uit over het afgeloopen jaar. Hij betreurde het eveneens dat de banen niet geopend waren geweest en dat ook park Wimbledon, dat ter beschikking van de vereeniging staat, gesloten is gebleven wegens de milde temperatuur. Op grond van interessante statistieken, die Dr. Eijsvogel betrouwbaarder vond dan voorspellingen met behulp van kraaien, die op Terschelling zijn gesignaleerd en op grond van zonnevlekken, trachtte de secretaris aan te toonen, dat een strenge winter, waarop de vereeniging met smart wacht, niet lang meer zal uitblijven. Dr. Eijsvogel ontving voor zijn geestig ver slag een dankbaar applaus. Het jaarverslag van den heer Th. Bèccari, penningmeester, was ook al in mineur gesteld, wegens het ijsloozê tijdperk. Het ledental is van 337 tot 294 teruggeloopen. Ook de heer Beccari liet duidelijk ui:komen, hos dringend noodzakelijk het voor de vereeniging is, dat de banen kunnen worden opengesteld. Het bestuur is paraat. De voorzitter en secretaris, die aan de beurt van aftreden waren, werden met algemeene stemmen herkozen. De vice-voorzitter, de heer J. H. Sauveur, sprak de herkozen bestuursleden hartelijk toe en hoopte dat zij nog lang hun krachten aan de vereeniging zullen geven. Bij de rondvraag informeerde Mr. Spijksma, of het bestuur van de kunstijsbaan concur rentie verwachtte. De heer Boogaert gaf als zijn meening te kennen, dat de groote massa bij vorst een natuur-ijsbaan, die veel grootere afmetingen heeft, zal blijven prefereeren. In zijn kwaliteit als voorzitter van den Ned. IJsbockeybond zegde Jhr. Boogaert toe, dat de IJsclub kan rekenen op een goeden IJshockey- wedstrijd, indien er ijs mocht komen. Met een opwekkend woord sloot de voorzit ter de bijeenkomst die door de interessante besprekingen een bijzonder geanimeerd ver loop had. NIEUWE SUBSTITUUT-GRIFFIER GEÏNSTALLEERD. De nieuwe substituut-griffier bij de Arron dissementsrechtbank te Haarlem mr. H. E. de Jonge, is hedenmorgen in civiele zitting, in tegenwoordigheid van de geheele rechterlijke macht en advocaten, door den president van de Rechtbank, mr. G. Sluis, plechtig ge ïnstalleerd. Reshevsky's opkomst. Capablanca—Fine neoromantiek techniek Gisteravond zijn er in Krasnapolsky te Am sterdam twee hangpartijen uitgespeeld, nl. Res hevskyAljechin 1/21/2 en FineReshevsky 01. Op zichzelf is dat niets bijzonders, maar beide partijen onderscheidden zich door de ma nier) waarop de uitslag tot stand kwam. In de eerste van deze twee ontmoetingen heeft ae wereldkampioen getoond, zijn titel nog altijd ten volle waardig te zijn: door buitengewoon fijn spel wist hij geleidelijk de witte stukken als het ware hun kracht te ontnemen, en zoo Reshevsky's materieele voordeel twee volle pionnen op een gegeven moment waardeloos te maken. De Amerikaan stond waarschijnlijk bij het afbreken toch wel gewonnen, maar hij had de stelling niet geanalyseerd, daar hij nog" twee afgebroken partijen had, en dit de gemakke lijkste was! Wat de tweede partij betreft: dit resultaat had men wel verwacht, want Fine stond verloren in de afbreekstelling, maar het was voor iedereen bevredigender geweest, wanneer het op een wat meer normale manier was tot stand gekomen. Intusschen: niemand kon hier iets aan doen, het was eenvoudig een hoogst ongelukkige samen loop van omstandigheden. De stelling was moei lijk, en het berekenen der mogelijkheden kostte veel, heel veel bedenktijd, waardoor vooral Fine in hevïgen tijdnood kwam. Men verwachtte eigenlijk ieder oogenblik een fout of tijdsover schrijding, en er heerschte een bezorgde stem ming in de zaal. Beide spelers waren bleek ge worden. Tenslotte, toen er nog vier zetten ge daan moesten worden, kwam de fout bijna, van de zijde van Reshevsky overigens, die nl. een torenzet wilde spelen, die hem onmiddellijk de kwaliteit gekost zou hebben. Hij zag het nog juist, op het laatste oogenblik, maar had den toren reeds in zijn hand. En toen bleek tot zijn ongeluk, dat hij daarmee geen verstandigen zet kon doen: alle voortzettingen leverden slechts remise op. Zoo kostte het zoeken naar een ver borgen winstmogelijkheid ook hem zijn laatste