Harw Defturoper „de Wiêde iwauen" iaat H. C. Metsen in êaekt/am NARCISSEN-EMBARGO OPGEHEVEN DINSDAG 6 DECEMBER 1938 HAARDE M'S D A G B E A D 4 Wie dit fraaie boek nog wil koopen aan onze kantoren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, moet zich nu zeer haasten, want de oplaag is bijna uitverkocht. PRIJS 30 CENT. Prof. Dr. E. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. In 1936 kwam er eindelijk een blijde tijding voor de narcissenkweekers in Nederland. De grenzen van Amerika zouden in 1936 opengaan voor onze narcissen. Maar het b eek toen dat er te vroeg gejuicht was. Amerikaansche in vloeden wisten immers alsnog te bewerken, dat er een belangrijke reserve gemaakt werd. Bij aankomst in Amerika moesten de narcissen namelijk een warmwaterbehandeling onder- „Krijg ik geen paard?" .vroeg Hans de Stumper. „Ook goed. Dan neem ik den bok. Die kan mij best dragen." En meteen ging hg op den bok zitten, stootte het dier met de hakken in de flanken en stuurde het den straatweg op. Ha, de bok had er klaarblijkelijk zin in, want het ging hard. „Hallo, hallo, hier kom ik ook", riep Hans de Stumner. En hij zong een lied. zoodat men hem wijd en zijd kon hooren. (Wordt vervolgd). ling en werkwijze commissie inzake lichame lijke opvoeding. Regeling subsidie R.K. School voor Voorber. onderwijs Korte Zijlweg. Adres samenwerkende bonden in de kle dingindustrie inzake aanbestedingsvoorwaar den politiekleeding, Benoeming van een onderwijzeres aan de school no. 5 en van een onderwijzeres aan de Beatrixschool Pa's Oordeel door JAAP MOULIJN. LEINE jongetjes en meisjes, die zich op school zitten in te spannen met schoonschrijven, hebben de vaste ge woonte, daarbij hun tong dubbel in hun mond te leggen en rood op te loopen. We tenschappelijk heeft men dit verschijnsel nooit kunnen verklaren. Het heeft ook nog nooit een hanepoot soepeler van lijn gemaakt. Maar het verschijnsel handhaaft zich reeds geslachten lang van Roodeschool tot Vaals en van Westkapelle tot Overdinkel. Honderden onderwijzers en onderwijzeressen aanschou wen het iederen dag weer met verbazing. Zoo zat ook Jantje dagelijks op school te zwoegen en te ploeteren. Schoonschrijven was een obsessie voor hem, al wist hij nog niet eens wat een obsessie was. De onderwijzer van de klas vond Jantje een wanhopig geval. Jantjes alphabet vertoonde op de meest on verwachte plaatsen en oogenblikken de zor- gelijkste pathologische afwijkingen. Zoo viel er telkens een 1 van den graad, languit over den regel. Een a vertoonde een klierachtig ge zwel. Een n vroeg om caffeïne-vrije koffie, vanwege neuralgische verschijnselen. Een u hing allergriezeligst onderaan de lijn te bungelen en hield zich met twee pootjes krampachtig eraan vast (dit viel onder de ru briek verkeersongelukken). Bijna alle letters waren recht waar ze krom, krom waar ze recht, dik waar ze dun en dun waar ze dik dienden te zijn. Het was een zielig en kruk- kerig gezelschapje, er was geen enkele nor male figuur bij. Een f beloofde aanvankelijk wat goeds, maar op het laatste oogenblik sloegen zijn beide oogen dicht en tastte hij in den blinde langs den regel, daarbij al zijn schoonheid inboetend. De onderwijzer zag geen kans ook maar één diagnose te stellen, dus aan geneesmiddelen kwam hij eenvoudig niet toe. En zoo ging het dag in dag uit tot de on derwijzer de verantwoording alleen niet meer torsen kon, niet meer torsen mócht ('t laat ste volgens zijn eigen meening). Hij zocht contact met Jantje's pa. Jantje's pa was ech ter de minst geschikte persoon voor des on derwijzers doelwit. Hij had allerlei belangen, die vèr uitgingen boven het belang