BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 22..NOVEMBER 1938 HAARCEM'S DÏGBI1AD 9 UIT DE OMSTREKEN VELSEN RAADSVERGADERING De voorzitter opende een woord van welkom tot den secretaris, die na een langdurige ziekte weer op zijn post is. Hij dankte den loco-secre taris voor de wijze, waarop deze den secretaris gedurende vier maanden heeft vervangen. (Ap plaus). Aankoop van grond te Driehuis. Het voorstel tot aankoop van 14782 M2. grond a f 1 per M2. van den heer S. Bol te Driehuis wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens worden aangenomen de voorstellen inzake financieele besluiten. Schriftelijke vragen van den heer W. P. Mets over het beschikbaar- stellen van de Jeugdherberg voor het onderbrengen van Duitsche Joodsche kinderen. De heer W. P. Mets (N.P.) kreeg toestemming tot het stellen van de volgende schriftelijke vra gen: 1. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid aan de IJmuider Jeugdherbergvereeniging te vragen wederom de beschikking te kunnen krij gen over de aan deze vereen iging verhuurde Jeugdherberg; 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid in de raadszitting van a.s. Maandag, vooruitloo- pende op het vrij zeker gunstig luidend ant woord dezer vereeniging, aan den Gemeenteraad voor te stellen om de Jeugdherberg vervolgens aan de Regeering aan te bieden voor het onder brengen van Duitsche Joodsche kinderen. Hierop antwoordden B. en W. als volgt: Geheel afgezien van de vraag of de bedoelde vereeniging bereid is het haar in eigendom toe- behoorend gebouw voor het beoogde doel ter be schikking te stellen, meenen wij te moeten op merken, dat het gebouw voor een eenigszins langdurig verblijf geheel ongeschikt is. Algemeene beschouwingen. De raad gaat daarna over tot het behandelen van de begrooting. Voor de algemeene beschou wingen geeft zich een 12-tal sprekers op. Eerste spreker is Mr. dr. A. v. d. Flier (s.d. a.p.), die enkele punten wil bespreken, vallende onder de rubriek „Onderwijs'. B. en W. hebben gezegd, dat van het college geen voorstel is te verwachten tot het stichten van een daghuis houdschool, maar dat is het college niet ge vraagd. Er is geen medewerking aan het college gevraagd. De aangewezen weg na het antwoord van den minister was, dat het betreffende voor stel op de agenda van de raadsvergadering was geplaatst, maar het college heeft den goeden weg verlaten. De argelooze lezer krijgt den indruk, dat het nu is afgeloopen, maar deze indruk is absoluut fout. Het college van B. en W. heeft beslist over een zaak, waarover alleen de raad te beslissen heeft. Spreker handhaaft zijn in de vergadering van 26 November 1937 gedaan voor stel onverkort en verwacht, dat dit op de agenda van de volgende raadsvergadering wordt ge- Verder richt spreker een woord tot den voor zitter persoonlijk, in verband met diens uitla ting over de openbare onderwijzers, dien de voorzitter de schuld had gegeven, dat de bijzon dere scholen meer trekken dan de openbare. Dit is niet juist, aldus spreker. T De heer H. Homburg (a.