VERSCHIL VAN ONDERWIJS IN AMERIKA EN NEDERLAND 'n Winter zonder verkoudheden Nieuws in het kort. Nederlandsche vrijwilligers uit Spanje teruggekeerd. DINSDAG 6 DECEMBER 1938 HSSRL'E M'S dagbead 3 In het Verre Westen is 't middel gebleven, hier werd het doel Er is wellicht geen enkel onderwerp waarover zooveel goede en slechte artikelen geschreven worden als over ons lager en middelbaar on derwijs. Te verwonderen is dit niet. In bijna elk gezin bevinden zich een of meer schoolgaande kinde ren en elk jaar, zoo tegen de zomervacantie, worden de leden van het gezin in meer of min der mate tot zenuwpatiënten gereduceerd. De kinderen moeten óf toelatingsexamen tot de middelbare school doen, óf het spant erom of ze wel zullen overgaan, óf zij moeten eindexamen doen. Een mislukking beteekent soms een finan- cieele klap voor het gezin en vaak heeft een mis lukking een zeer ingrijpenden invloed op den levensloop der kinderen. Bepaalde vormen van onderwijs zijn daardoor immers ontoegankelijk geworden en geheele reeksen van beroepen kun nen niet gevolgd worden. Wij zijn aan deze toestanden gewend en heb ben geleerd ons daarbij, al of niet berustend, neer te leggen. Hoogstens ontstaan enkele speciale methoden van onderwijs, waardoor de druk die op de jeugd wordt uitgeoefend soms wat verlicht wordt. De ziekelijke symptomen welke het ge volg zijn van ons onderwijs-systeem worden be streden, de ziekte zelf woekert voort. De veranderde maatschappelijke omstandig heden hadden tot gevolg, dat een stijgende be hoefte ontstond aan meer dan alleen lager on derwijs. De invloed daarvan op de lagere schcol was slecht. Vooral in de 5de en 6de klasse wordt deze steeds sterker gedrongen in de richting van een drilinstituut, dat klaar maakt voor het toelatingsexamen tot de middelbare school. Deze taak vervult de lagere school zoo goed, dat veel leerlingen tot het volgen van het mid delbaar onderwijs werden en worden toegela ten, die voor den huidigen vorm van dit mid delbaar onderwijs feitelijk niet geschikt zijn. Zonder rekening te houden met de individueele capaciteiten der leerlingen houdt ljet middelbaar onderwijs vast aan een bepaald doel, het op voeren van de leerlingen tot één bepaald peil zoodat zij met succes het eindexamen kunnen afleggen en de bevoegdheid krijgen academisch onderwijs te volgen. Daartoe moeten de leer lingen geperst en gewrongen worden en de na- deelige gevolgen blijven niet uit. Zooals gezegd wij zijn zoo'n beetje aan deze toestanden gewoon geraakt en weten niet be ter of het moet zoo, alle nadeelige gevolgen ten spijt. Het is daarom goed eens te zien hoe de op vattingen in andere landen zijn. Dit kan en mag natuurlijk nooit beteekenen, dat de methoden uit andere landen nu zonder meer nagebootst moeten worden. In elk land is het onderwijs het product van een historische ontwikkeling en wijzigingen moeten omzichtig worden aange bracht. Echter wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Daarom wordt in dit en twee volgende artikelen ons onderwijs vergeleken met het Amerikaansche, dat van geheel andere prin cipes uit gaat als het onze, dat in het algemeen weinig aanleiding geeft tot moeilijkheden en dat toch zeer goede resultaten bereikt. In Amerika is het onderwijs een mid del gebleven, bij ons is het onderwijs op zichzelf een doel geworden. Ik wil trachten dit wat duidelijker toe te lichten. De bedoeling van het Amerikaansche lager onderwijs is het aankweeken van eerbied en respect voor de democratische instellingen der Amerikaansche republiek en de opvoeding tot democratisch voelende individuen. Het Ameri kaansche onderwijs is zeer beslist niet neutraal in dien zin, dat het niet spreekt over maatschap pelijke problemen. Integendeel propageert het met groote stelligheid de democratische gedachte Het is een instrument in dienst van de democra tische gemeenschap, gericht op de instandhou- din dier gemeenschap. Het zijn voornamelijk historische redenen, welke tot deze ontwikkeling voerden. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de immigranten uit diverse Europeesche landen het Amerikaansche continent overstroomden. Een groot percentage dezer emigranten, vooral die, welke afkomstig waren uit Zuid- en Oost-Europa, was zeer on ontwikkeld en vormde daardoor een gevaar. Min of meer bewust werd begrepen, dat de immigran ten zoo spoedig mogelijk geassimileerd moesten worden en opgevoed tot democratisch voelende Amerikanen. Op de ouderen had men weinig vat, maar de kinderen bezochten de scholen en kwamen om zoo te zeggen in de smeltkroes. De meeste ouders brachten uit de oude wereld weinig of geen cul tuur mee. De ontwikkeling welke de kinderen kregen was die welke de lagere school bijbracht. De vormende waarde daarvan werd zoodoende zeer groot en de democratische principes werden gretig aanvaard, ook al was de praktijk wel eens niet in overeenstemming daarmee. Het spreekt vanzelf, dat zich onder deze omstandigheden een zeer speciaal soort onderwijs ontwikkelen moest met een zeer sterk aanpassingsvermogen en ge schikt voor kinderen met ver uiteenloopenden aanleg en karakter. Allen op te voeren tot een zelfde gelijk peil was niet mogelijk en werd ook niet als nood zakelijk beschouwd. Hoofdzaak was, dat de leer lingen gedurende een bepaald aantal jaren de gelegenheid kregen onderwijs te volgen. Of de leerlingen van het genoten onderwijs veel of weinig opsteken, is iets wat van secundair ge wicht is. Dat is een zaak die in de eerste plaats de leerlingen aangaat. De school heeft zijn plicht gedaan door de leerlingen de gelegenheid te geven het onderwijs te volgen. Dat bij het leeren veel dwang uitgeoefend zou worden, zou in strijd zijn met de democratische beginselen. Evenmin zal een leerling gedwon gen worden een klasse te doubleeren, te blijven zitten dus. Ook dit zou ondemocratisch zijn. De begaafde leerlingen, die van nature al een voor sprong hebben zouden daardoor nog meer be voordeeld worden. Bovendien de jaren van de lagere school vormen een aangesloten cursus. Een geheel is pas verkregen na het doorloopen van alle klassen. Blijft een der minder begaafde i leerlingen zitten, dan kan dit als consequentie meebrengen, dat dc leerling de school verlaat voor dat de geheele cyclus voltooid is. Hem of haar is zoodoende te kort gedaan en zooals de menschen van het onderwijs in Amerika zeggen „Democracy won 't stand for that". Alle leerlingen hebben recht op zes jaren on derwijs en daarmee afgeloopen. Dwang wordt dus op de leerlingen niet uitgeoefend. Door overreding en door het zoo smakelijk mogelijk maken van het onderwijs moeten de leerlingen ertoe gebracht worden zooveel mogelijk op te nemen. Wat het programma betreft verschilt dat van de Amerikaansche lagere school niet veel van 't onze, natuurlijk wel in de uitvoering daarvan. Naast de normale verplichte lesuren zijn een groot aantal uren vrij gehouden voor vrij on derwijs en zelfs valt het accent daarop. Daarin wordt den leerlingen het begrip van So menwer king op democratischen grondslag bijgebracht. Een voorbeeld zal hier het duidelijkst spreken. In een klas die ik bezocht was kort te voren bij de Aardrijkskunde Japan behandeld. Tijdens mijn bezoek was de klas gezamenlijk bezig een Japanschen tempel te maken. Sommigen waren aan het zagen, anderen aan het beschilderen van reeds afgewerkte onderdeelen en weer anderen zaten priestergewaden te knippen en te bordu ren. Het was opvallend dat verschillende meis jes aan het zagen waren en