m DIÏJSDAG 22 NOVEMBER 1938 H XX REE M'S D'A G B E A D' 4 De Jodenvervolging Duitschland. Protestvergadering in het Concertgebouw. In het Concertgebouw werd gisteravond door den Plaatselijken Raad uit de S. O. A. P. en H. B- B. een protestvergadering gehou den in verband met de Jodenvervolging in Duitschland. De heer A. Mars, voorzitter van den H, B. opende den avond met een korte uiteen zetting van het doel der bijeenkomst. Vervolgens nam de heer H. van Dugteren, hoofdbestuurder van het N. V. V. het woord. Een vertwijfelde, en om het leed zijn ouders aangedaan, wanhopige Joodsche jongen heeft een der ambtenaren van de Duïtsche ambas sade neergeschoten. Naar aanleiding van dit feit, aldus spreker, werd in Duitschland dooi de politieke machthebbers het masker afge worpen en werden overal heftige Jodenpo- groms ontketend. Men beweert, dat deze vervolgingen door uitbarstingen van volkswoede veroorzaakt zijn. Overal werden de winkels en synagogen echter op dezelfde wijze vernield. Politie en brandweer grepen niet in. Van spontanieteit was, aldus spreker alzoo geen sprake. Men zegt ook, dat de Joden zelf hun winkels en synagogen in brand hebben gestoken. Ook dit is echter volkomen met de waarheid in strijd. De door de pogroms aangerichte schade moet door de Joden zelf betaald worden, terwijl hun een boete van 1 milliard mark werd opgelegd. Ook mogen de Joden geen functie meer in het economische leven be- kleeden. De leveranciers mogen zelfs geen levensmiddelen meer aan hen leveren. Zelfs de kleinste bestaansmogelijkheid wordt hen ontnomen. Het rooven van het bezit van 'n bevolkingsgroep, zooals dat in Duitsch land is geschied, is erger dan ooit in de ge schiedenis is voorgekomen. Met de vernieti ging van de Joodsche volksgroep wil men tevens de geheele internationale arbeiders beweging treffen. Ook voor de Katholieken wordt het in Duitschland bijna onmogelijk hun godsdienst naar behoox-en uit te oefenen. Waarom pro testeeren de Katholieken niet openlijk tegen de pogroms, in Duitschland? zoo vx-oeg spreker. De regeering heeft de plicht de grenzen voor de Joodsche vluchtelingen open te stel len. Laat de regeering haar bureaucratische bezwaren op zij zetten en deze ongelukkige vluchtelingen rust en voedsel geven. De heerschers van Duitschland hebben de menschheid uitgedaagd door deze pogroms. Het is noodzakelijk, dat alle democratische landen zich bewust worden van het ontzag lijke gevaar, dat hen bedreigt. Wij moeten bereid zijn te. strijden voor den vrede, de beschaving en de menschelijkheid. zoo besloot spreker. Vervolgens sprak de heer A. B. M. de Zeeuw, wethouder van Rotterdam. Wij zijn bij elkaar gekomen, aldus spr., om van onzen afschuw te getuigen over hetgeen op het oogenblik in Duitschland gebeurt. Georganiseerd is in Duitschland een pogrom tegen de Joden op touw gezet. Grooten invloed hebben verschillende Duit- schers o.a. Luther en Frederik de Groote ver worven door hun strijd voor den vrijheid van godsdienst en geweten. Ook groote Duitsche geleerden en schrijvers zooals Goethe, Schil ler en Lessing hebben zich door hun werk onsterfelijk gemaakt. In het democratische Duitschland van nog geen vijftien jaar geleden waren vervolgin gen van een bepaalden volksgroep, zooals die thans voorkomen, niet mogelijk geweest. De pogroms zijn niets anders dan uitingen van angst en vrees. Het Verdrag van Versailles heeft tengevolge gehad, dat het Duitsche volk open kwam te staan voor de tegenstanders van de demo- cx-atie. In tertij d hadden Engeland en Frank rijk de gerechtvaardigde Duitsche eischen van Rathenau, Ebert en Stresemann moeten inwilligen. Dat op het oogenblik de Duitschers gere geerd worden door hen, die deze pogroms hebben ontketend, is voor een groot deel te wijten aan de houding van Frankrijk en Engeland. Nu het echter eenmaal zoo ver gekomen is, wil het Nederlandsche volk zijn grenzen open stellen. Frankrijk, Engeland en Amei-ika hebben