Kinderen speelden met lucifers in een hooiberg STEUNREGELING voor schippers en kleine zelfstandigen. U KIEST: Het begin van het einde. „ftc MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 HAARIE M'S D A" G B E A D 3 Eén der kleinen in de vlammen omgekomen Zaterdagmiddag heeft zich te Wezep, ge meente Oidehroek, een tragische gebeurtenis voorgedaan. Te ongeveer half een is, toen kinderen in het hooi met lucifers hebben gespeeld, brand ontstaan in een hooiberg bij de boerderij van den landbouwer R. Pleiter, wonende op „Vol lenhof" te Wezep. Door den krachtigen wind sloegen de vlammen spoedig over naar twee andere hooibergen. Tijdens'den brand miste men het drie-jarig zoontje van P., dat ner gens was te vinden. Teen men met behulD van den motorbrandspuit uit Oldebroek de vlammen in den hooiberg, waarin de brand was ontstaan, had gebluscht, vond men het geheel verkoolde lijkje van het vermiste kind. Het kind was, toen het hooi had vlam gevat, uit angst door een gat in den hooiberg gekro pen en had zich daar verstopt, zoodat men ?t jongetje onmogelijk kon bereiken, halve de drie hooibergen brandden ook nog ïige schuren af. Het vee kon worden gered i cok het woonhuis bleef behouden. Minister Van Boeyen doet in zijn Memorie van Antwoord over de be grooting van Binnenlandsche Zaken de mededeeling, dat de indiening van een wetsontwerp, waarbij een steun regeling voor schippers en kleine zelf standigen in het leven wordt geroepen, spoedig kan worden tegemoetgezien. DAN KUNT U ZELF ONDERVINDEN WELKE BRANDSTOF DE BESTE IS. BRANDSTOFFEN fyéén auducü (Adv. Ingez. Med.) Hachelijk avontuur van twee jongemannen. Nog juist bijtijds gered. Twee jongemannen van ongeveer 22 en 18 jaar uit Nes, gemeente Westdongeradeel aan de Friesche kust hebben een hachelijk avon tuur beleefd. In een sloep waren zij uitge varen om op de Engelschmanplaat hout te gaan zamelen. Door den harden zuidwesten wind dreven zij af in de richting van het Friesche zeegat, tusschen Ameland en Schier monnikoog. Gelukkig werd hun hachelijke positie bijtijds opgemerkt. De reddingboot „Insulinde" van de Noord en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij vertrok uit Oostmahorn en de bemanning slaagde er nog juist vóór donker in, vlak voor den drempel van het zeegat, dwars van Schier monnikoog, het tweetal op te pikken. Waren zij verder gedreven dan was het met de jongelui gedaan geweest. De „Insulinde" heeft het tweetal behouden te Oostmahorn aan wal gezet. Kindje tengevolge van mis handeling overleden. Dader gearresteerd. m Arnhem is een 29-jarige werklooze kcop man gearresteerd wegens mishandeling van een kindje van negen maanden, tengevolge waarvan de kleine is overleden. Eenige weken geleden maakte de koopman kennis met een twintigjarige vrouw, wier man de vader van het overleden kindje, in Veen- huizen vertoeft. Haar nieuwe kennis was zelf ook gehuwd en vader van een dochtertje van vijf jaar. Zijn vrouw was echter van hem weggeloopen. Zaterdag 19 November was de dokter ont boden bij de baby van negen maanden. Het kindje bleek ernstig mishandeld te zijn en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Dins dag is de kleine overleden. De koopman, J is gearresteerd en heeft een bekentenis afge legd. Moreele en Geestelijke Her bewapening. Dr. Frank Buchman prijst den Oproep der Koningin. De uitwerking, die de persoonlijke oproep tot moreele en geestelijke herbewapening van H.M. de Koningin over de geheele wereld heeft gehad, werd gisteren gedemonstreerd in de radiorede, die door dr. Frank Buchman voor het Engelsche nationale programma werd ge houden. In zijn rede, die werd gerelayeerd of in de landstaal uitgezonden in de Vereenigde Sta ten, Canada, Zwitserland, Denemarken, Fin land en Palestina, en die ook in het program ma van de AVRO en óver den korte-golf-zen- der PHOHI werd uitgezonden, citeerde hij den oproep van H.M. de Koningin, welken hij een moedigen oproep tot haar land noemde, waar in zij de overtuiging van de eenvoudigste on derdanen