Amsterdamsche AkSW ets Nieuwe Uitgaven J. H. KORSTJENS re TRIPLEX a 25 cent per M* Ledenconcert der H. 0. V. i/aat tnadetue IfetÜtkiUtp H. J. v. d.Meer ct.per pond VLEESCHHOUWERIJEN Kinderwagens e Poppenwagens Vouwwagens AGENDA. Voor nuttige en practische huish.artikelen, is maar ééll Klompencentrale. Het bekendste adres. Dr uydsstrTio."*telZ^i784 DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 HX A R EEM'S DXGBE AD BI] DEN EENIGEN V R I] E N HOUTHANDEL - Hoogerwoerdstraat 812 Telef. 22730 ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL Paul Krugerkade 3137 - Telef. 17071 - Ramplaan 35 MUZIEK. De medewerking van den internationaal vermaarden pianist Robert Casadesus verleen de aan het H. O. V.-concert van 28 November een bijzonderen glans, en beperkte zich niet tot den glans van den naam. Zijn vertolking van Beethoven's Vijfde Concert werd tot een monument. Wie verondersteld zou hebben van dezen Franschen pianist een met Romaansch par fum doordrenkte, in Romaansche zwier ge- kleede opvatting te hooren, zou zich even zoo vergist hebben als wie dergelijke verwachtin gen omtrent een Tojs.canini zou koesteren. De ingewijden wisten trouwens wel beter, en wie den dag te voren Casadesus' interpretatie van Mozart's c mineur-Concert beluisterd had, wise dat ook. Casadesus houdt, evenals Toscanini, de lijnen strak. Zijn sentiment verleidt hem nooit tot sentimentaliteit; zijn pianissimo wordt nimmer weekelijk. maar zijn fortissi mo wordt nimmer onbeheerscht of ruw. Doch welk een grootschheid gaf hij aan het eerste Allegro, dat in een onbedwingbaren, alles met zich voortstuwenden gang voortschreed. Een natuur als die van Casadesus versmaadt na tuurlijk en gelukkig! zoetelijke en stijl- looze effecten als b.v. de verchopinizeering van den eersten inzet van het tweede thema, die zoovele pianisten meenen noodig te heb ben voor het effect hunner vertolking en die even strijdig is met een gezonde opvatting als de tegenwoordig veel voorkomende ge woonte om het eerste thema van Schu mann's Pianoconcert heel langzaam te spe len. Het strakke tempo werd in het Adagio volgehouden zonder dat het aan de poëtische werking afbreuk deed. Het constante fortissimo, waarin hij het hoofdthema van het Rondo speelde zal hij velen eenige verwondering gebaard hebben, wijl de tekst een om de twee maten afwisse lende, scherp constrateerende dynamiek aan geeft: geweldig was het; ontzaglijk door im- poneerende kracht. Ook in voordracht dezer finale ontbraken geen tegenstellingen, maar de stuwing bleef tot het einde. En men was daarna begrijpelijkerwijze zóó meegesleept en opgetogen, dat men niet rustte voordat de kunstenaar zich nogmaals aan den Pleyel- vleugel gezet, en als toegift het Scherzo uit Beethoven's Sonate op. 2 no. 2 gespeeld had, waarvan hij het Trio ook tot onverwachte dynamische expansie ontwikkelde. Mozart's Ouverture ..Die Entführung aus dem Serail" en Drie stukken van Purcell gin gen aan het Pianoconcert vooraf. De Ouver ture ging vlot en licht, en in Purcell's oerge zonde, breed opgebouwde muziek deed het strijkersensemble zich van zijn besten kant kennen. Het Gallische element kwam pas na de pauze, in het eerste nummer min of meer verchineest door de toepassing der pentato nische scala in St. Saëns Ouverture „La Prin- cesse Jaune", in Debussy's „Printemps" zui verder. Welk een klankweeldé in dit laatste stuk, waarvan men de twee deelen resp. als het ontluiken der natuur en dat der menschelijke impulsen zou kunnen beschouwen! In