Haarlem's Dagblad TWEE KINDEREN VERBRAND. Zuid-Af rikaansche Critiek. Overige gezinsleden konden zich met moeite redden. Verschil van onderwijs Daladier naar Corsica en Tunis. Geeft voor de Stille Armen Een vinding. Het belangrijkste Reigervertrokken Een nieuwe luchtlijn op Zuid-Afrika? Hertogvan Windsor spoedig in Engeland terug. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirpotie: P. W. PEEKEBOOM KPs KOBtttl CttKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOO.M in Amerika en Nederland. De heer Egbert A. Kreiken maakte in opdracht van het Ned. Indische Gouver- 56e Jaargang No. 17013 Uitgave Lour ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij L0132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Er is een Nederlandsch vliegtuig onderweg naar Zuid-Afrika. Het brengt onzen vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, en andere autori teiten naar de viering van „Dingaansdag", naar de herdenking van „den Grooten Trek". Dat deze reis eigenlijk wel wat meer dan een hoffelijke vertegenwoordiging van ons land bij een nationale gebeurtenis in de Unie be- teekent, wordt in een artikel in dit nummer uiteengezet. Er zitten mogelijkheden van ver dere toenadering in en daar zijn ook weder zij dsche handelsbelangen bij betrokken. De pogingen om nieuwe markten voor onzen handel te veroveren, verleden jaar geken merkt door de reis der bekende handelsmissie- Van Karnebeek naar Zuid-Amerika, zulïen wellicht spoedig voortzetting vinden in een handelszending naar Zuid-Afrika, waarmee wij nog steeds heel weinig zaken doen. Dit oogenblik leent er zich wel toe om met aandacht kennis te nemen van een critiek op de verhoudingen in Europa die geleverd is door den Zuid-Afrikaanschen minister van Defensie Oswald Pirow Deze minister heeft verscheidene Europeesche landen bezocht, met name Italië, Duitschland, België, Nederland en natuurlijk Engeland. Hij heeft met leiden de staatslieden gesproken, klaarblijkelijk vooral het koloniale vraagstuk en de vluchte lingen-misère daarbij behandeld, is van zijn reis-op-het-vasteland in Londen teruggekeerd en heeft nu een korte maar nogal afdoende critiek ten beste gegeven. Zijns inziens is Europa „op drift" als een stuurloos schip, het drijft af naar de woeste branding van den oorlog. Geen enkel volk wil dien, maar elke regeering bereidt er zich op voor. Tenzij in de eerstvolgende maanden een totale wijziging van opvattingen intreedt zal zijns inziens de internationale spanning in het voorjaar een uiterst gevaarlijk punt bereiken. En dat of schoon er sinds de uitschakeling Van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk geen enkele zaak op het spel staat die een oorlog zou kun nen verontschuldigen ik haal Pirow's woor den aan laat staan onvermijdelijk maken. En dan betoogt hij dat zelfs het vraagstuk der vluchtelingen vrij gemakkelijk op te los sen zou zijn door een internationale leening ,en door het beschikbaar stellen van land. Er is meer dan genoeg onbewoond, geschikt land in de wereld waarin een eenheid zou kunnen worden gevormd, hetzij als onafhan kelijke staat, hetzij onder mandaat. Maar de bereidwilligheid 'tot medewerking ontbreekt zoowel bij de staten waaruit de vluchtelingen komen als bij de staten, die verklaren deernis met hun lot te hebben. De eerstgenoemde wil len hun alleen paspoorten geven, de laatstge noemde alleen sympathie. Dit is kenmerkend voor de geesteshouding, die niet bereid is tot een aanzienlijke opoffering voor den vrede. Zoolang die blijft bestaan zal men met toe nemende snelheid blijven afdrijven naar den oorlog. Het Nederlandsche