Haarlem's Dagblad J. MUIJS SMIT'S Hij komt De Windsors. Autoraces. Parijs door militairen bezet. eet wat U eet! Een prachtig omslag in zilver en blauw. De Wilde Zwanen 0.%9aiOunb» Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17008 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Woensdag 30 November 1938 Abonnementen per «reek f 0.25 p maand f 1.10 3 maanden I f3.55 In, ;ent per ex. Adverteutiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35 Reclames t 0.60 per regeL Regelabnnnenie.ntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk© regel i t 0.IS. Groentje» «ie rubriek. Verwacht wordt dat de hertog van Windsor, die nog zoo kort geleden Koning Edward VIII van Engeland -was, binnenkort met zijn ge malin naar zijn vaderland zal terugkeeren. Eerst hebben zijn broer, de hertof van Glou cester, en diens gemalin hem te Parijs een bezoek gebracht, verleden week is Chamber lain naar het hotel Meurice gereden en heeft er een uurtje vertoefd en nu zeggen de „wel ingelichte kringen in Downing Street", da' geen enkele hinderpaal het bezoek van den hertog en de hertogin aan Engeland meer in den weg staat. Het buitenverblijf Fort Bel vedere, dat Edward VIII bij voorkeur bewoon de en dat zijn persoonlijk eigendom is geble ven, is ook gereed voor de ontvangst. Maar er bestaan geen plannen om den titel „Ko ninklijke Hoogheid" aan de hertogin te ver- leenen, althans niet voor een langen tijd. De Windsors zullen als particulieren in Engeland verblijf kunnen houden zonder hun deelne ming aan officiëele plechtigheden, waar de overige leden der Koninklijke Familie bij verschijnen. Ik heb indertijd, toen de geruchtmakende troonsafstand van Koning Edward plaats greep, bescheidenlijk de veronderstelling ge opperd dat wij nog wel meer van hem hooren zouden, dat zijn rol niet zou zijn uitgespeeld. En daarom verbaast deze gang van zaken mij heelemaal niet. De tijd pleegt wonderen te doen, ook in een land als Engeland, dat trou wens bewoond wordt door een volk dat meer dan eenig ander geneigd is tot geleidelijke aanpassing aan nieuwe omstandigheden, tot welbewuste evolutie. Ook is de groote opschud ding, door den troonsafstand veroorzaakt, nu allang geluwd en zal een bezoek van den her tog, dat wel tot een duurzaam verblijf zal uit- lengen, geen opwinding en geen geschillen meer veroorzaken. Wel zal men hem met vreugde weerzien: vergeten zijn de Engelschen hem zeker niet en zij droegen hem bijzondere achting toe. Misschien is dat woord te nuchter en vooral te zwak. Er ging op de massa een zekere betoovering uit van den man, die „Prince Charming" placht genoemd te worden en die betoovering is nimmer verbroken. Daarbij erkende men het belangrijke dat hij voor de „commonwealth" verricht had door en tijdens zijn tallooze lange reizen, waarbij hij tot in de verste uithoeken van het Empire trok. Men voelde dat hij een man van bijzon dere karaktereigenschappen en bekwaamhe den was en hield van de openhartigheid, waarmee hij zijn landgenooten bij gelegen heid de waarheid kon zeggen. Daarin was een overeenkomst met onzen hoogen gast van de vorige week: den Koning der Belgen, die als kroonprins, na een reis door den Congo, zijn stem verhief en rondweg ging verklaren wat er verkeerd was in het koloniale beheer en verbeterd moest worden. Ik herinner mij den Prins van Wales in denzelfden toon de Brit- sche fabrikanten, vereenigd in de Federation of British Industries aan hun eigen jaardiner kapittelend over hun tekortkomingen als ex porteurs. Er waren vele andere zaken, zooals bijvoorbeeld de volkshuisvesting, die zijn aan dacht en belangstelling hadden en waarop hij zijn invloed deed gelden. Terugkeer van den hertog van Windsor naar Engeland zal dan ook op den duur