het eerste deel is eenige verwantschap met het Prélude a 1' Après-midid' un Faune te be speuren. En grappig lijkt het, wanneer we lezen dat de geleerde heeren van het Parij- sche „Institut" het stuk voor onuitvoerbaar verklaarden. Hadden zij onze H. O. V. maar gekend en ter beschikking gehad: zij zouden anders geoordeeld hebben. Want ons orkest speelde het werk heel mooi van klank en daarvoor moge hier aan alle uitvoerenden, in de eerste plaats natuurlijk aan den dirigent Marinus Adam, lof gebracht worden. De or kestpartij in Beethoven's Concert had hij ook zeer bevredigend bij de solopartij doen aan sluiten. In de pauze werd Casadesus door het be stuur der H. O. V. gehuldigd en als blijk van waardeering voor zijn belangelooze medewer king en als herinnering bood de voorzitter Mr. A. Beets hem een mooi oud-Delftsch bord aan. Dat Mr. Beets die aanbieding door een geestige Fransche toespraak deed vergezeld gaan, is begrijpelijk. Niet begrijpelijk is het dat de zaal niet uit verkocht was. Wel waren er velen, die de con certen der H. O. V. in den regel niet frequen- teeren, maar er waren toch nog meer plaatsen onbezet dan in casu Casadesus het geval had mogen zijn. Les absents avaient tort! K. DE JONG. MEISJESBOEKEN „Moeders Voorbeeld", door Anna Hers, ver scheen bij van Holkema en Warendorf in de „Knalserie". Dit is een in vrijzinnig-godsdien- stigen geest geschreven boek, dat ver uitsteekt boven het meerendeel van de al te overvloe dig verschijnende meisjes-boeken. De h<?ofd- persoon is een predikants-weduwe, die zelf ook theologie gestudeerd heeft en na den dood van haar man zijn werk in hun dorp voortzet. Door haar blijmoedigheid en haar warme hart wordt Mevrouw Verveer voor velen in haar omgeving een steun, ook onder de moeilijkste omstandigheden. Bij Valkhoff Co. verscheen „Het Geiten weitje", door Emmy Belinfante-Belinfante, een vlot geschreven boek van een geroutineerde schrijfster, aardig geillustreerd door Hans Borrebach. Het Geitenweitje is de „tikkamer" op het kantoor van een groot dagblad, en zeer uiteenloopende types werken er dagelijks on der toezicht van hun ietwat mopperende en binnensmonds pratende chef de Greef, die soms heel wat met hen te stellen heeft. We leeren de meisjes en hun huiselijke omstandig heden, die van zoo grooten invloed zijn op hun werk en karakter, in dit boek kennen, in het bijzonder het gezin van Ans. waar de moeder pas na veel tobben zich aan haar veranderde levens-omstandigheden kan aanpassen. Bij de Gebr. Kluitman te Alkmaar verscheen van Ems van Soest: „De Wereld die wij ver overen moeten". Nine de Bree heeft een heel moeilijke jeugd gehad en woont nu in Indië met haar stiefzuster die op een kantoor werkt. Ze raakt verloofd met Marcel ten Korte, een jongmensch uit de „uitgaande wereld", maar na een poos ziet ze in dat ze zich heeft ver gist en dat ze zich nooit gelukkig zou kun nen voelen als de vrouw van een man die in het openbare leven een groote rol speelt, maar die door en door egoist is. Ze gaat naar Hol land, ontmoet daar voor het eerst haar jon gere zusje Riek, en komt langzamerhand tot de overtuiging dat hier een nieuw doel voor leven te vinden is en dat wij ons allemaal met veel moeite en strijd een plaats in deze we reld moeten veroveren. A. M. Nachenius-Roegholt: „In gelijke Pas" uitg. Gebr. Kluitman. Clari's ouders wonen in Indië, en zij is in huis bij Oma en Tante Reina die apothekeres is. Oma is lief en hartelijk, maar tante Reina is heel streng en wel eens erg