MOETEN ONZE OOIEVAARS UITSTERVEN? R' VICTOR HUGO Aantal broedparen loopt terug Subliem 6 cents. DINSDAG 6 DECEMBER 1938 H'AAREEM'S DAGBEAD 7, Nationale vogel bij uitnemendheid EEDS geruimen tijd bestaat de vrees dat de ooievaar, toovervogel uit tal van kin dersprookjes, tot uitsterven gedoemd is. Oude, sinds menschen- heugenis bewoonde eibernesten wor den door de bewoners verlaten en steeds kleiner wordt het aantal broed- vogels, dat in het voorjaar naar ons land terug keert. Zoodat de ooievaar, onze nationale vogel bij uitnemend heid prijkt hij niet zelfs in het wapen van de residentie onzer Vorstin! in het grootste dele van ons land een zeldzame verschijning is gewor den. Slechts het noorden en oosten en Noord- Brabant kunnen nog op een eenigszins tal rijke ooievaarbevolking wijzen, doch vooral in 't westen des lands, is de toestand al heel bedroevend. Noord-Holland, een gebied dat voor ooievaars toch uitermate bewoonbaar lijkt, met de vele polders en plassen, telt nog slechts drie bewoonde nesten. Terwijl tcch tal van verlaten wagenwielen op hooge palen of op de daken der boerderijen er op wijzen, dat dit vroeger anders is geweest. De eiber heeft zich steeds in de vriend schap van den mensch mogen verheugen. Als lentebode wordt zijn terugkeer in het voorjaar met veugde begroet en het bijgeloof zegt dat het huis, waarop de ooievaars hun nest heb ben betrokken, beschermend is tegen bliksem inslag en allerlei andere onheilen. Dit is misschien tevens wel de reden, waarom men zich over het zienderoogen achteruit gaan van het aantal broedparen ongerust is gaan maken en zich heeft afgevraagd, of de fraaie vogel misschien tot uitsterven gedoemd is. Dat zou heelemaal niet onmogelijk zijn, want er is in dezen tijd van lintbebouwing en cultiveering van woeste gronden nauwelijks plaats meer voor dergelijke groote en op vallende dieren, zelfs al staan zij op goeden voet met den mensch. De Zweedsche arend. We hebben dat gezien bij de Zweed sche arenden, waarver de Zweedsche or nitholoog Bengt Berg een van zijn mooiste boeken „De sista Ornarna" (De laatste arenden), heeft geschreven. Deze fraaie roofvogels wei'den eeuwen lang vervolgd en bij honderdtallen gedood, zonder dat iemand zich ooit heeft afgevraagd of er gevaar voor uitroeiing bestond. Immers, ondanks de. voort durende achtervolging wisten de dieren zich te handhaven, omdat er nog schuilhoeken ge noeg waren, waar zij zich aan die achter volging konden onttrekken en omdat er ge noeg woeste gronden waren, waar het we melde van de prooidieren. Nu is dat ook in Zweden anders gewerden en met een schok werden de Zweden er zich van bewust, dat een groote en 'fraaie vogel soort, die haar eigen plaats inneemt in het ingewikkelde raderwerk der natuur, dreigde uit te sterven. Mén heeft allerlei verbods bepalingen uitgevaardigd, die het schieten van dezen vogel en het uithalen van de nes ten op straf van hooge boeten verbieden. Doch nu is het waarschijnlijk reeds te laat en de koninklijke vogel schijnt tot uitsterven ge doemd te zijn. Want zoodra het aantal exemplaren van een bepaalde soort beneden een zeker minimum komt, schijnen zij de veerkracht te missen, om van de kunstmatig geschapen gunstiger voorwaarden gebruik te maken en het verloren terrein te herovere- ren. Zelf schrijft Bengt Berg hierover in zijn boek: „Het zou beter geweest zijn, indien men de arenden had behouden. Want al deze arenden, die geschoten en vergiftigd, of in klemmen gevangen werden, uit laakbare bal dadigheid, onwetendheid en averechtschen jachtijver, hadden wij in leven kunnen houden. „Dee zeevogels en visschen, die zij van gen' zijn maar een klein deel van die, welke wij laten omkomen. Wij hadden de arenden aan onze kusten