echter de taak boete te doen aan de Duit sche Joden, die thans zoo vervolgd worden. Als Nederland duizend Joden binnenlaat hebben die landen de plicht er tienduizend binnen te laten. De Nederlaxxdsche regeering heeft echter ook de plicht de Nederlandsche Joden te be schermen. Wij moeten ons thans stellen op het stand punt der menschelijkheid en democratie. De vrijheid, die in Nederland verworven is. moet blijven bestaan. Door de vergadering werd vérvolgens de volgende motie aangenomen De groote volksvergadering, op Maandag 21 November bijeen in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem, protesteert met klem tegen de mexischonteerende behandeling van de Joden in Duitschland, betuigt haar deel neming met het lot der slachtoffers en dringt er bij de Nederlandsche regeering op aan, het asylrecht zoo ruim mogelijk toe te passen. De collecte, die na afloop der vergadering gehouden werd, heeft f 129.30 opgebracht. PROGRAMMA VA I DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Pauze of diversen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P.T.T.-Nord. 11.20 Parijs Radio. 12.10 London Regional 1.05 Ned. Brussel. 2.20 Danmark Radio of diversen; 3.20 London Regional. 5.20 Fransch Brussel. 6.35 Keulen. 7.30 Bero- munster. 8.05 London Regional. 8.20 Fransch Brussel. 8.35 Leipzig. 9.20 London Regional. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Keulen. 11,20 Dan- marks Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek G.R.D. 10.35 Lenden Regional. 12.10 Droitwich. 2.00 Lon don Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 London Regional. 6.55 Droitwich. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Sweet as a Song. Phil. Green. 2. Three is a ci-owd. Syd. Lipton. 3. ParisParis. Orquesta Pësenti. 4. Someday Sweetheart, Joe Venuti. 5. Ballerina. Billy Reid. 6. My dog loves your dog, Eliott Everett. 7. I can't dance. Nat Gonella. 8. If dream- come true, Benny Goodman. 9. I gotta see a man about a girl, The Masqueraders 10. Arroyito Argentine. Orquesta Pésenti. 11. The girl in the alice blue gown. Billy Cotton. 12. Sweethearts for ever, Syd. Lipton. 13. How dja' like to love me, Phil Green. 14. So Nice. Eliot Everett. 15. The boulevard of broken dreams, Billy Reid. 16. Carolina, Nat Gonella. 17. Farewell Blues Joe Venuti. 18 Life goes to a party, Benny Goodman. 19. Jump on the wagon, The Masqueraders. PER LITERKRUIK 3 75 (Adv. Ingez. Med.) Feestavond Bo—Bar—Kei. De stx-aatvereeniging van Botermarkt, Bar- revoetestraat en Keizerstraat iBo-Bar-Kei) hield Maandagavond ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan een feestavond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Nadat de vlotte melodieën van de band „The Margians" al geruimen tijd in de ï-eeds bij kans geheel volle zaal van den H.K.B. had den weerklonken en de talrijke aanwezigen hadden bezig gehouden in afwachting van de komende dingen, opende de voorzitter, de heer Jac. van Maris, den avond met een korte herdenkingsrede waai-in hij de leden en hen die aan de door de winkeliers uitgeschreven prijsvraag hadden deelgenomen vei*welkomde. Spr. herdacht de reeds overleden oprich ters der jubileerende vereeniging, herinnerde aan de eerste onderneming der vereeniging. een etalagewedstrijd en complimenteerde tenslotte den heer W. Brakel, die van de op richting af bestuurslid is geweest en dus thans in deze hoedanigheid ook een tienjarig jubileum vierde. Na het beëindigen van z'n x-ede werd de voorzitter op zijn beurt toege- spraken door deix heer D. Fleury, commissaiüs der vereeniging, want ook de heer Van Ma- ris had op dezen dag zijn tweede lustrum als bestuurslid afgesloten. De heer Fleury over handigde hem onder langdurig applaus een groote bloemenmand. Nadat dit meer officieele deel van den avond was geëindigd, gingen de gordijnen ten tweeden male van een en trad de bekende ra dio-zanger en componist van vele populaire liedjes Louis Noiret