wel beteekenen dat hij weer een of andere taak op zich neemt. Dat er belangrijke arbeid voor hem te vinden is kan niet betwijfeld worden. Het Britsche statenverband is geweldig en uitgestrekt over de geheele wereld. Het botert niet steeds even best met de koloniën en de Dominions. En men is in Engeland zeer zorg vuldig met de keuze van de mannen, die er voor moeten zorgen dat het dan weer wél gaat boteren. Dat de taak der Koninklijke hertogen daarbij allerminst een sinecure is hebben we onlangs alweer bewezen gezien door het bericht, dat de Duke of Kent gou verneur-generaal van Australië zal worden. Men zal een man van zoo hoog aanzien van zoo groote persoonlijke charme en van zulke bekwaamheid als de hertog van Windsor zeer goed kunnen gebruiken. Dat de hertogin, vroeger mrs. Simpson, niet den rang van Koninklijke Hoogheid zou verwerven, althans niet in „langen tijd" is zeer belangrijk voor hofkringen en, in breeder gebied, voor „Society". Het zal voor de vrou welijke bevolking ook wel belangwekkend wezen. Maar de gewone Engelsehman trekt zich van zulke titel-kwesties al evenmin veel aan als de gewone Hollander dat zou doen. Hij vindt den rang van hertogin al erg hoog, al staat er geen Koninklijke Hoogheid voor en vindt overigens hoofdzaak, dat men een man van bijzondere gaven gelegenheid geeft, die in daden om te zetten voor zijn land. Zoo zal dat dan ook wel volgen. Maar na-, tuur lijk pas na zekeren tijd. Eerst zal men er in Engeland aan moeten wennen dat de hertog er weer thuis is, en den tijd van zijn ballingschap vergeten moeten zijn. Het is eigenlijk een heel eenvoudige en begrijpelijke gang van zaken. R. P. Geen koude winter verwacht. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den komenden winter, DecemberFebruari, kan ivorden medegedeeld, dat de be cijferingen met een ivaarschijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de temperatuur hooger zal zijn dan normaal, de neer slag ongeveer normaal. (Te Zandvoort zullen in 1939 de eerste autorennen in Nederland plaatsvinden op wegen, die thans met spoed geasfalteerd zullen ivorden.) Het eerste dat 'k hierover geef, Is 't oordeel van mijn jongen neef: Jö, dat is fijn, nou zal 't gebeuren, Dat is een denderend idee, Ik zie z' al door de bochten sleuren, Met zoo'n gesjoepersjaasde slee. Je moet die dingen hooren gieren, Ik weet het van het filmjournaal, 't Is net een kudde wilde dieren, Het is een luisterrijk kabaal. Wanneer die kerels hier zoo rijden, Wordt het beslist een moordsucces, Of wij er heengaan met z'n beiden? Fantastisch reken maar van yes. Als tweede oordeel geef ik dat Van tante Mien, der jaren zat: O gunst, gaat dat ook hier gebeuren? Dat is een vreeselijk idee, Dat vind ik nou toch te betreuren, Zoo'n griezelwedstrijd vlak bij zee. Je moet die dingen hooren gieren, Ik weet het van het filmjournaal, 't Is net een kudde wilde dieren, Het is eenvoudig een schandaal. Wat moet een mensch al niet beleven In dit onrustige bestaan, 'k Zit al te rillen en te beven Voor auto's die mijn huis langs gaan. En Nurks, desondervraagd door mij, Droeg ook zijn oordeelsteentje bij: In deze wereld vol van dwazen, Heb ik het nu wel afgeleerd, Mij ergens over te verbazen, 't Is boter aan de galg gesmeerd. Wat kon je anders nog verwachten, Is niet de training jaren lang En alle dagen, alle nachten, Op eiken weg al druk in gang? P. GASUS. Kunsthandel Leffelaar ij i wagenweg 102 naarlem- telefoon non Een Bron von Welkome Geschenken! (Adv. Ingez. Med.) LEGPUZZLES - SPELEN - DOOZEN POST en CARDS - FOTO-ALBUMS - DAGBOEKEN. gedempte oude gracht 103, TELEFOON 11723. (Adv. Ingez. Med.) Alle „strategischepunten door troepen ingenomen. (Zie ook pag 7.) United Press meldde hedenmorgen: Ontwakend