daarentegen ver schillende jongens aan het borduren. Tijdens mijn bezoek was de bouw al aardig gevorderd en het leek werkelijk wat. Nu wordt zoo, op ongezochte oogenblikken, onder de les door, aan de leerlingen uitgelegd, dat één leerling alleen nooit zoo'n mooi resultaat had kunnen bereiken, omdat nooit één leerling alle gaven tegelijkertijd bezit en dat de speciale talenten van den leerling juist in het geheel het meest tot hun recht komen. Natuurlijk wordt dit in woorden gezegd begrijpelijk voor kinderen. Dergelijke werkstukken zooals hierboven ge noemd worden in alle klassen gemaakt en de zwaarte der opgave is aangepast aan den leef tijd. Zoo wordt zes jaren lang gehamerd op het on derwerp democratische samenwerking, al wordt het woord democratie slechts zelden gebruikt. Zonder verder over de techniek van dit on derwijs te spreken mogen wij wel vaststellen, dat het Amerikaansche onderwijs beantwoordt aan het gestelde doel. De assimileerende werking die er van uit gaat is zeer groot en families, die nog maar een of twee geslachten in Amerika leven, zijn volkomen opgegaan in hun nieuwe omgeving. Het Amerikaansche onderwijs is dus een hulpmiddel, een wapen in den dienst van en ten dienste ook van de gemeenschap. Het onderwijs is een middel om de democra tische gemeenschap te vei-sterken en te hand haven. Ik meen dat hierin wel de voornaamste tegenstelling ligt met ons onderwijs. Bij ons is het onderwijs op zich zelf een doel geworden. Het staat vaak buiten en zelfs ook wel tegenover de maatschappij. Het stelt hooger eischen, zonder rekening te houden met de capaciteiten der leerlingen. Onvoldoende aanleg bestraft het door bij den overgang kinderen te laten blijven zit ten. Daarbij wordt de aanleg steeds beoordeeld van zuiver intellectueel standpunt uit. De fout ligt niet in hoofdzaak bij het onderwijs, maar is eerder ontstaan uit de neiging van de ouders om steeds in de eigen kinderen uitzonderlijk intel lectueel begaafden te willen zien. Zij verwach ten en eischen van hun kinderen intellectueele prestaties, ook wanneer de aanleg dier kinderen in andere richting gaat. De neiging der ouders is weer te begrijpen, want ieder weet, dat door de maatschappij op kin deren, die op lagere of middelbare school tot de slechte leerlingen behooren, een stempel van minder waard zijn wordt gedrukt. Er zijn tal- looze voorbeelden te noemen waardoor blijkt, dat deze beoordeeling geheel onjuist kan zijn. Over het Middelbaar onderwijs is ons volgend artikel. EGBERT A. KREIKEN. Hooge onderscheiding voor de Koningin. H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag op haar paleis Noordeinde te 's-Gravenhage ontvangen den buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Brazilië bij Hr. Ms. hof den heer Pedro de Moraes-Barros, ter overhandiging van het grootkruis in de orde van de „Cruzeiro do Sul" en van het tot de verleening daarvan betrekkelijk eigenhandig schrijven van den president van de Vereenig- de Staten van Brazilië. NATURALISATIE VAN PROF. JORDAN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot naturalisatie van Karl Ackermann en 21 anderen. Onder de voor naturalisatie voorgedragen per sonen bevindt zich ook prof. dr. H. J. Jordan, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN HET BAKKERSBEDRIJF. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij aan de vaste commissie van den economischen raad, bedoeld in artikel 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten 1935, heeft verzocht hem te willen adviseeren ten aanzien van een door de Nederlandsche bakkerij stichting ter algemeen verbindendverklaring voorgedragen onderne mersovereenkomst voor het bakkersbedrijf te Amsterdam. Deze nieuwe ondernemersover eenkomst zou in de plaats moeten treden van die, welke op 2 Februari 1938 voor den tijd van een jaar algemeen verbindend werd ver klaard. Man verwondt zijn vrouw zeer ernstig. Haar met een hamer te lijf gegaan. Maandag heeft de 52-jarige arbei der B. L. te Groningen, een moord aanslag gepleegd op zijn echtgenoote. die ernstig gewond werd. Sedert ge- ruimen tijd leefde het echtpaar in onmin. Dientengevolge was de vrouw bij haar zoon gaan inwonen. Maandagmorgen verscheen L. ten huize van zijn schoonzoon. Met een hamer ging hij zijn vrouw, de 52- jarige C. K„ te lijf en bracht haar verscheidene verwondingen toe, waarbij o.a. de kaak van de vrouw werd stukgeslagen. Onmiddellijk hierop vluchtte de man. Op advies van den politiedokter werd de vrouw naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is ernstig. De man is door de politie opgespoord en ge arresteerd, waarna hij ter beschikking is ge steld van den officier van justitie. Dit is misschien te veel gezegd, maar het staat vast, dat by een regelmatige verzorging van den mond met de antiseptische Ivorol tandpasta, deze gezuiverd wordt van bacte riën en daardoor het besmettingsgevaar van griep, keelpijn en verkoudheden zeer ver mindert. Tube 60, 40, 25 cent. Doos 20 cent. (Adv. Ingez. Med.) Jewish Col" zoekl mogelijkheden voor emigratie. Allereerst in Palestina. De heer D. Wolf en zijn medewerkers van de International Jewish Colonisation Society heb ben in een bijeenkomst te 's-Gravenhage doel einden van deze organisatie besproken. Men kwam overeen, dat het doel van de stichting zal zijn mogelijkheden tot emigratie voor vervolgde Joden en voor hen, die als Joden worden beschouwd, te scheppen: dat die mogelijkheden allereerst in Palestina zullen worden gezocht dat voorts aan zoo groot mo gelijke emigratie naar andere werelddeelen aandacht zal worden besteed en dat voor dit doel de middelen zullen worden verschaft om den betrokkenen daartoe geschikte vakken te leeren, en dat andere mogelijkheden tot massa emigratie dan Palestina en zijn omringende landen in studie zullen worden genomen en aanbiedingen van grondgebied tot dit doel zullen worden bezien. Medewerking werd gezocht met christelijke genootschappen in Nederland, welke zich aan soortgelijke doeleinden voor de zoogenaamde niet-Ariërs wijden. Als vertegenwoordiger van de roomsch- katholieke organisatie is prof. dr. J. Schmutzer verzocht zitting te nemen in het bestuur en met de bestaande protestantsche organisatie werd reeds contact verkregen. In dezelfde bijeenkomst werd een uitvoe rend bestuur gekozen. Leden hiervan zijn de heeren Daniël Wolf, stichter en voorzitter, prof. dr. J. Schmutzer te Utrecht, prof. dr. B. Schrieke, specialist voor koloniale aangelegen heden, H. B. van Leeuwen, die van den aan vang af met den heer Wolf samenwerkte, en S. van Zwanenberg, penningmeester. Het voorloopig comité is uit de volgende per sonen samengesteld: D. Wolf, A. Asscher, S. van den Bergh Jr., H. B. van Leeuwen, S. van Zwanenberg, S. van Dantzig, prof. dr. B. Schrieke, mr. G. A. Boon, prof. mr. dr. G. van den Bergh, prof. dr. C. U. Ariens Kappers, prof. dr. E. Moresco, A. van Dam. L. J. Wij senbeek, allen hier te lande, sir R. Waley Cohen, M. Hartogs, captain Victor Cazalet C.M.P. en S. Gestetner allen te Londen, senator Paul Bezalet te Parijs en Lewis J. Ruskin, te Chicago. Een adviseerend comité werd aangewezen, bestaande uit prof. dr. E. Moresco en prof. dr. B. Schrieke en technische experts, welk co mité onmiddellijk de bestudeering zal aan vangen van verschillende kolonisatieplannen in andere deelen van de wereld dan Palestina, welke in de laatste weken in handen van de International Jewish Colonisation Society (Jew-Col) zijn gesteld. Besloten werd, een internationale