voor het voetlicht. Louis Noiret oogstte met zijn vroolijke, goed-voor- ;edragen liedjes en met zijn geestige confé rences veel succes. Na het optreden van dezen componist-pia nist-zanger in z'n repertoire volgde een amu sante sketch ten tooneele gebracht door Polly en Louis Noiret. In het programmadeel na de pauze had, behalve het wederoptreden van het duo-Noi- ret de vooi-lezing plaats van een gedicht dat door een der prijsvraag-deelnemei-s was geschreven. Tot slot werd de ti-ekking van de loterij ge houden. Na afloop was er bal. De dansmuziek werd hiei'bij weer door de band „The Mar- giahs" vei-zorgd. De Herijk. In Haarlem en Omgeving. De herijk van maten en gewichten zal het volgend jaar plaats hebben op: Haarlem: eiken Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag van 17 Januari tot en met 3 Maart, met uitzondering van 1 Februari. Voor de wijk: Spaarndam: 18 April. Bloemendaal: 19 April. Overveen: 20 April. Heemstede: 6, 7 en 8 Maart. Bennebroek: 9 Maart. Vogelenzang: 9 Maart. Hoofddorp: 13, 14, 15 en 16 Maart. Nieuw Vennep: 20 en 21 Maart. Halfweg: 12 en 13 April. Zandvoort: 24, 25 en 26 April. Santpoort: 27 en 23 April. IJmuiden-Oost: 2, 3 en 4 Mei. IJmuiden: 5. 8, 9. 10. 11 en 12 Mei. Velsen-Noord: 15, 16 en 17 Mei. Beverwijk: 19, 22, 23, 24, 25 en 26 Mei. REDDEN VAN DRENKELINGEN Woensdag 23 November hoopt de heer A. J. Meijerink op verzoek van de Oudercommissie van school 14, Haarlemmerliedestraat 29, een voordracht te houden over: De hygiënische be- teekenis van het zwemmen en het nut van het zwemmend redden. De voordracht wordt met lichtbeelden verduidelijkt. Donderdag 24 dezer wordt op verzoek van het Hoogovenbedrijf te Velsen door denzelfden spreker een voordracht gehouden over het red den van drenkelingen uit auto's. Behandeld zal worden: „Wat gebeurt er en hoe moet men handelen als men met een auto in het water i'ijdt." VEILIG VERKEER. Door de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging voor Veilig Verkeer wordt a.s. Donderdag' een groote vergadering belegd in de groote zaal van het Concertge bouw. De heer G. A. Draijer zal op deze ver gadering spreken over „Kennis en juiste toe passing der Verkeersregels". Verder zal de verkeersfilm vertoond worden en worden de prijzen uitgeloot voor de winnaars van de verkeerspuzzle bij Vroom en Dreesmann. Bridgedrive voor liet Joodsclie Vluchtelingen-Comité. Woensdag een herhaling. Zaterdagavond werd in de zalen van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg een bridgedrive gehouden ten bate van het Jood sche Vluchtelingen Comité. Aan de uïtnoodi- ging van de dames Bouman en Cats was door veleix gevolg gegeven. Verschillende winkeliers van Haarlem en omstreken en particulieren hadden welwillend fraaie prijzen beschikbaar gesteld, zoodat aan een groot aantal deel nemers een prijs kon worden uitgei'eikt. De drive, die onder de belangelooze leiding stond van den heer heer L. Germeraad had een vlot verloop. Nadat de heer Germeraad hiertoe had opgewekt toonden vele zich bereid een belang rijk hooger bedrag als entrée te betalen dan het minimum. De heer I. Koster dankte ten slotte namens de aanwezigen. Spreker wees erop dat het eenerzijds te betreuren is, dat het in de twin tigste eeuw nog noodig is bijeen te komen voor een doel, als waarvoor de drive was georga niseerd; anderzijds was hij verheugd, dat in ons vrij Nederland in gevallen als dit steeds zooveel medeleven en vrijgevigheid worden getoond. Voor hetzelfde doel zal Woensdag a.s. des namiddags te 8 uur in de zalen van de Socië teit Vereeniging wederom een bridgedrive worden gehouden onder de belangelooze lei ding van mevr. Bouman. Aanmeldingen voor deze drive kunnen geschieden bij mevr. Bou man (tel. 17914) en mevr. Cats (tel. 13096j te Haarlem. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere p.