prikkelbaar. Toch houdt Clari veel van haar en ze komt langzamerhand tot het besef dat tante Reina zoo geworden is om dat ze in haar leven een groote teleurstelling heeft ondervonden. Hoe dat allemaal terecht komt en hoe Clari daaraan meewerkt, staat in dit aardige boek beschreven. Aan het eind van het boek komt het meisje tot het besef, dat Daan Roeters en zijzelf „in gelijke pas" door het leven zullen gaan. Het boek is bedoeld voor 1014 jaar, ouderen zullen er ook nog wel van genieten. Van dezelfde schrijfster verscheen bij den- zelfden uitgever voor oudere meisjes: „Bij na der inzien." Pautje Mertens zakt voor haar eerste tentamen, ze wil zich over de teleurstel ling heen zetten en probeert zich groot te houden door al haar vrienden en vriendinnen feestelijk te onthalen, maar beleeft dien dag nog een teleurstelling door het gedrag van Henri, den artist. In afwachting van een ste vig standje van haar vader over het slechte werken reist ze naar huis, en wordt in den trein ten huwelijk gevraagd door Hans Backers Ze denkt dat haar zuster Anneke van Hans houdt, en wijst- zijn aanzoek af. op een alles behalve vriendelijke manier. Bij haar thuis komst blijkt dat haar ouders iets heel anders van haar verwacht hadden, en bovendien, dat Anneke heel andere toekomstplannen heeft dan Pautje haar had toegedacht. Van verder studeeren wil Vader niets weten, met het vrije leventje is het uit en Pautje moet gaan hel pen bij een oude oom en tante. Langzamerhand komt ze tot de overtuiging dat zij „bij nader inzien" toch wel veel van Hans houdt en als ze hem dan ontmoet bij een Belgische familie waar ze de kinderen Hollandsch moet leeren, komt alles in orde. A. Was-Ozinga, „Madeleen staat op de drempel", uitg. Gebr. Kluitman .Ma del een Brent vertelt zelf in dit boek hoe ze na den dood van haar vader bij een oom en tante in huis kwam, en haar onderwijzeres akte haalde. Hoewel ze wonder boven wonder al gauw een baantje kreeg wilde het niet lukken, ze kan het in een klas niet bolwerken en wil liever voor één kind zorgen. Daartoe krijgt ze gelegenheid in het gezin van een schilder, die weduwnaar is en een dochtertje heeft dat zeer veel leiding be hoeft. Moeilijke weken maakt Madeleen hier door, maar met veel liefde en geduld bereikt Madeleen dat het kind zich aan haar gaat hechten en veel handelbaarder wordt. Ook door dit verhaal loopt weer een liefdesgeschiedenis, die echter niet het belangrijkste van het boek is. Nanny Franken, „Tehuis voor Meisjes", uitg. Gebr. Kluitman. Bij Mevrouw Muysken zijn een aantal jonge meisjes in huis en van hun eigenaardigheden, hun belevenissen in hun werk en in hun liefdesgeschiedenissen vertelt dit boek, waarin de verschillende karakters goed zijn geteekend. Er heerscht een goede geest in dit „tehuis voor meisjes". T. Jager-Meursing, .Meisjes van onzen tijd" uitg. Gebr. Kluitman. Drie vriendinnen, Hem- me, die haar broodje verdient met hard wer ken, en haar onafhankelijkheid lief heeft; Ena, kind uit een ontwricht gezin, altijd op reis met haar moeder, een oppervlakkige flirt, en Tilly, dochter van een „crisis-slachtoffer", die zich heel moeilijk bij de veranderde om standigheden kan aanpassen, zijn de „Meisjes van onzen tijd", waarvan in dit boek voor oudere meisjes verteld wordt. De verschillende karakters en milieux zijn goed beschreven. In de serie Paedagogische Boeken verscheen bij denzelfden uitgever: „De Langerudkinde- ren in den winter", een vervolg van „De Lan- gerud-kinderen", dat enkele jaren geleden