minuten; een bliksemsnel heen-en-weer volgde met „de vlag in top", totdat het vlaggetje van Fine's klok viel. Enkele sconden later viel ook de andere vlag. En de bereikte stelling was re mise, maar Fine moest het geheele punt prijs geven. Een tamelijk tragisch slot dus van een overi gens heel interessante partij. Men kan zich ge lukkig troosten met de gedachte, dat de partij bij een normaal verloop vermoedelijk ook door Reshevsky zou zijn gewonnen. In den stand van het tournooi is door deze uit slagen (en de remise BotwinnikKeres) in zoo verre weinig wijziging gekomen, dat nog steeds Fine en Keres de leiding hebben, met ieder 6'/, punt. De derde plaats zal waarschijnlijk door Botwinnik bezet worden, tenzij Reshevesky er in slaagt zijn hangpartij tegen den Rus te winnen en daardoor zelf 5]4 punt te bemachtigen. Zoo als men ziet staan de vier jongste deelnemers aan het tournooi er het beste voor. Opmerkelijk is de „spurt" van Reshevsky: men bedenke dat hij na vier ronden nog slechts y2 punt had! Doordat zijn partijen vrijwel altijd afgebroken worden, eer het tot een beslisisng komt, is het tot dusverre nog iet erg opgevallen, dat hij voortdurend op de ranglijst steeg. Nu be gint zijn mededinging naar één der hoogste plaatsen echter actueel te worden; Capablanca, Aljechin en Botwinnik en zelfs de „leiders" Fine en Keres moeten met hem rekening houden! In de laatste zes ronden heeft hij werkelijk formidabel gespeeld, in den merkwaardigen stijl, die hem eigen is: een rustig begin, met gelijke kansen, en daarna middenspel- en halfeïndspel- verwikkelingen waarin hij op de een of andere manier in het voordeel komt. Hij wint veel par tijen in de tijdnoodphase, niet alleen doordat hij zelf betrekkelijk weinig nadeel van gebrek aan denktijd ondervindt, maar ook doordat zijn par tijen gewoonlijk juist in dat stadium het karak ter krijgen, dat hem waarschijnlijk in het bij zonder ligt: er is een groot aantal tactische wen dingen mogelijk met vele vertakkingen, die alle maal zoo goed mogelijk berekend moeten wor den, en ieder oogenblik kan het stellingsbeeld radicaal veranderen Juist in zulke stellingen, waar men geen vat op heeft, waar men de wet ten niet dicteeren kan maar zich geheel aan het verloop der gebeurtenissen moet aanpassen voelt hij, de volstrekte schaak-opportunist, zich thuis. Juist in zulke „glibberige" situaties is hij zoo sterk door zijn enorme slagvaardigheid: als hij niet de grootste tacticus is. dan is hij toch in ieder geval de snelste ter wereld! Zijn partij tegen Botwinnik was voor de toe schouwers vrijwel een wonder. De manier waar op hij in een paar minuten tijds een complete weerlegging van Botwinnik's diep doordacht kwaliteitsoffer vond was bijna even verbazing wekkend als het vroeger geweest moet zijn. wanneer men hem, als jongen van twaalf jaar, een simultaanséance zag geven. Natuurlijk, de tijden, waarin hij in een flu- weelen pakje ODtrad ziin lang voorbü, maar er zijn toch vrij veel dingen, die daar eenigszins aan doen denken. Tenslotte ziet men ook nu nog een klein manneke met een vriendelijk gezicht voor zich, dat met dribbelpasjes rondloopt en onbegrijpelijk veel verstand van schaken heeft. Een wonderkind, nach wie vor. Vele verschijnselen wijzen er op. dat het ein de van het tournooi langzamerhand in zicht be gint te komen. Er wordt haast in iedere volgen de ronde verbitterder gestreden dan in de vo rige en het resultaat daarvan is een gi-oot aantal partijen van geweldigen opzet en van groot ge halte. Men denke b.v. aan de partijen Aljechin Capablanca en CapablancaFine. In de laatst genoemde heeft de groote Cubaan zich van zijn besten kant laten zien: hij nam bij uitzondering eens vrij veel risico om op winst te kunnen spelen. De partij was een merkwaardig gevecht tusr schen .neoromantiek" men kan Capablanca wel beschouwen als een voorlooper van de z.g.n. neoromantische school en moderne techniek, een strijd, die met de scherpst denkbare wapens gevoerd werd! Voor den oorlog zouden Capa's „neoromantische" zetten door Reti zoo ge noemd, omdat zij tegen dr. Tarrasch' klassieke stellingen over gezonde