Haarlem's Dagblad J. MUIJS Ernstig mijnongeluk in Duitschland De Duitscli-Joodsclie Vluchtelingen. Daladier geeft niet toe Verre Visch. De Wilde Zwanen Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17007 Uitgave f,our«*ii* Coster, Maatschappij vooe Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IN. V. Bureaux i (iroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hnofdred. 15054 Redactie lObOO. Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: HUBERT PEEREBOOM Directie: P. W PEEREBOOM EN KOBEKI PEEKEBOOM Dinsdag 29 November 1938 Abonnementen per week f 0.25 p maand f l-IO. pei H maanden t 3.25 franc., per pool I 3.55 luw nummer» t» r*-nl pel Adverlentlën l-S regels t 1.75. elke regel meet I 0.35 Neclnme# I 0,6(1 per regeL Regelaboniiemenlatarteven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meet 1 0.15 UriKutje» tie rubriek. Wij hebben ons onlangs verheugd over de toezegging van minister Colijn. dat maatrege len zouden worden getroffen voor de toelating van een aantal Duitsch-Joodsche vluchte lingen, dat de inrichting van vluchtelingen kampen onder het oog werd gezien en dat overleg met andere Westersche regeeringen werd gepleegd om gezamenlijk hulp te kun nen bieden. Wij hebben ons te vroeg verheugd, want de departementale molens blijken in deze aangelegenheid wel buitengewoon langzaam te malen. De stroom van berichten over vluch telingen. die aan onze grenzen worden terug gestuurd, is blijven aanhouden. Minister Pa- tijn heeft op hem in de Kamer gestelde vragen geantwoord, dat het bezoek van den Belgi schen Koning hem zoozeer in beslag had ge nomen dat hij gedurende eenige dagen geen gelegenheid had gehad de stukken betreffende deze zaak te behandeleneen antwoord waarvan talloozen met stomme verbazing heb ben kennis genomen. In het particuliere bedrijf doen wij onze zaken dan toch op een heel andere manier! En wij hebben het recht te eischen dat een minister zijn taak minstens even ernstig opvat als wij de onze. Nu komt ten overvloede een rapport voor den dag van het Comité van Waakzaamheid van Nederlandsche Intellectueelen, dat de jam merlijke toestanden aan onze grens schetst. Dit rapport, uitgebracht door het oud-lid der Tweede Kamer F. J. W. Drion, den hoofd redacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart en den Nij- meegschen advocaat mr. G. C. M. van Nijnat- ten onthult feiten en toestanden, die het Ne derlandsche volk wel met beschaming moeten vervullen. Het zegt ronduit dat de door regeerings-mededeelingen gewekte indruk, dat bij de toelating van vluchtelingen zooveel tegemoetkoming en voortvarendheid zou wor den betracht als in overeenstemming met hygiënische en economische eischen mogelijk moet worden geacht, onjuist is. Men zou verwachten dat, als niet tot onmid dellijke toelating kan worden besloten, over gegaan zou worden tot tijdelijke huisvesting aan de grens b.v. gedurende een week om de gevallen deugdelijk te onderzoeken. Maar dat gebeurt niet. Uit het rapport blijkt dat zelfs herhaaldelijk menschen worden teruggestuurd die blijkens de omstandigheden daardoor in levensgevaar komen te verkeeren. „Niet dan met de grootste moeite en na lang durig aandringen wordt in een enkel geval bereikt dat de onmiddellijke terugzending, die de instructies voorschrijven, gedurende een zeer korten termijn, doorgaans slechts van enkele uren, bij hooge uitzondering van één dag, wordt opgeschort. Onder de gevallen die de commissie opsomt komen o.a. de volgende voor: Een bejaarde rabbijn, die weliswaar geen Engelsche verblijfsvergunning kon toonen, doch wel door brieven aannemelijk kon ma ken, dat hij in Engeland een werkkring bij Joodsche instellingen zou kunnen verkrijgen, en die bovendien reeds in het bezit was van: a. een Tsjechisch