verscheen. Het is weer een alleraardigst boek, voor kinderen van 814 jaar, die er zeker van zullen houden. Voor meisjes van 8"12 jaar verscheen er een uitstekend boek in de serie „De vier Jaar getijden", eveneens bij de Gebr. Kluitman: „De Zon breekt door", door Truus Eygenhuy- sen. Marleentje, kind uit een klein dorpswin keltje sluit vriendschap met Gerrie, die in de groote villa de Bremstruik woont. Later als Marleentje in betrekking komt op de Brem struik, merkt ze dat Gerrie niet zoo'n aardig karakter heeft, en dat doet haar veel verdriet. Maar door Marleentje's toewijding en volhar ding breekt tenslotte ook in de Bremstruik de zon door. Bij de uitgevers Van Gorcum te Assen ver scheen in de serie: Van Gorcum's Verhalen bundels een boekje van Aafje Fokker ..Van Twee Kleine Meisjes in Holland", een geschie denis die waar gebeurd is. Het door Aafje Bruyn met aardige zwartjes geillustreerde boek is een kostelijk verhaal van Catrientje en Lientje die met hun ouders met verlof uit In dië komen en bij Oma^aan logeeren. Ze maken er een Sinterklaas en een Kerstfeest mee, en ook de feesten ter eere van het huwelijk van Prinses Juliana. Het is een heerlijk boek om uit voor te lezen, hoewel 8 en 9-jarigen er zelf ook wel van zullen willen genieten. JONGENSBOEKEN. „100 dagen avontuur" door J. P. van Snel lenberg. Geïllustreerd door Van Looy, Amster dam, van Holkema en Warendorf N.V. Relaas van de avonturen van twee jongens in Canada, die er in hun langdurige vacantie (van begin Juni af tot half September) op uit trekken om hun schoolgeld voor het ko mende schooljaar zelf te verdienen. Peter en Volodja, zoo heeten de jongens, beleven de meest dolle avonturen en jongens van 1216 jaar zullen zeker van dit span nende jongensboek genieten. De schrijver is goed thuis in het Wilde Westen, omdat hij er zelf een gedeelte van zijn jeugd doorbracht en verschillende avonturen zijn dan ook daaraan ontleend. „Ricardo, de verstekeling" door U. G. Dor- hout. Geïllustreerd door Rie Reinderhoff, Amsterdam, Van Holkema en Warendorf N.V. Ricardo Panadero, een Spaansche jongen van 13 jaar, gaat met bet schip „Maasstroom" als verstekeling mee, om zijn vader, die na den dood van zijn moeder zwervende is, in Holland te zoeken, hetgeen hem inderdaad lukt. In IJmuiden komt hij bij de familie Penders in huis en zijn vader, die steeds rondreist met zijn ezeltje, vindt het beter Ricardo bij zijn pleegouders te laten. Ricardo voorziet eerst in zijn onderhoud als straat muzikant. Door den heer Roobols, een rijken handelaar in zuidvruchten worden Ricardo en Jaap Penders in staat gesteld een reis naar Carthagena te maken, om Ricardo's groot moeder en zijn zusje Pepita op te zoeken Deze mijnheer Roobols bekostigt later ook hun beider opleiding. Een frisch jongensboek voor jongens van 1216 jaar. „Een jongen van de zee" door C. Wilkeshuis. Geïllustreerd door Hans Borrebach, Alkmaar, Gebr. Kluitman, 1938. De avonturen, die Rinus Ruig, de hoofd persoon op school beleeft, worden in dit ge zellige jongensboek beschreven. Tenslotte moet hij kiezen of hij onderwijzer wil worden of zeeman. En Rinus, zoon van een zeeman kiest het laatste. Voor jongens van 812 jaar. „De prins van Mossinia" door Walter Tom- son. Geïllustreerd door Pol Dom, Alkmaar. Gebr. Kluitman, 1938. Dit boek speelt in Nigeria. Percy Addani, een negerprins, keert na een verblijf van vijf jaren in Engeland naar zijn land terug. En het zijn de talrijke avonturen en moeilijke situaties, waarin de prins steeds betrokken