NOODWETJE VOOR HET R.A.P. MIDDENSTANDS- ZIEKTEVERZEKERINGEN. AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam Britsch-Italiaansche overeenkomst garandeert Tunis, Corsica en Nice. Vrouw Polenska. DINSDAG 6 DECEMBER 1938 H A A R L E M'S D A G B E A D t Omdat artikel 2 niet verbindend is verklaard. BIJ arrest van den Hoogen Raad is artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen onverbindend verklaard. In verband met deze beslissing heeft de regeering, naar de Regeeringspers- dienst meldt, opnieuw overwogen wat haar in dezen te doen stond. Zij stelt zich voor, met spoed de totstandkoming van een nood wetje te bevorderen» teneinde in de gebleken lacune te voorzien. In den tusschentijd worden de vroegere politiemaatregelen ingetrokken. Dit wil intusschen niet zeggen, dat alle „wilde" bussen vanaf heden ongehinderd zullen mogen loopen. Vele bus diensten zagen n.l. presidentiëele vonnissen tegen zich uitgespro ken, uitvoerbaar bij voorraad en met den sterken arm, waarbij deze diensten op anderen grond, n.l. art. 1 van de wet openbare vervoer middelen, worden verboden. Het hierboven aangehaalde arrest is ge wezen in de zaak betreffende de „wilde" auto_ busdiensten. Zooals men weet had de ambtenaar van het O.M. cassatie aangeteekend tegen het vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommeling, terecht staande wegens het zonder vergunning onderhouden van een autobusdienst Den Haag—Amsterdam van rechtsvervolging heeft ontslagen. De kantonrechter had zich namelijk ver- eenigd met de zienswijze van mr. G. de Grooth, den raadsman van den heer Somme ling. dat art 2 van het reglement autovervoer personen waarin verboden wordt herhaal delijk met een motorrijtuig tegen vergoeding personen te vervoeren of te doen vervoeren onverbindend is, omdat dit artikel niet over eenkomt met de machtigingswet van 29 No vember 1935. De advocaat-generaal, mr. Rombach, heeft op 14 November ji. tot vernietiging van het De werkloosheid te Haarlem. Een slechte week. In de afgeloopen week ging het aantal werk- loozen te Haarlem met 103 naar boven. Dezelfde week van 1937 gaf een vermindering van 20. zoodat het voor de statistiek een ongunstig ver schil van 123. Het aantal werkloozen te Haarlem is nu 6006, dat is 127 minder dan in 1937, 620 minder dan in 1936 en 613 minder dan in 1935. SINTERKLAASFEEST OP DE KONINGIN- EMMASCHOOL, ROERDOMPPLEIN. Men schrijft ons: 's Morgens ging alles gewoonWel stond er een smakelijk Sinterklaastafereeltje op het bord, maar nog geen feest. En het groote ge heim wist nog niemand. Dat geheim werd vlak voor het naar huis gaan onthuld„Vanmid dag komen de kleintjes om kwart voor twee, en de grooten tegen drie uur"En ze waren er nog lang voor den tijd. In keurige rij, met stra lende oogen naar het Jeugdgebouw achter de school. Het orgel jubelde al een welkomst groet, waarmede spoedig door hooge kinder stemmetjes werd ingestemd. St. Nicolaas zelf had helaas geen tijd om persoonlijk te komen. Maar wel waren daar een vriendelijk heer en dame met hun eigen filmtoestel. Nu, ze hebben succes gehad. Wat hebben ze gelachen.... en wat hebben ze geluisterdDe vlotte explica tie maakte de leuke kinderfilms tot boeiende verhalen, die niet gauw zullen vergeten worden. Aan het eind klonk een spontaan: „Wij danken U wel". en toen kwam de tractatie. Ook de grooteren hebben hun vroolijk uurtje gehad met films, voor hun leeftijd geschikt zoowel voor gezinnen als voor .inwonend personeel. Particuliere geneeskundige behandeling, waar onder ook ziekenhuis- en operatiekosten. Geen weistandsgrens. Inlichtingen ASS. BEDRIJF Fa HENDRIK KWAK Hzn. NASSAUPLEIN 4-6 - HAARLEM TEL. 17771 (Adv. Ingez. Med.) MAT ROSE is de kleur die het best met Uw huid harmo nieert. KEIP, de brillenspecialist, liet brillen maken van een superieure kwaliteit goud doublé, niet geel of wit, maar mat rose, de metaalkleur die met Uw huid verloopt. Brillen van distinctie