paspoort, hem als Tsjech verleend, b. een spoorkaartje tot Vlissingen, c. een bootkaart tot Londen, werd uitgeleid. De man, die om 10 uur s morgens per trein was gearriveerd, mocht op Nederlandsch grondge bied niet wachten op de telegrafisch gevraag de bevestiging van zijn vooruitzicht op een werkkring in Engeland, maar werd na eenige uren oponthoud onverbiddelijk over de grens gezet. Bij zijn uitleiding verzekerde hij onder aanroeping van God, dat zijn terugkeer in Duitschland zijn dood beteekende. Omtrent zijn verder lot is ons niets bekend. Een man, verloofd met een in Engeland wonende vrouw, die voor hem reeds een be trekking in dat land had weten te vinden, werd ondanks langdurig onderhandelen met het departement van justitie naar Duitsch land uitgeleid. Hij zag tegen het hem drei gende lot zoozeer op, dat hij bij het Neder landsche douane-kantoor een revolver vroeg om zich van kant te maken. Den dag daarna vond men dicht bij de Nederlandsche grens, op Duitsch gebied, een man aan een boom hangen. Een ruim 80-jarige man, wiens huis was vernield en die aan zware mishandelingen had blootgestaan men had hem op een stoel gebonden, dien stoel in brand gestoken en toen de vlammen doofden, hem met een tafelpoot op het hoofd geslagen kon, of schoon hem was toegestaan zich ten huize van zijn in Nederland wonende kinderen te' vestigen, overeenkomstig de instructies niet toegelaten worden, omdat hij geen Duitsch paspoort en geen Duitsch bewijs van goed zedelijk gedrag kon toonen. Hij heeft zich dagenlang in Nederland verborgen moeten houden en kon eerst te voorschijn komen, toen zijn Nederlandsche advocaat erin ge slaagd was in Duitschland de bedoelde stuk ken te bemachtigen. Een „statenlooze" vrouw (Jodin), die na 12 dagen loopen meer dood dan levend de Nederlandsche grens bereikte, werd onver wijld weder uitgeleid. Een vrouw, die uit vrees voor arrestatie en mishandeling in haar Duitsche woonplaats niet naar een Engelsch consulaat durfde te gaan haar man bevindt zich in Londen en die daarom niet de vereischte papieren kon toonen, werd onverwijld terug gestuurd. Een Joodsche weesjongen, voor wien een in Nederland wonende tante bereid was borg te staan het weeshuis is tijdens de laatste anti-Joodsche uitspattingen vernield werd niet toegelaten. Laat ons de zaak met bedaard overleg en gezond verstand bezien. Dat is altijd raad zaam en in deze tijden vooral niet minder dan in andere. En dat heeft die commissie ook gedaan. Ik vestig hierop met nadruk uw aandacht, omdat verscheidene menschen zich van het onaangename onderwerp plegen af te ma ken met te zeggen dat de economische toe standen in ons land slecht zijn, dat we 350.000 werkloozen hebben, dat de andere landen „ook niks doen" en dat wij onze grenzen maar niet zoo open kunnen zetten voor honderdduizen den vluchtelingen. Neen. Dat weet ik waarachtig ook wel. Dat weet die commissie Drion-Goedhart-van Nij- natten ook. Daarom spreekt zij in den aan vang van haar rapport al van hygiënische en economische beperkingen. Het is geenszins de bedoeling honderdduizenden of ook zelfs maar duizenden vluchtelingen in het wilde toe te laten, zonder keuring of eenige selectie, en ze onze arbeidsmarkt te laten overstroomen Allerminst. Voorzorgenbest! Controle, onderzoek, bewakingbest! Maar als daar menschen, medemenschen, in doodsangst naar onze grens vluchten, moeten wij die dan op deze manier blijven terugsturen? Moeten we er zelfs niet enkelen duizenden onderdak geven?jaja, natuurlijk, onder toezicht en bewaking? Zijn we dat niet aan onszelf en aan onze Nederlandschen naam bovendien verplicht? Waar blijft dan de oude trots op het verleende asyl aan de Belgische vluchte lingen, aan de Hongaarsche en de Oosten- rij ksche kinderen? De commissie die