noodig gehad om het lijden te verkorten van de duizenden aangeschoten zeevogels, die wij aan hun lot overlaten in het gebied der scheren en meren. Wij had den hun hulp noodig gehad om zieke visschen en zwak wild weg te vangen. En ook had de gedachte eerder bij ons wakker kunnen worden, dat het wel een haas en een paar snoeken waard is, om een arend boven het Zweedsche landschap te zien vliegen. „Maar onze wangunst, onze begeerte en hebzucht ten opzichte van alles dat wij kun nen dooden, om op te eten of te verkoopen, heeft ons steeds verblind en zal dat steeds weer doen. En daarom zullen wij onze aren den verliezen, zooals wij den beer, den lynx, het edelhert en den eland voor onze ocgen zullen zien uitsterven". Tot uitsterven gedoemd. Veel van wat Bent Berg met bittere woorden zijn landgenooten verwijt, is ook op ons land van toepassing. Want wij hebben even roe keloos en onnadenkend onze groote roofvogels en zoogdieren uitgeroeid. En een groote moe deloosheid spreekt er uit het volgende citaat uit het boek van den Zweed, waarin hij zegt: „Behalve den blanken mensch hebben zij geen vijanden. Hun langzame voortplanting is kenmerkend voor alle dieren, wien het aan vijanden heeft ontbroken, totdat de mensch plotseling ingreep. Zij kunnen niet ineens twintig eieren gaan leggen, zooals de patrijzen, of verscheidene broedsels groot brengen, zooals de duiven, om op die wijze, ondanks de vervolgingen, de soort numeriek op peil te houden. Er blijft hun niets anders over dan uit te sterven. En dat doen zij dan ook voor onze oogen". Het begint er naar uit te zien dat dit lot ook aan onze ooievaars beschoren is. Dat zij eveneens uit moeten sterven voor onze oogen, terwijl wij machteloos moeten toezien, niet in staat te helpen, omdat het reeds te laat is. Omdat het aantal reeds te ver gedaald is en de vogels zelf de energie schijnen te missen om van onze hulp te profiteeren. Natuurlijk heeft men getracht de oorzaken van den onrustbarenden achteruitgang op te sporen, teneinde door deze weg te nemen, te redden wat er nog te redden is. Daarbij doet zich echter de moeilijkheid voor, dat er geen onmiddellijke oorzaak te vinden is. Tal van veronderstellingen zijn geopperd, maar geen der theo rieën bleek geheel op te gaan. Veeleer moeten we dan ook aannemen dat verschillende ongunstige factoren samenwerken om onze ooievaarsbe volking met den ondergang te be dreigen. Elk jaar komen er berichten uit Afrika, die spreken over groote sterfte onder de ooie vaars, waarschijnlijk veroorzaakt door het eten van vergiftigde sprinkhanen. Andere be richten melden overstroomingen in voorjaar en herfst in Midden-Afrika, waarbij eveneens duizenden vogels het leven laten. En verder zouden de hoogspanningsleidingen en anten nedraden ook tal van ooievaars op den trek doen omkomen. Hoe dit echter zij, de laatste jaren zagen we tot onze vreugde dat de ooievaarsbevolking, tegen elke verwachting in, weer langzaam toenam. Doch de laatste berichten luiden weer zoo pessimistisch en ongunstig, dat we nog steeds het ergste moeten vreezen. Een „volkstelling". Toen men zich ernstig ongerust begon te maken over onze ooievaars, heeft de Utrechtsche ornitholoog, mr. Fr. Haver- schmidt in 1929 een telling georganiseerd, waarbij bleek dat er in ons land nog maar 209 bewoonde ooievaarsnesten waren. In 1934 werd deze telling herhaald en tot ieders vreug de en verrassing bleek het aantal nesten toen tot 273 te zijn gestegen. Een vermeerde ring dus van niet minder dan 30.6 pet. Deze vermeerdering werd vooral geconsta teerd in de oostelijke provinciën. In Noord- Brabant, Zuid-Holland en Utrecht liep het aantal broedvogels toen nog iets achteruit. In Zeeland en Limburg bleken in het geheel