wordt, die in dit boeiende boek worden beschreven. De prins maakt aanspraak op den troon van Nossinia, waarop hij in derdaad recht heeft. Een vlot geschreven boek voor jongens van 1014 jaar. „De vreemde ontdekking van hopman Breem" door Frans Lelie. Geïllustreerd door Rothciv. Amsterdam, Van Holkema en Wa rendorf N.V. Een troep verkenners raakt buiten haar wil in een gevaarlijk avontuur. De jongens wor den in een detectivezaak gewikkeld. Een van de verkenners, Jan Riks, verkeert zelfs een tijdlang in gevaar. Maar alles komt tenslotte op zijn pootjes terecht. Een spannend boek voor jongens van 12—16 jaar. „1000 K.M. op een groene Jumbo" door W. N. v. d. Sluys Jr., Alkmaar, Gebr. Kluitrflan. 1938. Een spannend boek voor jongens van 10— 16 jaar. Jan Waterman, een jongen van 12 jaar gaat met een ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen mee op inspectie en het zijn de spannende avonturen op locomotieven enz., die Jan beleeft, die in dit vlot geschreven boek verteld worden. Een aantal fraaie foto's ver hoogt nog de aantrekkelijkheid. „Hier Holland Radio", door W. N. v. d. Sluys Jr., geïllustreerd met uitgebreid fotomateriaal. Alkmaar, Gebr. Kluitman, 1938. Een onopgesmukt verhaal, waarin wij zoo wel respecte krijgen voor den eenvoudigen marconist als voor den ingenieur achter zijn teekentafel, want beiden hebben er im mers aan medegewerkt, dat de radio zoo'n groote vlucht heeft genomen. Een interessant boek voor oudere jongens, dat een duidelijk beeld vormt, mede aan de hand van zeer fraaie foto's van de ontwikkeling der radio techniek in den loop der jaren. Weten en kunnen, nos. 205 en 206. Uitg. Mij. Kosmos te Amster dam. In deze beide nummers behandelt de heer W. C. van Dijk „Fotografeeren" en „Fotogra feeren van kinderen". Hij doet dit op de hem eigen manier: duidelijk en frisch, begrijpelijk ook voor diegenen die beginnelingen zijn. Het moet voor den auteur moeilijk geweest zijn zoo eenvoudig te blijven. Degenen die hem kennen uit zijn goed doorwrochte ar tikelen in de fotobladen zullen dit ongetwij feld beamen. In het eerste deeltje worden de beginselen der fotografie beschreven, alsmede de behan deling van eenvoudige toestellen tot inge wikkelde toe. Het tweede deeltje. 206, is een verhandelng over het verkrijgen van goede kinderfoto's. Waar alles met voorbeelden verduidelijkt wordt, zal de aandachtige lezer zeker tot goe de resultaten geraken, als hij bij zijn lief hebberij deze boekjes als leidraad gebruikt. Kleine landhuizen in Holland. De architect F. Hausbrand heeft onder den titel „Kleine Lanahuizen in Holland" een fraaie verzameling foto's en beschrijvingen van Hollandsche landhuisjes bijeengebracht, die door de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam op smaakvolle en verzorgde wijze werd uitgegeven. In zijn inleiding, die ook in het Fransch en in het Duitsch is opgenomen zegt de schrij ve: o.m.: Men zal zich verder misschien verwonderen over de veelvuldigheid der verschijningsvor men van een zoo betrekkelijk eenvoudig ge geven als het kleine landhuis. Men voelt deze verscheidenheid wellicht als een gebrek, een tekortkoming van onzen tijd; maar het zou ons toch nog meer moeten verbazen als juist in de architectuur een eenheid zou bestaan, die op haast elk ander gebied volkomen ont breekt. Want al is dan het kleine landhuis als bouwkunstige uiting niet zoo belangrijk te noemen als menige architectonische compo sitie ten dienste van het algemeen belang, zoo zullen zich toch juist in