in eiken staat heeft vertolkt. Spre kende tot haar volk, sprak H.M. tegelijk tot de wereld. Dr. Buchman zeide: ,En ik ben zeker, dat gij luisteraars, met elk woord zult instemmen. Deze woorden van de Koningin der Nederlanden zullen voortleven. Alleen een groote geestelijke ervaring van de leiders der volken uit alle partijen, klassen en overtuigingen, zal ooit van eenigerlei confe rentie of van eenigen volkenbond een bruik bare basis voor den vrede kunnen maken. Zulk streven moet door God geleid zijn. Let wel, er is geen andere mogelijkheid." Volgens hem is „nieuwe menschen, nieuwe landen, een nieuwe wereld" het eenige pro gramma, dat in staat is een wereldcrisis het hoofd te bieden en een mensch, een gezin, een industrie, een land te veranderen. Godsdien stige ervaring moet tot grooter daden dan ooit te voren leiden, daden niet begrensd door onze vooroordeelen, ver verheven boven onze persoonlijke opvattingen en zoo machtig en overtuigend, dat wij allen er onmiddellijk de oplossing van al onze moeilijkheden in zullen zien. Zooals president Roosevelt zeide: „Ik be twijfel of er een probleem bestaat sociaal, politiek of economisch dat niet zou ver dwijnen voor het vuur van een geestelijk ont waken." Hij vroeg zich af, hoe wij dezen geest, die de wereld zal veranderen, kunnen terug winnen. Wij laten ons tegenwoordig met den stroom meedrijven in plaats van de ervaring te doen ontstaan, die het getij zal doen keeren. Slechts langzaam dringt het tot de wereld door, dat het geestelijke sterker is dan het materieele. Het antwoord moet komen van het huisge zin, dat den grondslag vormt voor het leven van een volk. De vraag is of ons eigen gezin geregeerd wordt door democratie of dictatuur. Maar al te veel vurige voorvechters der demo cratie reserveeren voor zichzelf het recht in hun eigen gezin dictators te zijn. Zelfzuchtig als zij zijn in hun gezin, hebben zij geen op bouwend program voor een zelfzuchtige wereld. Er zijn overal ontelbare gezinnen, die naar vrede in de wereld hunkeren, maar zelf een privé-oorlog voeren en daardoor hun land be- rooven van eensgezindheid en als gevolg daar van heeft ook de democratie in de praktijk geen ervaring van wat een door God geleid volks is. Een volk, door God geleid, kan een revolutie teweeg brengen. Een machtige verandering op een kolossale schaal is de eenige hoop, die overgebleven is en om dit te bereiken moet de godsdienstige ervaring van mannen en vrouwen, de eenhe den die staten vormen, een optrekkende strij dende wereldkracht worden. Het zal een revolutie zijn, een revolutie bij acclamatie. Maar het zal de revolutie zijn die de wedergeboorte der volkeren zal brengen Ja, de grootste revolutie van alle tijden, waar door het kruis van Christus de wereld zal her scheppen. Ongeluk onder tragische omstandigheden Zaterdagmiddag begaf de twintig jarige ongehuwde chauffeur J. Talens, wonende te Assen, zich per auto naar de begrafenis van de 27-jarige mej. J. Tie- lema te de Groeve, gemeente Zuidlaren. Uit piëteit ivilde hij de ter aardebestel- ling bijwonen, omdat het aan zijn on voorzichtigheid was te wijten, dat de vrouio door een aanrijding om het leven kwam. Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de auto, waarmede hij thans naar de begraafplaats reed en welke hij zelf bestuurde, bij de betonbrug te Zuidlaren met de brugleuning in botsing. T. kreeg ernstige verwondingen. Hij iverd naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, doch onderweg bezioeek hij aan zijn kwetsuren. Groote inbraak in horlogewinkel. Voor twaalf mille aan gouden horloges buitgemaakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben inbrekers kans gezien hun slag te slaan in den hologewinkel van den heer Van Wijk aan de Lange Poten 11 a te 's Gravenhage. Zij zijn er in geslaagd uit de étalage en uit verschillende vitrines in den winkel een groot aantal gouden horloges voor een waarde van ongeveer twaalfduzend gulden buit te maken Botsing met 100 K.M. snelheid. Slechts lichtgewonden! Zaterdagavond