-r.) begint met eenige opmerkingen over het afdeelingsonder- zoek. De memorie van antwoord van B. en W. gêeft in zekeren zin te kennen, dat het afdee- lingsonderzoek mislukt is, maar spreker meent, dat dit ondanks het slechte bezoek niet het geval is. Hij wil het afdeelingsonderzoek dan ook niet missen. Spreker's fractie stelt prijs op het be houd van het afdeelingsonderzoek. Spreker meent, dat B. en W. wel wat meer welwillend tegenover het plan tot oprichting van een huishoudschool hadden kunnen staan. De commissie heeft recht op waardeering en op eenige medwerking van de zijde van den raad. Verder betreurt de heer Homburg dat niet iets gedaan is voor het bewaarschoolonderwijs. Over de openbare veiligheid sprekende, meent de heer Homburg met vreugde te mogen consta- teeren, dat de reorganisatie op gunstige resul taten mag bogen. Als hij toch een opmerking heeft is dit, omdat hij meent, dat de politie te „motorisch" wordt. Aan het slot van zijn uitvoerige rede memo reert de heer Homburg het verscheiden van den heer Sluiters na een raadslidmaatschap van meer dan 25 jaar. De heer C. P. J. Maas (R.K.) meent, dat de begrooting niet meer is dan een admi nistratief stuk werk „waarin de inkomsten en de uitgaven zijn geraamd". Voor een tiental jaren geleden was de toestand in de geheele gemeente heel anders; de belastingdruk was toen niet zoo groot en de gemeente kreeg eenige voordeelige contracten. Spreker stelt namens de R.K. raadsfractie voor, B. en W. te verzoeken, de vereffenings verordening te herzien, opdat de bouwnijver heid zich op normale wijze kan ontwikkelen. Spreker heeft lof voor Sociale Zaken. Mr. Tonino (R.K.) wil iets zeggen over de verhoudingen in den raad. Voordat hij in den raad was had hij den indruk, dat dit college niet vrij was van partijpolitiek, maar nu hij deel van den raad uitmaakt, heeft hij een anderen kijk daarop. De heer Tonino bespreekt daarna de hou ding van den burgemeester, die niet steeds getuigde van welwillendheid, evenmin als die van B. en W. in zekere gevallen. Over de politie sprekende, wenscht mr. To nino de politie geluk met het nieuwe hoofd bureau en de gemeente met het nieuwe hoofd van politie, die met zooveel voortvarendheid het nieuwe bureau tot stand wist te brengen. Namens de Katholieke raadsfractie stelt spreker eenige wijzigingen voor van het amb tenarenreglement en van de regeling van de loonen der werklieden in gemeentedienst, welke wijzigingen moeten leiden tot verrui ming van den kindertoeslag. De heer H. Groene woud (C.H.) betuigt dank aan de A.R. raadsfractie voor de hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Sluiters. Spreker vergelijkt de gemeente met een werkeloos gezin, welks binnenkant aan vulling noodig heeft. De heer Heer e mans (R.K.) herinnert er aan, dat hij in de vorige gemeenteraadsver gadering gezegd heeft, terug te zullen komen op de zaak-Mudde. B. en W. hebben gezegd, dat Mudde zijn tevredenheid heeft betuigd over de voorziening van water. Heeft Mudde later niet zijn ontevredenheid hierover be tuigd?, vraagt de heer Heeremans, omdat de aannemer de voorziening van water heeft stopgezet. Dr. de Groot, lib., zeide met verschillende genomen maatregelen in te stemmen. Toch mogen we niet tevreden zijn. Velsen is echter een van de moeilijkste gemeenten in ons land. Spr. bepleit verbreeding van den overweg in de Wüstelaan en is voor één centrale ker- misgelegenheid in de gemeente in den zomer. Spr. meent dat er nog teveel gelegenheid ge geven wordt om winkelhuizen te bouwen. De heer Bosman (v.d.), zeide dat B. en W. den raad in overweging geven meer het ge meentebelang te behartigen, inplaats van het belang van bepaalde personen. Spr. meent echter, dat het behartigen van de belangen van bepaalde personen juist gemeentebelang kan zijn, Spr. bepleit nu nog een subsidie toe te ken nen voor de schoolvoeding. De heer van Heyst, (neutr. partijzeide dankbaar te zijn voor het krachtig pleidooi van Mr. v. d. Flier voor de openbare school. De gemeente Velsen biedt alle