ik hierboven noemde doet een heel bescheiden voorstel. Erg bescheiden. Constateerend dat practisch van toelating van vluchtelingen ternauwernood kan worden ge- gesproken, oppert zij de mogelijkheid langs de grenzen barakken op te richten. Daarin zou den degenen, tot wier toelating niet onmid dellijk besloten kan worden, voor enkele dagen kunnen verblijven, onder bewaking, terwijl comités in samenwerking met plaatselijke autoriteiten een onderzoek instellen. Ja. Laat ik eraan toevoegen dat van Ne derlandsche particuliere zijde al veel wordt gedaan. Men weet dat veel geld, al meer dan een millioen, is bijeengebracht. En de com missie spreekt van „bewonderenswaardigen hulp door particulieren, zoowel Joodsche als niet-Joodsche", die aan de plaatselijke auto riteiten aan de grenzen verleend wordt. Maar die autoriteiten moeten telkens weer uitwij zen volgens zeer harde instructies uit Den Haag. Nu kan men nog meer bezwaren opperen. In dezen trant: Hoe komt Nederland op den duur weer van die duizenden vluchtelingen af? Weet men dat zeker? Neen immers! Zal de Duitsche regeering binnenkort niet een nieuwe vlucht naar de grenzen veroorzaken? Het lijkt waarschijnlijk. Waar is het eind? Zullen andere landen misschien ook nog Joden gaan verjagen? Als wij eenmaal toelaten, zal er dan niet een eindelooze stroom naar onze grenzen komen? Enzoovoorts. Maar ik zou, als ik in de Tweede Kamer zat, aan onze zoo positief-Christelijke regeering vragen hoe de barmhartige Samaritaan han delde en of hij zulke redeneeringen hield. En wat onze tradities inhouden. En of wij niet helpen moeten waar wij kunnen als zulke ontzettende toestanden zich voordoen als wij thans beleven. En snel helpen! Zooeven verneem ik dat de regeering mor gen een persconferentie op het departement van Buitenlandsche Zaken zal houden. Het wordt waarlijk tijd dat er opheldering komt. Hopelijk zal de openbare meening in ons land het gevolg hebben, dat er morgen betere maatregelen aangekondigd worden. Zooals het nu is voel ik mij verplicht deze dingen te schrijven, om daar mijn steentje toe bij te dragen. R. P. Hertog en hertogin van Windsor kunnen naar Engeland terug- keeren. Welingelichte kringen in Downingstreet vat ten het resultaat van het onderhoud, dat Chamberlain te Parijs met den hertog van Windsor gehad heeft als volgt samen: Geen enkele hinderpaal ligt een terugkeer van den hertog naar Enge land meer in den weg en een bezoek op een min of meer nabijen datum moet als een blijvende mogelijkheid beschouwd worden. Terzelfdertijd voegen dezelfde kringen hier aan toe, dat van toekenning aan de hertogin van den titel „koninklijke hoogheid" geen sprake is. althans niet voor een langen tijd, aangezien het volksgevoelen blijft, dat de ab dicatie en de persoonlijkheid van mrs. Simpson twee verschillende zaken zijn. De toestand kan dus als volgt ontleed wor den: De hertog van Windsor en de hertogin zullen van nu af aan in Engeland als parti culieren verblijf kunnen houden, zonder cri- tiek van hofkringen. Zij kunnen echter niet deelnemen aan verschillende functies of plech tigheden, zooals andere leden van de ko ninklijke familie. In verband hiermede kan nog gezegd wor den, dat de hertog van Windsor als persoon lijk eigendom Fort Belvedere heeft behouden, dat goed wordt onderhouden, zoodat te allen tijde' bezoekers zouden kunnen worden ont vangen. Reeds negen dooden geborgen. BRESLAU, 29 Nov. rDH.B^-A.N.P.1 Naar uit Waldenburg gemeld wordt heeft vannacht een ernstig ongeluk plaats gehad in een mijn bij Walden burg, waarvan waarschijnlijk 22 mijn werkers het slachtoffer geworden zijn. Door kortsluiting is een mijnbrand ontstaan, waardoor de 22 mijnwerkers van den uitgang werden afgesneden. Terstond werden de reddingspogingen