H.CAHDERSEN Duiroelijntje H.D.'Vertellie pINSDAG 29 NOVEMBER 1938 HA'ARE EM'S DXGBKAD '4 ir- KaniBQSEGZiags en slechte spijsvertering veroorzaken 1 hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid1. hartwater, maagpijn enz. Foster's Maagpillen - zijn het probate laxeermiddel en dragen zorg voor een volkomen normale ontlastine, doordat zij zoo zacht werken. Prijs f 0.65 (Adv. Ingez. Med.) Alcoholhoudende Dranken De Keuringsdienst >vaakt. De ervaringen leeren dat dit noodig is. Het district Haarlem van den Keuringsdienst van Waren omvat ongeveer 500.000 inwoners. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Veel werk voor de controleurs Door de 6 keurmeesters werden alle bakkers, melkverkoopers, slagers, ijsbereiders, winke liers en andere handelaren in levensmiddelen geregeld bezocht en bij hen zooveel noodig monsters ter onderzoek genomen. Door de keurmeesters werd ook op straat en op markt terreinen controle uitgeoefend. Het vraagt zeer veel tijd en zorg van de be trokken ambtenaren om allen, die iets met waren hebben uit te staan met niet al te groo- te tusschenpoozen te controleeren. Deze con trole, welke meestal niet door een vluchtig be zoek voldoende is, maar zich uit moet strek ken over localiteïten, gereedschappen, grond stoffen en verkochte waren, vraagt zeer veel tijd. Daarnaast is het noodig toezicht te hou den op de naleving van de bepalingen in ver band met vergunningen, die voor den verkoop van melk. melkproducten en consumptie-ijs worden afgegeven. Eieren. Controle werd uitgeoefend op eierveilingen meest van geringen omvang, die in een tiental gemeenten meestal in de avonduren worden gehouden. Aangedrongen werd op het schou wen en zooveel noodig stempelen der eieren. Veel vuilsehalige eieren werden aangevoerd. De localiteiten, waarin tegelijkertijd o.a. zui velproducten, kippen, konijnen enz. werden aangevoerd lieten soms wel te wenschen over. Visch. Door den veearts, die aan den dienst verbon den is, werd een strenge controle op de te koop geboden visch uitgeoefend. In de vischhal te IJmuiden werd door hem op ongeregelde tij- toezicht gehouden op de visch die op den afslag kwam. Ter verbetering van de dage- Iijksche controle werden, zooals reeds vermeld werd, een paar ambtenaren meer als opspo ringsambtenaren aangewezen, waardoor thans steeds ten minste één ambtenaar, bevoegd krachtens de Warenwet op te treden, aanwezig is. De hulp van den veearts kan steeds worden ingeroepen. Door hem werden onderzoekingen verricht, waardoor het mogelijk is gebleken de ondeugdelijkheid van visch wetenschappe lijk vast te stellen. Hierdoor is een betere basis voor de keuring van visch tot stand gebracht. Toezicht op visch werd ook door hem uitge oefend in vischrookerijen, -bakkerijen, -dro gerijen, haringinleggerijen en vischconserven- fabrieken, in winkels, op straat en op markten. Dat dit niet overbodig was bleek o.a. in een bakkerij, waar visch voor de Jamboree gebak ken zou worden. Een proces-verbaal werd op gemaakt. Ook werd aangedrongen op het zorg vuldig reinigen van kistjes, vóór deze een vol gend maal voor het verpakken van visch ge bruikt werden. Wild en gevogelte. Inspectie werd herhaaldelijk door den vee arts gehouden bij alle verkoopers van wild en gevogelte, zoowel aan huis als op straat. Voor de handelaren in Haarlem en omgeving, waar veel meer met wild en gevogelte gevent wordt dan in de andere deelen van het gebied, werd gelegenheid gegeven op bepaalde uren in het gebouw van den dienst geslachte die ren voorzien van in het dier vastzittende or ganen. te laten zien. Was er geen reden voor afkeuring dan werden de dieren van een stempel voorzien. Van kippenmarkten buiten- het gebied bleken nogal zieke en gestorven dieren te worden aangevoerd. De gelegenheden, waar het wild en gevogelte bewaard en geslacht werd, lieten vaak te wenschen over. Op het aanbrengen van ver beteringen werd krachtig aangedrongen. Voor