mogelijk heden. Er kan gebouwd worden zonder heien, maar een slachthuis en begraafplaats zijn niet noodig. Industrieterreinen zijn aanwezig. Over al zijn terreinen voor kleine en groote land huizen. De voorstellen voor betere verkeers wegen hadden reeds een feit moeten zijn. De heer Warmenhoven, comm. p.. zegt graag enkele opmerkingen te maken, die hij bij het afdeelingsonderzoek te berde had wil len brengen. Spr. zegt te betreuren dat de bur gemeester bij economische conflicten te streng optreedt, dat deze filmvertooningen verbiedt. Spr. heeft bezwaar tegen den gang van zaken bij de arbeidsbeurs. De heer v. d. Veer, s. d. a. p., zegt nu niet te zullen ingaan op wat gezegd is bij de alge meene beschouwingen, daarvoor zijn de re plieken. Wat gezegd kan worden over deze begroo ting, is weinig opwekkend. Was er verleden jaar nog perspectief door de economische op leving, deze is nu weer teniet gedaan Hiermede waren de algemeene beschou wingen geëindigd. Voortzetting der vergade ring heden, Dinsdagavond, 7 uur. Dan is het woord aan het college van B. en W. IJMUIDEN De versche haring wordt duurder. De aanvoer van versche haring was heden slechts 1300 kisten, of minder dan in langen tijd het geval is geweest. Aangezien er nog steeds veel vraag is, lie pen de prijzen zeer omhoog, zelfs tot ruim zeven gulden per kist. De weinige schepen, die met versche haring binnen waren, maakten daardoor mooie besommingen. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Gloria IJM. 37 vangst 50 m. schelvisch, 80 m. braadschelvisch, 60 m. wijting en witjes, 140 m. gul en koolvisch, 390 m. makreel, 50 m. varia, totaal 770 m., benevens 150 stuks ijs- kabeljauw en 120 stuks stijve kabeljauw. Gerberdina Johanna IJM. 38, vangst: 40 m. schelvisch, 150 m. braadschelvisch, 40 m. kool visch, 100 m. gul en blanke koolvisch, 350 m. makreel. 30 m. varia, totaal 710 m. benevens 100 stuks stijve kabeljauw. Rotterdam IJM. 112, vangt: 55 m. schelvisch, 65 m. braadschelvisch, 60 m. radio en wijting, 80 m. makreel, 80 m. gul en blanke koolvisch, 70 m. koolvisch, 5 m. haring, totaal 415 m., be nevens 30 stuks stijve kabeljauw. Ewald IJM. 48, vangst: 90 m. schelvisch, 140 m. braadschelvisch, 95 m. gul en blanke kool visch, 65 m. radio en wijting, 40 m. koolvisch, 20 m. varia, totaal 450 m„ benevens 50 stuks stijve kabeljauw en 10 lengen. Mary IJM. 189, vangst: 70 m. diversen. Walrus IJM. 24. Vangst: 750 manden schelvisch, 450 manden gul, 40 m. platvisch, 60 m. roodbaars, totaa] 1300 manden. Bet je RO 53, vangst: 40 m. schelvisch, 40 m. braadschelvisch, 25 m. wijting en witjes, 80 m. gul en koolvisch, 70 m. makreel, 45 m. rog en poon, totaal 300 m. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 100 Poolzee IJM 77 f 1860 500 Bloemendaal IJM 71 f 2120 510 Jacq. Clasine IJM 10 f 2440 395 Clasina Luther IJM 59 f 1660 715 Maria van Hattum IJM 1f2760 120 Elie Chenevière IJM 161f 1400 Kotters: E 111 f 1040 Loggers: KW 78 f 1640. KW 51 f 300, SCH 53 f 1370, SCH 37 f 300, SCH 250 f 430, KW 56 f 1310, KW 37 f 360. MARKTBERICHT (Versche visch) IJmuiden 22 November. Tarbot 9272 ct per K.G. Tong 10072 ct. per K.G. Heilbot 76—74 ct. per K.G. Griet f 26—f 13 per 50 K.G. Groote schol f 20 per 50 K.G. Middel schol f 20 per 50 K.G. Zetschol f 26—f 17 per 50 K.G. Kleinschol f 20.50f 6.50 per 50 K.G. Schar f 6.50—f 3.60 per 50 K.G. Poontjes f 4f 2.60 per 50 K.G. Groote schelvisch f 22.50f 13 per 50 K.G. Middel schelvisch f 16f 12 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 12f 7.30 p. 50 K.G. Klein schelvisch f 7.50—f 5.20 per 50 K.G. Groote gul f 9.50f 7.50 per 50 K.G. Kleine gul f 9f 4.80 per 50 K.G. Wijting f 4—f 1.70 per 50 K.G. Makreel f 9.50f 2.70 per 50 K.G. Versche haring f 9.20f 5.