geen ooievaars te broeden. Uit de verzamelde gegevens bleek verder, dat er enkele streken waren, waar de ooievaar toen zelfs nog vrij talrijk voorkwam. Dat waren Fries land, Groningen, Drente, de omgeving van Kampen en Zwolle, de Zuidhol- lands-che eilanden en het noordelijk deel van Noord-Brabant. Het groot ste aantal nesten per vierkanten kilo meter had Drente, waar dit getal 2.15 bedroeg. We zouden dit van Drente eigenlijk niet verwachten, aangezien de ooievaar naar gebleken is echter ten onrechte bekend staat als een liefhebber van kikkerboutjes. Maar het menu is volgens de laatste onder zoekingen geheel anders samengesteld, dan men eeuwenlang gemeend heeft, zoodat c'e kikkers geen rol spelen en bovendien zoekt de ooievaar weliswaar bij voorkeur de nabijheid der menschelijke woningen op, doch hij schijnt zich toch meer thuis te voelen in de schilderachtige Drentsche dorpen, dan tus- schen de steeds sneller naar elkaar toe groeiende groote steden in het westen van ons land. Blijkens Duitsche onderzoekingen bestaat het voedsel van den ooievaar voor verreweg het grootste deel uit kevers en sprinkhanen en ander, voor den landbouw schadelijk gedierte. Zoodat we den ooievaar met een spartelenden kikker in zijn snavel maar het beste uit de vo gel- en kinderboeken kunnen verwijderen. Doch het is tevens een reden te meer om het behoud van den ooievaar op prijs te stellen. Al is het simpele feit dat we dien fraaien wei devogel, met zijn prachtige wit-zwarte vee- renpakje, waarbij de lakroode pooten en sna vel zoo mooi constrasteeren, als karakteristie ke stoffeering van ons weidelandschap, niet graag zouden missen, eigenlijk al ruim vol doende. Opnieuw bergafwaarts. Helaas is de situatie thans op nieuw veranderd. Want terwijl we ons reeds verheugden over den stagen groei onzer ooievaarsbevolking, komt nu opeens de sombere mare, dat het aantal broedparen in 1937 weer be langrijk is teruggeloopen. En in 1938, over welk jaar nog geen officieele ge gevens bekend zijn. schijnt het even eens bergafwaarts te zijn gegaan. Opvallend is dat de ooievaars in 1937, in tegenstelling met andere jaren, tot zelfs ver in Mei eerst op de nesten terugkeerden. Ter wijl de datum van terugkeer anders in de laat ste week van Maart of de eerste helft van April valt. Dat dit van invloed is geweest op het verloop van de broedsels: kon niet worden vastgesteld. Doch wel werd geconstateerd dat in 1937 ruim ':35 pet. van de broedparen kinderloos bleef. Dat dit het behoud van on zen toch al zoo gedecimeérden ooievaarsstand ernstig in gevaar brengt, is duidelijk. In Pruisen, waai' de ooievaar nog veel talrij ker voorkomt, werden dezelfde verschijnselen geconstateerd. 'En zooals gezegd, luiden de berichten over 1938, hoewel nog onvolledig, al evenmin gunstig. Zoodat opnieuw ge vreesd moet worden dat de ooievaar binnen afzienbaren tijd van de lijst onzer Nederland sche broedvogels zal moeten worden ge schrapt. Wat een des te grooter teleurstelling zou zijn, nu we reeds meenden, dat deze vo gels bezig waren, het verloren terrein te her overen. KO ZWEERES. EXAMENS. Academische Opleiding. AMSTERDAM, 5 Dec. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet. ex. economie de heer C. A. Monster. Geslaagd voor het cand, ex. rechten de heer H. C. van Deinse. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. rechten (vrije stu dierichting) H. J. Straus, Bloemfontein. Van kolenschuit gevallen en verdronken. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) is de 22-jarige M. v. d. H. uit Den Haag van een ko lenschuit gevallen en verdronken. V. P. R. O.-avond. Woensdag a.s. wordt de groote propaganda avond van den Vrijz. Prot. Radio Omroep te Haarlem gehouden. Daar zullen spreken de bekende V.P.R.O. sprekers ds. Spelberg, pres.