het vrijstaande eengezinshuis de verschillende levensopvattin gen der bewoners het duidelijkst manifes teeren". Bij de uitgeversmaatschappij Kosmos ver schenen verder tweede herziene drukken van: Practische woninginrichting door Paul Brom berg, Het moderne interieur, door W. Retera Wzn en De psychologie van den hond door prof. dr. F. J. J. Buytendijk. Dit is geschied in Oostenrijk, door Andar Juhasz en Sari Juhasz. Dit boek van het Hongaarsche journalisten echtpaar Juhasz is als een biografie van de voormalige Oostenrijksche republiek te be schouwen. Achtereenvolgens worden be handeld het einde van het keizerrijk, de re publiek onder Schober en mgr. Seipel, den be wogen tijd voor en na den dood van Dollfuss, en tenslotte de i „Anschluss". Het boek is van tal van foto's voorzien en verscheen bij N.V. Het Nederlandsche Boek huis te Tilburg. De vertaling is van Frans Schneiders. Bij de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam is verschenen van de practische gids voor me dische en hygiënische vraagstukken. „De maag de normale functie en de meest voorkomende stoornissen", door Dr. J. Neuberg, specialist te Amsterdam. Bij de Uitgevers Mij. J. Philip Kruseman te Den Haag zijn verschenen: Duivelsranch, van Frank C. Robertson, „Droomdie waarheid werd" van Faith Baldwin, „Weeldekind" van Ruby M. Ayres. en „Tragisch huwelijksvoorspel" van Mignon G. Eberhart. TUINAANLEG EN ONDERHOUD a 45 cent per uur, door bekwame vaklieden. Ligustrum 3 cent. Coniferen 15 cent. Alle soorten Heesters en Planten. Bloembollen en Kunstmest. Zwarte Grond, Grint, Zoden, Turfmolm etc. De artikelen staan in onze buiten-etalage geprijsd. Bloemisterij „De Morgenstond" Soendaplein 31 - Telef. 19903 Postgiro 57746. OP ELK GEBIED Bezoekt onze speciale verlichtingszaak Schagchelstraat 2 en filiaal hoek Cronjéstraat Zeer groote keuze. Extra lage prijzen. - Ophangen GRATIS Complete Eng. salonkap 4.95 Groote keuze leeslampen vanaf2.95 Moderne wandverlichting 0. Snoezige schemerlampjes- kap 0.98 Ganglantaarn1.49 El. strijkijzer met gar... 1.98 Enorme sbrteering Schemer - kappen Pooten en Lees lampen Kronen enz. Ophangen van kappen en kronen GRATIS. BIJ HET VLEESCH A. MEIJER'S Ged. Oude Gracht80, Paul Krugerstr. 15, Rijksstraatw.97 Spaarnwouderstraat 69, Leidsche Vaart The popular Home Journal of Great Britain The Journal that tells how Britishers live think, work, and play Splendid Stories and Bright Articles Groote sorteering Lage prijzen Nieuwste modellen Gen. Cronjéstraat 82, Telefoon 13053 is niet ieders werk, er worden hooge OP| IE,K, eischen gesteld bij de opleiding van Opticiens. Kiest daarom de firma ENDENBURG tot Uw OPTICIEN. U is dan zeker, dat het brillen-recept van den oogarts vak kundig en met de beste materialen wordt afgeleverd. OPTICIEN ENDENBURG, Speciaal brillen-zaak. RIJKSSTRAATWEG No. TWAALF. LEVERT AAN ALLE ZIEKENFONDSEN. Bij de Uitgevers Mij. W. de Haan N.V. te Utrecht is verschenen „Voor het gemeenebest" een keur van redevoeringen van onzen minis ter-president Dr. H. Colijn, onder zijn toe zicht samengesteld door mr. dr. L. W. G, Scholten, Bij de N.V. Van Holkema en Warendorf te Amsterdam is verschenen: „De Zweedsche ruiter" door Leo Perutz. De geautoriseerde vertaling is van W. A. FickLugten. Bij dezelfde Uitgevers Mij. verscheen „Com plot in Hollywood" door Clarence Buddington Kelland. Zes verhandelingen over het probleem van leven en dood zijn verzameld in „Het Mysterie van ons bestaan", dat onder redactie van H. Aalbers is