en zeer onopvallend. Apart, maar redelijk van prijs. Hij toont ze U gaarne. U kent zijn adres GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.j DINSDAG 6 DECEMBER Palace Familie Cinema: „Vrouwen van 1938" en „Welkom vreemdeling", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De terugkeer van den Rooden Pimpernel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Rainbow on the River, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Zwarte Ruiter" en „Autocar 99", 8 uur. Moviac Theater: „Het lied van geluk", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. vonnis van den kantonrechter geconcludeerd De Hooge Raad heeft thans beslist, dat de kantonrechter terecht artikel 2 niet verbin dend heeft verklaard en heeft het cassatie beroep verworpen. Beperking Nederlandsche bollen- productie gunstig voor Engelscke kweekers. Meening van minister Morrison in het Lagerhuis. Morrison, de Engelsche minister van Land bouw, heeft In het Lagerhuis, gevraagd naai den invoer in Engeland van bloembollen uit Nederland en andere landen en naar de stappen, welke hij neemt can de Britsche bollenindustrie te beschermen, o.a. geant woord: Het thans bestaande stelsel van in voer van bloembollen geeft een zekere mate van bescherming aan den binnenlandschen verbouwer. In de laatste jaren is het opper vlak der voor bloembollencultuur bestemde terreinen uitgebreid. Gevraagd naar de wijze, waarop het Nederlandsche plan voor de bloembollenmarkt de bollenindustrie van Groot Brittannië beïnvloedt, antwoordde Morrisson, dat de beperking der Nederland sche productie naar hij geloofde over het al gemeen gunstig is voor de toollenkweekers in Groot Brittannië, Spaarndam was vergeten Bij de Nationale Collecte op Zaterdag 3 December. Een bewoonster van Spaardam vestigt onze aandacht op het feit, dat Zaterdag j.l. in Spaarndam niet gecollecteerd is ten bate van de Duitsche vluchtelingen. Wij hebben hierover in lichtingen gevraagd aan het Jeugd Comité, dat deze collecte georganiseerd had. Men deelde ons mede, dat er inderdaad tengevolge van een mis verstand in Spaarndam niet gecollecteerd is. Op een der bureaux in Haarlem-Noord heeft men Spaarndamover het hoofd gezien. Dat neemt echter niet weg, dat ook de Spaarndammers nog in de gelegenheid zullen worden gesteld hun penningske te offeren. Indien mogelijk zal als nog een collecte worden gehouden en anders zullen op bepaalde punten busjes worden ge plaatst. De Spaarndammers kunnen dus het Haar- lemsche totaal nog een flink stuk doen stijgen. Naai- wij nader van het Comité vernemen zal behoudens goedkeuring van den burgemeester morgenmiddag in Spaarndam alsnog de collecte voor de Duitsche vluchtelingen worden ge houden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 317—318i/2 H. V. A. 467 Vergde Vorstenl. 8282 1/4 Amst. Rubber 223—224 Beth. Steel 52 3/8—52 5/8 U. S. Steel 46 3/4—47 Republic Steel 16 5/16—16 7/16 Anaconda 24 11/1624 13/16 Uit Amerika hebben wijpnze Glasbrillen W. KEIPERS ZN., Gedipl. Opticien ZIJLSTRAAT 97 (Adv ingez Med. De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur. Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt Z.W. krachtig. Vlissingen: licht bewolkt Z Z.W. matig. De Bilt: half bewolkt Z.Z.W. matig. Groningen: licht bewolkt Z.Z.W. matig. Maastricht: licht bewolkt Z.Z.W. zwak. Temperat. ïn gr. C. Minimum hedennacht in gr. C: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht 10 5 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheeie land: Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. De secundaire depressie, die gisteren over de Noordzee trok en op onze kusten geduren de korten tijd den wind tot stormkracht deed toenemen, lag gisteravond in het Kattegat, en is hedenmorgen tot Zuid-Zweden genaderd. De hoofddepressie ligt stationair ten Westen van IJsland en is bezig op te vullen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid west-Europa breidde zich een weinig naar het Noorden uit. De hoogste barometerstanden worden nog steeds in Zuidwest-Frankrijk en Portugal gevonden en verder ten Noorden van de Azoren. Op den Oceaan is de luchtdruk- verdeeling zeer regelmatig en worden geen stormen gemeld. Ten Westen van Ierland is de luchtdruk een weinig dalende. In Midden- en Zuid-Frankrijk heerscht windstil weer en was de luchtdruk hedenmorgen stijgende. In het Oosten melden enke.e stations lichte vorst. In Zweden verplaatste het vorstgebied zich naar Lapland, waar de vorst tot streng toenam. De stations in de Poolzee melden temperaturen om het vriespunt. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 2.12 uur; n.m. 14.29 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.30 uur. ielan^rijke telefoonnummers t Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Hotel-Restaurant LION D'OR. HET Restaurant voor Uw KERST- en NIEUWJAARSDINERS. Rustige sfeer. Alle comfort. (Adv. ingez. CAedj Voor Uw BRIL naar WEBER. Oud en vertrouwd adres. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten voor de voortzetting van de tweede gewone zitting in openbare vergade ring bijeen Benoemingen. Tot leden der commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen van Noord-Holland werden de periodiek aftredende leden mevr. A. L. A. RingelingVerhoeff en dr. E. A. M. Droog herkozen. Tot leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven worden de periodiek aftredende heeren L. H. van Roogen en ir. H. H. Ehrenburg herkozen. De overige agentschappen worden commis soriaal gemaakt. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Dinsdag 20 December. des morgens half twaalf. Gisteravond kwamen zeven Haarlemmers, die als leden van de Internationale Brigade in Spanje hadden gestreden, in hun woonplaats terug. Hier zien wc de begroeting door familieleden en verwanten op het Haarlemsche station. (Voor nadere bijzonderheden zie men pag. 3, 5de kolom). Chamberlain In antwoord op een desbetreffende vraag heeft minister-president Cham berlain in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsch-Italidansche overeen komst van 16 November op geen enkele wijze inbreuk maakt op de Britsche verplichtingen jegens Frankrijk. De minister zeide verder, dat, hoe wel Tunis, Corsica en Nice niet met zooveel woorden genoemd zijn bij de onderhandelingen, welke aan de over eenkomst voorafgingen, zij vallen onder het eerste addendum dier overeen komst, dat spreekt over de handha ving van den status quo in het Mid- dellandsche Zeegebied. Chamberlain's verklaring werd met met gejuich begroet. Chamberlain heeft verder medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de betooging in de Italiaansche kamer den Britschen am bassadeur te Rome heeft opgedragen er de aandacht van Ciano op te vestigen, dat in cidenten van deze soort tenzij stappen worden gedaan ter corrigeering van den ge- wekten indruk een allemadeeligsten invloed hebben op de vooruitzichten van samenwer king tusschen de vier mogendheden van Miinchen. Uit het antwoord van Ciano, aldus Chamberlain, blijkt, dat de Italiaan sche regeering zich niet aansluit bij de demonstratie en niet voornemens is af te wijken van de verplichtingen, die zij tegenover ons heeft aanvaard. Ik kan, zoo zeide Chamberlain, geen reden zien om verandering te brengen in de plannen voor mijn bezoek aan Rome. Henderson stelde daarop de vraag, of Cham berlain het de Italiaansche regeering duide lijk zal maken, dat Engeland niet van plan is de vriendschap met Frankrijk op te offeren om vriendschap met Italië te koopen. Attlee vroeg of Chamberlain geloofde, dat onder de bestaande omstandigheden gesproken kan worden van spontane betoogingen in Italië. Chamberlain antwoordde op deze vragen: „Wij hebben verzekeringen van de Italiaan sche regeering gekregen, die wij natuurlijk aanvaarden". Op een aantal verdere vragen gaf de minis ter-president geen