van de door Jantje gecreëerde lettertypen. Het kon Jantje's pa eigenlijk niets schelen. De onder wijzer vermoedde dit wel en zocht daarom naar een demonstratie, die aan ontstellende duidelijkheid niets te wenschen over zou la ten en een inslaand effect teweeg zou brengen, zooals een slagzin voor scheerzeep of een ont- vettingsmiddel soms doet. Maar dan precies tegengesteld. De slagzin is optimistisch, dit effect moest pessimistisch zijn, het moest Jantjes letters in al hun ellende aan de kaak stellen. Dit was niet nobel van den onderwij zer, want het werd tè pijnlijk voor Jantje. De paedagoog had namelijk een geraffineerd middel bedacht. Naast Jantje zat een armetie rig, bleek, zoet joggie. Misschien had Klaasje een goed hartje, maar Jantje mócht hem niet. Klaasje schreef te schoon! Had hij er zelf maar even gezond en fraai uitgezien als zijn mooie ronde letters! Maar dat deed Klaasje niet. Klaasje's schrift werd telkens weer on der Jantje's neus geduwd om hem te laten zien hoe het wèl moest. Op een dag beval de onderwijzer Klaasje een stuk proza van het soort „hoe schoon is het krieken van den dageraad!" te schrijven in Jantje's cahier op een linkerbladzijde. Daar na moest Jantje hetzelfde stuk op de bijbe- hoorende rechterbladzijde krabbelen. Het resultaat was zielig, het contrast schreeuwend als een blanke stroohoed op een negerhoofd.De onderwijzer gnuifde valsch. Onderaan al deze misère schreef hij met groene inkt de woor den: Zeer geachte Heer(volgde de naam van Jantje's pah Wilt u zoo goed zijn deze beide handschriften eens met elkaar te vergelijken? Het linker is van Klaas (volgde de naam van Klaasjes pa), oud 10 jaar en 3 maanden, het rechter van uw zoon Jan. oud 11 jaar en 1 maand. Gaarne zag ik dit cahier, voorzien van uw handteekening. mor gen weder in mijn bezit. Voor uw opmerkingen houd ik mij beleefd aanbevolen. Met de mees te hoogachting enz. Dit geheel moest Jantje zijn pa voorleggen. Het arme kereldtje kwam angstig naar huis geslopen, met het plan meteen maar door den zuren appel heen te bijten. Maar hij vatte eerst moed na het diner, toen zijn pipa zich met krant en zware „after dinner" In een die pe fauteuil had laten zakken. De behaaglijke zucht, die deze handeling vergezelde, ~deed Jantje tot den aanval overgaan. Pa. ik.ik moest u dit geven van me neer op school, wiltwilt u het asjeblieft teekenen? Wat? vroeg pa en keek langs de krant naar het onderwijzerseffect. Ga maar gauw aan je werk! zei hij onlogisch: anders kom je weer te laat in bed. Hieruit bleek wel, dat hij ergens in de bui- tenlandsche politiek verward zat. Jantje moest dus nogeens duidelijk herhalen wat dè bedoe ling was. Toen legde pa de krant neer en keek. Eerst naar de linkerbladzijde. Hij las. Wat is dat voor nonsens? vroeg, toen hij het uit had. Dat is proza! zei Jantje. O, zei pa. Toen las hij, zonder dat zijn gelaatsuitdruk king zelfs maar een schaduw van verandering vertoonde, ook de rechterbladzijde. Da's precies hetzelfdezei hij verbaasd. Jantje zweeg, met stomheid geslagen. Pa keek lager, tot waar het hem groen voor zijn oogen werd. Ook dit las hij. Er vonkte iets ondeugends in zijn oogen, iets dat hem meer Jantje's oudste broer dan Jantje's vader deed schijnen. Hij legde het cahier op zijn knie, plaatste zijn totaal onleesbare handteekening, beklopte daarna met zijn rechterwijsvinger het groene schrift van den onderwijzer en sprak de bevrijdende woorden: Vertel meneer maar jongen, dat ik dit het leelijkst vind! Het in 1922 door Amerika uitgevaardigde invoerverbod van narcissen is een gevolg ge weest van het voorkomen van het „aaltjes- ziek" in die bollen. Deze