Duiroelijntje 10 CENT AGENDA. BLIJVEN DE GESCHENKEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 HA ARE EM'S DAGBEAD N.V HET KLAVERBLAD HAARLEM ZELFWERKEND WASthMIDDEL OVERAL VERKRIJGBAAR (IIN/T IMITICKEN MARIONETTEN-THEATER. DOORNROOSJE. „Bonte Avond" bij de Nationale Werkuemersvereeniging. Steeds verder vloog de zwaluw en steeds mooier werd het land, dat onder Duimelijntje voorbijtrok. In de verte zag het meisje een glanzend, marmerwit slot, dat vlak bg de blauwe zee stond. Daar vlogen zij heen. Om de zuilen slingerden zich druivenranken en hoog bovenin bevonden zich zwaluwnesten, waarvan er een de woning van de zwaluw, die Duimelijntje hier naar toe had ge was. „Hier is nu mijn huis", zei de zwaluw tegen Duimelijntje. „Maar misschien wil je liever in één van die prachtge bloemen, die be neden groeien, wonen. Zoek er maar één uit, dan zal ik je er heen brengen. Je zult het daar stellig goed hebben". „Dat vind ik heer lijk", juichte Duimelijntje en ze klapte van vreugde in haar hand jes. „Breng me maar naar de mooie bloemen die daar bij dien zuil groeien". Weer nam de zwaluw Duimelijntje op haar rug en bracht het meisje naar beneden. Voorzichtig zette zij het meisje op een blad van één der mooiste bloemen. O, wat zag het daar? Midden in de bloem zat een kleine man. zoo doorzichtig als glas. Hij was net zoo groot als Duimelijntje zelf en hij droeg een gouden kroontje, ter wijl nan zijn schouders een paar witte vleugeltjes bevestigd waren. Hij was de Koning van de bloemenelfjes, want in dit land hadden alle bloemen een elfje. (Wordt vervolgd). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE, i MAANDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: Jan Musch in ,De terug keer van Peter Grimm", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. Solist Robert Casadesus. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De schrik van Brim- •tone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 6.15 uur. Palace Familie Cinema: „De terugkeer van Arsène Lupin" en „Bokser tegen wil en dank" 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De trek naar het Wes ten" en „New York-San Francisco". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2.3011 uur nam. Zandvoort: Vergadering van den Ge meenteraad. 8 uur. DINSDAG 29 NOVEMBER Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout- ftraat 93: Kinderrubriek Tentoonstelling, 2—9 uur. Gebouw Prov. Griffie, Dreef: openbare ver gadering Prov. Staten. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Dioramas. Schotersingel 11 ia. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Susan en een betere Wereld. De directie van onzen Stadsschouwburg heeft „Susan en een betere Wereld" gekozen voor haar „invitatie-voorstelling" op Donderdag 1 Decem ber. De invités en de leden van „Haarlem's Too- neel", die ook van de partij zijn, zullen zich hierover zeker niet beklagen. Want dit blijspel van de Amerikaansche schrijfster Rachel Cro- thers geeft een kostelijke en tegelijk ook gevoe lige persiflage op de moderne vrouw, die zich geroepen waant de mensehheid „ethisch" te moe ten helpen zonder dat zij zelf haar naastbijzijnde plicht ziet Een blijspel dus met ernstigen ach tergrond. Nu Het Nederlandsch Tooneel reeds zoo spoe dig met dit stuk hier komt, willen wij met de uitvoerige kritiek wachten tot na de voorstelling te Haarlem. Thans alleen dus dit, dat de titelrol voortreffelijk en zeer geestig wordt gespeeld door Fientje de la Mar en ook de verdere door Van der Lugt Melsert geregisseerde opvoering van Susan en een betere Wereld de liefhebbers Van goed tooneel niet teleur zal stellen. J. B. SCHUIL. Het bakje is van matglas, zoodat men aan buitenkant het gebit niet kan zien. het is niet duur ook. Stort slechts 50 cent op Postrekening No. 11S638 van N.V Handel maatschappij Reckitts, Pharm. afd. K De Bilt. WIJ ZORGEN DAT HET OM STREEKS SINT NICOLAAS FRANCO IN NEDERLAND WORDT TOEGEZONDEN aan het door U op te geven adres, desgewenscht met ver melding van den naam van gever of geefster. Film- en Cabaretprogramma. De af deeling Haarlem der Nationale Werkne mers Vereeniging hield Zaterdagavond in de versierde zalen van gebouw Olympia een z.g. bonten avond. Een belangrijk deel van het programma be stond uit