verschenen. De zes opstel len zijn van de hand van prof. dr. J. A. J. Barge, prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. dr. J. C. Franken, dr. F. H. Fischer, P. N. van Eijck en prof. dr. G. van der Leeuw, die het vraag stuk van verschillende zijden belichten. Uit gave J. Ploegsma, Zeist. Als no. 5 van de serie Elckerlyc-boekjes (Uitg. Bosch en Keunig N.V., Baarn), ver scheen: „Kroniek van Zuid-Afrika 1938", eenige opstellen over de moderne Zuid-Afri- kaansche literatuur, door prof. dr. P. Geyl, dr. P. J. Nienaber, W. E. G. Louw, dr. J. Haantjes en dr. J. van Ham. Bij W. J. Thieme en Cie, Zutphen, ver scheen een Nederlandsche vertaling van „Pelgrims der Wildernis" van den Indiaan- schen auteur Wa-Sha-Quon-Asin (Grijze Uil) Eveneens bij W. J. Thieme en Cie is ver schenen „Ontmoetingen met dieren", van Bastian Schmid. In de „Uilenreeks" van de Uitgeverij Bigot en Van Rossum N.V. Amsterdam, verscheen als no. 33: „Twee vierkante meter", door Anton van Duinkerken. Bij de Uitgeversmij. van Loghum en Slaterus te Arnhem is verschenen: „Volksontwikke ling", beginselen en practijk door W. C. Bijl. J. W. Hoekstra, G. J. Lindemans en Dr. K. F. Proost. De heer A. de Koe schreef een voor woord. Bij de Uitgeversmaatschappij W. J. Thie me en Cie te Zutphen zijn twee boeken ver schenen, die jongens op populaire wijze ver trouwd maken met de bijzonderheden van de Techniek. Het eene boek heet „Jongens en techniek", behandelt schepen, havens, slui zen en bruggen, en is geschreven door J. C. Alders, het andere boek heeft tot titel „Voor de seinen veilig gaan", vertelt de jongens over spoorwegtechniek en heeft tot auteur A. P. Berkhoudt, die zijn werk tevens van illustra ties voorzag. In beide boeken is de tekst op aantrekkelijke wijze met foto's verlucht. Bij de N.V. Uitgeversmij „Kosmos" te Am sterdam zijn no. 201 en 209 verschenen in de reeks „Weten en Kunnen" n.l. „Hoe leer ik zwemmen!" door Dr. K. H. van Schagen, en „Kamer- en volièrevogels" door M. M. Backus van Geffen. Bij „Kosmos" verscheen eveneens „Opvoe dingsmoeilijkheden van iederen dag" door dra. Sis Heyster, met een voorwoord van Prof. dr. F. Roels. Bij de uitgeversmaatschappij J. M. Meu- lenhoff, Rokin te Amsterdam, is verschenen „Wie teekent mee, het A.B.C." en „Wie rekent er mee?" door J. Testas-Beermink. Het zijn alleraardigste boekjes, waardoor kleuters spe lenderwijs kunnen leeren teekenen en reke nen. Bij dezelfde uitgeverij verscheen ook voor kinderen „Alles komt terecht", een verhaal, verteld en geteekend door „Onszelf". Met „onszelf" worden de kinderen bedoeld, want de teekeningen en de tekst zijn geheel in kin derlijken stijl gehouden; eveneens een aar dige opzet! Heden: DINSDAG 29 NOVEMBER Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Kinderrubriek Tentoonstelling, 29 uur. Luxor Sound Theater: „De schrik van Brim stone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De terugkeer van Arsène Lupin" en „Bokser tegen wil en dank". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De trek naar het Wes ten" en „New York-San Francisco". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2.30—11 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve *s Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 30 NOVEMBER Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Open bare vergadering Christ. Hist. Unie, 8.15 uur. Julianakerk, Kloosterstraat: Bijeenkomst voor moreele en geestelijke herbewapening, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 18