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 52f 21 per 125 K.G. Vleet f 2f 0.78 per stuk Leng f 1f 0.50 per stuk Koolvisch f 0.68f 0.15 per stuk Rog f 19f 16 per koop. Nagekomen besommingen. Manden. Trawlers. 1150 Norma Maria IJM 6 510 Petten IJM 49 Loggers: IJM 204 f390; KW 75 f 89 f510; KW 175 f390; KW 60 f570 f90; KW 76 f 1790; KW 52 f340; f 590; KW 62 f310; KW 59 f380: f400: KW 114 f430; KW 178 f 440; f280; KW 27 f 280; KW 177 f400; f240; SCH 266 f280; SCH 289 f320; f1570; KW 69 f 1980; KW 14 f1930 f 1020; KW 39 f730. f 4670 f 2200 480; KW KW 166 KW 104 KW 107 KW 91 KW 108 SCH 328 KW 67 SANTPOORT STEUN IN NATURA. Alhier heeft zich een comité gevormd, bestaande uit mevr. Oldeman, mej. Fenne- ma. mevr. Rutgers, mevr. Scheuer, mevr. Warners en den heer H. Schipper, dat, getrof fen door de armoede welke in vele gezinnen tengevolge van de werkloosheid heerscht, met medewerking van de diaconie der Ned. Herv. Kerk wil trachten door het uitreiken van steun in natura. althans eenigermate de hel pende hand te reiken. Het comité verzoekt den ingezetenen dringend wekelijks artikelen in natura ter beschikking van het comité te stellen, bijv, rijst, boonen, erwten, aardappelen, vet, enz. en een en ander door leveranciers te laten be zorgen, opdat dit gedistribueerd kan worden over behoeftige gezinnen van alle gezindten. IIET WONDERE LEVEN IN EN AAN ZEE. Donderdagavond houdt de heer G. Jan Klooster uit Amsterdam in „De Toorts" een lezing over „Het wondere leyen in en aan zee". Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een film over dit leven af te draaien, doch nu hiervoor geen toestemming werd verkre gen. zal de lezing verduidelijkt worden door lichtbeelden. LEZING DS. VAN DER TOGT. Door bijzondere omstandigheden kon de lezing van Ds. Van der Togt over: „Is Chris tus' komst te verwachten?" onlangs niet door gaan. Thans echter wordt deze lezing Vrij dag a-s. in het Vereengingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente gehouden. BEVERWIJK De steun aan den tuinbouw. Slechts ƒ20.000.voor Kennemerland. De regeering heeft voor den steun aan den tuinbouw een bedrag van f 3.850.000 beschik baar gesteld. De Beverwijksche veilingen zullen daarvan slechts f 20.000 aan hun tuinders kunnen uit- keeren, omdat de steun verleend wordt op ar tikelen, die gedurende de daarvoor vastgestelde perioden niet of slechts In beperkte mate wor den aangevoerd en dan boven den minimum prijs opbrengen. RAADSVERGADERING Maandagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. De raad was voltallig. De notu len van de vorige raadsvergadering werden on gewijzigd vastgesteld. Benoemingen. Benoemd worden: a. tot onderwijzeres aan de Vondelschool mej. J. C. Scholtz met 11 van de 17 stemmen; b. tot onderwijzer aan de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar de heer C. Roest, kweeke- ling met acte te Amsterdam; c. tot leeraar aan de Gemeentelijke Nijver heidsavondschool voor ambachtslieden de heer J. C. Versteeg. d. tot leeraressen aan de Gemeentelijke Huis houd- en Industrieschool de dames K. C. Lief hebber en W. A. Oosterveld; e. tot leden van de commissie van toezicht op de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden de heeren C. J. van Doorn (in de vacature ontstaan door vertrek van Ir. v. d. Vegte). Ir. J. C. van Hattum en Ir. A. Drijver (beiden aftredend). Oneervol ontslag. In verband met de gepleegde strafbare feiten in zijn dienstbetrekking hebben B. en W. den ge arresteerden directeur van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling met ingang van Vrijdag 11 Novem ber in zijn ambt geschorst met inhouding van salaris van het oogenblik van deze beslissing af. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie van toezicht op den dienst, die zich eveneens met de schorsing heeft kunnen ver eenigen, zijn B. en W. voorts van meening, dat die ambtenaar met ingang van den dag. waarop de beslissing van den Raad onherroepelijk is ge worden, niet eervol uit zijn ambt moet worden ontslagen. De voorzitter noemde het voorgevallene het ergst, wat een gemeente kan overkomen en vooral degenen, die belang hebben bij het goed ftinctiormeerèn van den dienst. In April is er inderdaad aanleiding geweest fot bestraffing van den ambtenaar, maar toen was van fraude nog niets gebleken. Wel was het college er toen reeds van overtuigd „bekocht* te zijn met dezen ambtenaar. Overigens is de ge meente geen reclasseerings-instelling. Iemand, die niet uit het goede hout voor ambtenaar is gesneden, gaat lievervandaag dan morgen de deur uit. De terechtwijzigingen van B. en W. baatten niet. De publiciteit heeft ook het college zeer onaan genaam getroffen. De gegevens daarvoor kwa men noch van de politie noch van het gemeente huis. Aan de leden van de commissie van toe zicht was geheimhouding opgelegd. Spr. geeft dan een beeld wan de situatie, zoo als B. en W. die na het gebeurde hebben aan getroffen. De meest primitieve vorm van admi nistratie ontbrak, er was zelfs geen begin mee gemaakt. Door het gebeurde heeft de bemidde ling van den dienst te lijden gehad, al trad dit door een zekere „flair" niet aan het licht. Ten slotte is het zoo geloopen, dat er een einde kwam aan deze ambtelijke mislukking. De voorzitter deelde voorts nog mede dat de financieele verantwoordelijkheid van den directeur slechts betrof de financiering van een bedrag van f 100 voor het doen van kleine uitgaven. Ook deze kassen werden den laatsten tijd gecontroleerd en het was juist deze ambtenaar, die daartegen luidkeels pro testeerde. Het voorstel van B. en W. tot niet-eervol ontslag van den betrokken ambtenaar werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aansluiting bij het Borgstellingsfonds. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten tot aansluiting bij het Haarlemsche Borgstel lingsfonds. De daarvoor benoodigde gelden worden aangevraagd in de begrooting voor den dienst 1939. Het geldt hier een proefneming. Het be zwaar van de verwijderde ligging van Bever wijk ten opzichte van de plaats van vestiging van het fonds denken B. en W. min of meer te kunnen ondervangen door de instelling van een plaatselijke adviescommissie. De heer Rij kens wilde het punt aanhou den, teneinde alsnog het advies van de mid denstandsorganisatie in te winnen. Het voorstel tot aanhouding werd verwor pen, dat van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. HAARLEMMERMEER SCHAAKBOND „HST PLATTELAND" Te Haarlemmermeer werd een bond opge richt voor plattelandsvereenigingen. genaamd Schaakbond „Het Platteland", waarin de clubs elkander geregeld ontmoeten, niet met tien tallen, doch met zeventallen. De uitslagen der laatst gehouden wedstrij den luiden als volgt: in de le klasse: LeimuidenTempo 3 Vz3V2 Z. D. en S. G.Nooitgedacht 5YzIY2 DE SCHAAPHERDER. De jongens van de lagere school aan den Bennebroekerweg hebben gisteren