Haarlems Dagblad GESCHENKEN Internationale problemen besproken. F ransch-Duitsche Verklaring. Bij noenmaal ten paleize. AUCUST KIEHL OVERLEDEN. Koningin zal een bezoek aan Koning Leopold brengen. Kunstenaars. Koning Leopold op den terugweg. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17003 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Donderdag 21 November 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pe* post 13.55. Iimw nummer» 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regel» f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek» Berlijn en Parijs zijn het eens geworden over een Fransch-Duitsche verklaring in den zelfden trant als de Engelsch-Duitsche die Chamberlain uit München meebracht en waarmee hij toen triomfantelijk- in Heston, bij zijn landing, boven het hoofd zwaaide eer hij het ding voorlas. De officiëele tekst van de Fransch-Duitsche uitgave is nog niet be kend, maar er zail wel in staan dat Frankrijk en Duitschland nooit meer oorlog met elkaar zullen voeren en geen territoriale eischen ten opzichte van elkaar meer hebben. Althans niet in Europa. Dat is ook al heel vaak in redevoe ringen gezegd. Als er iets dergelijks over de koloniën in stond zou het niet waar zijn, want iedereen weet dat Duitschland zijn oude kolo niën terug wil hebben en dat een deel daarvan onder Fransch mandaat staat. Frankrijk wil dit deel niet teruggeven. De officiëele aankondiging van de bereikte overeenstemming is in Frankrijk gisteren zón der geestdrift ontvangen. Dat is geen wonder, want geen enkel volk gelooft meer in de duurzaamheid en onbreekbaarheid van ver dragen. En de lauwe stemming zal vandaag nog wel wat gezakt zijn, want vanmorgen meldt Havas dat de Duitsche ochtendbladen heelemaal geen melding van de aangekon digde Fransch-Duitsche overeenkomst maken. Het Duitsche volk wordt er dus, tot dusver althans, buiten gehouden. Dit is een veel on gunstiger loop van zaken dan die bij de Engelsch-Duitsche overeenkomst. Ik betreur het. Ik wou dat deze overeen komsten meer waarde hadden en meer be loofden. Toen de Engelsch-Duitsche gesloten was heb ik erover geschreven, dat de blijven de waarde onzeker was maar dat het feit van de onderteekening een goed begin van verdere toenadering kon beteekenen. Sindsdien heeft de pogrom tegen de Duitsche Joden de ver houdingen weer zoozeer ontwricht dat men met den besten wil ter wereld op dit oogen blik niet veel kans op verdere toenadering kan zien. En als ik nu lees dat „Das Schwarze Korps", het orgaan der S.S., zich op het stand punt stelt dat het buitenland maar een Joden staat moet stichten, anders gaan de Duitsche Joden hun volkomen ondergang tegemoet, dan ril ik over zulke opvattingen en vraag mij af hoe er samenwerking tusschen Duitschland en het Westen kan zijn als men zoo totaal verschilt. De Duitsche houding tegenover de Joden wekt in alle landen die ten Westen van Duitschland liggen diepen afkeer en in de menschen innerlijk zoowel als uiterlijk ver zet. Hoe kan in zulk een sfeer eenig vriend schapsverdrag gedijen? Niettemin zij herinnerd aan een onlangs geschreven artikel, waarin het boycotten van Duitsche goederen bestreden en het schelden op Duitschland gehekeld werd. Daar blijf ik ten volle bij. Men kan zijn protest en zijn over tuiging zeer goed uiten zonder te schelden. Met dit laatste wordt minder dan niets be reikt. En boycotten is tegen ons eigen belang, tegen de belangen die in handelsverdragen en clearing tot uiting komen, terwijl het boven dien de Duitsche bevolking laat