volk heeft pas een ton of vier bijeengebracht bij een collecte voor de vluchtelingen, er waren al enkele millioenen, wij hebben nu eenige duizenden vluchtelingen toegelaten en vanmorgen is het bericht ge komen dat er tweeduizend kinderen op komst zijn. In Engeland wordt dergelijke activiteit betoond. Maar deze hulpvaardigheid der vol ken bedoelt Pirow niet. Hij bedoelt dat de groote lijn in het beleid der staten ontbreekt en zonder twijfel heeft hij gelijk als hij zegt dat een nieuwe Joden-staat de oplossing zou zijn, dat die te scheppen zou wezen met behulp van een internationale leening en dat er meer dan genoeg onbewoonde landstreken in de wereld voor te vinden zijn. Gelijk moet men hem ook wel geven als hij zegt dat Europa op gevaarlijke wijze op drift is geraakt, al kan men even de schouders op halen over zijn voorspelling voor het a.s. voorjaar. Dergelijke profetieën hebben weinig of geen waarde. Er wordt te veel van dag tot dag geregeerd, onverwachte wendingen zijn steeds mogelijk en doen zich ook telkens voor, niemand weet hoe de toestanden over een week zullen zijn en dus nog veel minder hoe ze in het voorjaar zullen wezen. Allicht heeft Pirow's te Londen gehouden rede het doel, de Britsche openbare meening te winnen voor een breeder politiek inzake de vluchtelingen en haar aandrang te verkrijgen voor de stichting van een Joodschen staat. De dagelijks voortschrijdende Duitsche uitslui- tings-maatregelen tegen de Joden sporen daar verder toe aan. Zijn de kansen op een krachti ger beleid wel zoo slecht als ze lijken? Dat is de vraag nog. MSn voelt dat de gebeurtenissen zelf in de richting van beslissingen gaan lei den. Maar wat de Europeesche lethargie ten aanzien van den vrede betreft moet men wel zonder voorbehoud toegeven, dat er sinds Chamberlain's erkenning „dat men moet werken om hem te wipnen" weinig bereikt is. Al wordt dan vandaag dat Duitsch-Fransche verdrag te Parijs onderteekend. R. P. Omstreeks zeven uur vanmorgen heeft te Wychen een noodlottige brand gewoed, waardoor twee kin deren om het leven zijn gekomen. Door tot nu toe onbekende oor zaak brak op genoemd tijdstip brand uit in de bakkerij van den heer J. Berben, gevestigd in de Spoorstraat te Wychen. Toen de heer B. den brand ont dekte, had het vuur reeds een groote omvang aangenomen. Het was reeds overgeslagen naar de woning, zoodat de bewoners ern stig gevaar liepen. De familie B. bestond uit man, vrouw en drie kinderen. In verband met de St. Nicolaas-drukte was er nog een zusje van de vrouw in huis om in den winkel te helpen. Alle kinderen lagen nog te bed, toen de heer B. den brand ont dekte. Hij en zijn vrouw trachtten onmiddellijk de kinderen in veilig heid te brengen. Twee van hen kon men nog naar buiten brengen. Het derde kind der familie, de vijf jarige Jantje, had echter reeds zóó ernstige brandwonden opgeloopen, dat het kind spoedig daarop over leed. Helaas was het ook niet meer mogelijk de slaapkamer van het zusje van de vrouw des huizes, de zestienjarige Annie Hendriks, te bereiken. Het meisje kwam in de vlammen om. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch Reis zal de volgende maand plaats hebben. PARIJS, 5 December. Daladier is voornemens in Januari, tijdens het reces van de Kamer, een bezoek te brengen aan Corsica en Tunis. (Reuter). het vuur had reeds zoo'n grooten omvang aangenomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel en helaas ook de beide slacht offers van den brand niet meer konden wor den gered. Het vijfjarig kind van den heer B.. dat met ernstige brandwonden overdekt, uit het bran dende huis werd gehaald, werd voorloopig bij buren ondergebracht. Het kind overleed echter spoedig. Het andere meisje, dat het leven heeft verloren, is waarschijnlijk reeds gestikt voordat het vuur haar bereikt heeft. De heer B. heeft behalve zijn bakkerij en daarbij behoorenden winkel ook nog een siga renwinkel. Deze bleef behouden. Het totaal afgebrande huis bestond uit een beneden en bovenverdieping. De omgekomen kinderen sliepen met twee andere kinderen op de bovenverdieping. Twee konden worden gered. De overige leden der familie en een knecht sliepen in het achterhuis. AMSTERDAM, 6 December. Van het terras van het Schipholrestau- rant wapperde hedenmorgen naast de nationale, de Amsterdamsche en de K. L. M.-vlag de vlag van de Unie van Zuid Afrika, en in restaurant en wachtkamer bevonden zich meer menschen dan wij er in vele gevallen zelfs bij een bijzonder vertrek van een Indië-vliegtuig op een zoo vroeg uur bijeen hebben gezien. Ook dit keer echter waren zij geko men om het vertrek bij te wonen van een vliegtuig dat een bijzondere vlucht ging ondernemen. Voor de eerste maal zou een K. L. M. vliegtuig naar Zuid- Afrika vertrekken. Deze vlucht, ter gelegenheid van het eeuw feest van den Grooten Trek en van de hon derdste herdenking van den Dingaansdag, is echter niet alleen van beteekenis voor de Nederlandsche luchtvaart, doch ook van groote cultureele beteekenis, omdat, de „Rei ger" o.a. als passagier naar Zuid Afrika brengt den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. M. F. Beelaerts van Blokland die namens de Nederlandsche regeering offi cieel komt getuigen van het medeleven in ons land met het stamverwante broedervolk van Zuid Afrika. Het bijzondere karakter van dit vertrek werd wel in de eerste plaats geaccentueerd door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard, die tegen half acht in gezelschap van zijn adjudant kapitein De Roo van Aldewerelt per auto uit Soestdijk op Schiphol aankwam. Verder waren aanwezig de ministerpresident dr. H. Colijn, de minister van buitenlandsche zaken, mr. dr. J. A. N. Patijn, de oudminister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, de gezant der Unie van Zuid Afrika te 's-Gravenhage, dr. H. D. van Broekhuizen, de secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, jjir. mr. A. M. Snouck Hurgronje. Kort voor acht uur begaven de leden der bemanning, de commandant Scholte, gezag voerder Viruly, de marconist Pestman, de me canicien Dunk en de steward Eggenhuizen zich naar het op het platform gereedstaande vliegtuig, terwijl alle aanwezigen op het terras bijeenkwamen. De heer Van Broekhuizen noemde het een mooi gebaar van het Nederlandsche volk, de „Reiger"' naar Zuid Afrika te zenden, waar heen de heer Beelaerts van Blokland een vre desboodschap van het Nederlandsche volk zal brengen. Hij herinnerde er aan dat het in 1652 drie kleine Nederlandsche schepen onder commando van Van Riebeek waren, die den hoeksteen van de vestiging in Zuid Afrika nement een reis door Amerika ter be studeering van het onderwijs. Hij schreef over zijn ervaringen een drietal artike len voor ons blad waarin hij wijst op het verschil (zoowel wat het lager, mid delbaar en hooger onderioijs betreft) met ons land. Het eerste artikel vindt men heden op pagina 3, de beide andere worden Woens dag en Donderdag geplaatst. WALYTSCHV AARDER VAN DE EXPEDITIE THORSHAMMER VERGAAN. KAAPSTAD, 5 December <Reuter-A.N.P.) De tot de expeditie Thorshammer behcoren- de walvischvaarder „Thorgaut" is in botsing gekomen met een ijsberg en gezonken. Men gelooft, dat de uit 13 koppen bestaande be manning