figuren ontwikkeling én dgl. indruischten niet zoo regelrecht en met ijzeren consequentie bestreden zijn, als Fine het hier deed. Het feit, dat de partij remise werd, is onge twijfeld een succes voor de „techniek", die blijkbaar ook hiertegen opgewassen is. Daarbij is het van weinig belang, dat men misschien wel ergens een punt kan vinden, waar de Cubaan had kunnen winnen: dat is analyse en Fine c.s. houden zich alleen met de praetijk op. Een fout, een oneffenheid is niet ernstig: het gaat om de punten, niet om de schoonheid, de gaafheid van partijen, die alleen van secundair belang zijn. Ziedaar in het kort het moderne standpunt; schaakmeesters zijn geen waarheidszoekers en evenmin „Schachkünstler', scheppers van schaak ideeën, maar doodgewone menschen, die hun vak voortreffelijk verstaan, en over „inspiratie" en wat dies meer zij de schouders ophalen. Van romantiek, van neoromantiek ook willen zij niets weten: zuiver practisch en zakelijk stellen zij zich op hun speciale bezigheid in. Het onuitge sproken ideaal is dat van den goeden vakman men kan het onder kunstenaars tusschen twee haakjes tegenwoordig ook vaak aantreffen. Zijn dit invloeden van de Nieuwe Wereld? Wat het schaakspel betreft: ja. De zakelijke, reeële stijl, het „alleen gelooven aan wat men ziet" zooals dr. Tartakower het uitdrukt, is on getwijfeld van Amerika afkomstig. De eerste, die ongeveer hiernaar handelde wr -Capa blanca, die in wezen meer gemeen heeft met Fine en Reshevsky, dan met Reti. (Het feit al leen al, dat men hem wel eens den bijnaam „de schaakmachine" gegeven heeft, wijst er op, dat hij in ieder geval geen neoromanticus van na ture was al kan hij er ook nu nog wel eens een merkwaardig persoonlijke partij tusschen- door spelen). En verder zijn het dan Fine, Res hevsky, Flohr, Kashdan, Horowitz e.a. die men tot de groep der practici kan rekenen, op één na allemaal Amerikanen. Maar om op de partij CapablancaFine terug te komen: het is bepaald jammer, dat Capa niet altijd zoo speelt. Men krijgt bij hem sterk den indruk, dat hij zich liever niet, dan wel ver moeit, en dat hij zijn groote, men zou bijna zeg gen aangeboren virtuositeit liever gebruikt om reddingen en remise-afwikkelingen te vinden, dan om van meet af aan op winst te spelen. Waarschijnlijk speelt hierbij de leeftijd een zekere rol. Waaraan het te wijten is, dat jongere spelers zoo vaak „gelukkiger" zijn dan oudere in dergelijke tournooien, hebben wij al eens be sproken: niet zoozeer het denkvermogen als wel het arbeidsvermogen heeft te lijden van den tand des tijds. Het schijnt voor een ouderen speler niet zoo gemakkelijk te zijn een aantal ronden achter elkaar in topvorm te spelen: niet alleen Capa blanca maar ook Aljechin heeft duidelijke in zinkingen gehad. Misschien moet men zelfs de minder fraaie resultaten van dr. Euwe wel op dezelfde reke ning schrijven. Aljechin heeft zich intusschen weer eenigs zins weten op te wérken na zijn ongelukkige partijen tegen Fine en Botwinnik waarbij men beiden, en vooral den laatsten, overigens alle eer moet geven voor hun eindspelbehande ling. Het spel van den wereldkampioen ver toont ups and downs, inderdaad, maar het is niet onmogelijk, dat nu zijn eindspurt begint, deze misschien wel zoo krachtig zal zijn, dat hij toch nog één van de beste plaatsen zal weten te bereiken. Twee kolossale prestaties kórt na elkaar: een monumentale overwinning op Ca pablanca en een probleemzettenremise tegen Reshevsky schijnen hier wel op te wijzen. Er staan ons misschien nog groote dingen te wach ten! A. D. DE GROOT. 