lijden voor de daden van regeerders. Dat is niet rechtvaardig. En bovendien geloof ik dat men moet blijven trachten zich met de Duitsche regeering te verstaan waar en wanneer dat maar moge lijk is. Het uiterste beleid, de grootste kalmte en zelfbeheersching zullen vereischt worden om een oorlog in Europa te voorkomen. Dat is moeilijk, maar we weten allemaal voldoen de dat de weg naar de goede oplossingen vol hindernissen en dat het leven niet gemakke lijk is. De wilde uitingen in Amerika dragen niets bij tot de opheffing van de dreigingen in Europa en verhoogen integendeel de verbit tering in Berlijn maar. De Amerikanen zijn overigens zeer ver weg van Europa en hebben heel wat minder be lang bij het voorkomen van een Europeeschen oorlog dan wij. De toekomst van hun volk staat er niet bij op het spel. Dat is een groot verschil. In Europa moet men onderhandelen, en tijd winnen, want de tijd doet vaak won deren en niemand maar dan ook niemand weet wat hij brengen zal, al wordt er nog zooveel politieke tin over de toekomst ge goten. Laat men dat bedenken. En intusschen zijn menschelijken plicht doen, naar eigen diepe overtuiging. Dat is veel beter dan nutte loos schelden. R. P. Zware brand in Californië. SANTA MONICA (Californië) (Havas/ANP) In de omstreken van Santa Monica en Mali- bour-Beach, twee plaatsen die druk bezocht worden door filmsterren uit Hollywood, woedt een zware boschbrand. Duizenden menschen hebben hun woningen moeten verlaten en de wind, die het vuur aanwakkert, vormt een be_ dreiging voor de vele buitenverblijven in beide steden. In Los Flores, Temeschal en Santa Ynez zijn talrijke villa's vernield, waaronder verschei dene van filmartisten uit Hollywood. In San Bernardino zijn drie nieuwe vuurhaarden ontstak. Men vreest, dat vele menschen niet den tijd tot vluchten hebben gehad. De brandweer uit Los Angelos en omringende plaatsen bestrijd de ramp. Des avond werd medegedeeld, dat vele personen vermist wor den, en dta eenige honderden huizen vernield zijn. Naar United Press meldt heeft de politie den opzichter van een ranch, David Trewitt genaamd, aangehouden. Men verdenkt hem van brandstichting. WOENSDAG hebben ten paleize te Amsterdam aan het noenmaal van Hunne Majesteiten mede aangezeten de voorzitter van den Nederlandscben Raad van Ministers, de Neder - landsche en de Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken en de wederzijdsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bij uitstek geschikt voor de bespreking van een aantal internationale pro blemen, waarbij zoowel Nederland als België geïnteresseerd zijn. Gemeld wordt dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt, en, in ruime mate, van overeen stemmend inzicht, terwijl gelijkheid van gezindheid werd vast gesteld wat betreft vraagstukken van internationale organisatie, handel en verkeer. Minister Spaak zeer tevreden. De Belgische minister-president, de heer Spaak, heeft Woensdagavond tegenover enkele persvertegenwoordigers bevestigd, dat hij Woensdagmiddag een onderhoud heeft gehad met de ministers Colijn en Patijn over de vraagstukken, welke België en Nederland raken. Minister Spaak was van oordeel, dat het officieele communiqué van den regeerings- persdienst voldoende duidelijk is. Hij voegde er nog aan toe, dat hij zeer tevreden is over het onderhoud, dat hij heeft gehad, en even eens zeer getroffen over de enthousiaste ont vangst, welke Nederland aan den Belgischen souverein heeft bereid. Pirow heeft een onderhoud met Hitier. Von Ribbentrop er bij