financieele commissie, bestaande uit bankiers en zaken lieden te benoemen, om advies te geven be treffende de financieele wereldmarkten. Tenslotte werd Maandag te Londen een bureau voor Groot-Brittannië ingesteld onder leiding van den heer M. Hartogs, welk bureau de practische uitwerking v-aai het plan zal voorbereiden. Niet later dan 1941 een psyeliopathcnwet. In vetfband met de bezwaren, aangevoerd tegen het opnieuw verlengen van de tijdelijke regeling met betrekking tot het ter beschik king van de regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke sto ring der geestvermogens bestond, heeft de minister van Justitie aan de Tweede Kamer medegedeeld dat hij bereid is toe te zeggen, dat voor zooveel van hem afhangt zij- nertijds uiterlijk in den loop van het jaar 1941 het initiatief tot een definitieve regeling zal worden genomen. Te 'sGravenhage is overleden dr. J. C. A Simon Thomas, oud-adviseur-scheikudige bij de Kon. Ned. Marine. Op 17 December a.s. zat het veertig jaar geleden zijn, dat Willem Mengelberg voor het eerste een uitvoering van „Toonkunst" leidde Zondagavond om kwart voor zeven is op den Oostzanerdijk onder de gemeente Landsmeer een 45-jarige wielrijder, die onder invloed van alcohol verkeerde, aangereden door een auto bus. De man zwaaide met zijn fiets over den weg en reed bovendien zonder licht. Hij liep een schedelfractuur en verschillende ernstige ver wondingen op. In het gemeenteziekenhuis te Purmerend, waarheen hij werd vervoerd, is hij spoedig na aankomst overleden. - Zondagnamiddag te half vijf is op den Leidschen straatweg te 's Gravenhage nabij het viaduct de 60-jarige mej. D. v. d. B. uit de Wie- ringschestraat door een auto aangereden. Zij is met een hersenschudding en een schouderfrac tuur naar het Roode-Kruisziekenhuis overge bracht. In de Utrechtschestraat op den hoek van de Kerkstraat te Amsterdam is Zondagmiddag een 24-jarige verpleegster op de fiets door een auto aangereden. Zij kreeg een schedelbreuk en een hersenschudding. - Bij een vechtpartij op den Schiedamsche- dijk te Rotterdam is een 47-jarige man uit Per nis zoo ernstig mishandeld, dat hij met een sche delbreuk in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Te Apeldoorn is een gezin, bestaande uit i man, vrouw en een tweejarig kind, door kolen damp bedwelmd. De vrouw is overleden. De weduwe Kok-Den Drumen, wier man om het leven is gekomen bij de ramp van den ingestorten muur in de Valkensteeg te Rotter dam, eischt van de gemeente Rotterdam een schadeloosstelling ten bedrage van f 51.000. Op den Rijswijkscheweg bij de Laakbrug te 's-Gravenhage. is de 53-jarige voetgangster J. J. R., wonende aan den Schenkweg aldaar, door een auto aangereden, doordat zij onvoor zichtig overstak. Het slachtoffer is ernstig ge wond. De 18-jarige F. B. uit Harlingen is op den Rijksweg tusschen Harlingen en den Afsluitdijk door een personenauto aangereden. Hij is en kele uren na het ongeluk overleden. Acht mannen, die in Zwammerdam en om geving een groot aantal diefstallen hebben ge pleegd, zijn door de politie gearresteerd. Nog meer arrestaties worden verwacht. De Haagsche politie heeft een St. Nicolaas aangehouden die, evenals zijn koetsier en zijn vrouw, die hem vergezelde, onder invloed van sterken drank verkeerden. Acrobaat-inbreker liad maar gering succes. Inbraak leverde hem slechts een sigaret op. Dezer dagen is de 25-jarige zeeman K. W. de L., die in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel te Rotterdam vertoefde, in verband met zijn verwondingen, welke hij had opgeloopen na zijn mislukte inbraak in de Bijenkorf al daar. overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar is gebleken, dat hij nog meer stoute stukjes op zijn rekening