-secr. en mej. dr. Nic. Bruining, voorzitster van den V.P.R.Ó. Een massa-koor, samengesteld uit de ver schillende Haarlemsche koren, zal zijn mede werking verleenen. O.a. wordt het lied ,De Wachters" uitgevoerd. Na de pauze volgt de V.P.R.O.-film, die de toeschouwers in het hart van het groote radio-bedrijf voert. Hierbij wordt ook de groote Vrijz. Protestantsche Landdag van Sep tember in Den Haag in beeld gebracht. De bijeenkomst wordt geopend door ds. G. H. Moll van Charante, voorganger van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden te Haar lem en gesloten door ds. C. H. Brandt, Evang. Luth. predikant alhier. Zij wordt in de Gern Concertzaal gehouden. Allen, die belangstelling hebben voor den arbeid van de Vrijz. Christ. Radio, zullen hier een interessanten avond meemaken. JACOB VAN LENNEP. Wegens het overlijden van jhr. O. van Len nep, beschermheer van Jacob van Lennep. werd het beschermheerschap tijdelijk door jhr. A. van Lennep te Amersfoort vervuld. Thans heeft jhr. J. P. A. van Lennep te Aerdenhout zich bereid verklaard het be schermheerschap der Haarlemsche Tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" te aanvaar den, zoodat wederom een der naaste familie leden van den grooten dichter en proza schrij ver, het beschermheerschap bekleedt. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere irooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Men i Een zware storm en mist waren oorzaak, dat het vrachtschip „Falmouth" bij Long Island aan den grond liep. Het schip kon echter nog worden vlot gebracht. Vestigingsverbod voor kruidenier! en garages verlengd. De minister van Economische Zaken heeft het tijdelijk vestigingsverbod voor het kruideniersbedrijf en voor het automobiel- en garagebedrijf met ten hoogste een halfjaar verlengd tot 6 Juni 1939. VIJFTIG JAAR BIJ DE N.V. ENSCHEDE. Op 10 December hoopt de heer J. F. van Wort, voorman-drukker bij de bankbiljetten drukkerij der N.V. grafische inrichting Joh. Enschede en Zonen te Haarlem den dag te herdenken, waarop hij voor vijftig jaar bij deze firma in dienst trad. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité, dat bovengenoemde bijeenkom sten, die kien Donderdagavond in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan no. 34 wor den gehouden, organiseert, deelt mede, dat het programma voor de maand December als volgt is vastgesteld: Donderdag 8 December: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amster dam; 15 December: de heer S. Zijlstra, Evan gelist van de „Openlucht-Evangelisatie" te Leeuwarden. 22 en 29 December zal er geen bijeenkomst zijn, wegens Kerstmis en jaar wisseling, evenmin als in de Week der ge beden, de eerste week in Januari, zoodat de bijeenkomsten in het nieuwe jaar weer op 12 Januari zullen aanvangen. JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS. Vanwege de J.N.V.C. zal Zondag 11 Decem ber as. in het gebouw van de Haarlemsche Jonge Mannen Vereeniging aan de Lange Margarethastraat no. 13 een Jeugdsamen- komst worden gehouden, welke wordt geleid door den heer S. Zijlstra, Evangelist van de „Openlucht-Evangelisatie" te Leeuwarden. De bijeenkomst, die om 8 uur aanvangt, is bedoeld voor jonge menschen van 16—30 jaar. STUDIEBIJEENKOMST VAN DEN HAARLEMSCHEN BESTUURDERS BOND. Vanwege den Haarlemschen Bestuurdersbond wordt Woensdag 7 December een Studie-bij eenkomst gehouden in de muziekzaal van het Café-Restaurant Brinkmann Groote Markt Door den heer J. J. van Langen uit Den Haag zal op deze bijeenkomst worden behandeld het onderwerp „Inhoud en beteekenis van ver schillende sociale verzekeringswetten". Daar vooral de heer J. J. van Langen op het terrein