ziekte was reeds in 1915 en 1916 geconstateerd, terwijl zij zich steeds uitbreidde. Het zag er in dien tijd met onze narcissen-cultuur slecht uit, zóó slecht zelfs, dat voor een ondergang gevreesd werd. Verlangend zagen de kweekers naar middelen uit ter bestrijding. Prof. van Slogteren be gon als Phytopatholoog voor de bloembollen streek reeds in 1917 met zijn onderzoekin gen, waarbij de noodzakelijkheid bleek een goed ingericht laboratorium ter plaatse van de cultuur te stichten, wat in 19211922 dan ook leidde tot den bouw van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, dat res sorteert onder de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. Gelukkig werd een afdoende bestrijding van het „aaltjesziek" gevonden. Indertijd hebben wij daarover uitvoerige mededeelingen gedaan. Wij herinneren er aan, dat de bollen een warm-waterbehandeling ondergaan („ge kookt wox-den" zegt de volksmond). Toen deze belangrijke ontdekking gedaan was, kwam het er natuurlijk nog op aan door tal rijke proeven vast te stellen hoe men daarbij het best te werk kan gaan. De temperatuur van het warme water moet namelijk hoog ge noeg zijn om de aaltjes te dooden, maar toch weer laag genoeg om de groei- en de bloei kracht van de bollen niet te schaden. Dank zij de hulp van de wetenschap is het gevaar aaltjesziek nu geheel bedwongen; de kweekers hebben volkomen medegewerkt om dit gunstige resultaat te verkrijgen, een mede werking waarvoor Prof. van Slogteren steeds veel lof heeft. Maardaarmede waren de grenzen van Amerika voor onze narcissen nog niet her opend. Voor de sluiting der grenzen bestond er een zeer belangrijke uitvoer van narcissen uit Nederland naar Amerika, zoodat het te be grijpen is, dat onze kweekers en exporteurs zeer verlangend uitzagen naar het intrekken van het verbod. Gemakkelijk is dat niet gegaan! De bloem bollenstreek heeft er, onder leiding van prof. van Slogteren, niet minder dan 16 jaar voor moeten vechten! Officieel was het invoerver bod voor narcissen door Amerika uitgevaar digd, omdat men maatregelen wilde nemen tegen het overbrengen van plantenziekten, maar daarna is wel gebleken, dat onder de Amerika ansche voorstanders van de hand having van dat invoerverbod van Nederland- sche narcissen ook waren die daarin een middel zagen om de Amerikaansche narcissen- kweekers te bevoordeelen. Herhaaldelijk is Prof. van Slogteren den Oceaan overgestoken om in Amerika op de regeeringsdepartemen- ten en in vergaderingen van belanghebben den bij den tuinbouw te pleiten voor de in trekking van het invoerverbod. Soms scheen het vrijwel hopeloos, maar in het besef voor een rechtvaardige zaak te ijveren, hield prof. van Slogteren vol. Hij verzekerde dat Neder land, dank zij de genomen maatregelen, vol komen kan instaan voor het leveren van nar cissen vrij van het gevreesde „aaltjesziek". maar men liet zich aanvankelijk niet over tuigen. Het bleek noodig den strijd op een in ternationale basis te brengen, want ook an dere landen hadden belang bij deze Neder- landsche quaestie. Een land dat bestaan moet van zijn uitvoer van land- en tuinbouw producten is immers niet in staat automobie len en machines in een land met industrie - uitvoer te koopen, als zoo'n industrieland den invoer van land- en tuinbouwproducten ern stig bemoeilijkt! De Amerikaansche bewering, dat het „aal tjesziek" van de narcissen een gevaar kon op leveren voor het overbrengen van die ziekte in andere gewassen, bleek niet houdbaar toen Prof. van Slogteren aantoonde dezelfde para siet gevonden te hebben in gewassen op af gelegen oorden en wildernissen in Amerika waarbij dus geen sprake kon zijn