het verkrijgen van een beteren toestand is afkondiging van een wild- en gevogeltebesluit dringend gewenscht. Het is gebleken, dat het toezicht dat dooi den veearts in dienst van den Keuringsdienst van Waren kan worden uitgeoefend op den verkoop van visch, wild en gevogelte een zeer gunstig resultaat heeft en door de handelaars ten zeerste op prijs wordt gesteld. Afgekeurd werden 1446 partijen van verschillende waren, waaronder 292 visch (39032 k.g.) en 482 wild en ge vogelte. Opgemaakt werden 120 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Broodbe- sluit 58, van het Melkbesluit 36, van het Vleeschwarenbesluit 14. van 'het Eierenbesluit 1. wegens ondeugdelijke visch 6, ondeugdelijke kippen 5. Naar aanleiding van de onderzoekingen op het laboratorium werden gegeven 1377 waar schuwingen en wel op grond van het Brood- besluit 154. het Melkbesluit 833, op grond van andere eischen 390. Bij inspectie van lokali teiten en straatcontrole werden 523 waarschu wingen gegeven, waarvan 294 wegens den on voldoenden toestand van een lokaal en 229 voor andere afwijkingen. Het totaal aantal waarschuwingen bedroeg dus 1900. Onderzocht werden 27 monsters port. 23 andere wijn. 10 vruchtenwijn, 17 andere dranken Veel monsters port bevatten te wei nig alcohol of waren .volgens het oordeel van deskundige proevers onvoldoende. Ook enkele monsters Samos en andere wijnen moesten op grond van een dergelijk oordeel worden afge keurd. Van een paar dranken was het etiket misleidend. Azijn Het aantal monsters azijn met te laag ge halte is veel te groot doordat ze vaak zeer slordig wordt bereid. Brood In het begin van het jaar werd aan de mees te bakkers een circulaire gezonden om hen nogmaals te wijzen op de eischen van het Broodbesluit in het bijzonder wat betreft de hoeveelheid drogen stof en de eischen voor melkbrood. De controle werd in veel sterker mate uitgeoefend dan het vorige jaar. De re sultaten van het onderzoek waren wat de hoe veelheid droge stof (d.i. voedende bestanddee- len) betreft gunstiger dan in 1936. Hoewel de bakkers herhaaldelijk op de eischen. die aan melkbrood gesteld zijn, gewezen zijn, liet de samenstelling hiervan nog veel te wenschen over. Herhaaldelijk werd veel te weinig of geen melk hierin verwerkt. Aan waarschu wingen schijnt weinig aandacht te worden ge schonken. Tegen bakkers moest dientengevol ge 58 maal een proces-verbaal worden opge maakt. waarvan 27 maal wegens een onvol doende hoeveelheid melkbestanddeelen, 31 maal wegens onvoldoend gewicht. Consumptie-ijs In het Consumptie-ijsbesluit kwamen wijzi gingen waardoor voor het bevriezen in auto matisch werkende toestellen een andere re „O, wat is de koning der bloemen-elfjes mooifluisterde Duimelijntje de zwaluw toe. De kleine koning schrok toen hy den grooten vogel, die bij hem vergeleken een reus was, zag. Maar direct daarna zag hij Duimelijntje zitten. En er gleed een bly lachje over zijn gezichtje, toen hij bemerkte, hoe allerliefst het meisje was De tweede week bevatte de professorale mand onder meer een bef, een doodgewone bef, zooals die bij een hoogleeraarstoga ge dragen wordt. Op deze bef nu zat een vlek, een vreemdsoortige, hardnekkige, beige-kleu rige vlek, die alle vaklieden van „Zeep- en Schuimlust" aan het peinzen en tot achter de ooren krabben bracht. De directeur bracht het apparaat persoon lijk naar een chemisch laboratorium en ver zocht een spoedrapport te willen uitbrengen. Dit rapport verscheen met bekwamen spoed en deed geleerd over de toegepaste spectraal- analyse van de moleculaire cohaesie van de beige kleurige vlek, vertelde iets over een proefneming met een druppelende kwikelec- trode met galvanoplastische eigenschappen en over het laten coaguleeren van vrijgekomen kooloxydhaemoglobine met een 10 %-ige op lossing van zuurnatrium-orthophosphaat, om op grond van de Wet van Lavoisier, gecombi neerd met de Wet van Boyle, de Wet van Ar