ondernomen. Tot dusver heeft men negen dooden kunnen vinden. Echter moet ook met den dood van de 13 an dere mijnwerkers gerekend worden, vooral daar de brand een bijzonder sterke rookontwikkeling ten gevolge had. Ingrijpende maatregelen aan den vooravond der algemeene staking PARIJS, 29 November (Reuter.) Vandaag is officieel een decreet ge publiceerd voor de toepassing van den oorlogsnoodtoestand, waarbij de re geering verstrekkende bevoegdheden worden verleend, o.a. tot het op- eischen van de diensten van iederen burger. In het decreet wordt gezegd, dat alle employé's en arbeiders van de openbare dienstenWan staat, departe ment of gemeente, gerequireerd wor den, evenals al het personeel van diensten, waarvoor door staat departement of gemeente concessies zijn verleend. In een lang rapport aan president Lebrun zegt Daladier, dat de regeering de noodige maatregelen zal weten te nemen om aan alle gebeurtenissen het hoofd te bieden." Het personeel in staatsdienst, dat in staking gaat, zal, naar in het rapport verklaard wordt, onmiddellijk ontslagen worden. Bij besluit der regeering zijn de mijnen en dc daarvan afhankelijke bedrijven in het zuiden van den Elzas gerequireerd. VULPENNEN van DANTUMA, Vinden nergens hun weerga. ©StiJÖariïSïSte ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) POPPENKAMERPAPIER. U vindt bij ons de grootste sorteering vanaf 15 cent per Meter. Komt U ons Poppenhuis zien? WOENSDAGMIDDAG arriveert St. Nico- laas met de boot aan de Turfmarkt om ongeveer 3 uur. HART'S Behangselpapierhandel KLEINE HOUTSTRAAT 49 TELEF. 11279. (Adv Ingez. Med.) Vandaag schrijf 'k voor de geduldige pers, Een versch vers dat handelt over iets vers. 't Gaat over de visch uit de Barentszee, Daar komen ze nu naar IJmuiden mee. Zij hebben er schepen voor uitgerust. Wat anders dan die voor de eigen kust; Daar varen ze mee naar het Noorden toe, Dat is op zichzelf al een heel gedoe; Zij varen goedmoedig (vol goeden moed). Want 'varen en visschen zit hun in 't bloed; Zij gooien er lustig hun spiering uit, En krijgen ook hun kabeljauw als buit; Want daar zwemt de visch in een overvloed Zooals men dién hier niet in zee ontmoet Zij hopen, dat als zij zijn weergekeerd, Hun werk en hun visch worden gewaardeerd; Zij visschen een bonte verscheidenheid. De visch is van prachtige kwaliteit. En koopers stellen naar aloude wijs. Een lagen prijs op den hoogsten prijs. Voor velen was wel het bezwaar van visch. Totnogtoe wel dat zij wat prijzig is, Waardoor haar een deel van ons volk niet at, Een zeer vischieus verschijnsel is dat, Vooral uit het oogpunt der visscherij Maar nu komt er visch uit de verte bij; Ais nuttige noodige stimulant, Voor 't eten van visch in ons vaderland; Dus vrienden, 't parool is eet allen mee Van visch uit de baren der Barentszee. P. GASUS. Kunsthandel Leffelaar WAGENWEG 102 TELEFOON 14011 Een Bron vpn Welkome Geschenken! (Adv. Ingez Med.) VULPENHOUDERS - VULPOTLOODEN PAPIERKORVEN - SCHRIJFMAPPEN GEDEMPTE OUDE GRACHT 103, TELEFOON 11723. (Adv. Ingez. Med.) Chamberlain over zijn Fransche reis. Engeland heeft ten opzichte der defensie geen nieuwe verplichtingen op zich genomen. In antwoord op in het Lagerhuis tot hem gerichte vragen betreffende zijn bezoek aan Parijs heeft Chamberlain gisteren verklaard „Lord Halifax en ik hebben zeer gaarne de hartelijke uitnoodiging van de Fransche regeering tot een bezoek aan Parijs aanvaard en van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het contact te hervatten met de Fransche ministers. Gaarne geef ik uitdrukking aan onze warme waardeering voor de zeer harte lijke verwelkoming, die ons ten deel viel van den kant der Fransche regeering en van het Parijsche publiek. Gelijk wij na de bijeenkomst hebben ver klaard, is van gedachten