Parijs vond vanmorgen zichzelf practisch in staat van beleg. Terwijl de bevolking nog in diepe rust verzonken was, begon de bezet ting der stad door het leger, infante rie, mitrailleurs, lichte artillerie zelfs, afdeeling der mobile garde en gewone politie trokken in alle stilte door de verlaten straten in het grijze morgenlicht. De bezetting der stad geschiedde met veel krijgsmanskunst. Alle strategische punten om de stations, de openbare gebouwen, werden bezet, doch slechts door kleine afdeelingen. De reserves, voldoende om aan iedere situatie het hoofd te bieden, „legerden" verborgen in smalle zijstraatjes, steegjes en in de stations van de Métro, gereed om ieder oogenblik uit te rukken en de bevelen der regeering af te dwingen. Uit Marseille wordt gemeld, dat de afgekon digde staking ook deze stad vanmorgen gelij ken deed op een legerkamp. De mobile garde stond opgesteld voor alle publieke gebouwen voor het Station en bij de bruggen. Een i oogenblik spande het op de spoorwegempla cementen. Stokers en machinisten bezetten twee locomotiefloodsen. Kort daarop echter had de mobiele garde deze weder ontzet. Overigens verlaat slechts een zeer gering aantal treinen het station. In het lokale ver keer is de staking vrijwel volledig geslaagd. Het personeel van de trams en autobussen was wel verschenen, doch weigerde te werken. In het algemeen is met tact opgetreden. Slechts drie stakers werden gearresteerd. Ook Brest, zoo vernemen wij, heeft het aanzien van een „veroverde stad". De arbei ders in de arsenalen der marine hebben be sloten, deel te nemen aan de staking en ook de werklieden der spoorwegen overwegen mee te doen. Overal in de stad zijn troepen ge posteerd, arsenalen, station en publieke ge bouwen zijn bezet. Het internationale verkeer uit Frankrijk, zoo meldt onze correspondent in Zurich, was vanmorgen normaal. ROLLADES Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 (Adv. Ingez. Med.) Staking' niet algemeen. PARIJS, 30 Nov. (Havas-A.N.P.) Steeds duidelijker blijkt, dat de sta king verre van algemeen is. De win kels zijn open, de kinderen gaan ge woon naar school en de arbeiders be geven zich naar hun werk. Om half negen hedenochtend functioneer den de metro- en autobusdiensten normaal. Ook de diensten van de water-, gas- en elec- triciteitsbedrijven, de vuilnisophaaldienst en de spoorwegdiensten werkten normaal. Men verwacht, dat de levensmiddelenvoor- ziening normaal zal verloopen, ofschoon het personeel van het abattoir van plan is het werk neer te leggen. Bij de abattoirs, welke gerequireerd zijn, zijn slechts enkele stakers. Van het Gare de Lyon vertrokken alle treinen normaal, even als van het militaire bewaakte Gare Mont- parnasse. Het hoofdpostkantoor dat onder be waking van een compagnie infanterie en een compagnie mobiele garde is gesteld, is zooals eiken dag om 8 uur open gegaan en de be ambten werken gewoon. Bij de telefoon centrale hebben slechts enkelen het werk niet hervat. Uit Clermont Ferrand wordt gemeld, dat alle openbare diensted daar normaal functio- neeren. Het personeel van de tram staakt en heeft de remises bezet, waaruit zij echter door de politie worden verdreven. De kranten zijn niet verschenen. Het treinverkeer loopt nor maal. De openbare en gemeentelijke diensten te Nancy werken normaal, evenals het transport bedrijf. In de grootste schoenfabriek der stad werkt 40 procent der arbeiders. Te Belfort werken dé magazijnen, transport diensten, gemeentediensten en het post-, tele foon- en telegraaf bedrijf normaal. In de fa brieken werkt 85 procent der arbeiders. De spoorwegarbeiders hebben aan de individueele oproepen gehoor gegeven. Samenvattend kan gezegd worden, dat het parool tot staking weinig of niet is