chimedes en de Wet op de Evenredige Vracht- verdeeling te besluiten, dat een dusdanige vlek feitelijk geen vlek was, maar een fout in het weefsel. De wasscherij wendde zich dus tot een tex- tiel-expert, en deze heer constateerde, dat het weefsel van de bef omstreeks April 1931 in een Twentsche textielfabriek door een wever van de nachtploeg vervaardigd moest zijn, op een Engelsch getouw, dat in 1928 afgeleverd was en dat tijdens den bewusten nacht te overvloedig gesmeerd was geweeest met Ame- rikaansche spindelolie. Voor zijn advies re kende hij slechts 50 gulden. Overigens hield hij er zich van overtuigd, dat de beige-kleu rige vlek geen fout in het weefsel was, doch tijdens de waschbehandeling ontstaan was door de verkeerde samenstelling van het ge bruikte water. „Zeep- en Schuimlust" liet nu haar be- órijfswater controleeren, waarmede een hono rarium van 100 gulden gemoeid was. Het re sultaat was, dat het water aan zeer hooge eischen bleek te voldoen. Als extra-advies gaf het bureau voor wateronderzoek te kennen, dat de vlek ongetwijfeld ontstaan was door het gebruiken van een voor dit weefsel ge vaarlijke zeep. Toen liet de directie zich andermaal door t chemisch laboratorium voorlichten, en wel over de kwaliteit van haar zeep. Maar ook daarop viel hoegenaamd niets aan te merker.; in ieder geval was de leiding van „Zeep- en Schuimlust" blij, deze ervaring rijker te zijn, al kostte die haar dan ook 75 gulden. Maar mevrouw van den Bazelaar begon aan te dringen op aflevering van haar mans bef; er moest dus snel raad worden geschaft. De adviseerende ingenieur van de wasscherij be greep, dat men van hem een daad verwachtte. Kij stelde dus voor, een stookproef te nemen, want het kwam hem voor, dat de hoedanig heid van de steenkolen wel eens invloed kon hebben gehad op het ontstaan van de raad selachtige vlek. Tijdens deze stookproef ge beurde er een ongelukje in het ketelhuis, doordat het hulpje van den stoker niet be hoorlijk op den manometer had gelet. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor, vertelde het persbureau 's avonds door de ra dio, doch de materieele schade was zéér aan zienlijk. En toen, terwijl de nood het hoogst was, kwam de redding opdagen. Men nam c-en be kend criminalist in den arm, die de bef op zijn bureau deponeerde en er een kwartier lang ingespannen door zijn loupe naar staar de. Daarna verklaarde hij nadrukkelijk: „Deze vlek is veroorzaakt door het consu- meeren van een z.g. lollypop. Het komt mij het verstandigst voor, dat de eigenaar van de bef zich tot een psychiater-wendt!" (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Diver sen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P.T.T. Nord of Diversen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Dan- marks Radio of Diversen. 3.20 Keulen. 4.20 Diversen. 4.50 London Regional. 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Droitwich. 6.40 Keulen. 7.30 Beromunster of div. 8.10 Midland Regional of Diversen 8.35 London Regional. 10.20 Ned. Brussel. 10.50 Weenen; 11.20 Danmarks Ra dio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 1.05 Droitwich. 1.35 London Re gional. 4.20 Droitwich. 6.20 London Regional. 6.55 Droitwich. 8.05 London Regional. 8.35 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Vroolijk programma. 1. Groot Rotterdam, Groot orkest. 2. Tyrolerdalen, Duo Ja. 3. Round about Regent Street, L. P. A.- Band. 4. Bei der blonden Kathrein, Humoresk Melodios. 5. Die Schlitschuhlaufer, Odeon Dansorkest 6. Een vroolijke boel, Groot orkest. 7. The yodelling mountaineer, Andréany. 8. Le Roi de Musette, Victor Marceau. 9. The Big Hit Parade, verschilliende orkesten. 10. Leve het regiment, Groot orkest. 11. Wiener Praterleben, Odeon Dansorkest. 12. The open-air brigade. L.P.A.-Band. 13. Tyrolervisa, Duo Ja. 14. So meschugge, Humoresk Melodios. 15. Eine lustige Schlagerfahrt, Oskar Joost. 