heeft staan. De rechercheurs op het hoofdbureau had den, toen zij hoorden van de acrobatische af daling van het dak van de Bijenkorf naar de straat, direct gedacht aan een inbraak, welke in den nacht van 27 op 28 October jX was gepleegd bij de Handelscompagnie aan de Boompjes. Uit het onderzoek was gebleken, dat de inbreker niet van de straatzijde was binnengekomen en dat hij ook niet aan de straatzijde de appartementen van de firma verlaten had. hij moest via een der panden 1, 3 of 5 in de Groote Draaisteeg zich toegang hebben verschaft tot de gebouwen van de Handelscompagnie. Deze panden kon men pre cies aangegeven, omdat de gaping tusschen't pand waarin de inbraak was gepleegd, en de andere huizen in de Griote Draaisteeg te groot was om te overbruggen. Het onderzoek is toen maals doodgeloopen. Thans meende men niet ten onrechte een nieuwe draad in handen te hebben, omdat in de eerste plaats de L. voor stoute stukjes niet terugdeinsde en de L. in de tweede plaats een eindje verderop in de Groote Draaisteeg bleek te wonen. Bovendien had men een zonderlingen voetafdruk gevon den. Deze was noch van een schoen, noch van een voet en men was er niet precies ach ter. waar de afdruk nu eigenlijk vandaan kwam. tot men op de L. een paar schoensokjes vond, die over de schoenen gedragen dienen te worden, Weldra kwam vast te staan, dat de vroeger gevonden afdruk precies overeen kwam met den afdruk, dien een schoensokje moest achterlaten. Daarom nam men de L. nog eens een verhoor af en hij gaf daarbij grif toe, dat ook deze inbraak door hem was gepleegd. Hij had ook toen een flinke klim partij ten beste moeten geven. Over en door niet minder dan zeven panden was hij door het indrukken van ruiten enz., in het pand van de Handelscompagnie beland, waar hij het op de brandkast voorzien had. Deze was evenwel zoo solide, dat hij er maar niet eens aan was begonnen. Hij had echter wel alle lessenaars opengebroken. Het resultaat van dezen tocht was voor hem ook al zeer gering geweest; hij was er alleen in geslaagd zich een sigaret toe te eigenendie hij maar had opgerookt. De L. zal thans ter beschikking van den of ficier van Justitie worden gesteld. Fornuis als brandkast. Een inwoner van Enschedé, B., kwam dezer dagen bij de politie dm haar zijn nood te klagen en haar medewerking in te roepen in een zeer netelig schijnend geval. B. had n.l. een fornuis verkocht, dat prompt door den kooper was meegenomen. Toen dit eenmaal geschied was, schoot het B. niet zon der schrik te binnen, dat hij eenigen tijd ge leden reeds het fornuis tot spaarpot had ge promoveerd, of beter nog: tot brandkast, al was dit dan ook een wel zeer tegenstrijdige functie voor een kachel, waarin de boel juist dient te branden! Gezien evenwel het bedrag, dat er in gebor gen was, mag men best van een brandkast spreken: f 375 in een portefeuille en eenige papieren. Men toog naar des koopers woning, doch deze bleek niet thuis. Het fornuis was er wel. werd inwendig grondig geïnspecteerd, doch ledig bevonden! Samen met B. is de politie volgens „Het Volk" toen voor de woning van den nieuwbakken fornuiseigenaar blijven pos ten. Eindelijk het had B. een eeuwigheid toegeschenen verscheen de man. En" wat bleek? Hij was met de welgevulde portefeuille en de verdere paperassen naar B.'s woning geweest om alles terug te bezorgen, doch had op zijn beurt B. niet thuis getroffen! Thans werd B. echter prompt weer in het bezit van zijn geld enz. gesteld en de politieman, die het geval meemaakte, kon vergenoegd rapport- uitbrengen over een eerlijk en rechtschapen man! Joodsche vluchtelingen naar Lunteren. In het conferentie-oord van den zendingsstu die-raad te Lunteren zullen zeer binnenkort 200 Joodsche vluchtelingen uit