van de sociale verzekering uit stekend thuis is, hetwelk o.m. blijkt uit het feit dat hij zitting heeft in het bestuur van de Vereeniging van Raden van Arbeid, zal deze studiebijeenkomst belangwekkend zijn. CONCERT TEN BATE VAN DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN BRACHT 463.80 OP. Het concert dat door 't Mannenkoor „Caecilia'- ten bate van de Joodsche vluchtelingen werd gegeven, heeft een batig saldo van 463 opgeleverd. KENNEMER FOTOKRING. Woensdagavond 21 December wordt een vergadering gehouden in rest. Brinkmann. Dien avond zal een vertegenwoordiger van de Kodak Ltd. te Den Haag en lezing houden over: Kodachroom-Procédé (kleurenprojectie) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme. destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Kroon, Gierstraat 73; autoped. eenaards, Z.-Brouwersstraat 43 doos inh. vet, Waveren, Wagenweg 25: dop van auto, Schuit vlot. Voltastraat 11a; gewicht, Vermeulen, Her culesstraat 33: hond, v. d. Tas, Lijsterstraat 60 heerenhandschoen, Waterveld, Dunklerstraat 80; hond (bouvier), Klootwijk, Amsterdamstraat 3e. trajectkaart H.IJ.S.M., de Goede, Magdalenastr. 16 rd.. Laars, Henskes, Jan van Zurenstraat 21 nummerplaat G 78852, Joppe, Spaarnhovenstr. ':9: parapluie, Boorsma, Adr. Loosjesstraat 12 rijwielbelastingmerk, van Riek, Hoogerwoerd- straat 53; idem, Honsbeek, Lorentzkade 114 idem, van Leuven, Amsterdamschevaart 26: zenkrans, v. d. Vaart, Emostraat 11; stemvork, Bureau van Politie, Smedestraat; een paar hee renschoenen, Martin, Berkenstraat 43; jongens schoen, Ouwens, Tesselschadeplein 12; acten- tasch met inhoud, Weijers, Archipelstraat 54; taschje, Klaubou, Adr. de Jongestraat 43: dames- tasch met inhoud, Schoonhoven, Potgieterstraat 27; zweep, Oerlemans, Voorduinstraat 67. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 7 DECEMBER 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Diversen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P.T.T.-Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of Diversen. 2.40 Radio P.T.T.-Nord of Diver sen. 3.20 Keulen. 4.20 London Regional. 4.50 Keulen. 5.20 Fransch Brussel 6.20 Droitwich. 6.40 Keulen. 8.20 Fransch Brussel. 8.35 Lon don Regional. 9.35 Keulen. 10.20 Brussel. 10.30 Weenen. Programma IV8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.10 Droitwich. 2.00 Fransch Brussel: 2.20 London Regional. 4.20 Droitwi h 1.20. London Regional. 6.55 Pauze 7.00 Droitwich. 8.05 London Regional. 8.35 Droit wich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatencon- cert. Opnamen van de L. P. A.-Band. 1 Marching along together. 2. Campus Moon. 3. Please believe me. 4. Sympathy Waltz 5. Alone. 6. La Cucaracha. 7. Diddle dum dee 8. Would you. 9. In a little gipsey tea-room. 10. Gipsey Fiddles. j 1. Pal of my dreams. 12. The Cubalero. 13. Poor little Angeline. 14. Moon over Miami. 15. Saddle your Blues. 16. The Continental. 17. At the close of a longlong day. 18. Welccmin' them in the welcome Inn. 19. Marina Waltz. 20. The Whisper Waltz. 8.0012.00 Diversen. U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste. (Adv. Ingez. MedJ /CUEEP/ TJtMïNl HOLLAND—OOST AZlë LIJN Gaasterkerk (thuisr.) 5 te Shanghai. Meerkerk (thuisr.) 5 te Shanghai. Zuiderkerk (uitr.) pass. 3 Ouessant. HOLLAND-AMERIKA LIJN Lochavon, Rott. n. Vancouver 3, 64 mijl NNO van Land's End. Breedijk, Rott. n. Baltimore 3, 215 mijl West van Lizard. Maasdam, 3 v. N.-Orl. n. Rott. Volendam. Rott. n. N.-York p. 4 Lizard. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 2 te Los Ang. Blommresdijk N.-Orleans n. Rott. 4 te Ldn. Dinteldijk, Rott. n. Vanc. 2 te Kingston (J.) Spaarndam, 3 v. Rott. te Mobile. HOLLAND AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 4 v. Dakar. Boschfontein (uitr.) p. 4 Ouessant. Bloemfontein, 5 v. Rott. te Beira. Springfontein (thuisr.) 