gered is. Het schip is verloren ge gaan. hebben gelegd. Bij alles wat met het Af ri kaansche volk is gebeurd, hebben de Neder landers meegeleefd en spreker herinnerde aan het gebaar van H-M. de Koningin, toen deze in 1902 de ..Gelderland" naar Zuid Afri ka stuurde om den onvergetelijken president Kruger af te halen. Tenslotte wenschte hij passagiers en bemanning een goede thuisreis Namens de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond sprak dr. C. Gajentaan. Het A. N. V. heeft het vliegtuig een oorkonde toevertrouwd, om deze te over handigen aan haar zusterafdeeling te Kaap stad. Laatste spreker was de directeur der K.L.M. de heer A. Plesman. Hij dankte de Zuid Afri- kaansche regeering voor de hulp, welke zij verleend had bij de voorbereiding van deze vlucht, die tot nog toe een succes genoemd kon worden, wat hieruit bleek, dat de machi ne geheel volgeboekt was en dat zij 23.000 poststukken voor het vervoer had meegekre gen. Deze vlucht droeg een bijzonder ka rakter en de heer Plesman sprak de hoop uit, dat daardoor de mogelijk heid zou ontstaan voor de K. L. M„ een regelmatigen wekelijkschen lucht- dienst op Zuid Afrika te exploiteeren, in samenwerking met den Engelschen luchtdienst en Zuid Afrika. Tegen exploitatie van een dergelijke lucht lijn zou op den duur geen bezwaar kunnen be staan. Wat afstand betreft en klimatologische moeilijkheden was een dergelijke lijn gemak kelijker te exploiteeren dan de Indiëlijn der K. L. M. Reeds vliegen Imperial Airways, Air France, Sabena en Lufthansa over Afrika en de K. L. M. wenscht niets anders dan in dit vreedzame werk haar steentje bij te dragen. De Nederlandsche scheepvaart zal ongetwij feld haar diensten op Zuid Afrika gaarne aan gevuld zien door een Nederlandsche luchtver- binding. Tenslotte nam spreker afscheid van passa giers en bemanning, die zich naar het vlieg tuig begaven, waar eerst nog de persfotogra fen hun werk deden, waarna het Wilhelmus weerklonk, wat in stilte door allen werd aan gehoord. Toen begonnen de motoren te draaien en te ongeveer 8.10 taxide de „Reiger" onder het gejuich van de menigte naar den anderen kant van het veld. Zeer snel trok Scholte de machine op, die nog eenmaal in een wijde boog boven het platform verscheen om daarna in zuidelijke richting te verdwij nen. Als gij mogelijk tot heden, Er nog niet toe waart gekomen, Dan kan nu 't besluit genomen. Zooals reeds veel andren deden. Vrienden, wilt gij aandacht schenken Aan den nood der Stille Armen En hun, uit uw mild erbarmen, Ook iets voor het Kerstfeest schenken? Kan het bij u weinig lijden, Gaat gij ook vdl zorg door 't leven, Geef, als gij slechts iets kunt geven. Ook al is 't nog zoo bescheiden. Elke cent is goud in waarde. Als hij dienst doet als een gave, Om behoeftigen te laven, Op het feest van Vrede op Aarde. P. GASUS. Dinsdag 6 December 1938 Abonnementen per week fO.25. p maand f 1.141. per 5 maanden i 3.25. franco per poel I 3.55. Iitssr nummer* b ceul per ex» Adverienriën l-S regel* f 1.75, elke regel meer I U.35 Reclame* f 0.60 per rege.L H ege I n 11« i n ii emeni>i urievco op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk® regel meer f U.15. Groentje» tie rubriek. Het woord is aan La Rochefoucauld: Iedereen klaagt over zijn geheugen, maar niemand klaagt over zijn oordeel. (De heer Mazetti, bakker te New York, heeft koppen, borden en schalen van gekleurd suikergoed uitgevonden, die na den maaltijd worden opgegeten en daardoor da vatenwasch overbodig maken.) De heele vatenwasch voorbij, 't Is een idee, dat moet gezegd zijn. En wel moest dit Columbus-ei In Noord