antwoord. „Vrouw Polenska" van Greta Wilhelm en Hans Wölffer heeft indertijd in Duitschland een enorm succes gehad, dank zij de zeer sterke creatie van de titelrol door een bekende actrice wier naam ik mij op 't cogenblik niet kan herinneren. Nu ik het stuk in het Leid- sohe Plein Theater van De Nederlandsche Tooneelgroep gezien heb, kan ik mij dit be grijpen, want de rol van „Vrouw Polenska' is er één, waar een actrice met komisch talent zeer veel van maken kan. Wij zien dit aan mevrouw Rika Hopper, die de rol bij dit gezelschap uitbundig én met veel brio speelt en er dan ook een flink succes mee behaalt. Dit Duitsche stuk is eigenlijk meer klucht dan blijspel. „Vrouw Polenska" is een met een heel knappe dochter gezegenden weduwe, die met straffe hand het bewind voert over een goed beklante kroeg aan de Russisch-Poolsche grens. Zij is zelfs gevreesd door de gendarmes en de douanen en ziet er niet tegen op lastige gasten persoonlijk met haar bezem uit haar etablisement te jagen. Tot er op een avond een smoordronken vreemdeling binnen komt rollen, een Rus, die blijkens zijn papieren en zijn onder in zijn kar verborgen uniform, niemand anders dan de door de bolsjewieken verjaagde grootvorst Narischkin kon zijn. De ondernemende weduwe heeft haar plan al heel spoedig gemaakt. Wanneer zij den grootvorst trouwt, zal zij grootvorstin zijn en bestaat er kans, dat de beeldschoone dochter nog eens een goed huwelijk zal doen. In het Zuiden van Frankrijk speelt de nieuwbakken grootvorstin in een der grootste hotels haar rol, zoo goed als zij kan, al kost het haar moeite nu en dan niet als Vrouw Polenska uit de slof te schieten, hetgeen ech ter door het hotelpersoneel aan het Russische bloed wordt geweten. En van een grootvorst vindt men het ook heel gewoon, dat hij van een etmaal 24 uur dronken is. Maar de boel dreigt leelijk mis te loopen, wanneer het uit komt, dat Narischkin in het geheel geen grootvorst is, doch een knecht, die zich de papieren van zijn heer heeft toegeeigend. De zaak zou een slechten keer hebben genomen, wanneer niet de echte vorst Narischkin toe vallig zwaar verliefd op de mooie Natascha was geworden en Vrouw Polenska dus toch nog tot de schoonmoeder van een Russischen en nog wel rijken grootvorst kon worden gebombardeerd. En zoo eindigt deze gezellig- vroolijke klucht op een wijze, waarop alleen maar sprookjes en kuchtige blijspelen eindi gen. Cruys Voorbergh, dien wij altijd nog eens als een der eerste krachten op het Leidsche Plein hopen te zien, maar dan in den grooten schouwburg, naast het kleine theater, waar hij thans optreedt, heeft dit stuk genomen, voor wat het is, een gezonde, grappige klucht en laat het ook als zoodanig spelen. Zelf is hij het voorbeeld in de rol van Vorst Narischkin, wien hij vooral in het tweede gedeelte het volle pond der kluchtigheid geeft. In het begin hoopten wij even, dat Cruys Voorbergh met zijn groot uitbeeldings vermogen er meer een levend mensch van zou maken. Hij had zich een prachtigen kop van een alcoholist gemaakt en gaf in zijn dron kenschap een staaltje van voortreffelijk stil spel, maar hij gooide 't in het vervolg van het stuk over een anderen boeg. Knap speler als hij is, was hij heel vermakelijk, maar juist van een acteur als Cruys Voorbergh had ik mij deze figuur toch minder kluchtig en toch oer-komisch kunnen denken. Rika Hopper bleef meer in den blijspel toon en zij bewees weer eens welk een knappe actrice zij is. Vooral als de vrouw, die met den bezem in haar kroeg regeerde, was zij uitstekend en prachtig levend. Rika Hopper bleef meer in den blijspeltoon beide prominente figuren van dit gezelschap, die met hun spel sterk hun omgeving over- heerschen. Tine Medema had aan de rol van de mooie verleidelijke Natascha wel wat meer relief kunen geven, al was haar spel dan ook niet onverdienstelijk. En van John Koch, die den „Animiertanzer" en later grootvorst speelde, kunnen