omstreeks halftien reed een takelwagen uit Utrecht over den Rijksweg tusschen Ede en de Klomp, in de richting Utrecht. Door onbekende oorzaak kwam deze wagen in botsing met een tegenligger, een groote vachtauto. Het ongeval liep met ma terieele schade af. Korten tijd later kwam de richting Ede een kleine huurauto, welke met vier personen op weg was naar Amsterdam aansnellen met een vaart, welke op meer dan 100 K.M. werd geschat. Deze auto reed te gen de stilstaande vrachtauto en schoof ex- voor een groot deel onder. Merkwaardig ge noeg werden de vier inzlttenren niet ernstig gewond; zij kregen slechts lichte kwetsuren door glasscherven. De bestuurder van de huurauto verklaarde, dat de vrachtauto geen brandend achterlicht zou hebben gevoerd. Er is een nieuw mannetje naast ons komen wonen. Een nieuw mannetje-in-de-puntjes. Altijd netjes, altijd beleefd, altijd op z'n ge mak. Een grijs mannetje. Zijn haar, zijn hoed. zijn jas, zijn slobkousen en zijn sokken zijn grijs. Zijn oogen, zijn hart, zijn aanwezigheid- hier-op-aarde zijn óók grijs. Het is een man netje dat thuis hoort in de grijsheid van deze laaste Novemberdagen. Een mannetje van de stilte. Zonder hartstocht, zonder heftig heid. Zonder vreugde. Zonder smart. Een neutraal mannetje. Altijd wanneer er nieuwe menschen in onze buiten-affe straat komen, kunnen wij die oogenblikkelijk classificeeren. Het intellec- tueele gezin, dat in September met een ver huiswagen vol boeken en rommelachtige meubelen luidruchtig bij ons is binnengetrok ken heeft de straat op stelten gezet. De in- tellectueele meneer draagt een flambard, Mevrouw allerlei kleurige linten in het haar, De kinderen sandalen. De kinderen hebben per autoped ons trottoir vei-overd. Zij heb ben vee! en luidruchtig oneenigheid. De groenteboer heeft er een goeie-an, de slager haalt zijn neus voor hen op. Het zijn idea listen, sloddervossen, aestheten en rauw- kostgangers. De oude menschen van October zijn in één maand het middelpunt-van-sympathie bij ons geworden. Tusschen alle nikkel en glas en fel-kleurige cactuspotten, tusschen alle fleurige handgeweven tapijten en reproduc ties van Vincent van Gogh. Van alle andere acht-en-zestig halve villatjes is hun inter- rieur dierbaar ouderwetsch. Veel donker- glanzend mahoniehout, penantkastjes, schom melstoelen en antimakassars en het kunst voorwerp voor hun venster is van een ondefi- nieerbaren, krulligen en bloemigen weemoed en de Ronner-met-de-katjes aan hur. wand roept herinneringen op aan wijlen alle groot moeders van ons straatje. Maar van het nieuwe grijze mannetje kun nen wij niets zeggen. Zijn komst was even grijs en geruischloos als hij zelf. Niemand heeft het gemerkt. Maandag stond nummer 36 nog leeg en Dinsdag hingen er gordijnen met balletjes franje voor de ramen en blonk de deurknop en stond er een koperen kooi met twee kana ries voor het middelste venster. Niemand heeft een verhuiswagen gezien. Niemand heeft ge stommel van canapés en piano's gehoord. Nie mand heeft een papier met VERHUURD ge zien. Het grijze mannetje is inééns gekomen. Het lijkt wel of hij plotseling is geboren en oud geworden op nummer 36. De kruidenier heeft aan mijn eigen daghit, persoonlijk en zonder een zweem van opge wondenheid gezegd, dat dit meneer Albers- ma is. Wij hebben gezegd: „AlbersmaAl- bersma.... dit zegt me nietsheb jij ooit van Albersma gehoord, schat?Was er in dertijd niet een kantonrechter Albersma in Goor of zoo?.... Laat 's kijken.... néé dat was Alberts, meester doctor Alberts, ge trouwd met een meisje van Dreuvelen.néé AlbersmaAlbersmadat zegt me nu werkelijk heelemaal niks Eén ding staat vast: op nummer 36 Is niets en niemand anders dan deze ééne grijze heer Albersma. Hij neemt zelf de melk aan, heeft de melkboer gezegd en hij kookt zelf zijn potje heeft de slager geopperd. En een vrouwmensch komt er zoogezeid niet over den vloer, behal ve 's Woensdags en 's. Zaterdags een werkster, een stille, groote, zwarte vrouw met een ge bogen rug en vermoeide