16. The valley of echoes, Andréany. geling in toepassing kwam en waardoor het gebruik van eendeneieren voor de bereiding van ijs verboden is. Het aantal monsters was wat grooter dan het vorige jaar. Al waren de resultaten van het onderzoek beter dan vorige jaren, toch is het aantal ondeugdelijke mon sters nog veel te hoog. Van de 143 monsters was het bacteriëncijfer lager dan 25.000 per c.c., van 54 tusschen 25.000 en 100.U00 en van 54 meer dan ÏOO.QOO (onvoldoende). In 26 monsters werden colibacteriën aangetoond. In het begin van het seizoen moesten veel aanmerkingen op het vetgehalte van roomijs worden gemaakt. Gebak enz. In verschillende soorten koek werden mine- raid vetten aangetroffen, hetgeen niet werd toegestaan. Botergebak bevatte weinig of geen boter. Jam, Vruchtensap, Limonadesiroop enz. Onderzocht werden de volgende monsters: huishoudjam 148,, jam 21, bessensap 93, an dere vruchtensappen 36, vruchtenpuree 53, limonadesix-oop 92, limonadegazeuse 32, an dere producten 45. De meeste aanmerkingen moesten worden gemaakt wegens te hoog watergehalte, te wei nig suiker en te veel conserveermiddelen. Vooral bij huishoudjam kwam dit voor. Ap pelstroop was éénmaal kunstmatig gekleurd. Meel en meelproducten. Op de etiketten van puddingpoeder moest veel aanmerking worden gemaakt, in het bijzonder daar gekleurde rijst als griesmeel werd verkocht. Macaroni en paneermeel waren eenige malen kunstmatig gekleurd. Melk. Het aantal monsters melk bedroeg dit jaar 14793 tegen 13434 in het vorige jaar. De resultaten van het onderzoek der slijters- melk zijn wat beter dan het vorige jaar Vrij vaak bleek water in de melk aanwezig te zijn, waarvan soms de oorzaak aan opzet moet worden geweten, maar ook kwam voor dat dit veroorzaakt werd doordat de bussen vlak voor het melken met chloorbleekloog of met water waren omgespoeld zonder ze daarna voldoende te laten uitlekken. Het aantal monsters met streptococcen is gedaald. Het aantal processen-verbaal, 22 wegens wa tertoevoeging, 4 wegens te laag vetgehalte, was nog noog. Verder werden 4 processenver- baal opgemaakt wegens verkoop van melk zonder vergunning, 1 maal wegens het niet hebben van een roerder en wegens-het niet vermelden van een naam op het voertuig. Thans werd een grooter aantal "'384) mon sters gepasteuriseerde melk onderzocht. Dit aantal zal in de toekomst worden opgevoerd. Onvoldoende waren 5 wegens te laag vetge halte, 4 wegens aanwezigheid van water, 5 wegens te veel bacteriën. Moderne en oud-Italiaanse SCHEMERLAMPJES Keus uit honderden nouveauté's. „IN TIM A" - KRUISSTRAAT 42 TELEFOON 10311 (over de Hema). (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Paarden mishandeld. Een landbouwer in Aalsmeer werkte op zijn land met een ploeg met vier paarden ervoor. Op 11 October werd de politie gewaarschuwd; de paarden zouden mishandeld worden. Een agent keek drie kwartier toe en constateerde inderdaad mishandeling. Om de 10 meters stonden de paarden stil. Dan werden ze afgerost voordat ze weer ver der gingen. De verd. zei dat één van de drie paarden onwillig was en daarom deden de anderen het ook niet. De eisch luidde: f 10 subs. 6 dagen. Het vonnis was conform. FEESTAVOND JACHTVEKEENIGING „WATER VRIENDEN". In café-restaurant „Suisse" hield de J.V.W. Zaterdag haar eersten feestavond van dit win terseizoen. Behoudens de kleine band, die voor goede muziek zorgde, werd alles door de leden zelf opgevoerd. Het begon met het optreden van „Jan Pier", die met een praatje en een liedje al spoedig de goede stemming er in bracht. Voor dracht en enkele liedjes door andere leden volg den, afgewisseld met dansmuziek. Het hoofd nummer was echter „De Wonderdokter", een tooneelklucht in twee bedrijven. Deze klucht, speciaal voor de vereeniging geschreven door een der leden, die ook de rol van wonderdokter vertolkte, werd eveneens door het eigen tooneel- clubje voor het voetlicht gebracht. Zij zagen het harde werken beloond door een warme ont vangst van het stuk bij de aanwezigen, die zich er kostelijk mee vermaakt hebben. In de pauze was er een Amerikaansche verkoop, waarvan de resultaten niet onbevredigend waren. Een gezel lig bal, dat tot 2 uur duurde, besloot deze feeste lijke bijeenkomst. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rtooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) Het mysterie van de professorale bef. door BAS VAN DEELEN. DE wasscherij „Zeep- en Schuimlust" beschouwde mevrouw van den Baze laar in vertrouwen gezegd, als een klant om er eentje op toe te geven. Zij was een uitermate lastig iemand, die haar dienstboden als het ware aan den loopenden band in dienst nam en ontsloeg. Haar ex- leveranciers zouden, wanneer ze allemaal op een moderne mailboot gehuisvest moesten worden, met minstens vier man een éénper soons hut hebben moeten deelen. En er waren niet veel wasscherij en in Ne derland die, wanneer mevrouw toevallig van vorstelijken bloede zou zijn geweest, niet het recht zouden hebben gehad een hofleveran cierswapen boven hun deur aan te brengen. Zat er bij het controleeren van de schoone wasch een verkeerde vouw in een zakdoek, dan kon de directie van de wasscherij nog zulke hartstochtelijke verontschuldigingen op papier stamelen, voor mevrouw was de kous in zoo'n geval af. Zij liet den chauffeur den volgenden keer laconiek de boodschap geven: „We hebben al een ander!" Er was een wasscherijbedrijf, waarin een jeugdig chauffeur werkzaam was, een frisch en oersterk, sportief type met een onverwoest baar optimisme. Toen deze jongeman eenmaal de waschmand had afgeleverd ten huize dei- van den Bazelaars en mevrouw hem even te woord had gestaan over een ontbrekend over hemd, verscheen hij dien avond in de garage als een vermoeide, afgeleefde tobberd met sidderende handen en volslagen grijs haar. Nadat mevrouw van den Bazelaar alle was- scherijen uit de stad harer inwoning had ver sleten, belde zij „Zeep- en Schuimlust" op. De directie voelde een huivering langs haar rug omhoogkruipen, maar besloot manmoedig den handschoen op te rapen, of, om meer in stijl te blijven, het varkentje te wasschen. De echtgenoot van mevrouw was namelijk een be roemdheid. De heer van den Bazelaar was pro fessor in de Geschiedenis der Aztekische Be schaving en hij had destijds met één slag zijn reputatie gevestigd, door van een reis naar Mexico een origineel Maya-manuscript, ge schreven op een geitevel, mee naar huis te brengen. Terloops mag nog worden opgemerkt, dat dit geitevel een andere wasscherij de klan dizie van het professorsgezin had gekost. Het was namelijk in deze dagen geweest, dat een ondernemend persfotograaf, die zijn collega's vóór wilde zijn bij het afbeelden van het ma nuscript, den chauffeur van de wasscherij had omgekocht, om hem in een leege waschmand bij den hoogleeraar binnen te dragen. He laas was hij toen eigenveetig door den prof den stoep afgemikt, zonder in zijn opzet ge slaagd te zijn. Hoe dit ook zij, „Zeep- en Schuimlust" had dus nu de vrouw van den beroemden histori cus als klant en was vastbesloten, haar geen enkele reden tot klachten te geven. De eerste wasch, die teruggebracht werd, gaf wonder boven wonder geen aanleiding tot opmer kingen. gcb. 4.90 (Adv. Ingez. Med.) Langzaam stond de koning op en nam het gouden kroontje van zijn hoofd. En zonder iets te zeggen, zette hij Duimelijntje de kroon op. Hij nam haar handjes in de zijne, vroeg haar hoe ze heette enof zij wel zijn vrouw zou willen worden. „Stem maar toe", fluisterde hij haar in, „want dan zul je Koningin over alle bloemen worden." Duimelijntje keek en keek. Ja, dat was nog eens een andere man II En ook de mol, met zijn zwarten, fluweelen pels zag ze weer voor dan de zoon van de pad. Nóg zag zy het leelijke dier vóór zich. zich. Neen, dan duizend maal liever de Koning van de bloemenelfen. {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6