wij hetzelfde zeggen. De overige spelers bewegen zich op het tweede plan, zoodat het succes voor Rika Hopper en Cruys Voorbergh gereserveerd blijft. J. B. SCHUIL. (Adv. Ingez. Med.) Prof. R. N. Roland Holst. Onderscheiding op zijn 70sten verjaardag* ..Prof. R. N. Roland Holstoud-hoog leeraar-directeur van de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam, thans te Bloemendaal wonend, werd 4 December 70 jaar. Wij hebben van dit feit geen gewag gemaakt op verzoek van Prof. Roland Holst, op wiens uit drukkelijk verlangen dien dag onopgemerkt Prof. R. N. Roland Holst, voorbijging. Nu die nen wij er evenwel in zooverre van af te wijken, dat wij mededee- ling moeten doen van het feit, dat Prof. Ro land Holst te dezer gelegenheid bij koninklijk besluit van 1 December benoemd is tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau. SPEELTÜINVEREEN. „MEERLEBOSCH". Zondagmiddag 4 December heeft Sint Nico laas met zijn knecht een bezoek gebracht aan de kinderen van onze vereeniging. Nadat de kinderen een leuk film-programma hadden gezien, verscheen Sint Nicolaas met zijn knecht. Er werden direct eenige toepasse lijke liedjes ingezet, waarna de jeugd getrak teerd werd op chocolade, koek en borstplaat. Na het bezoek van Sint Nicolaas, kregen al de kinderen nog een versnapering mede naar huis. ,CONDOR" OP ZEE GEDAALD EN GEZONKEN. Bemanning door visschers gered MOTORDEFECT DWONG DE VLIEGERS TOT DALING. MANILLA, 6 December CReuter- A.N.P.) Het Duitsche vliegtuig „Condor", dat op de thuisreis was van Tokic. naar Duitschland, heeft wegens een defect op zee moeten dalen en is daarbij gezonken. Het toestel kwam op nog geen 200 meter van de kust ter hoogte van Kaap Rosario in de baai van Manilla terecht. In de nabijheid zijnde vis schers schoten toe en brachten de be manning in veiligheid. Een aimphibie- vliegtuig van de Amerikaansohe ma rine is naar de plaats van het ongeluk gezonden om de bemanning op te pikken. De „Condor" die verleden week in 46 uur 15 minuten van Berlijn naar Tokio vloog, was gisteravond te 20.37 uur Greenwichtijd te Tokio gestart voor den terugtocht. Het toestel zou denzelfden weg nemen als op de heen reis. United Press verneemt nader, dat de „Condor" slechts weinige minuten nadat de bemanning van boord was gehaald, zonk. Het schijnt, dat het toestel in ondiep water terecht is gekomen, want een deel van het vliegtuig steekt boven het water uit. Men acht berging van het toestel mogelijk. Defect aan benzineleiding? Naar Reuter nog nader meldt, was het toestel tot dalen gedwongen door een defect aan de benzineleiding. De Duitsche Luchtvaart is den laatsten tijd wel door zware slagen getroffen. Enkele maan den geleden verdween op de Trans-Atlantische postlijn tusschen Bathurst in Afrika en Natal aan de Braziliaansche kust een Dornier- vliegboot Do 18. Dezer dagen verongelukte een Junker verkeerstoestel van een der Euro- peesche luchtlijnen in de omgeving van Weenen. Van grooter beteekenis en van ernstiger aard zijn echter de beide ongevallen, waarbij twee prototypen van de nieuwste Duitsche verkeersvliegtuigen, van welker prestaties hoog was opgegeven, en waarop de blik van de geheeie internationale luchtvaartwereld was gevestigd, verloren gingen. Dat betrof in de eerste plaats de nieuwste Junkermachine, de Ju 90, een der grootste moderne verkeers vliegtuigen, die eveneens nabij Bathurst ver nield werd, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Bij het ongeval, waarbij thans op den terug weg van de geslaagde lange-afstandsvlucht naar Tokio de Condor verloren is gegaan, zijn gelukkig geen menschenlevens te betreuren. Toch is ook dit ongeval een ernstige slag voor de Duitsche luchtvaart omdat het verkeers vliegtuig Focke Wulff „Condor" eveneens als moderne zeer snelle verkeersmachine de groote belangstelling van bijna alle lucht vaartmaatschappijen had.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2