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Duimelijntje was erg droef gestemd. Ze kreeg niet eens toe stemming om zich in den warmen zonneschijn te gaan koesteren. Het graan, gezaaid op het veld, waaronder zich de woning van de veldmuis bevond, was reeds hoog opgegroeid. Voor het arme, kleine meisje, dat net zoo groot was als de duim van een hand, waren de graanstengels hooge boomen, die het zonlicht tegen hielden ,,'t Wordt langzamerhand Ljd, dat je eens aan je uitzet begint!" zeide de veldmuis. Ja, Duimelijntje was ten huwelijk gevraagd door den leelijken mol, die in z'n deftigste pak de hand van het meisje was komen vragen. De veldmuis had direct toestemming tot het huwelyk gegeven, zonder Duimelijntje's meening te vragen. Zij voelde zich hoog vereerd. „En", zoo vervolgde ze tegen het meisje, „nu je de echtgenoote van den mol zult worden, moet je wol en linnen hebben om je deftig te kunnen kleeden". Of zij wilde of niet, Duimelijntje werd aan het spinnen gezet. II op zag schieten, huurde een viertal spinnen, die dag en nacht voor Dagen en dagen achtereen. En de veldmuis, die haar niet bijster het meisje spinlen en weefden, zoodat er al heel gauw een flinke voorraad aanwezig was. t (Wordt vervolgd). H.B.-Vertelliimj De Zakelijke Dichter. door BAS VAN DEILEN. OOIT had meneer Jansen, de graanko- ïxing, kunnen vermoeden, dat de stille, in zichzelf gekeerde jongeman, die als code-telegrafist bij hem werkzaam was, zooveel pijlen op z'n boog had. Maar door 'n uur toeval in den vorm van een paar druk proeven, die de jonge Ramers op zijn lessenaar had laten slingeren had hij gemerkt, dat zijn employé onder pseudoniem de redactie voerde van een bekend literair avant-garde tijdschrift. „Zoo'n binnenvetter!", was de conclusie waar toe meneer Jansen bij zichzelf kwam, en al zou hij liever gezien hebben, dat Ramers z'n belang stelling op iets anders en beters richtte, de ge dachte, dat hij een beroemdheid, of tenminste 'n beroemdheid-in-wording onder z'n medewer kers telde, deed hem prettig aan. Bovendien kon hij niet ontkennen, dat Ramers goed voor zijn werk was, al was het duidelijk, dat het jong- mensch graag zijn baantje in den steek zou la ten voor iets waarin hij zich meer kon uitleven. De groote graanmagnaat bewaarde z'n ont dekking van Ramers' dubbelleven om er z'n vrouw bij het diner een interessant relaas over te vertellen. Mevrouw Jansen was een tikje snobistisch aangelegd en trachtte het geestelijk tekort van haar huwelijk aan te vullen met ar tistieke soirées, die haar man een beproeving vond, omdat hij op dergeijlke avonden z'n smo king aantrekken cn z'n wijnkelder plunderen moest. Begrijpelijkerwijs was mevrouw opgeto gen: natuurlijk kende ze het pseudoniem van den jongen Ramers heel goed, maar ze vroeg zich alleen verontwaardigd af waarom haar man nu pas die ontdekking had gedaan. Dat er een kun stenaar in dien jongeman stak, had hij op het eerste gezicht moeten kunnen weten; de vonk der genialiteit verraadt zich altijd, maar een dikhuidig mensch als meneer Jansen had daar natuurlijk geen kijk op! Beduusd zweeg de graankoning, en om z'n fout goed te maken, be loofde hij trouwhartig den jongen Ramers te zul len uitnoodigen als pièce de résistance van de eerstvolgende soirée. Den volgenden morgen, toen hij de invitatie aan z'n telegrafist had overgebracht, kwam me neer Jansen tot de ontdekking, dat niet alleen graanspeculanten, maar ook dichters er grillen op nahouden: Ramers nam de uitnoodiging zon der veel enthousiasme aan, en stelde bovendien de conditie, dat er geen ruchtbaarheid zou wor den gegeven aan zijn zakelijke verhouding met meneer Jansen, terwille van zijn artistieke re putatie. De beurskoning vond dat standpunt heel begrijpelijk, en met een triomfantelijk ge zicht vertelde hij aan de koffietafel, dat de zaak in orde kwam, waarbij hij ten overvloede zijn vrouw nog op het hart drukte Ramers vooral te ontvangen als de redacteur van „De Vulkaan" cn niet als de werknemer van haar echtgenoot. De kennissenkring van mevrouw Jansen