oogen. „Zelfs die werkster heeft iets geheimzinnigs" zei Mien Jansma van nummer 34. De balletjes-franje is altijd neer. En 's avonds zie je er nooit licht branden. „Hoe 't daar is ingericht is zelfs niet bij ver onderstelling te vermoeden heeft Fiep Bakke- man van doctor Bakkeman (leeraar Gem. H. B. S.), van nummero 12, gezegd. Nee, dat grijze meneertje is geen aanwinst voor onze straat. Want onze straat is de gezel ligste straat van de stad. We kennen mekaar al lemaal. En we komen allemaal bij mekaar op de thee, behalve van zelf de intellectueelen, die zeggen dat ze geen tijd voor thee hebben, maar die toch wel heel vriendelijke menschen zijn. Het is nu al wel reeds duidelijk dat het grijze meneertje nooit of te nimmer zal deelnemen aan de gezelligheid van ons gezellige straatje. Hij groet niemand en hij heeft zelfs geen aanstalten gemaakt om met de buren aan te pappen. ,Hij geeft je niet eens de gelegenheid goeie- morgen te zeggen", zei de dikke vroolijke Bak keman, die geen gelegenheid pleegt te laten voorbijgaan om een ongetogen woord te laten daveren wanneer hij iemand van het straatje tegen komt. Het is een stil manneke, dat grijze meneertje. Een in-zich-zelf-gekeerd, neutraal en proper manneke. Altijd 't zelfde. Altijd slobkousen aan. En altijd grijs. En zelfs wanneer de zon schijnt blijft de balletjes franje neer. U begrijpt toch zeker wel dat zoo'n dood half- villatje en zoo'n dood meneertje detoneeren in liet gezelligste straatje van de stad. En dat wij eenparig de Bakkemannetjes gelijk geven wanneer die zeggen, dat dit 't begin van het einde van de gezelligheid is? Want wie zegt ons dat er op nummer 4 en op nummer 82, die leeg staan, niet van die zelfde balletjes franje zal komen? Mr. E. ELIAS. VROUWEN REISVEREENIGING „VREDE EN WELVAART." De Vrouwen Reisvereeniging „Vrede en Welvaart" houdt Maandagavond 28 Nov. een Kienavond voor haar leden en genoodigden, waarvoor de opbrengst ten goede komt aan de Joodsche vluchtelingen. De kienavond heeft plaats in gebouw Roxy Cornelissteeg 9. NIEUWS on alleen «ocd nieuws. Nieuws over eten en drinken, nieuws over kleeding, een nieuw spel, nieuw speelgoed voor de kin deren, nieuws over toiletartikelen, nieuws over prijzen. Al dit nieuws vindt U in de advertenties, die in dit blad voorkomen. Het is altijd goed nieuws, nooit slecht, vaak voordeelig voor U en ook tijdbesparend Vooral in deze dagen, die het St. Nicolaasfeest voorafgaan. Het bespaart U noodeloos gezoek en het brengt U op goede ideeën. ALGEMEENE VERGADERING V. D. B. Mr. P. J. Oud spreekt. ONDERWIJS EN WERKLOOSHEID IN HET CENTRUM DER BELANGSTELLING. Zaterdag en Zondag heeft de Vrijz. Dem. Bond zijn algemeene vergadering te 's Gra venhage gehouden onder voorzitterschap van Mr. M. Slingenberg. Na het huishoudelijke gedeelte van de ver gadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur een resolutie voorstelde ten aanzien van het vluchtelingenvraagstuk. In deze bij acclamatie aangenomen reso lutie wordt er bij de regeering op aangedron gen op zoo ruim mogelijke wijze Joodsche vluchtelingen toe te laten en zoo spoedig mo gelijk in overleg met andere regeeringen te treden teneinde de gelegenheid te scheppen tot, vestigen van Joodsche vluchtelingen. Bij het voorstel van het hoofdbestuur om trent het middelbaar onderwijs werd van verschillende zijden oppositie gevoerd tegen den financieelen steun van overheidswege voor de oprichting en instandhouding van scholen, gesticht door vereenigingen van par ticulieren. Mr. Joekes zeide nog. dat de grondslag van de onderwijs-pacificatie lag in handhaving van onze geestelijke vrijheid. De oude school strijd moet niet meer worden opgehaald. Eensgezindheid in het volk wil toch niet zeggen, dat wij allen precies dezelfde levens beschouwing moeten hebben. Eensgezindheid is toch ook mogelijk met eerbiediging van elkanders gedachten. Gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs lag volgens mr. Joekes in de lijn van den V. D. Bond. Het amendement-Assen, dat het