tegenwoordig. BERCHTESGADEN 24 November (D. N. B.) De Zuid Afrikaansche minister van defen sie en van economische zaken, Pirow. is he denmorgen om 11 uur voor zijn aangekondigd bezoek aan Hitler in den Berghof op den Obersalzberg aangekomen. Aap den ingang werd hij ontvangen door den rijksminister van buitenlandsche zaken, ,Von Ribbentrop die hem naar Hitier geleidde, welke den Zuid Afrikaanschen minister hartelijk verwel komde. Bij de hierop volgende besprekingen was Von Ribbentrop aanwezig. Pirow was verge zeld van den Zuid Afrikaanschen gezant te Berlijn, Gie. De bekende acteur August F. C. Kiehl is in den afgeloopen nacht te Amsterdam overle den. De heer Kiehl was op 26 October Jl. 84 jaar geworden (Voor nadere levensbijzonderheden zie men pag. 11), In het voorjaar of den vroegen zomer van het volgend jaar. De regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om het Haar gebrachte officiëele bezoek van Z. M. den Koning der Belgen in het voorjaar of den vroegen zomer van het volgend jaar te beantwoorden. COLLECTE VOOR DE VLUCHTE- LINGEN TE HAARLEM. Vergadering van Jeugdorganisaties in de Raadszaal. DE BURGEMEESTER EERE-VOORZITTER. Voor de plaatselijke organisatie van de groo te collecte, die op initiatief van het Ned. Jeugdleiders Instituut met medewerking van de geheele Nederlandsche jeugdbeweging op Zaterdag 3 December zal worden gehouden ten behoeve van hen. die terzake van geloof of ras vervolgd worden, zal in Haarlem een comité worden gesticht uit de Haarlemsche jeugdorganisaties. Daartoe zal op Vrijdagavond om 8.15 uur een vergadering worden gehouden van ver tegenwoordigers van alle Haarlemsche jeugd verenigingen. die aan deze collecte hun me dewerking willen verleenen. Deze vergadering wordt gehouden in de Raadzaal op het Prin senhof, die door het gemeentebestuur ter be schikking gesteld is. Een voorloopig comité heeft in overleg met den burgemeester het initiatief hier ter stede genomen en heeft de noodzakelijke voorberei dingen getroffen. Dit voorloopige comité, be staande uit: D. J. A. Geluk, als vertegenwoor diger van de vrijzinnige groepen, voorzitter mej. J. Mulder, vertegenwoordigende de Prot, Chr. groepen, secretaresse, P. van Vuuren, vertegenwoordigende de A. J. C., H. J. M. Walenkamp, vertegenwoordiger van de R. K. groepen en A. A. Spitz, vertegenwoordi ger van de Joodsche groep, heeft den bur gemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, bereid gevonden het eere-voorzitter- schap op zich te nemen. Het voorloopig comité zal Vrijdagavond de plannen, die het heeft voorbereid, aan de ver gadering voorleggen, terwijl daar tevens het definitieve comité gekozen zal moeten wor den. Alle vereenigingen, waarvan het adres be kend was, zijn schriftelijk voor de vergade ring uitgenoodigd. De vereenigingen, die geen uitnoodiging ontvangen hebben, of waar van de uitnoodiging wellicht aan een verkeerd adres gestuurd is. worden verzocht toch een vertegenwoordiger te zenden. Bericht van verhindering kan gezonden worden aan mej. J. Mulder, Iepenlaan 14, Bloemendaal, Tel. 22336. Voor de collecte zal een beroep gedaan wor den op alle jongeren boven 16 jaar. Ook zij, die geen lid van een jeugdvereeniging zijn. kunnen zich opgeven. Dezer dagen zullen na dere mededeelingen hierover gepubliceerd worden. Gaarne zou het voorloopig comité in de ko mende tien dagen over een bureau in de bin nenstad willen beschikken. Zij, die een bu reau. liefst voorzien van telefoon, voor dien tijd beschikbaar willen stellen, worden ver zocht dit te willen opgeven. Ook administra tieve belangelooze hulp zal voor dien tijd zeer welkom zijn. •FRANSCHE BANKDISCODNTO VERLAAGD. PARIJS. 