werd nu stelselmatig murw gemaakt met veelbeloven de aankondigingen van het intellectueel festijn, dat op til was, en de plaatselijke boekhandel vroeg zich vol verbijstering af waaraan de hausse in Ramers' „Explosies" en „Zonsverduis teringen" toch wel te danken zou zijn Op den dag van de soirée bracht meneer Jan sen z'n genialen employé 's middags mee naar huis; mevrouw had er op gestaan, dat Ramers dien avond eerst met hen zou dineeren, en met veel tact slaagde zij er in elke poging van haar man om een zakengesprek met den jongeman te beginnen genadeloos te torpedeei'en.De graankoning begon zich eenigszins onbehagelijk te voelen, maar de dichter toonde zich erkente lijk voor mevrouw's hulp en slaagde er in het echtpaar er van te overtuigen, dat hij een mach tig talent was. De eerste genoodigden kwamen nu spoedig op dagen, en tegen achten waren de getrouwe be zoekers van mevrouw Jansen's salon bijna allen aanwezig. De gastvrouw straalde van glorie en wist zich hevig benijd door haar vriendinnen, maar haar man zocht zijn heil bij een paar beursvrienden, evenals bij slachtoffers van de artistieke allures hunner echtgenooten. Met een van opwinding trillende stem verzocht mevrouw Jansen tenslotte de aandacht voor „meneer Vincent Lomans, redacteur van „De Vulkaan", de beroemde dichter van „Explosies" en „Zons verduisteringen". Daarop stapte meneer Lomans alias Ramers, met onbewogen gezicht naar vo ren, en liet het huis daveren van het machtig geluid waarmee hij zijn „Explosies" declameer de. De dames waren hevig geïmponeerd door Ramers' athletische gestalte en zijn bronzen stem, maar de heeren vonden hem over 't alge meen een pedanten aansteller, al wachtten ze zich wel daarvan blijk te geven. Na de „Explosies" declameerde Ramers uit zijn bundel „Zonsverduisteringen", maar juist toen hij onder ademlooze stilte er bijna fluiste rend uitbracht: „De groene weedom van dat wonder oogenblik is doodtoen ging met een nijdig getjingel de telefoonbei in de zaal over. Geërgerd keek Ramers op, en mevrouw zei verwijtend: „Hè Leonard, waarom laat je je toch ook altijd 's avonds storen!" Timide antwoordde meneer: „Ja maar kind ik kan ook niet weten wie daar isJullie excu seert me wel één oogenblik?", en meteen greep hij naar de telefoon Mevrouw Jansen's beste vriendin, nog vól van Lomans' daverende zin nen, sprak zuchtend: „Jouw man is al net zoo prozaïsch als de mijne; voor hun zaken hebben ze alles overde mooiste oogenblikken be derven ze met hun gesjacher! En wat ellendig is zoo iets voor meneer Lomans, zoo op en top een dichter.... Bah, wat moet hij wel van on zen kring denken, nu je man hem voor één of ander beurstelegram zoo maar durft storen!" Mevrouw Jansen zei niets, maar nam zich voor de telefoon tijdens haar soirées uit te scha kelen: nu was er immers toch niets meer aan te doen. Want inmiddels schalde de luide grove stem van haar man door het vertrek, zoodat iedereen wel gedwongen werd mee te luisteren. ..Wat zegt u, juffrouw.. ik versta er niks van.Hoe zei u?.Nee, wacht nou es even: Richard Anna Hendrik Izak Willem Otto ia. en dan verder9Richard Utrecht Theo Anna?nee dat kan nooit, dat bestaat een voudig niet.... Bent u er heel zeker van dat 't Richard Utrecht is? Wat zegt u?Nico Utrecht? Gelooft u dat.zoo, dus zeker weet u 't ook niet.vervelend is dat nou!" Op dit moment verhief zich de stem van Ra mers weer, maar ditmaal koel en zakelijk: „Nee meneer Jansen, 't moet natuurlijk Victor Utrecht zijn: dat zal die stomme Annie wel weer zijn, die kan haar eigen schrift nooit uit elkaar houden! Victor Utrecht, dan wordt de vertaling: Januari 15 punten hooger, market firm Vijftien punten hooger, en we zijn voor drie ton in den wind", steunde meneer Jansen, met een hulpeloozen blik naar Ramers. De ware stemming wilde dien avond niet goed meer terug komen. Ramers ging er om half tien stilletjes van door. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6