voor het eerst een schaapherder bezig gezien afkom stig uit het Oosten des lands. De herder maak te een tocht met ongeveer een twintig scha pen, waarbij dehond natuurlijk niet ontbrak. Eén der dieren werd echter door een auto geraakt en brak een poot. Voorzichtig bracht de herder dit dier naar een weiland van den heer v. d. O. Intusschen had de landbouwer R. toestemming gegeven de andere schapen op zijn land te brengen. De herder, waarvoor veel belangstelling bestond, had hier geen slechten dag, want ook hij werd goed voor zien. Zijn schaapjes liet hij zelfs 's nachs niet in den steek en toen de heer v. d. O. des mor gens naar het gewonde schaap ging kijken, zag hij, dat ook deze gezelschap had. De waakhond lag netjes languit voor zijn vrien din. Een oogenblik later kwam de herder, zocht geknield de fijnste grassprietjes uit voor de zieke en bracht haar dat. Ook had hij in zijn jaszak nog een lekker korstje brood. Op een kruiwagen werd de zieke meegevoerd en vervolgde de herder zijn weg langs Haarlem- mermeer's dreven. De jeugd heeft kennis ge nomen van de vriendentrouw der dieren on derling en van de liefde voor de dieren van den ouden herder. HALFWEG BRUTALE DIEFSTAL. Ten nadeele van den heer G. S. werd bij de R. K. Kerk te Haarlemmerliede een rijwiel ontvreemd. SINT NICOLAASFEEST. Op Dinsdagavond 6 December houdt de arbeiderszang vereeniging „Morgenrood" een Sint-Nicolaasfeest in de zaal van den heer Verton aan de Lindelaan te Zwanenburg, be stemd voor de kinderen van de modernen ar- beideresbond en wordt gehouden des avonds beidersbond van 79 uur. Medewerking verleent het kinderkoor „De Roodborstjes". Sint Nicolaas komt ook, ter wijl de kinderen op een versnapering zullen worden onthaald. HILLECOM TOONEELUITVOERING VAN L'AMITIé. Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging L'Amitié in Hotel Flora haar 134ste uitvoering. De zaal was zeer goed bezet. Voor den aanvang sprak de heer A. Beyers- bergen een kort openingswoord, waarin hij het aanstaande gouden jubilepm memoreerde en mededeelde dat op den herdenkingsavond zal worden opgevoerd het bekende blijspel van Schönthan ,J)e Sabijnsche Maagdenroof". Nu werd opgevoerd het blijspel van Johnson „Haar andere man", een spel vol verwikkelin gen. Over het algemeen was de vertolking goed; mej. Jansen als mevr. Harvey gaf kos telijk het geëxalteerde vrouwtje weer. Ook Stella het dienstmeisje was alleraardigst. Bij de heeren voldeden de pseudo-echtgenoot en Oom Elmer het meeste. De ware echtgenoot, mr. Marshall, haalde niet voldoende het komi sche uit zijn rol als butler. HAARLEMMERLIEDE GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gehouden op Donderdag, 24 No vember 1938, des voorm. 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken, 2. Conversie van ,,een 4 pet. geldleening. 3. Ruiling van grond voor stichting van een telefoongebouw. 4. Instandhouding O. L. School te Halfweg 5. Benoeming 2 leden Burgerlijk Armbe stuur. 6. Verhuring van landerijen. 7. Voorloopige vaststelling rekening 1937. 