Duitschland worden gehuisvest, waartoe gisteren den geheelen dag besprekingen zijn gehouden tusschen vertegen woordigers van het betreffende comité voor hulpverleening en den secretaris van den zen dingsstudie-raad, ds. Boissevain uit Zeist. Vermoedelijk zullen deze vluchtelingen in den loop der volgende week aankomen. Over enkele weken kan voorts een transport van 60 kinderen uit Duitschland tegemoet ge zien worden, die in de Luntersche jeugdherberg ,,De Poelakker" onderdak zullen vinden. Kapitaalreorganisatie der H. T. M. Een bedrag van 5Vs millioen wordt afgeschreven. B. en W. van 's Gravenhage hebben den ge meenteraad een voorstel tot kapitaalreorganisatie der N.V. gemengd bedrijf Haagsche Tramweg Maatschappij doen toekomen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1938. Volgens de ontwerp-overeenkomst vermindert de gemeente per 1 Januari 1938 haar schuldvor dering op de H. T. M. met f 4.776.750, terwijl de N.V. Haagsche Buurtspoorwegen per 1 Januari 1938 haar schuldvordering op de H. T. M. met f 723.250 vermindert, zulks ten einde de H. T. M. in staat te stellen op de boekwaarde van haar bezittingen af te schrijven f 4.685.000, aan het vernieuwingsfonds toe te voegen f 129.000, aan het fonds rollend materieel toe te voegen f 545.000 en een reservefonds te vormen met 1' 141.000. De rente van alle op 1 Januari 1938 resteeren- de schuldvorderingen van de gemeente en de Haagsche Buurtspoorwegen op de H.T.M. wordt bij aanvaarding van deze ontwerp-overeen komst verlaagd tot pet. Groote drukte op verschillende stations. Met den trein, die te 14.42 uur uit Frankrijk te Roosendaal arriveertzijn Maandagmiddag 115 Nederlandsche vrijioilligers, die aan de zijde van de Spaansche regeering hebben gestreden, voor het meerendeel tusschen 20 en 25 jaar, op Nederlandschen bodem teruggekeerd. Om demonstraties te voorkomen ivaren van overheidsivege strenge maatregelen genomen. De be langstellenden werden op verren af stand gehouden. Na de passencontróle, welke geruimen tijd in beslag nam, werden de aangekomenen ge visiteerd. Na afloop dezer formaliteiten werd aan ieder van hen medegedeeld, weike maat regelen de regeering te hunnen opzichte had genomen, n.l.. dat zij niet van steun zullen zijn uitgesloten, niet zullen worden belem merd in het zoeken naar een werkkring hier te lande, doch wel vervallen zijn verklaard van hun staatsburgerschap en bijgevolg zich van elke politieke activiteit moeten onthou den. In de eersteklasse-restauratie werd hun van regeeringswege een warmen maaltijd aange boden. In de enkele oogenblikken, dat wij met de teruggekeerden konden spreken, verklaarden zij het te betreuren, Spanje te hebben moe ten verlaten, hoewel zij natuurlijk verheugd waren hun vrienden en kennissen weer te kunnen ontmoeten. De mannen, die er slecht gekleed uitzagen ten einde zich tegen het gure Nederlandsche klimaat te beschermen, hadden zij, bij gebrek aan jassen, wollen doeken om den hals geslagen waren vol lof over de bejegening in regeerings-Spanje ondervonden. Zij verklaarden overtuigd te zijn van de eindelijke overwinning der Spaansche regeering. Volgens deze zegslieden, die ge streden hadden bij Bilbao en aan de Ebro, bevinden zich nog i 18 Nederlanders in Spanje. Ook deze zullen spoedig terugkeeren. Onder de mannen, die Maandagmiddag waren aangekomen, waren er enkelen, die aan het front waren gewond. Vier Nederlanders waren met zware verwondingen in Spanje achtergebleven. Zij worden in een der hospi talen van Barcelona verpleegd. In den vroegen avond vertrokken de jonge lieden groepsgewijze naar hun onderscheiden woonplaatsen. Aankomst te Rotterdam. Aan het station D.P. te Rotterdam stond een groote menigte, voorzien van bloemen en geschenken, om hun