24 November (Havas A.N.P.> De Fransche Bank zal vandaag het disconto verlagen van 3 pCt op 2>/2 pCt. (De laatste volkstellingvan 1930, heeft aangegeven, dat er in Neder land 5258 kunstenaars zijn, dat is 1 per 1500 inwoners Een op de vijftienhonderd maar, Is in ons land aJs kunstenaar Of kunstnares in tel gekomen, Maar ruim vijfduizend al met aJ, Is eigenlijk geen min getal, Als 't op den keper wordt genomen. Zij zijn weer onderling verdeeld In schilders, houwers van het beeld, In schoon-letterkunstenaren; In kunstenaars van het tooneel En dan, dieduizend in 't geheel. Die toon ontlokken aan de snaren. De ware kunst van elke soort. Die kunst, die men aanschouwt of hoort, Is kostbaar goed voor heel de natie; Zij heeft altijd een diep respect, Van jongsaf in mij opgewekt, En afgunst soms, voor de prestatie. Maar als men strakjes, vroeg of laat, Weer heel den volke tellen gaat, Dan hoop ik toch nog te ervaren; Dat men de noodzaak zal verstaan, Om ook een plaats te wijden aan De vele levenskunstenaren. Al is men nog zoo'n groote pessimist, 'n VULPEN van DANTUMA voldoet beslist QSti&orftuïfttt ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. ingez. Mea.j Residentie doet den vorst een hartelijk uitgeleide 's-GRAVENHAGE, 24 November. Verge leken met gisteren was het weer vanochtend zeer gunstig. De temperatuur was zacht, het bleef droog, al was de lucht vrij bewolkt. Langs den weg. Óm kwart voor tien zijn wij van het paleis naar het station Hollandsche Spoor gereden langs den weg, welken straks de Koning zal volgen. Het gedeelte van het Noordeinde tot de Heulstraat is, evenals de Heulstraat zelf. geheel vrij gehouden. Overal is of wordt nog zand gestrooid. De belangstelling van het publiek op den Kneuterdijk en de Plaats is op dit oogenblik nog niet bijzonder groot. De menschen staan achter touwen op de trottoirs. De rijweg is geheel vrij en het tramverkeer is stil- of omgelegd. Bij de Wagenbrug is de drukte enorm, even als op het Stationsplein en in de onmiddellijke omgeving daarvan. Het vertrek van het Paleis. Het was ongeveer tien minuten over half elf toen Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, uitgeleide gedaan door den opper hofmaarschalk jhr. Boreel van Oldenaller en den hofmaarschalk baron de Smath, voor den ingang verschenen. Op datzelfde oogenblik bliezen de pijpers de vaandelmarsch en pre senteerde de eerewacht het geweer. Een luid gejuich klonk van de overzijde, waar het pu bliek zich achter de afzettingen verdrong. De beide vorsten betraden het plein en schreden langs de eerewacht. De marinekapel zette on middellijk na den vaandelmarsch de Bra- bangonne in. Na de inspectie van de eerewacht begaven de Koningin en de Koning zich weer eenige oogenblikken naar binnen. Intusschen vormde zich de stoet, het cavalerie-escorte stelde zich op vóór en achter de roode met zes paarden bespannen calèche) welke voor den ingang werd voorgereden. Weder verschijnt de Koningin met haar gast bij den ingang. De Koningin heeft nu haar grijzen bontmatei aan gedaan. Het pu bliek juicht. Wanneer de Koning en de Ko ningin in de calèche hebben plaats genomen heft een soldaat, die een oranje vaan op zijn geweer heeft, deze vaan op. Van straathoek tot straathoek wordt dit teeken doorgegeven, want er is een lange rij van posten met der gelijke vaantjes uitgezet. Op deze wijze is het sein in eenige oogenblikken doorgegeven aan de batterij op het Malieveld, die