gewisseld over dp voornaamste kwesties, waarbij beide landen een gemeenschappelijk belang hebben, met inbegrip van zaken der nationale defensie zoowel als van diplomatiek optreden. Het bleek, dat wij het volkomen eens waren over de algemeene politiek der beide landen, die het voornaamste doel ziet in behoud en ver steviging van den vrede. Aangezien het doel der bijeenkomst eer was van gedachten te wisselen dan besluiten te nemen, ben ik niet in staat een meer gedetail leerde verklaring af te leggen over de bespre kingen". De leider der Labour oppositie, Attlee, vroeg vervolgens: „Mag ik vragen of eenigerlei be sluiten genomen zijn in de kwestie der de fensie, welke verplichtingen van den kant van Engeland met zich mede zouden bren gen?" Chamberlain antwoordde hierop ontken nend Het stoffelijk overschot van koningin Maud in de slotkapel van de oude vesting Akashus te Oslo, nadat de Engelsclie kruiser „Royal Oak" het lichaam van de gestorven koningin naar Noorwegen had overgebracht. Het woord is aan Coleridge: Niemand doet iets op grond van één enkele beweegreden. De werkloosheid te Haarlem. Van de 5903 werkloozen werken er 210 in werkverschaffing. In de afgeloopen week vermeerderde het aantal werkloozen te Haarlem met 127. In November en December loopt altijd het aantal vrij sterk omhoog. Dezelfde week van verleden jaar gaf een stijging van 70. Het schommelt, want de daaraan voorafgaande week was in 1937 hooger dan in 1938. Er zijn nu te Haarlem 5903 werkloozen. Het is dus wel te vreezen, dat wij binnenkort weer over de zesduizend komen. Er zijn nu nog 250 werkloozen minder dan in 1937, 712 minder dan in 1936 en 716 minder dan in 1935. Voor het eerst is het verschil nu gunstiger met 1935 dan met 1936. Dit komt omdat er in 1936 dpór de devaluatie een vrij sterke daling der werk loosheid was waar te nemen. Van de 5903 werkloozen werken er thans 210 in werkverschaffing. Dit aantal is hooger dan in de vorige weken. Dit komt omdat nu ook begonnen is met het baggeren in de Houtvaart, welk werk voor Rijnland wordt uitgevoerd. U weet uit ervaring, wat U van uitgaven van Haarlem's Dagblad kunt verwachten. Keutipe uilt/aetinq en tape* fttijs Dit geldt meer dan ooit voor het zeer aantrekkelijke boekje door H. C. ANDERSEN. Publicatie in boekvorm van het ver haal, dat de kinderen tijdens de publicatie in ons blad zoo heeft bekoord en geboeid. Thans verkrijgbaar aan onze kanto ren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Wacht niet tot 't uitverkocht is. Verblijd er Uw kinde ren mee Prijs slechts 30 CENT HEDEN20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Begin Juni 1939 een auto-race te Zand- voort? Winkelweek in de Generaal Cronjéstraat. Verkeersgevaren op het Soendaplein 14 en De Zandvoortsche raad stelt woningen be schikbaar voor Joodsche vluchtelingen. BINNENLAND. Hangt het ministerieele leven van prof. Slotemaker de Bruine aan een zijden draad? Joodsche vluchtelingetjes zijn in de hoofd stad aangekomen. De heer Tilanus bepleit aanstelling van surnumerair-onderwijzers. BUITENLAND. Daladier geeft niet toe. In Duitschland heeft een ernstig mijnon geluk plaats gehad. Daladier heeft toegezegd over de 40-uren- week te willen onderhandelen als de sta kingsorder wordt opgeheven. Chamberlain en Halifax zullen in de eer ste helft van Januari een bezoek aan Rome brengen. Bij een ongeluk met een vliegboot van de Imperial Airways zijn vier personen om gekomen. ARTIKELEN enz. R. P.: De Duitsch-Joodsche vluchtelingen J. B. Schuil over „De terugkeer van Peter Grimm" H. D. Vertelling: Het mysterie van de pro fessorale bef Van onzen Berlijnschen correspondent: Het Duitsche volksvermogen. K. de Jong: Ledenconcert der II. O. V. 16 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1