de vertooning van een aantal geluid films onder auspiciën van het Duitsche Ver keersbureau te Amsterdam. Allereerst maakten de aanwezigen een tocht langs de oevers van de Moezel en een imposante reis door het Zwarte Woud. Daarop volgde een reportage van den aanleg van autostrada's in Oostenrijk en een fraai filmpje van de winterpracht in de Otztaler Alpen. Een journaal van een feestdag in Ro- thenburg vormde het slot. De voorzitter van de afdeeling, de heer C. A. Funckler, betuigde namens alle aanwezigen zijn erkentelijkheid aan het Verkeersbureau. De heer Funckler zeide verder o.a. „dat men over Duitschland kan denken zooals men wil, maar dat men zal moeten toegeven, dat Hitler zijn volk weer arbeid en brood heeft gegeven". De heer 'Funckler sprak voorts over de orga nisatie „Kraft durch Freude", die het den Duit- schen arbeider mogelijk heeft gemaakt voor wei nig geld zijn eigen land en ook het buitenland te leeren kennen en waardeeren. De dienst Vreug de na Arbeid van de Nationale Werknemers Vereeniging beoogt hetzelfde doel, maar daar haar middelen zeer beperkt zijn, moet zij zich bij het organiseeren van de „vreugde" beper ken. Na de pauze, die gelegenheid bood zich te vermaken bij verschillende attractie-stands, werd een vroolijk cabaretprogramma afgewerkt, waaraan medewerking verleenden het dames septet „De Vroolijke Zeven" en het heeren-quin- tet „De Zorgenbrekers". Vooral het laatstge noemde ensemble, dat onder bekwame leiding van den heer Klipp stond, oogstte groot succes. De „Zorgenbrekers" beschikken over een goed stemmenmateriaal, waarmede ongetwijfeld veel bereikt kan worden. De tenor van het gezel schap, die het Wolgalied uit de Zarewitsch ten gehoore bracht, verdient extra vermelding. De welgeslaagde avond werd met een geani meerd bal besloten. Old finished kronen Zeer grote versche id en he id „INTIMA", Kruisstraat 42 Telefoon 10311, over de Hema (Adv. Ingez. Med.) Bestrijd ze door de 3-Minuten VapoRub - Massage Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om Baby's kou (of de Uwe) vlug en zeker te bestrijden, doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) wrijf het daarna ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub^lampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret tig voelend, valt Baby spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. "Pri|s3°e'- (Adv. Ingez. Med.) JEUGD VREDESBOND. Zaterdagavond hield de Jeugd Vredesbond afd.. Haarlem (welke onstaan is uit de fusie van de Ligue Scolalre Internationale pour la Paix met den J. V. B.) een propagandaverga- dering in het gebouw „De Nijverheid", Jans straat. Voor de pauze werden uiteenzettingen ge geven van de werkwijze, die de J. V. B. ter propageering van de vredesgedachte onder de scholieren der middelbare scholen, volgt. Na de pauze sprak Ds. G. H. Moll van Charante. Spr. schetste de situatie van het idealisme onder de hedendaagsche jeugd. Dit idealisme is ontstaan onder den druk van den wereldoorlog. Het bewustzijn dat we toch allemaal memschen zijn en geen vijanden ontstaat eigenlijk op het slagveld reeds Iets van het besef dat de wereld anders zou moeten worden leeft ook in de Nederland- sche jeugd. Door de crisis na den oorlog kwam echter de opjaging der sociale tegenstellingen. De weerslag hiervan heeft de huidige jeugd in zich opgenomen. Breede kringen onder de jongeren hebben daardoor de gedachte gekre gen dat idealisme iets is voor „oude men- schen". Spr. was van meening dat Europa op een buitengewoon laag beschavingspeil staat, en wees in verband hiermee op de Jodenver volging in Duitschland. Spr. wilde den wa ren toestand echter niet verbloemen, want ware idealisten moeten begrijpen dat de West Europeesche cultuur waard is om door dezen tijd heen in een beteren tijd gebracht te wor den, die komen gaat. Wij moeten overgaan tot het bouwen van cellen van idealisme. Het vredesideaal moet weerbaar worden. Er zal eens weer een tijd komen, waarin de kleine groep overtuigde menschen meer waarde zal hebben dan het getal. Naar aanleiding van een na de rede gestel de vraag merkte Ds. Moll van Charante op dat men niet het Duitsche volk collectief voor de Jodenvervolging verantwoordelijk mag stellen. Zij, die dat doen. begaan eigenlijk dezelfde misdaad als de Jodenvervolgers. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 29 NOVEMBER 1938. Progr. 1 Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. ni: Keulen 8.— Radio P.T.T. Nord 9.20 Keulen 9.50 Radio P.T.T. Nord 10.20, Parijs Radio 11.20 Ned. Brussel 12.30, Dan- marks Radio of Diversen 2.20. Keulen 3.20, Diversen of Gramofoonmuziek. 4.20 London Regional. 4.40, Ned.. Brussel 5.20. Fransch Brussel 6.50, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50, Ned. Brussel of diversen 8.20, Danmarks Radio of diversen 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.Diversen 9.20, London Regional 10.35, Fransch Brussel 12.20, Droitwich 12.50, London Regional 2.20, Droit- wich 4.15, London Regional 7.50. Droitwich 8.20, Keulen of diversen 9.45, Droitwich 10. London Regional 10.45 Droitwich 11.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramcifoonplatenconcert. Operetteprogramma. 1. Dollarwalzer, Dajos Bela. 2. Fragmenten uit „Der Vogelhandler", Sopr. tenor, koor, orkest. 3. Der Graf von Luxembourg, Strijkorkest, sol., koor. 4. Ball in Savoy, Edith Lorand. 5. Kaiserwalzer. Eugen Jahn. 6. Der Obersteiger. Koor en orkest. 7. Das Dreimaderlhaus, Paul Godwin. 8. Das Land des Lachelns, Frederic Hipp- man.. 9. Komrn' Zigan, George Boulanger. 10. Kind du kannst tanzen, Dajos Bela. 8.0012.00 Diversen. HET TOONEEL VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. ADEL IN LIVREI. Een nieuw stuk van Henk Bakker. De Vereeniging van Reünisten der Handels avondschool heeft Zaterdag op haar feest avond in de tooneelzaal van Hotel „De Leeuwerik" de eerste opvoering van een nieuw stuk van Henk Bakker „Adel in Livrei" te Haarlem gegeven De zaal was geheel vol, de stemming feestelijk en het succes van Bakker's blijspel dank zij ook de over het geheel zeer aardige opvoering groot. Bakker heeft zijn stuk gebouwd op het al oude ..verwisselingsmotief". De heer. die voor knecht en de knecht, die voor heer speelt komen telkens weer op het tooneel terug, evenals de kamenier, die met haar mevrouw van rol verwisselt. Molière en Goldoni heb ben van dit gegeven reeds een dankbaar en veelvuldig gebruik gemaakt en zij waren de eersten niet. Het blijft altijd louter „kome die", omdat het in de werkelijkheid wel nooit zal voorkomen. Origineel is het motief dus allerminst en het wekt zelfs eenige verwondering, dat een schrijver van tegenwoordig het nog eens uit werkt. Maar als men dit eenmaal heeft ge accepteerd, moet men zeggen, dat Bakker het handig en met de noodige lichtheid heeft gedaan. Hij heeft genoeg feair om er weer een variatie in te brengen. Zoo is het een aardige vondst om heer en knecht in het laatste be drijf weer te laten wisselen, zoodat niemand op het tooneel tenslotte meer weet, wie eigen lijk de heer en wie de knecht is. Aan het slot krijgen heer en knecht beiden hun beloo ning; de adellijke heer een dochter van een schatrijken exportslager, de knecht een schat van een dienstmeisje. Voor dilettanten is het een dankbaar speel stuk, zooals de vlotte, aardige vertooning Za terdagavond heeft bewezen. De reünisten van de Handelsavondschool hadden er veel werk van gemaakt o.a. van het decor en de opvoering was onder leiding van mevrouw J. G. van GoorBrunnekreef ook zeer goed voorbereid. De rollen zaten er uitstekend in, zoodat de souffleur er bijna niet aan te pas kwam en het tempo weinig te wenschen over liet. En men heeft de hoofdrollen zeer bevre digend kunnen bezetten. Daar was allereerst Wim Tesselaar, die den adellijken heer de Beaucour met distinctie en in den juisten toon speelde. Hij wist zich te hoe den voor nadrukkelijkheid en hield daardoor zijn spel licht. Ton Luii had dat voorbeeld nog wat meer kunnen volgen. Zijn spel was wat opzettelijker althans wanneer hij knecht was maar de rol leidde er ook meer toe. Als „span" mochten zij er beiden echter zijn. Paul Tlbbe speelde den exportslager, een soort Janus Tulp redivivus. Hij deed het niet onaardig en zorgde voor de komische tegen stelling met het adellijk: milieu. Zijn vrouw mej. Annie Hensen was voor mevrouw Bol huis eigenlijk wat te beschaafd en men kon nauwelijks gelooven, dat zij eens werkster in een slagerij was geweest. Maar haar spel was overigens niet onverdienstelijk. Maud, de be- geerenswaardige