opgevolgd. Te Bordeaux is de staking slechts gedeelte lijk. Op de kade is zij algemeen. De gemeente lijke water-, gas- en electriciteitsbedrijven en vuilophaaldiensten werken normaal. De directie der spoorwegen deelt mede, dat alle reizigers- en goederentreinen te Lyon normaal en volledig werken. Te Toulouse is het rustig. Er rijden geen trams en weinig taxis. De groote zaken Zijn alle open. Bij de vliegtuigfabrieken van Late- coere heeft zich slechts een gedeelte der ar beiders op het werk gemeld. De kranten zijn niet uitgekomen. In het arrondissement Bayonne is het sta kingsbevel niet opgevolgd. In de fabrieken t' Sochaux en in het gebied van Montbeiliard werkt 75 procent der arbeiders. In het gebied van Audincourt en Valen- tigney werkt 90 procent van de arbeiders in de verschillende textiel- en metaalfabrieken. In de mijnen te Bruay, Bethune, Ostricourt en Ligny-sur-Aire is 70 procent der mijnwer kers opgekomen, in de mijnen te Dourgas, Clarence en Escarpelle 50 procent en in de andere mijnen in het gebied van Bethune minder. Tot kwart voor elf hedenochtend waren te Parijs 290 arrestaties ver richt wegens weigering om door te loopen en 70 tot 80 wegens belemme ring van de vrijheid van arbeid. 65 JAAR GETROUWD Het echtpaar Brets-Troost, wonende Nach tegaalstraat 11, mocht het heugelijk feit her denken dat het voor vijf en zestig jaren in het hiiwelijk was getreden. Deze dag is door de omwonenden voor deze krasse oudjes tot een onvergetelijken gemaakt. Door een muziekkorps werd een serenade gebracht en de Radio Centrale Haarlem „Noord" verraste hen met een gratis aanslui ting op het radionet. Het Haarleinsche Gemeente- personeel. Meer ziektegevallen. In het jaarverslag van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem vinden wij vermeld, dat de controle zich in 1937 uitstrekt over 2021 personen. In 1936 was dit aantal 2053. Hieruit blijkt dus dat het aantal personen dat in dienst der gemeente Haarlem was iets ver minderd is. Het aantal ziekte-meldingen was in 1937 1823 tegen 1653 in 1936. Het aantal ziektedagen was in 1937 28888 tegen 22451 in 1936. Per persoon was dit gemiddeld 14.3 tegen 10.9 in 1936. Het aantal ziektegevallen per persoon over de bedrijven verdeeld was: Electriciteit^bedrijf 12.8 (11.7) Gasbedrijf 19.2 (13.6) Openbare Werken 16.6 (12.6) Onderwijs 12.1 7.7) Politie 18.2 (15.2) Reiniging 13.9 (16.6) Secretarie 7.9 6.3) Waterleiding 14.1 9.7) Overige diensten 13.5 9.4) Hieruit blijkt dus dat in verhouding de meeste ziektegevallen op het gasbedrijf en bij de Politie voorkwamen. Het laagst was het cijfer van het personeel der secretarie. Er kwamen 294 gevallen voor waarin de zieke van 1 tot 7 dagen afwezig was. 595 van 7 tot 30 dagen. 191 van 30 tot 100 dagen, 53 van 100 tot 200 dagen en 7 gevallen van meer dan 200 dagen. Onder de laatste 7 waren er alleen reeds 3 bij de politie. Amerika's relaties met Duitschlancl. Geen hervatting zoolang de ras- en geloofs vervolging voortduurt. WARMSPRINGS (Georgia), 30 Nov. (A.N.P.) President Roosevelt heeft gis teren te kennen gegeven, dat de Ver- eenigde Staten de normale diplomatieke betrekkingen met Duitschland niet zul len hervatten, zoolang hij er niet van overtuigd is, dat de Nazi-regeering de vervolging van minderheden om hun gezindheid van godsdienst, ras of poli tiek zal staken. Nauwere samenwerking met Latijnsch-Amerika. Het staatsdepartement heeft naar het D.N.B. meldt gisteren in opdracht van president Roo sevelt 'n omvangrijk document gepubliceerd met talrijke voorstellen der ministeries der V. S. voor een nauwere samenwerking met de Latijnsch- Amerikaansche landen. Voorgesteld wordt o.m.: het uitzenden van adviseurs .die toegevoegd zouden worden aan ministeries in de