8. Aanbieding begrootingen 1939. ZANDVOORT S. D. VROUWENCLUB. Maandagavond kwam de S. D. Vrouwenclub, afd. Zandvoort in „Ons Huis" bijeen ter vie ring van den Internationalen Vrouwendag. Dank zij het feit, dat ook vele echtgenooten de uitnoodiging om hun vrouwen op dezen avond te vergezellen gaarne hadden aange nomen, was de groote zaal van „Ons Huis" geheel bezet. De voorzitter, mevrouw Poots— van Popta, sprak in haar openingswoord dan ook haar vreugde uit over een zoo groote op komst. Hierna kreeg de Stem des Volks, onder lei ding van den heer J. Post, het woord. Gezonden werd: Vaandellied. Aan de Strij ders en Morgenrood. Vooral 't tweede en der de werden zeer goed gezongen en het daveren de applaus dat opklonk was dan ook wél verdiend. Mevrouw Pootsvan Popta sprak hierna over den Internationalen Vrouwendag, die in alle democratische landen over de heele we reld wordt gevierd om zich te bezinnen op de idealen. Ieder jaar werd een leuze uitgegeven op dezen dag. Dit jaar luidde zij: Wij strijden voor recht, vrede en vrijheid. Sprekend over de rechten der vrouw, ging zij in het kort de geschiedenis betreffende de rechten der vrouw na. Zij begon bij onze Ari sche voorouders, de Germanen, waar de vrouw slechts bezit was, die evenals de andere be zittingen verdobbeld kon worden. Langzamer hand veranderde deze toestand, doch er gin gen eeuwen voorbij, voordat de vrouw werke lijk eenige rechten van beteckcnis kreeg. Pas toen de vrouw als goedkoope arbeidskracht naast den man in fabrieken en kantoren werk vond ging het met de verkrijging der rechten wat vlugger. Gedurende de laatste jaren begint men evenwel weer aan deze rech ten te knabbelen, doch de vrouwen zullen pal staan voor haar eenmaal verkregen rechten. Ondanks alle oorlogsdreiging zullen de vrouwen blijven strijden voor den vrede, voor een betere maatschappij waar werkelijke ka meraadschap zal zijn. In de pauze werden 8 nieuwe clubleden en 3 partijgenooten gewonnen, terwijl een inza meling voor het Tiele Wibautfonds f4.80 op bracht. Na de pauze werd nog een tooneelstukje in drie bedrijven opgevoerd, getiteld: „Drie No vemberdagen" door mevrouw Pothuis Smit S. D. A. P. Maandag 28 November spreekt Mr. Drilsma in Ons Gebouw voor de afd. Zandvoort van de S.D.AP. over: Het ontstaan van het parle mentaire Stelsel en over het ontstaan van het Algemeen Kiesrecht. Aanvang 8 uur. DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De heeren A. Elffers en C. L. Bolwidt, leden van den raad. hebben een schrijven gericht aan den raad. waarin zij voorstellen eenige gemeentewoningen beschikbaar te stellen voor de Duitsche Joodsche vluchtelingen. R A AD S VERG AD ERING. De eerstvolgende openbare vergadering van den Raad zal worden gehouden op Maandag November. In deze vergadering zal de ge- meentebegrooting worden aangeboden. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. De Z.H.V. houdt op Donderdag 24 November 's avonds half negen een algemeene vergade ring In Bodega Mustert aan den Strandweg. Bij deze vergadering zullen de aanwezigen bijzonderheden over de verkoopactie te hoo- ren krijgen, terwijl ook een bespreking zal worden gehouden betreffende de viering van het 30-jarig bestaan. BLOEMENDAAL YVINTERLEZING VER. VOOR JEUGDWERK. Aanstaanden Donderdag wordt in 't Jeugd huis aan de Donkere Laan door de Ver. voor Jeugdwerk een lezing georganiseerd. Prof. Dr. P. Stegenga van Amsterdam zal spreken over: „Het Wonder". HEEMSTEDE GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 24 November 1938 des namiddags 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 27 October 1938. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling herziening XLVTb van het Uitbreidingsplan. 4. Vaststelling herziening XXTVa van het Uitbreidingsplan. 5. Voor- en nazorg van geesteszieken. 6. Kasgeldleening 1939. 7. Voorstel credietverleening voor luchtbe scherming. 8. Voorstel wijziging verordening straatbe lasting. 9. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning en bedrijfsrekeningen over 1937. 