5 te Antwerpen. Randfontein (uitr.) 4 v. Mombassa. Jagersfontein, 5 v. Rott. n. Bremen. Nijkerk (pass) 4 Dungeness. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 4 v. Bordeaux. HOLLAND A#US l'KAl.Ie LIJN. Aagtekerk (uitr.) 3" v. Genua. Kota Gede (thuisr.) 4 v. Avonmouth ,6 (6 v.m.) verwacht. HA! f YON l.l.rN Rozenburg 6 (6 v.m.) van Bilbao te Vlaard. verwacht. Maasburg, 13 van Pepel te Rott. verw. Flensburg, 6 (v.m.) v. Narvik te Rott. verw. Stad Amsterdam, Vlaard. n. Genua p. 3 Wight. Vredenburg, 5 v. Narvik te Vlaardingen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland, 3 v. Amsterdam te Hamburg. Waterland (thuisr.) 3 van Rio Janeiro. Amstelland (thuisr.) 4 van Las Palmas. Salland (uitr.) 4, 160 mijl ZW v. Land's End. KON NED STOOMBOOT MIJ. Achilles, 4 van Hamburg n. Amst. Agamemnon. 5 v. Thessaloniki te Stamboul. Ariadne, Calamata n, Amst 3 v. Algiers. Breda, 2 v. Corral te Antofagasta. Colombia, Barbados n. Amst. 4 v. Havre. Costa Rica, 2 v. West-Indië te Cristobal. Deucalion, 4 v. Thessaloniki n. YerakinL Fauna, 5 van Amsterdam te Hamburg. Hebe, 3 v. Lissabon n. Amst. Helder, 4 van Hamburg te Rott. Hercules, 4 v. Algiers te Piraneus. Hermes, 4 van Varna te Constantza. Irene. 5 van Hamburg te Amst. Ibis, 4 van Bilbao te Musel. Juno, 4 v. Venetië te Triest. Merope, 4 v. Kopenhagen te Amst. Odysseus, Amst. n. Odense p. 4 Holtenau. Orion, 3 van Gocek te Izmir. Orpheus. 3 v. Amst. te Kopenhagen. Pericles, 2 v. Curasao n. Puerto Cabello. Pluto, 3 v. Stettin n. Amst. Rhea, 4 v. Rott. n. Lissabon. Satumus, 4 v. Rott. n. Algiers. Socrates. 4 van Hamburg te Amst. Stella, 4 v. Rott. n. Algiers. Theseus, 4 van Danzig n. Amst. Tiberius, Alexandrië n. Amst. p. 4 Finisterre. Titus, 4 van Lissabon te Amst.. Triton, 3 van Gibraltar n. Oran. Ulysses. Piraeus n. Amst. vla Antwerpen p. 4 Finisterre. Venus, Varna n. Amst. via Antw. 4 v. Algiers Vesta. 5 van Gibraltar te Genua. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 4 Dungeness. Alkmaar. Amst. n. Chili p. 3 Beachy Head. Ariadne Calgjnata n. Amst. p. 5 Gibraltar Atlas 29 van Curacao naar Maracaibo Amor 2 van Curacao naar Maracaibo. Baralt 3 van Curacao n. Bovenw. Eilanden. Dido 2 van Curacao naar Cludad TruJiUo. Ei Libertador 3 v. Curacao n. Maracaibo. Midas 3 van Curacao naar Oost-Venezuela Odysseus 5 van Amsterdam te Odense Plato 2 van Curacao naar Haiti. Strabo 30 van Cristobal te Curacao. KONINKLIJKE SHELL. Mirza. Singapore n. Avonmouth p. 3 Gibraltar Omala 2 December van Durban naar Pladjoe. MEUER EN CO.'s SCHEEPVAART-MIJ. Ajax. Japan naar Rotterdam 4 te Singapore. City of Dundee. Cebu n. Rott. 2 v. Singapore. Menestheus 1 van Tsingtao naar Rotterdam. Benarty. Hongkong n. Rotterdam 4 v. Penang. City of Dundee Cebu n. Rotterdam 5 v. Penang Antenor Japan n. R'dam, 30 v. Colombo. Phrontis. Amst. n. Batavia 2, 50 mijl N. v. Laird's End. Maron 4 v. Batavia en A'dam te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran <uitr.) p. 4 Kaap del Arm! Garoet (thuisr.) 3 van Port Said Kertosono (uitreis) pass. 5 Finisterre. Kota Inten (thuisreis) pass. 5 Gibraltar Kota Tjandi (uitr.) 4 van Suez Tjikembang 4 van Rotterdam n. Hamburg Blitar 3 van Batavia naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 3 van Bahia STOOMVAART MIJ NEDERLAND Poelau Tello (thuisr.) 4 van Sabang Salabangka 4 van Hamburg te Amsterdam Moena 4 van Antwerpen tc- Amsterdam STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Simaloer 2 van Sydney C. B. te Singapore WIJK LIJN. Winterswijk, Zaandam n. Salta Caballo p. 3 Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9