Latijnsch- Amerikaarisehe landen, benoeming van land- bouw-attachés, bij de diplomatieke vertegen woordigingen der Vereenigde Staten in Havanna, Mexico, Panama, Rio de Janeiro en versterking van den desbetreffenden staf in Buenos Aires, uitnoodiging van ambtenaren uit de Latijnsch- Amerikaansche landen om naar Amerika te ko men voor een verblijf bij de Amerikaansche ministeries, het instellen van een onderzoek ter bevordering van het verbouwen van grondstof fen zooals 'rubber, uitbi-eiding van den Pan- Amerikaanschen autoweg, nauw contact met de Zuid-Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen, hülp op groote schaal van de federale bank aan den buitenlandschen handel bij de financiering van den export naar Zuid-Amerika en bij den afzet van Zuid-Amerikaansche goederen die niet concurreeren met binnenlandsche waren, enz. De voor deze voorstellen noodig'e middelen worden voor het volgende begrootingsjaar op bijna een millioen dollar geraamd, waartoe Roo sevelt credieten bij het congres wil aanvragen. En binnenin het boeiende, fraai geteekende sprookje door H. C. ANDERSEN. Een vreugd voor de kinderen, maar nauwelijks minder voor de ouders. Thans verkrijgbaar aan onze kantoren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Haast u, want de voorraad slinkt snel. Haal spoedig Uw exemplaren. Het woord is aan Theodor Storm: De eene vraagtwat komt hierna? De andere vraagt slechts Recht. En aldus onderscheiden zich De vrije en de knecht. Duitsche Joden mogen Zaterdag middag niet op straat komen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Overwegende, dat de Joden geen deel hebben aan de solidariteit van het Duitsche volk, heeft de chef der veiligheidspolitie een verordening getroffen, welke op 29 November werd gepubliceerd. De verordening verbiedt Joden, die Duitsche onderdanen of staatloos zijn, op den „dag der natio nale solidariteit" de straten en pleinen te betreden. De juiste pen voor groot en klein, Zal steeds een VULPEN van DANTUMA zijn. ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) hij komf.... Hebt U er al voor ge zorgd, dat uw kinderen en vrien den hem met gejuich zullen begroeten? HEDEN: 20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. In Haarlem en omstreken wordt den laat- sten tijd minder vleesch gegeten. 1 Het aantal ziektegevallen onder het Ilaar- lemsche gemecntcpersoneel. 1 Provinciale Staten behandelen de provin ciale begrooting. 11 Bijna een halve eeuw in dienst der poste rijen. 11 Het Duitsche vliegtuig „Condor", dat in recordtijd over den Oceaan vloog, maakt thans een vlucht BerlijnTokio. Nadere bijzonderheden over de autoraces te Zandvoort. 17 Stichting van een school voor openbaar voorbereidend onderwijs te Heemstede? 17 BINNENLAND. Er wordt geen koude winter verwacht. 1 De defensiebegrooting is door de Tweede Kamer goedgekeurd. 3 Mevr. Mackay-Katz stelt vragen over het toelaten van vluchtelingen. 3 De heer Albarda heeft een interpellatie aangevraagd over 't toelaten van vluch telingen. 3 BUITENLAND. Parijs is door militairen bezet. 1 Het verloop der staking in Frankrijk. 1 en 7 De mijnramp in Duitschland heeft ver moedelijk 20 dooden geëischt. 7 Bij het ernstige gevecht tusschen Arabie ren en Britsche troepen in Palestina lieten 43 Arabieren het leven. 7 SPORT. Het Sportgesprek van de weck. 13 Schaakrubriek. 14 ARTIKELEN enz. R. P.: De Windsors. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 „Ik ken deze dictators", het boek van G. Ward Price. 7 K. de Jong over Vladimir Horowitz. 14 J. P. Z.: Gaat Nederland vliegtuigen in het buitenland koopen? 15 Mr. E. Elias: Van een illusie belioofd. 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen cp 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1