10. Voorstel regeling Armenzorg. 55 JAAR GETROUWD. Maandag herdacht het echtpaar P. Neeskens- M. Pronk, wonende Molenwerfslaan 86 alhier, den dag dat zij voor 55 jaar in den echt waren verbonden. Vele schriftelijke en persoonlijke felicitaties mochten de oudjes ontvangen evenals vele bloe men, taarten en vruchtenmanden. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag jpgenomen.) Duitschland. Ook veel kunstschatten verloren gegaan. De Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving deelt ons mede, dat zij in staat was een lijst van de 179 synagogen en bede huizen samen te stellen, die volgens mede deelingen van de Duitsche pers, van de groote wereldpers en geloofwaardige oog getuigen in brand gestoken zijn. De commis sie wijst er op dat deze lijst verre van volle dig is, daar, in het bijzonder uit de kleine plaatsen geen berichten zijn binnengeko men. Bij de branden hebben zich hartroerende scènes afgespeeld. De heilige voorwerpen en Wetsrollen werden op alle mogelijke manie ren ontwijd; waar zij niet aan het vuur ten offer vielen, werden zij kapotgeslagen of verscheurd. Ook talrijke voorwerpen van on schatbare kunstwaarde gingen hierbij verlo ren. Japan voor Duitsche Joden gesloten. Er zullen echter geen uitzettingen plaats vinden. TOKIO, 21 Nov. (Havas-A.N.P Uit goede bron wordt vernomen, dat van 25 November af, den dag waarop het Duitsch-Japansche cultu- reele accoord wordt onderteekend, de toelating van Duitsche Joden practisch verboden zal zijn. De aanstelling van Duitsch-Joodsche onderwij zers, die de laatste drie jaar in Japan op bij zonder groote schaal heeft plaats gevonden, zal voortaan onmogelijk zijn, daar de Duitsche re geering zich de keuze zal voorbehouden van de Duitsche onderwijzers, die naar Japan worden gezonden. De Duitsche Joden, die door de Japansche autoriteiten in dienst genomen zijn, zullen niet weggezonden worden, doch de regeering heeft niet-officieel den wensch te kennen gegeven, dat zij, wier verbintenissen afloopen, door an deren worden vervangen. BOND IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Door de afdeeling Haarlem van den Bond in de Kleedingindustrie wordt Dinsdag 22 November in „het Baken" aan de Bakenes- sergracht een propaganda-feestvergadering ge houden. De heer T. van der Heeg, bonds voorzitter. zal de insignes van 25 jaar lid maatschap uitreiken. Aan de bijeenkomst wordt voorts een gezellig karakter gege ven. HAARLEM. 21 November. Bevallen 17 November: J. v d. Pol—van Dijk, d.; H. M. PielagePeters, d.; 18 November: M. J. W. J. ten Hove—Schlüter, d.; R. A. W. Spronk—Ehlhart, z.; 19 November: M. M. Schuuring—Korstanje. d.; C. C. Olsthoorn— Stokman, d.; H. E. Reemer—v. d. Sluis, d.; 20 November: J. W. van Vuuren—Veldhuis, d.; W. Vlaskamp—Tybout, z.; C. M. van Zanten— Homburg. 2 d.; R. E. MulderNadort, z.; M. v. d. Broek—Hagen, z.; A. Bok—Alberda, d.; C. C. A. M van Gelderen—Pluim Mentz, z.; 21 November: C Koster—Bogaart. z.; C. Nootenboom—v. Blitterswijk, d.; P. J. Riedstra —Janssen, z. Overleden 18 November: H. W. MooneJan sen, 50 j.. Reitzstraat; P. Bourik, 60 j. Boeken rodestraat; 19 November: H. B. L. J. Dielwart, 50 j.. Kamperlaan; F.. 7 j.. F. Wijts, Cheribon- straat; 20 November: M. v. d. Harst, 18 j., Hazepaterslaan; P. A. Klap. 76 j„ 2e Emma- straat.J. C. Harperink—Negrijn. 79 j.. Tette rodestraat; J. v. d. HoeffMelbos, 73 j.. Roos- veldstraat; E. Coolen—v. Duijn. 77 j., Wester- houtpark; S. Visser, 63 j., Maerten van Heem*, kerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7