meest in grijpend was, werd met groote meerderheid verworpen, het amendent-Deventer, dat een kleinere wijziging beoogde, werd ten slotte met 127 tegen 83 stemmen en vijf blanco, aangenomen. Hierdoor werd in het voorstel van het hoofdbestuur uitgedrukt dat de overheid het bijzondere onderwijs in beperkte mate kan steunen. Voorts werd aangenomen de conclusie, dat op het gebied van het voorbereidend-hooger en middelbaar onderwijs volledige ontwikke lingsmogelijkheid gegeven moet worden aan ieder individu, van welk geslacht of sociale groep het zij. Ook de volgende conclusies werden aan genomen De verdeeling van het voorbereidend hoo- ger- en middelbaar onderwijs over verschil lende schooltypen moet zoodanig zijn, dat er ruimte voor ontwikkeling is van individuee- len studie-aanleg. Op grond hiervan behoort het voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs te bevatten: drie richtingen, die zich groepeeren om de klassieke, de natuurweten schappelijke en de maatschappelijke weten schappen, te weten: a. het gymnasium, b. de hoogere burgerschool b en c. de hoogere bur gerschool a en de algemeene middelbare school met 4-jarigen cursus. De wet late ver der de mogelijkheid open voor de vrije ont wikkeling van nieuwe schooltypen. Het voorbereidend hooger- en 'middelbaar onderwijs voor meisjes heeft recht op gelijke verzorging als dat op de gemengde scholen. Het moet meer dan tot dusver in overeen stemming gebracht worden met den aard en de psyche van de vrouwelijke jeugd. Voorts sprak de vergadering zich uit voor aandacht schenken aan lichamelijke opvoe ding, aan opvoeding in ethische en aestheti- sche richting en karaktervorming, voor voort durende en innige samenwerking tusschen L.O., M.O., V.H.O. en H.O. Ook werd een wet telijke regeling van de practische opleiding voor de leeraarstaak bepleit. Ten aanzien van de crisisheffingen kwam men tot de conclusie, dat de handhaving, voor zooveel noodig, geboden is. Een voorstel aan de Kamerfractie te verzoe ken er bij de regeering op aan te dringen, dat er vei-betering komt in de leerlingenschaal. waarbij het L.O. moet voorgaan als het niet over de heele linie kan, werd bij acclamatie aangenomen, In de avondvergadering vap Zaterdag heb ben mr. P. J. Oud en mr. A. M.Joekes een rede gehouden. Mr. Oud zei o.m.: Ih het belang van onze vrije staatsinstellingen moet de eisch van gezonde financiën onverzwakt blijven gehand haafd. Spr. voelde er niet voor de middelen, welke de regeering voor de groote gezinnen wilde bestemmen, voor een verbetering der ouder domszorgen te gebruiken. De tot dusver getroffen maat regelen hebben in hoofdzaak de strekking van het bedrijfsleven te saneeren. Dit moge op zichzelf onmisbaar zijn, het kan het eind doel niet wezen. Immers het doel moet zijn den grondslag te vinden om tot een uitbrei ding der productie te geraken en de sanee- ringsmaatregelen op zichzelf leiden veelal tot hetgeen juist het tegenovergestelde is:: een beperking der productie. Ook ontstaat daarbij gemakkelijk het gevaar, dat de ordening er toe leidt minder rationeele productie-metho den in stand te houden, hetgeen op den duur den economischen vooruitgang tegenhoudt. Intusschen zijn deze rationalisatie en de mechanisatie in het productie-proces voor een belangrijk deel mede oorzaak van de werkloosheid. Men mag hopen, dat op den duur ook hier het evenwicht zich zal herstel len Wie de vrijheid lief heeft moet vóór alles opwekken tot een nieuwe bezinning op de groote geestelijke waarden. Vrijheid is slechts bestaanbaar bij een innerlijke gebon denheid aan geestelijke en zedelijke begin selen. Het is gelukkig, dat de roep naar gees telijke en moreele herbewapening luider en luider begint te klinken. Het is de roep om terugkeer tot het beginsel der ware humani teit. Dit beginsel is ook de eeuwige grondslag der democratie. Wij wenschen zoo eindigde spreker onze knieën niet te buigen voor de afgoden van dezen tijd. Wij willen onzen weg gaan in trouw aan onze beginselen, omdat wij weten, dat