familie-leden af te halen en eerst, toen de trein van 6.04, die pas om tien voor half zeven het perron binnenreed, weer vertrokken was, vernam men, dat de 13 Rotterdammers op het laatste oogenblik order hadden gekregen aan de Beurs uit te stappen. Op dit station waren o.m. enkele bestuurs leden van de Cummunistische Partij Neder land aanwezig. Toen de trein tot. stilstand was gekomen, sprak de heer Reuderink namens deze partij de terugkeerenden toe, waarna een daverend hoera over het perron weerklonk. De mannen zongen uit volle borst de „Inter nationale". Een van de Rotterdammers verhaalde van zijn verblijf in Spanje. Ondanks de trieste achtergrond, kwam meermalen een opgewekt element naar voren: de Nederlandsche bri gade was een legeronderdeel, waarop men kon bouwen en waarin de geest voortreffelijk was. De indruk, dien de mannen mee naar Ne derland hebben genomen is, dat het republi- keinsche Spanje van geen wijken weet, het volksleger is uitmuntend georganiseerd. Als bewijs van groote dankbaarheid kreeg ieder vertrekkend lid van de „Internationale Bri gade" een som van frs. 300 mee. Haarlemsche leden van de Internationale Brigade uit Spanje in hun stad weergekeerd. Gistermiddag om 1 minuut voor 5 uur werden de zeven Haarlemmers, die zich onder den terugkeerenden troep bevonden, op het Haar lemsche station verwacht. We konden dat in ons blad van gisteren nog melden. Omstreeks het gemelde tijdstip verzamelden zich vele belangstellenden op het perron en vóór het station, doch plotseling kwam de mare, dat de trein met de ex-leden der Internationale brigade in Roosendaal opgehouden was. Om één minuut voor zeven zou de trein aanko men. Velen begaven zich naar huls. doch tegen 7 uur waren allen weer present. Een aanzienlijke menigte vormde zich op het per ron. Vele vrouwen hielden bossen bloemen in de handen om deze aan de terugkeerenden aan te bieden. Eerst werd nog een verkeerde trein het mikpunt van de belangstelling want het was intusschen reeds over zevenen doch kort daarna klonk de mare „Daar komt hij". En inderdaad, de trein, die zeven Haarlem mers, die in Spanje streden, naar hun woon plaats terugbracht, kwam langzaam het sta tion binnen. De menigte verdrong zich voor den uitgang van den wagon, waarin de bri- adeleden zaten. De vrouwen met bloemen voorop. Zeven mannen met alpinomutsen op de hoofden stapten uit, luide begroet door fa milie en verwanten. Hoera-geroep klonk van alle kanten. In den trein waren ook vele Amsterdamsche vrijwilligers, die nagejuicht door de Haarlem mers de reis per trein naar de hoofdstad voortzetten. Op het perron vormde zich een groote kring van belangstellenden, en in het midden ston den de weergekeerde strijders met hun fa milie, hun verwanten en hun vrienden De heer J. Gerritsen heette hen namens do Com munistische Partij Holland welkom in onze stad. Andere korte toespraken volgden. Tot slot werd met óntbloote hoofden een wijle stilte in acht genomen om de gevallen kameraden in Spanje te herdenken. Daarop werd het station verlaten. Ook buiten voor den stationsuitgang had zich een menigte op gesteld. Ook te Amsterdam bestond er groote be langstelling voor de terugkeerenden en op het Centraal Station speelden zich dezelfde too- neelen af als in de andere plaatsen, waar de vrijwilligers waren teruggekeerd. Overeenstemming tusschen spoor en bus. Naar de N. R. Ct. verneemt is er overeen stemming bereikt tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en den Nederlandschen bond van autobusdienstondernemers betreffende een vorm van reductie voor houders van abonnements kaarten der spoorwegen ten aanzien van de ta rieven der voornaamtse aansluitende atuobus- diensten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5