't Is gemakkelijk als je 'n kadootje van LAMP geeft ze hebben er van alles en 't mag geruild worden. n Theemuts - 'n theeservies - n theewagen of 'n theezeefje'n kandelaar - koekdoos - of bonbonschaal van verzilverd of porselein. - 'n Schemerlamp of n leeslamp'n gezellig bitterstel - 'n bowlstel of 'n gebakstel - 'n moderne pul op het dressoir, of zoo'n ouderwetsachtige tinnen kraankan - voor de After- Dinner" mokka 'n Cona en voor de vruchtensapkuur 'n pers die practische draaibladen voor ontbijt- en lunchtafel en voor het diner 'n serveerwagen. En hebt U geen idee,'n kadoo-bon van LAMP. 1 jaar geldigis 'n uitkomst Dacteliocis&tcaat 1& Uaadtim Heden overleed ten gevol ge van een noodlottig ongeval onze innig gelief de Man en Vader Mr. Otto ter Haar in den ouderdom van 40 jaar. M. A. TER HAAR- CRAANDIJK OTTO PIET JOAN HU IB Heemstede, 21 Nov. 1938 Crayenestersingel 16 De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 24 November ajs., des v.m. 11.30 uur op de Alge meene Begraafplaats te Heemstede. Vertrek vanaf het Diaconessenhuis elf uur. Op uitdrukkelijk verzoek geen bloemen en geen bezoek. Heden overleed, in de Hope des eeuwigen Levens, na een kort doch smarte lijk lijden, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Albert Rikkerink in den ouderdom van 80 jaar. T. J. RIKKERINK RIKKERINK— FRITSCH G. J. RIKKERINK A. H. RIKKERINK Jr. M. RIKKERINK— STEGMAN Klein- en Achter kleinkinderen. Heemstede, 19 Nov. 1938 Zandvaartkade 8 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 23 November a.s. te 1.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed geheel voorbereid onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader Dr. Pi e ter Adriaan Klap Weduwnaar van Mevrouw Elisabeth Jacoba van Rhijn, Emeritus Predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, ln den ouderdom van 76 jaar. Haarlem J. S. J. KLAP A. G. C. KLAP New-York: H. C. ELDERENBOSCH Bloemendaal: P. A. ELDERENBOSCH Haarlem, 20 Nov. 1938 2e Emmastraat 28 Verzoeke geen rouwbezoek De begrafenis zal plaats hebben te Amsterdam op de begraafplaats „Zorg- vlied" op Donderdag 24 November a.s. te 11 uur. Heden ontsliep, na een korte ongesteldheid, mijn lieve Moeder, Mevrouw Catharina Willemina Muelink Wed. van den Heer Matthijs Adrianus Tekenbroek, in den ouderdom van 74 jaar. Overveen, 20 Nov. 1938 Oranje Nassaulaan 96 Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 24 Nov. te 3 uur op de Algem. Begraafplaats a. d. Kleverlaan te Haarlem. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Jansje de Laat geb. van Maas, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: A. DE LAAT Haarlem, 21 Nov. 1938 Rollandstraat 18. Heden is in vollen Vrede van ons heengegaan, na een langdurig en geduldig gedragen lijden, onze ge liefde Zuster, Behuwdzus ter en Tante Sietske Visser in den ouderdom van 63 jaar. JOHs. VISSER E. A. M. VISSER— LOUWERENBURG J. KRAMER-VISSER C. KRAMER H. VISSER M. S. VISSER- VAN DEN DAELE met hunne kinderen. „De Meester is daar en Hij roept mij". Haarlem, 20 Nov. 1938 Condolatie-adres Joh. de Breukstraat 9 De teraardebestelling zal plaats hebben van uit het Diaconessenhuis op Don derdag 24 November a.s. te 11.30 uur op de Alge meene Begraafplaats, in gang Kleverlaan. KORTING TIJDELIJK STOOMEN-VERVEN Ook op CORDIJNEN TAPIJTEN Winkeljuffrouw gevr. in levensmiddelenbedrijf, goed bekend met vleeschwaren. Hoog loon. Tevens loopjongen gevr., leeftijd 16-18 jaar. Br. no. 468 bur. van dit blad i Heden is overgegaan naar andere gebieden mejuf frouw de weduwe Etje Gleijsteen in den ouderdom van 87 jaar. Haarlem, 21 Nov. 1938 Soedaplein 28rd. Door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst is het faillissement van J. GROOT Tzn., timmerman en aannemer, wonende te VeTsen, Wijker- straatweg 187, geëindigd. De curator: Mr. G. J. PARé Zonnebloemlaan 32, Aerdenhout. spreekt Donderdag 24 Nov. 8 uur in de BROEDERKERK. NETTE MEISJES GEVRAAGD voor de mangelzaal. Aanm. na 5 uur Wasscherij Duin, Amster- damschevaart 20. gevraagd van 9—3 uur, voor hulp keukenmeisje. Loon 3.50. Aanm. van 4—6 uur mevrouw Schönhuth, Stolbergstraat 4. Voor direct gevraagd een R.K. beschaafd Meisje leeftijd ongeveer 25 jaar, zelf standig kunnende wei-ken en ko ken. Hoog loon. Hulp van een werkster aanwezig. Aanmelden na 7 u. A. Meijer, Pieter Aertsz- laan 8, Heemstede. EICHHOLTZ N.V., Groote Hout straat 118, vraagt een leeftijd 15 a 16 jaar. Goed kunn. fietsen en goed bekend in Haar lem en omgeving. is de helderheid en de afwerking van indien deze behandeld is door de Regentesselaan 40, Hrl. Tel.13466. Na 5.30 16262 YÏÖfc

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3