slechts de liefde tot de gerechtigheid deze wereld zal kunnen redden van den ondergang. Maar wij gaan dezen weg tegelijkertijd in een vast vertrouwen, omdat wij weten, dat hoezeer de machten der duisternis telkens weer beproeven de overhand te verkrijgen, het nog nimmer gelukt is het licht voor altijd te dooven. Men kan den fakkel wel eens uit- blusschen maar men kan niet verhinderen, dat hij aan het eeuwig licht telkens weder op nieuw wordt ontstoken. Mr. Joekes wees erop, dat onderlinge samenwerking als volksgemeenschap een le venselement van democratie is. Uit dat gevoel van samenhang volgt ook, dat de nooden van deelen der samenleving ieder aangaan en dat men moet trachten het mogelijke te doen die nooden te lenigen en op te heffen. Tot de problemen die dringend oplossing behoeven, rekende spr. den nood van de REINIGT ALLES OOK TRAPPEN EN GANGEN P ElKt BüS «X BON VOO* CÉSCHENKtN (Adv. Ingez. Med.) óTRlen van dagen en het nog veelzijdiger en omvangrijker werkloosheidsvraagstuk. Bestuursverkiezing. Na de opening der Zondagmorgenverga dering werden bij enkele candidaatstelling gekozen als lid van het dagelijksch bestuur de heeren mr. L. G. van Dam te Haarlem, en tot leden van het hoofdbestuur mr. G. L. P. Warburg te Groningen, J. ter Haar Jzn. te Wijk en dr. A. Staverman te Vlissingen. Voorts werd na stemming tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer J. C. Deering te Utrecht. Bij de bespreking van het beleid der Ka merfracties vroeg de heer Jongbloed «Haar lem) krachtiger optreden der fractie ten aanzien van het vluchtelingenvraagstuk. Voorts achtte spr. nog meer waakzaamheid noodig ten aanzien van de N.S.B. Hij kwam er vervolgens tegen op dat onder de voor ambtenaren verboden vereenigingen ook zijn opgenomen kerkelijke en vredesver- (Adv. Ingez. MedJ eenigmgen, ten aanzien waarvan dit verbod zoo spoedig mogelijk moet wordèn opgehe ven. (Applaus). Ten slotte gaf spr. als zijn meening te ken nen, dat de fracties niet behooren mede te werken aan het scheppen van nieuwe belas tingen. Werkloosheidsvraagstuk. Vervolgens kwam het werkloosheidsvraag stuk aan de orde. Een motie werd aangeno men, waarin wordt uitgesproken, dat de re geering alle mogelijke maatregelen moet ne men om de werkluosheid te verminderen, voor al door vermeerdering van het aantal werken den in het gewone bedrijfsleven, dat de jeugd werkloosheid krachtiger moet worden bestre den en dat voor een en ander de regeering zoo noodig bijzondere bevoegdheden moeten worden gegeven. Verder kwam o.m. nog ter sprake een voor stel van de afdeeling Haarlem om zich uit te spreken voor een intrekking der korting op de pensioenen van de beambten en ambtenaren der Ned. Spoorwegen. Mr. Joekes zeide, dat zijn fractie en ook andere Kamerleden reeds voor deze zaak zijn opgekomen en dat hij de overtuiging had. dat deze Kamerleden voet bij stuk zullen houden. Aan het einde der vergadering werd Mr. Slingenberg dank gebracht voor zijn leiding, terwijl de heer Jongbloed, Mr. Joekes dankte voor de uitnemende wijze, waarop hij het be leid der fractie had verdedigd. de KOOH ANEGANGU TEL.11965 LUXE POSTPAPIER Gratis bedrukt met adres -»r of monogram vanaf *#*5 (Adv. Ingez. MedJ JONGEMAN BEKENT DIEFSTAL. Vorige week werd in een koffie- en thee handel aan de Leidschevaart ingebroken. Een bedrag van f 6.— werd ontvreemd. De recher che heeft thans een jongeman aangehouden, die bekent deze diefstal gepleegd te hebben. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. CONCERT II.O.V. In het bericht van Zaterdag j.l. staat ver meld. dat Robert Casadesus met orkestbege leiding het 1ste piano-concert van Beethoven zal uitvoeren. Dit is onjuist, de solist zal het 5e piano concert spelen. GELDLEENINGEN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor om eenige geldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van f 1.582.800— De rente zal hoogstens 4 pCt bedragen. De aflossoingen varieeren van 25 tot 50 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5