dochter van het echtpaar Bolhuis, vond in mej. Jo Jansen een levendige speelster. Nel Kollerie was een dienstmeisje om zoo mee naar de bioscoop te gaan en het was dus geen wonder, dat Marcel het dadelijk zwaar van haar te pakken kreeg. De heer W. van Leeuwen gaf relief aan de rol van oom Henri, en van de twee schuld- eischers de heeren Piet Kruyer en Adri Es- meyer haalde vooral de laatste als Polak den lach uit de zaal. De opvoering had veel succes. Aan het slot werd mevrouw van Goor door de spelers en de zaal hartelijk gehuldigd. Bloemen en een boek werk zijn haar onder luid applaus aange boden. En de heer van Goor, die bescheiden de rol van souffleur had vervuld, deelde in de hulde. Wij zullen Adel in Livrei hier wel meer op de planken te zien krijgen. J. B. SCHUIL. Ten bate van de Volksmuziekschool heeft Zaterdagmiddag mevrouw Kat met haar ma rionetten in een bovenzaaltje van Lido een opvoering gegeven van het bekende sprookje „Doornroosje" Voor den aanvang der voorstel ling wekte mevrouw Kat de aanwezige dames en heeren, die de kinderen op dezen middag vergezelden, op om de Volksmuziekschool, wel ke ten doel heeft aan kinderen, die het niet bekostigen kunnen, muziekles te geven, finan cieel te steunen en sprak zij er haar voldoe ning over uit, dat zoo velen waren gekomen om de opvoering van Doornroosje te zien. Het „marionetten-theater" van mevrouw Kat is wat klein en daardoor zijn de poppen ook alleen maar geschikt voor een opvoering in een intiem zaaltje, zooals van Lido. Er is overigens alle zorg aan besteed, vooral aan de décors, die minutieus en tot in de kleinste détails zijn afgewerkt. Zelfs het miniatuur souffleurshokje ontbreekt niet. Het is dus pre cies tooneel in het klein. Maar dat is nu juist een bewijs van een niet geheel juiste opvatting' van het mario netten-spel. De marionetten hebben op de levende spelers voor, dat zij zich niet aan de beperkte eischen van het theater behoeven te storen. Zij geven veel meer vrijheid aan de fantasie der vertooners. Wie ooit een opvoe ring van den Ur-Faust der marionetten van Brann, waarin de beesten en geesten door de lucht zweefden, heeft bijgewoond, zal dit nooit meer vergeten. Mevrouw Kat volgt bij de vertooning van Doornroosje geheel het gewone tooneel en dat is feitelijk een miskenning van het wezen der marionetten, vooral in een sprookje aüs Doornroosje. Maar het dient gezegd, dat de kinderen het heel mooi vonden en vol spanning de 4 bedrij ven hebben gevolgd. De beweging der poppen is vrij primitief, wat trouwens moeilijk anders kan in een zoo klein theater. Maar de tekst kwam zeer goed tot zijn recht en de hoogere en lagere stemmen geven aan de kinderen de illusie dat telkens ook verschillende personen spraken. De costuums zijn fijn afgewerkt en de décors vooral van de feestzaal en het bosch zijn „precies echt". De gramofoon, die hoorns kan laten schallen en feestmuziek kan doen spelen, geeft een vertooner van een marionettenspel tegenwoordig veel steun. Het sprookje was aardig bewerkt, al had den wij gaarne in een spel voor kinderen aan het komische element een wat grooter plaats ingeruimd gezien. Het jeugdig publiek heeft met de poppen meegeleefd en liet zich na elk bedrijf in zijn bijvalsuitingen niet onbetuigd. Vooral aan het slot, toen allen het .Lang zul len ze leven!" voor Doornroosje en haar prins hadden meegezongen, was er veel applaus. J. B. SCHUIL MANNENKWARTET „ORPHEUS". Bij den Zaterdag gehouden zangwedstrijd te Overschie behaalde het bovengenoemd kwartet in de afd. Uitmuntendheid een eersten prijs met 341 punten. Hier is een idee voor een aardig Sint-Nicolaascadeautje, waarmee U bij bezitters van een kunstgebit stel lig alle eer zult inleggen en waarvan deze iederen dag veel pleizier zullen beleven. Het is een handig en practisch gebit bakje, waarin men dagelijks zijn kunst gebit een bad kan geven in STERADENT, het universeele reinigingsmiddel voor kunstgebitten, waarvan gratis een proef- busje wordt bijgevoegd. Door zijn fraaie vorm is het bakje een sieraad in de slaap kamer. Het biedt ruimte aan boven- en onder gebit tegelijk, terwijl door het bijzondere ventilatiesysteem er steeds frissche lucht in toetreden. (Adv. Ingez. Medj

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6