van eenig contact met onze narcissen! (Adv. Ingez. Med.) dat de kweekers, voorgelicht en gesteund door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, zelf afdoende maatregelen nemen om ziekte gevaren te weren, zoodat alleen bollen geëx porteerd worden die zonder eenige beperking kunnen worden toegelaten. Wij hadden over deze aangelegenheid ook nog een kort onderhoud met Dr. A. J. Ver- hage, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die zich zeer ver heugd toonde over de nu gevallen beslissing en hulde bmcht aan het zeer verdienstelijke werk in deze door Prof. van Slogteren ver richt. Ongetwijfeld zoo zei dr. Verhagen is het nu verkregen succes voor het grootste deel te danken aan het vele en uitnemende werk van Prof. van Slogteren, zijn krachtige argumenten hebben ongetwijfeld den doorslag gegeven voor deze beslissing van Amerika. Het resultaat dat nu inzake de opheffing van het narcissenembargo in Amerika bereikt is heeft bij vernieuwing de aandacht gevestigd op het Laboratorium voor Bloembollenonder zoek te Lisse. Daarom zullen wij dezer dagen nog iets meer over deze inrichting en haar werken vertellen. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Decembernummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kinderhuis van dien naam aan de Kweekers laan te Santpoort. De directrice zuster J. Th. Kuyck, schrijft de lezenswaardige schets „De Vredesengel". De administrateur doet mede deelingen over de plannen tc.t het bouwen van het nieuwe Tehuis van De Lichthoeve op de heide nabij Garderen. Gevraagd wordt mee te helpen bouwen, waarvoor boekjes, bevat tende 30 bonnetjes van 10 en acht van 25 ct„ worden verkrijgbaar gesteld. Wie zulk een boekje verkoopt ontvangt als herinnering een fraai Lichthoeve-lepeltje. Verder bevat dit nummer een gedicht „Kerst zang" van J. Snoep en een uitgebreid ge ïllustreerd verslag van den boomplantdag te Garderen. Ook wordt rekening en verant woording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura. Tenslotte bevat het nummer een bijlage met mededeelingen over den Lichthoeve-avond op 17 Januari as. in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem. Onder leiding van den l*eer v. d. Wateren is, behalve eenige volksdansjes ook het dans spel „Sneeuwwitje" ingestudeerd, waarvan de eerste uitvoering door de Lichthoeve-kinderen in Haarlem wordt gegeven. De bekendheid van den heer v. d. Wateren en daarbij de vindingrijkheid en vaardigheid van Zuster Kuyck met de andere tantes in het maken van de noodige costuums, geven voldoenden waarborg dat de opvoering van dit tegenwoordig zoo bekende sprookje een groot succes zal warden. Bovendien was men zoo gelukkig, dat zoowel Aerdenhout's Vrou wenkoor, als haar dirigent, de heer Felix de Nobel, zich welwillend bereid verklaarden hun medewerking te verleenen. Natuurlijk vertelt ook zuster Kuyck van de Lichthoeve, van haar werk, van haar kinderen, van het leven in het groote Lichthoeve-huisgezin. (Adv. Ingez. Med.) GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Haarlem komt Woens dag 7 December bijeen in de Statenzaal (Prin senhof). De agenda luidt als volgt: Mededeelingen en ingekomen stukken, o.a. een verzoekschrift van F. J. Drost om eervol ontslag als leeraar aan de gem. avondsch. _v. Nijverheidsonderwijs en een verzoekschrift van mej. I. R. Roelofsen om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 5. Rekening der gemeente en der gemeentebe drijven over 1937. Balans, enz. over 1937 Coöp. Woningver. „Eigen Haard" G.A. Verleenen renteloos voorschot vijf midden- standswoningbouwvereenigingen. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Gillis Schoolmeesterlaan. Verkoop perceel Berkenrodesteeg no. 1. Verkoop grond: a. Vollenhovenstraat (N.V. „Vondelkwartier") b. Jan Luyckenstraat (N.V. „Vondelkwartier"). Intrekking raadsbesluit inzake verlcening bijdragen baggeren gedeelte Houtvaart. Vaststelling algemeene voorwaarden voor verkoop van grond waarvoor nog geen ver- koopsvoorwaarden zijn vastgesteld. Wijziging verordening regelende samenstel- Copynghl P. I. B. Bot 6 CoD*«hog«n „Vader", riep Hans de Stumper, toen hjj zijn twee broers zag II trouwen. Toe, laat mij ook m'n geluk eens beproeven. Wie niet- wegrijden, „vader, geef mij ook een paard. Ik wil ook zoo graag waagt, wie niet wint. Als de koningsdochter m\j wil hebben, neemt ze mij. En als zij II „Houd op met dien onzin! Ik geef je geen paard, want jij staat mij niet wil hebben, dan neem ik haar." Maar Hans' vader bromde: toch direct met jouw mond vol tanden. Je broers, ja, dat is iets anders. Zij zijn flinke, verstandige jongens. Maar jij...!" Hoe de jarenlange actie van Prof. dr. E. van Slogteren met succes bekroond werd. Dezer dagen hebben wij al medegedeeld, dat dc Bloembollenstreek verblijd is met de mededeoling, dat het narcissen-embargo door de Vereenigde Staten is opgeheven. De nu gevallen beslissing, die van zooveel belang is voor den bloembollen- handel, is een succes voor het Labora torium voor bloembollen-onderzoek te Lisse en in het bijzonder voor zijn di recteur, Prof. dr. E. van Slogteren te Heemstede, omdat daarmede de strijd die sinds 1922 met de Amerikaansche autoriteiten gevoerd is, met een over winning geëindigd is. Jgaan wat oorzaak was, dat wel Nederlandsche bollen aan groote kweekerijen geleverd kon den worden, maar niet aan den klein-handel en aan de broeïers. Daardoor stonden de Ne derlandsche narcissen-exporteurs achter bij de Amerikaansche narcissenkweekers, waarvoor die verplichting niet gold. Nederland was al dankbaar dat tenminste weer narcissen aan Amerika geleverd konden worden, maar de actie voor een vrijen invoer van narcissen werd natuurlijk met kracht voortgezet. Opnieuw voer Prof. van Slogteren naar het Westen en kreeg toen de toezegging, dat eenige Amerikaansche deskundigen naar Ne derland zouden komen om hier zelf den toe stand in oogenschouw te nemen. Deze heeren zijn hier in dit voorjaar geweest en zijn in staat gesteld om zich tot in alle onderdeelen te overtuigen van den toestand. Toen was het afwachten! Het duurde maan den en maanden, maar er werd niets uit Ame rika gehoord. Pessimisten vreesden, dat het al weer mis was. Maar Prof. van Slogteren bleef met optimisten hopen op een gunstig resultaat, want daarvoor had men nu immers alle reden, nu de Amerikaansche deskundigen zich hadden kunnen overtuigen, dat er geen aanleiding bestond voor het handhaven van de beperkende bepaling. En toen kwam eindelijk het telegram uit Amerika: „Ingaande 15 Augustus 1939 wordt narcissen-embargo opgeheven. Geen speciale behandeling voorgeschreven. Narcissen kunnen op dezelfde wijze als tulpen en hyacinten geïmporteerd worden". Daarmede is dus de jarenlange strijd met succes bekroondVoor den nieuwen oogst mag Nederland dus weer vrij narcissen in Amerika invoeren Voor de narcissenkweekers en de -exporteurs een quaestie van groot belang. Zij hopen na tuurlijk binnenkort weer het belangrijke afzet gebied, dat in 1922 verloren ging, te heroveren. Maar ook voor de andere bloembollen is het verloop van deze quaestie van beteekenis, want wat nu met de narcissen gebeurd is, kon im mers ook toegepast worden op andere bollen. Maar in Amerika is men thans wel overtuigd,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6