gedurende den rit naar het station elke minuut een sa luutschot zal lossen. In een tweede calèche, met vier paarden bespannen neemt het Prinselijk paar plaats Aankomst bij het station. Voor den ingang van de Koninklijke wacht kamer van het Hollandsche spoorstation was een fraai baldakijn opgericht. Op het perron. Drie minuten over elf gaan de deuren van de Koninklijke wachtkamer open. Naar buiter treedt jhr. Verheyen, H.M.'s eerste stalmees ter. Op hem volgt jhr. A. G. Sickinghe, en achter den eersten kamerheer-ceremonie meester loopen H.M. de Koningin en Z.M. Koning Leopold. De kapel zet de Brabangonne in en de Koning inspecteert met H.M. de Koningin aan zijn zijde, de eerewacht. Stram salueert de Koning voor het vaandel en de Koningin maakt er een diepe buiging voor. Na de inspectie van de eerewacht neemt Koning Leopold zeer hartelijk afscheid van zijn gastvrouwe, dan zegt de Koning de Prin ses vaarwel waarna hij Prins Bernhard har telijk de hand drukt. De Koning stapt dan in zijn wagon en blijft vóór het vertrek van den trein nog eenige minuten in druk ge- Het woord is aan Vondel: Een woord, te zijner tijd geuit in zuivre tael, een gul den appel is, in eenen züvren schael. sprek met de Koningin, de Prinses en den Prins. Het gevog van den Koning, de heeren van den eere- dienst en anderen, die den Koning tot Roosendaal uitgeleide zullen doen, stappen in. Precies op tijd, om dertien minuten over elf. zet de ko ninklijke trein zich langzaam in be weging, nagewuifd door de Koningin. Prinses Juliana en den Prins, ver trekt de Koning der Belgen, die diep buigt voor den afscheidsgroet van de Koningin en het Prinselijk paar. Te Roosendaal. Precies op tijd, om 12.18 uur reed de Neder landsche koninklijke trein het station Roo sendaal binnen. Een ontzaglijk gejuich steeg uit de menigte op, waarbij vooral de kinderen met hun gekleurde vlaggetjes zich deden hooren. onderhouden de vriendschap. Sint Nicolaasgeschen- ken bestendigen een traditie, die vreugde brengt aan jong en oud HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Te Haarlem wordt Zaterdag 3 December gecollecteerd voor de vluchtelingen. De burgemeester aanvaardde het eerevoor zitterschap van het comité van jeugd organisaties. 1 De gemeenteraad van Bloemendaal behan delt de begrooting. 2 St. Nicolaas is Woensdagmiddag in Haar lem aangekomen. 6 BINNENLAND. Bij een noenmaal ten paleize te Amster dam zijn Woensdag internationale pro blemen besproken. 1 Koning Leopold in Den Haag. 3 Rotterdam heeft grootsche plannen voor een tentoonstelling. 3 1938 is voor Rotterdam beter dan 1937. 3 De Tweede Kamer is tegen 'n voortzetting van de proeven van dr. Mulder. 3 Een felle Novemberstorm woedde boven ons land. li BUITENLAND. Chamberlain en Halifax zijn gisteren te Parijs aangekomen. 5 Polen blijft een gemeenschappelijke grens met Hongarije verlangen. 5 De Hongaarsche minister-president Iinrédy heeft zjjn ontslag ingediend. 5 SPORT. Schaakrubriek. g Keres staat in het schaaktournooi aan den kop. g ARTIKELEN enz. R. P.: Fransch-Duitsche verklaring. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Engeland en het vorstelijk bezoek aan Nederland. 2 J. B. Schuil over August Kiehl. 4 Jh». dr. B. de Jong van Beek en Donk: Militaire en geestelijke landsverdediging in Zwitserland. 5 Gabriel Smit over „In hazard" 6 Voor de Vrouw. g Onze Haagsche correspondent over: In drukken van een ontmoeting met een Koning. K. de Jong over het Concert van „Die Spaernesanghers". u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1