Amerika gelegd zijn. Een kop en schotel, bord en schaal, Waarvan eerst vredig wordt gegeten, Om ze aan 't einde van het maal Dan zelf als „toetje" op te eten. Zoo gaan wij nieuwtjes tegemoet In smaak, dat is het intressante, Bijvoorbeeld die van suikergoed, Met haring-, spek- of uirestanten. Ik hoor al, hoe het kleine joch Aan 't eind door moeder wordt verweten: Maar stoute Jan, heb je nou nog Niet eens je soepbord opgegeten. Een bakker heeft dit uitgedacht, Heb ik uitdrukkelijk gelezen, 'k Had het natuurlijker geacht Als het een tandarts bleek te wezen. Hoe 't zij, het is een nieuw idee, AI zal 't in de papieren loopen, Wanneer men steeds voor elk diner Nieuw suikergoedservies moet koopen. En ook heb ik een stille vrees Dat menigeen al gauw zou zuchten: O, spaar me asjeblieft diners, Ik kan geen suikergoed meer luchten. Want eerst een schotel, dan een kop, Daarna per hoofd een van de schalen, Een aandeel soepterrien daarop, Voor elk gelijkelijk te bepalen. Dan nog een bord en nog een bord, Neen, dat men mij daarvoor behoede, Ik snoep wel graag eens, maar dit wordt Mij toch teveel van 't (suiker) goede. P. GASUS. HEDEN10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Mr. M. Slingenbcrg weer gedeputeerde? 6 BINNENLAND. De „Reiger" is hedenmorgen naar Zuid- Afrika vertrokken. i Te Wychen zijn hedennacht twee kinderen verbrand. j Een noodwetje zal in de leemte in het R.A.P. voorzien. 2 De Nederlandsche vrijwilligers zijn uit Spanje in ons land teruggekeerd. 3 De „Jewish Col" zoekt naar mogelijkheden voor emigratie. 3 BUITENLAND. Tweede verantwoording van bij ons blad bin nengekomen giften. E. H. ƒ0,25: B. S.—R. ƒ2,50; M. S. ƒ1,—; Mevr M. ƒ3,50; Mej. E. G. 1,50; B. H. F. 2.50; Mej H. v. M. 2,—; H. v. A. 0,50; A. M. 1,—: J C. T. te O. 15,—; J. C. D. 10,—; Th. M. H. 10.—; Dr. G. R. 10,—; Mevr. C. M. W. Z.— B. 10,—; Mej. T. S. W. Z. 5,—; Mej. H. L. T. 5,—; J. v. O. 5,—; Dr. S. J. v. S. 5,—; W. B R. ƒ5,—; M. J. C. V. ƒ2,50; Mej. F. H. S. ƒ2,—; J. A. P. ƒ2,50; Mevr. A. E. F.S. ƒ5,Trix ƒ0,50; J. S. ƒ0,90; T. D. ƒ2,—; fam. Br. ƒ10,— Wim ƒ0,10; R. R. ƒ1,—; Mevr. E. A.—B. ƒ2,50' C. V. 2,50; Wed. E. H. 2,50; A. v. H. 2,—. Totaal zijn thans binnengekomen 107 giften tot een bedrag van ƒ490,45. Vorig totaal ƒ359,70: giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Dc val van het Belgische kabinet schijnt niet meer te voorkomen te zijn. Te Parijs is het proces begonnen tegen mevr. Skoblin. verdacht van medeplichtigheid aan de verdwijning van generaal Miller. Bü een scheepsbolsing op de reede van Brest zijn 17 opvarenden van een Grieksch schip verdronken. ARTIKELEN enz. R. P.: Zuid-Afrikaansche critiek. J. B. Schuil over „Vrouw „Polenska". Egbert A. Kreiken: Verschil van Onderwijs in Amerika en Nederland. Mr. P. Catz: De „groote trek" van den „Reiger". Ko Zweeres: Moeten onze ooievaars uitster ven? De Burgerlijke Stand van Ilaarlem is opge nomen op f ACHT niet af, tot de reden om een Groentje in Haarlem's Dagblad te plaatsen zich aan U opdringt. Zoek een reden en neem het voor deel nu De hertog van Kent, die per vliegtuig naar Oslo is gevlogen om de begrafenis van koningin Maud bij te wonen, ver klaarde te Kastrup, waar een tusschen- landing werd gemaakt, aan een ver tegenwoordiger van de „Social Democra ten", dat de hertog van Windsor zonder twijfel binnenkort naar Engeland zal terugkeeren en zich daar blijvend zal vestigen. Het vertrek van het K. L. M.-vliegtuig „Reiger" van Schiphol voor een speciale vlucht naar Zuid-Afrika ter gelegenheid van den lOOsten Dingaansdag.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1